Lari

Adrian Paunescu (1943-2010)

44 posts in this topic

@Robert, vrei sa ne demonstrezi ca Paunescu a fost comunist?

Ne iei prin invaluire? :) Habar nu aveam ca Paunescu ii ridica osanale lui Ceuasescu.

Dupa ani s-au intalnit intr-un studiou 2 oameni diferiti de culoarea pielii: unul ridica la trecut osanale si altul rdica in prezent,din pacate. Si esc-ul din coada este comun Paunescu vs Tuciurescu.

Pe vremea lui Paunescu a aparut Cenaclu Flacara,in timpurile noastre a aparut Taraf TV.

Pe vremea lui Impuscatu',Paunescu statea la o masa si compunea versuri pentru niste rapsozi,acum cu acelasi gabarit(la propriu) al poetului sta Bahmuteanca si coace versuri pentru ghici cine?

Robert,Robert... te uiti prea mult la Nasu' .

Iti imaginezi tu ca daca mai traia Ceausescu, Turcescu era cercetator sau medic ginecolog? Daca facea tot presa ce crezi tu ca zicea? Scria despre mogulii nomenclaturisti?

Edited by vlad

Doar am postat niste clipuri de pe youtube. Nu sunt un simpatizant al lui Paunescu dar in nici un caz nu sunt simpatizant turcescu sau nasu. In acest subiect ma pot declara complet neutru, desi apreciez faptul ca Paunescu era sincer pe cand restul sunt niste mascarici

Reactia la moartea lui Adrian Paunescu ne arata cam cat inteleg o buna parte din romani despre propria istoria. Sustinerea unui regim criminal din interiorul lui nu se iarta.

Nu exista nuante si circumstante in legatura cu astfel de subiecte.

In primul rand, ma bucur pentru ce ai scris mai sus. Sincer, nu ma asteptam.

De ce ? OK, avem pareri diferite (uneori foarte diferite :D) despre niste puncte sau persoane din istoria Romaniei. Asta nu inseamna ca nu putem fi de acord in alte privinte. Am inteles ca nu-ti plac lupii moralisti si fanfaronii care se erijeaza in mari filozofi, emitatori de judecati de tot soiul, mai ales cand parti din trecutul lor sunt mai mult decat .. discutabile si nu le-a cerut nimeni sa faca asta. Ei bine, nici mie nu-mi plac !

PS : Lista aia cu holo-isterici e asemanatoare cu cea compusa de Finkelstein, autorul cartii "Industria Holocaustului", pe care cred ca ai citit-o. In multe privinte, subscriu la teoria "industriei" propusa de el.

On-topic : Paunescu a fost un personaj cu parti bune si rele. In loc de judecati, "deontologii" de prin ziare si ONG-uri ar face mai bine sa se limiteze la expunerea faptelor si sa lase publicul sa-si formeze o parere, cum il taie capul.

De ce ? OK, avem pareri diferite (uneori foarte diferite :D) despre niste puncte sau persoane din istoria Romaniei. Asta nu inseamna ca nu putem fi de acord in alte privinte. Am inteles ca nu-ti plac lupii moralisti si fanfaronii care se erijeaza in mari filozofi, emitatori de judecati de tot soiul, mai ales cand parti din trecutul lor sunt mai mult decat .. discutabile si nu le-a cerut nimeni sa faca asta. Ei bine, nici mie nu-mi plac !

PS : Lista aia cu holo-isterici e asemanatoare cu cea compusa de Finkelstein, autorul cartii "Industria Holocaustului", pe care cred ca ai citit-o. In multe privinte, subscriu la teoria "industriei" propusa de el.

On-topic : Paunescu a fost un personaj cu parti bune si rele. In loc de judecati, "deontologii" de prin ziare si ONG-uri ar face mai bine sa se limiteze la expunerea faptelor si sa lase publicul sa-si formeze o parere, cum il taie capul.

Sa stii ca sufar pentru o nedreptate, indiferent cine o suporta...Eu am inteles ca in drama Romaniei, unii joaca mereu rolul victimelor, desi ei, sau stramosii lor, au fost mai degraba calaii.

@Iancu dragosh

Eu sustin ideile Miscarii Legionare. Automat, sunt anti-comunist. Te rog sa intelegi bine asta. Dar, intre regimul ceausescu si regimul dinaintea sa sunt mari diferente.

Asemeni lui Petre Tutea, il consider pe Ceausescu un nationalist. Doar ca a fost atat cat putea fi in comunism.

Doar ca el a incercat un fel de nationalism, patriotism gol de substanta. Sau ateu. Ori asa ceva nu se poate. Aici ii fac eu un mare plus lui Paunescu: a vorbit despre sentimente, crestinism, Dumnezeu, in cenaclul sau. Sa nu ma intelegi gresit, comunismul este criminal. Fara discutie. La fel ca democratia globala.

Azi, in "libertate"( in fapt neo-stalinism), valorile crestine sunt ingropate sub valul de "optiuni", manelele au luat locul colindelor si daca trei oameni se aduna pe strada in acelasi loc se cheama incalcarea legii.

Asa cum zicea si strezahuzum, a fost un personaj complex. Dumnezeu sa-l ierte.

@LDS

Cand ai devenit ateu?

Edited by Mihai

@LDS

Cand ai devenit ateu?

Cand am aflat ca nu exista Mos Craciun. :)

Si, mai mult decat atat, chiar am reusit sa fac un student la teologie ca sa se lepede de Dumnezeu, cu ocazia unor repetate dezbateri de idei.

Edited by LDS

Daca nu te deranjeaza, poate ai putea sa-mi descrii momentul pe privat. Chiar sunt interesat de astfel de experiente. Daca vrei sa-mi impartasesti, normal....

Sigur ca da, we'll keep in touch ;)

Nu il regret:) sincer ... cum a spus si el "Fratilor ma duc si eu" ca e azi ca e maine tot acolo ajungem :( trist nu? :steag_sah_mic:

Edited by Liviu94sud

What??????????

Si eu care am fost cuminte tot anul doar-doar mi-o aduce o pereche de role!

Dupa scaderea salariilor am mai primit o lovitura anul asta.

Damn you,Ionute!

Asta e diferenta dintre generatiile lui Paunescu si generatiile post - Cernobil.

Lasitatea este o caracteristica definitorie a poporului roman, iar din punctul asta de vedere oamenii de atunci sunt la fel cu cei de astazi. Diferenta consta in faptul ca atunci cuvantul avea valoare, avea greutate, daca spuneai ceva, orice, era intotdeauna cineva care era dispus ca sa te asculte, din interese meschine sau nu. Astazi, cuvantul scris sa vorbit nu mai are nicio valoare, poti sa injuri cat vrei, pe cine vrei ( cu unele exceptii ). O fi mai bine sau mai rau ?

Cei care nu credeti ca tara asta o sa dispara luati bine aminte la aceste versuri. Ele nu sunt altceva decat o expunere animalica a unor doleante justificate. Macar generatiile lui Paunescu erau receptive la un mesaj elevat, care invita omul la folosirea neuronilor.

Cand spun ca tara asta o sa dispara, nu ma refer neaparat la scenariul clasic, ala in care vin ungurii si ne iau Ardealu', rusii Moldova, bulgarii Dobrogea si sarbii Banatu'. Tara asta va ajunge ca sa balteasca intr-o tiganie crasa, unde cirezi indobitocite vor vota manelisti spoiti in aur, unde copiii vor fi cumparati pentru placeri trupesti sau pentru trafic de organe, unde o bancnota de o suta de euro va fi mai importanta decat o carte de identitate.

Edited by LDS

Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

Uitati ce poezie superba a scris!

IN VECI ORTODOCȘI de Adrian Paunescu ( 12 noiembrie 1997)

De mic, sunt ortodox, ca toti ai mei,

aceasta e credinta mea crestina

am invățat cu talpile să calc,

cum am aflat că mana se inchina

Atunci am inteles că sunt dator

să nu cedez cumva vreunei noxe,

ci să raman, cu neamul meu cu tot,

fidel pe veci credintei mele ortodoxe.

Ai mei puteau muri si n-ar fi dat

credinta lor pe nici un fel de bunuri,

nici dacă ar fi fost crucificati,

nici dacă s-ar fi tras in ei cu tunul.

În anii dogmei, mi-am pastrat si eu

in fiece istorică furtuna

credinta-n Dumnezeu, cum mi L-a dat,

prin toti ai mei, Biserică strabuna

Și m-am opus caderii in neant

si celor care daramau altare

si clopote-n Ardeal am construit

si calendare pentru fiecare.

Și ˜Noul Testament de la Balgrad'

eu l-am crezut aducator de leacuri

si m-am zbatut că să apară iar,

la Alba, dup-aproape patru veacuri.

Și-am fost convins că nici un leninism

credinta ortodoxă n-o ajută

ci, dimpotriva ateismul crunt

ar vrea să o transforme-n surdomuta

Dar dintr-o data ce mi-e dat să simt?

A inceput la Bucuresti să crească

un demonism bogat si indecent,

ce-amenință credinta stramoseasca

Nevolnicii lovesc pe ortodocsi,

ii tot manjesc si culpabilizeaza

ii fac raspunzatori de bolsevism,

ii umplu de lehamite si groaza

E clipa cand mă simt dator să spun

că nu ne poate frange vijelia,

că nu sunt bunuri pe acest pamant,

ca să ne cumpere Ortodoxia.

Noi nu putem să devenim mormoni

sau, altceva, conform unei retete,

noi suntem ortodocsi definitiv

oricat ar vrea cu droguri să ne-mbete.

Eu n-am crezut ca intr-o zi, s-aud,

această faradelege epocală:

˜Ortodoxia naste comunism!'

Deci, să fugim de ea ca de o boala

Dar nu există-n lume avantaj

cu care ar putea să ne imbie

catolici, evanghelici, protestanti,

să ne retragem din Ortodoxie.

Precum nici noi pe nimeni nu silim

să fie ortodox cand nu o simte,

noi suntem pe vecie ortodocsi,

cu leagane, cu vieti si cu morminte.

Că nu ne poate nimeni mitui

s-o parasim pe m-amă in etate

din tragicul motiv că pe pamant

există alte mame mai bogate.

Ci noi, cu toate-acestea, chiar acum,

cand ni-i credinta insăși in pericol,

ii salutam pe ceilalti frati crestini,

că harul de-a iubi nu e ridicol.

Și ii iubim pe toti acesti crestini

ce, dincolo de orice paradoxe,

la randul lor, respectă si iubesc,

pe credinciosii turlei ortodoxe.

Dar, vai, se-ntamplă zilnic un complot,

o comedie pare tragedia,

e in pericol cultul ortodox,

se deromanizează Romania.

Fii, Doamne, langă noi, macar acum,

cand sumbre acuzatii se aduna

ia-n mană crucea de la Est,

ai grijă de biserica strabuna

Și dă-ne dreptul de-a ne apara

chiar dacă de la frati asediul vine,

permite-ne să fim in veci crestini,

ca ortodocsi urmandu-Te pe Tine.

Asta e diferenta dintre generatiile lui Paunescu si generatiile post - Cernobil.

Lasitatea este o caracteristica definitorie a poporului roman, iar din punctul asta de vedere oamenii de atunci sunt la fel cu cei de astazi. Diferenta consta in faptul ca atunci cuvantul avea valoare, avea greutate, daca spuneai ceva, orice, era intotdeauna cineva care era dispus ca sa te asculte, din interese meschine sau nu. Astazi, cuvantul scris sa vorbit nu mai are nicio valoare, poti sa injuri cat vrei, pe cine vrei ( cu unele exceptii ). O fi mai bine sau mai rau ?

Cei care nu credeti ca tara asta o sa dispara luati bine aminte la aceste versuri. Ele nu sunt altceva decat o expunere animalica a unor doleante justificate. Macar generatiile lui Paunescu erau receptive la un mesaj elevat, care invita omul la folosirea neuronilor.

Cand spun ca tara asta o sa dispara, nu ma refer neaparat la scenariul clasic, ala in care vin ungurii si ne iau Ardealu', rusii Moldova, bulgarii Dobrogea si sarbii Banatu'. Tara asta va ajunge ca sa balteasca intr-o tiganie crasa, unde cirezi indobitocite vor vota manelisti spoiti in aur, unde copiii vor fi cumparati pentru placeri trupesti sau pentru trafic de organe, unde o bancnota de o suta de euro va fi mai importanta decat o carte de identitate.

Am vazut tarziu postul asta.Ai dreptate...dar noi(si ma auto-includ poate fortat),cei care ne mai folosim si neuronii din cand in cand,chiar nu putem face nimic?Stam si comentam pe formuri ca niste tate,planganu-ne si spunand adevaruri stiute,dar ce facem noi pentru a combate manelizarea ce a cuprins aceasta tara?Nimic.Ce putem face?Puterea exemplului.Noi putem schimba aceasta tara,dar trebuie sa luam atitudine.

Edited by DelPiero10

"Pe marele Adrian Paunescu l-am refuzat din prima si ce bine ca l-am refuzat...

Mare poet, mare versificator, mare viteza de sinapsa, super smecher. El avea toate formatiile, le avea la buton. Si in repertoriul unei formatii trebuiau sa fie si vreo doua piese cu textul dansului. "Veniti la Cenaclu... va dau 500 de lei de concert si nu stiu ce!" "Vai, ce bine, maestre, va multumim foarte mult! Imi face o mare placere sa va refuz din inima! Noi ne-am constituit ca reactie impotriva dumneavoastra!

Partile mai putin bune ale Cenaclului Flacara sunt exact cele care ne-au facut pe noi sa nu participam la sinecura aia... erau 300 de zile, 300x500 de lei pe zi... Prietenul meu, Ochescu, s-a trezit la Revolutie cu vreo 2-3 milioane de lei la CEC, asa, pur si simplu...

Paunescu era un poet care stia ce trebuie facut astfel incat sa-si exercite EL cultul personalitatii. Asta e parerea mea. Iar ca parti bune: si la noi in tara, cu ajutorul acestui poet, ideea de rock'n'roll a ajuns in cele mai indepartate colturi ale tarii. Cu melodii asa, mai "mucilaginoase", sunetul asta modern a patruns in cele mai indepartate colturi ale tarii. Si tot e bine, pentru ca numai sunetul in sine (Iris, Holograf si toate celelalte) era bun pentru auzul si pentru bransamentul si sincronizarea tarii noastre in contextul general. Astfel ca '89 nu ne-a prins descoperiti. Imediat s-a gasit si formatia Timpuri Noi, care seamana cel mai bine cu MTV. :) ", a povestit Artanu (membru al trupei Partizan, ex-Timpuri Noi) in cadrul unei discutii despre muzica rock in perioada comunista.

Dumnezeu sa-l ierte, nici un om nu este fara de pacat

Edited by Mihai

Eu am prins live momentul si nu mi-l aduc aminte chiar asa. Mi-aduc aminte ca Hagi a fost luat cu picatura chinezeasca, cu diferite argumente si intr-un final a zis ceva de genul "stati ca nu m-a convocat Piturca". Si radea ca un copil caruia ii era frica sa recunoasca ce vrea...

Si apoi a intervenit Paunescu...

Oricum, chiar daca ar fi fost asa, meritul ramane al lui Paunescu. A stiut sa intoarca un simbol national, sa-l foloseasca la maxim. Decat pasivii din ziua de azi...

si eu imi aduc aminte ca Hagi a fost luat cu usurelul, dar pana la urma a cedat si s-a intors inapoi la echipa, recunoscand ca nu poate sa refuze atat de multa lume (se stransese lumea in fata la antena 1 in Baneasa).

rezumat al meciului cu Ungaria:

cateva secvente din timpul emisiunii de atunci. de observat la min 1:44 pe Corsicanu, care tigan fiind cred ca e mai patriot decat multi romani.

Edited by Azzido