Sign in to follow this  
Followers 0
shack3r

article_18749

18 posts in this topic

Multumesc Gandalf pentru articol,am avut mai multe emotii cand l-am citit decat am avut joi,la meciul cu Utrecht.

Frumos articol,dupa cum ne-a obisnuit Gandalf.

Vedem inca o data cat suntem de departe astazi de ceea ce inseamna Steaua...

pe cuvant ca mi s-a facut pielea de gaina citind cronica meciului..

Superb. Am asteptat acest articol cu sufletul la gura... si a meritat asteptarea.

Vroiam sa ataesz aici o poza pe care din pacate nu o mai gasesc in sectiunea Foto al acestui site. Era scanat suplimentul acestui meci, in care ne era redata in cuvinte tensiunea foarte mare dinaintea partidei. Din pacate nu mai este de gasit.

Si totusi e o amintire , dupa 25 de ani , dovada ca avem o istorie frumoasa.

Si ce amintiri!Tata si cu fratele meu erau pe stadion, eu am ramas acasa, TV ul meu avea fluctuatii, am vizionat in conditii destul de dificile acel meci, insa la final bucuria a fost imensa dupa victoria de rasunet impotriva lui Honved.

Felicitari pentru acest articol!

Hai ca am gasit si suplimentul dinaintea meciului. Am ramas coplesit de articolul de la pag. 2, scris de Horia Alexandrescu, inclusiv de tot ceea ce s-a scris in acele pagini ale suplimentului.

http://www.fcsteaua.ro/index/section/galle...ua%20MTK%201985

Apropos de programe de meci...Este marea mea dezamagire, ca nu le mai am in posesie, aceste programe plus biletele de la fiecare partida, incepand de la fabulosul spectacol cu Anderlecht.Din fericire, obiectele ce ma leaga de acei ani de senzatie pentru mine, sunt reprezentate de fanioanele acelea de cauciuc, ce se ofereau odata cu biletele si programele.Mai am doar coperta de la Steaua-Galata, din '89.

Era sa uit, cartea lui lui Horia Alexandrescu..."Steaua, Campioana Europei", aparuta in toamna lui'86.Cred ca in jurul anului 2000, am pierdut o.Tineam la ea ca la o comoara!

Ce e bine scris si mai ales in perfecta concordanta cu realitatea si lui Dumnezeu ii place.

Sa-i dam Gandalf-ului ce e al Gandalf-ului si lui Dumnezeu cele ale lui Dumnezeu.

Fratilor voua vi s-a facut pielea gaina cand ati citit ce s-a intamplat atunci,eu am trait momentele alea si va zic ca nu se pot asemui cu nimic din ce ati trait pana acum.Atunci Steaua facea legea,era echipa care se batea de la egal cu orice formatie din europa.Nu numai ca se batea cu orice formatie dar foarte putine faceau fata la ce fotbal juca Steaua.Atunci era adevarata tiki taka.Sa dea Dumnezeu sa mai traim odata vremurile alea sa avem o echipa care sa faca legea in teren asa cum o faceau baietii acum 20 de ani.

Vezi tu, Gandalf, asta este Steaua care trebuie aparata, asta este Steaua de care nu ne putem lepada si asta este Steaua care sta ca un ghimpe in coaste dusmanilor.

Ideea este ca Steaua trebuie sa aiba continuitate, in sensul in care noi nu ne putem lepada de Steaua de azi, nu putem trasa hotare in iubirea noastra, chiar daca vom folosi plugul necrutator al ratiunii.

Ratiunea ne dicteaza, intr-un mod corect, ca sa-l repudiem pe Gigi BecaIi si toata liota de lipitori care-l inconjoara, aceeasi ratiune ne poate face ca sa avem sentimentul absolut uman, firesc, de scarba, la adresa acestor panarame mondene care imbraca tricoul ros - albastru si, impingand ratiunea catre extrem, ne putem chiar bucura de esecurile actualei echipe.

Ceea ce nu putem face si nu trebuie sa facem este sa ne terfelim blazonul, numele, si nici sa permitem altcuiva ca sa faca acest lucru. Trebuie sa fim constienti ca actuala Steaua este acea Steaua catre care ne duci tu, depanand firul amintirilor, din minunatele tale articole.

Cata vreme Cupa de la Sevilla va fi in seiful lui Gigi BecaIi, noi suntem victimele unui josnic santaj sentimental si nu ne putem lepada de Steaua, asa cum un fiu nu se poate lepada de tatal sau lepros. Il poate izola, pentru binele lui, nu-l poate atinge si este constient de deznodamantul inevitabil. Din fericire, Steaua nu este o fiinta umana si pentru ea exista sansa vindecarii, bucuria renasterii.

Edited by Living_Dead_Stripper

Din nou Gandalf ne uimeste cu un articol care te emotioneaza profund cand il citesti sau cum spunea cineva mai sus ti se face pielea de gaina. Un articol despre una dintre cele mai frumoase victorii din fotbalul romanesc ( ce e drept celelalte echipe nici nu prea au obtinut ). MULTUMIM GANDALF SI TINE-O TOT ASA!

RESPECT PENTRU ADEVARATII STELISTI!

Pe DVD-un gazetei cu campania europeana din 85-86 sunt secvente cu ambele partide cu Honved. Superbe imagini. Oricum, cel mai mult mi-a placut dubla cu Kusyssi Lahti. Fiindca in acele meciuri, baietii si-au dat viata pe teren pana la ultima picatura de transpiratie. Probabil ca in Martie, nenea Gandalf ne va onora si cu aceste meciuri. Personal astept cu mare interes aceste scrieri...

[despre Laca]un salbatic care parea de neimblanzit - pe atunci.

Nice touch :)

excelent articol.ca de obicei

Edited by oop

Sign in to follow this  
Followers 0