FANATIK RED-BLUE

Juniorii Stelei

344 posts in this topic

Compari super-jucatorii de afara cu niste juniori de 17 ani care acum incep sa simta si ei aerul competitiilor importante...compara`i si tu cu produsele neslefuite ale fotbalului din afara...

De Daminuta nu`ti convine,de Stratila nu,de Copil nu,de oricare altul care e roman nu...iti convine ceva la tara asta?

si inca ceva ...daca tot vorbesti de jucatorii astia straini..si ii idolatrizezi ..macar nu le mai poci numele...E Agüero nu , Augero...

Nu stiu daca stii sau nu dar, grupele de copii si juniori ale Stelei participa la multe turnee in strainatate. Anul trecut, in Suedia(sau ceva tara nordica. Poate Danemarca) o grupa de juniori a Stelei a spulberat tot ce a intalnit in cale. A castigat acel turneu si a dat si golgeterul competitiei. Si eu cred ca esti de parere ca Suedezii ne sunt superiori la fotbal. Am dreptate?

Atunci cum de s-a intamplat aia?

S-au dopat.

Steaua are multi juniori talentati dar cei mai buni sunt Alexandru Iacob , mustata , lazar , abuzatoaie , roiu , Ochirosii , bicfalvi , Andrei ionescu si mai ales unul dintre jucatorii care ma asteptam sa fie adusi la echipa mare in retur avand in vedere problemele in atac - rusu...un jucator care mie imi place foarte mult

Nu este de ajuns sa ai un centru de juniori puternic cu jucatori talentati. Mai trebuie sa ai si un antrenor cu tupeu care sa joace cu asa pusti, noi ii tot crestem pana imbatranesc :)) Ajung sa prinda echipa dupa 22-23 de ani, care mai e rostul? Cu ce e mai bun Semedo decat Ochirosii, Lovin decat Bicfalvi si mai sunt atatea exemple. Decat un jucator "experimentat" care joaca lamentabil, prefer un tanar care poate convinge sau nu, daca nu o face macar are o scuza...e tanar, cel "experimentat" ce scuza are? Se creeaza impresia falsa ca este o diferenta covarsitoare de valoare intre juniori si seniori, lucru total neadevarat daca stam si analizam prestatiile unor asa zisi jucatori de la prima echipa. Ce sperante sa mai ai ca junior, ca si produs al clubului Steaua in momentul in care in ciuda faptului ca esti un jucator laudat, talentat (Ochirosii), in nationala de tineret, nu prinzi nici un meci? Ba mai mult, iti ia fata un impiedicat ca Semedo?

Eu sustin in continuare ideea, de-a lua tinerii dupa strazile din Buenos Aeres si Sao Paolo. Cu siguranta exista si un Messi petru noi. Cum scoatem noi copiii manelisti, gen Babi Minune, asa scot ei juniorii talentati la fotbal.

Si dupa 5-6 ani, vom avea o echipa de semifinala Champions League...Doar din copii sudamericanii.

Si cine stie? Poate si ii naturalizam? Si vom avea o supernationala latina; gen Portugalia, sau Spania..

Asa cum au facut cei din Croatia cu Eduardo. L-au luat ca pustan de 11-12 ani.. Si apoi l-au naturalizat.

Edit:

exemplul perfect:

Edited by bodanelu

SteauaB

Totusi, nu ai raspuns la ce te-am intrebat in postarea anterioara.

Daca Romanii sunt asa slabi, cum se face ca juniorii Stelei de la grupa 93 sau 94(nu mai stiu ce grupa) au umilit anul trecut tot ce au prins in suedia?

Repet, convingerea cu care tot repeti ideile astea ma face sa cred ca nu sunt ale tale.

Cred ca ai auzit de la cineva toate prostiile astea si acum le repeti in continuu.

Zic asta pentru ca, daca erau ideile tale, acceptai si alte puncte de vedere si stateai mai mult gandindu-te asupra lor.

Ca sa ajungi la niste concluzii, ale tale, de obicei trebuie sa gandesti. Si cand gandesti urmaresti mai multe scenarii pana dai de cel mai bun. Si de acolo imbunatatesti permanent ideea.

Tu insa nu ai cum sa revizuiesti ideile astea pentru ca nu sunt ale tale. Nu le-ai gandit tu si deci e greu sa vezi ce si cum.

Le accepti drept adevaruri absolute si aici gresesti.

Raspunde la intrebarea aia.

@SteauaB

Prin link-ul postat de tine mi-am dat seama de fapt unde gresesti tu. Prietene, tu nu faci diferenta dintre fotbal si freestyle. Cred ca tie iti place freestyle-ul, nu fotbalul. E frumos, acolo iti trebuie tehnica, fler, imaginatie. Fotbalul e cu foarte mult diferit de freestyle. Aici iti si creier, forta...

Pusti d-aia sunt si in Romania prietene, nu doar in Brazilia. Trage o privire:

Si cine stie? Poate si ii naturlizam? Si vom avea o supernationala latina; gen Portugalia, sau Spania..

Asa cum a facut Croatia cu Eduaro. L-a luat ca pustn de 11-12 ani.. Si apoi l-a naturlizat.

Vise, copii ca aia sunt si in Romania. Putem sa ii luam cat de tineri, ca la ce infrastructura si staff la tineret avem o sa se iroseasca la fel ca romanii.

Si nationala Romaniei e pentru romani, nu pentru argentinieni, brazilieni sau alte natiuni. Romanai trebuie reprezentata de romani!!!!

Raspunde la intrebarea aia.

Se numeste Gothia Cup, si am fost la turneul. Si nu au castigat, ci au pierdut semifinala impotriva lui Brommapojkarna. Dar vrei stii de ce au ajuns pana la semi? Fiindca pur si simplu, afost singura echipa din turneu care au jucat defensiv si BRUTAL! Fara tehnica, fara talent, si fara viteza. Ca Grecia in 2004....1-0 cu Hammarby, 1-1 cu Pampas Boys, etc.

Edited by SteauaB

Bineinteles.

Nici nu ma asteptam la alt raspuns.

Au castigat pt ca au jucat "antitehnic" si "antitalentat".

:))

Cat despre jocul defensiv...

Ia fii atent:

Egnahems BK-Steaua 0-14 (grupe)

Steaua-Puna Sports Academy 29-0 (grupe)

Munksund/Skuthamns SK-Steaua 1-6 (grupe)

Steaua-Dallas Texans 2-0 (1/32)

Steaua-Brampton East Chiefs 3-0 (1/16)

Steaua-Anthoypoli 2-1(1/8)

Steaua-Lillehammer 4-0 (1/4)

Steaua-IF Hammarby 1-3 (1/2)

Au ocupat locul 3 prietene ;)

Steaua-Puna Sports Academy 29-0 (grupe)

Al naibii de defensiv SteauaB :gathering:

Aha. Si la malaysia cum afost? L-au piscat rau Corinthias, Rangers si o echipa din Mexic. Zi. Defapt, am marcat ceva in turneu ala?

Si acolo au jucat; Abuzatoaie,L.Filip,V.Rusu,Andrei David,Sandu etc.

Cate puncte am luat? ZERO!

Nu inteleg nimic din ce ai scris acolo si nu o sa editez pentru ca nu cred ca are rost. Si nici nu stiu ce si cum sa corectez.

Despre ce Corinthians si Rangers vorbesti prietene?

Vezi ca Abuzatoaie, Rusu, Filip,etc astia sunt toti nascuti inainte de 91.

Aia care au maturat pe jos cu suedezii erau grupa 92 condusa de Andrei David. :D

Hai, lasa balta ideile preconcepute si revizuieste-ti strategia de atac ;)

Ma Aditza, vrei sa zici, ca tu habar n-ai, ca Steaua a jucat in Liga u-21 la Malaysia?

Edited by SteauaB

Nu stiu taticule. Dar daca tu stii, baga mare niste linkuri sau niste scoruri.

Eu ti-am pus acolo gothia cup. Fa si tu acelasi lucru ;)

Nu gasesc frate lincul.

Zi, cine este cel mai tehnic junior din Romania? Nu neaparat tehnic ca Hagi, insa tehnic ca Ronaldo? Ai vazut un junior roman, sa fie tehnic ca Ronaldo?

Edited by SteauaB

Iarasi discutii inutile.

De unde ma-sa sa stiu eu cine e cel mai tehnic daca eu nu particip la meciuri ale echipelor de juniori din tara asta?

La fel de bine te-as putea intreba pe tine exact aceeasi intrebare.

Si nu cred ca ai putea sa imi dai vreun raspuns. Pentru ca ma indoiesc ca ai vazut macar un meci de juniori. Si un meci nu e destul sa te pronunti despre calitatile unui om.

Lasa intrebarile astea fara viitor.

Daca vrei sa demonstrezi ceva, hai cu chestii concrete.

Eu ti-am aratat scorurile alea.

Juniorii Stelei au facut scor cu echipele alea jucand defensiv. Au jucat defensiv si au dat o medie de 3 goluri pe meci. COOL! (nu am mai pus scorurile de 14 la 0 si 29 la 0)

Hai cu linkuri sau cu date concrete si atunci mai vorbim. Orice alte discutii sunt inutile.

@SteauaB tu numai jucatori tehnici visezi?

Pai? Adica? Tu nu vsezi la un Ronaldo din Romania, sau la un Messi din Ghencea?

Cand vad cum sarbii scoate juniorii atit de talentati; Ljajic,Tosic, Subotic, Obradovic, Aleksic etc.

Da-u cu capul in perete. :alcoholic:

Edited by SteauaB

eu n-as da cu capu in perete ti-as da ban 10 zile ca esti cam enervant:))glumesc acum

oricum prefer jucatori plini de determinare decat tehnici si ca Dayro

Steaua B tu ai mai multe probleme.

1.Tu crezi ca fotbalul consta doar in tehnica,dribling si d`astea.Iti zic eu ceva:Tehnica se castiga,dar cea mai importanta e agresivitatea si viteza si rezistenta.Deci la un aspect,mai mult apreciaza lumea un Gattusso decat un Ronaldinho plin de figuri.

2.Tu vorbesti despre juniorii Stelei in necunostiinta de cauza.Dupa parerea mea,care am jucat contra Stelei si am vazut toate grupele de juniori,de la `97 pana la `92 jucand,te asigur ca aproape toate sunt cele mai bune din Bucuresti.Ca fapt divers,la grupa de `96 este un jucator care are impresar,chiar asa!Baiatul ala este ..magnific.

iti zic din propria experienta ca am jucat de "n" ori contra lor.

Din nou acelasi @SteauaB...

Tu nu te-ai saturat sa te contrazici cu toti membrii siteului FCSteaua.ro?! Ca vad ca nu mai e nimeni sa te sustine...

Ar trebui sa "recrutezi" cativa membrii sa te sustina ca asa vorbesti fara rost...

Mai lasa tehnica... uite dintre tehnica lu' Dayro+Toja (amandoi la un loc) si daruirea lui Nicolita eu il prefer de N ori pe Nicolita...

Eu nu l-am vazut pe Nicolita sa stea degeaba pe teren... sa se plimbe si sa se certe cu tusierii...

Mai lasa youtube-ul... filmulete cu driblinguri date pe fast...

Tu chiar crezi ca aia din filmuletele la care te uiti tu... intr-un meci oficial ar tine mingea pe cap... ar jongla... pai vine unu ca Bourceanu si il ia pe sus pana apuca el sa tina de 2 ori pe picior... :laugh:

Edited by Daniel-Ionut

Din nou acelasi @SteauaB...Mai lasa tehnica... uite dintre tehnica lu' Dayro+Toja (amandoi la un loc) si daruirea lui Nicolita eu il prefer de N ori pe Nicolita...

genial :)))))))))))))))))) mai lipsea sa il dai exemplu si pe Lovin...

Edited by Recoba