FANATIK RED-BLUE

Juniorii Stelei

344 posts in this topic

E greu cu romanii ca academie de fotbal scouteri astea is chestii occidentale e mai greu ....

Nu vad prea curand ceva fiabil ...

Azi la reuniune am vazut ca au fost prezenti si 4 jucatori sub 20 de ani: Ochirosii, Rusu, Mustata si Iacob.

E foarte bine.

Si mai bine ar fi daca ar fi si pastrati in lot baietii astia si sa fie jucati.

Macar daca nu sunt bagati bani in transferuri...sa fie promovati tineri.

Cine stie...poate dam lovitura.

Jucatorii tineri de la satelit ar trebui sa faca pregatirea impreuna cu echipa mare.Toti, nu doar cativa!

Vlad Rusu are sanse mari sa devina un atacant cat de cat bun, iar Mustata e unul dintre cei mai vechi jucatori de la lotul de juniori, e de la 6 ani la Steaua.

ar fi bine sa prinda macar vreo 2-3 meciuri in Liga 1, un imprumut la Buzau nu-i ajuta cu nimic.

Edited by se7en

Jucatorii tineri de la satelit ar trebui sa faca pregatirea impreuna cu echipa mare.Toti, nu doar cativa!

Nu poti cere unui lot de divizia C sa faca acelasi efort fizic ca un lot de divizia A (sau CL).

M-am uitat la niste poze de pe stelisti.ro de la reunirea lotului.

I-am vazut si pe copii astia 3,Rusu,Mustata si Iacob.

Stiam de ei ca sunt inalti, dar erau chiar cei mai inalti de acolo.

Niste cai! :))

Si cand te gandesti ca nu au peste 19 ani...

Axl, macar un antrenament pe zi sa faca cu echipa mare.Sa se bage la jocuri scoala, sa simta cum e sa joci impotriva la fotbalisti de Liga 1.

Axl, macar un antrenament pe zi sa faca cu echipa mare.Sa se bage la jocuri scoala, sa simta cum e sa joci impotriva la fotbalisti de Liga 1.

Nu stiu cat de bine ar fi. Una e sa coordonezi 25-30 de jucatori dintr-un lot extins si alta e sa ai 50 de habauci care alearga de colo-colo fara capatai. Am impresia ca jocuri scoala sau ceva de genul asta se mai practica din cand in cand intre juniori si echipa mare, zic am impresia pentru ca nu-s sigur, dar bineinteles ca nu zilnic. In primul rand cred ca ar trage in jos antrenamentul celor mari, in al doilea ar stresa antrenorul principal si-n al treilea cred ca ne ajung deja accidentarile intre noi, n-avem nevoie si de copii dornici de afirmare cu intrari criminale sau mai stiu eu ce.

Bineinteles ca trebuie sa existe un liant intre generatii, dar nu cred ca prezenta zilnica a juniorilor (si participarea) la antrenamentul celor mari ar fi o idee excelenta.

Din cate stiu (si stiu sigur), juniorii 91` cei mai buni din Bucuresti sunt Rapid. Si tot din ce stiu (si stiu sigur), cea mai bun echipa de juniori `91 se va afla abia peste vreo luna. In primele 4 pe tara (care se lupta pt primul loc) sunt Bacau, Bistrita, Rapid si inca o echipa, parca Slatina.

Axl

mai angajezi cativa antrenori secunzi si rezolvi problemele.

dar sa nu ceara salariu peste 350 de mii :))

Considerat cel mai promițãtor tânãr jucãtor român, Denis Alibec a fost dat afarã din Ghencea

Denis Alibec e un tânãr cu o poveste interesantã, ce a pus pe jar lumea fotbalului din România în urma evoluțiilor pe care le-a avut la turneul de calificare la CE de juniori Under 17.

Alibec a reușit sã atragã atenția dupã ce a marcat împotriva Spaniei și a Italiei și, chiar dacã grupa antrenatã de Cristian Sava a ratat calificarea, numele sãu a fost notat pe agendele scouterilor cluburilor din Occident. „Alibec este noul Van Basten. Are reale calitãți pentru a ajunge un fotbalist mare“, a declarat, cu mândrie, Mircea Sandu despre puștiul de 17 ani legitimat la Farul.

Tãtar la origini, Denis Alibec a uimit cu talentul sãu încã de la debutul în tricoul juniorilor Farului. La 15 ani, pãrinții tânãrului au considerat cã e momentul sã facã un pas înainte și l-au adus pe copilul lor în București. ªi nu oriunde, ci la Steaua. Voiau ca bãiatul sã joace la cea mai titratã echipã din România. Dupã câteva zile de probe, verdictul dat de Gheorghe Gigel, șeful Centrului de copii și juniori din Ghencea, a fost dur. „Nici nu știi sã alergi! N-o sã ajungi niciodatã fotbalist!“, a fost replica datã puștiului constãnțean, care i-a frânt aripile.

Interesant cum lucreaza domnul Gigel Gheorghe.

Marele scouter a lu' peste. Pai cum sa scoatem noi juniori de valoare cand personajul asta e seful centrului de copii si juniori?!

Probabil ca baiatul asta, Alibec, nu a cotizat cu nimic la domnul Gigel.

Si inca ceva.

În vârstã de 17 ani, Denis Alibec a început fotbalul la îndemnul tatãlul și la cel al bunicului, la Callatis Mangalia. La 14 ani, s-a aflat fațã în fațã cu prima mare alegere a carierei. „Am dat probe la Steaua când aveam 14 ani, dar nu am rãmas decât trei luni. La fiecare meci, antrenorul îmi spunea cã pãcãlesc fotbalul, așa cã am decis sã mã întorc acasã. Sunt stelist, dar mã voi duce din nou în Ghencea doar dacã voi avea vreo șansã sã ajung la echipa mare”, povestește Alibec. Alegerea avea sã se demonstreze a fi una inspiratã, tânãrul fotbalist ajungând la Farul și crescând ca nimeni altul. Deși regretã faptul cã naționala U17 a ratat prezența la turneul final al Campionatului European, „rechinul” are și motive de bucurie: „Am avut mult ghinion, mai ales cã sunt prima generație care a ajuns într-o fazã așa avansatã dupã douã decenii de pauzã. La sfârșitul turneului au venit Mircea Sandu și Belodedici și ne-au felicitat pe toți pentru joc, dar rãmâne amãrãciunea cã am ratat calificarea”. Dupã aventura de la CE, Mircea Sandu l-a numit „noul Van Basten”, iar granzii Europei, printre care Inter și AS Roma, și-au manifestat interesul pentru semnãtura sa. Puștiul dã însã exemplu de o maturitate incredibilã și știe exact care îi este drumul în viațã și ce pași sunt esențiali: „Nu mã gândesc sã plec la o vârstã atât de fragedã, mai am de crescut. Am un impresar italian, cu care am semnat un contract dupã primul turneu de calificare al naționalei de juniori, din Germania. M-a remarcat la meciul cu Suedia și am stabilit o colaborare. Îmi doresc sã joc la Farul, chiar dacã pânã acum nu am avut șansa nici mãcar sã mã antrenez cu echipa mare. Dacã se va considera cã merit, poate voi ajunge și acolo”.
Edited by AdrianUltras25

tot in Romania se merge pe pile , nu ai pile nu castigi , ai pile castigi

si totusi Steaua ar putea gasi si juniori in brazilia, sau macar sa ii cumpere de la virsta de 15-17 ani

Zii asta lu Gigi sa vezi ce replica iti da " bai hahalero, bai zdreantzo ce te bagi tu ba comanzi pe banii mei yo aduc pe cine vreau eu si yo aduc numai razboinici " :noexpression:

Si eu joc fotbal..insa nu la Steaua..imi doresc sa ajung acolo..dar din cate stiu e pe "pile"..sunt stelist..insa cei mai bun juniori sunt la Dinamo ..

Eu sunt din Pitesti, si joc pentru juniorii echipei FC Arges, dar sunt cu Steaua de cand ma stiu ! Andrei David, este un bun prieten de-al meu, care vine tot de la Pitesti si mi-a fost coleg o vreme ! In momentul de fata centrul de copii si juniori de la Pitesti este cel mai bine privit din toata tara, insa orice junior isi doreste sa ajunga la Steaua, asa ca o sa va povestesc pe scurt cum o sa se dezvolte centrul de copii si juniori al Stelei ! Avand resurse financiare, ''scouteri'' de la Bucuresti cauta copii pana in 16 ani si ii transfera inca de tineri pe sume mici ! Exemplul Andrei David - 10.000 euro ! Am inteles ca de cand a plecat Hagi de la Steaua au inceput sa se faca investitii, adica s-au reconditionat toate terenurile, s-a introdus sponsorul Nike si la juniori + jucatori tineri veniti din toate colturile tarii, carora li se ofera locuinta, bani si tot ce le este necesar pentru a promova la prima echipa ! Asa ca viitorul Stelei arata bine in materie de juniori si cred ca este este cel mai imbucurator lucru' care se petrece acum la echipa !

Acum ca a venit Cornel Jurca la centrul de copii si juniori, imi cresc sperantele ca in curand vom avea cei mai buni juniori din tara.

Ar fi super daca s-ar reusi eliminarea "pilelor" de la copii si juniori!

Macar asa, de aici sa iasa fotbalisti.

Ca din transferuri...

Eu sunt din Pitesti, si joc pentru juniorii echipei FC Arges, dar sunt cu Steaua de cand ma stiu ! Andrei David, este un bun prieten de-al meu, care vine tot de la Pitesti si mi-a fost coleg o vreme ! In momentul de fata centrul de copii si juniori de la Pitesti este cel mai bine privit din toata tara, insa orice junior isi doreste sa ajunga la Steaua, asa ca o sa va povestesc pe scurt cum o sa se dezvolte centrul de copii si juniori al Stelei ! Avand resurse financiare, ''scouteri'' de la Bucuresti cauta copii pana in 16 ani si ii transfera inca de tineri pe sume mici ! Exemplul Andrei David - 10.000 euro ! Am inteles ca de cand a plecat Hagi de la Steaua au inceput sa se faca investitii, adica s-au reconditionat toate terenurile, s-a introdus sponsorul Nike si la juniori + jucatori tineri veniti din toate colturile tarii, carora li se ofera locuinta, bani si tot ce le este necesar pentru a promova la prima echipa ! Asa ca viitorul Stelei arata bine in materie de juniori si cred ca este este cel mai imbucurator lucru' care se petrece acum la echipa !

Sa speram ca in viitorul apropiat o sa avem jucatori de valoare din propria noastra "curte" :steag_cruce_invers:

Uite ce mi-a trimis un prieten:

un camerunez de 15 ani care va fi noua extrema stanga a Barcelonei in 2 ani... Cum mama dracului scot astia jucatori exceptionali pe banda rulanta?

P.S. Oare care e diferenta intre Ella de 15 ani si Ochirosii de 20?

un camerunez de 15 ani care va fi noua extrema stanga a Barcelonei in 2 ani... Cum mama dracului scot astia jucatori exceptionali pe banda rulanta?

Pai ei, spre deosebire de noi au un departament de scouting bine pus la punct, la juniori au numai antrenori profesionisti(nu rude cu cei din conducere), au si incredere in tineri...

MySport: Bogdan, cum a vazut generatia tanara a Stelei meciul cu Fiorentina?

Bogdan Mustata: Cu sufletul la gura. Le-am tinut pumnii seniorilor si ii felicitam pentru meciul facut si pentru punctul obtinut, chiar daca puteau sa si castige si meritau acest lucru.

.

MySport: Te vedem si pe tine peste cativa ani in ipostaza in care Radoi & co. au fost aseara?

Bogdan Mustata: Sper din tot sufletul lucrul acesta. Cred ca e visul oricarui fotbalist sa joace in Champions League.

.

MySport: Ce jucator te-a impresinat cel mai mult?

Bogdan Mustata: Mirel Radoi, cu siguranta. A dat o mare siguranta echipei, ca in toate meciurile. Deja nu mai surpinde pe nimeni curajul si devotamentul lui.

.

MySport: Ai fost in lotul echipei mari inainte de meciul cu Galata. Cum e atmosfera in vestiar inaintea meciurilor importante?

Bogdan Mustata: In vestiarul Stelei mereu este o atmosfera buna, calduroasa. Lucru care conteaza foarte mult in pregatirea meciurilor, mai ales a celor cu miza.

.

MySport: Conducerea Stelei a anuntat in dese randuri ca in viitor va pune accentul pe pepiniera proprie. Pe voi, tinerii stelisti, va ambitioneaza acest lucru?

Bogdan Mustata: Sigur ca ne ambitioneaza, mai ales ca in ultimul timp s-a demarat si acel proiect cu academia de fotbal, am fost bagati mai mult in seama pe toate planurile si a inceput sa se acorde mai multa importanta jucatorilor tineri.

.

MySport: Ar trebui sa se bazeze echipele din Romania mai mult pe fotbalistii tineri decat pe cei straini?

Bogdan Mustata: Nu stiu daca ar trebui sa se bazeze, dar le-ar trebui acordata mai multa incredere si mult mai multe sanse. Talentul exista…

.

MySport: Viata de fotbalist presupune multe sacrificii, mai ales la o varsta ca ta?

Bogdan Mustata: Da, categoric! Fara sacrificii nu poti ajunge fotbalist. Iar atunci cand iubesti aceasta meserie nu mai tii cont de greutatile pe care le intalnesti pe drum.

.

MySport: Daca nu ai fi ales fotbalul, ce ti-ar fi placut sa faci?

Bogdan Mustata: Sincer, nu stiu. Nu m-am gandit niciodata la asta. Am ales fotbalul de mic si nu m-as vedea facand altceva.

.

MySport: Cum e sa fii coleg de echipa cu Neaga sau Rada la Steaua II?

Bogdan Mustata: Pentru noi inseana foarte mult acest lucru. Primim un sprijin mare din partea lor, care ne motiveaza si ne ambitioneaza mai mult la meciuri si la antrenamente.

.

MySport: In sezonul viitor, sau poate chiar in iarna, ai accepta un imprumut la o echipa din prima Liga?

Bogdan Mustata: Mi-as dori foarte mult sa joc la un nivel mai ridicat si sa prind experienta, dar nu m-ar deranja nici un salt direct la echipa mare

.

MySport: Ce fotbalist strain ai ca model?

Bogdan Mustata: Imi place foarte mult stilul de joc al lui Philip Lahm, pe care l-a intalnit si Steaua in meciul cu Bayern.Face foarte bine faza ofensiva, desi meseria sa este de fundas.

MySport: Dar de la Steaua pe cine apreciezi cel mai mult?

Bogdan Mustata: Fara dubii, pe Mirel Radoi. Este idolul multor stelisti si, personal, ma impresioneaza pe meci ce trece.

MySport: La final, ne dai un pronostic? Ce locuri vor ocupa Steaua si Steaua II la sfarsitul sezonului?

Bogdan Mustata: Sper ca ambele echipele sa termine pe primul loc. Steaua sa mearga anul urmator direct in Champions League si sa mai adauge un titlu in palmares, iar Steaua II sa promoveze, pentru ca ar fii un lucru foarte important pentru noi, jucatorii tineri, sa jucam la un nivel mai inalt

ªcoala de fotbal a lui Marius Lãcãtuș a terminat turul de campionat al Juniorilor A pe locul 3, cu douã puncte în fața Stelei, echipã clasatã pe locul 4.

Aceștia erau chiar liderii Seriei I cu o etapã înainte de final, dar au pierdut derby-ul cu Rapid, scor 3-2, și le-au permis giuleștenilor sã ocupe primul loc.

Echipa lui Marius Lãcãtuș are al doilea atac din serie, 33 de goluri, dupã Steaua, 38, și a douã apãrare, doar 12 goluri primite, dupã Rapid, 7.

Echipa a doua a Stelei a castigat miercuri, scor 4-2, amicalul cu lotul similar al germanilor de la Hertha Berlin.

Eroul ros-albastrilor a fost atacantul Vlad Rusu, care a reusit un hat-trick (minutele 30, 41 si 46), celalalt gol al Stelei fiind inscris de Albu (minutul 44). De partea cealalta, Lemke a reusit o dubla pentru nemti (minutele 8 si 25).

Antrenorul Leo Strizu a folosit urmatoarea formula de echipa:

Costantin - Mustata (Lupu '48), Muzac (Bejan '60), Achitei, Mihai (Pavelescu '71) - Stratila (Niculae '57), Onicas, Lazar, Abuzatoaie - Albu (V. Badea '46), Rusu (Funieru '64).

SteauaFC.com

Am revazut meciul cu Ruda. Sa fim seriosi. Nu ma imprezionat deloc juniorii Stelei. Drept, se pare ca au ABC:ul fotbalistc.Insa n-au dribling in picoare. Stratile,are tupeu, insa de fiecare data, cand avut sa dribleze, a pierdut mingea. Acealsi lucuri si cu Abuzatoaie - si el nu stie sa faca un dribling reusit.

Iar, nu inteleg ce cauta Lucian Filip la prima echipa? Nu e destul cu Nicolita. Ne mai trebuie inca unul?

Edited by SteauaB

@SteauaB

exista un lucru care sa te multumeasca Perfect-Man?

Edited by Adrian

@SteauaB

exista un lucru care sa te multumeasca Perfect-Man?

In legatura cu fotbal. Da, exista. Sa vad juniorii talentati ca Krkic, Balotelli, Pato,Gourcoff, Giovinco,Dos Santos, Augero,Di Maria, Bounanotte etc. Iar sa vad copii talentati ca Madin sau Alex Rayes.

Vad totusi un progrez. Juniorii stiu macar sa da o pasa corecta. Am vazut o viteza in joc la Steaua cu Ruda, de rar mai vezi. Insa la dribling, stam in continuare foarte prost.

Spre exemplu. Afost un one-touch pas alui Stratile, pe care Nicolita ar fii luat 2-3 secunde..

Edited by SteauaB

SteauaB

Cei mai multi fotbalisti nu sunt supraoameni, nu sunt super fotbalisti, nu sunt mesi si ronalzi sau ronaldini. Majoritatea sunt fotbalisti normali.

Ti-am mai spus sa nu mai faci gresala de a compara juniorii Stelei si alti juniori din Romania cu varfurile de generatie din alte campionate.

Daca e sa fac cum zici tu, atunci si eu as putea sa bag povesti de genul: "Gimnastele noastre sunt cele mai talentate pentru ca noi suntem o tara mica care luam medalii fara arbitraje ajutatoare. Altii nu sunt la fel de talentati ca noi la gimnastica."

Ti-am mai spus cum sta treaba.

E vorba de conditii de pregatire, de antrenori, de scoala, de multe.

p.s.

Nu stiu daca stii sau nu dar, grupele de copii si juniori ale Stelei participa la multe turnee in strainatate. Anul trecut, in Suedia(sau ceva tara nordica. Poate Danemarca) o grupa de juniori a Stelei a spulberat tot ce a intalnit in cale. A castigat acel turneu si a dat si golgeterul competitiei. Si eu cred ca esti de parere ca Suedezii ne sunt superiori la fotbal. Am dreptate?

Atunci cum de s-a intamplat aia?