FANATIK RED-BLUE

Juniorii Stelei

344 posts in this topic

Daca acel Filip care a marcat este cel pe care il stiu eu(un fundas central) va zic ca joaca foarte bine si am mare incredere in el.

Mai baieti, e vorba de Glasgow Rangers echipa mare?

Edited by c.ronaldo17

Nea Gigi de ce nu faci matale un tac pac si nu bagi cateva milioane de dolari din fabuloasa avere in centrele alea de juniori ? Doar asa te poti numi un club mare. Mie nu prea mi-a placut niciodata clubul olandez Ajax, dar tot respectul pentru centrele sale de juniori. Cate talente au iesit de acolo...

Câți junioru crescuți de Steaua au ajuns jucãtori de bazã în ultimii 10 ani? Paraschiv și, parțial, Neșu. În rest... nimic. Erau considerați de perspectivã: D. Orac, Al. Pițurcã, Andrei Stângã. Da' nu s-a mai auzit nimic de nici unul. Cel puțin de Orac și Stângã, chiar nu am mai auzit nimic.

ªtiu cã atunci când am câștigat campionatul în 2001, într-un meci cu Gaz Metan Mediaș, a fost bãgat un jucãtor Oprița, de la juniori, care era fundaș. ªtie cineva ceva de el?

@1on Nesu nu a fost de la noi din pepiniera.

Legat de Stanga, el a fost coleg de facultate cu prietena mea. A jucat pe la navodari parca.. s-a accidentat grav, perioada lunga de recuperare si acum e in lotul sportului studentesc

ar trebui sa se investeasca mai mult in centrul de copii si juniori.daca acesti jucatori vor juca bine,vor putea ajunge in prima echipa.din ce am auzit,acel baiat de 14 ani-david Andrei ar fi foarte talentat.el ar trebui sa joace mai mult si chiar sa se antreneze de cateva ori pe luna cu echipa mare,pentru a-i creste valoarea

Putem sa vedem azi in Cupa, la Bacau cativa juniorii ai Stelei.

Atata timp cat juniorilor nostri nu li se da o sansa in nici cele mai accesibile meciuri ale Stelei nu o sa avem juniori valorosi. Bineinteles ca mai e si problema investitiilor in juniori unde suntem deficitari. La Steaua nu se folosesc destul tinerii si cand se folosesc se face sporadic.

Fie ca sunt din pepiniera proprie sau nu, momentan tinerii nu au loc la echipa,preferam cativa mediocri cu fie in loc sa aducem niste lupi tineri cu pofta de fotbal. Am crezut anul trecut ca Ochirosii va fi un titular indiscutabil iar acum nu mai e la echipa,acum bicfalvi nu mai prinde echipa.

In loc sa le aratam ca au un viitor la echipa,noi ii trimitem la buzau,si astfel ne batem joc de viitorul lor. Bag pariu cu voi ca Ochirosii a crescut cat a stat la noi decat in toata cariera lui de pana atunci,are amintiri frumoase fiind cel mai tanar marcator al Stelei in cupele europene si marcator in acea victorie cu rapid iar acum isi rupe oasele pe la buzau. Macar unul dintre Lungu,Tudose,Litu,Simion si altii puteau sa ramana la echipa si sa confirme. Astfel am ramas doar cu bicfalvi si ninu,din care doar primul mai intra sporadic in echipa.

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

cred ca la Steaua ar trebui sa se investeasca bani mai multi in centrul de copii si juniori.marile cluburi au centre dezvoltate de copii si juniori,dar si departament de scouting(cautare de jucatori valorosi).la noi insa nu exista inca un scouter...asta e.in viitor vom avea si un centru de copii si juniori capabil sa aduca talente la echipa mare,dar si un departament de scouting bun ca sa putem gasi talente si in strainatate :steagcruce:

mai juniori talentati sunt dar cine se risca sa ii joace decat echipele mediocre, toate echipele care promoveaza in Liga 1 intra cu lot de juniori. U 21 . ochii rosi a jucat bine pentru Steaua in toate meciurile, jucate. trebea sa i se dea credit, oricum extrema stanga a Stelei nu prea joaca nimic . nici Cristocea nici Croitoru. si in tara avem cateva viitoare talente cum ar fi Daminuta, Torje, Bogdan Stancu, Mardare, defapt tot lotul nationalei de juniori este valoros asta pentru jocul bun facut pentru echipa.

Stie cineva daca mijlocasul dreapta al lui FC Brasov, Roman , e unul si acelasi cu baiatu care era junior al Stelei acum 2-3 ani? si despre care se spunea ca e un mare talent? Baiatu asta care joaca la FC Brasov mi se pare un jucator bun, de perspectiva. Mi-ar parea rau ca fostii juniori talentati ai Stelei sa joace ce stiu eu pe unde si noi sa ne mancam nervii cu alde Surdu ..

nulitate mai mare ca SURDU, n-am vazut in viata mea la Steaua de cand ma uit eu la meciurile TSELEI , adica de prin 1978 !!!!

lui Ninu ar trebui sa i se acorde mai mult credit, de Bicfalvi nici nu mai zic.

pacat, multi dintre jucatorii imprumutati sunt peste valoarea unora din lot. ar trebui sa incercam sa-i readucem inca din iarna.

Mai nou avem si noi jucatori tineri la echipa a 2-a, sper sa evolueze bine si sa isi faca rampa de lansare spre Steaua. Asa s-a mai rezolvat problema cu juniorii.

am inteles ca Steaua vrea sa dezvolte centrul de copii si juniori ca in occident unde majoritatea jucatorilor sunt promovati de la echipa de juniori...de exemplu cesc fabregas a ajuns la arsenal de la juniorii barcei....bojan krkici care este un jucator de 17 ani f promitator a fost promovat de franck rijckard de la echipa de juniori

Un interviu interesant din prosportul de azi.

AFACERE In ultimele sase luni, Jiul a vândut în Ghencea trei tineri cu reale calitati.

Clubul finantat de Alin Simota a semnat un acord cu Steaua Bucuresti, în urma caruia ros-albastrii au prima optiune de transfer pentru 17 juniori ai Jiului.

”Deocamdata sunt 17 jucatori pe care Steaua îi poate cumpara oricând, noi pastrând, bineînteles, un procent la vânzarea în strainatate a acestora. In viitor, numarul lor va creste, pentru ca vom produce valori. Pe multi dintre copii îi urmaresc de când aveau 12-13 ani”, explica Ioan Sdrobis. In ultima jumatate de an, Jiul a dat Stelei trei jucatori: Bicfalvi (foto), Abuzatoaie si Roiu.

”La noi vin straini second-hand”

Managerul Jiului, Ioan Sdrobis (foto), a implementat la Petrosani politica formarii de jucatori în propria curte, pe care o considera singura viabila pentru cluburile mici. ”Am vazut ca tot mai multi jucatori straini second-hand sunt adusi în Liga I, de parca românii nu au valoare. Pai daca Steaua si CFR Cluj vor sa se bata cu echipele mari ale Europei, sa aduca straini de valoare, ca Van Nistelrooy sau Steven Gerrard, nu anonimi”, s-a revoltat cel supranumit ”Parintele”.

In Valea Jiului se cânta Scooter - Maria

Nu numai juniorii Jiului sunt suporteri ai Stelei, ci si spectatorii care asista la meciurile ”minerilor”. In ultimii ani, dovezile de iubire s-au înmultit, elocventa fiind primirea calduroasa facuta de localnici ros-albastrilor cu ocazia meciurilor directe. Mai mult, în ultima etapa din sezonul 2005-2006, când Jiul a întâlnit Rapid, tribunele au sarit în aer la vestea ca Steaua a învins la Vaslui, câstigând campionatul în dauna giulestenilor. Scandarile „minerilor” în favoarea ros-albastrilor i-au dus pe „feroviari” în pragul unei crize nervoase. Cinci jucatori antrenati pe atunci de Razvan Lucescu au fost eliminati, meciul fiind suspendat si câstigat ulterior de gazde, la masa verde, cu 3-0. ”Valea Jiului este cu Steaua, iar rivalele la titlu ale Stelei, care au venit aici, au simtit-o pe pielea lor!”, sustine si patronul ”minerilor”, Alin Simota.

Cresterea de juniori de catre Jiul e un lucru extraordinar de bun. Am tot respectul pentru Simota. Imi place cum vorbeste despre Steaua.

:steagcruce: Buna, am si eu o rugaminte la voi: am un baietel de 6 ani caruia ii place foarte mult sa joace footbal si nu stiu ce sa fac sa-l inscriu la Steaua.Imi puteti spune ce pasi trebuie sa urmez pentru a reusi sa-l inscriu. Va multumesc mult. Mihaela

Nu vei reusi sa afli nimic de aici.Du`te la stadion si vorbeste cu antrenori sau persoane de la club.Acesta este un forum in care suporterii Stelei discuta pe tema fotbalului si a Stelei.Nu cred ca te poate ajuta cineva de aici.

Nu vei reusi sa afli nimic de aici.Du`te la stadion si vorbeste cu antrenori sau persoane de la club.Acesta este un forum in care suporterii Stelei discuta pe tema fotbalului si a Stelei.Nu cred ca te poate ajuta cineva de aici.

Multumesc mult, crezi ca am sanse sa gasesc la stadion pe cineva care sa ma ajute? Cu cine sa discut mai exact?

Edited by BB4421966

Pe langa jucatorii tineri deja cunoscuti(Ochirosii, Tudose, Litu, Simion-sper ca nu l-a dat la Gloria Bistrita-,Ninu, Bicfalvi), mai sunt la Steaua 2 cativa jucatori care pot avea un viitor stralucit.

Eu cred ca in acest moment cativa dintre ei sunt gata sa faca pasul la prima echipa.

Alexandru Lazar,Alex Iacob,Vlad Rusu,Bogdan Mustata si mai sunt.

Tinerii astia au nevoie de jocuri tari.Trebuie sa se riste cu ei.Doar asa vor da rezultate.

Cand s-a riscat cu Ochirosii, nu a dezamagit.

A dat gol cu rapid si cu Otelul.La 18 ani!

In acest an Steaua a cumparat o multime de jucatori tineri, jucatori foarte buni, varfuri ale generatiilor lor.

Dar daca i-a luat ca sa joace in Liga a 3a atunci i-a luat degeaba!

Steaua are juniori puternici,la cam toate grupele(94` , 93` , 92` , 91`),credeti`ma ca stiu bine.

Insa acesti jucatori trebuie stimulati sa ramana la echipa.Ba chiar mai mult,acesti jucatori au nevoie de multe turnee in strainatate.Eu sper ca pe viitor,centrul de copii si juniori sa dea echipei mari cel putin 2 jucatori de valoare,pe an.Dar daca noi jucam cu acelasi 11 si in campionat si in UCL nu vom face niciodata fata.Ne trebuie jucatori de valoare pentru UCL si jucatori de valoare pentru campionat.

Trebuie sa punem tot mai mult accent pe juniorii Stelei, mai ales in contextul incercarii de implementare a legii lui Platini(6 autohtoni+5 straini)