FANATIK RED-BLUE

Juniorii Stelei

344 posts in this topic

Imi cer scuze pt acele topicuri stupide pe care le-am deschis... Si juniorii trebuie respectati... Iata ce zice site-ul oficial:

Incepand cu 1 martie 2003, o data cu preluarea clubului de catre noul patron, Gigi Becali, Centrul de copii si juniori al FC Steaua a trecut la o noua forma de organizare.

Schimbarea produsa a avut ca scop revenirea acestui principal sector al clubului la principalul sau rol, acela de a dezvolta propria pepiniera de fotbalisti cu care clubul nostru s-a mandrit in urma cu mai multi ani si, in final, de a promova cat mai multi jucatori la echipa de seniori.

In organigrama Centrului au aparut cateva functii care nu existau pana in acel moment, astfel ca directorul sportiv al clubului, Leonard Strizu, a devenit coordonatorul acestui sector. El este ajutat de catre metodistul George Marculescu si preparatorul fizic Ciprian Pruna - absolvent al ANEFS, specialitatea atletism - ultimul fiind unul dintre elevii preparatorului fizic al echipei de seniori, Marian Lupu.

La Centrul de copii si juniori al clubului Steaua sunt legitimati 270 de tineri fotbalisti, iar incepand cu 1 ianuarie 2004, activeaza un numar de 12 antrenori, fiecare avand cate o grupa de pregatire. Acestia sunt: George Marculescu, Adrian Bumbescu, Lajos Satmareanu, Vasile Aelenei, Stefan Sames, Gheorghe Tataru, Constantin Dumitriu, Petre Mihai, Florea Voinea, Horea Codorean, Bogdan Iovan si Gigel Gheorghe. Pana la sfarsitul anului 2003, in cadrul Centrului au mai activat ca antrenori Radu Troi si Mihail Majearu, ambii preluand din ianuarie 2004 echipa Midia Navodari."

Imi pare rau ca nu stiti dar bietul Gigi Tataru,fie-i tarana usoara,e mort si ingropat de vreo 2 anisori.

eu stiam virgile. nu uita ca au fost publicate si articole referitoare la el atunci.

Pentru ca o echipa sa aiba un viitor stralucit trebuie sa aiba un centru de juniori dotat. Va pot da exemplu clubul olandez Ajax, care scoate tinere talente pe banda rulanta. In aceasta vara, Steaua a luat jucatori tineri de la alte echipe si in nici un caz de la centrul sau de juniori. Credeti ca aceasta conducere a Stelei ar trebui sa dea mai multa atentie acestui centru, sau ca defapt acolo chiar nu exista talente? Credeti ca juniorii Stelei sunt bine sprijiniti financiar si pot sa-si pregateasca viitorul in cele mai bune conditii ?

Ce sperante ai sa avem un centru de copii si juniori bun atat timp cat la echipe antrenori sunt veri/nepoti de-ai lui GG, iar cei care nu sunt rude cu el sunt pusi antrenori pe baza principiului de "relatie"?

Centru de copii si juniori spunetzi? Pai cine sa investeasca in asa ceva?Ne confruntam la nivel natzional si in general in toate sporturile cu aceasta problema.Sa cresti un viitor sportiv presupune investitzii imediate si castiguri peste cel mai devreme 5-6 ani.Sa enumeram cateva conditzii neaparat necesare:

-baza de antrenament(teren,sala de Forza,grup igienico-sanitar,dormitoare,sala de mese)

-antrenor,maseur,medic sportiv,psihiatru,nutritzionist

-mijloc de transport

Mai sunt si altele,dar sa ne rezumam numai la acestea.Pentru toate acestea trebuie bani.Pentru intretzinere bazei cu tot ce cuprinde ea,a mijloacelor de transport,salariile personalului tehnic si ale auxiliarilor(pznici,femei de serviciu,soferi,Lacatus,electrician,tamplar,etc),pentru mancare,echipament,etc.Si potzi sa investesti intr-un lot de 40-50 de copii si sa-tzi confirme 1-2 la nivel de performantza.Stitzi cum se descurca centrele astea acum pe unde mai sunt?Din donatziile parintzilor si in conditzii in care copilul beneficiaza numai de antrenor.Si acesta din urma ramas din prea mare dragoste de meserie ca in privintza salariului....vai mama lui!Avem un mare noroc ca se nasc copii talentatzi si,orice s-ar spune,suntem un popor cu reale calitatzi sportive.Si daca un talent din asta are norocul sa fie coleg de generatzie cu copilul vreunui om potent financiar care sa dea bani pentru toata grupa numai ca sa fie si odrasla lui cuprinsa in lot,atunci talentul s-a scos.Are sanse sa creasca pana va veni cineva sa-l ia la un lot de seniori.Daca nu are acest noroc dupa 2-3 ani abandoneaza.

Si pentru ca totul se face ,,pe fuga"si se ignora multe conditzii esentziale in cresterea si armonizare copilului,apar sportivi cu fel si fel de tare atat in pregatire cat si fizice.

Sa luam cazul cand Hagi facea antrenament special cu tinerii si le preda lectzii ce tzineau de ABC-UL fotbalului:pase,preluari,stopuri,etc.Din cauza ca nu este asigurata o alimentatzie corespunzatoare de mic,sportivul senior se accidenteaza foarte usor si se recupereaza greu.Din lipsa consilierii psihiatrice de copil,seniorul este labil si atunci cand este in inferioritate fatza de adversar clacheaza.

Se pot scrie mii,chiar zeci de mii de pagini pe aceasta tema.Am incercat un rezumat spre a raspunde de ce nu se investeste in centre de copii si juniori.

Grupa de juniori '92 a Stelei este cea mai buna din tara. Cred ca ar trebui sa mai asteptam vreo 2-3 ani sa vedem ce produce aceasta grupa. Oricum si pana acuma am produs cativa jucatori, insa multor antrenori le-a fost frica sa ii promoveze in echipa mare. Ii amintesc aici doar pe Litu, Simion sau Tudose care joaca excelent la Buzau, sau cel putin ultimii doi.

abia au jucat un meci la buzau...ai rabdare..inca nu sunt certitudini..

si apoi..Tudose..e ca si Ochirosii din galati...doar Litu si Simion sunt crescuti de Steaua

@Dj

Da dar Simion a jucat si anul trecut excelent pentru UTA.

Cristi mold.. sa zicem ca a jucat...de ce nu a ramas daca are valoare...?

cat despre tinerii Stelei..eu le prevad un viitor mare doar la 2-3 - bicfalvi ..Ochirosii si poate Iacob..

Ce sperante ai sa avem un centru de copii si juniori bun atat timp cat la echipe antrenori sunt veri/nepoti de-ai lui GG, iar cei care nu sunt rude cu el sunt pusi antrenori pe baza principiului de "relatie"?

Asa e...acu 3 ani Steaua avea ca satelit in divizia C pe Vointa Bucuresti...era sponsorizata de nepotasu...tudorache care la vreamea aia avea firma de paza VVT...jucau numai neamuri explodate de a lu Gigi in echipa si atat..si erau jucatori talentati daaaa....cum sa ai loc de acele nespuse valori...

yo sunt la juniori la cei din 94 .. !

Sper sa faci mari performane si sa prinzi echipa de seniori cand cresti. Bravo

Viitorul Stelei .. poate il constituiti voi ! fular-campionii

Si grupa de 94 a Stelei este buna.Sper ca multi jucatori de acolo vor avea loc in lotul mare al Stelei.Pentru ca sunt cativa talentati.Si intr-adevar de acord cu voi.Nu se investeste foarte mult in centrul de copii si juniori...Pacat!

OT:Inima-Ros-Albastra cum te cheama?Sau care este porecla ta?

si totusi Steaua ar putea gasi si juniori in brazilia, sau macar sa ii cumpere de la virsta de 15-17 ani

macar sa ii cumpere de la virsta de 15-17 ani

Si eu am 15 ani .... si nu ma cumpara nimeni !!! , nici macar sportu studentesc ...... Nici o echipa nu se baga sa ia jucatorii asa tineri .... asta ar insemna sa ii tina 4-5 ani degeaba . Pot sa ii dea la echipa a 2 sau la echipa de juniori .....

Echipa de juniori U-17 a Stelei a pierdut cu 3-0 meciul disputat împotriva brazilienilor de la Sao Paulo. Juniorii din Ghencea participã la Mondialul cluburilor care se disputã în Spania.

Steaua face parte din grupa a IV-a, împreunã cu Sao Paulo (Brazilia), Albacete (Spania) și Glasgow Rangers (Scoția). În urmãtorul meci, juniorii Stelei vor ju ca cu Glasgow Rangers.

Iata ca trebuie sa avem ceva juniorii ca lumea daca am fost invitati la o asemenea competitie

Nu cred ca am fost invitati, ci cred ca am ajuns acolo pe merit, via meciuri de calificare.

@Wally

Din cate stiu eu la asemenea turnee se merge pe baza de invitatie. Nu sunt sigur dar asa cred

În al doilea meci al Campionatul Mondial de juniori U-17 din Spania, Steaua a terminat la egalitate, 3-3, cu Glasgow Rangers. Scoțienii au condus cu 2-0 și 3-1, steliștii reușind egalarea în minutele de prelungire ale partidei. Pentru echipa noastrã au marcat David (33), Mãgureanu (58) și Filip (92).

@stelisti.ro

Problema este ca Steaua nu prea produce mari talente.Se multumeste doar sa le cumpere din tara...

Pacat ca nu putem urmarii aceste meciuri, sa vedem daca chiar au valoare acesti jucatori.