Adrian

Campanie anti noul ROM

158 posts in this topic

Dupa 89, dupa ce capitalismul salbatic a pus stapanire pe Romania si tara a fost vanduta de "baietii destepti", ne-au mai ramas foarte putine marci romanesti adevarate.

Ciocolata ROM TRICOLOR este printre ultimele, daca nu cumva chiar ultima. E o cioloata buna, era cumparata, era romaneasca, dar nu a fost destul pentru unii. S-au trezit acum sa schimbe tot si au facut mai rau.

Reclama pentru noul rom e absolut dezgustatoare:

titlu-noul-rom.jpg

Daca o asculti, nu ai cum sa nu intelegi din ea ca noul rom e mai bun tocmai pentru ca tricolorul nostru a fost inlocuit cu steagul sua. Asta mi se pare cea mai mare rusine posibila.

Si, dupa cum vedeti, poza e gretoasa!!!

Din punctul meu de vedere, asta nu e rebranding(asa cum spun multi), asta e un atac la adresa Romaniei.

Daca ganditi si voi la fel, parerea mea e ca ar trebui sa le spuneti si lor, poate vor pricepe.

http://www.noulrom.ro/opinia_romanului

Asta e linkul catre pagina lor unde au pus, cica, OPINIA ROMANULUI, pentru ca ei, gandind americaneste, dau voi la free speach.

Free speach pe dracu' ca eu le-am trimis 2 mesaje dar nu le-au publicat. Probabil ca publica doar acele mesaje in care nu sunt atacati prea dur.

Bombadati-i cu mesaje, poate asa primim inapoi ROM TRICOLOR, ca nu avem nevoie de "taste of assness"-ul lor.

E dizgratios ceea ce au facut, chit ca personal nu imi place de nicio culoare ciocolata asta, chit ca are steagul nostru sau al altei tari pe ea.

Macar daca schimbau din ROM in USA.

Edited by Ronnie

Eu sper sa fie o gluma proasta reclama aia.

eu inca tind sa cred ca e la misto toata treaba asta...e prea ostentativa reclama plus asta cu parerea de pe site....

or sa o schimbe iar in tricolor si gata;)

Nu cred ca e pe bune reclama. Pana la urma, intregul lor brand se baza tocmai pe trecutul romanesc al marcii

Daca e adevarata treaba,ar fi mare prostie din partea noastra.Ei tocmai pe asta se bazeaza,e vorba despre Romania,sa schimbe si numele daca o da cu americanii.Cu toate ca nu mi-a placut niciodata ciocolata asta,ar trebui sa o lase asa cum e.

Voi va dati seama ca e gluma, nu? :yes: De fapt, vorbesc prostii, nu e deloc o gluma, e o campanie publicitara abila.

Dat fiind faptul ca a aparut thread-ul asta, inteleg si cine e publicul vizat pentru asta...

Se va ajunge la niste certuri online, compania va spune ca isi retrage ideea si ca va relua productia de ROM Romanesc, iar romanii adevarati vor petrece cu bucurie, stiind ca au readus avutia autohtona acasa.... ah, probabil ca si vanzarile se vor imbunatati, dar probabil asta e un side-effect... :rolleyes:

Edit: asta imi aminteste de campaniile alea publicitare in care oamenii erau indemnati sa puna siglele unor produse in geam, in speranta ca vor castiga premii... Free ad space :))

Edited by Alexandru H.

Voi va dati seama ca e gluma, nu? :yes: De fapt, vorbesc prostii, nu e deloc o gluma, e o campanie publicitara abila.

Aceeasi parere o am si eu, e un stunt publicitar.

Dat fiind faptul ca a aparut thread-ul asta, inteleg si cine e publicul vizat pentru asta...

Se va ajunge la niste certuri online, compania va spune ca isi retrage ideea si ca va relua productia de ROM Romanesc, iar romanii adevarati vor petrece cu bucurie, stiind ca au readus avutia autohtona acasa.... ah, probabil ca si vanzarile se vor imbunatati, dar probabil asta e un side-effect... :rolleyes:

Aici nu mai stiu.

Aceeasi parere o am si eu, e un stunt publicitar.

Aici nu mai stiu.

Pot pune pariu pe ce vrei ca nu va aparea niciodata ROM cu steagul american pe ambalaj. Cum spunea cineva mai sus, identitatea brandului (iar postarea lui Adrian o dovedeste) e legata de Romania.

Asta cred si eu, ca nu se gaseste si nu se va gasi pe piata. Dar nu sunt sigur ca tinta lor sunt certurile on-line, petitiile pe net, disputele virtuale, etc.

Asta cred si eu, ca nu se gaseste si nu se va gasi pe piata. Dar nu sunt sigur ca tinta lor sunt certurile on-line, petitiile pe net, disputele virtuale, etc.

Brand Awareness.

De ce si-ar fi postat in reclama aia site-ul? Site cu o sectiune numita "Opinia Romanului"... come on! Ca sa nu mai pomenesc de sondaj:

Ce să scrie pe batonul ROM in loc de "Bucuresti?"

Bucharest

New York

Las Vegas

Caracal

eu inca tind sa cred ca e la misto toata treaba asta...e prea ostentativa reclama plus asta cu parerea de pe site....

or sa o schimbe iar in tricolor si gata;)

Nici macar pe ROM-ul normal nu este reprezentat tricolorul asa cum ar trebui. Culorile pe baton sunt tocmai invers. 

Nici macar pe ROM-ul normal nu este reprezentat tricolorul asa cum ar trebui. Culorile pe baton sunt tocmai invers. 

E corect. Rom imbratiseaza vechea Romanie, deci vechiul tricolor (cu ordinea rosu, galben, albastru)

Roșu, galben și albastru

Este-al nostru tricolor.

Se inalță ca un astru

Gloriosul meu popor.

Edited by Alexandru H.

am ajuns sa ne vindem tot americanilor... mi-e scarba de felul in care este condusa si promovata tara asta!

Eu cum nu le prea am cu manevrele din publicitate,se mai considera "brand awareness" daca ROM-ul este deja pe piata in noul ambalaj?

Cat despre aceasta schimbare,mie mi se pare una dintre cele mai retarde idei din ultimii ani,ROM-ul practic era singura chestie care ne mai ramasese care ne lega de copilarie,ce era pur romaneasca si nu a fost vanduta afara,inca indragita si cumparata de extrem de multa lume...ca sa ce?Sa spurcam steagul Romaniei cu cel al americanilor?

Faliment le doresc celor care au lansat pe piata "Noul ROM"....

Oricum, mie nu-mi aminteste deloc de vechea ciocolata ROM. Pe vremea lui Ceausescu avea niste patratele uriase, pline cu rom, de te imbatai daca mancai prea multa. Probabil nu era cea mai buna ciocolata, dar rareori gaseai altceva (in special Toblerone-ul elvetian, greu, greu de procurat). La cata ciocolata gasesti acum pe piata, e greu sa mai razbesti, chiar si cu branduri nationale...

E corect. Rom imbratiseaza vechea Romanie, deci vechiul tricolor (cu ordinea rosu, galben, albastru)

Roșu, galben și albastru

Este-al nostru tricolor.

Se inalță ca un astru

Gloriosul meu popor.

Da..nu stiam ca au adoptat vechiul tricolor din proprie initiativa, ma gandeam ca e o noua greseala, cum m-am tot obisnuit sa vad in fiecare zi cand vine vorba despre tricolor. Mersi pentru corectare!  

Edited by KuzMaN

Si eu sper sa fie doar o gluma proasta pentru ca reclama aia e absolut dezgustatoare. Daca s-ar fi intamplat in SUA, pana acum cu siguranta cineva ar fi murit.

Doar ca am auzit ca cica i-ar fi cumparat ceva straini. Nu stiu daca e pe bune informatia sau e doar un zvon.

Edited by Adrian

Am vazut in bila ciocolata cu respectivul ambalaj acum cateva zile, da` nu mi-am dat seama. Ba chiar ii facea unu reclama cu o palarie a americii in cap.

Si daca ar fi o gluma sau strategie de marketing nu au nicio scuza. Pur si simplu lucruri din astea nu se fac, dar ce pretentii poti avea de la ei? Un alt lucru mai dureros mi se pare faptul ca multi sar acum pe internet si spun ca nu e normal,ca tricolorul ne reprezinta sau mai stiu eu ce altfel de vorbe mai mult sau mai putin nationaliste, totusi in realitatea de zi cu zi de ce suntem mai putini decat pe net? La dat din gura si postat pe net suntem primii, cand vine vorba de fapte suntem cam egali cu 0. Asta ar trebui sa fie problema noastra, nu ca ROM schimba steagul Romaniei cu cel al Americii. Prima oara sa ne schimbam noi ca oameni, pentru ca sunt sigur ca nu ar mai exista situatii de genul acesta.

****... denaturatii naibii

Am intrebat si eu pe cineva care detine un magazin si cica noul ROM se gaseste deja la vanzare, deci nu prea mai este vorba despre o gluma.

Sa dea Domnul sa nu scoata profit din toata infectia asta cu "Noul ROM" nici de o cafea la dozator...

Atunci campania inseamna ca e mai elaborata: asteapta scandalul pentru ca sa "retraga" produsul. Ca 100% e o campanie publicitara.

Eu totusi nu inteleg enervarea oamenilor. Rom e o ciocolata pe care era bagat steagul romanesc. Are o asa mare relevanta faptul ca ambalajul ala e portretizat acum cu un steag american? Din ce stiu, Rom nu are treaba cu statul roman, e un produs comercial pe care poti baga si imagini din filmele indiene. Sigur ca aia care detin marca profita de acest fenomen de masa pentru a inscrie niste puncte si a-si vinde mai bine produsul.

Si eu sper sa fie doar o gluma proasta pentru ca reclama aia e absolut dezgustatoare. Daca s-ar fi intamplat in SUA, pana acum cu siguranta cineva ar fi murit.

Cineva ar fi murit pentru ca pe una din cele 1000 de ciocolate din comert a fost bagat steagul Chinei? Da, clar, ar fi fost o revolta populara... Ca sa starpim niste mituri, singurul motiv pentru care se produc acolo atat de multe produse cu steagul american e ca se vand. Atata tot. Daca la noi romanii ar cumpara produse cu steagul romanesc, sa fii sigur ca nu numai Rom si-ar incrusta pe ambalaj flamura tricolora. Dar nu se vand.