DOMNULQ

CSA, discutii generale

242 posts in this topic

In cadrul Campionatelor Europene de Haltere din Turcia astazi are loc finala categoriei 69 kg feminin, unde concureaza si stelista Roxana Cocos. Desi aceasta competitie este diluata valoric fata de anii trecuti, fiindca multi halterofili au ales sa se menajeze pentru Londra, categoria 69 kg f reprezinta o exceptie; printre participante se numara detinatoarea recordului european, Oxana Slivenko (Rusia) si o alta rusoaica, Viktoria Savenko, care a invins-o pe Roxana la Europenele U23 de anul trecut.

Finala incepe la ora 17.30 si va fi transmisa in direct de Eurosport. Cred ca Roxana poate obtine o medalie la aruncat - stilul ei favorit - si sper chiar intr-o medalie la total.

3 medalii pentru Roxana Cocos: 2 de argint (aruncat, 142 kg si total, 252 kg) si 1 de bronz (smuls, 110 kg). Concurs exceptional facut de stelista noastra la aruncat, unde a reusit toate cele 3 incercari cu o siguranta dezarmanta; aurul a fost cistigat de rusoaica Slivenko la ultima incercare a concursului, avind doar 1 kg in plus.

Alina Dumitru (48 kg) si Andreea Chitu (52 kg) s-au calificat in semifinalele Campionatelor Europene de Judo care au loc in Rusia. Semifinalele si finalele vor fi transmise in direct de Digi Sport 2, de la ora 15. Pentru Andreea Chitu calificarea in finala ar aduce si biletul pentru Jocurile Olimpice de la Londra.

Fetele noastre sunt campioane europene!!

Steaua - Dinamo: 45-40 si STELISTELE noastre au cucerit un nou titlu national!

Scorul ma duce cu gindul la scrima :P dar poti sa detaliezi? campionatele nationale se desfasoara de obicei toamna...remember Mihai Bela? :)

Zob, ce nu fac eu pentru tine...

Cineva spunea ca suporterii de la Sud nu sunt suporterii Stelei, AISS nu inseamna Steaua, ca domne ei se duc doar la hokey, handbal, baschet.... Ati ghicit, este vorba despre liderul de la Peluza Nord (Gh. Mustata). Initial a vrut sa spuna ca el este liderul P.N., dar aproape instant si-a dat seama ca face o greseala, si a spus ca el este liderul tuturor, ceea ce este o eroare. Ce nu stie el este ca sectia fotbal, este tot Steaua, si asa va fii mereu, indiferent cati ani mai sta infectu' ala in frunte. Un alt lucru pe care probabil nu vrea sa il recunoasca, este ca multi dintre cei pe care el ii acuza ca nu ar sustine Steaua ( Steaua insemnand toate sectiile, inclusiv fotbal), vin la meciurile Stelei cu mult inaintea lui. In concluzie ce vreau sa spun este ceea ce se si stie dealtfel. Steaua INSEAMNA CSA !(fotbal, rugby, handbal , baschet, scrima, polo, volei, atletism, tir, tenis, inot, sarituri la apa, kaiak-canoe, judo, gimnastica, canotaj, haltere, box, si sper ca nu am uitat nimic) !

Aici se vorbeste despre CSA.

Fara off topic!

Aici se vorbeste despre CSA.

Fara off topic!

Eu cand am postat aici am citit "CSA Discutii generale". Eu am prezentat doar un aspect, care are legatura cu CSA-ul, o problema legata de CSA. Oricum, sunt un simplu user pe acest site, asa ca nu am sa intru in polemica, nu asta imi este scopul.

Volei Divizia A, etapa I

CSA Steaua - CSM Bucuresti

Sambata 06 oct, 17:00

Bucuresti, Sala "Mihai Viteazul"

Edited by Daniel-Ionut

Ana Maria Brinză a cîștigat concursul de Cupă Mondială de la Saint-Maur

Spadasina ocupase pină acum, in 2013, locul 2 la Doha si locul 3 la Budapesta.

Ana Maria Brinză a urcat ieri din nou pe cea mai inaltă treaptă a podiumului. A facut-o intr-o sală aflată la 12 kilometri de centrul Parisului, la etapa de Cupă Mondială de la Saint-Maur A fost o zi in care Ana nu le-a lasat foarte multe tuse adversarelor, ziua in care si-a pus masca galbenă si a strins de minerul spadei, ziua in care totul i-a iesit.

A inceput aventura de ieri contra luxemburghezei Lis Fautsch, o spadasină care nu este intre primele 100 in topul mondial. Vicecampioana olimpică de la Beijing a invins-o cu 15-7.

Mai departe, in turul al doilea, a dat peste Sheng Lin, pe care a invins-o cu 11-6. În optimi de finala pe plansa galbenă a intilnit-o pe italianca Marizia Muroni, in virstă de 24 de ani si care face parte din noul val, de care a trecut cu 13-5.

În sferturi de finala poate unul dintre cele mai grele meciuri pentru scrimeri pentru că invingatorul merge in semifinale si e sigur de medalie, in timp ce invinsul ramine cu senzatii amare. În această faza Ana a intilnit-o pe campioana europeană din 2011, Tiffany Geroudet. A fost o intilnire in care Brinză a fost atentă si in care a dominat. A invins cu 15-7, iar la final si-a scos masca si a salutat cu spada spre cer, asa cum face de fiecare dată pentru a cinsti memoria tatalui sau, care a decedat la inceputul lui 2012.

Cu siguranta că va fi pe podium, Ana Brinză a intilnit-o pe semifinale pe suedeza Emma Samuelsson. La fel ca si in "sferturi", ea si-a asigurat incă de la inceput un avantaj considerabil, tușă după tușă insotite de tipete moderate si de pumnul drept strins. La final a fost 15-8. După nici douazeci de minute, a fost nevoită să se intoarcă pe planșă. Fară să se odihnească si cu senzatiile din meciul anterior prezente incă in muschi.

În lupta pentru primul loc, Ana a fost necrutățoare, trecind de unguroaica Emese Szasz cu 11-6. Sub masca galbenă s-a ascuns un zimbet de bucurie si multumire. După locul doi de la Doha, după locul trei de la Budapesta, a venit si locul intii la Saint-Maur. Azi are loc concursul pe echipe, iar saptamina viitoare vine concursul de la Barcelona, acolo unde Ana a cîștigat in ultimii doi ani.

Pină in turul al treilea

În concursul de la Saint-Maur, pe tabloul de 64 au mai participat alte patru spadasine romane. Maria Udrea a pierdut in primul tur, Ana Zdanovschi in turul al doilea, la fel si Ioana Dumitru, iar Simona Deac a ajuns pină in runda a treia, unde a pierdut in fata campioanei olimpice de la Londra, Șemiakina, cu 14-15.

CE CADEȚI - Aproape de podium

Echipa feminină de floretă a Romaniei a ocupat locul al patrulea la Campionatele Europene de cadeti, care au loc la Budapesta. În finala mica floretistele au pierdut in fata Italiei cu 42-45, după ce se inclinaseră in semifinale in fata Poloniei cu 30-35. Echipa Romaniei a fost formată din Corina Damaschin, Malina Calugareanu, Ana si Maria Boldor. Ultima dintre ele a reusit să cîștige, joi, medalia de argint la individual in cadrul aceleiasi competitii.

10 victorii in etapele de Cupă Mondială adunase Ana Maria Brinză pină ieri

gsp

Prin ordinul ministrului apararii nationale Mircea Dusa, multipla campioană olimpica mondială si europeană Sandra Izbasa, legitimată la Clubul Sportiv al Armatei SteauaBucuresti, a fost inaintată la gradul de locotenent, intr- o festivitate la care au participat antrenori, sportivi, tehnicieni si conducerea clubului militar.

sandra_izbasa.jpg

Cat de frumoasa poate sa fie fata asta! Si cate lucruri a facut pentru tara asta...

Chiar e o mandrie sa avem sportivi ca ea.

Of....

Dupa cum stiti, mie imi place sa fac experimente cat se poate de perverse.

Astazi e 7 Iunie. Sigur, ziua nu spune nimic. Nu prea s-au intamplat lucruri care sa merite mentionate.

In 1099, cruciatii au inceput asediul Ierusalimului.

In 1494, Spania si Portugalia au impartit lumea noua prin tratatul de la Tordesillas.

In 1654, Louis al paispelea a fost incoronat rege in Franta.

Deci lucruri marunte care nu intereseaza pe nimeni.

Zile de nastere? Liam Neeson, Tom Jones si Allen Iverson.

Inmormantari... asta o lasam, ca nu ne intereseaza....

Ba da' s-a mai intamplat in ziua de 7 Iunie ceva. Cica a fost infiintata Steaua. Acum vreo 66 de ani(Fantastic cum ciobanul a fost bagat la puscarie fix in anul in care varsta Stelei se aseamana foarte mult cu numarul fiarei. Si nu, numarul fiarei nu e 7.)

Am stat, m-am uitat, n-a zis nimeni nimic toata ziua.

Frumos ne sade! Campionatul e luat, e vacanta, Steaua nu mai conteaza. Este?

La multi ani, Steaua!

De ziua ta iti doresc suporteri adevarati!

p.s.

E ok. M-am uitat acum si peste ziarele de "sport". Nici acolo nu zice ca ar fi ziua Stelei.

Daca Real Madrid facea azi 3 luni de cand si-a inselat Cristiano Ronaldo ultima data iubita, sigur aflam asta. Era pusa informatia pe prima pagina, cu litere mari si mai si scria nea Ovi 2-3 articole pe tema asta.

Multi utilizatori de pe aici ne-au fost alaturi pe Steaua Libera, incepand cu ora 00:00.

La multi ani, CSA!

Sper sa nu se inteleaga acum ca fac referire la toata lumea. Ca stiu ca sunt multi de aici care stiu ce inseamna 7 Iunie. Fac referire aici la acei suporteri fericiti, care se simt bine, care au ignorat.

Noi astia cativa mai putini nu am uitat, la ora 00:02 am si postat ceva referitor la asta pe pagina noastra amarata de hateri, pe feisbuc. :)

Ba mai mult, desi parca azi durerea amestecata cu ura fata de ce-ajuns Steaua e si mai mare, am zis sa nu postam nimic despre cioban, MM, scoateri si bagari din cupele europene etc. Barem azi sa nu-i mai pomenim de astia.

Ca o mica farama de respect pentru cei care au infiintat clubul si cei care i-au adus glorie apoi.

ce mai e pe la sectia de hockey a C.S.A.?STIE CINEVA?