DOMNULQ

CSA, discutii generale

242 posts in this topic

Un nefericit care arde gazul degeaba in club mi-a spus ca site-ul oficial al CSA a fost atacat de hackeri :) Asta se intimpla anul trecut, in decembrie, exact cind izbucnise scandalul intre CSA si FC pe tema siglei. Se pare ca hackerii aia au fost cei mai priceputi din lume, daca acum, la 6 luni distanta, site-ul inca nu e operational. Ce-i drept, era cam vai mama lui, la ani-lumina distanta de cel al jigodiilor paduchioase din groapa, dar macar publica, din cind in cind, rezultatele sportivilor stelisti. Sa speram ca hackerilor le-au priit micii de 1 mai si se vor milostivi de cashchetele neputincioase din CSA. Pina atunci, raminem cu pagina de facebook a clubului https://www.facebook.com/CSASTEAUA si, bineinteles, cu Goagal.

Edited by edmond_dantes

Cu probabil 7-8 ani in urma,l-am prins pe Dl.Cirlan,pe atunci vice in clubul ns si mare amator de delegatii in SUA,evident ca pe banii nostri,la o emisiune sportiva si l-am intrebat de ce nu avem un site ??!! Mi-a spus ca siteul este in lucru si intr-adevar dupa CCA un an a aparut.A avut aceasi grafica de atunci si pina acum cind il vad in constructie desi tu spui ca a fost atacat de hackeri !! Le multumesc acestor hackeri pt binele pe care ni l-au facut si pt faptul ca poate cu aceasta ocazie va aparea un site nou.In rest,nu pot sa nu observ aceasi mentalitate comunista ce domina in continuare clubul ns.care pe pagina de Facebook continua sa prezinte in proportie de 99 % doar rezultatele pozitive obtinute de sectiile sportive.La volei,din toate etapele acestui campionat nu am aflat decit despre cele 4-5 victorii dar niciun cuvint despre retrogradare,la fel despre handbal.Noroc cu baschetul sau hocheiul unde obligati de rezultatele mai bune au actualizat toate rezultatele,inclusiv infringerile.Una peste alta,niste puturosi obisnuiti sa traiasca din banul public.

Nu pot sa nu observ aceasi mentalitate comunista ce domina in continuare clubul ns.care pe pagina de Facebook continua sa prezinte in proportie de 99 % doar rezultatele pozitive obtinute de sectiile sportive.La volei,din toate etapele acestui campionat nu am aflat decit despre cele 4-5 victorii dar niciun cuvint despre retrogradare,la fel despre handbal.Noroc cu baschetul sau hocheiul unde obligati de rezultatele mai bune au actualizat toate rezultatele,inclusiv infringerile.Una peste alta,niste puturosi obisnuiti sa traiasca din banul public.

Asta ma mira si pe mine; ce rezultate poate sa dea metoda strutului?? daca nu prezinti infringerile, ele nu exista? :)

Eram tentat sa cred ca-i vorba despre o deformatie profesionala: cashchetele din minister percep facebookul drept un fel de panou de onoare al unitatii, unde afisezi doar lucrurile de care esti mindru, dar in contrapartida mizeriile cu epoleti din groapa sunt in stare sa posteze TOATE rezultatele, ba chiar sa le insoteasca de comentarii (in majoritate) de bun simt.

Edited by edmond_dantes
1 person likes this

Stelista Simona Radis a facut parte din echipajul feminin de patru vasle care a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de canotaj juniori de la Racice.

Astazi se desfasoara finalele Campionatele Europene de canotaj seniori de la Poznan. In ultimul act s-au calificat doua echipaje romanesti, ambele cu participare stelista: dublu rame fara carmaci (Laura Oprea) si 8+1 rame (Roxana Cogianu). Cred ca putem astepta o medalie de la 8+1.

Finalele pot fi urmarite live pe http://www.worldrowing.com; 2 FC - ora 13.33, 8+1 - ora 14.48

Edited by edmond_dantes

Doua medalii de bronz, dar cu incarcaturi simbolice diferite. 

Echipajul de 8+1 era marele favorit al acestei finale; in fapt, Romania castigase medaliile de aur la toate intrecerile continentale de pina acum. Astazi, din pacate, canotoarele noastre au avut o evolutie slaba, fiind intrecute net de Rusia si Olanda. Pina la 1500 m Romania se afla pe locul 4; doar sprintul de final ne-a facut sa intrecem pe ultimii metri Marea Britanie, cistigind in extremis bronzul.

In schimb, pentru fetele de la dublu rame (Cristina Grigoras, Laura Oprea), medalia de bronz este un castig; vorbim despre un echipaj tinar, cu o medie de virsta de 21 de ani, aflat la prima competitie majora. Exista o marja semnificativa de progres pe termen lung; in viitorul apropiat, cred ca ne putem califica la JO cu aceasta ambarcatiune, si poate chiar sa contam in lupta pentru medalii.

Felicitari stelistelor noastre medaliate cu bronz, Roxana Cogianu si Laura Oprea!

Primul sportiv stelist calificat la Jocurile Olimpice din 2016 este atleta Alina Rotaru. Saritoarea in lungime a castigat sambata concursul de la Innsbruck, cu un rezultat de 6.72 m, depasind baremul fixat de IAAF pt calificarea la JO (6.70 m). Rezultatul ii garanteaza Alinei si participarea la Campionatele Mondiale de atletism din acest an, ce se vor desfasura in august la Beijing. 

"Va fi prima mea ediție a Jocurilor Olimpice și simt că ating cerul cu creștetul capului de bucurie. Mai ales că aici a fost și mama mea, Rodica. Duminică a fost ziua ei și i-am dedicat succesul", a declarat Alina Rotaru.

Edited by edmond_dantes

Spadasina Simona Pop a obtinut medalia de bronz la Campionatul European de scrima care se desfasoara zilele acestea la Montreux (Elvetia). Dupa ce le-a invins pe Dorina Budai (15-3), Emma Samuelsson (15-14) si Tatiana Logounova (15-11), stelista a pierdut in semifinale asaltul contra italiencei Rosella Fiamingo (9-15).

Este cel mai bun rezultat din cariera Simonei (individual) care se afla, inaintea europenelor, pe locul 60 in ierarhia mondiala. 

In perioada 12-28 iunie va avea loc la Baku prima editie a Jocurilor Olimpice Europene. Romania va fi reprezentata de 147 de sportivi, dintre care 28 reprezinta culorile ros-albastre. Stelistii care vor lupta pentru medalii sunt:

- box : Melinda Pantis, Ioana Mera

- gimnastica: Marius Berbecar, Vlad Cotuna

- judo: Violeta Dumitru, Andreea Chitu

- sambo: Codrina Ionescu

- lupte: Andrei Dukov, George Bucur, Ionel Puscasu, Georgian Carpen, Attila Tamas, Alina Vuc

- karate: Adrian Guta

- caiac-canoe: Petrus Gavrila, Leonid Carp, Daniel Burciu, Constantin Mironescu, Valentin Cameneschi, Florentina Caminescu, Elena Meroniac

- polo: Victor Antipa, Alexandru Pantazi

- scrima: Ana Maria Branza, Simona Pop, Simona Gherman, Maria Boldor, Alin Badea

Urmareste cineva Jocurile Olimpice Europene? sinteti interesati de aceasta competitie?

Urmareste cineva Jocurile Olimpice Europene? sinteti interesati de aceasta competitie?

Prezent,doar sa ai ce sa postezi ca pina acum nema dobinda - nema rezultate

Mie mi se pare o competitie sintetica, gen Cupa Ligii la noi. In plus nu prea sunt jocuri europene :)

Mie mi se pare o competitie sintetica, gen Cupa Ligii la noi. In plus nu prea sunt jocuri europene :)

Cine stie cum au fost privite Jocurile Olimpice moderne in 1896? :D

Si eu am senzatia asta de artificialitate, dar gindeste-te ca e abia prima editie; probabil avem nevoie sa ne obisnuim mental cu ideea :) Rational, competitia e justificata; pe toate celelalte continente exista intreceri de acest gen. 

Prezent,doar sa ai ce sa postezi ca pina acum nema dobinda - nema rezultate

Astazi au avut loc primele finale cu participare stelista; e vorba de caiac-canoe: C1 -1000 m, unde Leonid Carp a ocupat locul 8, si K4 - 500 m, unde Elena Meroniac a facut parte din echipajul ce s-a clasat pe locul 4. 

Fetele din caiacul de 4 au facut o cursa destul de buna, pierzind bronzul pentru un virf de barca in dauna Poloniei. Este un echipaj de perspectiva, cel mai tinar din aceasta proba, cu o medie de virsta de 21 de ani. In curind, dupa ce vor capata ceva experienta, o sa vina si medaliile. Avem un viitor frumos in proba asta, care mi se pare cea mai spectaculoasa din caiacul feminin. De-a lungul timpului, Romania n-a prea contat la K4, cu exceptia echipajului care a cucerit aurul la JO 1984 ( 3 steliste in componenta: Agafia Constantin, Nastasia Ionescu, Tecla Marinescu); sper ca acum se plamadeste o noua formula de exceptie.

Si Leonid Carp s-a comportat onorabil, concurind alaturi de crema C1: Brendel, Vajda, Fuksa. Pentru virsta lui, 18 ani, locul 8 nu este o contraperformanta. Imi pare insa rau ca n-a scos un timp apropiat de cel din semifinale (3:46.493)  - cu care, teoretic, ar fi cucerit aurul (cistigatorul, Brendel, a terminat in 3:50.147); probabil ca a fost coplesit de emotii. Oricum, baiatul asta are un potential extraordinar; va aduce multe medalii pentru Romania. Cred ca mai are nevoie de vreo 2 ani in care sa acumuleze experienta si sa-si imbunatateasca tehnica, dupa care va fi una din marile stele ale canoei.

Maine dimineata au loc alte 2 finale la caiac-canoe: K4 - 1000 m masculin (echipaj exclusiv stelist: Burciu, Gavrila, Mironescu, Cameneschi) si K2 - 500 m feminin (cu Elena Meroniac). Eu cred ca fetele de la K2 vor aduce prima medalie pentru Romania.

Borha si Meroniac ne-au adus prima medalie la aceste jocuri la K 2 fete.O medalie de argint pt care merita felicitari.

Edited by Adrians

Eu cred ca fetele de la K2 vor aduce prima medalie pentru Romania.

Pacat ca nu sunt si la pariuri competitiile astea :D

La sfirsitul saptaminii trecute s-au desfasurat, la Pitesti, campionatele nationale de atletism in aer liber pentru seniori si tineret. Sportivii stelisti au cucerit 13 titluri la seniori si 6 la tineret, astfel:

SENIORI

Bianca Razor - 200 m si 400 m, Andrei Cristian Stefana - 3000 m obstacole si 5000 m, Alina Rotaru - lungime, Cristina Bujin - triplusalt, Bianca Lazar Fazecas - ciocan, Florina Pierdevara - 1500 m, Mihaela Nunu - 800 m, Daniela Stanciu - inaltime, Nicoleta Anghelescu - sulita, stafeta 4 x 400 m (Razor, Andrei, Nunu, Pierdevara), Alin Firfirica - disc

TINERET

Bianca Razor - 200 m si 400 m, Alina Rotaru - lungime, Bianca Lazar Fazecas - ciocan, Alin Firfirica - disc, Valentin Voicu - 800 m