DOMNULQ

CSA, discutii generale

242 posts in this topic

CSA Steaua- CSM Bucuresti 70-65

stelistii au inceput in forta meciul, avand la un momentdat cam 9 puncte avantaj. usor usor spre sfarsitul primului sfert au mai scazut ritmul asa ca acesta s-a incheiat 22-17. in al 2-lea sfert Steaua a continuat sa conduca pe tabela, insa a inceput sa sufere pe faza ofensiva, astfel ca la final 2-ului aveam avantaj minim 35-34. Sfertul 3 a fost cel mai slab al Stelei, csm-ul preluand conducerea de la prima faza si pastrand o diferenta de cam 5-6 cosuri pe tabela in favoarea lor. 3-ul se incheie 48-53, Steaua jucand foarte prost pe atac, iar pe aparare nu prea am reusit recuperari.

In fine in ultimul sfert ros-albastrii au revenit in joc, in 2 minute egaland csm-ul, 56-56. dupa care au preluat conducerea si controlul meciului pana la final.

se vede ca eghipa abia se formeaza, asa ca relatiile de joc scartaie uneori, au momente in care le merge jocul de minune, insa si momente in care tot jocul se prabuseste, fara pic de idei in atac, cam ca in sezonul trecut. personal mi-au placut Joshua Jackson (11), care pare a fi noul Mack (pacat ca a plecat) si Lucic Uros (7).

Din cate stiu eu,Steaua Turabo nu are nicio legatura cu ORGANIZAREA DE TIP COMUNIST de la CSA Steaua Bucuresti.Este o organizare exclusiv privata asa cum trebuie sa fie orice echipa normala.Organizarea asta de tip comunist de la csa Steaua a distrus deja sectii ca cea de baschet, handbal,hochei si volei.Cu siguranta vor urma si altele.

Din cate stiu eu,Steaua Turabo nu are nicio legatura cu ORGANIZAREA DE TIP COMUNIST de la CSA Steaua Bucuresti.Este o organizare exclusiv privata asa cum trebuie sa fie orice echipa normala.Organizarea asta de tip comunist de la csa Steaua a distrus deja sectii ca cea de baschet, handbal,hochei si volei.Cu siguranta vor urma si altele.

bravo, esti un mare cunoscator :))

http://www.bcsteaua.ro/club-baschet.html

Lasa ca face treaba FC-ul. Si inca ceva: faptul ca exista unii nemernici in uniforme, nu inseamna ca trebuie sa generalizezi si sa arunci cu noroi intr-un club pe ale carui culori, pare-mi-se, le iubesti. Bafta!

Edited by Stanici

M-AM INSELAT,TU AI DREPTATE.Tine tot de de clubul comunist CSA Steaua.Naspa,atunci o sa aiba soarta celorlalte sectii.Un drum sigur spre anonimat si mediocritate.

pai si de ce ar trebui sa iau in serios afirmatia asta, daca mai sus mi-ai demonstrat ca habar nu ai despre ce vorbesti? macar daca veneai cu niste argumente. oricum, nu te obosi sa-mi raspunzi. ti-ai castigat un ignore de la mine

eu vorbeam de forma de organizare a clubului .in 2010 sa fie tot un club departamental in loc de club privat.Steaua semifinalista in cupa cupelor la handbal acum este ultima in clasament,si asta datorita modului defectos in care statul stie sa administreze un club.in forma asta de organizare si Steaua si dinamu nu vor mai face niciodata performanta in sporturile de echipa.sectiile trebuie sa se privatizeze altfel nu vor exista performante.

La cate sporturi este Steaua campioana in anul 2009?MAPN nu are bani sa sustina si un club de nivelul si pretentiile Stelei.

O solutie de compromis poate sa fie partereniatul public-privat in care CSA sa aiba un rol minor,iar conducerea efectiva sa fie asigurata de privat.In 5 ani toate sectiile sa se transforme in socetati SA fara niciun amestec din partea MAPN.Bazele sportive sa fie trecute din proprietatea publica a statului in proprietatea privata a statului si cedate cu titlu GRATUIT noilor socetati pe actiuni formate.Intr-o socetate capitalista cluburile trebuie sa fie organizate pe principiile economiei de piata.

Du-te ma la echipa familiei b.ecali si lasa-ne pe noi sa sustinem Steaua.

Edited by Tz3pI

Du-te ma la echipa familiei b.ecali si lasa-ne pe noi sa sustinem Steaua.

[/quote

Ce legatura are un cioban cu ce spun eu?Eu vreau performante la sporturile de echipa.Performantaele se fac cu bani nu cu epoleti!

Trebuie atrasi investitori,altfel mumu performante.......In forma asta de organizare,doar ca sponsori nimeni nu o sa bage bani cu adevarat.Un investitor doreste sa-si organizeze activitatea astfel incat sa fie profitabila si sa fie principalul factor de decizie.

Oare intamplator ASESOFT domina de mai bine de 7 ani baschetul romanesc?

Oare intamplator Steaua a batut asesoftul in sezonul trecut?

Da!Cine a iesit campioana de vreo 6 ani?Incredibil cum oameni tineri si f.tineri sustin un mod de organizare depasit si neperformant!?Hochei in picaj,handbal la fel,polo idem,volei respiram pe la slatina cam asa stau lucrurile....

Bai, atoatecunoscatorule, voiai ca echipa sa iasa campioana la primul sezon in prima Liga? Vezi-ti de treaba omule, ca esti pe langa. Esti pe langa chiar rau.

Conducerea CSA e una foarte buna. Daca ar fi oameni ca aia si la fotbal, Steaua ar fi deja prima in clasament la vreo 9 puncte de locul 2.

Nu mai vorbi prostii. Aia se chinuie sa tina la suprafata niste sporturi unde nu se prea investeste.

Tu ne dai exemplul Asesoftului dar uiti sa zici ca la acea echipa investeste un om pasionat de baschet. Ala baga bani pentru ca ii place, nu pentru publicitate.

Cauta tu, bai, baiatule, sponsori pentru alte sporturi sa vezi cat e de usor. Cand televiziunile nu te baga in seama, tu crezi ca sponsorii se inghesuie.

De ce crezi ca hocheiul romanesc sta sa moara? Pentru ca sunt date toate meciurile la TV? Pentru ca sportul ala e atat de popular? In Romania nu exista hochei, prietene. NU EXISTA! Cauta sa vezi cate echipe practica acest sport.

Handbal, Hochei, Rugby, Basket, toate sporturile astea sunt pe locul 1593872198729 in tara asta, nu pe locul 2, dupa fotbal.

Fotbalul e pe 1, apoi urmeaza cocalarismul, datul in spectacol, tiganismele de la TV, turul emisiunilor, scandal in talkshowuri - astea sunt sporturile preferate ale romanilor.

Cum poti tu sa te apuci sa vorbesti de rau conducerea CSA cand aia reusesc sa tina la suprafata niste echipe pe care foarte putini le baga in seama?!

Cum poti sa zici ca lipsesc performanele cand Alina Dumitru e, probabil, cea mai buna din lume, cand echipa de rugby a ajuns in finala diviziei nationale, trecand de Farul desi a jucat in inferioritate, cand gimnastele Stelei sunt printre cele mai bune din lume, cand la Handbal echipa a ajuns sa castige o cupa europeana in anul in care fotbalistii s-au facut de rahat cu Boro?!

Nu ai bun simt in tine, bai, baiatule!

Vorbesti prostii foarte multe, vorbesti fara sa stii si mai pretinzi ca ai si dreptate.

Daca tu crezi ca e asa usor sa aduci sponsori pentru niste sporturi care nu intereseaza pe nimeni, te rog frumos fii tu un erou pentru Steaua si adu-i cate un sponsor pentru fiecare sectie care are nevoie.

Faptul ca acele sectii inca exista, e o mare performanta si arata ca cei care se ocupa de ele sunt profesionisti 100%.

p.s.

Asa, de curiozitate, crezi ca acele sporturi reusesc sa stranga cate 300 de mii de euro la un singur meci asa cum face echipa de fotbal din bilete?

M-am luat eu de oameni?!Tu esti un "Gica contra".Am spus eu ceva de Boroi,de Carlan,de Birtalan?Am spus ca forma asta de a organizare a clubului este depasita,deoarece depinzi de bani publici care sunt din ce in ce mai putini.Nu este dureros ca o echipa ca Steaua la handbal o sa retrogradeze,ca echipa de baschet a stat aproape 10 ani in b?Ca la hochei nu putem sa mai tinem pasul macar cu Ciuc si Brasov ce sa mai vorbim de Liga Mol....De mediatizare cel putin la handbal si hochei in ultimii ani totul a fost acceptabil.Jucatori ca Sania,Novac,Cian,Mazilu,Stavrositu au notorietate si datorita televiziunilor.

Oltchim face performante in handbalului European datorita unui patron puternic ca dl.Roibu.Daca maine Ghita de la ASESOFT vrea sa cumpere Steaua la baschet NU poate pentru ca legislatia nu permite.

Anul trecut Cazacu la handbal nu a fost sustinut de club lasandu-l aproape singur sa tina clubul.

@ DOMNUL cu

Vere, te rog eu mult lasa echipa asta in pace. Sa fie cum zici tu, dar echipa asta ne face sa fim mandri ca suntem stelisti, cel putin pe noi.

Du-te la fotbal, injura acolo , rupe tot acolo.

Te rog mult sa pastrezi decenta pe acest forum. Altfel, ma voi asigura ca vei fi pedepsit.

Si ca sa va zic si ceva din suflet, caci nu mai rabd :

Luati-va fotbalul si mars de aici, futu-va-n gat de fasoliti! Nu mai atentati la ceea ce a mai ramas din Steaua!

Ramaneti cu mizeria de la fotbal si cu infectul ala.

Praful sa se aleaga de voi!

@ DOMNUL cu

Vere, te rog eu mult lasa echipa asta in pace. Sa fie cum zici tu, dar echipa asta ne face sa fim mandri ca suntem stelisti, cel putin pe noi.

Du-te la fotbal, injura acolo , rupe tot acolo.

Te rog mult sa pastrezi decenta pe acest forum. Altfel, ma voi asigura ca vei fi pedepsit.

Si ca sa va zic si ceva din suflet, caci nu mai rabd :

Luati-va fotbalul si mars de aici, futu-va-n gat de fasoliti! Nu mai atentati la ceea ce a mai ramas din Steaua!

Ramaneti cu mizeria de la fotbal si cu infectul ala.

aici vorbeam de baschet,de club.exprimarile astea retardate nu primesc sanctiuni pe site-ul asta.bine ca nu sunt multi ca specimenul asta...

Praful sa se aleaga de voi!

DomnulQ

Bai, da' greu de cap mai esti. Cine crezi tu ca vrea sa cumpere un club sportiv? Tu ai enumerat acolo niste oameni care fac totul din pasiune. Sunt cativa, sunt exceptiile.

Trezeste-te baiatule! In Romania nimeni nu vrea sa cumpere ce nu se vinde.

Ti-am zis. Daca esti asa supererou, mergi tu si cauta oameni care sa cumpere acele cluburi.

De mediatizare cel putin la handbal si hochei in ultimii ani totul a fost acceptabil.

Acceptabil pentru cine? Pentru cei care nu sunt interesati de sporturile respective? Da, a fost acceptabil. Ca dau meciurile pe digisport sau gsptv sau alt canal de la un provider la care sunt abonati 1% din romani. Dupa cum am zis, a fost acceptabil pentru cei care nu urmaresc respectivele sporturi.

Vezi-ti baiatul de treaba ta. Ti-am zis. Nu mai vorbi fara sa stii. Nu te mai baga in discutii despre care nu ai habar.

Cand mapn-ul ii cerea lui becalii sa isi plateasca chiria, toti ati sarit ca de ce vrea mapn-ul sa ii faca rau lu' "ne-a Gigi". Asta desi jumatate din banii aia merg la CSA. Da' n-a fost bine. Ca e chiria prea mare, ca nu stiu ce, ca nu stiu ce. Acum esti nemultumit ca nu sunt privatizate respectivele sectii, de parca exista investitori.

Ia uitati-va cate echipe de la celelalte sporturi se desfiinteaza. Chiar si la fotbal sunt probleme. Dar la niste sporturi care nu sunt urmarite aproape deloc.

DomnulQ

Bai, da' greu de cap mai esti. Cine crezi tu ca vrea sa cumpere un club sportiv? Tu ai enumerat acolo niste oameni care fac totul din pasiune. Sunt cativa, sunt exceptiile.

Trezeste-te baiatule! In Romania nimeni nu vrea sa cumpere ce nu se vinde.

Ti-am zis. Daca esti asa supererou, mergi tu si cauta oameni care sa cumpere acele cluburi.

Acceptabil pentru cine? Pentru cei care nu sunt interesati de sporturile respective? Da, a fost acceptabil. Ca dau meciurile pe digisport sau gsptv sau alt canal de la un provider la care sunt abonati 1% din romani. Dupa cum am zis, a fost acceptabil pentru cei care nu urmaresc respectivele sporturi.

Vezi-ti baiatul de treaba ta. Ti-am zis. Nu mai vorbi fara sa stii. Nu te mai baga in discutii despre care nu ai habar.

Cand mapn-ul ii cerea lui becalii sa isi plateasca chiria, toti ati sarit ca de ce vrea mapn-ul sa ii faca rau lu' "ne-a Gigi". Asta desi jumatate din banii aia merg la CSA. Da' n-a fost bine. Ca e chiria prea mare, ca nu stiu ce, ca nu stiu ce. Acum esti nemultumit ca nu sunt privatizate respectivele sectii, de parca exista investitori.

Ia uitati-va cate echipe de la celelalte sporturi se desfiinteaza. Chiar si la fotbal sunt probleme. Dar la niste sporturi care nu sunt urmarite aproape deloc.

Daca satul tau natal reprezinta 99%din tara asta,atunci de RDS-RCS beneficeaza 1 %din romani.La tine la sat incearca totusi digi TV(este un lighian ,o sarma si un cablu.dibuiesti tu lucrurile).

Acele baze sportive trebuie sa fie ale municipalitatii.Ghita de la ASESOFT,ROIBU DE LA OLTCHIM SUNT PATRONI nu sponsori.Steaua daca se privatizeaza la handbal spre exemplu sunt sigur ca atrage investitori.

Cine plm vrei tu sa-ti televizeze meciuri de handbal TV cultural ca sa se prinda si in satul tau?Sau sa fie la ora armatei peTVR 1?

@DOMNULQ esti pe langa. Situatia de la oltchim este urmatoarea: Oltchim, companie de STAT, este proprietara clubului sportiv Oltchim. Roibu este directorul general al companiei OLTCHIM, companie de STAT. Deci nu este el patron si institutia pe care o conduce.

Legat de hochei, echipa Steaua rangers nu are patinuar din cauza federatie. Federatia nu e in stare sa tina o baza sportiva in conditii optime unde o mare parte din jucatorii nationalei sa se antreneze. Echipa Steaua Rangers nu a facut antrenamente pana sa inceapa Liga MOL.

Nu stiu cum e cu ghita, nu ma pronunt.

Rog ca toate postarile care nu au legatura cu baschetul sa fie sterse sau mutate.

Mister cu, multumesc de injuraturi!

Mi-ai dovedit multe.

Lasa-l in pace pe saracutul baiat. El crede ca e destept doar pentru ca s-a nascut.

Domnuleq, daca ai fi asa tare precum pretinzi, ai da si alte exemple pe langa cele 2 pe care le tot repeti la nesfarsit si despre care eu iti spun ca sunt exceptii.

Da' probabil ca la tine in sat nu te-au invatat sa gandesti, probabil ca la tine in sat te-au invatat ca, daca ai prins o idee, trebuie sa mergi numai si numai pe ea, indiferent ca e buna sau nu.

Prin ceea ce ai spus mai sus arati foarte clar care iti sunt limitele.

Repet, daca esti destept, cauta tu investitori care sa poata si sa doreasca sa sustina acele echipe de handbal, hochei, rugby, basket, loturile de gimnastica, de judo, etc.

Sa vedem daca gasesti.

Da' probabil ca o sa vii din nou cu argumentul "la tine in sat nu mai stiu ce", pentru ca tu esti un super intelectual care sta in Bucuresti, capitala intelectualitatii universale, cel mai curat oras, cel mai frumos, cu locuitorii cei mai inteligenti si respectabili. Pentru ca de aici iti tragi tu superioritatea, din faptul ca esti domiciliat in Bucuresti. Daca locuiai in alt oras, nu aveai nimic.

@DOMNULQ esti pe langa. Situatia de la oltchim este urmatoarea: Oltchim, companie de STAT, este proprietara clubului sportiv Oltchim. Roibu este directorul general al companiei OLTCHIM, companie de STAT. Deci nu este el patron si institutia pe care o conduce.

Legat de hochei, echipa Steaua rangers nu are patinuar din cauza federatie. Federatia nu e in stare sa tina o baza sportiva in conditii optime unde o mare parte din jucatorii nationalei sa se antreneze. Echipa Steaua Rangers nu a facut antrenamente pana sa inceapa Liga MOL.

Nu stiu cum e cu ghita, nu ma pronunt.

Nu sunt!Oltchim SA este de stat,Roibu este manager general este f.corect ce spui.Dar RETINE OLTCHIM ESTE O SOCIETATE COMERCIALA cu capital de stat,NU este un minister care vehiculeaza bani publici,este o societate care face profit!Orice societate poate sa-si reinvesteasca o parte profit prin legea sponsorizarii.In acelasi timp exista o societate Oltchim MBO SA la care Roibu este actionar majoritar-patron.Aceasta societate este un vehicul de investitii care finanteaza proiecte ale Oltchim SA.Adica aceasta societate este cu banu.

Sper ca ai inteles diferenta dintre o societate comerciala cu capital de stat si un minister public care doar primeste bani din impozitele noastre.

Lasa-l in pace pe saracutul baiat. El crede ca e destept doar pentru ca s-a nascut.

Domnuleq, daca ai fi asa tare precum pretinzi, ai da si alte exemple pe langa cele 2 pe care le tot repeti la nesfarsit si despre care eu iti spun ca sunt exceptii.

Da' probabil ca la tine in sat nu te-au invatat sa gandesti, probabil ca la tine in sat te-au invatat ca, daca ai prins o idee, trebuie sa mergi numai si numai pe ea, indiferent ca e buna sau nu.

Prin ceea ce ai spus mai sus arati foarte clar care iti sunt limitele.

Repet, daca esti destept, cauta tu investitori care sa poata si sa doreasca sa sustina acele echipe de handbal, hochei, rugby, basket, loturile de gimnastica, de judo, etc.

Sa vedem daca gasesti.

Sunt multe exemple-Sibiu,Cluj-Napoca(sunt si bani de la primarie),Targoviste la baschet feminin,Medias(sustinuti de Gaz Metan SA)Tg.Mures.La Steaua din pacate datorita statutului juridic este greu sa gasesti sponsori.Acum sectiile de la CSA Steaua functioneaza dupa modelul parteneriat public -privat,cu beneficiu minor pentru privat.Sponsorul face practic o "donatie".Sunt de acord cu tine ca este extrem de greu sa gasesti sponsori pentru a face performanta acum.Un sponsor prefera mai degraba sa sponsorizeze o echipa a municipalitatii decat o echipa militara pentru ca are mai multe beneficii.

Da' probabil ca o sa vii din nou cu argumentul "la tine in sat nu mai stiu ce", pentru ca tu esti un super intelectual care sta in Bucuresti, capitala intelectualitatii universale, cel mai curat oras, cel mai frumos, cu locuitorii cei mai inteligenti si respectabili. Pentru ca de aici iti tragi tu superioritatea, din faptul ca esti domiciliat in Bucuresti. Daca locuiai in alt oras, nu aveai nimic.

Sunt multe exemple? Hai cu exemplele, baiatule. Sa vad daca imi dai 20 de astfel de exemple si poti sa o faci din sporturi diferite, nu trebuie neaparat dintr-un singur sport.

Tu crezi ca o mana de exemple fac o regula?

Sunt multe exemple? Hai cu exemplele, baiatule. Sa vad daca imi dai 20 de astfel de exemple si poti sa o faci din sporturi diferite, nu trebuie neaparat dintr-un singur sport.

Tu crezi ca o mana de exemple fac o regula?

polo-Oradea,baschet-ICIM Arad,Targoviste,SF.Gheorghe -feminin,baschet masculin -medias,tg.mures, Mobitelco Cluj,Asesoft,Atlassib Sibiu,Perla Harghitei Miercurea Ciuc ,hochei -Brasov,Ciuc handbal-Constanta,Resita,,Dedeman Bacau,Lignitul Targ Jiu,Bucovina Suceava volei-galati , piatra-neamt, remat zalau.

Unii cu bani mai multi sau mai putini...

Domnuleq

Dar cred ca ai uitat sa mentionezi performantele facute de acele cluburi pe care tocmai le-ai enumerat. Sa auzim care din ele au castigat ce.

Aaaa... ca se descurca prin campionat, asta e fix 0, nu?

Sa vad, frate, ca sunt cate 3-4 echipe in fiecare sport care sa faca performanta adevarata. Apoi mai discutam.

Tu mi-ai dat exemple de cluburi care exista. Bravo tie.