pcsbb

Bayern Munchen

149 postări în acest topic

Vine la Steaua,ii da Jiji mai mult decat Real...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Barcelona 5-0 Betis

3 boabe Messi, Pedro si Keita

Partajează acest post

Link spre post

Icter - Bayern 0-1. Aproape calificati in faza urmatoare. Astazi de la ora 19:30, FC Bayern München - Borussia Dortmund.

Editat de pcsbb

Partajează acest post

Link spre post

Bayern bate pe Hamburg cu 6-0 in timp ce Dortmund pierde la Hoffenheim, nearatand nimic si dominata copios de Ibisevic & co.

Partajează acest post

Link spre post
Bayern uber alles!

Gomez uber alles !

Partajează acest post

Link spre post

Gomez n-ar face nimic daca nu ar avea pe cei 3 langa el: Ribery, Roben si cu Muller.

Thomas Muller e un jucator exceptional. Si tanar. Ce echipa isi face Germania din pustii astia.

Partajează acest post

Link spre post

Chelsea are 2-1 in prelungiri cu Barcelona Second Hand in Supercupa Europei. Unde mai pui ca Chelsea luase rosu si tot a izbutit golul de 2-1. Probabil ca venirea lu Guardiola la carma echipei e cea mai mare greseala din istoria lui Bayern, cel putin din cea recenta. Unde e jocul ala spectaculos cu 20 de ocazii pe meci?

Partajează acest post

Link spre post

Daca-i iau pe Mess.i si Iniesta o sa le mearga si lor jocul. Impreuna fac vreo 300 de milioane, e simplu :))

Partajează acest post

Link spre post
Chelsea are 2-1 in prelungiri cu Barcelona Second Hand in Supercupa Europei. Unde mai pui ca Chelsea luase rosu si tot a izbutit golul de 2-1. Probabil ca venirea lu Guardiola la carma echipei e cea mai mare greseala din istoria lui Bayern, cel putin din cea recenta. Unde e jocul ala spectaculos cu 20 de ocazii pe meci?

Au fost 20 de ocazii. Ratate.

Uite ca s-a castigat si Supercupa. Sa moara haterii! :D

Partajează acest post

Link spre post

vreo 10 au fost pe final cand aveau om in plus si erau condusi...nimic iesit din comun... Pana in minutul 90 a fost echilibrat si raportul ocaziilor... Oricum, nu era decat un trofeu de forma, si s-a observat clar ca nemtii sunt sub ce jucau anul trecut, iar la Chelsea Mourinho parca n-ar fi lipsit deloc vreme de 6 ani.

Editat de Lorimer

Partajează acest post

Link spre post

Ce si-a batut Mou joc de Lukaku parca. Ala de l-a pus la penaltyul 5.

Partajează acest post

Link spre post
Ce si-a batut Mou joc de Lukaku parca. Ala de l-a pus la penaltyul 5.

Oricine stie ca daca rationalizezi in momentul in care executi un penalty, sansele sunt sa ratezi. Lukaku are totusi experienta, joaca de vreo 4 ani fotbal de prima mana; e inexplicabil motivul pentru care s-a oprit in timpul sutului.

Cei mai buni executanti sunt astia gen Luiz... inconstientii.

PS. Imi plac lacrimile lui Lorimer. Mi-au lipsit.

Partajează acest post

Link spre post

Hai lasa ca nu i-a oprit nimeni sa bata in timp regulamentar plus prelungiri plus prelungiri la prelungiri. A fost 2-2 cu nemtii avand sansa sa joace vreo 40 de minute cu un om in plus.

Partajează acest post

Link spre post

Alexandru H nu e vorba ca sunt hater, doar realist. Parioristic vorbind Bayern era anul trecut o echipa care marca 3-4 goluri pe meci , uneori si 7+, anul asta a ajuns o echipa care marcheaza 1-2 goluri. Lasi impresia ca esti fan Bayern, tu nu sesizezi pasul inapoi ?

Partajează acest post

Link spre post
Alexandru H nu e vorba ca sunt hater, doar realist. Parioristic vorbind Bayern era anul trecut o echipa care marca 3-4 goluri pe meci , uneori si 7+, anul asta a ajuns o echipa care marcheaza 1-2 goluri. Lasi impresia ca esti fan Bayern, tu nu sesizezi pasul inapoi ?

Jupp a fost manager al Bayernului si in sezonul 2011/2012, ca vad ca multi au uitat asta. Vreti sa va amintesc de rezultatele nemtilor? Dominati fara probleme de Dortmund in campionat, au pierdut cupa Germaniei, au pierdut finala CL. Isi inchipuia cineva ca in primul sezon cu Guardiola Bayern va mentine ritmul de anul trecut? Eu nu. Dar as fi multumit daca per total periplul lui Pep la nemti va fi un succes.

Ieri nu au jucat Schweini sau Thiago, Martinez si Gotze au fost introdusi tarziu... ma scuzi dar astia reprezinta osatura centrala a echipei. Chiar in conditiile astea putea Bayern sa castige confortabil daca ocaziile alea mari se transformau in goluri.

PS. Am si eu o intrebare. Wenger nu a mai castigat un trofeu de 8 ani. De ce il tineti si aveti rabdare cu el? Imi inchipui ca nu sunteti extraordinar de multumiti de rezultate dar Arsene ramane pentru ca Arsenal e constienta ca nu poate gasi un antrenor mai bun. Cam asta a fost si la Bayern: Jupp anuntase ca vrea sa se retraga iar directorii au sarit la sansa de a-l avea pe cel mai bun manager din lume.

Am fost martor in viata mea la niste esecuri teribile ale Bayernului in Champions League. Am prins 6 finale si doar in doua ocazii nemtii au castigat meciul. Un fan adevarat are rabdare, nu se plange cu 9 luni inainte ca nu are sanse Guardiola sa pastreze trofeul de CL. Deocamdata a castigat Supercupa Europei, un trofeu extraordinar de important pentru Bayern din moment ce era unicul care le lipsea. Danke schon, Pep! Nu esti tu la fel de mare precum Moyes dar cine e? :D

Partajează acest post

Link spre post

1. Wenger n-a avut pentru cheltuiala "fara numar" ca la Bayern si an de an a vandut osatura echipei. Acest profitor (da Guardiola) nu stie nici 10% din cat fotbal stie Wenger. Cu o echipa plina de vedete cu Messi in prim plan a avut nevoie ca Mr. Pipi sa-i dea aiurea rosu lui Van Persie ca sa treaca de gradinita lui Wenger.

2. Cand in finala CL din 2012 Chelsea a avut jumatate de echipa la infirmerie, n-ai mai vorbit despre "osaturi".

Gotze? Mai are de mancat, doar ce a venit, cum sa fie considerat om de baza?! Schweini va deveni rezerva de lux, de asta a fost adus baiatul lui Mazinho, obisnuieste-te cu ideea. Fara Robbery la mijloc, sunteti echipa obisnuita, aia sunt baza.

3. Ca sa te poti numi "cel mai mare manager din lume" e musai sa lucrezi in conditii precum au lucrat Mourinho, Wenger, Cuper sau Klopp si sa si ai rezultate...nu cand ti se pune totul pe masa.

Editat de Lorimer

Partajează acest post

Link spre post

Eu n-am vrut sa spun ca Guardiola e un antrenor slab, atunci cand a fost la Barcelona a fost magistral din punctul meu de vedere. Ideea e ca acest joc de pase e sinucigas in Bundesliga. Barcelona stie cel mai bine , traind experienta de anul trecut cu Bayern. Ma astept la multe egaluri si chiar si infrangeri rusinoase (nu neaparat la scor) cu echipe slabe. Cred ca va fi din nou anul lui Dortmund.

Partajează acest post

Link spre post

Pep Guardiola a revolutionat fotbalul. Messi nu a fost cel mai bun din lume pana nu a venit Pep. La Barcelona a avut curajul sa ii trimita la plimbare anuntand ca nu fac parte din planurile lui pe Ronaldinho, Eto'o, Deco, Zambrotta, Giovanni Dos Santos si Edmilson. Scheletul unei mari echipe, o echipa pe care perosnal am adorat-o. A avut curajul sa faca asta, a promovat jucatori tineri precum Busquets, l-a scos pe Iniesta din statutul de rezerva si l-a transformat in al doilea cel mai valoros jucator al Barcelonei (60 de milioane de euro), a disciplinat echipa si a inventat un nou tip de fotbal. A avut curajul sa isi asume esecurile si sa "amputeze" membrele uscate (Ibrahimovic) si, dupa ce a devenit cel mai titrat manager din lume, castigand toate trofeele puse in joc in anul 2009 (singurul care a reusit aceasta performanta) a dat peste un adversar de masura, cineva cu orgoliul ranit, un portughez care fusese pana atunci numarul 1. Mourinho si-a dovedit geniul tactc, Inter fiind prima echipa care a stopat revolutia Blaugrana, apoi, venind in La Liga au urmat o serie de meciuri in care fie Guardiola l-a facut sah mat pe Mou, fie Mourhino l-a facut KO tactic pe Catalan. Au fost de asemenea victorii controversate, si restul e istorie.

Daca vrei iti prezint meciurile, formulele si ce ma face sa zic ca si Guardiola la randul sau a fost genial. A fost, Barcelona nu a jucat bine ca au fost Messi si Iniesta si Xavi acolo. Ca astia au fost si inaintea lui si sunt acolo si acum. Pefrormanta nu mai e.

Exista antrenori ca Mourinho, ca si Guardiola, ca Villas Boas, antrenori care joaca tactic si transforma echipe de top in echipe geniale. Faptul ca unul a luat o echipa deja geniala si are ca scop sa o mentina acolo e cu totul altceva. Mai exista si antrenori ca Wenger si Ferguson, care mentin echipe cu istorie in randul echipelor de top. Niciodata nu am vauzt la Arsenal sau Man. United ceva sclipitor din punct de vedere tactic. Ei se pricep la a aduce anumiti jucatori, a-i creste (in special Ferguson, ca el are ca rezultat finit un Cristiano Ronaldo) si a inchega echipe de top. Vreau un meci, oricare, care sa demonstreze geniul lui Wenger.

In concluzie, performantele la Barcelona au coincis cu perioada Guardiola. In schimb, perfromantele la Arsenal au coincis cu perioada Henry.

Guardiola nu numai ca nu a luat vedete, s-a descotorosit de ele si a promovat cam ce avea in propria ograda. Avea jucatori de mare potential, evident, ca doar a preluat Barcelona.

PS. De Wenger se spune ca se descurca cu ce poate. Pai are vreo 50 de milioane de euro de transferuri vara asta. De ce ia jucatori de nimic si acum? Nu cumva nu poate sa isi asume responsabilitatea daca ar avea jucatori prea buni? Poate nu stie lucra cu ei.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum