Ronnie

Football Manager

219 posts in this topic

Discutii... hai ma ca nu reusiti voi sa faceti ceva serios in veci! :D

Pai bah, ia atitudine, ia vezi cine a fost pana acum de acord sa joace, le iei id-urile, faceti conferinta, stabiliti ora de joc, patch-urile, si ce mai aveti voi nevoie sa jucati ala, si gata, da nuuu... voi discutati despre care a fost cel mai reusit joc :rolleyes:

Edited by Daniel-Ionut

Ronnie

Intai sa ne organizam cum trebuie, nu sa sarim fara sa gandim ca sa ajungem apoi sa nu mai joace nimeni.

Intai ar trebui sa rezolvam un sistem de joc.

Adica sa facem grupe si sa jucam cate 4 oameni max. Poate 3, poate 2 si jucam in sistem cupa, castigator cu castigator.

Trebuie sa stabilim si ce inseamna castigator. Daca unu' ia titlul si celalalt ia CL, care e mai tare, care merge mai departe?

Intai as zice sa vedem cine vrea sa se bage.

Asa ca, va rog, scrieti mai jos care sunt cei care vor sa joace Football Manager 07 sau 08(sa stabilim si care din cele 2 jocuri luam).

Si mai scrieti si idei de rezolvare a meciurilor daca aveti.

Eu am zis asa:

Cate 4 in meci, un sezon intreg, mai departe merg primii 2, pentru a face grupe cu castigatorii din alte grupe.

La egalitate de puncte stabilim niste departajari de genul: care face mai putine transferuri sau care da mai putini bani pe jucatori sau care a reusit sa faca performanta cu un jucator: cel mai tare marcator, pasator.

Nu prea am inteles ce zici tu Adriane. Tu vrei sa jucam un sezon, apoi sa incepem din nou, alt sezon, castigatorii?

Eu ma gandeam sa jucam 4-5 sezoane si sa ne construim echipe si vedem la finale care a fost mai bun, cine a castigat cele mai multe si importante trofee.

Eu joc orice, si la fel a fost raspunsul altor 2 jucatori, iar Kellerman a zis ca se baga doar daca e FM 2010.

Asa ca asteptam raspunsul tau sa zici ce vrei sa jucam.

Suntem 5 oameni cu tot cu tine Adrian (astept sa-mi confirmi si pe mess, nu te-am vazut inca online). Mai mult decat perfect.

Edited by Ronnie

Ronnie

Te-am adaugat aseara. Ti-am dat add destul de tarziu pentru ca am fost ocupat. Am fost si sunt ocupat si pentru urmatoarea saptamana eu nu o sa pot sa joc.

Evident ca ar trebui sa venim toti cu niste idei si sa votam care ni se pare cea mai buna, ca sa nu ajungem, cum am mai zis, sa nu mai vrem sa jucam sau ceva.

Acum ca ai zis, si mie mi se pare o idee bun faza cu 4-5 sezoane. Mai ales daca suntem asa putini.

Dar, asculta-ma, mai trebuie niste reguli.

15 minute la inceputul jocului pentru realizarea unor fineturi. Friendly matches puse pe seama secundului.Transferuri, etc.

Stii? Ca sa mearga jocul cat mai bine.

Daca suntem 4-5, e foarte bine. Hai sa ne punem saptamana asta sa facem un regulament si sa stabilim ce campionat alegem.Si din weekendul urmator putem baga linistiti intre orele x si y. Ce zici?

Eu m-am uitat ce s-a intamplat la baietii de la fifa. Daca nu au existat niste reguli ok, nu prea s-a realizat nimic.

Edited by Adrian

Si eu sunt de acord.

Pai in primul sa stabilim cine joaca. Am fi asa:

1.Eu

2.Adrian

3.The Foxes

4.Alexander

5.Bogdinho

Suficient zic eu.

Daca mai doresc si altii sa joace isi pot organiza un campionat separat.

In al doilea rand hai sa vedem ce jucam. Eu propun Football Manager 2008, The Foxes mi-a confirmat ca joaca si el, Alexander si Bogdinho au spus ca joaca orice, deci daca si Adrian e de acord cu 2008 jucam asta.

Cateva reguli de baza:

-sa jucam cu patchul 8.0.2 (curata mult din buguri). Acesta poate fi luat de aici.

-sa tina serverul cel care are cel mai bun pc si ip real. Propunerea mea e the foxes, am mai jucat la el si mergea foarte bine jocul. Daca e altcineva care are un PC mai bun nu e nicio problema.

-la inceputul jocului 15-20 de minute pentru fiecare pentru a-si rezolva problemele cu antrenamente, tactica etc.

-amicalele sa fie lasate pe seama secundului

-sa debifeze toti "move matches for TV" la inceputul jocului pentru a juca toti la aceiasi ora meciurile.

-sa jucam la viteza de 3 sferturi, fara reluari.

-fara tactici luate de pe net sau alte tampenii de trisare.

Orice alte completari sunt binevenite. Inca nu e un regulament final. Sunt doar cateva idei importante.

Acum referitor la ce campionat vom juca, eu propun Premier League.

Astept si parerile celorlalti.

Ma bag si eu indiferent ce-o fi.As prefera fm07 deoarece l-am mai jucat in trecut spre deosebire de fm08,dar avand in vedere ca am jucat fm07 si fm09 destul timp nu cred ca ar fi nimic nou in fm08.

@Steaua Cristian

Suntem deja prea multi. Daca mai sunt doritori se mai poate face un campionat.

Hai ma sa jucam FM 2008 , este cel mai atractiv :)

Premier League este cel mai bun campionat ca sa-l jucam , dar cum o sa ne alegem echipele ? Poate toti vrem Manchester , Liverpool , Chelsea sau Arsenal ... cati o sa fim in joc ?

Eu vreau Arsenal :)

Edited by bogdinho'

Am zis ca joc si eu de la inceput in plm. Si in plus echipele ar trebui alese cu random.org sau care era site-ul ala. :-?

Ronnie, in caz ca se mai baga oameni, nu e problema. Se face o noua grupa. 2 grupe de 4 nu e bine?

Din ce am vazut eu suntem 7 oameni. Putem sa facem o tragere la sorti sa vedem cine, cand, cum.

Pentru primul sezon as zice ca echipele sa fie trase la sorti.

Daca jucam cate 4, luam cele mai bune 4 echipe din campionatul ales si facem un fel de tragere la sorti. Eu cred ca de aceasta tragere se poate ocupa un baiat din grupa cealalta.

Apoi, in functie de clasament, fiecare isi alege echipa dorita. Nu?

Daca cadem la intelegere, putem incepe din seara asta jocul.

Si, da, sa stabilim si cat jucam pe saptamana. Daca e sa jucam in weekend, cum facem? De la ce ore?

Ronnie,

Adrian,

Alexander,

The Foxes,

Bogdinho,

Baf-kimi,

Steaua-Cristian

Suntem 7, se mai baga careva ca sa fim 8 si sa facem 2 grupe?

Edited by Adrian

In scurt timp va posta Adrian un regulament dar inainte de toate vreau ca la inceput fiecare cand isi face contul de manager sa isi puna parola:

pass.JPG

Am discutat cu Ronnie si Bogdinho si am stabilit un regulament care eu cred ca e destul de bun.

asadar:

Regulament

1.Vom juca football manager 2008 cu patchul de aici.

2. Vom juca in grupe de cate maxim 4 oameni.

3. Jocul se juca doar in weekend.

4. In functie de grupe, jucatorii vor cadea de comun acord asupra campionatului in care vor juca si a echipelor pe care le vor alege. In caz ca nu se inteleg asupra echipelor, pentru inceput, un jucator din cealalta grupa va face o tragere la sorti si va alege echipe pentru respectivii. Evident, echipele vor fi alese din primele 4 ale campionatului respectiv.

Dupa primul sezon, echipele vor fi alese in functie de clasament.

5. Fiecare sezon va insemna 5 sezoane in joc!

6. Punctajele vor fi asa:

In campionat.

Primul loc - 4 puncte

Locul 2 - 3 puncte

Locul 3- 2 puncte

Locul 4- 1 punct

Sub locul 4 - 0 puncte.

In cupa

Castigarea cupei - 2 puncte.

Finala Cupei - 1 punct.

Semifinala - 0,5 puncte

Orice sub semifinala - 0 puncte.

In cupe Europene:

Champions League - 4 puncte

Finala CL - 3 puncte

Semifinala - 2 puncte.

Sub semifinala - 0 puncte.

Cupa UEFA- 2 puncte

Finala UEFA - 1 punct

Semifinala UEFA - 0,5 puncte

Orice sub semifinala - 0 puncte.

Supercupele vor fi toate 1 punct. De asemenea, campionatul mondial al cluburilor va fi si el doar un punct.

Departajare in caz de egalitate:

1. Rezultatele din meciurile directe.

2. Performantele individuale ale jucatorilor(Cel mai bun jucator, marcator, pasator, etc)

3. Banii dati pentru transferuri(castiga cel care are la sfarsitul unui sezon a cheltuit mai putini bani. In sensul ca, daca un baiat de 20 de mil pt a aduce jucatori si nu vinde nimic iar altul da 20 dar vinde de 10, castiga al doilea, pentru ca a dat mai putini bani.)

7.Din moment ce meciurile se vor juca in weekend, in timpul saptamanii jucatorii vor cadea de comun acord asupra datei si orei cand vor juca. Daca, pana joi, un jucator nu comunica faptul ca are o problema si nu poate juca, jocul va continua fara el. La 2 absente nemotivate, jucatorul e dat afara din joc.

In functie de cum va intelegeti, se poate juca si vinerea.

Nici un jucator nu are voie sa absenteze 2 saptamani la rand(adica 2 etape consecutive) chiar si motivat. In caz ca se intampla acest lucru, el e la mila adversarilor lui. Daca acestia decid sa mearga mai departe, fara el, au tot dreptul sa o faca. Daca hotarasc sa mearga cu el, pot sa faca pauza si sa il astepte pana cand acesta poate juca.

8. NU E VOIE CU INJURATURI, AMENINTARI, ETC.

La prima injuratura data pe privat sau pe messenger sau pe forum, cel care a injurat zboara din joc.

Cer in acelasi timp si fairplay din partea tuturor. E doar un joc si trebuie sa ne simtim bine, nu sa ne enervam. Fara ironii si dat mare si alte gesturi din astea nesimtite.

In momentul in care ai provocat un adversar si el te injura, el e automat dat afara si tu primesti -10 puncte.

La 2 provocari, si tu esti dat afara din joc.

Si, ca sa ne intelegem, dat afara din joc inseamna 0 posibilitati de a te mai inscrie in acest campionat vreodata.

9. Dupa terminarea fiecarei "Etape", jocul va fi salvat si fiecare jucator va primi respectiva salvare. E inutil sa va spun ca server va fi cel cu compul cel mai puternic si conexiunea ce mai buna la net. In caz ca nu ne putem conecta, propun folosirea programului Hamachi.

Ronnie a spus ca fiecare jucator, in momentul in care isi face contul, sa puna si parola ca sa nu existe discutii. In legatura cu asta va mai veni el cu detalii pentru ca eu nu stiu.

10. Cand incepe jocul, primele 15 minute vor fi alocate transferurilor, setarilor, etc. Meciurile vor fi jucate in key(nu full) la viteza cea mai mare.

11. Optiunea "move matches for TV" va fi debifata de catre toti inainte de inceputul jocului! Asta pentru ca toate meciurile sa fie jucate in acelasi timp.

12. De amicale se ocupa secundul.

Daca mai trebuie sa adaugam ceva, sa spuneti. Dar, din punctul meu de vedere, acesta e regulamentul.

Suntem 7 oameni, i-am enumerat mai sus. Daca ne intelegem, putem incepe jocul chiar din aceasta seara. Daca nu, incepem de saptamana viitoare.

Edited by Adrian

Am discutat deja si am rezolvat prima grupa:

The Foxes - Arsenal

Ronnie - Liver... Man Utd.

Bogdinho - Chelsky

Adrian - Steaua Bucuresti....aaaa... Liverpool :DNew_Windows_Bitmap_Image.jpg

Sa fie setat la preferences ca mai sus.

Edited by Adrian

Aseara a fost prima noapte de FM si s-a incheiat cu urmatorul clasament dupa primele 5 etape:

Ronnie - Manchester United

Adrian - Liverpool

The Foxes - Arsenal

Bogdinho - Chelsea

fm1.JPG

Primul trofeu l-am luat eu castigand la penalty-uri supercupa cu Bogdinho:

fm2.JPG

Transferurile facute pana acum de fiecare in parte:

fm3.JPG

fm4.JPG

fm5.JPG

fm6.JPG

Meciuri jucate pana acum in campionat:

Manchester United 3-1 Derby

Fulham 0-1 Manchester United

Manchester United 0-0 Liverpool

Wigan 0-2 Manchester United

Manchester United 4-1 Arsenal

Reading 1-1 Liverpool

Manchester United 0-0 Liverpool

Liverpool 4-0 Fulham

Liverpool 3-0 Derby

Portsmouth 1-2 Arsenal

Reading 1-3 Arsenal

Arsenal 3-0 West Ham

Manchester United 4-1 Arsenal

Chelsea 3-1 Man.City

Derby 0-3 Chelsea

Everton 0-2 Chelsea

Chelsea 2-0 Bolton

Tottenham 2-3 Chelsea

Ah! Acum imi afla astia toate secretele. Al dracului Ronnie, ma da in gat :))

De ce nu le-ai zis bah ca i-am scos si pe caini din CL? :))

Hai ca dupa meciul Stelei poate continuam, daca sunt de acord si restu' baietilor.

p.s. Vreau sa spun tuturor ca Ronnie m-a furat cu arbitrul in meciul direct si ca Bogdinho e o pacoste incredibil de mare, detinand, probabil, recordul la cele mai multe cuvinte scrise pe messenger pe secunda.

p.p.s.

Serios acum, prima etapa a mers neasteptat de bine. Avem intr-adevar un server bun, pe The Foxes. Jocul merge, se poate, sper sa mai vina oameni si sa mai faca o grupa.

p.s. Vreau sa spun tuturor ca Ronnie m-a furat cu arbitrul in meciul direct

Bai nu-l credeti. L-am lasat sa creada ca ma domina da' am stiut tot timpul ca n-are sanse. :D

Kellermane, uploadeaza altundeva updateurile alea ca eu nu le pot accesa, ca nu am cont si nu prea as vrea sa imi fac.

p.s. Poate in sezoanele viitoare mergem cu updateul la zi :D

Edited by Adrian

Am inceput deja jocul. :)

Va subordonez pana la final :D Vreau tot : Campionat , Cupa Ligii , Cupa Angliei , Champions League ! Din pacate Supercupa am pierdut-o din cauza ghinionului teribil ! Asta e , mergem inainte...Apropo Ronele , cate puncte ai luat pentru Supercupa , 1 sau 2 ? :)

Edited by bogdinho'

Avem un loc liber la noi in grupa. Bogdinho a fost exclus pentru ca juca full. Deci cine mai doreste, cine mai pofteste?

Chelsea Libera - jucatorii importanti ramasi( fara mikel ) + Dani Alves, Nani, Aguero, Farfan pe locul 1.

Edited by Adrian

Avem un loc liber la noi in grupa. Bogdinho a fost exclus pentru ca juca full. Deci cine mai doreste, cine mai pofteste?

Chelsea Libera - jucatorii importanti ramasi( fara mikel ) + Dani Alves, Nani, Aguero, Farfan pe locul 1.

Sa fim seriosi , nu am jucat full - match ! Daca o faceam , trebuia sa stati dupa mine intre 40-60 de minute ! Nu a fost cazul , asa ca nu mai spune lucruri neadevarate Adriane , mai bine spune ca m-ai jignit si provocat aproape tot timpul ! Fi sincer...dupa putem sa ne continuam jocul...:)

Poate ca locul 1 pe care il ocupam eu si locul 6 chinuit al tau , te-a facut sa reactionezi asa , si nu inteleg de ce , este doar un joc , fair-play-ul trebuie sa fie la locul lui :(

Edited by bogdinho'

The Foxes si Ronnie sunt martori. L-am jignit si provocat tot timpul sau am inceput sa il trag la raspundere doar cand el termina meciurile la 5 minute dupa noi?

Omul statea full, probabil pe tactics. A castigat o groaza de meciuri in minutul 90. Culmea e ca nu toate meciurile ii tineau 10 minute. Unele ii tineau 3 minute, altele mai mult de 10. Am cronometrat asta, ca ne-am saturat si noi sa ne tot uitam pe pereti pana termina bogdinho.

Am pus regulile alea acolo dintr-un motiv anume: ca sa mearga jocul.

Eu nu am chef sa stau dupa cineva care o arde aiurea doar ca sa castige.

Joci keu, viteza full, daca vrei faci pauza cand faci schimbari. Atat.

In ziua in care nu am mai rezistat, am jucat 6 ore cu baietii. In astea 6 ore, nu stiu daca am avansat 3 luni. Foarte greu reuseam sa jucam 4 maxim 5 meciuri pe ora. Asta in conditiile in care eu, Ronnie si The Foxes terminam meciurile intotdeauna inaintea lui Bogdinho.

Singura data cand am vazut si eu sa termine bogdinho inaintea noastra a fost cand a pierdut un meci. Si asta s-a intamplat dupa ce i-am tot zis sa nu mai joace full. Meciul ala l-a terminat in vreo 3 minute. Probabil ca, daca juca 10 minute si full, il castiga.

Eu nu stiu de unde o scoate baiatul asta cu "daca jucam full, lua 40-60 de minute". Eu am jucat full si e maxim 10 minute, la full speed. Daca el joaca full in super slow motion, probabil ca o sa ii ia cum zice.

Bogdinho, nu suntem fraieri. Sa nu crezi ca ti-ai gasit fraierii cu noi.

Oricum, ne-a fost invatatura de minte.

Acum avem o regula noua.

Cei care vor sa joace in campionat trebuie sa aibe vechime de cel putin un an pe site si activitate.

A fost o greseala si inca o data imi cer scuze fata de Kellerman si Baf Kimi si alti oameni cu vechime care nu au putut juca din cauza ca l-am luat pe bogdinho.

Asadar, daca vreti, putem incepe un campionat nou, chiar cu 5-6 oameni(daca doar atatia suntem).

Astept propuneri de campionate si echipe.

Am putea juca Germania, un campionat din care nu luam pe Bayern. Putem sa luam dintre: HSV, Bayer Leverkusen, Schalke, Stuttgart, Borussia, Wolfsburg sau altele - 6 echipe.