Maye

Echipa Nationala de Tineret (U21) a Romaniei

78 posts in this topic

Iti dai seama ca toti tinerii aia care spui tu ca sunt doar rezerve/jucatori nefolositi etc, sunt REZERVE la Manchester UNITED/ARSENAL/Chelsea/TOTTENHAM etc, echipe de top din PREMIER LEAGUE, si tu ii compari cu niste jucatori titulari de la Craiova ?

nu intotdeauna numele joaca !!! sunt mai valorosi ca noi...dar uitati-va in preliminarii i-a invins grecia...s-au chinuit cu macedonia...sunt mai buni dar ii putem invinge...nu inteleg de ce toata lumea e asa pesimista...

in plus...nu toti sunt titulari la echipele lor de club...poate dor Wallcot si Richards...restul rezverve sau pe la echipele secunde...

Edited by bogdinho'

Ar mai fi si Tom Cleverley, Victor Moses, Dan Gosling sau Andy Carroll.

Pai Mancienne nu e cn stie ce...este imprumutat de Chelsea peste tot in fiecare an, acum e la Wolverhampton,Lee Catermole este un jucator bun...la fel si jack Rodwell un lider in apararea lui Everton,de wallcot nu mai vorbim , danny wellbeck este si el imprumutat de Manchester,dar nu e cn stie ce,sturridge nu prea joaca la Chelsea, kieran gibbs la fel , nu prea joaca la united,fabian delph e in stilu lui villa care nu mai e super echipa din anii trecuti, chris smailling si wilshere rezerve pe la united , respectiv arsenal...

Le cam incurci. Jack Rodwell e mijlocas, iar Kieran Gibbs e la Arsenal.

Edited by *Alecs*

Ar mai fi si Tom Cleverley, Victor Moses, Dan Gosling sau Andy Carroll.

asa e...Andy Caroll...si el este un jucator foarte bun...e in atacul lui Newcastle...

Edited by bogdinho'

Cred ca nu putem compara rezervele de la Manchester, Chelsea sau Arsenal cu titularii de la Craiova, Steaua sau Vaslui. E o diferenta destul de mare.

Daca vorbiti de Andy Carroll, cel de la Newcastle, este un super jucator. Niciun alt jucator roman nu se poate ridica la nivelul sau (sau mai bine zis la potentialul sau). L-am urmarit doar intr-un singur meci (Newcastle - Villa) in care a jucat incredibil. A reusit un hattrick parca.

Cred ca nu putem compara rezervele de la Manchester, Chelsea sau Arsenal cu titularii de la Craiova, Steaua sau Vaslui. E o diferenta destul de mare.

Daca vorbiti de Andy Carroll, cel de la Newcastle, este un super jucator. Niciun alt jucator roman nu se poate ridica la nivelul sau (sau mai bine zis la potentialul sau). L-am urmarit doar intr-un singur meci (Newcastle - Villa) in care a jucat incredibil. A reusit un hattrick parca.

da ma Ronnie...dar putem sa ii invingem...nu sunt de speriat...nici de cum...iar in legatura cu wallcot,ala s-ar putea sa joace la echipa mare...

Edited by bogdinho'

eu stiu ca Wallcot s-a accidentat si era la echipa mare

stii bine... ;)

Ce penibili sunt cei de la Prosport.

Echipa de tineret a Romaniei a administrat reprezentativei Angliei cea mai drastică infrangere din palmares, scor 0-4, intr-o partidă disputată in...

Asta era titlul introductiv.Si dupa ce eram incantat ca baietii nostri i-au batut de le-a sunat apa in cap pe englezi,aflu ca victoria aia a fost acum 30 de ani.

Nu ne calificam.

Bai, baieti, sunteti tiner. Sunteti tineri si nu mai tineti minte ce a fost. Dar nu e problema. O sa va povestesc eu 2 dintre intalnirile Romania - Anglia.

Prima din aceste intalniri a avut loc la WC98, in Franta.

Evident ca toti eram superpesimisti si ne tremurau chilotii inainte de meci. Anglia nu ne mai batuse de mult timp dar avea o echipa... pfiu...

Romania

Line-up

* [12] Bogdan STELEA (GK)

* [2] Dan Petrescu

* [5] Constantin GALCA

* [6] Gheorghe Popescu

* [8] Dorinel Munteanu

* [9] Viorel Moldovan (-86')

* [10] Gheorghe Hagi (-72')

* [11] Adrian Ilie

* [13] Liviu CIOBOTARIU (-81')

* [16] Gabriel Popescu

* [18] Iulian Filipescu

Substitute(s)

* [1] Dumitru STANGACIU (GK)

* [22] Florin PRUNEA (GK)

* [3] Christian DULCA

* [4] Anton DOBOS

* [7] Marius Lacatus (+86')

* [14] Radu Niculescu

* [15] Lucian MARINESCU (+81')

* [17] Ilie Dumitrescu

* [19] Ovidiu STANGA (+72')

* [20] Tibor SELYMES

* [21] Gheorghe CRAIOVEANU

Coach

Anghel Iordanescu (ROU)

England

Line-up

* [1] David SEAMAN (GK)

* [2] Sol CAMPBELL

* [3] Graeme LE SAUX

* [4] Paul INCE (-32')

* [5] Tony ADAMS

* [6] Gareth SOUTHGATE

* [8] David BATTY

* [9] Alan SHEARER

* [10] Teddy SHERINGHAM (-72')

* [14] Darren ANDERTON

* [16] Paul SCHOLES

Substitute(s)

* [13] Nigel MARTYN (GK)

* [22] Tim FLOWERS (GK)

* [7] David Beckham (+32')

* [11] Steve McMANAMAN

* [12] Gary NEVILLE

* [15] Paul MERSON

* [17] Robert LEE

* [18] Martin KEOWN

* [19] Les FERDINAND

* [20] Michael OWEN

* [21] Rio FERDINAND

Coach

Glenn HODDLE (ENG)

Seaman, LeSaux, Southgate, Campbell, Ince, Adams, Scholes, Sheringham sau marele Shearer(care era peste tot ce inseamna atacant englez in acest moment), numai pe astia daca ii zici si... nu mai are rost. Pe banca mai erau un Beckham sau un McManaman si pustiul ala de care nu auzise nimeni pana atunci Owen.

Noi il aveam pe Hagi pe final de cariera. Popescu tot pe acolo. Dan Petrescu ce mai misca. Restu' nu se puteau compara cu ce aveau englezii. Poate doar Adi Ilie si Galca, care atunci treceau prin momente foarte bune.

A inceput meciul, noi am luptat si am deschis scorul prin Moldovan. Pe final ne-au egalat micutii prin Owen. In tara toata lumea era super fericita. 1-1 cu Anglia, rezultat mare. Nu era asta o problema. Da' a venit minutul 90 si s-a trezit SuperDan ca lui ii place golu'. De fapt, lui intotdeauna i-a placut golul, ca de la Steaua a plecat in strainatate din postura de golgeter, avea 16 goluri inscrise in acel sezon in campionat. Si era fundas dreapta.

A luat Dan mingea, a intrat in careul alora a trecut pe langa LeSaux(asta ii era coleg la Chelsea si era chiar omul care trebuia sa il marcheze pe el, fiind fundas stanga) si i-a dat-o printre picioare lui Seaman.

IN MINUTUL 90!!!

Eram toti pe spate atunci, urlam, saream pe sus de bucurie, era rupere din greu!

Batusem Anglia, eram calificati inainte de ultimul meci din grupa, eram cei mai tari. Ce au facut baietii dupa meciu' asta? S-au dus si s-au vopsit toti in cap. S-au facut toti galbeni. Tin minte ca Lacatus parea ca are pe cap niste pui de gaina, ii statea paru' ca pufu'.

Nimeni nu se astepta da' le-am tras-o micutilor.

Bun. Sa trecem la euro 2000. Urmatoarea intalnire cu englezii.

Picasem intr-o grupa extrem de grea: Romania - Portugalia- Anglia - Germania.

0 sanse de calificare. Hagi era si mai batran. Popescu si el. Acum si Dan.

* 13 Nigel Martyn

* 2 Gary Neville

* 3 Phil Neville

* 4 Sol Campbell

* 6 Martin Keown

* 7 David Beckham

* 8 Paul Scholes

* 9 Alan Shearer

* 10 Michael Owen

* 14 Paul Ince

* 17 Dennis Wise

Substitutes

* 1 David Seaman

* 22 Richard Wright

* 11 Steve McManaman

* 12 Gareth Southgate

* 15 Gareth Barry

* 16 Steven Gerrard

* 18 Nick Barmby

* 19 Emile Heskey

* 20 Kevin Phillips

* 21 Robbie Fowler

Coach

Joseph Kevin Keegan

Romania

* 12 Bogdan Stelea

* 2 Dan Petrescu

* 4 Iulian Filipescu

* 5 Constantin Galcă

* 6 Gheorghe Popescu

* 7 Adrian Mutu

* 8 Dorinel Munteanu

* 9 Viorel Moldovan

* 11 Adrian Ilie

* 13 Cristian Chivu

* 22 Cosmin Contra

Substitutes

* 1 Bogdan Lobonț

* 21 Florian Prunea

* 3 Liviu Ciobotariu

* 14 Florentin Petre

* 15 Ioan Lupescu

* 16 Laurentiu Rosu

* 18 Ioan Ganea

* 19 Erik Lincar

* 20 Catalin Hildan

Coach

Emeric Ienei

Aveam o echipa destul de tanara. Chivu era la primele meciuri. Mutu era o nesiguranta, ca la Inter daduse un gol tot sezonu'.

Paream, intr-adevar, o echipa mai inchegata decat cea de la mondiale. Felipe era in forma, Galca si el. Adi Ilie si Contra erau intr-o forma buna. Dar tot nu ne comparam noi cu englezii. Sa fim seriosi!

Owen si Shearer in atac (si erau in mare forma amandoi), Becham si Scholes la mijloc, Campbel si fratii Neville in aparare.

Astia erau deja jucatori superconsacrati. Ca sa nu mai vorbim ca pe banca era un Dennis Wise(capitan la Chelsea, echipa cu care a castigat Cupa Cupelor daca nu ma insel), McManaman(Real Madrid scria pe el atunci), Gerrard si Heskey - tineri, Southgate un veteran, plus Gheata de aur a Europei din acel an, Kevin Phillips(care avea sa joace dupa cativa ani si impotriva Stelei, cu Southampton. Daduse atunci vreo 30 de goluri).

Iar tremurau chilotii pe noi. Tot radeam ca i-am batut in 98, ii batem iar, ca suntem smecheri. Se intamplase atunci ca Hagi si Popescu sa castige Cupa UEFA impotriva lui Arsenal si ne dadeam mari cu asta. Bine, cu totii stiam ca in 99 Manchester luase Champions League-ul in finala aia super cu Bayern da' era amnezie selectiva :))

A inceput meciu si, dracu stie cum, ala micu, Chivu, centreaza de pe stanga, Viorel fuge dupa minge si gol. Da' nu o atinsese Viorel Moldovan. A dat-o Chivu din centrare direct in poarta, la coltul lung, bara gol. Era clar ca suntem tari si ca ii batem iar.

Era clar pe dracu, ca englezii ne-au dat 2 goluri pe final de repriza si au intrat la cabine in avantaj. Naspetii aia doi de Shearer si Owen ne-au dat golurile. Stiu ca, la golul lui Owen, Stelica a iesit din poarta gata sa il rupa pe ala, da' a ratat :))

Dupa pauza, i-am egalat pe fraieri, aproape imediat. Dorinel a trimis un super sut de la vreo 20 de metri, fara sansa pentru portarul alora. Asa cum a dat si pe la Steaua, cu stangul.

La aia le convenea egalul, ca erau calificati.Noua ne trebuia victorie, ca pana atunci facuseram egal cu Germania(un rezultat neasteptat de bun) si luasem bataie de la portughezi(un rezultat neasteptat de prost, mai ales ca noi ii batuseram in calificari chiar la ei acasa).

Iar, pe final de meci, eram toti(eu si cei cu care ma uitam la meci) superfericiti ca macar am iesit cu capul sus din competitie. Era un rezultat bun, era o grupa grea, de jucat am jucat fotbal. Da' s-a trezit nu stiu care de la aia sa faca in minutul 89 fault in careu si noi am primit penalty. Eram tot varza, ma treceau apele, nu credeam ca dam gol. Pana cand l-am vazut pe Ganea ca pune mana pe minge si bate el. Citisem atunci ca el are ceva probleme psihice care il fac sa fie foarte agresiv(s-a vazut asta in anii care au urmat) si m-am calmat. Stiam ca un nebun e un nebun si ca ori il omoara pe portar, ori de gol. Da' fraieru' a dat gol. Iar in minutul 90, ca in 98. 3-2 pentru noi, noi ne-am calificat, englezii au plecat acasa.

In timp, cum au inceput sa apara filmulete pe internet, am apucat si eu sa vad meciuri din astea mai vechi, sa ma interesez de nationala, rezultate, etc.

Englezii, sincer, nu stiu daca ne-au batut vreodata la fotbal. Nu cred. I-am spart pe unde i-am prins la nivel de nationala.

Acum, la nivel de club, ramane de vazut daca cluburile din anglia se pot numi englezesti.

Eu zic ca s-a vazut pe unde e fotbalul englez si cat de tari sunt jucatorii englezi. Nu trebuie sa ne facem noi griji si nici sa nu ne fie frica.

Daca Sandoi(un antrenor in care nu prea am incredere) reuseste sa ii faca pe copiii aia sa inteleaga ca diferenta intre ei si fotbalisti englezi nu e aceeasi cu cea dintre (zic asa) Universitatea Craiova si Arsenal, atunci avem toate sansele sa ne calificam. Daca nu, ne batem singuri.

Pe teren nu joaca numele sau nationalitatea sau palmaresul celor de dinaintea ta sau al celor mai in varsta. Pe teren joci tu si, sincer, in momentul de fata singura diferenta dintre tinerii englezi si cei romani e la nivel de mentalitate.

Eu zic ca ii batem, daca ne mobilizam cum trebuie.

Nu suntem chiar asa tineri Adi.

Si daca as fi foarte tanar , nu pot sa fiu si realist?

Edited by Maye

Pai, realist vorbind, desi nu am fost niciodata favoriti, intotdeauna i-am spart la fundulet pe englezi. Cauta sa vezi ce le facea Marcel Raducanu.

Pe vremea aia Liverpool rupea tot in Europa. Da' noi tot le-am dat peste bot :))

Marcelinho ii facea din priviri.

Edited by Adrian

Domn profesor, pot sa spun si eu ceva ?

Chiar daca noi eram mai mici si la ora acelui meci ne beam lapticul, eu personal tin minte si acum cate mui ii erau aratate lui Ganea din spatele portii inaintea executarii penalty-ului.

Iar in acele doua mari meciuri aveam jucatori, uitati-va ce nume erau in lot. Aveam cu cine. Nationala se califica la turnee finale. Acum, va invit sa studiati cate calificari am mai avut de atunci si sa va uitati peste lot si o sa vedeti de ce englezii se vor califica.

Si englezii cate calificari au avut de atunci? Ce performante au facut la juniori. Hai bai baiatule nu mai fii asa pesimist. Stii foarte bine ca diferenta de nume era la fel de mare.

Si tot i-am batut. De fiecare data i-am batut atunci cand am jucat cu ei. Ii batem si acum, da-i in gheti!

La meciul de la WC98 daca imi amintesc bine, ii dadea Hagi lui Beckham numai printre picioare. :))

Daca vorbim de nationalele mari, englezii au lipsit doar la Euro 2008.

Daca vorbim de cele mici, nu ma apuc acum sa caut statistici, dar stiu sigur ca la ultima editie au fost finalisti, iar acum doua editii au fost eliminati in acel meci de pomina cu vreo 30 de lovituri de departajare.

Iar despre noi stiu ca ne-am calificat o singura data, atunci cand am fost gazde :)

N-am picat prea bine,Anglia e favorita,dar nu cred ca n-avem nici o sansa cu ei.Depinde de mai multi factori,daca va reusi Sandoi sa-i mobilizeze cum trebuie pe baieti,poate reusim surpriza.

Cat despre alte meciuri din trecut jucate de noi contra Angliei,in special de nationala mare,normal ca tot timpul a fost diferenta de nume intre cele doua loturi in favoarea lor,dar totusi aveam si noi ceva echipa fata de-acum...Iar acum,mi se pare mult,mult mai mare diferenta de nume,de valoare intre echipele mari,decat intre cele de la tineret.

Adriane , nu mai visa.

Nu ne calificam.

Daca jucam cu atitudinea potrivita, ii batem. Va spun eu. Nu trebuie sa ne fie frica de ei. Nu sunt cu nimic mai buni.

Si, da, neparticiparea Angliei la Euro2008 e o contraperformanta mult mai mare decat ratarile nationalei noastre din ultimii ani. Zic asta pentru ca banii pe care i-au bagat ei... nu mai are rost sa zic nimic.

Scott Loach

Alex McCarthy

Micah Richards

James Tomkins

Kyle Naughton

Kieran Gibbs

Ciaran Clark

Miles Addison

Joe Mattock

Jack Rodwell

Henri Lansbury

Victor Moses

Lee Cattermole

Fabian Delph

Dan Gosling

Michael Johnson

Junior Stanislas

Mark Davies

Adam Lallana

Andy Carroll

Zavon Hines

Theo Walcott

James Vaughan

Freddie Sears

Frank Fielding

Alex Smithies

Jason Steele

Michael Mancienne

Ryan Bertrand

Chris Smalling

Kyle Walker

Phil Jones

Martin Kelly

Fabrice Muamba

Danny Rose

Tom Cleverley

Jack Cork

Jack Wilshere

Jordan Henderson

Marc Albrighton

Daniel Sturridge

Danny Welbeck

Nathan Delfouneso

Cam astia sunt "suspectii" principali.

Cati de aici chiar pot spune ca impresioneaza?

Smalling, Victor Moses, Wellbeck, Wilshere, Micah Richards, Wallcot si Cattermole. Cam atat.

Avem oameni cel putin la fel de buni.

Adriane, atunci il aveam pe Hagi. Hagi si la 40 de ani sau cat are acum e peste ce avem in Liga 1.

Vezi ca sunt mai multi jucatori pe-acolo decat ce-ai scos tu in frunte cu Jack Rodwell.

PS: "Avem oameni cel putin la fel de buni."

Zi-mi unul la fel de bun ca Walcott sau Richards:)

E trist daca doar atatia ti se par buni.

Si ai nostri peste.

Hai sa iti mai dau cateva nume din lista ta, jucatori la al caror talent noi nici nu visam :

Kieran Gibbs (Marca Wenger)

Jack Rodwell (Ferguson il vrea in draci pe pusti)

Fabian Delph (a venit pe multi, multi bani la 19 ani de la Leeds la Villa)

Junior Stanislas (promovat de Zola)

Andy Carroll (golgeterul lui Newcastle)

Michael Mancienne (capitanul echipei, titular meci de meci in Premier League!!!)

Iti mai dau din lista aia?

Bine, vom vedea cand incepe meciul. Voi, asta, premier league-istii, stiu ca nu vedeti alt campionat decat premier league. Tin, totusi, sa va atrag atentia ca Anglia nu e o nationala de top si ca nationalele cu adevarat de top se pipi pe ea la orice ora. Si chiar si alte nationale, care nu sunt de top. Romania, Croatia, etc.

Furthermore:

Macedonia - Anglia 1-2

Grecia - Anglia 1-1

Anglia - Macedonia 6-3

Anglia - Portugalia 1-0

Lituania - Anglia 0-0

Portugalia - Anglia 0-1

Anglia - Lituania 3-0

Vi se par astea rezultate fantastice?

Te caci pe tine cu Macedonia si o iei de la grecia si ai pretentii sa fii considerat mare si tare. Lasati-ma!

Letonia 5-1 Romania :)

PS: Sper sa ne inselam noi, astia, "premierleagueistii", si sa ne calificam. Dar e aproape imposibil.

Prefer sa vorbim dupa meciuri.

Acum judeci gresit.

Dar stii care e chestia? Dupa meciuri o sa ne spui ca razesii au pierdut din cauza arbitrajului, nesansei, ca am fost mai buni decat ei, ca a batut vantul spre E, ca a fost presiunea pe ei mai mare etcetera.

Cum e aia cu iluziile? Si deziluzile.

Edited by Maye

Asteapta intai sa vina meciul. Englezii sunt slab. Englezii sunt una, premier league-ul e alta. Faceti diferenta.

Englezii e naspa!