Guest

Discutii cu echipa fcsteaua.ro

712 posts in this topic

Cum ziceam, bisericuta in actiune...

Ti-am explicat niste chestii de bun simt, daca atat poti raspunde, am sa observ ca nu te-ai schimbat foarte mult, desi corespunzator functiei actuale ai putea face niste eforturi. Daca mai ai comentarii cu potential de flame ca acesta din urma, vei fi sanctionat ca orice alt user. Momentan consider ca am facut un favoritism, deoarece iti apreciez contributia la redactie. Dar e ultimul.

Edited by drvladyk

@MoWeed,

fcsteaua.ro a avut o colaborare permanenta cu clubul pe toata perioada protestului. De altfel, in toata existenta siteului a colaborat cu clubul. Nici nu ai cum sa o faci altfel. Chiar daca noi, personal, ca Asociatie, ca suporteri, am refuzat colaborarea de la un moment dat, fcsteaua.ro a colaborat in permanenta. De exemplu, acreditarile foto se iau exclusiv de la club, iar daca vrei poze cu atmosfera de la meciuri nu ai cum sa o faci altfel.

asadar, ai fost de acord cu aceasta colaborare pana acum, de ce nu poti fii in continuare? de ce nu poti fi de acord cu interviuri cu jucatorii echipei (care nu se pot lua altfel decat cu acordul clubului) iar in acelasi timp pe site sa existe articole de opinie prin care conducerea clubului sa fie criticata, civilizat, pentru greselile pe care le face. de ce crezi ca cele 2 se exclud una pe alta?

Cat despre xray o sa-ti spun ceva ca sa-ti exemplific caracterul duplicitar de care da dovada. Acum cateva zile imi dadea mesaje private in care vorbea frumos, mai mai ca ma lauda. In aceeasi zi, dadea mesaje private unui alt utilizator in care ma facea "tembel". Asa a facut intotdeauna, s-a dat bine cu toti ca sa-i vorbeasca pe la spate. Acum, cu siguranta, va scoate alte mesaje private dintre mine si el de prin 2008 sau o sa mai inventeze ceva.

Mo, dezinformezi si defaimezi fara sa clipesti.

Parerea mea despre tine, ca si despre Adrian si altii, am expus-o si public si in privat. Cu bune si rele, si nu o data. O mentin si o sustin, indiferent in ce forma o exprim!

1. Ce am spus in privat la altii despre tine, de cand am revenit pe site in 2013 si NU TI-AM SPUS tie:

"Moweed era un tip de nota 10(ca moderator) pana l-a lovit flagelul urii. Era exigent, dar impartial, obiectiv, politicos ... Imi placea foarte mult de el, desi mi-a dat cateva sanctiuni pe bune pt dispute. De prin 2010 a devenit taliban. Nici nu-mi vine sa cred cum se poate schimba un om la 180 grade din cauza fotbalului ..." Mentin si sustin si public!

Persoanele care au primit mesajul iti pot confirma. Inclusiv Tiberiu!!!

2. Referitor la mesajul privat "cu laude", primit de tine de la mine, pe 19.08 2013-06:48 PM

Am trimis un PM identic la: Moweed, greenyes, Lari, V for Vendetta, Choli, Joga Bonito, Marius ...

Adica, celor care ati continuat sa ma atacati in comentarii si celor care m-au contactat tematic.

In el v-am aratat, cu probe(link), ca eu am scris articole impotriva lui Becali, am aparat fostele glorii, inca de prin 2009 si am conchis:

"Cu toate astea s-au gasit "adevarati" in funte cu ..."lista" ... sa ma faca oaie si becalist?!!!" In "lista" erai mentionat si tu, chiar in mesajul trimis tie!

Initial acel mesaj primit de voi, l-am scris si trimis lui drvladyk, pe 19.08- 00:46, ca urmare a unor atacuri pe form. In loc de "adevarati", initial am scris "tembeli".

Copy/paste la PM a primit si Lorimer, din acelasi motiv.

Asa cum te-a informat de acel cuvant iti poate si confirma data si ora.

Dupa cateva ore, am schimbat "tembeli" cu "adevarati" si v-am trimis copy/paste acel mesaj la toti din lista de sus, INCLUSIV TIE, ca o scrisoare de intentie, care se incheia asa:

"Asta e. Ce a fost a fost ...

"23 august" nu inseamna intoarcerea armelor de la Becali, ci intoarcerea armelor indreptate de suporteri impotriva suporterilor. Numai bine!"

Asta nu inseamna ca am retractat, sau am ascuns, ci doar ca m-am adresat civilizat.

Deci, caracterul meu duplicitar e doar in mintea ta, ca alte pareri deformate despre mine! Dar e problema ta!

Te rog, pe viitor, sa te abtii in a ma mai defaima public de-a surda! Nu ti-au ajuns 3 ani?

Edited by xray

Editat: Stimate domn, topicul se intituleaza discutii cu echipa. Momentan nu faci parte din ea deci te rog sa nu raspunzi aici, ca e doar flame, trolling si ce-o mai fi. Nu dau nimic intrucat o consider prima abatere, si probabil nu te-ai prins ca ei discuta aici nemultumirile la adresa staff-ului. Daca ai nemultumiri, propuneri sau sugestii te rog sa folosesti topicul cu incredere. Cu Adrian te certi pe privat

Edited by drvladyk

A existat un proiect, a existat o organizare, doar ca multi care erau de acord nu s-au mai implicat ulterior. Si a lipsit lucrul cel mai important: sprijilul celor de la tehnic. In plus, pe vremea aia eram foarte naiv, credeam ca toti tragem in aceeasi directie, ceea ce nu a fost nicodata cazul pe fcsteaua. Nu are sens sa intram in detalii pentru ca e off-topic si irelevant. Era doar un raspuns pentru aia care ziceau ca pe mine m-a interesat numai sa pun mana pe site si sa il transform intr-un camp de lupta personal cu Jiji.

MoWeed - asa e, n-a reusit pentru ca era nevoie de mai multe ingrediente ca sa reuseasca. Era nevoie de oameni care sa se stie bine cu fondatorul site-ului si cu fondatorii AISS, era nevoie de oameni care sa nu fi fost implicati intre conflicte in trecut cu alti stelisti, era nevoie de oameni care sa-i cunoasca pe redactori (atat cei care au ramas cat si cei care au plecat).

Te rog sa intelegi ca daca nu ar fi existat acest proiect acum, nu s-ar fi intamplat NICIODATA o reorganizare FCS pentru ca dintre oamenii care ar fi fost capabili sa o conduca (si as putea sa-ti dau nume, dar n-are rost sa-i mai implicam si pe altii in absentia) nimeni nu ar fi fost dispus sa ia initiativa, sa asculte criticile a sute de oameni, sa faca fata la toate intrigile, insinuarile, acuzatiile, conspiratiile. Si nu in ultimul rand, nimeni nu ar fi avut timpul necesar pentru asta.

Crezi ca eu mi-am dorit sa atrag atentia asupra mea in felul in care am facut-o si sa fiu acuzat ca apar "cu sceptrul si coroana"? Poti sa fii sigur ca nu, dar ideea la urma urmei e ca n-avem cum sa ne punem toti 100% de acord in privinta principiilor reorganizarii, iar eu am facut tot posibilul sa duc FCS catre centru, asa incat acest site sa devina un loc unde toata lumea poate participa intr-un mediu de respect si civilizatie. Crede-ma ca daca am fi intrat in discutii despre principiile de baza soarta acelor discutii ar fi fost ceea ce a fost si cand ati vrut voi sa va ocupati ultima data: nu s-ar fi rezolvat nimic.

La FCS n-a existat niciodata o structura decizionala clara si n-a existat niciodata suficienta transparenta ca sa se stie exact cum se poate implica lumea. Acum exista. As vrea sa va concentrati mai mult pe asta decat pe discutii interminabile despre unul si altul.

Toti aia vechi de pe site au disparut de aici de ani de zile, dar tu n-ai de unde sti asta pentru ca nu erai aici. Cu mult inainte de radicalizarea forumului. Si, repet, in 2008, forumul era mult mai radical decat in ultima perioada.

Gica Chioru, de exemplu, a disparut de aici dupa ce a primit numai 10% (!) cand l-a facut pe Lacatus "cioara borata". Daca nu ma insel, chiar a recidivat cu injuiile la adresa lui Lacatus inainte sa dispara de aici de tot. Nu din cauza radicalizarii forumului. Eu eram aici asa ca, in cazul asta, stiu despre ce vorbesc.

Il Soldatino a fost activ pana acum putin timp, lui nu am ce-i reprosa si nici nu-mi doresc asta.

Tu vorbesti despre ei ca un fel de "zei", spre deosebire de "fratia musulmana" care a tinut site-ul in spate cat timp ei erau pe un soclu prea inalt pentru a se cobora la nivelul nostru, a plevei. Daca i-a durut in cot de site atata timp nu au dreptul moral sa dea lectii celor care au ramas aici.

Eu vorbesc despre ei ca despre niste stelisti vechi si foarte apreciati aici de multa lume. E vorba nu numai de cei pe care i-am scris mai sus, e vorba si de The Quiet Romanian, e vorba si de Subiectiv si asa mai departe. Eu nu sunt prieten cu ei, pe majoritatea nici nu stiu unde sa-i mai gasesc ca sa-i rog sa revina aici, dar ma socheaza lipsa de respect cu care unii dintre voi vorbiti despre respectivii oameni. N-a zis nimeni ca redactorii mai noi vor fi mai putin respectati decat ei, dar e vorba de faptul ca avem nevoie de inteligenta, diversitatea, si perspectiva acelor oameni. Iar voi in loc sa realizati ca reatragerea lor este un obiectiv strategic important ii persiflati si pe ei si pe mine pentru ca am declarat ca vrem sa-i reatragem.

Stiu ca Gica Chioru l-a facut pe Lacatus "cioara borata" si a gresit cand a facut asta, si a gresit si daca a mai jignit si a mai injurat. Dar daca ai cunoaste toate contributiile pe care si le-a adus Gica Chioru la acest site - inclusiv ca ne-a facut rost de permis la Biblioteca Academiei ca sa cercetam istoria clubului nostru - poate ai realiza si tu ca ar fi trebuit sa facem eforturi sa-l pastram aici. Nu sa-i permitem sa jigneasca si sa injure, ci sa ne intelegem cu el ca oamenii in asa fel incat sa pastram un membru important al echipei.

Tu nu vezi cate eforturi am facut ca sa discut si ca sa va pastrez pe tine, pe drvladyk, pe Adrian - tocmai din cauza contributiilor voastre anterioare la acest site? Atunci de ce sariti ca arsi cand spun ca vreau sa-i reatragem si pe altii care au avut contributii importante? De ce insistati cu "zeii" - exprimare pe care voi ati inventat-o si pe care voi o perpetuati? Hai sa terminam cu prostiile astea si sa mergem mai departe.

Vorbeam despre felul in care s-a pus problema la inceput ca sa inteleaga si omul contextul (desi, probabil il stia). Scuza aia a parut a fi ceva spus ca sa scapi de gura noastra, motiv pentru care am ignorat-o.

Toata discutia pe care am avut-o in forumul privat inainte sa ma retrag ce a fost? Atunci chiar vroiam sa construiesc ceva. Din pacate, dialogul dintre noi a fost un monolog al meu. Stateam cate 20-30 de minute sa incrop o postare argumentata si tu raspundeai cu "asa ramane pentru ca asa vreau eu" sau pentru ca asa considerai tu ca e normal. Ala nu a fost dialog constructiv, a fost o pierdere de timp pentru amandoi (desi mai mult pentru mine).

Pai tocmai asta e problema MoWeed, ca ati sesizat o greseala, am corectat-o, mi-am cerut scuze, dar pe voi orice as face nu v-as multumi. Stilul vostru conspirativ de a va raporta la mine si la altii dicteaza ca orice scuza are un scop strategic, ca orice am face (eu, sau moderatorii, sau redactorii) facem ca sa iesim noi bine, ca sa ne spalam imaginea, etc. Ai ignorat respectivele scuze pentru ca tu nu vrei un dialog constructiv si nu vrei sa discuti. Daca ai vrea sa realizam ceva impreuna ai aprecia ca am recunoscut unde am gresit si ai folosi acele scuze ca un punct de plecare spre un inceput de colaborare.

Ma acuzi ca nu ti-am ascultat sugestiile (mai devreme mi-ai spus ca "am avut flexibilitatea unui perete de beton"). Partial ai dreptate. In ceea ce priveste principiile fundamentale pe baza carora trebuie sa functioneze FCS asa e, am fost complet inflexibil. Am sustinut anumite lucruri si le voi sustine intotdeauna, si da, ele NU sunt negociabile, ci sunt un fel de constitutuie FCS:

• reprezentam toti suporterii, nu doar o factiune a lor
  • nu avem pozitii oficiale in privinta subiectelor controversate / polarizante pentru fanii Stelei
  • daca majoritatea oamenilor vor fotbal, e nevoie sa scriem si noi despre sport mai mult decat am facut-o (fara a ignora celelalte aspecte)
  • nu putem sa-i pedepsim pe cei care vor sa se implice pentru greselile trecutului, trebuie sa le dam tuturor o sansa

Am spus-o inca de la inceput, si o spun si acum: ideile de baza nu sunt negociabile pentru ca niste principii constitutionale solide sunt singurul mod de a crea un mediu la care toti stelistii au acces.

Acestea fiind spuse, am fost foarte flexibil in ceea ce priveste chestiunile specifice, si am acceptat sugestii constructive de la drvladyk, de la Adrian, de la tine, si de la oricine altcineva, facand abstractie de cine le-a adus. Nu "ramane asa pentru ca asa vreau eu", ci principiile de baza nu se pot negocia pentru ca asta inseamna centrul, si-mi pare rau, dar "constitutia" FCS nu poate fi una cu elemente radicale in ea. Dar despre chestiuni specifice putem discuta cat vrei tu.

Ti-e usor tie sa spui ca toti sunt imaculati, nu au pete pentru ca tu nu ai fost aici.

Atat de abuzati au fost incat, chiar daca toti moderatorii aveau pareri opuse de a lor, nu au fost banati, nu au fost editati, nu li s-a pus pumnul in gura. Ba chiar li s-au iertat si lor multe. Dar asa este, noi am abuzat de ei, ei sunt complet nevinovati. Ei au raspuns intotdeauna atacurilor si numai aia, cativa, rai sunt vinovati.

Cand am zis "suntem toti imaculati" ma refeream - ironic - la faptul ca acei useri care se simt persecutati n-ar avea niciun fel de pata in trecut si niciun motiv ca sa-si ceara scuze pentru ceva.

Cat despre xray o sa-ti spun ceva ca sa-ti exemplific caracterul duplicitar de care da dovada. Acum cateva zile imi dadea mesaje private in care vorbea frumos, mai mai ca ma lauda. In aceeasi zi, dadea mesaje private unui alt utilizator in care ma facea "tembel". Asa a facut intotdeauna, s-a dat bine cu toti ca sa-i vorbeasca pe la spate. Acum, cu siguranta, va scoate alte mesaje private dintre mine si el de prin 2008 sau o sa mai inventeze ceva.

MoWeed, iarasi vrei sa duci discutia in acelasi sens al dezbaterii caracterului unui anumit user. Chiar daca eu am lucrat pana acum foarte bine cu xray si am primit multe sugestii constructive de la el, n-am de gand nici sa-l apar si nici sa-l condamn pentru ce-a fost in trecut (vad ca o poate face si singur, oricum). Toti cei care m-au contactat in privat ca sa-mi explice ce s-a intamplat in trecut au primit acelasi raspuns de la mine: NU MA INTERESEAZA CERTURILE SI SCANDALURILE DIN TRECUT. Aveti CU TOTII ocazia sa faceti ceva acum sa demonstrati ca vreti si sa construiti, nu doar sa distrugeti. Deci hai sa terminam cu atacurile la adresa unui user sau a altuia, si sa construim.

1. Este absolut normal, ai dreptate. Asta intr-o societate normala si intr-o situatie normala. Situatia de la club numai normala nu este.

2. Cati oameni de aici isi doresc un dialog cu conducerea clubului? Ti-ai pus vreodata intrebarea asta? Ma refer la stelistii de cursa lunga, nu la aia care maine o sa tina cu CFR-ul daca o sa castige campionatul.

3. Expresia "nu ling unde am scuipat" este figurata, nu o lua la propriu. Nici eu nu-mi rezolv problemele asa.

Nu, un dialog cu ORICINE este normal in orice fel de societate. Un site care se vrea divers, civilizat, interesant, discuta cu oricine de la Mahmoud Ahmadinejad, Hamas, ETA, IRA, Raul Castro, Hugo Chavez, secuii separatisti din Harghita si Covasna, si asa mai departe. Dialogul e mereu un lucru bun. Si faptul ca porti un dialog cu cineva nu inseamna ca-i legitimezi functia, nu inseamna ca esti de acord cu el.

In plus - dupa cum foarte bine ti-a explicat si Costi pe acest thread - este nevoie de un dialog si de o minima cooperare cu clubul pentru a obtine cele mai elementare lucruri. Stiu ca tu vrei toleranta 0, dar intelege ca un principiu atat de radical nu poate sta la baza functionarii unui site al tuturor suporterilor.

Dupa ani de zile in care am atras atentia asupra abuzurilor conducerii si asupra modului neprofesionist in care e condus clubul, cum naiba sa colaboram cu ei?

Ti-am mai spus, fcs trebuie sa aiba si un rol educativ. Nu poti face asta atata timp cat tu colaborezi cu cei mai mari dusmani ai Stelei. Sau dinamovistii si ciorile l-au facut pe Sames sa moara ca un caine?

Sunt complet de acord ca FCS trebuie sa aiba si un rol educativ! Si nu te opreste nimeni sa contribui pe partea educativa, chiar daca in acelasi timp exista si un oarecare dialog cu clubul...

Intelege ca nu te pune nimeni pe tine sa vorbesti cu GG/MM. Lasa-ne pe noi, cei care sunt dispusi sa dialogam, sa facem asta. Dar tu vii si spui - atentie - nu ca tu refuzi sa dialoghezi cu clubul, dar ca refuzi sa te asociezi / sa cooperezi cu cei care sunt dispusi sa dialogheze cu clubul. Nu-ti cere nimeni sa renunti la radicalismul tau, dar nu inteleg de ce tu vrei ca acest radicalism sa fie impus tuturor suporterilor stelisti si sa fie un punct de vedere oficial al acestui site.

Nu stiu cati oameni de aici vor sa avem un dialog cu clubul, si nu cred ca putem afla prea usor. Dar daca ar fi sa luam intreaga masa a suporterilor stelisti (pe care ne propunem sa-i reprezentam la FCS) cu siguranta majoritatea lor covarsitoare sunt interesati de ceea ce are clubul Steaua de spus in mai multe privinte.

---

Deci, MoWeed, fii si tu mai intelegator. Nu mai exagera in felul in care ai facut-o, nu mai dramatiza atat de tare si intelege ca acum poti participa la efortul de relansare a site-ului. Dar ca sa faci asta e nevoie de un minim de respect fata de oamenii cu care nu esti de acord, e nevoie sa stii sa mai faci si compromisuri fara sa consideri ca cel mai mic lucru pe care-l lasi de la tine inseamna ca te-ai patat si ti-ai tradat principiile, e nevoie sa fii mai calm si mai cu capul pe umeri.

Eu sunt sigur ca esti capabil de toate astea. Imi cer scuze ca am inceput relatiile cu tine cu stangul, dar sper in continuare ca vei reveni la sentimente mai bune si ca vei alege sa construiesti in loc sa incerci sa demolezi ce fac altii.

Edited by Tiberiu Florea

Editat: Stimate domn, topicul se intituleaza discutii cu echipa. Momentan nu faci parte din ea deci te rog sa nu raspunzi aici, ca e doar flame, trolling si ce-o mai fi. Nu dau nimic intrucat o consider prima abatere, si probabil nu te-ai prins ca ei discuta aici nemultumirile la adresa staff-ului. Daca ai nemultumiri, propuneri sau sugestii te rog sa folosesti topicul cu incredere.

I. Ma scutesti de faze din astea? de ce mi-ai sters comentariul? daca nu era bine postat trebuia sa-l pui unde se cuvine. Am incalcat vreo regula?

II.

Cu Adrian te certi pe privat

Bine ca ai tras tu concluziile bune, de unde stii tu ca ma certam cu cineva? nu ma certam cu nimeni in respectivul comentariu cu atat mai mult cu cine imi spui tu. Doi la mana, nu imi comanzi tu mie ce sa fac si cui sa ma adresez. Eu vreau sa vorbesc aici pe forum, clar si la vedere, sa stie lumea ce gandesc, nu pe la spate. Asa ca renunta la replici de genul asta, uite eu nu vreau sa vorbesc pe privat cu nimeni, ma obligi?

III. Era o chestiune legata de viata pe forumul asta, era un lucru care ma deranja, din acest motiv am luat atitudine. Vreo problema?

IV. Astept cu maxim interes avertizarile si banarea, dupa ce mi se sterge comentariul in prealabil.

Edited by Le reseau pansant

Mai usor, nu te enerva. Era un comentariu cu caracter provocator, un comentariu care nu-si avea locul aici. Nu am dat decat un avertisment verbal, speram ca intelegi. Daca nu, sanctiunile vor continua progresiv. Nu esti de acord, asteapta sa intre Empyro si sa hotarasca el.

La FCS n-a existat niciodata o structura decizionala clara si n-a existat niciodata suficienta transparenta ca sa se stie exact cum se poate implica lumea. Acum exista. As vrea sa va concentrati mai mult pe asta decat pe discutii interminabile despre unul si altul.

De acord cu tine, nu a existat aceasta structura. Cred ca organizarea de acum este prea stricta, prea corproratista pentru un loc in care fiecare lucreaza voluntar, din pasiune, cu departamente, "Q3" s.a.m.d dar daca functioneaza cine sunt eu sa o cred?

Eu nu sunt prieten cu ei, pe majoritatea nici nu stiu unde sa-i mai gasesc ca sa-i rog sa revina aici, dar ma socheaza lipsa de respect cu care unii dintre voi vorbiti despre respectivii oameni.

La fel cum pe mine m-a socat lipsa de respect cu care tu vorbeai despre oamenii care au fost pe aici de la retragerea ta si pana acum.

Intre timp ti-ai schimbat dialogul public desi sunt sigur ca parerile tale personale despre acesti oameni au ramas neschimbate.

Stiu ca Gica Chioru l-a facut pe Lacatus "cioara borata" si a gresit cand a facut asta, si a gresit si daca a mai jignit si a mai injurat. Dar daca ai cunoaste toate contributiile pe care si le-a adus Gica Chioru la acest site - inclusiv ca ne-a facut rost de permis la Biblioteca Academiei ca sa cercetam istoria clubului nostru - poate ai realiza si tu ca ar fi trebuit sa facem eforturi sa-l pastram aici. Nu sa-i permitem sa jigneasca si sa injure, ci sa ne intelegem cu el ca oamenii in asa fel incat sa pastram un membru important al echipei.

Tu nu intelegi ca nu l-a dat nimeni afara ci a plecat pentru ca a fost sanctionat cu 10% pentru "cioara borata". Pai oricine altcineva scria asta aici, lua ban permanent direct! Ce vroiai, sa-i dam premiu pentru conduita?

Cunosc ce a facut el pe site-ul asta. Da' asta nu inseamna ca e un fel de sfant care nu trebuia sanctionat in nici un fel dupa ce a recidivat si l-a injurat pe Lacatus de mai multe ori. A fost sanctionat lejer si s-a suparat. Daca va dori sa revina, foarte bine.

Ma acuzi ca nu ti-am ascultat sugestiile (mai devreme mi-ai spus ca "am avut flexibilitatea unui perete de beton"). Partial ai dreptate. In ceea ce priveste principiile fundamentale pe baza carora trebuie sa functioneze FCS asa e, am fost complet inflexibil. Am sustinut anumite lucruri si le voi sustine intotdeauna, si da, ele NU sunt negociabile, ci sunt un fel de constitutuie FCS:

• reprezentam toti suporterii, nu doar o factiune a lor
  • nu avem pozitii oficiale in privinta subiectelor controversate / polarizante pentru fanii Stelei
  • daca majoritatea oamenilor vor fotbal, e nevoie sa scriem si noi despre sport mai mult decat am facut-o (fara a ignora celelalte aspecte)
  • nu putem sa-i pedepsim pe cei care vor sa se implice pentru greselile trecutului, trebuie sa le dam tuturor o sansa

Din acea lista nu am combatut decat punctul cu pozitiile oficiale. Intre timp, am zis ca pot sa trec si peste asta dar nu pot trece peste ideea de dialog cu conducerea. Si am mai zis despre disclamer dar, intre timp, vad ca te-au convins altii ca nu are sens disclamerul ala.

Cand am zis "suntem toti imaculati" ma refeream - ironic - la faptul ca acei useri care se simt persecutati n-ar avea niciun fel de pata in trecut si niciun motiv ca sa-si ceara scuze pentru ceva.

Discutia despre caracterul lui avea alt scop. Vroiam sa-ti spun ca toti suntem oameni si, oricat de mult am vrea asta, nu putem trece cu una, cu doua peste ce s-a intamplat in trecut. Cand stiu caracterul duplicitar al unora, cand vad cum aia care ne injurau mereu acum dau limbi doar pentru ca au beneficiat de o amnistie, cand stiu cum s-a comportat ultima data, cum pot sa colaborez cu el?

In plus - dupa cum foarte bine ti-a explicat si Costi pe acest thread - este nevoie de un dialog si de o minima cooperare cu clubul pentru a obtine cele mai elementare lucruri. Stiu ca tu vrei toleranta 0, dar intelege ca un principiu atat de radical nu poate sta la baza functionarii unui site al tuturor suporterilor.

Sunt de acord ca este nevoie de o minima colaborare cu clubul. Normal ca o acreditare foto sau un interviu cu jucatorii sau cu membri ai staff-ului tehnic nu au cum sa fie nocive si sunt necesare.

Dar totul se opreste in momentul in care vorbesti de dialog cu oricine din conducere. Repet, nu doresc radicalizarea site-ului, nu doresc ignorarea dorintelor majoritatii. Dar trebuie sa intelegi ca, pur si simplu, la cat rau au facut nu ar trebui sa dialogam cu acesti 2 indivizi.

Ca sa fac o comparatie asemanatoare cu cele ale tale: sa facem noi acum un interviu sau un dialog cu Jiji/Meme e ca si cum New York Times, in 1943, ar fi facut un interviu cu Hitler sau cu Goering. Sau Daily Telegraph ar fi facut in interviu in 1917 cu Kaiserul.

Deci, MoWeed, fii si tu mai intelegator. Nu mai exagera in felul in care ai facut-o, nu mai dramatiza atat de tare si intelege ca acum poti participa la efortul de relansare a site-ului. Dar ca sa faci asta e nevoie de un minim de respect fata de oamenii cu care nu esti de acord, e nevoie sa stii sa mai faci si compromisuri fara sa consideri ca cel mai mic lucru pe care-l lasi de la tine inseamna ca te-ai patat si ti-ai tradat principiile, e nevoie sa fii mai calm si mai cu capul pe umeri.

Tu nu intelegi ca sunt dispus sa las de la mine mai multe lucruri cu care nu sunt de acord in planul acesta (desi recunosc ca, in mare, planul este foarte bun)?

Fac o paranteza, poate o sa ma intelegi mai bine. Dupa ani de zile in care nu ieseam din casa o luna de zile pentru un meci de-al Stelei, in care situatia financiara nu mi-a permis sa merg la mai multe meciuri, am ajuns intr-un moment in care as putea sa merg la fiecare meci daca mi-as dori asta. Si nu numai ca-mi permit, dar am si prieteni care se roaga de mine aproape la fiecare meci sa merg cu ei. Dar, pe langa faptul ca nu prea mai simt nimic cand vad echipa actuala in teren, pur si simplu nu pot gira mizeriile conducerii, fie si cu 10-20 de lei, cat costa un bilet. Acestea fiind spuse, de ce le-as gira voluntar, pe un site pe care nu sunt obligat sa intru?

Consider ca Gigi/Meme sunt vinovati pentru ca ne-au rapit pasiunea (si din cei care merg la meciuri sunt multi care merg din inertie desi recunosc ca nu mai e cum era odata), pentru ca au dat jos Steaua de pe soclul pe care se afla si au aruncat-o in mocirla fotbalului romanesc, pentru blaturi infecte cum ar fi cel de la Brasov de acum 2 sezoane, pentru scandaluri, porcaieli, pentru manelizarea Stelei. Mai consider ca orice forma de colaborare cu ei inseamna girarea mizeriilor lor.

Colaborarea/dialogul cu ei este impotriva principiilor mele fundamentale. Atata timp cat nu vad cum un dialog cu ei ne-ar putea ajuta la eliberarea Stelei (si daca tinta finala nu este eliberarea Stelei, ci doar o labareala nu am ce cauta aici), cum poti sa te astepti sa imi calc principiile? Ce fel de om as fi daca as face un compromis care sa fie impotriva intregului meu sistem de credinte si valori?

Mai mult, noi ar trebui sa dorim atragerea stelistilor de cursa lunga, in primul rand, nu a celor care dispar la prima infrangere si care merg pe Arena Nationala sa-si dea tag pe facebook si sa-si faca poze. Si din categoria stelistilor de cursa lunga, foarte putini dau 2 bani pe ceea ce au de spus MeeeMeee/Jiji.

Repet, nu ma deranjeaza ideea de acreditari foto, participari la conferintele de presa, interviuri cu jucatori s.a.m.d. Dar nu pot accepta orice forma de dialog/interviuri cu cei din conducere. Ar insemna sa-mi calc in picioare principiile.

Si, la fel cum tu ai zis ca anumite puncte ale planului tau care nu sunt discutabile si in cazul carora nu esti dispus sa faci un compromis, pentru ca sunt fundamentale si in concordanta cu sistemul tau de valori, asa nici eu nu sunt dispus sa fac un compromis in cazul acesta. In cazul tuturor celorlalte puncte ale planului tau cu care nu sunt de acord sunt dispus sa fac compromisuri: amnistie generala, fara pozitie oficiala, membri in colectivul moderatorilor care sa aiba cont aici de 3 luni sau care sa fie agramati, acceptarea tuturor stelistilor aici, chiar si a celor care-l aduleaza pe becali s.a.m.d.

@Joga Bonito

Parerea ta nu ma intereseaza .

Edited by Empyro
Parerea papagalilor -> parearea ta

Salut Lari, sunt Stix, am stat mult pe ganduri daca sa mai scriu ceva pe aici, insa mi-a zis cineva de pe aici ca ai propus debanarea mea....iti multumesc frumos pentru intentie, insa nici nu se poate pune problema de asa ceva la ora actuala. Mai mult, te rog foarte frumos ceva, daca m-ai respectat vreodata ca om si ca stelist, daca ti-au placut vreodata comentariile mele, daca ai apreciat ce am incercat sa fac pe stadion in era protestelor, VREAU SA-MI STERGI CONTUL DE AICI SI TOATE COMENTARIILE!!! Cred ca am dreptul sa cer asta, macar atat, mai ales ca nu am cerut niciodata cat am stat pe site nici tratament preferential, nici functii, nici alte favoruri.

In continuare te asigur de toata stima si aprecierea mea, daca se schimba ceva pe site ( in bine, dar nu prea cred ), daca tu esti sef in adevaratul sens al cuvantului, ma intorc cu cea mai mare placere si te ajut cu orice vrei tu, in limita timpului meu disponibil, insa pana atunci ar fi o pierdere totala de timp pentru mine si in situatia de fata nu as face asa ceva.

Am tinut in trecut f.mult la acest site si i-am apreciat mult pe unii dintre membrii sai, dar acum nu imi mai place nici macar sa mai citesc ce se scrie pe aici.

Tin sa-i felicit pe stelistii ( nu-i nominalizez, se stiu ei ) care au pagina de facebook Steaua Libera, extraordinara initiativa....pacat ca sunt putini, dar nu are a face, de comentat nu comentez pe acolo pentru ca m-am plictisit sa intru in polemici inutile cu toti becaliotii agramati si prosti, pur si simplu am obosit si m-am saturat de ei si de ideile lor insipide...nu mai am rabdare, de la varsta cred:)))), le doresc insa toate cele bune si ii voi promova cu orice ocazie posibila pe net, mai mult nu pot face din nefericire.

Te rog totodata sa-i multumesti din partea mea lui Gandalf pentru sutinere si sa- transmiti ca am apreciat mult faptul ca mi-a luat apararea pe site....din nefericire,in situatia data, zilele pe site ii sunt numarate si nici munca lui nu va fi apreciata la justa valoare, cred ca va renunta si el destul de curand, oricum eu ca stelist ii multumesc pentru tot ce a facut.

Ati ramas putini si veti fi in continuare si mai putini, calitatea site-ului va scadea dramatic din moment ce vreti oameni pentru care conteaza doar <<US25<< si restul e istorie, dara daca va asumati acest risc, e o.k, numai sa nu va para rau mai incolo.

Toate cele bune tie si familiei tale!!!

Stix

@Stix

MULTUMESC MULT pentru aprecieri si sunt sigur ca toti cei carora le-ai adresat mesaje, mai sus, vor citi si singuri. Stii ca-s baieti mari si ca se descurca. ;)

Cum nu stiu daca ai mai citit ce s-a scris p-aci, repet si pentru tine:

Eu nu am fost sef la nimic pe situl asta. Am dat o mana de ajutor, cum am putut. "Directia sitului" (cat pot sa detest expresia asta...) a fost data de comentariile celor de pe site, de implicarea userilor. Si ca moderatori, si ca orice.

De aceea eu, unul, voi continua sa dau o mana de ajutor, desi timpul meu liber este extrem de limitat, cel putin pana pe la sfarsitul lui septembrie.

Chiar si daca mi se vor lua accesele (indiferent de motiv), voi ramane simplu user. Ca si tine, ca si multi altii, nu am urmat mode. Nu i-am simpatizat pe protestatari pentru ca era la moda, pentru ca Peluza Sud devenise arhetipul luptei contra grobianismului si ca intotdeauna e cool sa te dai rebel. Am facut-o dintr-o profunda dezamagire ca Steaua era batjocorita. Iar traditia si istoria Stelei continua sa fie batjocorita, chiar si dupa ce Ala a fost impuscariat.

Prin urmare eu voi continua sa fiu eu insumi, oricare ar fi sefii aici. Pana cand voi simti, ca si tine, ca nu are rost. Deci te inteleg ca "ti s-a luat". Mult mai bine decat iti imaginezi.

Dar eu sunt de parere ca "the world is for the taking", cum se zice. Adica am de gand sa continuu sa-mi exprim convingerea ca actuala conducere a Stelei da cu napalm peste istoria si traditia acestui club. Iar faptul ca sustin acest lucru nu inseamna decat ca Steaua, pentru mine, inseamna cu totul altceva decat inseamna, poate, pentru altii.

M-as bucura enorm sa faca acelasi lucru si altii, inclusiv tu, insa, repet, va inteleg perfect si motivatiile "contra".

ii voi promova cu orice ocazie posibila pe net, mai mult nu pot face din nefericire.

E mai mult decat suficient, cand s-a deschis discutia aici unii nu ne dadeau nici 100 de like-uri, dar uite ca destui oameni citesc. Iti multumesc. Daca vrei te poti implica in acel proiect, vorbeste cu Lari.

Drvladyk, am sa va ajut cum pot eu, poate voi lua legatura cu voi pe facebook si poate o sa mi spuneti voi ce si cum.....da te rog sa mi spui si mie o chestie acum, daca nu te superi si nu te deranjeaza, de ce mai stai pe un site care nu te mai reprezinta deloc ca stelist? Ce mai speri tu sa realizezi pe aici?... Asta asa ca idee....

Lari iti multumesc frumos pentru raspuns, daca ar fi toti stelistii ca tine, am fi departe, foarte departe....... sanatate! STix

Edited by radumihai80

de ce mai stai pe un site care nu te mai reprezinta deloc ca stelist? Ce mai speri tu sa realizezi pe aici?... Asta asa ca idee....

Dar ce anume, din ce se intampla acum pe site, te face sa spui ca fcsteaua.ro nu te mai reprezinta? Concret asa, cu ce lucru esti intr-o atat de profunda contradictie incat respingi site-ul cu totul?

Drvladyk, am sa va ajut cum pot eu, poate voi lua legatura cu voi pe facebook si poate o sa mi spuneti voi ce si cum.....da te rog sa mi spui si mie o chestie acum, daca nu te superi si nu te deranjeaza, de ce mai stai pe un site care nu te mai reprezinta deloc ca stelist? Ce mai speri tu sa realizezi pe aici?... Asta asa ca idee....

Lari iti multumesc frumos pentru raspuns, daca ar fi toti stelistii ca tine, am fi departe, foarte departe....... sanatate! STix

Cand am sa consider ca orice speranta e pierduta am sa ma retrag. Dar voi fi cu constiinta impacata ca am facut cat am putut, ca am ajutat cat am putut. Nimeni nu imi va putea reprosa ca doar am dat din gura, pentru mine asta conteaza.

Si eu sunt de aceeasi parere cu Lari, directia e data de comentariile, postarile si articolele userilor

Edited by drvladyk

Si eu sunt de aceeasi parere cu Lari, directia e data de comentariile, postarile si articolele userilor

Dar cum poate fi infaptuit acest lucru liber, cand comentariile sunt cenzurate si editate usor de destule ori, articolele sunt editate, corectate si mai stiu eu ce, daca deranjeaza nu sunt publicate...

Cu timpul userii obisnuiti se vor simti constransi intr-o anumita directie, oricat ar incerca ei sa posteze altceva.

E nevoie de un echilibru intre directia oficiala a siteului si postarile userilor.

Degeaba ni se tot invarte placa cu un site al tuturor stelistilor. Nu are de-a face sa zicem directia siteului anti conducere cu asta, pentru acest lucru pot posta aici toti stelistii, pot exista articole despre echipa actuala, despre istoria clubului, cronici, poate lumea sa fie civilizata,dar sa fie clar ca siteul nu e de acord cu mizeriile conducerii si nu le acorda respect sau intentii de colaborare, sa continue sa le prezinte necenzurat toate "realizarile".

Si pana acum au putut posta aici toti, chiar cand "fratia musulmana" a fost la conducere (desi asta nu s-a intamplat niciodata), degeaba tot folositi scuza asta, dar, cum v-am mai zis, cei pro situatia actuala nu argumentau lucrurile sustinute, primul lor raspuns era de regula o jignire.

Tin sa-i felicit pe stelistii ( nu-i nominalizez, se stiu ei ) care au pagina de facebook Steaua Libera, extraordinara initiativa....pacat ca sunt putini, dar nu are a face, de comentat nu comentez pe acolo pentru ca m-am plictisit sa intru in polemici inutile cu toti becaliotii agramati si prosti, pur si simplu am obosit si m-am saturat de ei si de ideile lor insipide...nu mai am rabdare, de la varsta cred:)))), le doresc insa toate cele bune si ii voi promova cu orice ocazie posibila pe net, mai mult nu pot face din nefericire.

Stix, am intrat mai mult sa iti raspund tie, welcome back, chiar daca pentru scurt timp. :)

Multumiri pentru cuvintele frumoase. E ceva si pentru noi, care suntem "mici", sa stim ca cineva ne mai apreciaza. Ne putem auzi acolo, poti trimite un mesaj privat la pagina sau vorbesti cu drvladyk sau Lari.

Te salut, numai bine!

Edited by red&blue_boy

Si pana acum au putut posta aici toti, chiar cand "fratia musulmana" a fost la conducere (desi asta nu s-a intamplat niciodata), degeaba tot folositi scuza asta, dar, cum v-am mai zis, cei pro situatia actuala nu argumentau lucrurile sustinute, primul lor raspuns era de regula o jignire.

Hai mai red, da-o-n ma-sa de treaba, nu sustine si tu tampenia asta ca stii bine ca nu era asa.

Spune aici public, tie iti placea cand se scriau 5 comentarii pe zi? cand aceiasi 7-8-10 utilizatori postati si va dadeati likeuri intre voi? Ce bine era la site cand topicul cu meciul Stelei strangea 15 comentarii intr-o saptamana. La fel si articolul cu meciul echipei de pe prima pagina. Pe langa faptul ca nu exista cronica de meci, la sfarsitul meciului se prelua in sila un articol si era pus mai mult la misto, articol la care iarasi nu comenta nici dracu (sau ma rog cate un ratacit care era imediat terfelit ).

Ce frumos era cand pe forum era o raceala mai mare ca in Siberia, cand la meciurile Stelei postau doar useri nou inscrisi sau niste naivi, spune-ne si noua ca abia asteptati sa apara unul sa zica ceva ce putea fi "interpretat" ca imediat apareau traditionalele aere de superioritate stelista din partea multora dintre voi.

Ce viata minunata si cat de constructiv se discuta aici cand nici in cele mai mizerabile tabloide nu gaseai expresiile curente de pe fcsteaua, cat de profund se discutau subiectele cand 5-6 clisee se repetau la nesfarsit.

Ce dezbateri pasionale erau cand se promova doar mahalagicul, tot ce era urat, putred, tot ce era negativ, indoilnic, era promovat ca stare de normalitate.

Si acum din marinimia si bunavointa preacuvioasa a moderatorilor poate se lasa postarea asta fara a fi stearsa, ca si ale celorlalti care au postat.

@ Stix

In primul rand tin sa te salut, si in ciuda disputelor noastre forumistice, iti spun ca ma bucur sincer ca te-am reintalnit. :)

Acum, hai sa respectam adevarul.

Tu ai fost fortat sa parasesti acest site cu mult timp in urma, cand era populat numai de cei care impartaseau aceleasi idei, cauze si idealuri cu tine. Cand ai plecat atunci aveai aceeasi perspectiva apocaliptica despre viitorul site-ului. Si nu numai tu. Stii bine ce spun.

Ma intreb, retoric, de ce pana acum, toti care iti deplang dorinta de sterge cont, nu au tras de tine sa revi pe site?

Pozitia ta anti Becali era fara dubii, precum si cea de stelist.

A se plange la tine de cenzura, ingradire libertate de opinie mi se pare gluma anului. :)

Stix, tu nu din cauza lui Tiberiu Florea, promotorul noului proiect, nu te-ai mai putut exprima pe acest site pana acum. Dimpotriva, el a initiat si amnistia generala, indiferent de motivul banarii.

Iti spun eu, ca de la barbat, la barbat, cu care ai avut multe polemici si opinii diferite.

Acum o singura cenzura este: atacuri la persona, la injuraturi si jigniri.

Nu se cenzureaza ideea, ci numai limbajul!

De fapt, ce trebuia sa fie si pe vremea cand ne duelam noi. Limbaj civilizat si pluralism de opinie.

Poti fii critic fata de cineva, in articole si comentarii, si fara jignirii.

Ceea ce eu stiu ca tu poti face.

Stiu ca m-ai considerat inamic public, dar ce a fost, a fost. Iertam, dar nu uitam. "Nu uitam" pt a invata ceva din trecut, nu pt a ne razbuna.

Sincer, te astept sa revi pe site. Esti un stelist cu vechi state, care poti sa impartasesti civilizat idei si opinii stelistilor de pretutindeni. Tu stii foarte bine ca lumea nu se rastoarna cu fundul pe scaun, la PC, dar poti socializa si poti participa la viata virtuala rosh-albastra, ca inainte. Si tu voiai grad de civilizare la stelisti. Vino si pune umarul la ridicarea lui. Eu te astept!

Cu respect,

X Ray

Edited by xray

Mie imi placea ca inainte existau anumiti utilizatori pe site care se credeau mari intelectuali si experti. Si mai scriau si ei din cand in cand cate un articol in care ziceau ceva. Dupa 2 zile scriau alt articol in care sustineau total opusul. Se contraziceau fara nici o retinere. Apoi se intrebau de ce-i injura lumea si nu-i ia in serios.

Acum oamenii astia continua sa se dea mari intelectuali, cu sufletele albe, plini de cultura, civilizatie, etc. si se si plang ca era nasol inainte. De parca nu a fost nasol din cauza lor, din cauza articolelor care se contraziceau. E usor sa dai vina pe altii.

Problema nu a fost ca pe site apareau articole in care era atacat puscariasul. Problema a fost ca multi din cei care il atacau pe puscarias, au schimbat tabara la un moment dat si au inceput sa dea in fostii colegi. De aici au rezultat injuraturile, certurile, etc.

Ca vai, ca nu e buna ura, ca trebuie sa iubim Steaua mai mult.

NIGGERS, PLEASE!

Cei care au distrus siteul asta au fost cei care s-au tras pe fese, care nu au putut sa fie stelisti pana la capat. Da, stelisti. Pentru ca cei care se dau batuti imediat ce dau de greu nu sunt stelisti.

Cred oricum ca Tiberiu s-a convins ca nu sunt mai multi utilizatori iubitori de pace pe site decat utilizatori anti puscarias. Ca am vazut ca in ultimele zile au inceput anumiti moderatori sa dea ban la greu. Se cam duce dracului teoria "celor 7-8".

@Adrian si xray

am rugamintea sa reveniti la ideea articolului!

""Discutii cu echipa fcsteaua.ro""

sunteti offtopic

Edited by choli

@Adrian si xray

am rugamintea sa reveniti la ideea articolului!

""Discutii cu echipa fcsteaua.ro""

sunteti offtopic

Choli, in opinia mea, eram exact la ideea topicului.

Un user a cerut sa i se stearga contul. Cunoscandu-l, l-am rugat sa nu o faca, aici unde a postat el cerea catre echipa FCS. In sensul asta, a fost si rugaminte tacita catre FCS sa nu stearga imediat. Poate Stix mai (re)analizeaza exact ce inseamna noul proiect si revine asupra deciziei.

De acord cu tine, nu a existat aceasta structura. Cred ca organizarea de acum este prea stricta, prea corproratista pentru un loc in care fiecare lucreaza voluntar, din pasiune, cu departamente, "Q3" s.a.m.d dar daca functioneaza cine sunt eu sa o cred?

Da, poate ca e prea stricta, poate ca e prea corporatista... Vom vedea cum merge, vom trage concluziile necesare si ne vom adapta din mers. Da principiile generale - sa avem o strategie, sa o evaluam periodic, sa avem niste metrici (numar de articole / teme abordate / trafic) cred ca sunt destul de bune. N-avem cum sa judecam toate astea acum, dar vom vedea in viitor.

La fel cum pe mine m-a socat lipsa de respect cu care tu vorbeai despre oamenii care au fost pe aici de la retragerea ta si pana acum.

Intre timp ti-ai schimbat dialogul public desi sunt sigur ca parerile tale personale despre acesti oameni au ramas neschimbate.

Nu stiu daca tu intelegi felul in care a ajuns sa fie perceput FCS de foarte multa lume (de la membri de peluza - Nord si Sud, la stelisti obisnuiti, la fosti sau actuali redactori). Poate ca fiind prins in tot proiectul ti-ai pierdut un pic perspectiva, dar aveam probleme mari de tot (civilizatie / relevanta a discursului, trafic, impact mediatic, etc.). Va lua mult timp sa le rezolvam si asta nu depinde numai de mine ci si de toti ceilalti actuali si viitori membri ai echipei, dar n-am cum sa ma prefac ca pana acum n-au fost probleme! Si simplul fapt ca structura decizionala a fost ad-hoc si obscura nu ma poate convinge ca NIMENI nu are NICIO vina pentru nimic din ce s-a intamplat...

Sunt de acord ca nu am apreciat destul munca altora, sunt de acord ca am criticat prea dur si uneori fara sa stiu despre ce vorbesc, dar am facut tot posibilul sa va ascult (pe tine, pe Adrian, pe Lari, si pe altii) si sa fac schimbarile necesare. Acum, daca tu crezi ca in sinea mea eu vad totul exact ca la inceput si ca orice scuza, orice moderare a pozitiei, orice schimbare mai pe scurt nu e decat un act duplicitar prin care incerc sa-mi spal imaginea, imi pare rau, dar imi inchizi orice sansa de a lucra impreuna cu tine! Imi pare rau ca viata te-a facut atat de cinic, dar ca sa colaborezi e nevoie sa mai ai si un pic de incredere, si sa mai si ierti greselile atunci cand ele sunt recunoscute si corectate.

Tu nu intelegi ca nu l-a dat nimeni afara ci a plecat pentru ca a fost sanctionat cu 10% pentru "cioara borata". Pai oricine altcineva scria asta aici, lua ban permanent direct! Ce vroiai, sa-i dam premiu pentru conduita?

Cunosc ce a facut el pe site-ul asta. Da' asta nu inseamna ca e un fel de sfant care nu trebuia sanctionat in nici un fel dupa ce a recidivat si l-a injurat pe Lacatus de mai multe ori. A fost sanctionat lejer si s-a suparat. Daca va dori sa revina, foarte bine.

Nu zice nimeni ca e un sfant care trebuia protejat si caruia trebuia sa i se permita orice. Dar treci peste multe lucruri, treci peste momentele in care a fost atacat de membri ai echipei si peste altele. Bun - poate Gica Chioru nu e cel mai bun exemplu. Toshiro a disparut de pe site pentru ca dupa ce ca a fost atacat personal de oameni din echipa FCS a primit ban fara explicatii pe site, ban pe care a trebuit sa i-l scot eu.

Conteaza prea putin ce si cum s-a intamplat... si chiar daca unii dintre acei oameni au plecat din alegerea lor sau din vreun moft, noi trebuie sa avem o strategie prin care sa-i tinem alaturi de noi pe stelistii vechi, pe redactorii respectati, si sa-i ascultam cand au nemultumiri legate de site. Nu s-a facut asta in trecut, dar vom incerca s-o facem de-acum incolo. Nu pentru ca e vorba de "zei", ci pentru ca avem nevoie de astfel de oameni in comunitatea noastra.

Din acea lista nu am combatut decat punctul cu pozitiile oficiale. Intre timp, am zis ca pot sa trec si peste asta dar nu pot trece peste ideea de dialog cu conducerea. Si am mai zis despre disclamer dar, intre timp, vad ca te-au convins altii ca nu are sens disclamerul ala.

Da, m-au convins altii cu disclaimer-ul (Costi, Marius, Adrian, Joga Bonito, etc.). Problema de fond (faptul ca nu delimitam pozitiile FCS de continutul editorial ramane) si unii din voi o trateaza inca cu superficialitate. Veti sari in sus la aparitia primului articol care ia apararea conducerii (pentru ca pe FCS exista libertate de opinie) si veti spune ca "cititorii nostri inteleg ca il aparam pe Becali". Si veti cere disclaimer, sau ceva similar. Dar nu mai conteaza acum... raspunderea ii apartine redactorului-sef si voi evalua in viitor cat de bine s-a achitat de ea.

Iar cu discutiile cu conducerea, e mult de vorbit. Una la mana ca nu se vor intampla prea curand pentru ca si daca am vrea noi nu vor vrea ei, deoarece considera ca "au fost injurati ca la usa cortului si facuti albie de porci mai rau ca pe dinamomania" (citat dintr-o persoana de la club). Nu esti singurul care are retineri in privinta asta - Costi e alt om care si le-a exprimat, si fii sigur ca tin cont de parerile voastre. Dar n-am cum sa mint sau sa ascund faptul ca mai devreme sau mai tarziu imi doresc sa avem raporturi civilizate cu clubul (si cu LPF, si cu FRF, si cu oricine altcineva) chiar daca nu suntem de acord cu ceea ce fac ei.

Discutia despre caracterul lui avea alt scop. Vroiam sa-ti spun ca toti suntem oameni si, oricat de mult am vrea asta, nu putem trece cu una, cu doua peste ce s-a intamplat in trecut. Cand stiu caracterul duplicitar al unora, cand vad cum aia care ne injurau mereu acum dau limbi doar pentru ca au beneficiat de o amnistie, cand stiu cum s-a comportat ultima data, cum pot sa colaborez cu el?

Suntem oameni, dar TOTI ati gresit (asa cum am gresit si eu, prin lipsa mea de implicare). V-am propus tuturor un moment 0 la care sa luam lucrurile de la inceput. Citeste numai acest paragraf... "dau limbi". Nu-ti dai seama ca continui sa jignesti? De la acea amnistie generala l-ati jignit pe axl (care s-a achitat foarte bine de sarcina de moderator-sef), l-ati jignit pe Empyro (care a ajutat foarte mult in diferite moduri), l-ati jignit pe xray, l-ati jignit pe Joga Bonito. Iar respectivii, desi n-au fost nici ei usa de biserica, au aratat ca pana acum cel putin sunt mai mult decat dispusi sa profite de sansa acordata.

Daca tu esti convins ca anumiti oameni isi vor da in petic in viitor, asteapta sa-si dea in petic si vor fi sanctionati atunci. Dar nu putem face procesul trecutului FCS si sa luam tot ce s-a intamplat la puricat. Si ei au gresit, si voi. A existat o singura "amnistie" si trebuie sa mergem cu totii mai departe incercand sa ne intelegem, fara sa ne sapam reciproc, etc.

Sunt de acord ca este nevoie de o minima colaborare cu clubul. Normal ca o acreditare foto sau un interviu cu jucatorii sau cu membri ai staff-ului tehnic nu au cum sa fie nocive si sunt necesare.

Dar totul se opreste in momentul in care vorbesti de dialog cu oricine din conducere. Repet, nu doresc radicalizarea site-ului, nu doresc ignorarea dorintelor majoritatii. Dar trebuie sa intelegi ca, pur si simplu, la cat rau au facut nu ar trebui sa dialogam cu acesti 2 indivizi.

Ca sa fac o comparatie asemanatoare cu cele ale tale: sa facem noi acum un interviu sau un dialog cu Jiji/Meme e ca si cum New York Times, in 1943, ar fi facut un interviu cu Hitler sau cu Goering. Sau Daily Telegraph ar fi facut in interviu in 1917 cu Kaiserul.

La analogia ta intre Gigi/Meme si Hitler/Goering n-au ce sa-ti raspund decat ca arati cat de radical esti. Si repet, esti binevenit pe FCS si chiar si in echipa cu tot radicalismul tau, dar cineva care vede lucrurile in alb si negru asa cum le vezi tu nu poate decide principiile constitutionale ale site-ului. E nevoie de diplomatie, moderatie, toleranta - atribute pe care nu le am nici eu in masura in care mi-as dori, dar pe care incerc sa le cultiv.

Si da, daca as fi New York Times i-as lua interviu si lui Hitler. Dialogul e mereu ceva bun, indiferent cu cine, si faptul ca iei un interviu nu inseamna ca ii validezi celui intervievat pozitia sau ca aprobi ce face el.

Fanii Stelei sunt ca situati pe un spectru politic. Extrema dreapta sunt free-Gigi-istii. Extrema stanga sunt vinde-pleaca-mori-istii. Pozitia FCS va fi una de centru. Daca nu poti trece peste acest aspect, imi pare rau, dar n-am cum sa te multumesc.

Tu nu intelegi ca sunt dispus sa las de la mine mai multe lucruri cu care nu sunt de acord in planul acesta (desi recunosc ca, in mare, planul este foarte bun)?

Pai sper sa treci si peste acel ultim lucru si sa realizezi ca daca tu te asociezi cu oameni care dialogheaza cu unii pe care nu-i respecti / ii urasti, asta nu inseamna ca iti incalci principiile. Consider ca esti un stelist patimas, un baiat inteligent, si mi-ar placea sa ne ajuti sa transformam FCS intr-un site cat mai bun.

Fac o paranteza, poate o sa ma intelegi mai bine. Dupa ani de zile in care nu ieseam din casa o luna de zile pentru un meci de-al Stelei, in care situatia financiara nu mi-a permis sa merg la mai multe meciuri, am ajuns intr-un moment in care as putea sa merg la fiecare meci daca mi-as dori asta. Si nu numai ca-mi permit, dar am si prieteni care se roaga de mine aproape la fiecare meci sa merg cu ei. Dar, pe langa faptul ca nu prea mai simt nimic cand vad echipa actuala in teren, pur si simplu nu pot gira mizeriile conducerii, fie si cu 10-20 de lei, cat costa un bilet. Acestea fiind spuse, de ce le-as gira voluntar, pe un site pe care nu sunt obligat sa intru?

Consider ca Gigi/Meme sunt vinovati pentru ca ne-au rapit pasiunea (si din cei care merg la meciuri sunt multi care merg din inertie desi recunosc ca nu mai e cum era odata), pentru ca au dat jos Steaua de pe soclul pe care se afla si au aruncat-o in mocirla fotbalului romanesc, pentru blaturi infecte cum ar fi cel de la Brasov de acum 2 sezoane, pentru scandaluri, porcaieli, pentru manelizarea Stelei. Mai consider ca orice forma de colaborare cu ei inseamna girarea mizeriilor lor.

Colaborarea/dialogul cu ei este impotriva principiilor mele fundamentale. Atata timp cat nu vad cum un dialog cu ei ne-ar putea ajuta la eliberarea Stelei (si daca tinta finala nu este eliberarea Stelei, ci doar o labareala nu am ce cauta aici), cum poti sa te astepti sa imi calc principiile? Ce fel de om as fi daca as face un compromis care sa fie impotriva intregului meu sistem de credinte si valori?

Mai mult, noi ar trebui sa dorim atragerea stelistilor de cursa lunga, in primul rand, nu a celor care dispar la prima infrangere si care merg pe Arena Nationala sa-si dea tag pe facebook si sa-si faca poze. Si din categoria stelistilor de cursa lunga, foarte putini dau 2 bani pe ceea ce au de spus MeeeMeee/Jiji.

Repet, nu ma deranjeaza ideea de acreditari foto, participari la conferintele de presa, interviuri cu jucatori s.a.m.d. Dar nu pot accepta orice forma de dialog/interviuri cu cei din conducere. Ar insemna sa-mi calc in picioare principiile.

Si, la fel cum tu ai zis ca anumite puncte ale planului tau care nu sunt discutabile si in cazul carora nu esti dispus sa faci un compromis, pentru ca sunt fundamentale si in concordanta cu sistemul tau de valori, asa nici eu nu sunt dispus sa fac un compromis in cazul acesta. In cazul tuturor celorlalte puncte ale planului tau cu care nu sunt de acord sunt dispus sa fac compromisuri: amnistie generala, fara pozitie oficiala, membri in colectivul moderatorilor care sa aiba cont aici de 3 luni sau care sa fie agramati, acceptarea tuturor stelistilor aici, chiar si a celor care-l aduleaza pe becali s.a.m.d.

Pe tema asta putem discuta ore intregi, si nu-i vorba ca nu mi-ar placea, dar n-am cum sa petrec atat timp scriindu-ti raspunsuri. Da, stiu ca nu e raspunsul optim, si imi pare rau ca nu pot sa-ti ofer mai mult. Ma voi limita la cateva precizari.

• "pur si simplu nu pot gira mizeriile conducerii, fie si cu 10-20 de lei, cat costa un bilet. Acestea fiind spuse, de ce le-as gira voluntar, pe un site pe care nu sunt obligat sa intru" - FCS nu le va "gira" niciodata mizeriile. Cred ca tu omiti faptul ca noi ne vom pastra INTOTDEAUNA independenta editoriala si exprimarea libera, si ca vom avea mereu oameni care sa critice conducerea atunci cand greseste, oameni printre care te poti numara si tu. Daca ei vor face presiuni asupra noastra sa nu mai spunem ceea ce credem, vom refuza noi colaborarea cu ei.
  • "Consider ca Gigi/Meme sunt vinovati pentru ca ne-au rapit pasiunea" - ti-au rapit-o tie, mi-au rapit-o si mie, si le-au rapit-o multor oameni (de ce crezi ca m-am implicat minim in tot ce tinea de Steaua timp de 5 ani?). Dar nu toti sunt de acord cu noi, si nu vad de ce ne-am impune punctul de vedere in loc sa permitem o diversitate de opinii printre care se numara si ale noastre.,
  • "si daca tinta finala nu este eliberarea Stelei, ci doar o labareala nu am ce cauta aici". FCS nu este proiectul "Steaua libera". Intre cele 2 initiative exista o oarecare intersectie si membrii "Steaua libera" sunt bineveniti aici, dar scopul FCS nu este eliberarea clubului de Becali. Unii redactori vor asta - si sunt liberi sa-si exprime opinia. Scopul nostru e sa oferim o comunitate virtuala unde toti stelistii sunt bineveniti (de la becalisti la anti-becalisti), incercand in acelasi timp sa cultivam decenta, toleranta, civilizatia, si sa promovam valorile perene ale AS Armata si AISS. Inteleg ca pentru tine asta inseamna rasturnarea prin orice mijloace a conducerii, dar nu toti stelistii (si ma refer aici inclusiv la stelisti vechi, inteligenti, civilizati) sunt de acord cu tine. Nu sunt absolut de acord ca singura alternativa la razboiul deschis impotriva conducerii este o "labareala".
  • Un site al tuturor stelistilor nu se poate realiza prin negarea unor principii fundamentale, cum ar fi ca suntem deschisi la dialogul civilizat cu oricine, chiar daca avem opinii radical diferite in legatura cu Steaua. Daca ORICE om cu putere de decizie la site-ul nostru va fi dispus sa dialogheze civilizat si respectuos cu noi, intelegand ca suntem independenti si ca il (ii) criticam atunci cand e cazul, dezideratul FCS este ca ne dorim sa comunicam cu ei pentru ca asa e normal. Chiar daca e vorba de Hitler si Stalin. Acestea fiind spuse, conditiile din jurul clubului si al site-ului FCS sunt de asa natura incat e foarte greu de crezut ca la acel dialog se va ajunge prea curand. Deci regret ca insisti atat de tare pe un lucru care poate va dura foarte mult sau poate nu se va intampla niciodata, dar n-am cum sa te mint, dezideratul ramane.
  • Si ca sa-ti dau apa la moara, ca sa-ti arat ce fel de om sunt, iti zici aici in mod public. I-am scris pe Facebook lui Mihai Stoica. I-am spus ca-mi cer scuze ca a fost jignit, injurat, facut in toate felurile pe acest site. I-am zis ca respectiva atitudine de mahala la adresa lui (sau a oricui altcuiva) nu va mai fi tolerata de-acum incolo. Mi-a zis ca nici nu vrea sa auda de noi si ca orice am avea de spus nu-l intereseaza. Sunt sigur ca pe tine acest raspuns te bucura. Pe mine ma intristeaza, pentru ca nici macar nu vroiam sa-i cer vreun interviu, vreun favor, sau orice altceva. Vroiam doar sa vorbesc cu el in calitate de membru al echipei FCS, asa cum mi se pare normal sa poata vorbi oricare 2 oameni. Dar FCS este pentru MM Stoica ceea ce MM Stoica este pentru MoWeed - Hitler. Daca esti oripilat de faptul ca am incercat sa port o discutie in numele FCS cu acest OM (cu miile de greseli si prostii pe care le-a facut la viata lui), n-am ce sa fac in sensul asta. Dar daca vei reusi sa accepti ca politica unui site al tuturor SUPORTERILOR nu poate fi stabilita pe principii radicale, de razboi de gherila, te astept alaturi de noi, cu tot extremismul de care eu consider ca dai dovada.

@Joga Bonito

Parerea ta nu ma intereseaza.

Daca nu te intereseaza, treaba ta. Dar nu vad de ce asta inseamna ca trebuie sa-i raspunzi in 2 peri si sa-l tratezi ca pe un nimic. Daca nu vrei sa discuti cu el, te rog sa i-o spui intr-un mod mai amical, si in general va rog pe toti sa contribuiti la dezamorsarea acestei stari de nebunie colectiva, de antipatii, de ura, si de atacuri. Asta daca vreti sa faceti din FCS un loc mai bun decat a fost pana acum.

Hai mai red, da-o-n ma-sa de treaba, nu sustine si tu tampenia asta ca stii bine ca nu era asa.

Stii bine ca prin "tampenia" sustinuta nu m-am referit la toti, trebuia sa specific asta.

O fac acum: nu toti userii pro situatia actuala sau neutri raspundeau cu jigniri, au fost si sunt destui dintre ei care stiau/stiu sa fie civilizati. Mai sunt insa unii care desi posteaza civilizat si chiar se pare ca argumenteaza lucrurile, pana la urma atat le intorc si sucesc de uneori au reusit sa ridice pulsul unora mai rau decat unul care i-a injurat. :)

Spune aici public, tie iti placea cand se scriau 5 comentarii pe zi? cand aceiasi 7-8-10 utilizatori postati si va dadeati likeuri intre voi? Ce bine era la site cand topicul cu meciul Stelei strangea 15 comentarii intr-o saptamana. La fel si articolul cu meciul echipei de pe prima pagina. Pe langa faptul ca nu exista cronica de meci, la sfarsitul meciului se prelua in sila un articol si era pus mai mult la misto, articol la care iarasi nu comenta nici dracu (sau ma rog cate un ratacit care era imediat terfelit ).

Nu imi placea ca activitatea pe site, cantitatea si mai ales calitatea postarilor au scazut in ultimul an si jumatate, am sustinut asta de atatea ori.

Insa cred ca exagerezi in ce spui, chiar 5 comentarii pe zi nu erau, chiar doar cei 7-8 utilizatori postand nu era asa.

Ma repet, este bine venita reorganizarea site-ului, era nevoie de un soc (cum le place celor din fotbalul nostru sa spuna), doar ca sunt anumite lucruri ce nu mi se par ok, niste idei de la care se pare ca abdicam, le-am mai spus in doua postari precedente, nu le mai repet.

Si ce spuneam in postarea anterioara cred ca a intarit acest lucru: nu are de-a face sa zicem directia siteului anti conducere cu asta, pentru acest lucru pot posta aici toti stelistii, pot exista articole despre echipa actuala, despre istoria clubului, cronici, poate lumea sa fie civilizata,dar sa fie clar ca siteul nu e de acord cu mizeriile conducerii si nu le acorda respect sau intentii de colaborare, sa continue sa le prezinte necenzurat toate "realizarile".

Cat priveste articolele si cronicile din ultima perioada, nu pot sa ma pronut ce s-a intamplat, nu am facut parte din echipa sa stiu mai bine toate lucrurile.

cand la meciurile Stelei postau doar useri nou inscrisi sau niste naivi, spune-ne si noua ca abia asteptati sa apara unul sa zica ceva ce putea fi "interpretat" ca imediat apareau traditionalele aere de superioritate stelista din partea multora dintre voi.

Nu cred ca a fost si cazul meu, nu cred ca am jignit pe cineva sau am aratat aere de superioritate.

Ce viata minunata si cat de constructiv se discuta aici cand nici in cele mai mizerabile tabloide nu gaseai expresiile curente de pe fcsteaua, cat de profund se discutau subiectele cand 5-6 clisee se repetau la nesfarsit.

Ce dezbateri pasionale erau cand se promova doar mahalagicul, tot ce era urat, putred, tot ce era negativ, indoilnic, era promovat ca stare de normalitate.

Inca o data, nu cred ca eu am reprezentat lucrurile ce le spui, nu am promovat mahalagicul.

Imi place sa cred ca am sustinut niste lucruri referitoare la Steaua actuala pe alt ton si cu alt limbaj, fara expresii mizerabile.

Daca nu e asa, imi cer scuze daca am ofensat pe cineva.

Da, si eu am incercat sa arat tot ce e urat si negativ cu privire la conducerea actuala a Stelei. Nu am jignit antrenori sau jucatori, ca am spus de unii dintre ei ca sunt slabi nu cred ca e o jignire , era o parere. Ca nu am comentat mai mult despre jocul echipei, ca nu am prea urmarit meciuri de-ale Stelei e adevarat, insa mi s-a cam luat, nu mi-am impus asta, asa s-a intamplat sa simt.

Numai bine!

Scuze pentru offtopic.

@echipa fcsteaua.ro/ departamentul de comunitate: daca mai continuati cu ban-urile asa cum o faceti, prevad ca veti modera numai comentarii de genul " c3 g0l a d-at Piovacarii, c3l m4i bunn!".

Se pot acorda 20% direct intr-o sanctiune? eu nu am mai vazut asa ceva, poate doar in cazurile in care mod-ul apasa butonul involuntar, dar aici nu este o greseala. Nu mai spun ca sanctiunile sunt date clar intr-o directie de razbunare, in mare parte.

Eu unul nu mai ma simt bine sa postez aici, cel putin unele idei despre Steaua, imediat sar doi-trei oameni care sa caute scuze conducerii clubului. Toata lumea trece cu vederea ca acum doua luni clubul era in Liga a 2 a daca in fotbalul romanesc nu ar fi o imensa "omenie".

Daca realizezi acest lucru si e clar ca din cauza conducerii era sa se intample, nu ai cum sa fii calm in continuare.

Tiberiu Florea va avea mult de tastat din cauza moderatorilor actuali, mult succes!

Poate ca ai dreptate ca se modereaza destul de agresiv. Din pacate principiile de organizare a site-ului au dus la multe certuri, scandaluri, si provocari. Nu stiu ce pot sa-ti spun decat ca se vor mai linisti apele si ca situatia de acum e una complet anormala.

Eu unul nu mai ma simt bine sa postez aici, cel putin unele idei despre Steaua, imediat sar doi-trei oameni care sa caute scuze conducerii clubului.

Faptul ca nu te simti bine atunci cand la dialog iau parte si oameni cu alte opinii decat ale tale ar trebui sa-ti dea de gandit. Pe un site al tuturor suporterilor, si tinand cont ca suporterii Stelei sunt incredibil de dezbinati, e normal sa existe o diversitate de opinii si sa ne respectam dreptul la opinie unii altora.

Cu scuzele de rigoare trebuie sa-ti spun si tie acelasi lucru pe care l-am spus si altora. As continua aceasta discutie, as raspunde pe larg, dar sunt foarte presat de timp. Te rog insa sa-i abordezi personal pe moderatori si inclusiv pe moderatorul-sef (Empyro) si daca ai sugestii pentru ei te asigur ca vor tine cont de ele...

Si simplul fapt ca structura decizionala a fost ad-hoc si obscura nu ma poate convinge ca NIMENI nu are NICIO vina pentru nimic din ce s-a intamplat...

De fapt, toti avem o vina pentru ce s-a intamplat, de la staff la utilizatori.

Nu zice nimeni ca e un sfant care trebuia protejat si caruia trebuia sa i se permita orice. Dar treci peste multe lucruri, treci peste momentele in care a fost atacat de membri ai echipei si peste altele. Bun - poate Gica Chioru nu e cel mai bun exemplu. Toshiro a disparut de pe site pentru ca dupa ce ca a fost atacat personal de oameni din echipa FCS a primit ban fara explicatii pe site, ban pe care a trebuit sa i-l scot eu.

Nu imi amintesc cand s-a intamplat asta dar te cred pe cuvant.

Da, m-au convins altii cu disclaimer-ul (Costi, Marius, Adrian, Joga Bonito, etc.). Problema de fond (faptul ca nu delimitam pozitiile FCS de continutul editorial ramane) si unii din voi o trateaza inca cu superficialitate. Veti sari in sus la aparitia primului articol care ia apararea conducerii (pentru ca pe FCS exista libertate de opinie) si veti spune ca "cititorii nostri inteleg ca il aparam pe Becali". Si veti cere disclaimer, sau ceva similar. Dar nu mai conteaza acum... raspunderea ii apartine redactorului-sef si voi evalua in viitor cat de bine s-a achitat de ea.

Eu imi mentin parerea ca astfel de articole n-au ce cauta aici. Drept urmare nu o sa cer disclamer pentru ceva ce, oricum, n-are ce cauta aici

Dar n-am cum sa mint sau sa ascund faptul ca mai devreme sau mai tarziu imi doresc sa avem raporturi civilizate cu clubul (si cu LPF, si cu FRF, si cu oricine altcineva) chiar daca nu suntem de acord cu ceea ce fac ei.

Si eu imi doresc asta. Dupa ce pleaca becali. Pana atunci, situatia de la club numai normala nu este.

Suntem oameni, dar TOTI ati gresit (asa cum am gresit si eu, prin lipsa mea de implicare). V-am propus tuturor un moment 0 la care sa luam lucrurile de la inceput. Citeste numai acest paragraf... "dau limbi". Nu-ti dai seama ca continui sa jignesti?

Ba da, imi dau seama ca am jignit. Mai grava a fost jignirea pentru Joga "papagal". Daca am jignit, sa fiu sanctionat corespunzator. Eu mi le asum...

De la acea amnistie generala l-ati jignit pe axl (care s-a achitat foarte bine de sarcina de moderator-sef), l-ati jignit pe Empyro (care a ajutat foarte mult in diferite moduri), l-ati jignit pe xray, l-ati jignit pe Joga Bonito. Iar respectivii, desi n-au fost nici ei usa de biserica, au aratat ca pana acum cel putin sunt mai mult decat dispusi sa profite de sansa acordata.

1. Cine sunt acesti "voi"? Tu esti intr-o discutie cu mine si eu vorbesc numai in numele persoanei mele. Nu vreau sa mi se reproseze ce a facut Adrian sau altul, ca nu sunt tatal lor sa fiu responsabil de ei.

2. Normal ca tu, nestiind cine sunt acesti oameni si ce au facut, nu poti sa intelegi. Nici nu ma asteptam sa intelegi.

La analogia ta intre Gigi/Meme si Hitler/Goering n-au ce sa-ti raspund decat ca arati cat de radical esti. Si repet, esti binevenit pe FCS si chiar si in echipa cu tot radicalismul tau, dar cineva care vede lucrurile in alb si negru asa cum le vezi tu nu poate decide principiile constitutionale ale site-ului. E nevoie de diplomatie, moderatie, toleranta - atribute pe care nu le am nici eu in masura in care mi-as dori, dar pe care incerc sa le cultiv.

De ce ma face aceasta analogie radical? Si Hitler/Goering au facut initial lucruri foarte bune pentru Germania (in mai putin de 10 ani i-au transformat dintr-un stat falimentar intr-o putere mondiala). Si Hitler/Goering au distrus dupa aceea tot ceea ce reusisera sa construiasca din egoism si dorinta de putere si au patat istoria Germaniei. De fapt, o comparatie mai potrivita nici ca se putea.

Si da, daca as fi New York Times i-as lua interviu si lui Hitler. Dialogul e mereu ceva bun, indiferent cu cine, si faptul ca iei un interviu nu inseamna ca ii validezi celui intervievat pozitia sau ca aprobi ce face el.

Daca erai tu la New York Times in 1943 probabil astazi nu ar mai fi existat ziarul ;)

Pai sper sa treci si peste acel ultim lucru si sa realizezi ca daca tu te asociezi cu oameni care dialogheaza cu unii pe care nu-i respecti / ii urasti, asta nu inseamna ca iti incalci principiile. Consider ca esti un stelist patimas, un baiat inteligent, si mi-ar placea sa ne ajuti sa transformam FCS intr-un site cat mai bun.

Atata timp cat particip intr-un colectiv inseamna ca aprob tot ceea ce face acel colectiv. Daca ma asociez cu un colectiv care-si doreste asocierea cu clubul, automat ar insemna sa-mi incalc principiile. Peste acest ultim punct pur si simplu nu pot trece.

La fel cum consider ca, mergand la meci, girez mizeriile facute de becali/MM asa consider si ca, facand parte dintr-un staff care se asociaza voluntar cu clubul, girez mizeriile facute de ei.

Daca nu te intereseaza, treaba ta. Dar nu vad de ce asta inseamna ca trebuie sa-i raspunzi in 2 peri si sa-l tratezi ca pe un nimic. Daca nu vrei sa discuti cu el, te rog sa i-o spui intr-un mod mai amical, si in general va rog pe toti sa contribuiti la dezamorsarea acestei stari de nebunie colectiva, de antipatii, de ura, si de atacuri. Asta daca vreti sa faceti din FCS un loc mai bun decat a fost pana acum.

Din punctul meu de vedere, Joga Bonito reprezinta mai putin decat nimic. E doar un copil care, in afara de lamentari pe net, nu a realizat nimic in viata. I-am mai spus sa nu se mai bage ca musca in lapte pentru ca nu dau 2 bani pe ce are el de zis. Era un dialog intre noi 2, el nu avea de ce sa se bage in discutie.

Edited by MoWeed