Sign in to follow this  
Followers 0
florin.gheorghescu

Minune: Pozele Moastelor Sfantului Roman Ioan Iacob Hozevitul.

40 posts in this topic

Pavel Corut dixit: Iisus Hristos NU este fiul lui Dumnezeu

Aseara faceam zapping TV cand colo, la OTV, dau peste titlul susmentionat care evident mi-a atras atentia. Wow! imi zic, ce curajos este domnul Corut sa apara la o televiziune si sa-si expuna asemenea opinie! Curiozitatea dezbaterii acestui subiect m-a tintuit de ecran peste 4-5 ore. De ce? Ei bine, in primul rand pentru ca in urma cu ceva ani, am citit cateva extrase din Coran in care se vorbea despre acelasi lucru: Iisus Hristos NU este fiul lui Dumnezeu ci a fost un profet la fel ca si Mohamed, ca fecioara Maria n-a fost deloc fecioara ci s-a culcat cu un soldat roman “ pe numele sau Pandera “ inainte de a se casatori cu Iosif, a ramas insarcinata iar Iosif, din dragoste nemarginita si pentru a o scapa de pedeapsa lapidarii practicata in acele vremi, a luat-o de nevasta si impreuna cu familia au scornit povestea cu duhul sfant pentru a-si pune nevasta la adapost de orice barfa ulterioara dat fiind faptul ca micutul Iisus s-ar fi nascut prematur :) ) Tot in Coran scrie ca Maria a nascut sub un maslin si nu intr-un grajd, continuand evident cu multe alte inadvertente cuprinse intentionat in faimoasa noastra biblie “ cartea universala a minciunilor.

Descoperind aceste enorme neconcordante intre cartile asa-zis sfinte ale celor 2 religii, m-am hotarat sa citesc Biblia. Cumplit. Era pentru prima oara cand puneam mana pe cartea sfanta si tot pentru prima oara am constatat cat ma poate ingretosa cuprinsul ei! Pasajele socante le-am subliniat cu marker rosu tocmai pentru a evidentia mizeria criminala a cartii care a reusit sa minta omenirea timp de 2 milenii. Era de neconceput sa admit ca Dumnezeu Atotputernicul, Omniprezentul si Omnipotentul care, dupa stiinta mea inseamna IUBIRE ABSOLUTA si IERTARE, poate instiga bietul credincios la crime abominabile, la violuri, la furturi, la sacrificii umane si la atatea alte nenorociri! Din acel moment am decis ca acest tip de religie nu ma reprezinta in nici un fel si, daca e sa cred in ceva, cred intr-o energie universala pe care unii o numesc Dumnezeu, altii Allah, altii Yahve insa eu raman la titulatura de energie sau inteligenta universala. Totodata, intre mine si aceasta energie universala nu poate exista niciodata un intermediar!

Ulterior am citit Codul lui DaVinci , o carte care a pus pe jar bisericile crestine pentru ca era argumentata stiintific si nu le convenea preotilor demascarea minciunii nerusinate si uriase care a tinut omenirea in noapte timp de 2000 ani! Ce au de pierdut preotii? Pai ce sa fie? Ie-te colea niste sume imense de bani, niste averi enorme, paduri, milioane de hectare de teren, constructii colosale, averile personale ale papilor, preotilor, staretilor s-ar duce pe copca pentru ca deh! lumea in sfarsit s-ar lumina si ar intelege o data pentru totdeauna ca INTRE OM SI Dumnezeu NU ESTE NEVOIE DE UN INTERMEDIAR ! BISERICILE SUNT INUTILE, Dumnezeu ESTE INFINIT SI NU INCAPE INTR-UN LACAS CONSTRUIT DE MANA OMULUI!

Ca de fiecare data cand se dezbat subiecte religioase fierbinti, sar ca arsi popii si indocrinatii fanatici care incearca din rasputeri si violent sa-si apere ignoranta sau minciuna, interesul pecuniar marsav ascuns in spatele unor injuraturi, amenintari, blesteme si alte tampenii de genul asta. Dl.Pavel Corut, cu un calm desavarsit, a explicat fiecarui suburban care a intervenit telefonic in emisiune, ca teoria lui se bazeaza pe documente stiintifice si nu pe mitologia religioasa, credibila doar in fata unui copil de 4-5 ani al carui nivel intelectual este foarte scazut, dar devine incredibila celor trecuti de aceasta varsta, cu conditia existentei unui bagaj intelectual serios. Domnul Pavel Corut, dand dovada de un curaj deosebit si unic in Romania pentru asemenea subiect, a prezentat documente stiintifice care au demolat toata povestea biblica, afirmand ca biserica ne-a franat evolutia stiintifica cu 15 secole! Uluitor sa constati cat rau a putut face o banala poveste cu eroi asemanatori mitologiei grecesti sau romane si cum e posibil, ca intr-o era a stiintei, in secolul 21, sa existe inca atatia oameni care mai cred in asemenea povesti de adormit copii! Ori este vorba de ignoranta, ori de naivitate ori in cazul preotilor de interese materiale, ca deh! fiecare este dispus sa-si apere profesia cu dintii, cu precizarea ca profesia lor consta in manipulare crunta a maselor tembele pe spatele carora isi ridica averi incomensurabile. Preotia este profesia care nu face nimic altceva productiv decat de a vinde minciuni celor dispusi sa creada si sa asculte pentru ca nu-i asa? imparatia apartine celor saraci cu duhul (adica idiotilor)!

Dl.Pavel Corut a extras din cartulia respectiva exact aceleasi pasaje pe care le marcasem si eu cu ani in urma. Surprinzator, inclusiv dumnealui a declarat ca la momentul citirii, a simtit o puternica stare de greata si timp de 2 zile n-a putut manca nimic. Ce a mai spus dumnealui? Conform studiilor stiintifice in domeniu (si nu balivernelor popesti), Iisus s-a nascut pe 28 martie si nicidecum pe 25 decembrie, insa, biserica, la inceputul crestinismului, constatand ca ziua nasterii lui Iisus nu era sarbatorita de nimeni, a mistificat marsav data de nastere facand-o sa coincida cu ziua craciunului, care de altfel nu era numita Craciun ci era o sarbatoare in care se celebra invingerea soarelui asupra intunericului! Apoi a demascat si marea minune din noapte de Inviere de la Ierusalim cand vezi colea lumanarea se auto-aprinde din ceruri! :) ) Principiul se explica stiintific si foarte simplu prin uscarea fitilului lumanarii care in prealabil a fost inmuiat in magneziu si fosfor! Sic. A povestit si despre minciunile grosolane vis-a-vis de icoanele facatoare de min(ci)uni a caror ochi plang cu lacrimi de ulei sau sange! Simplu ca buna-ziua. Popii stiu de ce :D

Dl.Corut a explicat si a daramat ore in sir miturile mizerabile ale crestinismului iudaic. O placere sa-l ascult si o bucurie imensa a fost faptul ca adunand atat curaj, a avut suficienta tarie sa iasa pe un post TV si sa discute un asemenea subiect sensibil. Evident ca telefoanele atacatoare nu au intarziat sa apara. Primul popa care a sunat “ profesor la teologie, pe langa faptul ca nu avea nici un argument stiintific impotriva celor sustinute de dl.Corut, a pastrat totusi decenta impusa unui dialog. Al doilea intervenient a fost “ cine credeti? “ Razboinicul Luminii aka Ciobanul, din gura caruia au iesit ca serpii injuraturi grosolane, blesteme, draci, amenintari si nu in ultimul rand s-a dedat public la savarsirea infractiunii de dare de mita Dane (i se adresa lui Diaconescu), spune-mi cati bani vrei sa-ti dau sa-l scoti afara pe dracul asta ca innebuneste populatia? Spune-mi, Dane, cat sa-ti dau? In final, dupa reprize de urlete becaliene, asezonate cu rasu-i behaiesc, ne anunta ca mama sa sta de 2 ore in rugaciune incercand sa-l alunge pe diavolul Corut din studio deoarece face rau romanilor :) )) Asta e nivelul, ce sa-i ceri? Tot mama sa isi ruga odrasla sa inchida telefonul ca nu cumva dl.Corut sa-i trimita nu's ce flacara violet ce ar putea sa-i imbolnaveasca fiul :D

Dupa limbajul suburban al lui Becali intervine un tip Nicolae Serbu, care s-a declarat a fi vicepresedintele PNTCD si care, recunoscand de la inceput ca habar n-are de biblie, el necitind-o niciodata, isi permite sa-i sugereze domnului Corut sa lase romanul in prostia lui deoarece poporul e infometat, lipsit de mijloace de existenta si nu e momentul sa i se spuna taman acum ca si religia e o baliverna. Poporul trebuie sa creada in ceva, spunea tanarul paralel cu inteligenta medie, ce daca crede intr-o farsa? Ajunsese chiar sa se dea de exemplu cum ca el nu a vrut sa studieze de loc biblia pentru ca nu cumva sa i se zdruncine credinta! :) ) Argumentul? In biblie scrie Crede si nu cerceta!

Urmeaza turul de foc al unui alt preot - daca am retinut bine Gabriel Drug “ care, folosind un limbaj violent, identic si chiar mai periculos decat al lui Becali, ajunge sa-l ameninte pe dl.Corut in direct cu moartea: Daca as fi fost in studio, va strangeam de gat Acest popa a folosit un limbaj suburban incalificabil si, cum bine spunea dl.Corut, e dovada concreta a infractorului imbracat in straie preotesti, sau, mai corect spus: infractorul deghizat . Remarcabil a fost faptul ca dl.Corut nu a coborat niciodata la nivelul jegos verbal al interlocutorilor sai chiar daca unii l-au declarat debil mintal, nebun, securist etc. Cu un calm desavarsit, a tinut piept tuturor nemernicilor care au intrat in direct, asumandu-si evident reactiile indoctrinatilor iar ura ajungea la cote paroxistice, necontrolabila in momentul in care, pe un ton absolut normal, erau rugati sa prezinte dovezi stiintifice celor sustinute. Hahahaha! Dovezile acestor cretini? Biblia. Atat!

La un moment dat a intervenit si celebra fecioara ex-Moculescu care se dadea mare cunoscatoare in ale religiei, ba chiar declara ca a cochetat si cu budismul, doar ca . nu cunostea semantica Antihristului ! Din punctul ei de vedere, antihrist era orice persoana care-l vorbea de rau pe Iisus Hristos! Atat retinuse ea, atat spunea! Doamne, cum o fi suportat Moculescu muntele asta de prostie si tupeu atatia ani sub acelasi acoperis?

In final nu stiu ce s-a mai intamplat, dar am tinut sa scriu un post despre aceasta inedita si speciala emisiune in care dl.Corut a avut curajul unic si nemasurat de a ridica sabia dreptatii impotriva blasfemiei bisericii crestine care tine in prostie si ignoranta peste 3 mld.de oameni de 2000 de ani! Sunt de acord cu dumnealui in tot ceea ce a prezentat in aceasta seara, inclusiv cu tipologia crestinului indobitocit care este recunoscut la zile de sarbatoare, atunci cand calca pragul bisericii sa se injure reciproc pentru o sticla de aghiazma (apa de la chiuveta cu busuioc in ea) sau sa atinga moastele unor sfinti “ oameni si ei odata , sa pupe icoane si maini de preoti, in ciuda faptului ca in biblia exista Decalogul care, la 2-aporunca rosteste asa:

Să nu ai alti dumnezei afară de mine. Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo infățisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul. Să nu te inchini inaintea lor si să nu le slujesti.

Felicitari, domnule Pavel Corut! Ma inclin!

Religia “ o frază de dansii inventată

Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,

Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata

După ce-amar muncirăți mizeri viata toata

Ati mai purta osanda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea

Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti

Nu! moartea cu viata a stins toata placerea -

Cel ce in asta lume a dus numai durerea

Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti.

Minciuni si fraze-i totul ce statele sustine,

Nu-i ordinea fireasca ce ei a fi sustin;

Averea sa le aperi, marirea s-a lor bine,

Ei bratul tau inarma ca sa lovesti in tine,

Si pe voi contra voastra la lupta ei va man'.

De ce sa fiti voi sclavii milioanelor nefaste,

Voi, ce din munca voastra abia puteti trai?

De ce boala si moartea sa fie partea voastra,

Cand ei in bogatia cea splendida si vasta

Petrec ca si in ceruri, n-au timp nici de-a muri?

(Imparat si Proletar “ Mihai Eminescu)

Ce legatura este intre Coran, Biblie, opera lui Eminescu si OTV?

Edited by dalexandru20

Azzido,

multumesc mult ca nu ai inchis topicul! Iti marturisesc ca de mult nu am citit aberatii mai mari ca acelea ale lui Florin, lucru ce m-a binedispus enorm pe ziua de azi!

Te rog, roaga-l sa mai elucubreze in continuare, vreau sa ma simt bine cat mai mult posibil!

PS Le multumesc de semenea lui Joga, LDS, Virgil si celorlalti oameni normali la cap de pe site si care combateti cu bun simt si cu competenta intunericul necunoasterii!

PPS Daca-mi permiteti o parere personala: "sfantul" asta cred ca era un bancher din Bildenberg, neam cu Rotschild sau alti "alesi" care l-au pacalit pe Dumnezeu!

Edited by Tupac Amaru

Iarasi s-a deschis cutia pandorei. :D Atei fanatici, cica. Singurii fanatici sunt aia religiosi, care in loc sa respecte constitutia, prefera sa respecte "constitutia lui Iisus".

Iarasi s-a deschis cutia pandorei. :D Atei fanatici, cica. Singurii fanatici sunt aia religiosi, care in loc sa respecte constitutia, prefera sa respecte "constitutia lui Iisus".

Fanatici da, numai un fanatic si-ar da interesul sa combata ceva in care nu crede; asta nu inteleg fanaticii religiosi ca mine: de ce ateii nu sunt indiferenti cand vine vorba de religie, religia nu este nici orientata spre atei si nici nu arunca pietre in directia lor, ateii sunt doar un aspect al vietii religioase(de multe ori noi neglijam acest aspect); pentru atei religia e doar o teorie prin care noi, cei credinciosi sustinem ca e posibil sa va duceti dracu' in vreme ce voi sustineti ca va mananca viermii.... Ce atata interes pentru religie?

Te-ai gasit si tu sa ii raspunzi tocmai cand e banat.

Eu personal n-am niciun fel de interes pentru relegie, cum spui tu, dar cand esti bombardat zilnic cu tampenii din partea crestinilor, mi se pare normal sa ai dreptul la replica.

Cateodata e amuzant, ce-i drept. Atunci ma rezum doar la a face misto.

Eu as completa cu urmatoarea intrebare: daca Dumnezeu nu exista, de ce se depun atat de multe eforturi de a-l indeparta pe om de o chestie aparent inexistenta ?

Sper ca nu o sa-mi spuneti ca o fac spre binele nostru si ca ei sunt iubitori de adevar, pt ca probabil ar rade si curcile de aceasta explicatie.

E ca si cum ai spune ca americanii au invadat Irakul pentru a impune democratia, dar cine ar cheltui zeci de miliarde de $ fara sa aiba anumite interese ascunse ?

Asa si cu ovreii care conduc "presa", ei saracii se zbat, baga bani multi, dar o fac degeaba. Tara asta a fost crestina de atat de mult timp, incat o sa dispara doar atunci cand o sa moara constiinta romaneasca, iar aceasta constiinta a supravietuit multor asupritori si o sa treaca si peste aceasta dominatie criminala a imperiului sionist-american.

Parerea mea...

Fanatici da, numai un fanatic si-ar da interesul sa combata ceva in care nu crede; asta nu inteleg fanaticii religiosi ca mine: de ce ateii nu sunt indiferenti cand vine vorba de religie, religia nu este nici orientata spre atei si nici nu arunca pietre in directia lor, ateii sunt doar un aspect al vietii religioase(de multe ori noi neglijam acest aspect); pentru atei religia e doar o teorie prin care noi, cei credinciosi sustinem ca e posibil sa va duceti dracu' in vreme ce voi sustineti ca va mananca viermii.... Ce atata interes pentru religie?

Te inseli rau de tot. Religia institutionalizata nu este altceva decat o alta forma de spalare a creierelor, cea mai eficienta pana in acest moment.

Deci religia este indreptata si spre mine: eu nu sunt nici religios in forma institutionalizata, nici ateu: sunt agnostic, iar tu, religiosule, imi vei spune ca sunt ateu, deci ai ceva si impotriva mea.

Ceea ce este mai grav, religia (crestinismul, in speta, cea mai sordida religie dintre toate, nu uitati ca ea postuleaza ca Dumnezeu e un camatar si ca un neam "ales" are drept de viata si de moarte asupra tuturor celorlalte) a comis cele mai mari atrocitati impotriva umanitatii (crimele descrise in biblie cu lux de amanunte, cruciadele, cucerirea Americii de Sud, inchizitia).

N-am chef sa consider ca Dumnezeu ar fi de acord cu aceste crime oripilante, deci pentru mine religia institutionalizata = crima.

@Azzido Habar n-am, cine depune ''atat de multe eforturi'' de a-l inteparta pe om de Dumnezeu? ''Sionistii''?

Ok, lumea e condusa de o mana de evrei de multi, multi ani. Cu puterea pe care o au, chiar crezi ca nu puteau sa distruga crestinismul in tot acest timp, daca intredevar asta voiau?

Din contra, eu cred le-ar conveni mai mult un om care pur si simplu sa creada intr-o religie anume, caci e mai usor de manipuat. Nu generalizez, desigur.

Dar religia asta mi se pare, un alt instrument de manipulare. La fel cum e si televizorul sau invatamantul. Doar cu astea 3 poti forma opinia unui om, de cand e mic, atunci cand naivitatea trece prin tavan.

In plus, cum poti indeparta un om de asa zisul Dumnezeu? Facand-ul sa nu se mai treaca pe la biserica, sa nu se mai roage? Chiar crezi ca lui ''Dumnezeu'' i-ar pasa de lucrurile astea? N-are sens.

Pai au incercat sa distruga crestinismul prin violenta fizica, comunismul pana la urma pentru ce a fost implementat? Ce s-a intamplat cu elitele romanesti, in marea majoritate crestini, dupa al doilea razboi mondial ?

Aiud, Pitesti, Jilava, Canal ? Au murit pe capete sarmanii romani, dar nici in ruptul capului nu au reusit sa dezradacineze crestinismul din tara asta. Desigur, cei mai slabi s-au pierdut pe parcurs, de aici si atitutdinea care o au unii romani din ziua de azi, urmasi ai celor "reeducati" de atunci.

Religia este manipulare daca asculti mai mult de preot decat de Dumnezeu, pentru ca unul cand te invata de bine nu se poate spune ca te manipuleaza, dar daca preotii devin un instrument al statului si isi pierd scopul lasat pe lumea asta, acela de a indruma si a invata pe oameni sa faca bine, atunci se ajunge la situatia din ziua de azi, unde preotii ajung asemenea oamenilor de rand, adica pacatosi si fara prea mult har, de aici si lipsa credibilitatii pe care o au unii.

Tupac, cred ca tu ai citit Biblia din ziarul Libertatea, pt ca altfel nu aveai cum sa dezitezi asemenea inexactitati.

Unde scrie ca Dumnezeu e camatar? Iisus Hristos a distrus tarabele celor care schimbau bani in templu. Despre asta ce parere ai? Oamenii de stiinta si ceilalti darwinisti de profesie de ce nu fac asemenea lui ?

Unde scrie in Biblia Ortodoxa ca israelienii au drept de viata si de moarte asupra altor popoare ? Popor ales se refera la cu totul altceva si nu are legatura cu visele de dominatie ale evreilor.

Deci daca vrei discutie concreta, propun sa lasam la o parte frustrarile si sa vorbim despre fapte, nu articole din Can-can

Eu as completa cu urmatoarea intrebare: daca Dumnezeu nu exista, de ce se depun atat de multe eforturi de a-l indeparta pe om de o chestie aparent inexistenta ?

Raspunsul e destul de simplu. Il gasesti pe dolarul american " IN GOD WE TRUST " . Cei care "depun atat de multe eforturi de a-l indeparta pe om de o chestie aparent inexistenta" nu fac altceva decat sa-l remodeleze pe Dumnezeu in functie de cerintele si necesitatile epocii. Si n-au inventat ei asta, doar au perfectionat o metoda veche de cand lumea... De la idolii rupestri de pe peretii grotelor pana la zeii piramidelor si ai olimpului, de la "tablele" lui Moise pana la un monah cu " Galaxy Note ", de la magarusul lui Iisus pana la Tuaregu' unui parinte...

Nu-si propune nimeni indepartarea omului de un Dumnezeu care a fost intotdeauna atat de folositor...

Edited by LDS

In timp ce alte popare amartizeaza,realizeaza accelerator de particule,cauta solutii pentru bolile care omoara sute de milioane de oameni,cauta alte planete locuibile noi am ramas la stadiul de pupat cadavre si construit catedrale pana la cer pe principiul "sa mhoara dujmanii".

Ce mi-ar place ca toti credinciosii care sunt primii la doctor cand le apare o buba pe cur sa nu mai apeleze la stiinta si doctori care sunt uneltele diavolului si sa se increada 100% in Dumnezeu si in puterea lui de vindecare.

Atunci cand au un accident in loc sa fie dusi la urgente sa fie trimisi in biserica unde 3 preafericiti sa se roage pentru ei.

Cred ca in maxim 5 ani nivelul de inteligenta al planetei s-ar dubla si am rezolva si problema supraaglumerarii pamantului.

Edited by nemilosul

Mie imi place despre atei ca sunt foarte buni la auto-cenzura: vad la americani doar amartizarile si constructiile de acceleratoare de particule, dar razboaiele si celelalte nemernicii le trec neobservate, aia cauta remedii la boli dar in acelasi timp distrug sanatatea oamenilor prin vaccinuri si mancare aproape otravita, voi va plangeti de constructia unei catedrale, dar nu vad care e problema voastra din moment ce nu credeti in Dumnezeu. Si eu sunt de parere ca unele investitii in tara/lume sunt inutile, dar eu nu sunt autoritate in domeniu, drept pt care ii las pe altii sa-si dea cu parerea despre constructii.

Eu cred ca doar cei putin inzestrati la mansarda asteapta minuni de la niste resturi pamantesti!

Credinta a avut si are partile ei bune,dar are si parti mai putin bune si indivizi sau grupuri de interese care profita de pe urma ei si naivitatea oamenilor...

Cred ca credinta ,in forma cum o cunoastem azi,nu va mai exista peste cateva zeci sau poate sute de ani,intrucat oamenii se desteapta tot mai mult odata cu evolutia,chiar si cei saraci o sa capabili sa secida singuri...

Sute de ani ? Ce gluma buna!

O sa fie un miracol daca nu o fie un razboi atomic in urmatorii 20-30 de ani.

Asta apropos de evolutie...

Mie imi place despre atei ca sunt foarte buni la auto-cenzura: vad la americani doar amartizarile si constructiile de acceleratoare de particule, dar razboaiele si celelalte nemernicii le trec neobservate, aia cauta remedii la boli dar in acelasi timp distrug sanatatea oamenilor prin vaccinuri si mancare aproape otravita, voi va plangeti de constructia unei catedrale, dar nu vad care e problema voastra din moment ce nu credeti in Dumnezeu. Si eu sunt de parere ca unele investitii in tara/lume sunt inutile, dar eu nu sunt autoritate in domeniu, drept pt care ii las pe altii sa-si dea cu parerea despre constructii.

Razboaiele si nemerniciile au fost de cand e lumea si desi Dumnezeu e acolo sus si le vede pentru un motiv pe care te rog sa mi-l explici nu intervine.

Manelaria neamului este facuta si din banii ateilor,catolicilor etc. ,bani care in loc sa se duca in orfelinate,azile,spitale se duc in cea mai mare manelarie construita vreodata.

Daca ar plati taxe,salarii ca orice srl si la sfarsitul zilei cand ar trage linie si-ar permite sa construiasca fara sa imi bage mie mana in buzunar catedrala neamului nu as avea nici o problema.

Edited by nemilosul