Guest

Razvan Ochirosii

241 posts in this topic

Data nasterii : 13.03.1989

Locul nasterii : Galati

Nr tricou : 30

Debut in Liga I : 17.05.2006 • FCM Bacãu - Steaua București 0-2

Samânta de scandal dintre Otelul si Steaua, tanarul jucator a fost confirmat de catre Liga ca jucator al Stelei.

Ii uram mult succes si sa aduca numai bucurii echipei!

Din "Viata libera", Galati (VLG)

Elevi galateni - evidentiati la Pessac!

Din sportul galatean

* S-a intors la Galati delegatia prezenta la Turneul International de la Pessac, asezare franceza cu populatie de 800.000 locuitori, arondata orasului Bordeaux. Galatenii prezenti la aceasta competitie - cu sprijinul Consiliului Local si al Primariei Galati - au reprezentat Liceul cu Program Sportiv, in doua sectiuni: baschet si fotbal.

.......

* In sectiunea rezervata fotbalului, Galatiul a fost reprezentat de doua echipe ale Liceului cu Program Sportiv: cea a copiilor pana la 12 ani, condusa de Ioan Nicu, si a copiilor de peste 12 ani, pregatita de Adrian Oprea. Au participat cate 30 de echipe la fiecare categorie de varsta, din Portugalia, Spania, Cehia, Franta si Romania. La categoria peste 12 ani, Galatiul a sustinut 6 jocuri, dintre care a castigat trei, un meci incheindu-se la egalitate, iar la categoria sub 12 ani, echipa noastra a disputat 8 partide, castigand 4, si terminand un joc la egalitate. De mentionat este faptul ca jocurile copiilor de peste 12 ani s-au disputat 11 la 11, in timp ce copiii sub 12 ani au jucat 9 la 9. Din echipa condusa de Ioan Nicu s-au facut remarcati Silviu Neacsu, Cristian Eni si Silviu Popescu, iar in echipa pregatita de Adrian Oprea s-au remarcat in mod deosebit Razvan Ochirosii, Tiberiu Manaila, Cosmin Garleanu si A. Schwartz."

este o stire din arhiva, anul 2003...

Din moment ce a reprezentat marul discordiei dintre noi si Otelul inseamna ca este un jucator valoros. Asa s-a intamplat si cu Banel si iata ca acesta si-a facut loc in echipa. Sa vedem cum se descurca. Oricum, este un tanar de perspectiva.

De ce a venit Ochirosii la Steaua ?

Steaua avea jucatori cu tot felul de culori de ochi:caprui,negri,albastri,verzi,cenusii.Dar nici unul cu ochi rosii.

cica e considerat un tinar f talentat.chiar o mare speranta a fotbalului romanesc.sper sa se confirme acest lucru in anii ce vin.

Pustiul este f.f. tanar (16-17 ani) si se antreneaza cu lotul mare al Stelei. Cu siguranta are valoare.

Imi place ca la Steaua pe langa Radoi, Oga, Para cresc tinerii Enescu, Ochirosii, Tudose, Litu, Toma si altii. Ei sunt viitorul nostru si cele mai tari achizitii totodata.

Imi place baiatul... vrea sa ii ia locul lui Bostina... TUPEU, foarte bine... la nici un nou venit la Steaua nu am mai auzit asa declaratii... :wink:

" Pariul Stelei

DIN ITALIA de la Dan Udrea şi Gabi Arsenie

Are doar 17 ani. S-a născut atunci cînd Revoluţia din 1989 elibera România de comunism. Nu e deloc înalt. E slăbuţ, are părul scurt şi nu e gelat nici măcar cînd se plimbă pe stradă. Îl cheamă Ochiroşii, are ochii căprui şi este marea speranţă a Stelei pentru viitor.

E la primul să cantonament cu roş-albaştrii, dar se comportă ca şi cum ar fi un veteran. La antrenamente bagă alunecări şi materiale la fel ca Rădoi, la meciurile oficiale nu ezită să paseze cu călcîiul chiar dacă primeşte priviri tăioase din partea colegilor.

Oli: „Un talent uriaş”

"Ştiţi cum e acest băiat? Extraordinar. Repet, extraordinar", sînt primele cuvinte ale lui Olăroiu despre Ochiroşii. "Trebuie să ne purtăm cu el exact cum am avea în mînă un cristal. E tînăr, trebuie să-l creştem, pentru că este un mare, un foarte mare talent".

Olăroiu povesteşte apoi cum l-a testat pe junior să vadă dacă are genă de fotbalist. "La unul dintre antrenamente se juca 9 contra 9 şi unul era în plus, acela trebuie să fie jolly-jocker-ul. E cel mai greu rol, pentru că te înjură pe rînd fiecare echipă, atunci cînd greşeşti o pasă. Ei bine, l-am băgat tocmai pe Ochiroşii pe acest rol, ca să-l văd cum se comportă, dacă se pierde în faţa celorlalţi. A luat tricoul pe el, a luat mingea şi a jucat cu o dezinvoltură incredibilă, n-avea nici o treabă cu reproşurile", spune Oli.

Agresiv la antrenamente

Ochiroşii stă în cameră tot cu un alt jucător adus de Steaua de la Galaţi, Alexandru Tudose. "Sîntem mulţi gălăţeni pe aici şi eu mi-am ales coleg dintre ei", spune Ochiroşii, care explică apoi cum e viaţa de cantonament. "N-ai timp să te plictiseşti. De dimineaţă masă, apoi antrenament şi odihnă. Urmează iarăşi antrenament, masă şi somn. Se leagă între ele", glumeşte el.

Diferenţa dintre el şi celălalt nou venit în Ghencea, Cristocea, este mare. Constănţeanul e în banca lui, niciodată nu vorbeşte neîntrebat, e sfios şi liniştit. În schimb, Ochiroşii se bagă peste tot în discuţiile steliştilor, la antrenamente e extrem de agresiv în joc şi are tupeu cît 3 juniori de vîrsta lui.

„Ochiroşii este marea speranţă a Stelei şi a fotbalului românesc. Acest copil mi-a demonstrat că oamenii care s-au bătut pentru ca el să joace la Steaua nu s-au înşelat absolut deloc”

Cosmin Olăroiu

„Mihai Stoica şi Argăseală au făcut furtul secolului, luînd jucătorul de la Steaua Dunării Galaţi”

Marius Stan, director general Oţelul Galaţi

Scandal mare cu Galaţiul

Răzvan Ochiroşii a venit la Steaua în toamna anului trecut de la Steaua Dunării Galaţi. Cei din oraşul de la Dunăre au susţinut că jucătorul a părăsit clubul fără acordul lor şi au reclamat cazul la FRF. După ce dosarul a fost analizat de mai multe instanţe, s-a decis că fotbalistul aparţine celor din Ghencea. Conform unei clauze din contractul său cu Steaua Dunării Galaţi, Ochiroşii şi părinţii lui ar trebui să plătească 200.000 de dolari pentru că a plecat la altă echipă fără acordul clubului. Ei vor fi daţi în judecată de gruparea gălăţeană.

„N-am vorbit de mult cu el, din cauza părinţilor lui, care nu-i dau voie. Eu îi urez prin intermediul ziarului să fie sănătos. Mă rog tot timpul pentru el! Sigur va ajunge mare fotbalist”

Vasilica Ochiroşii, bunica fotbalistului

MM l-a adus în Ghencea

La finalul meciului amical cu Massese de joi, 1-0, Mihai Stoica a coborît din tribuna oficială şi s-a dus direct pe teren. A aşteptat ca fotbaliştii să termine strechingul de final, după care s-a oprit în dreptul lui Ochiroşii. L-a luat în braţe, l-a pupat pe creştet şi i-a spus: "Bravo, copile!". MM este cel care l-a adus pe Ochiroşii la Steaua.

A jucat excelent în primele două amicale

În prima partidă amicală (2-0 cu Cararesse), Ochiroşii (foto, dreapta) a jucat 15 minute, iar în cea de-a doua (1-0 cu Massese), 30 de minute, însă în ambele a evoluat excelent. În întîlnirea de săptămîna trecută a ratat şi o mare ocazie, cînd a scăpat singur cu portarul advers, însă execuţia de la această fază l-a mulţumit pe Olăroiu. "N-a dat gol, dar a tras cum se trage, a încercat să o dea prin interior portarului. O execuţie grea, pe care el totuşi a ales-o deşi era la prima partidă", a spus Oli. "

Sursa: GSP

Abia astept sa il vad jucand si in meciuri oficiale. Sigur, deocamdata nu titular, dar poate intra pe parcurs. Daca si acest jucator confirma, putem spune ca MM are mana de aur.

Un tanar talent care sa confirme ar fi in sfarsit ceva nou in piesajul stelist, de la Radoi incoace. Macar ca Radoi avea 20 de ani cand a venit la Steaua.

Ca si Sorin, cel mai mult ma bucura tupeul ! Tupeul poate fi o dovada de personalitate. Iar Steaua are nevoie de jucatori cu personalitate ca de aer !

Daca din Ochirosii iese un fotbalist, inseamna ca Mihai Stoica chiar se pricepe la fotbal.

Sa vedem daca in retur o sa fie in echipa mare sau o sa evolueze pentru Steaua II...

Si eu ii urez bun venit.Dar va mai curge multa apa pe Dambovita pana va ajunge in prima echipa.Nu are decat 17 ani,iar jucatori mai marisori decat el,ca Litu si Simion,sunt propusi pentru a fi imprumutati altor echipe din divizia A.Desi au primit botezul primei divizii.

mai sti ? poate ne face o surpriza si ajunge peste numai o luna in prima echipa... :D:) :?

:evil: >>>Lasati ca asa a fost si ZICU si PLESAN si alti"viitorul Gica Hagi" sau alte afirmati de ai ridica in slavi inca de la inceputurile lor.Si ce au ajuns?Ca Gica nu sunt nici macar pe jumatate"talentele"sunt de ei!!Ochirosii mai are de papat nu zic ca NU o sa ajunga un mare jucator dar nici asa mare precum se vorbeste si intr-un timp asa de scurt!!>>>> :twisted:

sa nu exageram in declaratii, Ochirosii mai are de crescut. ii urez mult noroc!

In legatura cu acest Razvan Ochirosii.....cel mai bun prieten este in clasa cu acest pusti,el fiind elev la liceu Mircea eliade...si mi-a povestit foarte frumos despre acest copil..este un baiat linistit si foarte talentat si deocamdata fara fitze...spre deosebire de Litu si Simion..care sunt in acelasi liceu...ei fiind clasa a 8-a...ma rog...io sper ca acest pusti sa convinga si din cate am vazut.se pare ca Oli ii acorda tot suportul. Totul depinde de el,ca sperante si asa zisi "un nou Hagi",sau "o noua sperqnta a fotbalului romanesc"....au fost destule.

In legatura cu acest Razvan Ochirosii.....cel mai bun prieten este in clasa cu acest pusti,el fiind elev la liceu Mircea eliade...si mi-a povestit foarte frumos despre acest copil..este un baiat linistit si foarte talentat si deocamdata fara fitze...spre deosebire de Litu si Simion..care sunt in acelasi liceu...ei fiind clasa a 8-a...ma rog...io sper ca acest pusti sa convinga si din cate am vazut.se pare ca Oli ii acorda tot suportul. Totul depinde de el,ca sperante si asa zisi "un nou Hagi",sau "o noua sperqnta a fotbalului romanesc"....au fost destule.

Ori e a 8-a, ori la liceu ? :D

Ochirosii chiar e supertalent. Dak o sa aiba un caracter tare si isi va vedea de treaba si antrenament, va ajunge un mare jucator. Poate nu va fi un Hagi dar poate va fi unul care va face ochii rosii la multi adversari, de furie ca nu ii pot face fata :twisted:

Ramane sa comfirme la Steaua :wink: sper sa il vad jucand macar pt 10 min intr-un meci oficial ca sa imi fac o parere despre el.Important e ca se promoveaza astfel de jucatori tineri la echipa mare dar pana nu vor comfirma raman la statutul de "tanara speranta"

Sa vedem daca in retur o sa fie in echipa mare sau o sa evolueze pentru Steaua II...

nu m-ar mira Oli daca l-ar baga chiar si in dubla cu Herenveen macar pe final... Oli vrea sa faca un nou Hagi din el...

... Oli vrea sa faca un nou Hagi din el...

Daca ar putea sa faca Oli un Hagi din fiecare jucator talentat,ar fi cel mai mare antrenor din lume.Si probabil ca nu ar mai antrena Steaua. :)

:evil: >>>Cred ca ar ajunge la CHEALSE!!!Au fost multi"viitor Hagi" dar a aparut vreo unu? Eu nu stiu daca stiti vreo unu sa-mi spuneti.Baiatul are capacitatea de a ajunge mare dar nu poate fi Hagi.Poate fi ...Ochirosii!>>> :twisted:

poate va fi peste Hagi, de ce nu ar fi acest Ochirosii liderul nationalei peste 4 ani?