axl

Edi Iordanescu

60 posts in this topic

ProSport a adunat impresii de la mai multi jucatori stelisti despre Eduard Iordanescu, antrenorul principal, nu secundul. "Edi sau Mister?", e prima intrebare. Raspunsul: "Edi, bineinteles! Omul nu are aere de mare antrenor acum, la cateva zile după ce l-a pus Gigi principal. Încearcă să invete, să acumuleze, vorbeste mult cu noi", au povestit ieri stelistii.

"Nu are fite, e baiat de caracter!"

Desi poate parea curios, jucatorii insisi au fost primii care au dorit să afle cum se va comporta noul lor antrenor, fostul lor confident de taină din "era Ilie Dumitrescu". "Sunt sigur că o să radeti, dar noi, jucatorii, ne intrebam inainte de partida de la Craiova cum oare se va imbaca Edi la primul lui meci din cariera de antrenor principal? Dacă iși va pune costum de firmă pe el, să facă fite, sau pur si simplu se va imbraca in trening? Ei bine, Edi ne-a demonstrat incă o dată că este un baiat fară aere", a dezvaluit unul dintre fotbalistii cu experiență din lotul Stelei.

Iordanescu senior, debut cu victorie la 36 de ani

În continuare, un alt jucator al roș-albastrilor ne-a marturisit ca desi Edi este la inceput, tanarul antrenor a stiut cum să-i motiveze pe intreaga durată a jocului si in special atunci cand Steaua rata ocazie după ocazie. "Desi noi nu reuseam s-o bagam in ate, Edi nu tipa, incerca să ne mobilizeze si mai mult. În plus, am mai observat un lucru la el: nu are obiceiul să protesteze la deciziile arbitrului", au mai spus roș-albastrii.

Fapt inedit, statistica a consemnat un lucru care ii poate da incredere pe viitor tanarului antrenor Edi Iordanescu. Tatal sau a debutat de asemenea cu o victorie pe banca Stelei, in etapa a 8-a a campionatului 1986/1987, 2-0 cu FCM Brasov! Avea 36 de ani, 5 luni si 13 zile.

Aș fi ipocrit să spun că nu vorbesc cu tata. Dar il intreb doar chestii generale, pentru că el nu e in iarbă cu mine să simtă jucatorii - Edi Iordanescu, antrenor Steaua

Dacă voi pleca din Ghencea, o voi face numai din cauza lipsei de rezultate. Voi parasi echipa cu capul sus, pentru că am personalitate - Edi Iordanescu, antrenor Steaua

Baietii au inceput sezonul cu un antrenor. A venit apoi Ilie Dumitrescu. Acum sunt eu. Am ajuns in această postură printr-o conjunctura dar am filozofia mea despre joc, ca orice antrenor - Edi Iordanescu, antrenor Steaua

Edi ramane antrenor pană se intrerupe campionatul. Mai are trei meciuri si vreau trei victorii - Gigi Oierul.

Am spus din momentul in care Ilie Dumitrescu a demisionat că e normal si moral să plec si eu cu el. Totusi, am ramas in urma unei discutii chiar cu Ilie. Apoi, nu s-a pus nici un moment problema să ramin eu antrenor principal definitiv.

Cu toate că in ultimele 4 luni am studiat si sunt la curent cu toate noutățile din fotbalul mondial, sunt constient că un antrenor nu se naste peste noapte. Eram sigur că lipsa de experiență constituie pentru mine un mare impediment. Din pacate, n-am reusit să motivez jucatorii după zile la rind in care vedeau in presă diverse solutii pentru banca tehnica

Multumesc conducerii pentru sprijin si pentru intentie, dar atit timp cit se incpe un proiect nou cu Marius Lacatus consider că trebuie indeplinit cu oameni noi, din stafful lui. Dacă insă va avea nevoie de mine ca secund, normal că voi accepta.

Da, este adevarat. Mi s-a propus să merg la Galatasaray. Decizia mea este una morala de a ramane alaturi de Lacatuș si Steaua. Ar fi fost o onoare să lucrez cu Hagi, cum este o onoare să lucrez cu Lacatuș si cum a fost o onoare să lucrez cu Ilie Dumitrescu, dar imi doresc ca la finalul campionatului să mă bucur de titlul câștigat cu Steaua, iar Hagi de titlul câștigat de Galatasaray.

E inteligent in declaratii.

De cind a plecat Levy si a venit Ilie Stan, de sistemul defensiv se ocupă Edi Iordanescu, iar echipa a primit doar 5 goluri in 12 meciuri, bifind 344 de minute consecutive fară gol incasat.

Steaua e pe primul loc la numarul de puncte intr-un clasament al meciurilor de cind Ilie Stan a fost instalat. Mai mult, detine o performanță chiar si mai bună in actualul mandat al lui Stan. Are o defensivă incredibila cu doar 5 goluri incasate in 12 meciuri.

Cu o medie de doar 0,41 goluri primite pe meci, defensiva e chiar peste cea din sezoanele in care Steaua a cîștigat ultimele titluri cu Olaroiu si cu Zenga. În 2005-2006, cu Oli pe banca Steaua primea doar 16 goluri in 30 de meciuri, adică o medie de 0,53, insă acum media e mult mai buna

Care e secretul acestei performante? Eduard Iordanescu. Încă de la inceputul mandatului lui Stan, cei doi si-au impartit sarcinile la echipă si Ilie i-a dat lui Iordanescu junior in primire intregul compartiment defensiv. Edi lucrează separat cu sistemul de aparare, are discutii individuale cu jucatorii din defensivă si atunci cind sunt tinute sedintele teoretice si cind se ajunge la capitolul "aparare", Edi Iordanescu ii ia locul lui Ilie Stan si le tine un speech fotbalistilor.

Rezultatele muncii lui Iordanescu sunt fară precedent in ultimul deceniu al echipei. În cele 12 etape de campionat nu s-a primit niciodată mai mult de un gol pe meci, iar in mai mult de jumatate din partide Steaua nu a incasat gol. Mai mult, nu s-a mai primit gol de la derby-ul cu CFR, disputat la inceputul lui decembrie 2011. De atunci s-au bifat nu mai putin de 344 de minute consecutive fară gol incasat, o altă performanță pentru Steaua in ultimii ani!

Levy, de 3 ori mai slab

Cifrele lui Levy, in primele 8 etape din acest sezon, din punctul de vedere al organizarii defensivei, sunt catastrofale in comparatie cu cele ale sistemului de aparare impus de Edi Iordanescu. Steaua cu Levy pe banca desi n-a disputat nici un derby, a incasat 9 goluri, adică o medie de 1,12 goluri primite pe meci!

11 jucatori diferiti au fost folositi in sistemul defensiv exclusiv in meciurile de campionat cu Stan - Iordanescu pe bancă: Dananae, Lupu, Chiriches Galamaz, Iliev, Geraldo, Gardos Martinovici, Brandan, Latovlevici, Pirvulescu

gsp

"Mesajul meu dinaintea meciului de la Targu Mureș a fost unul de mobilizare si nu inteleg de ce a fost interpretat in alt fel. Seria de 3 victorii consecutive,completată de jocul bun din meciul cu Astra au generat o stare de euforie nejustificată la nivelul grupului,transformată intr-o relaxare si deconectare atat la antrenamente, cat si in afara terenului.

Concentrarea nu a mai fost aceeasi ca pană atunci.Rezultatele contracandidatelor practic au accentuat acea stare. Deoarece timpul dintre jocul cu Astra si cel de la Targu Mureș a fost foarte scurt si nu am avut timp să actIonam in alt fel,am considerat că acel mesaj public poate avea un efect important si asupra jucatorilor. Jocul practic mi-a confirmat ingrijorarea.

Acum totul este terminat si cred cu tarie că avem nu doar cel mai valoros grup din Romania, dar si un grup de caracter si vom trece rapid peste episodul Mures concluzionand cu un joc bun si rezultat pozitiv la meciul cu Medias În ceea ce mă priveste, voi evita orice fel de declaratie publică in urmatoarea perioadă pentru a evita si alte conflicte interne", a declarat Edi Iordanescu pentru ProSport.

Ce mai face Eduard Iordanescu de cand a plecat de la Vaslui? Nu ii lipseste agitatia dinaintea unui meci cu Inter Milano sau Fenerbahce?

Deocamdată stau alaturi de familie. Că tot ai pomenit de Inter, pe termen scurt mi-aș dori să fac două deplasari in interes personal, una la baza de pregatire de la Appiano Gentile si alta la Dortmund. Toate acestea pentru a mai acumula experiență.

Lumea se intreabă cat o să mai stai pe bara..

Îmi doresc să mă angrenez intr-un proiect, dar de această dată nu mai există varianta de secund. E un capitol inchis, experienta acumulată este suficienta Doresc să trec intr-o nouă etapă din cariera mea si voi merge unde mi se va propune un proiect serios si realist.

Vasluiul l-a atras cu mirajul Ligii Campionilor

Cand ai plecat de la Steaua, ai spus că nu te vei mai duce nicaieri ca secund. A urmat Vasluiul. De ce?

Asa e, insă mirajul Champions League, plus oferta financiară foarte tentantă facută de domnul Porumboiu, m-au facut să mai accept o experiență ca secund. M-am gandit că incă un an nu imi strica Din pacate, am gasit acolo o echipă noua in schimbare, care se despartise de jucatori ca Adailton, Wesley, Papp, Farkas si cu 15-16 fotbalisti noi. Adică un proiect de reconstrutie, cu bataie pe termen mediu, dar cu asteptari imediate, pe masura investitiilor. Rezultatele nu au venit, dar nici nu au fost cele mai proaste.

La fel ca in momentul plecarii de la Steaua, si la Vaslui ti s-a oferit postul de antrenor principal. De ce nu ai acceptat?

Sunt la inceput de cariera Am tineretea de partea mea si consider că vor mai veni altfel de sanse. Principalul argument pentru care am refuzat, au fost colaborarile cu antrenorii principali. Mi s-a parut normal să imi asum raspunderea si eu pentru munca depusa Nu neg că in multe momente, poate aș fi facut altfel. Și mă refer la metodica de lucru, dar mi-am asumat rolul si m-am adaptat. Însa faptul că cei care s-au ocupat de destinele echipelor mi-au propus să continui, inseamnă mult pentru mine. Înseamnă că au avut incredere in mine si munca mea a fost apreciata Steaua si Vaslui reprezintă varful competitiei noastre totusi...

Ai avut ocazia să lucrezi cu Ciobanul si cu Adrian Porumboiu. Care sunt diferentele dintre ei si cine se ocup㝠mai indeaproape de echipa

Pe langă că investesc foarte mult, amandoi investesc si mult suflet. Poate uneori această pasiune este chiar dusă la extrem. În plus, sunt si orgolii la mijloc si toate aceste amanunte ii fac uneori să mai si gresească atunci cand iși administrează echipele. Sunt de apreciat, pentru că nu multi se inghesuie in ziua de azi să bage bani in fotbal si chiar tin să le urez succes si satisfactii pe masura investitiilor.

Studiul acestei meserii in strainatate trebuie aplicat ca atare si la noi? Sau este necesară adaptarea la fotbalul romanesc? Dacă da, ce fel de adaptari ai facut tu?

Am participat la diverse cursuri de specializare afară si pot spune că am invățat multe lucruri. Se pot pune in practică chiar si la noi si chiar pot fi constructive. Cursurile pentru licenta PRO le-am urmat aici, in cadrul scolii de antrenori. Federatia a facut eforturi importante si a reusit să aducă reprezentanti de marcă ai scolilor de antrenori din Spania, Italia, Germania, Franta si Anglia. Adaptarile mele le veti sesiza atunci cand voi fi principal. Sunt un tip avid de informatie si zgarcit in a da informatii, in special in ceea ce priveste meseria mea. Poate pentru că am si muncit mult să acumulez!

Vreau să fiu angajat antrenor, nu executant!

Sunt ridicate costurile de studiu pentru un tehnician? Crezi că aspectul financiar stă in calea aprofundarii acestei meserii pentru multi dintre tinerii nostri antrenori?

Sunt costuri foarte mari si, din pacate, sunt sigur că nu multi tehnicieni si le permit. Problema este că in această meserie trebuie permanent să te documentezi si să fii la curent cu tot ceea ce e nou. Costurile deplasarilor in strainatate, taxele pentru cursuri, materialele pe care le procur permanent, abonamentele la revistele si siteurile de specialitate, toate costă bani. Partea cea mai importantă este cum adaptezi si pui in practică aceste lucruri acolo unde vei antrena.

Care sunt compromisurile pe care nu ai de gand să le faci in meseria asta?

Nu prea sunt dispus la asa ceva! Mă simt stapan pe ceea ce pot face, imi place să imi asum responsabilitatea si ca urmare vreau ca deciziile să imi apartina Simt că deja lumea mă cataloghează că aș fi rigid in relatia cu patronii. Probabil mi se trage de la Steaua, unde am luat pozitie in anumite momente. Cred că intre antrenor si patron comunicarea este foarte importanta chiar capitala Eu mereu voi fi deschis dialogului si orice idee bună va fi bine-venita dar deciziile de ordin tehnico-tactic imi vor apartine. Asa că oricine se gandeste să mă angajeze, să stie dinainte! Vreau să fiu angajat antrenor, nu executant, iar patronul să se bucure de munca mea si de rezultatele echipei.

Ai avut o singură replică la atacurile pe care managerul Stelei le-a facut la adresa ta si a tatalui tau. Știam că erati prieteni, ce crezi că l-a determinat să facă asta?

Nu am simtit nevoia să mă transform in avocatul lui Anghel Iordanescu, pentru că pe el il apară rezultatele si istoria. În ceea ce mă priveste, eu nu am nimic cu managerul Stelei si nu imi place să mă bag in treburile altora. Însa nu voi ezita niciodată să iau pozitii si să raspund chiar agresiv, atunci cand cineva mă va implica in scandaluri sau va face remarci negative la adresa mea. Asa ca in viitor, cine se gandeste să o faca să se astepte la reactii!

I-au dat echipa gresit lui Gigi, ca să câștige cu Dinamo

Din punctul tau de vedere, al antrenorului, ti-ai dori să ai parte de un manager general care intră in conflict cu fostele glorii ale clubului? Și totul creat doar cu scopul de a proteja jucatorii...

Este normal ca un manager să iși protejeze jucatorii si echipa. Însă acum nu era cazul. Erau niste obervatii pertinente si reactia managerului Stelei a fost nejustificata În plus, nu ai cum să ai un conflict cu gloriile, pentru că acestea sunt persoane atasate de club. Deci, practic, nu ai ce să aperi si de cine.

Cum te simteai la Steaua cand patronul dezvaluia echipa la televizor?

Prost, ce vrei să zic? Că bine? Dar, am folosit o dată in sens constructiv acest obicei al lui. Știam că o va face si l-am dezinformat, pentru ca la randul lui să inducă adversarul in eroare. Chiar inainte de jocul cu Dinamo, din Ștefan cel Mare . Ne-am asumat riscul că se va supara, dar cred că victoria l-a facut să treacă acel amanunt in plan secund.

Aș putea lucra cu Becali, dar nu stiu dacă si dansul cu mine

Copilaria lui Edi Iordanescu se confundă cu Steaua. Cum tatal sau era antrenor in Ghencea, Edi era mereu prezent la antrenamentele roș-albastrilor, dar si in deplasarile echipei

Cand erai mic, obisnuiai să vii la antrenamentele stelistilor?

Da, era cea mai mare satisfactie a mea. Adormeam noaptea cu gandul că a doua zi voi fi la antrenamentul Stelei.

Ce jucatori stelisti iți placeau cel mai mult?

Hagi, Lacatus Dumitrescu, Tudorel Stoica, sunt multi. Cert e că cele mai mari contre le aveam cu Bumbescu, care dezvoltase o placere in a mă agita (n.r. rade).

Ilie Dumitrescu era protectorul meu

Se stie că veneai la antrenamente alaturi de Alin Stoica. De ce crezi că el nu s-a impus niciodată la Steaua si a facut carieră in Belgia?

Alin a fost un copil talentat, insă alegerea a fost a lui si a familiei lui. Nu i-o pot comenta eu...

Ai vreo amintire de la vreun jucator important al Stelei?

Da, cu Ilie Dumitrescu! Era protectorul meu! Destinul a facut ca alaturi de el să imi incep si cariera de antrenor.

Cand ai avut prima minge de piele?

Pfuuu, e de mult, stai să imi aduc aminte... În '87. Am primit-o de la stadion, de la baieti, după ce au câștigat Supercupa Europei.

Tatal tau te lua in deplasarile Stelei?

Da, in multe.. Am avut si sansă pentru că ei erau superstitiosi. Acum, cand stau si rememorez, cred că de multe ori mă luam cu ei din superstitie, că le mergea bine cu mine. De fapt, le mergea bine pentru că erau toti foarte valorosi.

Unde ai urmarit finala Cupei Campionilor Europeni din '86?

Acasa Alaturi de prietenii mei, aveam opt ani!

Care a fost eroul tau din acea finala

Cu siguranță Duckadam.

Ce a lipsit fotbalistului Edi Iordanescu pentru a ajunge un jucator important in Ghencea?

Să am un tată mai putin celebru si o presiune mult mai mica Și dacă sunt sincer pană la capat, mult mai multă munca..

Într-o bună zi, crezi că Edi Iordanescu ar putea reveni ca principal in Ghencea?

Nu stiu, vom vedea dacă Steaua va avea nevoie de mine.

Dar ar putea lucra cu Ciobanul?

Eu da! Nu stiu dacă dumnealui ar putea...

Ce urmează in cariera

Mă voi angrena in orice proiect serios si realist care mi se va propune, chiar dacă am avut posibilitatea să imi incep cariera de principal de la cel mai inalt nivel al fotbalului romanesc. Sunt dispus să o fac de la orice nivel, unde va fi seriozitate.

34 de ani are Edi Iordanescu, el renunțand la cariera de fotbalist pe cand avea doar 26 de ani

ProSport

"Acest parvenit al fotbalului romanesc continuă să iși dea cu parerea despre toti si toate, dar il inteleg si incerc să il tolerez. El nu incearcă astfel decat să compenseze lipsa unor calități reale in domeniul in care activeaza Eu sunt la inceput de cariera nu stiu cat voi reusi in această meserie, mult sau putin, dar tot ce voi realiza, va fi doar pe munca mea si nu voi profita de munca altor oameni asa cum a facut el.

Trebuie să recunosc ca e priceput in a-și aloca merite si are calități teribile de animatoare, pentru că asta e tot ce face in timpul si la finalul jocurilor. Există totusi o diferență mare intre mine si el. Eu sunt un om cu principii, iar asta m-a facut ca incă de la varsta de 32 de ani cand am venit pentru prima oara ca antrenor secund la Steaua, să intru pe poartă cu capul sus si tot asa să si plec. Spre deosebire de el care pe toată perioada cat a activat acolo a avut pozitia strutului speriat, pentru a nu-și supara seful.

Eu am lucrat mai putin timp cu patronul Ciobanul, dar se pare că il cunosc mai bine si de aceea il anunț că Ciobanul e un caracter puternic si chiar dacă tolerează mai greu anumite lucruri, in final ii plac tot oamenii puternici si drepti. Să stie că dacă vrea să iși pastreze postul, trebuie să facă ceva mai mult decat să fie umil si să pupe antrenorii la goluri. Mentionez că nu mă voi putea dezice niciodata de Steaua care va fi mereu in sufletul meu dar acum mă bucur cu retinere pentru realizarile ei, tocmai datorită acestui personaj care murdareste. Somn usor, Stoica Mihai.

PS. Cineva mi-a transmis acum ceva timp că in cercuri restranse amenință că mă va denigra public, profesional si uman. Probabil că există această posibilitate, sunt foarte convins că e in stare să-și inventeze lucruri pentru a-și atinge scopul, dar sunt linistit pentru că opinia publica ii cunoaste nivelul si rolul", a scris Edi Iordanescu pe Facebook.

Ce a spus Mihai Stoica despre Edi Iordanescu la finalul meciului cu FC Brasov:

"Edi Iordanescu de ce vorbeste? A fost secund la 4 sau 5 antrenori si ce a facut. Are 34 de ani si nu a realizat nimic. Nu inteleg cum de il bagă lumea in seama Mai bine iesea si vorbea după o victorie a Stelei, sau explica cum a pierdut 5-0 la Haifa. Sintem lideri intr-o grupa de Champions League. Cum pot altii sa se bucure de o infringere de-a Stelei?"

Edi Iordanescu a discutat cu patronul Radu Calin de la Fortuna Brazi, iar tratativele s-au concretizat, pană la urma astfel că probabil luni el va fi prezentat oficial la echipa cu ocazia primului antrenament din 2013, anunță Ziarul de Prahova.

Obiectivul Fortunei pentru acest retur este promovarea in esalonul secund, prahovenii avand de recuperat un punct față de liderul Unirea Tarlungeni.

ASA Targu Mureș se pregateste de noul sezon in Liga a II‘a. Antrenamentele sunt dure, dar extrem de bine organizate. Nimeni nu comenteaza Totul pare bine calculat cu mult timp inainte, asa cum se intamplă la echipele mari. Terenul e transformat parcă in circuit de atletism pentru că se sustin testele fizice. În centru, un tip inalt, cu o sepcuță alba monitorizează sedinta de pregatire. Seamană perfect cu omul cu sepcuță albă care statea pe banca nationalei la Mondialul din 1994 sau la cel din 1998. E fiul celui de atunci. Edi Iordanescu a pornit pe urmele tatalui sau. Am acceptat să vin la Targu Mureș pentru că se doreste performanță etapizat si există infrastructura care pentru mine este cea mai importanta Proiectul este pe doi ani. Nu vreau să ne cream iluzii degeaba. E un proiect inceput de la zero , explică Iordanescu junior motivul pentru care a ales ASA.

E a doua aventură a sa ca principal, după Fortuna Brazi, alaturi de care a ratat la mustață promovarea in Liga a II‘a. Are deja un record de care e mandru: Am 21 de jocuri la Fortuna in care n-am pierdut niciunul, incluzand meciurile amicale. Au fost 7 victorii si 2 egaluri in campionat. Pot spune că sunt neinvins ca principal .

"Tata m-a invățat ce e echilibrul"

De mic, Edi Iordanescu a stiut cum stă treaba in fotbalul de mare performanță. A copilarit alaturi de marea echipă a Stelei, de la finalul anilor '80. Tatal sau l-a crescut in vestiar. Am fost influentat in sensul in care am crescut printre ei. Știam ce inseamnă atmosfera unui vestiar. Sunt amanunte importante. Restul insă le acumulezi in timp , iși aminteste Edi. Pentru el, scoala de antrenor a inceput din adolescență. Cupa Mondială din 1994 a fost o carte deschisa Am trait pe viu toate meciurile. La jocul cu Suedia am trecut de la agonie la extaz. E pacat că am pierdut pentru că nu stiu dacă echipa natională a Romaniei mai poate ajunge in sferturi pe termen scurt sau mediu. Atunci poate a fost si o stare de automultumire. Acum parcă ne pare rau, pentru că am fost atat de aproape de semifinale. Tata traia o tristete enorma insă un antrenor se inchide intr-o cameră si trebuie să se regenereze si cand iese in fata jucatorilor să aibă o pozitie corecta Asta am vazut si atunci. Cel mai important lucru pe care l-am invățat de la el e să fiu echilibrat , spune cel care avea 16 ani in 1994.

"N-am vrut să sar etapele"

În 2010, lui Iordanescu junior i s-a implinit un vis. A ajuns secundul lui Ilie Dumitrescu la Steaua . N-a vrut să profite de numele tatalui. Spune că n-a ajuns antrenor pe pile Au fost patru ani de studiu inainte să fac pasul alaturi de Ilie Dumitrescu. Am fost la conferinte de perfectionare in strainatate, la tot felul de cluburi unde am putut să vad diverse filosofii. În paralel am facut si studiu individual din carti si DVD-uri pe care am reusit să mi le procur de la scoli importante de fotbal cum ar fi Coverciano, dar si din Spania si Anglia. Am facut sacrificii personale. În perioada aceea mi-am platit singur bilete de avion, cazare, intrari la diverse seminarii , iși aminteste Edi.

După demiterea lui Ilie Dumitrescu, Edi a fost numit principal. A stat insă doar două meciuri pe banca Stelei. I-a socat pe toti cand n-a vrut să stea mai mult. La fel si la FC Vaslui. Desi mă simteam pregatit, aveam doar trei luni de cand intrasem in fotbal si mi-am propus să parcurg niste etape corecte si să nu le sar. Dacă aș fi acceptat aș fi sarit niste etape. Nu vreau să am regrete. Vreau să mă concentrez pe viitor. Sper să revin intr-o zi la Steaua , spune cu seninatate Iordanescu jr.

"N-aș putea antrena Dinamo"

A lucrat cu Ciobanul si Adrian Porumboiu si spune că s-a inteles cu ei. Un singur lucru nu l-ar face insa Nu ar putea antrena Dinamo. În Romania e greu să lucrezi cu toată lumea, dar sunt oameni care bagă bani multi. Trebuie respectati. O relatie de respect e cea mai indicata Referitor la Dinamo e bine să nu spui niciodata dar nu aș putea antrena acolo , e convins Edi Iordanescu.

Fotbalul in familia Iordanescu inseamnă foarte mult. Nu pot să spun totul pentru că sigur sunt si alte valori in viață, dar in casă se vorbeste zilnic de fotbal

Edi Iordanescu, antrenor ASA Targu Mureș

CV - Edi Iordanescu

35 de ani

Antrenor principal din ianuarie 2013: Fortuna Brazi (9 meciuri, 7 victorii, 2 egaluri); ASA Targu Mureș

Antrenor interimar: CFR Craiova “ Steaua 0-1 (Cupa Romaniei), Otelul “ Steaua 1-0 (Liga I), FC Vaslui “ FC Botosani 0-1 (Cupa Romaniei)

Antrenor secund: Steaua “ 22 de meciuri, FC Vaslui - 13 meciuri

ProSport

edi_iordanescu.jpg