Virgil

Iasmin Latovlevici

93 posts in this topic

Hai mai oameni buni, chiar asa, chiar ultimul? Dupa parerea mea e singurul in momentul de fata care trebuie sa fie capitan in sezonul ce urmeaza. Pai Nicolita netalentat asa cum e el joaca cu sufletul si alearga de nebun indiferent de rezultat, decat sa vad ingamfati care nu alearga cand suntem condusi cu 1-0 mai bine il vad pe Banel dandu-si sufletul pe teren.

Da, dar un capitan trebuie sa aiba si luciditate si sa-i ajute pe cei de langa el sa traga mai tare. Banel nu pare capabil de asa ceva. N-ai vazut ce bezmetic e uneori? Ca de fapt asta si e marea lui problema, lipsa de concentrare. Tehnica e a doua. Daca ar fi avut concentrare n-am mai fi vazut lovituri libere in peluza si centrari in tribuna oficiala. Cat de prost esti ca fotbalist, daca esti 100% atent la joc poti ajuta echipa. Voi n-ati vazut la Cristiano Ronaldo, cu toata tehnica lui, i se impleticesc picioarele in minge uneori, mai ales de cand e la Real. A fost capitanu Portugaliei si nu a ajutat absolut cu nimic.

Edited by ebonyc

Vis. Cel mai praf jucator sa-l punem capitan.

Apropo.. sunteti(m) off-topic.

Il contestam pe oier ca tot critica fotbalistii la TV,da exact asa facem si noi fara ca macar sa-i dam o sansa...

Hai sa-i uram un ~Bine ai venit~ si sa-i criticam sau nu evolutia dupa ce-l vedem cateva meciuri!

Forza Steaua! :wub:

2 scumpi.

gspu', dupa meciul cu U. Cluj, din deplasare:

- ezitant in defensivă

- nu a dat nici o centrare bună din 3 incercari

- a urcat rar in ofensiva jucind doar 24 de baloane in jumatatea clujeana

Sunt placut impresionat de jocul lui in meciurile astea de inceput. La Timisoara nu juca asa bine. Sa-l vedem si-n meciuri mai tari cum evolueaza. E bine macar ca nimereste poarta aia, spre deosebire de Bogdan Stancu, care desi a marcat un supergol si a salvat meciul, a fost nevoie sa trimita 2 suturi in peluza pana sa dea gol sau Tanase care a dat un sut a la Banel in fanion.

Daca Stancu dadea 3 din 3 in fiecare meci mai era la Steaua? Cum sa ai pretentiile astea ma? E perfect normal sa ratezi.

On: a jucat bine de tot aseara Latovlevici. Intra in combintii, da drumul la minge cand trebuie. Are o singura problema..de prea multe ori pe faza de aparare strange in centru cand nu ar trebui si lasa flncul stang liber pt elvetieni. Nu a avut un mijlocas stanga veritabil aseara, care sa il ajute. Tanase era mai mult in centru.

Joaca excelent ... conform sport.ro fani il vor la nationala mai mult decat il vor pe Radu Stefan .

25_000_de_oameni_au_votat_latovlevici_omul_reinventat_de_piturca_la_nationala_in_locul_lui_rat_1.jpg

Edited by CrIsTiaNNN2

Scula de jucator din ce am vazut in aceste cateva meciuri,sper so tina tot asa.chiar aveam nevoie de asa cva pe stanga,bafta in continuare Iasmine.

Inca nu e nimic oficial si sper sa nu fie. Cat timp a stat la Timisoara nu a aratat nimic. A fost un jucator obisnuit care nu a reusis sa se faca evidentiat mai deloc nicaieri.

sper k ti'a sucit mintile :D

Jucatorul adus de la Timisoara iși aduce aminte că a avut astm timp de 4-5 ani, motiv pentru care doctorii i-au spus că-și riscă viata dacă va continua să facă fotbal.

### Fundasul stinga dezvaluie cum dormea stind in sezut pentru a nu se sufoca, dar si cum bunica ii punea mamaligă fierbinte pe piept pentru a-l ajuta să respire mai usor.

### Momentul de rascruce al carierei de jucator s-a petrecut acum 5 ani, cind după un an de antrenamente facute de unul singur a decis să renunte la fotbal, insă norocul si Hagi l-au intors din drum.

Fotbalistul cu cea mai explozivă crestere in joc din noua trupă a Stelei, Iasmin Latovlevici, iși povesteste drama vietii si momentele de cumpană ale carierei.

"Ce maninca ma asta inainte de meciuri de poate juca intr-un asa ritm?". Întrebarea a fost auzită in tribunele din Ghencea spre finalul meciului dintre Steaua si Grasshopper si trimiterea era la Iasmin Latovlevici. Cu o prestatie senzationala mai ales in prima repriza cind l-a bombardat pur si simplu pe portarul advers, fundasul a fost nevoit să stea la stadion pină la ora 01:00 dimineata, la controlul antidoping.

"Am ajuns acasă si alte aproape două ore nu m-a luat somnul de la efort". Ieri la prinz insă a acceptat propunerea de a oferi un interviu cititorilor GSP. Locatia e o cafenea din Bucuresti, iar chelnerul vine si, inainte de a lua comanda, ii intinde mina stelistului. "Dati-mi voie să vă felicit pentru prestatia de aseară!". Latovlevici se simte jenat de atentia si complimentele celui care apoi ii aduce un fresh de portocale.

- Iasmin, cititorii gsp.ro te-au desemnat cel mai bun jucator la Steaua - Grasshopper. Esti de aceeasi parere?

- (Ride)... E opinia publicului, eu sunt bucuros, dar importantă e parerea antrenorului. Toată echipa, nu numai eu, a facut un meci foarte bun.

- Te-am vazut executind in premieră toate fazele fixe de pe partea dreapta

- Da, a fost decizia antrenorului si chiar am exersat astfel de faze la antrenamente. Cred că e indicat ca un stingaci să bată loviturile din dreapta pentru că e bine ca mingea să meargă spre poartă si orice deviere să-l pună in incurcatură pe portar.

- Dar suturile alea senzationale din prima repriză de la cine ai invățat să le tragi?

- De la Hagi. Ramineam să lucrez după antrenamente si sutam cit puteam de tare, dar nu pe poarta Hagi m-a invățat să nu mai trag violent, ci să caut mereu spatiul portii, că asta e secretul. A avut dreptate.

"Cind alergam, ramineam fară aer"

- Oamenii prin tribună se intrebau ce maninci inainte de meciuri de poti juca intr-un asemenea ritm.

- (Zimbeste, după care lasă capul in pamint)... Capacitatea mare de efort cred că am avut-o mereu. Știti, am avut o mare problemă in copilarie. Pe la 7 ani m-am imbolnavit de astm. Doctorii au fost fermi: «Dacă mai faci sport iți pui viata in pericol».

- Și cum ai reusit să cîștigi lupta cu boala?

- Mama voia să-mi ia spray din acela special, dar tata a refuzat categoric. «Copilul meu nu va ajunge un rahitic, va face sport cu orice risc». Faceam crize des, ramineam fară aer, eram nevoit să dorm nu intins, ci stind in sezut, că altfel mă sufocam. A fost teribil. Mi-aduc aminte că bunica facea mamaliga o infășura intr-un prosop si mi-o punea pe piept. Eram alergic la pene, puf si praf.

- Și la fotbal cind te-ai dus, la ce virsta

- La 10 ani. Mi-a fost greu la inceput, cind alergam ramineam fară aer, mă inroseam la față, insă incet-incet am luptat, am trecut peste tot si pe la 11-12 ani am scapat definitiv de astm. Cind m-am dus din nou la doctorita care imi interzisese să fac sport, a ramas uimită: «E exclus ca tu să fii acelasi care avea astm acum 4 ani. Nu pot să cred asa ceva».

"Mă refuzau toti"

- În afara acestei drame, ai mai avut un moment de cumpană in cariera de jucator?

- Aveti la dispozitie vreo 3 zile si spatiu in ziar să vă povestesc prin ce-am trecut?

- A fost vreun moment in care ai vrut să renunti la fotbal?

- Da, acum 5 ani. În 2004 am fost nevoit să alerg prin parcuri, să fac antrenamente de unul singur. Echipa la care eram, FC BC Golf Timisoara, nici nu mă mai folosea, nici nu mi-a dat drumul. Alergam zi de zi ca un nebun, cred că o puteam concura lejer pe Gabriela Szabo. În 2005, m-am dus in "C" la Oradea, dar după două saptamini mi-au zis că nu mă opresc, m-am intors la Timisoara, după care la CFR Cluj, dar Șunda nu m-a dorit. Nu mai stiam să stau pe teren, nu mai aveam repere, nu mai aveam stiinta jocului, nu mai stiam nimic.

- Și de ce...

- Stati, că e mult de povestit. De la CFR m-am dus la Brasov. Era Multescu acolo. După două zile imi zice «Îmi pare rau, n-am ce face cu tine». A fost momentul in care am cedat psihic. După un drum de 8 ore cu trenul, am ajuns acasă si am zis: «Renunț». În Timisoara a venit insă Poli AEK, s-a facut un satelit, CFR Timisoara, si am ajuns si eu acolo. La primul antrenament, i-am lasat pe toti in spate cu vreo două ture, doar la alergat eram beton, numai că la joc eram dezorientat rau.

"Am profitat de accidentarea unui coleg"

- Ce povestesti pare desprins dintr-un scenariu de film.

- Stati să vedeti ce urmeaza S-a facut un trial, cu 3 meciuri. Cind s-a anuntat ultima echipa nu eram nici acolo. Doar eu si cu incă un coleg am ramas pe din afară! Înainte să ies pe teren am mai gasit un tricou prin vestiar si l-am luat. În minutul 5 s-a accidentat chiar fundasul stinga si asa am intrat si mi-am cîștigat locul!

- Și cine te-a promovat la echipa mare?

- Hagi. Fiind antrenorul lui Poli, a venit la un meci cu echipa secunda La final a intrebat: «Cine e fundasul stinga si cîți ani are?». Cind a auzit că am doar 20 de ani, a fost scurt: «Să mi-l aduceti urgent la prima echipă».

- Să revenim la Steaua, cum e cu Ilie Dumitrescu?

- Relatia e buna Noi trebuie să fim receptivi si să intelegem ce vrea de la noi, iar pină acum am inteles pentru că am cîștigat cele două jocuri.

- Te consideri un fundaș ofensiv?

- Îmi place să atac, recunosc, dar depinde de situatie, pentru că de multe ori trebuie să stai in aparare dacă asa iți cere antrenorul. Dusan Uhrin m-a incercat in niste amicale si ca mijlocaș stinga ofensiv, insă imi place mai mult să vin in forță din linia din spate si să fiu un fel de surpriza

"Din cauza faptului că nu am putut respira bine 4-5 ani, mandibula mi s-a deplasat prea in față si nu e intr-o pozitie normala Ar trebui să fac operatie"

IASMIN LATOVLEVICI

"Am refuzat-o pe Dinamo acum ceva vreme. La acel moment doream să performez la Timisoara. Nu regret deloc alegerea, mă bucur enorm că acum am ajuns la Steaua"

IASMIN LATOVLEVICI

"Stadion plin era si la Timisoara, insă pe Ghencea publicul e mult mai agresiv si pune o presiune fantastică pe adversar. Simti realmente cum te impinge de la spate"

IASMIN LATOVLEVICI

"N-o să uit toată viata unul dintre sfaturile pe care mi le-a dat Hagi. Mi-a zis că atunci cind voi lasa pe cineva să-mi ia personalitatea, voi fi nimeni in fotbal si in viață. O să-i urmez sfatul cu orice risc"

IASMIN LATOVLEVICI

"Cea mai bună refacere pe care o fac după meciuri solicitante e multă gheață si apă rece in bazinul in care stau zeci de minute"

IASMIN LATOVLEVICI

Ce este astmul

- o afectiune cronică a plaminilor, caracterizată prin probleme de respiratie cauzate de inflamarea cailor aeriene

- in timpul unui atac de astm, celulele din caile aeriene produc mai mult mucus decit in mod normal, infundindu-le; acestea se inflameaza determinind caile aeriene să se umfle si muschii din jurul lor să se incordeze

- desi e considerată o boală incurabila unele medicamente pot ajuta la controlul acesteia, precum inhalatoarele sau tabletele cu steroizi. Acestea insă pot, pentru o perioadă scurtă de timp, să producă tahicardie sau usoare spasme musculare.

- in SUA există peste 12 milioane de persoane care au astm, iar in lume mor anual 4.000 de oameni din cauza acestei boli, 80 la sută fiind copii

Latovlevici despre

... Echipa natională

"Aș minti dacă aș spune că nu mă gindesc si la echipa nationala Dacă voi avea evolutii bune la Steaua, probabil că voi ajunge si acolo. Eu mă simt capabil, că doar nu mai sunt un copil de 19-20 de ani, fară experiență"

... Meciul Steaua - Timisoara, din 29 august

"Nu-l privesc ca pe o revanșă, am invățat in toti acesti ani ce inseamnă profesionismul si mă gindesc doar să dau totul pentru echipa care mă plateste acum"

... Modelele de jucatori de bandă

"Îmi place Kolarov foarte mult, imi place si Evra de la Manchester United. Mai e si Lahm, de la Bayern Munchen, chiar dacă el e pe dreapta, urcă fantastic in ofensivă"

... Tentatiile Bucurestiului

"Nu mă intrebati de asa ceva, fiindcă in afară de stadion-casă-mall nu stiu nimic. Mi-a zis Surdu o dată să merg la AFI Cotroceni si mi-am luat iubita, am mers pe stradute si am nimerit la Palatul Cotroceni. De-atunci am zis că iesirile nu sunt de mine"

Calitatea nr. 1 pe care crede că o are

"Vitalitatea. Restul sunt lucrate sau muncite"

Defectul nr. 1 pe care crede că il are

"Vreau să fac prea multe. Cred că acest defect m-a impiedicat să realizez mai mult in toti acesti ani"

9 tehnicieni cu nume importante i-au fost antrenori lui Latovlevici in ultimii 4 ani: Hagi, Cirtu, Piturca Sabau, Sandoi, Uhrin, Balint, Șumudica Ilie Dumitrescu

Desemnat de fani omul meciului cu Grasshopper

Siteul gsp.ro a lansat imediat după terminarea meciului de joi, din Ghencea, un sondaj de opinie cu intrebarea "cine a fost cel mai bun stelist?". Cele mai multe voturi le-a strins Latovlevici, urmat de Tatarusanu.

gesepe

Am castigat un jucator, care, nu numai ca s-a integrat foarte bine si pare ca e intr-o forma excelenta, dar si un om simplu, muncitor si cel mai important, cu caracter.

Are cam toate calitatile pentru a deveni un jucator foarte mare.

Multa bafta in continuare!

A jucat frumos impotriva elvetienilor.Am fost placut surprins,poate pentru ca la Timisoara nu-l remarcasem cu un asemenea joc.Desigur,nici nu e treaba mea sa monitorizez jocul celor din Banat.

Asa,ca o gluma,seamana cu Ribery cand are barba pe fata.

Primul transfer care nu este ''teapa'' venind dinspre Timisoara.

O surpriza placuta pana acum Latovlevici.

Uite..cum incet incet..vin jucatori cu orgoliu,spirit de echipa si talent..

Latovlevici...a facut un meci fooarte bun contra elvetienilor...konig (portarul lor)era sa sio ia..dar a aparat foarte bine...

Daca nu il aveau pe konig in poarta..sio luau mai rau..

Bravo Iasmin...sa te ti bine in continuare si sa le arati rivalelor de ce e in stare Steaua :steag_cruce_invers::steag_cruce_invers::steag_cruce_invers:

Pare destul de la locul lui. Prefer insa sa il mai observ vreo 2-3 meciuri. Bravo lui si sa ma uimeasca in continuare cu jocul prestat :)

sper k ti'a sucit mintile :D

Ce-ai ma, nu mai stii de gluma?

felicitari pentru meciurile de pana acum. Latovlevici pe stanga si Emeghara pe drapta + Galamaz centru , suna foarte bine pana aici. nu ar trebui sa fie problemele pe care le aveam dupa plecarea lui Goian si Ghionea.

Latovlevici mai are pe cineva pe acelasi post?In caz ca se accidenteaza?