Virgil

Cosmin Matei

65 posts in this topic

nu cred ca e o accidentare grava...va reveni la antrenamente in 2-3 zile...

Pustiul promovat de Ilie Dumitrescu in startul acestui sezon s-a accidentat in meciul pe care echipa a doua l-a disputat sambata impotriva celor de la Juventus Colentina si va avea nevoie de trei saptamani de repaus.

Si celalalt mijlocas stanga pe care Ilie Dumitrescu il avea in lot, Cristi Tanase, este accidentat, astfel ca Ilie Dumitrescu este nevoit sa improvizeze.

Cel mai probabil, la urmatoarele meciuri Romeo Surdu va fi trimis sa joace in banda stanga, pe un post in care a mai evoluat la CFR Cluj.

Onlinesport

asa e...m-am informat...sta cam vreo 3 saptamani...:P!!!

Talent si Tupeu are din plin,sa speram ca va fii si serios.Mi-a placut cum a jucat cu Timisoara,sa speram ca va juca din ce in ce mai bine.Poate avea un viitor frumos si chiar poate ajunge intr-un punct in care va putea fii comparat cu Hagi,deocamdata nu poate fi comparat nici cu Bicfalvi.Mult Succes sa ai Matei.

Coutinho din Ghencea! :D

bine a zis cine-a zis ca e cu 10 clase peste tanase . Imi place de el ca nu e individualist. Ajunge-n careu si paseaza,centreaza ..nu e disperat dupa gol . Tot inainte cu pustii Stelei .

excelent pustiu,aseara peste Onofras si cred ca e mai bun decat Radut,stiu nu joaca pe acelas post dar,in ansamblu e mai util echipei,aseara doar la faza cand era in careu la 3 m de poarta s-a blocat nu a stiut ce sa faca cu varza dar,acolo sunt emotiile plus faptul ca nu are experienta,sper sa creasca impreuna cu Gardos si Radut si sa devina fotbalisti de RANK

bine a zis cine-a zis ca e cu 10 clase peste tanase . Imi place de el ca nu e individualist. Ajunge-n careu si paseaza,centreaza ..nu e disperat dupa gol . Tot inainte cu pustii Stelei .

Eu zic ca e individualist , dar in acelasi timp stie sa dea drumu la minge cand trebuie.

excelent pustiu,aseara peste Onofras si cred ca e mai bun decat Radut,stiu nu joaca pe acelas post dar,in ansamblu e mai util echipei,aseara doar la faza cand era in careu la 3 m de poarta s-a blocat nu a stiut ce sa faca cu varza dar,acolo sunt emotiile plus faptul ca nu are experienta,sper sa creasca impreuna cu Gardos si Radut si sa devina fotbalisti de RANK

Super bun...singurul care a schimbat fata unui joc previzibil. Imi place Matei...El si mai trebuie promovat Florentin Matei de la tineret. 2 talente pe care le are Steaua. Gardos ... bun tehnic tupeist...bun si asta.

Revenind la Matei, ar trebuie titularizat. Dupa cum am vazut mai multi, pustiu chiar joaca fotbal...Are si fizic , e tare pe picioare...

Eu zic ca e individualist , dar in acelasi timp stie sa dea drumu la minge cand trebuie.

Cum se zice acum: maxima asta!

Ținut pe tușă aproape două luni din cauza unei entorse, prima accidentare gravă din cariera Cosmin Matei a revenit in tricoul primei echipe miercuri, contra Sportului, si a fost unul dintre cei mai buni stelisti. La final s-a bucurat de laudele patronului Oierul, dar la interviu a aratat o maturitate uimitoare pentru cei 19 ani pe care i-a implinit pe 30 septembrie.

Salut, Cosmin! Cum a fost să joci iar la prima echipa

E dificil să revii după aproape două luni in care ai stat departe de teren, dar cu Sportul m-am simtit bine. Oricum, pot mai mult decat am aratat miercuri.

Esti multumit de tine? Banuiesc că ai citit laudele lui Ciobanul...

Mă bucur că dansul a zis asta si-l asigur că nu mi se va urca la cap. Eu sper să-i confirm asteptarile, stiu ce am de facut.

Ce-ți propui pentru sezonul acesta la Steaua?

Eu sunt incă tanar si-mi doresc să joc cat mai mult posibil, pentru că am concurență puternică pe postul meu. Știu că pot mult mai mult decat am aratat pană acum. Oricum, vreau să ajut cat mai mult echipa pentru a câștiga campionatul.

Totusi, mai mult ai stat pe la echipa secunda..

Da, dar eu voi munci ca să demonstrez ce pot. Eu am venit aici ca să joc la Steaua, nu la Steaua II!

Ce post crezi că ti se potriveste?

Am fost obisnuit să joc mai mult ca mijlocaș central ofensiv, dar nu fac nazuri de genul asta, evoluez acolo unde mă pune antrenorul. Și pe stanga mă simt bine, deci e OK.

Esti un microbist oarecare. Fă-i o analiză fotbalistului Cosmin Matei, cu defecte si calități!

Sincer, nu vreau să vorbesc despre calități, pe alea ar trebui să le vadă ceilalti. Eu cred că uneori sunt delasator, dar nu e un lucru grav. Pentru ca in general, cand imi propun ceva, chiar realizez, sunt ambitios.

Ai fost adus la Steaua in mandatul lui Piturca Ce sfaturi ti-a dat?

Dansul mi-a zis să pun accent pe faza defensivă si asta fac, chiar dacă uneori nu e placut. Știu ca dacă nu esti capabil să faci ambele faze, esti mort!

Cu ce echipă crezi că se va lupta Steaua pentru titlu?

Cu Otelul!

Serios?

Foarte serios. Au trecut atatea etape, e lider. Pai dacă a ajuns acolo, inseamnă că este cea mai buna nu?

Ai vreun jucator preferat de la Galati? Sau din Liga I?

Îmi place Rapă de la Otelul, e un fundaș bun. Îl admir pe Marius Alexe. În general apreciez jucatorii tineri, apropiati de varsta mea.

Ultima intrebare: speri la un transfer la o echipă mare din strainatate?

Cine nu spera Dar in niciun caz curand, iți trebuie niste realizari să ajungi acolo, niste trofee. Pană atunci trebuie să joc constant, să fiu titular la Steaua macar un an, să demonstrez ce pot si abia atunci să vorbim despre asa ceva.

Chiar dacă se spune că sunt foarte tupeist, eu n-am luat niciun rosu in cariera În afara terenului sunt cuminte, nu am dat un pumn toată viata - Cosmin Matei, mijlocaș Steaua

Nu vreau să zic că mă antrenez suplimentar, că nu m-ar crede nimeni. Dar scrieti că trag maxim la fiecare antrenament - Cosmin Matei, mijlocaș Steaua

Cum l-a dat afară Șumudică

În urmă cu un an, la Farul, Matei l-a avut antrenor pe Marius Șumudica "M-a dat afară de pe teren la primul antrenament pentru că a spus că nu eram serios. Oricum, eu m-am inteles bine cu dansul, il apreciez. Am jucat aproape meci de meci, deci cred că si dansul a avut incredere in mine", iși aminteste pustiul Stelei.

A "fugit" de la Urziceni

În vara Cosmin Matei a fost dorit de mai multe cluburi din Liga I, asta pană a ajuns la Steaua. După ce a refuzat Astra si International, a ajuns să se antreneze alaturi de Unirea Urziceni. După cateva zile la vicecampioana Romaniei, Matei a disparut subit. MM Stoica povestea atunci: "A spus că se duce să dea examenul de Bacalaureat, dar nu s-a mai intors". De fapt, mijlocasul aflase de interesul Stelei si astepta să se rezolve transferul.

L-a refuzat pe Hagi

În urmă cu un an si jumatate, cand se contura proiectul Academiei de Fotbal a lui Gică Hagi, Matei, alaturi de Alibec, colegul sau de pe atunci de la Farul, a fost ofertat. A refuzat, dar acum nu regretă: "Pe domnul Hagi il respect foarte mult. Eu il cunosc, a venit după un meci de la nationala de juniori si ne-a felicitat. Nu stiu dacă dansul mă stie pe mine".

prosport

Imi place de el ca nu e individualist.

:)) Nu il cunosti bine ! Te asigur ca e genul de jucator caruia ii place mingea , il cunosc foarte bine de cand evolua la juniorii lui FCM Targoviste . Acum e la inceput , joaca cu frica , de aceea paseaza imediat , mai are si unele scapari , insa daca va prinde incredere nu va mai da drumul la minge , o sa vezi...

Oricum e destul de talentat , poate o sa-l vedem si pe Florentin Matei , el are doar 17 ani :)

Revenind la Matei, ar trebuie titularizat. Dupa cum am vazut mai multi, pustiu chiar joaca fotbal...Are si fizic , e tare pe picioare...

Are fizic ? :)) Cred ca glumesti sau nu l-ai vazut jucand ! In meciul cu Timisoara din etapa a 6a , a stat numai pe jos la orice contact ! Nici tare pe picioare nu e , deocamdata e " fricos " , mai are nevoie de tupeu si de sala ca sa fie ca torje ( de exemplu ) :)

Mai are o problema , toti antrenorii care l-au avut s-au plans ca nu face faza defensiva si pana la urma au dreptate !

Cum vine asta e individualist da stie sa dea drumu la minge?:))))

ai jucat vreodata fotbal ?o sa-mi raspund singur: cu siguranta nu. Exista fotbalisti care dribleaza, scot oameni din joc si dau pasa la momentul potrivit.

AMATOR !

S-au gasit doi"jurnalisti" de la gps, dupa 3 zile de la meciul cu Rapid, ca a avut manifestari nelalocul lor in meciul cu ciorile vopsite. Doua ciori care au ramas fara graunte si s-au gasit sa inventeze un articol dupa ce au vazut ca Matei si-a batut joc de 3-4 rapidisti in cateva faze.

Pustiul Stelei a facut un spectacol jenant in spatele unei porti: s-a prefacut că se incalzeste, i-a injurat pe Șumudică si pe alti rapidisti si si-a ironizat colegii.

Cel mai tinar fotbalist din lotul Stelei este si cel care creeaza de cind a venit, cele mai multe probleme de indisciplină in Ghencea. Ultima iesire in decor a pustiului Cosmin Matei, care a implinit 19 ani acum două luni, s-a petrecut la ultimul meci oficial al roș-albastrilor, sfertul de finală cu Rapid, din Giulesti.

Kapetanos a facut sprinturi, el nu

Reporterii GSP au urmarit intreg meciul din spatele portii dinspre Teatrul Giulesti, acolo unde incă din prima repriză Cosmin Matei a fost trimis de Lacatuș la incalzire. A fost singurul dintre rezervele "Fiarei" care n-a urmat indicatiile bancii tehnice si nu s-a incalzit in mod serios. A preferat să stea rezemat de panourile publicitare din spatele portii, in timp ce Kapetanos si mai ales Marinescu executau sprinturi in toată regula.

"Uite-l pe tiganu' de Șumudică!"

"Ce-mi trebuie mie incalzire, ma eu cind intru ii iau la mină pe tiganii ăștia si gata", a fost replica lui catre doi oameni din staff-ul Stelei care au stat si ei in spatele portii. Neavind treabă cu incalzirea, Matei a trecut imediat la remarce adresate celor care erau pe teren sau pe margine. "Uite-l si pe tiganu' ala de Șumudica ce istericale si ce comentează la fiecare fază", a zis Matei. După ce Coman l-a fentat pe Surdu printr-un "calcii", Matei a reactionat ironic la adresa colegului sau: "Comane, de astă-seară esti idolul meu, ce i-ai facut lu' Romica!".

"Indicatii" colegilor si ziaristilor

La fel s-a comportat si in repriza secunda Le-a dat indicatii lui Nicoliță si Surdu, l-a injurat pe Bornescu, iar cind a fost atentionat de cei din staff-ul sau că sunt ziaristi in preajmă si aud tot ce zice, a reactionat: "Să mă sugă si ei". În minutul 79 i s-a facut semn de pe bancă să vină pentru a intra. Reactia lui: "Baga-mi-aș p...a, nici nu sunt incalzit bine". A intrat si n-a avut nici o realizare, nici un sut pe sau la poarta nici o pasă filtrantra

226 de minute a jucat Cosmin Matei in tricoul Stelei, in toate competitiile, neavind gol marcat sau vreo pasă decisivă

CE ALTE ACTE DE INDISCIPLINĂ‚ A MAI AVUT

1. La Farul a refuzat să facă faza defensiva Tehnicienii de la Constanta i-au atras atentia că nu se implică si in aparare. "Eu nu fac faza defensiva dar fac diferenta cind atacam, asta e rolul meu in echipă", le-a zis fotbalistul.

2. Șumudică l-a dat afara Dupa ce a preluat Farul, Șumi l-a dat afară de pe teren pe Cosmin Matei, chiar la prima sedință in care ii conducea pe "rechini". Motivele? Mijlocasului i-a sunat telefonul in vestiar, inaintea antrenamentului, iar pe teren a avut citeva executii care l-au scos din sarite pe Șumudica

3. La Urziceni: "Stilul echipei nu e de mine". În vară s-a aflat in probe la Unirea Urziceni, insă a avut un derapaj si acolo. "Stilul defensiv al acestei echipe nu mi se potriveste, eu sunt jucator ofensiv", a fost parerea lui Matei, care a solicitat să plece din cantonament că ar sustine citeva examene, dar nu s-a mai intors.

4. Ilie Dumitrescu: "Calități da, comportament nu". La doar două saptamini după ce a preluat-o pe Steaua, Ilie Dumitrescu s-a aratat socat de Cosmin Matei. "Ai grija asa n-o să ajungi nicaieri! Fotbalul pe care ti-l imaginezi, in care tu esti numarul 10 si restul echipei se invirte in jurul tau, s-a dus demult! Ori alergi, esti serios si te implici la fel cum fac ceilalti, ori trece timpul pe lingă tine!!", i-a zis Ilie lui Matei.

5. Cazuse in patima jocurilor de noroc. În perioada cit a evoluat la Farul, era vazut tot mai des pierzindu-și serile si chiar noptile in cazinourile din Constanta, unde pierdea sume mari de bani.

"Matei poate fi oricind titular la Steaua. Va fi fotbalist mare. O să mă ocup eu de el, e pacat să se piardă la calitățile pe care le are" - Ciobanul

Face naveta pentru ea

Din luna august, Cosmin Matei are o nouă iubita Silviana Nica, in virstă de 19 ani, a reusit să-l cumintească pe fotbalistul Stelei, care in perioada cit a evoluat la Farul cazuse in patima jocurilor de noroc. Matei face des naveta pe Litoral, cu microbuzul, deoarece nu are carnet, pentru a sta cu Silviana.

gsp

Tocmai asta e problema lui , este indisciplinat in toate privintele :) Il cunosc de cand evolua la FCM Targoviste , de la varsta de 16 ani era o problema , este un fel de N`Doye !

Pacat de talentul sau , daca nu se potoleste va zbura de la Steaua...

Atatea povesti scoase din can can , pa prosteala au mai scos un articol .A auzit un fotograf ceva ,au adunat inca 30 de povesti despre matei care au fost dinainte si gata articolul.

Edited by zloty

daca e adevarat..i-ar trebui 6 luni de Armata. daca nu e adevarat..ziaristiilor le-ar trebui 6 luni de auschwitz

Daca este adevarat trebuie batut cu fierul incins si aruncata apa fiarta pe el! :D

Sa fie tarat in piata si aruncat cu pietre in el , dupaia reinviat si repetata lectia pana se invata minte :bananadance: