Virgil

Cosmin Matei

65 posts in this topic

thumb_91_matei_2010.jpg

Nume complet: Cosmin Gabriel Matei

Data nasterii: 30.09.1991

Locul nasterii: Targoviste

Inaltime: 175 cm

Greutate: 65 kg

Numar pe tricou: 91

Steaua l-a transferat luni pe internationalul Under 19, Cosmin Matei, de la divizionara secunda Farul Constanta.

Poreclit "noul Hagi", mijlocasul in varsta de 18 ani a semnat un contract pe 5 ani cu Steaua, care a platit 250.000 de euro Farului Constanta, informeaza Gazeta Sporturilor.

Considerat una din marile sperante ale fotbalului romanesc, Matei a impresionat in meciurile nationalei Under 19, inscriind de la mijlocul terenului in meciul pierdut cu Portugalia la Turneul de Elita.

Tehnic, nu foarte inalt si foarte creativ, Matei dribleaza cu usurinta si este asemanat cu fostul mare international Gica Hagi . Pustiul poate evolua pe toate posturile de la mijlocul terenului.

"În această seara am semnat pe cinci ani cu Steaua. Sunt foarte incantat. Țin cu Steaua de mic, iar acum mi s-a implinit visul de a purta tricoul acestei echipe. Pentru inceput, imi propun o integrare cat mai rapidă in lot si să ajung să joc. Mi s-a ivit o sansă uriașă in carieră si trebuie să profit de ea. La semnarea actelor au participat Valeriu Argaseală si impresarul meu. Încă nu m-am intalnit cu patronul Gigi Becali si nici cu antrenorul Victor Piturca Oricum, intrucat sunt in urmă cu pregatirea, eu voi ramane la Bucuresti si voi lucra la stadion, cu un preparator fizic, in perioada cat echipa participa de astazi, la al doilea stagiu extern, din Austria, urmand ca apoi să mă integrez formatiei mari", a declarat Cosmin Matei in exclusivitate pentru ziarul "Cuget Liber".

Bine ai venit, Cosmin Matei!

Edited by I.N.Money

O sa ajunga si asta pe la Pandurii sau Bistrita. Au mai fost pe la Steaua vreo 5 Hagi si vreo 3 Balaci.

Matei nu e cel pe care l-am dat afara cand era la tineret la noi?

Tare mi-e frica sa nu sfarseasca la fel ca alti tineri de perspectiva care au venit la Steaua. Adica pe la Buzau...

Ma intreb al catelea "noul Hagi" o fi acest Matei?

Oare nu e o jignire pt Hagi sa auda ca numele lui este dat tuturor pustilor care au ceva talent?

P.S.La varsta lui,Hagi deja era o certitudine...

Ala care l-au dat afara de la tineret , e Alibec, cred, care a ajuns intre timp la Primavera Inter. :)

Oricum, bine ai venit.

Totusi, daca este nascut in 1991 nu are 19 ani? Hagi la 18 ani jumate juca in echipa nationala, la 22 era deja capitanul tricolorilor, juca la cel mai puternic club al europei din acele vremuri.

Parca sunt exagerari astea cu noul Hagi,balaci, Mutu, lacica, dracica. Cum am mai spus marii jucatori care au facut istorie la 22 de ani erau deja parte a istoriei, varful carierei lor fusese deja pe la 19-20 de ani, pe urma au prins sezoane constante dar fara explozia din primele 2 cand pur si simplu au fermecat lumea.

Acum, sa privim totusi realist, e bine ca l-am transferat pe baiatul asta, cel putin pare cel mai promitator din generatia lui, putini sunt care par ca ajung mari, cel putin in fotbalul nostru. Poate nu o ajunge el Hagi dar macar un Sabin Ilie sa ajunga, fie si pentru un sezon.

bai fratilor e bun l-am vazut la toate meciurile cand a jucat la Farul pacat ca n-a mai continuat din cauza finantelor,clubul FC Farul fiind aproape in prapastie.O afacere buna isi merita toti bani o sa vedeti voi,cei care il criticati acum la inceput fularsteaua2

Tinere nu o sa joci aici.

Te asteapta ani de cosmar.

Chiar dacă a semnat cu Steaua, Matei nu va insoti echipa in stagiul austriac. "S-a decis că trebuie să ramin la Bucuresti si voi face pregatire sub comanda preparatorului fizic. Eu eram in urmă cu antrenamentele si n-aș fi putut să joc in cele 4 amicale", a explicat Matei.

Asemanare izbitoare cu Hagi

C. Matei xxxxx Gică Hagi

1,75 m Înaltime 1,75 m

65 kg Greutate 68 kg

17 ani Debut in Liga I 17 ani

gesepe

Au uitat sa precizeze ca seamana si la sex.

Presa e de vina.De cand s-a retras Hagi,am avut vreo zece potentiali urmasi de atunci.Sa nu ne mintim.Jucatori precum Hagi nu vor mai iesi din tara asta.Vorba cuiva,macar sa ajunga un Sabin Ilie(Adrian ar fi deja VIS!).L-am vazut intr-un meci al Farului,adevarul ca stie bine de tot cu mingea.Dar na,asa stia si Lutu,de exemplu.Sper sa existe rabdare cu jucatorii tineri ce-au venit acum la echipa.Ar fi frumos sa construim o echipa de succes cu jucatori tineri,romani.

Edited by DelPiero10

sper sa nu fie stricat de presa si mai ales de Jiji baiatul asta. despre pericolele vietii de noapte din Bucuresti vad ca a fost invatat.

intr-adevar, ar fi grozav sa construim o echipa tare din jucatori tineri, romani! bergodi incepuse o treaba frumoasa, o sa-l regret mereu. sper ca Piturca stie ce face!

Te asteapta ani de cosmar.

Asa e: bautura si munca nu e pentru oricine... :notangel:

Mijlocasul stelist devenise celebru in orasul de la malul marii pentru pasiunea pe care o avea pentru jocurile de noroc.

Una dintre loviturile Stelei pe piata transferurilor in aceasta vara a fost aducerea lui Cosmin Matei de la Farul Constanta. International de juniori, Matei este considerat cel mai tehnic mijlocas al generatiei sale, multi comparandu-l pentru calitatile sale cu Gica Hagi in tinerete.

Numai ca jucatorul de 19 ani nu s-a facut remarcat doar prin prestatiile de pe gazon, ci si prin viata extrasportiva extrem de tumultuoasa. Prin orasul de la malul marii se vorbeste ca fotbalistul era un impatimit al jocurilor de noroc, in special al ruletei, si ca de multe ori, pentru a face rost de bani, apela la diversi camatari locali. Sumele imprumutate de Matei nu erau foarte mari, ele variind intre 1.000 si 2.000 de lei, si erau de regula restituite "la salariu" sau in eventualitatea unui castig. Un astfel de "imprumut" era sa se sfarseasca insa rau pentru noua achizitie a Stelei.

Matei a intarziat sa-si plateasca o datorie catre un camatar si acesta l-a amenintat ca ii rupe picioarele. A scapat insa fara sa pateasca nimic pentru ca are un tupeu incredibil. I-a spus camatarului ca daca il accidenteaza nu va putea juca pentru Farul si nici nu ii va putea da inapoi banii. Ala a ramas uimit de "curajul" lui si l-a pasuit cateva saptamani, a dezvaluit o sursa din anturajul mijlocasului stelist.

Odata cu transferul in Ghencea insa mijlocasul le-a promis apropiatilor ca se va cuminti si se va concentra exclusiv la fotbal, lasand in urma episoadele cu cantec din perioada Farul.

CanCan

Edited by Lari

Mijlocasul stelist devenise celebru in orasul de la malul marii pentru pasiunea pe care o avea pentru jocurile de noroc.

Are cu cine juca 'nea Piti.

gesepe

Au uitat sa precizeze ca seamana si la sex.

Si nu numai. Amandoi sunt forme de viata bazate pe ADN si carbon, au doi ochi, doua maini, doua picioare, nas, gura, par, samd. Ce mai, sunt identici !

Cand vine vorba de "cancan" nici daca ar scrie ca steagul Romaniei e rosu,galben si albastru nu i-as crede.

Se stia dinainte ca el sa vina la Steaua ca e vagabond.

Edited by RobYnho

O sa aiba companie Dodel si Toja ! :D

Edited by red&blue_boy

Se stia dinainte ca el sa vina la Steaua ca e vagabond.

Se stia ca e vagabond, nu ca vroiau sa-i rupa camatarii picioarele.

Matei n-a demonstrat nimic deocamdata,asa ca avem dreptul sa fim reticenti cu privire la acesta...Si eu as prefera mai degraba sa joace Lazar...

Acest topic este despre Cosmin Matei, nu despre Muller. Incercati sa reveniti on-topic. 2 pagini care nu aveau nicio legatura cu subiectul consder ca au fost de ajuns.

Steaua da afara pusti cum e alibec care e la inter acum..cum e renato care e fost junior la FC Barcelona.. si pastreaza dastia de 1.50 cum e Messi"matei"

Cosmin Matei este un jucator foarte talentat, "mingicar" cum era si Hagi...are nevoie insa sa mai creasca,este foarte crud la 19 ani...insa ceea ce trebuie sa-si puna la punct este faza defensiva pe care nu o face nici daca il "impusti"...asta e singura lui problema...in rest e poate cel mai tehnic jucator din lot alaturi de celalalt Matei ,Florentin... :drunk: