Virgil

Novak Martinović

124 posts in this topic

Dupa Steaua - Copenhaga 1-0

"Am câștigat cu 1-0,suntem pe primul loc. Bravo baietilor.", si-a inceput fundasul pledoaria, la Sport.ro, pentru ca apoi să pună punctul pe "i": "Am facut sacrificii, mi-a fost dor de placerea de a juca fotbal. Am zis de 5-6 ori că dacă nu mă vor lasa să joc pe postul de fundaș central voi pleca. Conditiile mele sunt simple: vreau respect. Mi-am dat viata pentru Steaua. Am jucat ceva ce nu imi convine, asta e viata, voi primi inapoi in altă parte ce am pierdut aici. Nu stiu ce se va intampla. Asta e viata, nu sunt dezamagit. O să mă intalnesc cu patronul si o să discutam. Nu am avut niciun moment in care să fi regretat că am venit aici. Nu am vorbit in fata colegilor, nimeni nu a stiut, am discutat doar cu antrenorul. Nu am de ce să mă razgandesc, ce am facut? Am zis ceva urat? Mi-am exprimat opinia. Nu imi e rusine de ce am facut, mi-ar fi fost rusine să mă uit dimineață in oglindă si să stiu că nu am actionat asa cum simteam".

I-a fost frica jegului sa-l dea afara. Cineva l-a sfatuit sa nu faca prostia de a-l da asa afara pe Novak.

I-a fost frica jegului sa-l dea afara. Cineva l-a sfatuit sa nu faca prostia de a-l da asa afara pe Novak.

Probabil generalul Iordanescu.

Fundasul sarb Novak Martinovici, 27 de ani, care nu si-a mai prelungit cu Steaua Bucuresti, a semnat un contract pe trei cu Pandurii Targu Jiu.

Ce a facut Martinovic la Steaua in aceste 3 sezoane juma':

CAMPIONAT: a batut un cocalar ploiestean, 36 de jocuri, 6 goluri, 8 cartonase galbene, unul rosu.

CUPA Romaniei: 7 jocuri, 1 gol, 3 cartonase galbene, 0 rosii.

CUPELE EUROPENE: 13 jocuri, 1 gol, 3 cartonase galbene, 0 rosii.

Edited by Lari

Fundasul sarb Novak Martinovici, 27 de ani, care nu si-a mai prelungit cu Steaua Bucuresti, a semnat un contract pe trei cu Pandurii Targu Jiu.

Ce a facut Martinovic la Steaua in aceste 3 sezoane juma':

CAMPIONAT: a batut un cocalar ploiestean, 36 de jocuri, 6 goluri, 8 cartonase galbene, unul rosu.

CUPA Romaniei: 7 jocuri, 1 gol, 3 cartonase galbene, 0 rosii.

CUPELE EUROPENE: 13 jocuri, 1 gol, 3 cartonase galbene, 0 rosi.

Deci 8 goluri in 56 de meciuri. Un fost atacant care si-a cerut recent scuze dupa o perioada mai "neagra" din cariera lui avea 9 goluri in 65 de meciuri. Interesant :hmmm: eh, drum bun si multa bafta Novak!

Imi pare rau ca pleaca sarbul. Dupa parerea mea chiar era nevoie de unul ca el in echipa.

Respect Novak Martinovic !

Multa bafta Novak ! Nu te uitam !

Novak Martinovic nu a fost prezent la vizita medicală a Stelei, fotbalistul fiind anuntat printr-un apel cu noaptea in cap să nu vină la centrul medical, ieri dimineață, inainte să plece spre INMS

Jucatorului i s-a mai spus că nu trebuie să mai vină nici la antrenamente

Foarte probabil, din retur, fundasul sarb va evolua la Pandurii Tg Jiu, acolo unde este dorit de Petre Grigoraș

Salut, Novak! Ce faci?

Ce să fac, bine... Sarbatoresc. La noi, la sarbi, astazi (n.r. - ieri) este Craciunul... Am venit aseară la Bucuresti si probabil voi mai ramane cateva zile.

Dacă ai venit la Bucuresti, atunci de ce nu ai fost la vizita medicala

De dimineață cineva de la Steaua, nu pot să-i spun numele, m-a sunat si mi-a spus să nu vin. Și nu am mai mers! Și nici la antrenamente nu am voie să mă duc. Nicio problema eu m-am conformat si nu voi merge nici la antrenamente. O să astept să se termine totul.

Și pană atunci unde te antrenezi? În parc?

(rade) Nu in parc, am antrenorul meu. El mi-a facut un program special si mă pregatesc cum trebuie. În Serbia l-am urmat si a fost foarte bine. Acum astept să rezolv problema cu Steaua, e cel mai important.

Să inteleg că va exista un dialog cu cei din conducere, nu numai o simplă discutie la telefon?

Astazi (n.r. - ieri) mă intalnesc cu oficialii! Nu merg la Palat, o să mă vad cu cineva din conducere si o să reziliem contractul. Sunt oameni corecti, sper să rezolvam si să plec. Avem o intelegere, am si anumite oferte. Și Pandurii mi-a facut o oferta mi-ar placea acolo, mai ales că eu am mai jucat la Targu Jiu. Dar, cine stie? Pot aparea si alte oportunități, in viață nu se stie niciodata..

Esti cu salariul la zi la Steaua? Mai ai de primit bani?

Frate, nu vreau să vorbesc de asta, e Craciunul, mă simt bine in continuare. După ce va trece, voi vorbi mai mult. Acum, nu vreau să spun decat că patronul echipei este un om corect, de fiecare dată s-a tinut de cuvant si nu cred că vor fi probleme. Nu e vorba de nicio hartie si de nicio sumă de transfer, eu mai am sase luni contract cu Steaua, nu mă mai doresc si mă vor lasa să plec liber!

"Am jucat bine la Steaua, imi pare rau că plec"

De ce crezi că nu esti dorit? E vorba de acel episod in care ai refuzat să evoluezi pe postul de fundaș dreapta?

Nu are rost să spun acum. Asta este! Oricum, eu sunt impacat, am jucat bine la Steaua, cel putin e impresia mea asta. Și in altă parte unde voi merge, voi juca la fel de bine. Eu evoluez cu sufletul oriunde, la orice echipă mă voi duce.

Poate o să joci si mai bine in altă parte...

Hahaha, dar ce vrei să spui? Că eu nu am jucat bine la Steaua? Am facut-o chiar foarte bine, am marcat multe goluri. Să nu uitam că sunt fundaș si de fiecare dată cand am fost trimis in teren m-am daruit total. Îmi pare rau că plec, dar asta e viata, nu poti să mai ramai dacă nu esti dorit. Zic bine, nu? Dar asta e adevarul!

După ce-a facut la meciul de la Brasov, Martinovic nu mai are ce cauta niciodată la Steaua! L-a facut Batin avioane tot meciul. Am pierdut din cauza lui - Ciobanul, patron Steaua

E un jucator foarte bun, care atat timp cat a fost aici si-a facut treaba. Îl astept cu bratele deschise dacă e să vină

Petre Grigoras antrenor Pandurii

50 de meciuri a evoluat Novak Martinovic pentru Steaua, in toate competitiile, marcand 7 goluri

ProSport

"Mihai Stoica e un om fals, un ipocrit. Nimeni de la echipă nu il suporta Pe față vorbeste frumos, apoi iți infige cutitul in spate. Reghe e un antrenor foarte bun, dar la fel, caracterul lui il veti vedea mai bine in citeva zile. Ciobanul este singurul om corect de la Steaua.

sunt sirb adevarat si un om de cuvint. Le promit suporterilor Stelei că nu o să merg niciodată la Dinamo".

Reactia lui Novak este numai buna pentru oitele care deja au fantezii cu reggae si MM, dar eu nu inteleg dc a zis de cioban ca e un om corect, avand in vedere disperarea cu care acesta a incercat sa scape de sarb din te miri ce motive.

Reghecampf - "Exista un singur criteriu pentru care Martinovic nu a fost retinut la Steaua: faptul ca nu avea valoare! Ar trebui sa-si vada de cariera lui si nu sa faca anumite declaratii la adresa conducatorilor, pentru ca n-o sa-i fie bine"

cu asta maestru reggeton si-a arata adevarata fata de sluga loiala...asta daca mai avea cineva vreun dubiu!

Sa fim sinceri , intre Martinovici si Bratu e diferenta de la cer la pamant sau de la Vidic la Torje , trebuia sa ramana. Respect Novak , sper sa ajunga la echipa lui de suflet si anume Partizan.

Edited by edynho

Sa fim sinceri , intre Martinovici si Bratu e diferenta de la cer la pamant sau de la Vidic la Torje , trebuia sa ramana. Respect Novak , sper sa ajunga la echipa lui de suflet si anume Partizan.

Te referi la inaltime? Ca totusi unu e fundas central si celalalt extrema dreapta.

La inaltime normal , Martinovici a fost si este unul dintre cei mai iubiti stelisti din ultimii ani , pe cand bratu ala... stim toti ce a facut

Fundasul sarb a incheiat conturile cu formatia din Ghencea la finalul saptamanii trecute, iar astazi urmează să semneze cu formata Wuhan Zall, din China.

Transferul sau a fost anuntat oficial de chinezi, iar astazi jucatorul urmează să efectueze vizita medicala

Wuhan Zall a promovat in prima ligă din China la finalul sezonului trecut, asa că Martinovic ii va avea drept adversari pe Cristian Danalache, Nicolas Anelka sau Dario Conca.

Chinezii il prezintă pe Martinovic ca pe "un jucator care a jucat in ultimii doi ani la Steaua, o echipă campioana unde a câștigat Cupa Romaniei in 2011 si care va imbunatăți considerabil forta defensivă a echipei". Acestia mai notează că Martinovic a "devenit faimos după ce s-a batut cu fanii" si amintesc de incidentul de la Ploiesti, care l-a transformat pe sarb intr-un idol al peluzei steliste.

"Martinovic a ajuns la Guangzhou si va efectua un control medical de rutina iar de maine va intra in programul normal al echipei", anunță si oficialii clubului Wuhan Zall.

În China, Martinovic va avea cu siguranță un salariu superior celui din Ghencea, de aproximativ 400.000 de euro.

32 de partide a jucat Martinovic pentru Steaua in Liga 1 si a inscris 6 goluri

Novak Martinovici, s-a alaturat celei mai titrate echipe din Serbia, Steaua Rosie Belgrad, dupa ce in ultimele sase luni a jucat in China, la Wuhan Zall. Conducerea clubului sarb l-a prezentat ca pe o achizitie foarte buna, fundasul central de care avea nevoie, bine pregatit si experimentat.

La semnarea contractului, Novak Martinovici a fost laudat de directorul sportiv al Stelei Rosii, Zoran Stoiadinovici. "Martinovici este un jucator care nu are nevoie de nicio prezentare. Publicul de fotbal stie cine este. A jucat pentru Steaua din Romania si acum vrea sa joace si pentru Steaua din tara lui si sa-si arate valoarea. Starea lui fizica este excelenta si este aproape sigur ca Novak se va deplasa cu echipa la Odessa, pentru meciul de Europa League", a spus Stoiadinovici.

Martinovici sustine ca a dorit sa revina acasa pentru ca experienta chineza nu a fost dintre cele mai reusite. "Ultimul meci l-am jucat acum o luna. Am avut o imagine frumoasa despre fotbal local, dar pentru mai multe motive nu a fost cum ma asteptam. Nici fotbalul, nici modul de viata din cea mai populata tara din lume", a spus fundasul, care a primit numarul 13, relateaza site-ul oficial al clubului.

Jucatorul este foarte increzator si hotarat sa faca ceva si pentru fotbalul din tara natala. "Nu am realizat un mare succes in fotbalul nostru si cred ca acum este momentul pentru a face ceva la Steaua Rosie. Sunt aici pentru victorii, titlul, si cred ca vom obtine trofee in sezonul urmator pentru a putea intra in istoria clubului", a mai spus Martinovici la semnarea contractului.

Fanii Stelei Rosii, unii dintre cei mai "nebuni" ultrasi din Europa, i-au facut o buna primire lui Novak, urarea de bun venit fiind predominanta de pagina de Facebook a clubului. O parte dintre suporteri stiu ca Martinovici a avut o interventie de arte martiale la meciul cu Petrolul de acum doi ani, atunci cand un fan ploiestean l-a lovit in fata pe Galamaz si au apreciat gestul sau. "El este cel care a facut K.O. un fan violent" sau "Bine ai venit, maestre Kung Fu", au scris ultrasii belgradeni.

A1

image1.jpg

Parca era mare fan Partizan, zicea ca vine si pe jos pana la ei..

Nu exista asa ceva cand e vorba de bani. Asta zicem noi, acum, ca daca ne da cineva 100 000 de euro sa ne ducem la Dinamo imediat acceptam.