Virgil

Novak Martinović

124 posts in this topic

Martinovici pana la premiul de care vorbiti ar merita macar un banner din partea noastra prin care sa inteleaga ca nu e singur pe planeta asta infecta!

desi nu a mai jucat fotbal de cam multisor pentru Steaua, lucru pentru care insa nu e neaparat el vinovat, Martinovic a dovedit ca merita respectul tuturor in momentul cand i-a dat picioare in gura unui jegos care i-a atacat miseleste un coechipier. Martinovic merita premiul pentru sportivitate pe anul 2011. asta da spirit de echipa!

Nu merita premiu pentru sportivitate, ar fi culmea, insa merita respect pentru ca si-a sacrificat postura nobletii sportive , asumandu-si riscul unei iesiri "nedemne", pentru a-si apara un coechipier si a transmite un 'mesaj', singurul pe care acel om il putea intelege.

@dee

sportivitatea inseamna sa fii in slujba echipei, iar martinovici a dovedit ca II PASA de echipa, ca joaca pentru echipa, si face si altele pentru echipa, atunci cand situatia o cere. repede si bine, asa e reactionat sarbul, si merita felicitari, chiar si un premiu, pentru ca a fost un exemplu FOARTE BUN! daca ar avea toti jucatorii acest spirit de echipa, altfel ar arata Steaua in teren si in afara lui!

A inceput sa-mi placa mult acest jucator de cand i-am vazut determinarea si privirea din deplasarea de la Napoli. Aveam impresia ca in toata nebunia creata acolo, prin ochii sai rosii si flacarile cei ieseau pe nari, el era cel ce incita niste demonii sa scoata acele sunete de cosmar de pe San Paolo.

Dupa ce a facut in seara asta pentru coechipieri, culori, club, va ramane in istorie si in suflet pentru totdeauna ca unul dintre cei mai iubiti straini ce au imbracat vreodata tricoul ros-albastru. Un adevarat luptator demn de a juca pentru Steaua.

Cu siguranta este un om minunat si in viata de zi cu zi si un caracter aparte cum rar mai intalnesti la un jucator de fotbal.

Respect sarbule! Novak Martinovic Steaua Legend!

P.S. Interesant e ca printre cei mai iubiti jucatori stelisti din ultimii ani se numara mai multi fundasi dreapta. George Ogararu, Pawel Golanski, Novak Martinovic. Oameni de onoare.

bataie.jpg

Trebuia mancat ala...Bv baieti s-a demonstrat ca sunteti uniti. Sa speram ca se anuleaza cartonasele si isi revine repede si Galamaz.

Imaginile Digi curg cu cinism. Un cretin patrunde pe terenul de joc cu nonsalanta unui alergator din parc. Stewarzii il privesc ca pe un practicant de jogging. Pumnul cretinului pluteste prin aer si se infige in urechea lui Galamaz. Înainte de cadere, stelistul primeste si flegma de dispreț a nemernicului. Un trisor care nici macar nu a avut decenta smardoiului de a-l provoca la o luptă dreapta de a-i atrage atentia că-l va lovi.

Lumea celor care aveau altă treabă pe stadion, jucatori, arbitri, antrenori, e socata Primul care reactionează e sirb, la dracu'! Novak Martinovici are prezență de spirit. Încearcă să-l oprească asa cum poate. Îi dă un picior zdravan din saritura apoi, ca să-l stavileasca il ia la picioare. Vine si Stanca, mai timid. În timp ce stelistii vor să-l oprească definitiv, ca nu cumva să mai fie vreo victima jucatorii Petrolului incearcă să-l protejeze pe agresor. Arbitrul intervine si-i elimină pe Martinovici si Stanca.

Razvane, tu stii ce spun. De aceea mă adresez doar lui Novak, pentru că el nu e de pe aici. Din această tară in care noi, oamenii de rind, platim cu impozitele noastre fortele de ordine pentru a fi aparati. Din tara asta in care jandarmul se intoarce cu spatele la agresor si ceartă victima. Din Romania-n care 40% dintre cei care omoară pe sosele din culpă scapă fară o zi de puscarie. Din tara unde n-ai voie să-i bagi mina in git hotului care-ți intră-n casă de teama proceselor de tip aviatorul Iovan. Din spatiul in care progenituri de Placintă calcă oameni cu masina si viata curge mai departe. Pentru ce ai facut aseara dă-mi voie să te felicit! Să-ți spun un sincer "Bravo!" pentru că ai inteles primul că locul in care te afli e o junglă in care cei platiti să ne apere ne rid in nas, iar cei ce ne omoară se pregatesc să devină eroi.

În minutul 42 al meciului Petrolul - Steaua 0-1, un roman se pregatea să execute un penalty, in timp ce un sirb se pregatea să ne trezeasca

Un cretin aflat sub influenta drogurilor patrunde nestingherit pe teren, sub ochii nepasatori ai oamenilor de ordine impietriti de ignoranță, prostie si teama se indreaptă in fugă spre Galamaz aflat cu spatele la soarta ridică pumnul mascat cu lasitate sub un box, iși potriveste miseleste pasii si LOVEȘTE cu perversitate. Galamaz iși duce miinile la față si se prabuseste in genunchi.

Agresorul iși continuă fuga. Spre el se indreaptă timid Bourceanu si Tatu, nu vreau să-mi inchipui cum ar fi aratat intilnirea lor cu huliganul. Brusc, in cadru apare un sirb. Novak inaintează ca o furtună - pluteste prin aer cu piciorul ridicat si impactul se produce frontal. Din nefericire, lovitura nu l-a prins in plin, muntele de om ramine in picioare. Novak se agață insă cu o mină de el. Pentru că altă variantă nu exista agresorul trebuie să cada Și cade! Sirbul se napusteste din nou asupra lui cu forta unui tavalug. Lingă ei ajung si romanii, care incep si ei să loveasca Să zică mersi gladiatorul din Paulesti, dacă l-ar fi lovit numai sirbul, acum ar fi fost in spital, contemplind cu gratie tavanul.

Mersi să zică si ceilalti cretini pentru că nu sintem sirbi. Aflati sub influenta tupeului, protejati fiind de teama noastră de a reactiona, cu decizii mascate nu de boxuri, ci de regulamente si legi cu care jonglează după bunul lor plac, au reusit să-și burdusească conturile, să ingroape cluburile si să ramină totusi in functii. O, Doamne, si cite au mai reusit să facă cei ca ei pe strazi, in tara asta hipnotizată de Miorita, cu tineri vinjosi care fredonează mult prea devreme Pusca si cureaua lata Ce barbati eram odată!

Ce trist! După 20 de ani de libertate, a trebuit să vină un sirb să ne arate ce am fi putut să fim! Ne-om fi trezit!?

Greu de spus! În momentul cind sub ochii tai se produce o enormitate, in nici un caz n-ai timp să gindesti, atunci actionezi din impuls. În timp ce unii intorc capul sau iși continuă drumul puternic adusi de spate, altii iși infig picioarele cu demnitate in pamint si se indreaptă curajos spre nedreptate, cu forta unui sirb.

Imaginile Digi curg cu cinism. Un cretin patrunde pe terenul de joc cu nonsalanta unui alergator din parc. Stewarzii il privesc ca pe un practicant de jogging. Pumnul cretinului pluteste prin aer si se infige in urechea lui Galamaz. Înainte de cadere, stelistul primeste si flegma de dispreț a nemernicului. Un trisor care nici macar nu a avut decenta smardoiului de a-l provoca la o luptă dreapta de a-i atrage atentia că-l va lovi.

Lumea celor care aveau altă treabă pe stadion, jucatori, arbitri, antrenori, e socata Primul care reactionează e sirb, la dracu'! Novak Martinovici are prezență de spirit. Încearcă să-l oprească asa cum poate. Îi dă un picior zdravan din saritura apoi, ca să-l stavileasca il ia la picioare. Vine si Stanca, mai timid. În timp ce stelistii vor să-l oprească definitiv, ca nu cumva să mai fie vreo victima jucatorii Petrolului incearcă să-l protejeze pe agresor. Arbitrul intervine si-i elimină pe Martinovici si Stanca.

Razvane, tu stii ce spun. De aceea mă adresez doar lui Novak, pentru că el nu e de pe aici. Din această tară in care noi, oamenii de rind, platim cu impozitele noastre fortele de ordine pentru a fi aparati. Din tara asta in care jandarmul se intoarce cu spatele la agresor si ceartă victima. Din Romania-n care 40% dintre cei care omoară pe sosele din culpă scapă fară o zi de puscarie. Din tara unde n-ai voie să-i bagi mina in git hotului care-ți intră-n casă de teama proceselor de tip aviatorul Iovan. Din spatiul in care progenituri de Placintă calcă oameni cu masina si viata curge mai departe. Pentru ce ai facut aseara dă-mi voie să te felicit! Să-ți spun un sincer "Bravo!" pentru că ai inteles primul că locul in care te afli e o junglă in care cei platiti să ne apere ne rid in nas, iar cei ce ne omoară se pregatesc să devină eroi.

În minutul 42 al meciului Petrolul - Steaua 0-1, un roman se pregatea să execute un penalty, in timp ce un sirb se pregatea să ne trezeasca

Un cretin aflat sub influenta drogurilor patrunde nestingherit pe teren, sub ochii nepasatori ai oamenilor de ordine impietriti de ignoranță, prostie si teama se indreaptă in fugă spre Galamaz aflat cu spatele la soarta ridică pumnul mascat cu lasitate sub un box, iși potriveste miseleste pasii si LOVEȘTE cu perversitate. Galamaz iși duce miinile la față si se prabuseste in genunchi.

Agresorul iși continuă fuga. Spre el se indreaptă timid Bourceanu si Tatu, nu vreau să-mi inchipui cum ar fi aratat intilnirea lor cu huliganul. Brusc, in cadru apare un sirb. Novak inaintează ca o furtună - pluteste prin aer cu piciorul ridicat si impactul se produce frontal. Din nefericire, lovitura nu l-a prins in plin, muntele de om ramine in picioare. Novak se agață insă cu o mină de el. Pentru că altă variantă nu exista agresorul trebuie să cada Și cade! Sirbul se napusteste din nou asupra lui cu forta unui tavalug. Lingă ei ajung si romanii, care incep si ei să loveasca Să zică mersi gladiatorul din Paulesti, dacă l-ar fi lovit numai sirbul, acum ar fi fost in spital, contemplind cu gratie tavanul.

Mersi să zică si ceilalti cretini pentru că nu sintem sirbi. Aflati sub influenta tupeului, protejati fiind de teama noastră de a reactiona, cu decizii mascate nu de boxuri, ci de regulamente si legi cu care jonglează după bunul lor plac, au reusit să-și burdusească conturile, să ingroape cluburile si să ramină totusi in functii. O, Doamne, si cite au mai reusit să facă cei ca ei pe strazi, in tara asta hipnotizată de Miorita, cu tineri vinjosi care fredonează mult prea devreme Pusca si cureaua lata Ce barbati eram odată!

Ce trist! După 20 de ani de libertate, a trebuit să vină un sirb să ne arate ce am fi putut să fim! Ne-om fi trezit!?

Greu de spus! În momentul cind sub ochii tai se produce o enormitate, in nici un caz n-ai timp să gindesti, atunci actionezi din impuls. În timp ce unii intorc capul sau iși continuă drumul puternic adusi de spate, altii iși infig picioarele cu demnitate in pamint si se indreaptă curajos spre nedreptate, cu forta unui sirb.

Lari, si curios care ar fi fost reactia tuturor care-l ridica in slavi pe Martinovici, desi ce a facut e normal, daca un roman ar fi facut gestul asta?

Si ma gandesc imediat doar la meciul cu ungurii cand s-a afisat mesajul respectiv pentru unguri. Daca doar pentru un mesaj am fost linsati de niste ..... ce masa ar fi facut daca romanii i-ar fi calcat in picoare pe unguri prin toate garile pe unde au trecut si au tipat tiganii, au aruncat cu tot felul de obiecte inspre romani, etc????

Sa ma cac. Aceasi atitudine de doi lei, pupam in cur pe altii si ne dam in cap, iar cand e de ridicat in salvi neamul roamensc, pe buna dreptate,.....pauza.....

Matinovici sarbul, in sus, in jos, dar cum a remarcat cineva pe forum, dar de Nickolici nu se spune nimic, ca omul a asistat impasibil la tot si la toate....

Nikolici era cu gandul la galeria lui Poli.

Nikolici e muntenegrean :)

In alta ordine de idei, sarbii ar face bine sa ii recunoasca pe romanii din Valea Timocului, si sa le dea drepturi (scoala, biserica, presa), apoi vom mai discuta despre cat de bravi sunt ei ca natie. Martinovici a luptat pentru echipa lui, pentru coechipierii lui... nimic special.

@greeneyes

Am vazut 11 romani de la Petrolul cum au asistat impasibili la eveniment si chiar l-au protejat pe imbecil. L-am vazut pe Martinovici care a alergat de pe linia de 16 metrii pana la jumatatea terenului sa opreasca idiotul si am vazut numarul "11" de la ei, langa Galamaz, cum se uita ca la film. Hai sa lasam lamentarile astea cu "nu ne sustinem tara" pentru alte ocazii.

Edited by ebonyc

@greeneyes

Am vazut 11 romani de la Petrolul cum au asistat impasibili la eveniment si chiar l-au protejat pe imbecil. L-am vazut pe Martinovici care a alergat de pe linia de 16 metrii pana la jumatatea terenului sa opreasca idiotul si am vazut numarul "11" de la ei, langa Galamaz, cum se uita ca la film. Hai sa lasam lamentarile astea cu "nu ne sustinem tara" pentru alte ocazii.

Dar pe Geraldo nu l-ai vazut???? Omul asta l-a tinut pe Tanase sa nu sara peste ...ciudatenia care a facut ce a facut???? Geraldo ce fel de om este, ca omul l-a tinut si pe Martinovici sa nu mai dea iar Geraldo era chiar langa Galamaz. Cum masa, avem unitati de masura diferite????

Noi doar i-am injurat pe unguri si ni s-a luat gatul, cand Antoenscu a hotarat sa mearga cu nemtii pana la capat iar nu e bine, sunt voci si aici pe site care au tipat ca disperatii, - ce am cautat peste Nistru -, dar ii ridicam in slavi pe toti pentru cat sunt de viteji dar de vitejii nostri uitam si tacem malc.

Asta e ideea, ne plece sa dam cu bale in neamul asta care a trecut si inca trece prin 70 de ani de comunism, chiar daca astazi are alta forma, mai perfida, iar cand ni se arata si partile bune, ne facem ca ploua.

Si da, idiotii de la Petroul care i-au aparat meritasi ei sa pateasca la fel ca Galamaz dar asta are de a face cu multe aspecte, sociale de la noi, ca rezutlat direct a ceea prin ce trece neamul asta de 70 de ani.

Apropo, vezi ca prin Serbia biserici romanesti sunt darmate, tricolorul ars de...niste sarbi veseli care nu inghit romanii, romanii nu sunt recunoscuti ca minoritate in Timocul Sarbesc, etc.

Si apropo de "fratii nostri" sarbi, si de respectul pe care ni-l arata: https://www.youtube.com/watch?v=BjN76fboF18

Cu toate ca nu trebuie sa generalizam, si sa il bagam pe Martinovici in aceeasi oala... Ziceam asa, ca fapt divers.

Apropo, vezi ca prin Serbia biserici romanesti sunt darmate, tricolorul ars de...niste sarbi veseli care nu inghit romanii, romanii nu sunt recunoscuti ca minoritate in Timocul Sarbesc, etc.

Zici de parca eu nu fac la fel cu steagul bozgorilor aici in Targu Mures...

Romanii nu sunt recunoscuti in Valea Timocului pentru ca asta nu este in interesul sarbilor, mai ales in contextul in care tara lor s-a dezintegrat in ultimii 20 de ani tocmai din motive etnice. Ei isi urmaresc propriile interese.

Insa principalii vinovati pentru situatia asta nu sunt ei, suntem noi. Noi, romanii, care nu facem absolut nimic pentru fratii nostri. Cand o mare parte din romani nici macar nu au habar de Valea Timocului, ce putem sa le cerem sarbilor, care nu ar avea nici un interes sa ne trateze pe noi cum ii tratam noi pe unguri?

Trebuie sa incetam sa dam vina pe sarbi (sau pe rusi sau pe ucrainieni) si sa recunoastem ca o mare parte din vina este a noastra. Dezinteresul politicienilor si chiar a romanilor de rand a dus la situatia asta...

La sfarsit o intrebare: Oare cati din voi ati fi la fel de scandalizati daca noi am trata ungurii cum trateaza sarbii pe romanii din Valea Timocului?

Zici de parca eu nu fac la fel cu steagul bozgorilor aici in Targu Mures...

Dar e o mare diferenta :), romanii din Valea Timocului sunt acolo de cand ne-a lasat Dumenzeu pe fata pamantului. Ungurii si sarbii au venit mai dupa noi, asa putin.

Calin,

Oamenii de rand au si nu au vina. Noi, de exemplu stim de ei, desi recunosc sunt putini ani de cand am aflat de romanii din Timoc, plus romanii din Bulgaria, dar cati stiu de ei???? Iar o mana de oameni neimplicati in conducerea tarii nu pot face nimic, si iar ajungme la cei care au pus mana pe tara asta, ii doare de tara asta si de romanii de pretudindeni, cum ma doare pe mine de ungurii care cer autonomie.

Scrie in vreun manual de istorie din care se preda in scolile romanesti (poate daor la facultatile de istorie, si tot nu e normal, ca de asta e istoria tarii sa o stie toti roamnii) despre romanii din afara granitelor tarii, se face vreo analiza a situatie lor, nu. De fapt multe nu se spun, si multe sunt nestiute de peste 90% din populatia tarii.

Problema e, ca aceasta intamplare anormala a dat prilejul unora sa faca iar comparatii in defavoarea noastra: ca uite ba e sarb, romanii au stat si au astepat, cand de fapt, cel mai apropiat de Galamaz a fost Geraldo, care nu a facut nimic, mai mult a incercat sa-l potoleasca pe Martinovici, si i-a tinut de o parte pe restul, iar Stanca nu intra in ecuatie pentru ca nu se astepta nimeni ca ala sa vina sa dea cu pumnul, sa vatameze.

Edited by greenyes

Asa este... si eu consider ca tot noi, romanii din interiorul granitelor, suntem de vina. Suntem de vina pentru ca nu ne pasa, si pentru ca suntem indiferenti... iar cea mai mare vina pe care o avem este cea in care ii consideram fratii nostri de sange pe sarbi. Stau totusi si ma intreb, de-a lungul istoriei, ce au facut sarbii pentru noi? Nimic! Ce am facut noi pentru ei? Enorm de multe... de la impartirea Banatului, pana la sustinerea ce le-o acordam in prezent cu nerecunoasterea Kosovo, cu portul pe Dunare si cu toate favorurile pe care i le facem.

ce romani, ce sarbi ?

este vb de un jucator cu big cojones care merita sa fie respectat de noi.. nu stiu daca ati observat dar el e singurul jucator care vine si ne aplauda inainte si dupa meci.. sa numai spun ca este si singurul care vorbeste cu noi :)

E mentalitatea sarbilor. Daca asta ar fi avut orice alta natie, sa fiti siguri ca fugea ca rupt.

hai coaiee..fii serios..l-ai vazut pe tanase cum alerga in jurul lor ? tu chiar crezi ca Radoi statea si se uita ca tanase la ei ? conteaza foarte mult caracteru si taria..

Edited by leoSUD

Un Martinovici cu arcada sparta se ia de napoletani la ei acasa cu vreo njdemii de baieti (as zice cat de cat in fenomen) in tribune. Acelasi Martinovici (surpriza) nu face prima pagina din tabloide cu noile cuceriri sau ultimele betii. Tot el invata romana, fiind slav, la vreo juma' de an de la venirea in Romania, pe cand lui Dayro (latin) i-a trebuit cat? Oare cine a izbucnit in plans, iar inainte sa isi dea unii ochii peste cap ca vezi domne aia e reactie(?), as pune accentul pe motivul ce a generat-o : frustrarea ca echipa aia nu e lasata, nu poate si nici nu vrea sa joace fotbal (iar daca cineva se intreaba, evident ca a plans avand o reactie spontana nu ca l-a obligat patronu') Sa fie tot Novak cel care a spus ca pleaca daca nu e dorit, vai(!), sfidand astfel pe dom' patron despre care un capitan al Stelei declara (atentie la ordine) foarte de curand "Trebuie sa multumesc patronul, echipa si trebuie sa dau cat mai multe goluri."? Si cin' sa fie ala care a bagat sprintu' de 30-40 de metri cand un redus mintal nici nu apucase sa-l pocneasca pe un coechipier? Ok, poate nu l-a omorat in bataie, dar vointa aia conteaza mai mult decat un picior sau un pumn dat respectivului! Dar vai, ce sa vezi, sfidare la adresa autoritatilor, instigare la violenta..declara ca ii mai ardea vreo 2 daca tot stia ca ia rosu!

Diferenta intre el si romanii de pe teren (fara sa generalizez) a fost fractiunea de secunda cand el a fugit catre taran, pe cand altii, inclusiv petrolistii aia inapti, au ramas cu gurile cascate. Si aici de ce ne-am referi numai la stelisti care in fond erau cu gurile cascate spre careu', da' baiatu' in galben, ala care se uita impasibil si pleaca, nu e tot roman sau ceilalti petrolisti?

Peste toate astea de ce ar fi capitan? Sa-l conduca pe dodel, pe costea sau pe cine? Pai ce sa inteleaga aia?

Iar ca sa inchei mi-e sila de marele pugilist Stoica si de cioara moralista Lucescu jr. care cere suspendarea lui. Si bineinteles de cioban cu "hai maaa lasa-ma cu martinovic".

@cristian04

Da, asa a zis ciobanul cand a fost intrebat: "ce ziceti de personalitatea lui Martinovici, ca a sarit sa-si ajute coechipierul?", iar ciobanul zice "lasa-ma ma cu Martinovici, pai asta e important, personalitatea?".

@greeneyes

Geraldo are o varsta si probabil ca ar fi fost condamnat ca la varsta lui sa-l ia la picioare si nu inteleg de ce-l pui pe el la socoteala ca vorbeam despre romani versus Martinovici. Si normal ca avem unitati de masura diferite si e evident de ce. Nu-i poti pune pe toti in aceeasi oala.

Ai si tu dreptate in ceea ce spui despre cum ne apreciem natia, dar exemplul cu Martinovici nu-ti sustine ideea. Aici chiar nu e cazul de asa ceva, omul a actionat intr-o fractiune de secunda cand restul se uitau, inclusiv Geraldo.

Edited by ebonyc

Ce am facut noi pentru ei? Enorm de multe.

I-am ajutat si in 99?