Virgil

Florin Gardos

85 posts in this topic

s_06_gardos_2013.jpg

Nume si prenume: Gardos Florin

Data nasterii: 29 octombrie 1988

Locul nasterii: Satu Mare

Inaltime: 193 cm

Greutate: 84 kg

Numar pe tricou: 6

"Mă asteptam intr-un fel să ajung la Steaua, pentru că am avut o discutie mai demult. Încă nu am semnat, urmează maine (n.r. - vineri) să o fac. Pentru mine este un vis devenit realitate, dar incă nu realizez. Țin cu Steaua de mic, am postere acasă", a spus Gardos care a precizat că va pleca impreună cu noii sai colegi in cantonamentul din Austria.

Florin Gardoș s-a declarat incantat de modul in care a fost primit de jucatorii echipei Steaua: "S-a dovedit incă o dată că marii fotbalisti sunt mari caractere".

Fundasul de 22 de ani al Concordiei, venit de la Somesul Satu Mare, joacă de două sezoane la trupa din Chiajna si este international de tineret. Piturcă a primit recomandari excelente de la Bumbescu despre tanarul jucator si este decis să mizeze pe el in sezonul viitor, asa cum a procedat si cu Radoi, in 2000, cand fostul selectioner a preluat trupa din Ghencea.

Gardoș joacă senzational de un an de zile la Chiajna. A jucat si la echipa natională de tineret, ceea ce este foarte important. Dacă se tine de treaba poate ajunge un jucator foarte bun.Adrian Bumbescu, fostul antrenor al Concordiei Chiajna.

Bine ai venit, Florin Gardos! Mult succes la Steaua!

Edited by Virgil

am citit doar lucruri bune despre el, sper sa reuseasca sa se impuna si sa progreseze.

de Alex Iacob ce se mai aude apropo?

de Alex Iacob ce se mai aude apropo?

Alex Iacob este un mijlocas la inchidere.

Nume si prenume: Gardos Florin

Data nasterii: 29 octombrie 1988

Locul nasterii: Satu Mare

Inaltime: 193 cm

Greutate: 84 kg

La 22 de ani Raul si Casillas erau deja considerati batrani la Real, asta ca sa nu mai spun ca aveau o caruta de trofee internationale si undeva la 100 de meciuri in prima echipa.

Ii doresc mult succes, desi cred ca tot speranta o sa plece de la noi.

PS: nici nu vreau sa imi imaginez Steaua a transferat deja vreo 5 super-sperante in 2 ani o sa defilam prin campionat de zici ca suntem Wehrmachtul in polonia.

La 22 de ani Raul si Casillas erau deja considerati batrani la Real, asta ca sa nu mai spun ca aveau o caruta de trofee internationale si undeva la 100 de meciuri in prima echipa.

PS: nici nu vreau sa imi imaginez Steaua a transferat deja vreo 5 super-sperante in 2 ani o sa defilam prin campionat de zici ca suntem Wehrmachtul in polonia.

Considerati batrani la 22 de ani? De asta joaca si la peste 30 de ani la Real? Ma faci sa rad.

Cat il priveste pe Gardos, eu sper sa faca treaba buna la Steaua si pustiul pare hotarat.

Alex Iacob e exact ca Radoi, joaca si fundas central si mijlocas la inchider,dar joaca mult mai bine fundas central. Eu tot astept sa i se dea sanse ca fundas central, dar nu s-a intamplat.

si daca Mark Zuckerberg e deja milionar la 26 de ani inseamna ca nici n-ar trebui sa mai muncesc ca nu mai am sanse in viata? nu poti face comparatii de genul, contextele sunt total diferite. cati antrenori romani incep meciul cu macar un jucator tanar in primul 11?

Gardos vine de la Chiajna unde antrenor a fost Bumbescu(care e foarte probabil sa vina la Steaua)! Piturca are foarte mare incredere in colabolatorii sai iar daca nici Bumbescu nu poate sa aiba un cuvant de spus in legatura cu apararea Stelei atunci ma uit la tricotat sportiv. Oricum in tur o sa joace maxim 5-6 meciuri titular in rest o sa intre prin minutele 80-85 pentru moral. Oricum cred ca e o achizitie cel putin interesanta!

Considerati batrani la 22 de ani? De asta joaca si la peste 30 de ani la Real? Ma faci sa rad.

Nu ai inteles bine la ce se referea LRP. Casillas si Raul aveai deja 3-4 sezoane in spate la varsta asta incat lumea ii considera deja veterani ai clubului.

La fel cum am putea spune despre Messi. E de atata timp la Barca desi el are doar 22 de ani. Sau Rooney. :)

Cat il priveste pe Gardos, eu sper sa faca treaba buna la Steaua si pustiul pare hotarat.

Virgil, reseau cred ca se referea la faptul ca daca Gordos era un jucator de valoare ar fi confirmat asta mai devreme si la cei 22 de ani s-ar fi impus deja la o echipa mare sau era o certa valoare. Comparatia cu acele nume mari e destul de relativa si nu ar fi exclus ca acest tanar sa confirme intr-un sfarsit sub mana lui Piturca.

Cat priveste campania noastra de achizitii, eu cred ca se merge pe ideea ca din 10 incercari e ok daca cel putin 3-4 confirma.

Edited by Joga Bonito

Era o metafora, nu era batran in sensul fizic, cu proteza si baston, erau de multa vreme la echipa, parca fotbalul incepuse cu ei, e cam aceiasi situatie cu Banel, Petre Marin la noi, parca sunt din 1947.

Sunt convins ca stii, dar marii jucatori la 22 de ani erau deja in culmea gloriei, Ronaldo era balonul de aur, owen la fel, delpiero era de 2 ori finalist UCL, Mutu juca la inter, Dobrin juca de 8 ani in prima divizie etc.

La noi Lacatus la 21 de ani era golgeterul echipei, Hagi la 21 de ani era liderul celei mai puternice echipe a europei, Dan Petrescu desi era fundas, la 22 de ani era golgeterul Stelei, se intampla asta in 1990, da un fundas de 21 de ani era golgeterul finalistei C1. Tot la 21 de ani Sabin Ilie era golgeterul tarii cu 31 de goluri.

Nu spune nimeni ca nu o avea valoare dar la 22 de ani fotbalistii adeverati erau deja parte a istoriei, pustiul nostru este doar un anonim de divizia b.

si daca Mark Zuckerberg e deja milionar la 26 de ani inseamna ca nici n-ar trebui sa mai muncesc ca nu mai am sanse in viata? nu poti face comparatii de genul, contextele sunt total diferite. cati antrenori romani incep meciul cu macar un jucator tanar in primul 11?

comparatia pe langa faptul ca este penibila este si fara niciun sens. Tu poti sa muncesti cat vrei, daca la 23 de ani esti bugetar, cu greu sa ajungi in 3 ani milionar, nimeni nu ti-a luat dreptul de a munci doar ca iti spune ca nu o sa ai milioane ca ala.

Aia cu antrenorii e de pus in rama, pai numai la Steaua au fost cel putin 10 jucatori in ultimii 3 ani, care aveau 18-20 de ani, toti au fost titulari, sustinerea lui Gigi, a antrenorului, suporterilor a confirmat cineva. Tu ai auzit de Cristea, Ochirosii, bicfalvi, onicas, Litu, ninu; ionescu etc, astia nu au jucat la Steaua? tu te uiti la ce echipa are Craiova, iasu etc ca un sfert abia si-au luat buletinul.

Edited by Le reseau pansant

hmm ai dreptate. pai atunci de unde lipsa de valoare daca in ultimii 10 ani se zice ca am progresat fotbalistic?

hmm ai dreptate. pai atunci de unde lipsa de valoare daca in ultimii 10 ani se zice ca am progresat fotbalistic?

ce imi placeca ai recunoscutca ai fost penibil in afirmatii, dar na vorbesti si tu din auzite si lasi impresia ca esti mare conoscator

Virgil, reseau cred ca se referea la faptul ca daca Gordos era un jucator de valoare ar fi confirmat asta mai devreme si la cei 22 de ani s-ar fi impus deja la o echipa mare sau era o certa valoare. Comparatia cu acele nume mari e destul de relativa si nu ar fi exclus ca acest tanar sa confirme intr-un sfarsit sub mana lui Piturca.

Cat priveste campania noastra de achizitii, eu cred ca se merge pe ideea ca din 10 incercari e ok daca cel putin 3-4 confirma.

OK, am luat la propriu interventia lui care s-a dovedit a fi o metafora. Sa nu confundam insa fotbalul din Spania cu cel de la noi.

In ce priveste campania de achizitii observam ca s-a pus accentul pe intarirea apararii si oarecum a liniei de mijloc. Avem deja 3 aparatori centrali, ceea ce e extraordinar si urmeaza sa vina un al patrulea. Va fi competitie pe posturile de titulari si asta va fi un lucru bun.

Am vorbit cu Pana de la Chiajna, si zice ca este super talentat, "noul Goian"... acum sa vedem :D

Nu folositi acelasi standard la fundasi ca la atacanti! In timp ce pentru a da goluri in prima faza iti trebuie doar explozie, urmand sa acumulezi inteligenta mai tarziu, in aparare un titular trebuie sa fie de la inceput capabil de a nu face greseli. Ceea ce i se iarta ratangiului din fata nu i se iarta fundasului din fund. Da, discutia ar fi avut rost daca Gardos ar fi fost atacant... la 22 de ani greu mai poti spune ca debutezi... dar ca fundas e la varsta potrivita...

Noul stoper al Stelei se bucură că este asemanat cu Goian si anunță că vrea să ramină in Ghencea cel putin 10 ani.

"Eu mă simt foarte bine, am trecut usor peste 3 zile de antrenament, iar acum asteptam ziua libera Mă bucur că sunt comparat cu Goian, dar eu mai am mult de munca

Momentan, intre noi este doar o asemanare fizica M-am bucurat cind l-am cunoscut pe Mirel Radoi, el este idolul meu de cind eram mic, iar pe tricou am avut mereu numarul 6. Cind a venit Radoi in vestiar saptamina trecută si m-a salutat, am fost cel mai fericit.

Eu sunt stelist de mic si imi doresc să ramin in Ghencea 10 ani. Pentru mine, această echipă inseamnă enorm. Înainte să vin la Steaua m-a sunat domnul Piturcă si mi-a zis că iși doreste să lucreze cu mine, vorbesc des cu dinsul si acum in cantonament, este o persoană foarte intelegatoare.

Între Steaua si Chiajna este o diferență enormă din toate punctele de vedere. Cel mai important sfat de cind sunt la Steaua a fost să am incredere in mine tot timpul", a spus Florin Gardos conform site-ului oficial al Stelei.

Florin a fost descoperit in urmă cu trei ani la o echipă din Divizia C, Somesul Satu Mare. Povesteste impresarul Ion Codoban: "M-am dus să vad un meci si fundasul central titular era accidentat. A intrat Gardoș in locul lui si, imediat după joc, am semnat cu el un contract de reprezentare. sunt bucuros că intr-un timp asa scurt a ajuns la Steaua. Se trage dintr-o familie modestă si o să vedeti ce fotbalist va ajunge".

Al doilea moment important al carierei lui Gardoș s-a petrecut in urmă cu doi ani. Fundasul de 21 de ani dadea probe la Astra, cind a fost remarcat de Liță Dumitru. "Îl vreau pe baiatul asta la Chiajna", a decis imediat. În momentul in care l-a avut la echipa Dumitru s-a ocupat in mod special de pustiul caruia ii prevedea un viitor mare.

Studentul cuminte

Liță iși aminteste că Gardoș l-a impresionat imediat nu numai ca jucator, ci si prin felul sau de a fi: "Era foarte preocupat de antrenamente. Prefera să nu plece acasa la Satu Mare, si raminea la cantonament cind ceilalti aveau două zile libere. Am aflat că face asta ca să nu vină obosit la pregatire". Antrenorul s-a interesat apoi si de viata privată a preferatului sau: "Am aflat că e student, are o prietenă stabila e un baiat tare cuminte".

Liță Dumitru spune că a avut o mare contributie la transferul lui Gardoș la Steaua: "După ce am plecat eu de la Chiajna, am auzit că vor să-l dea la Astra. Am pus mina pe telefon si l-am sunat pe Giovanni Becali. I-am spus să vorbească repede cu Piturcă si să il ia pe baiat, că ajunge mare. În cinci zile era la Steaua".

Sfaturile lui Liță pentru Gardoș:

"Să se pregatească la fel ca pină acum, să constientizeze unde a ajuns, si să il asculte pe Piturcă"

"Să evite drumul celorlalti fotbalisti care au ajuns prin cluburi si in bratele bombelor sexy"

Cum il caracterizează Liță pe Gardoș:

"Loveste bine mingea cu dreptul, cu stingul mai are de lucrat"

"Cu capul joacă mai mult distructiv si mai putin constructiv. Însă toate defectele sale se pot corecta prin antrenament"

gsp

Chiar asa. Daca nici cu Real Madrid nu ne putem compara, incotro ne indreptam? Ne paste dezastrul...

As pune la pariu cu oricine 2 cartuse de tigari ca Gardos dupa 2 sau 3 etape va juca la Steaua II....

As pune la pariu cu oricine 2 cartuse de tigari ca Gardos dupa 2 sau 3 etape va juca la Steaua II....

Daca fumam, eram primul care faceam pariu cu tine :D

Da asa ce sa fac cu ele... bisnita.

Edited by Daniel-Ionut

Eu cred ca Gardos va ramane in lotul primei echipe.Si daca va juca,sper sa ajunga sa confirme cu adevarat.

Interesant ... Astra l-a vrut de 2 ori pana acum si de fiecare data s-a impiedicat de "ceva". :|

Sa vedem daca va face treaba la Steaua acum.

Cel mai tanar aparator cumparat de Piturcă in această vară evoluează permanent cu jambierele ridicate pentru a ascunde o cicatrice groaznică

Unul dintre jucatorii care au ajuns in această vară la Steaua, Florin Gardoș (21 de ani, foto), a avut o copilarie zbuciumata La sase ani, o masină a trecut peste piciorul sau drept, provocandu-i o dublă fractura de tibie si de peroneu.

Florin Gardoș si-a speriat coechipierii in vestiar. Masivul fundaș central are o cicatrice urată pe piciorul drept, motiv pentru care si in timpul meciurilor, dar mai ales la antrenamente nu evoluează decat cu jambierele ridicate pană la genunchi. El vrea să-și ascundă astfel rana care era să-i schimbe destinul.

A avut dublă fractura de tibie si de peroneu

Florin s-a apucat de fotbal pe cand avea 10 ani, la juniorii Olimpiei Satu Mare, iar după trei ani a trecut la CSS Satu Mare. La 15 ani a obtinut prima convocare la lotul national de juniori, iar la 21 de ani a ajuns la Steaua. Asa se descrie in cateva cuvinte drumul parcurs pană acum de noul numar 6 din Ghencea, a carui carieră putea să nu existe dacă nu s-ar fi nascut sub o zodie norocoasa

Cel putin de cand e la Steaua, Florin Gardoș are mereu jambiera trasă pană sub genunchi, ascunzand o etapă dureroasă a vietii sale, dar si o cicatrice urata Ce s-a intamplat? Ne povesteste chiar jucatorul. "Într-o zi, pe cand mă jucam cu niste prieteni in fata blocului, o masină a trecut peste piciorul meu drept. Eu stateam pe marginea trotuarului, am alunecat, iar automobilul care a trecut in viteză mi-a rupt piciorul in doua Am avut dublă fractura de tibie si de peroneu", a explicat Florin.

A suferit trei operatii in trei luni!

Drama tanarului jucator nu s-a oprit aici. Dus de urgență la Spitalul Municipal din Satu Mare, Florin a fost operat gresit de doctorul care era atunci de garda "Medicul nu a prea stiut ce să-mi faca Astfel, la trei zile de la prima operatie, am ajuns din nou la cutit. Atunci mi-au pus două tije metalice in picior. Am scapat de ele după alte trei luni, printr-o nouă operatie. A fost cumplit", iși aminteste fundasul Stelei, care a adaugat că acum nu mai are niciun fel de probleme la piciorul respectiv: "A fost o perioadă cumplita dar am trecut cu bine peste ea. Dreptul e piciorul meu de baza Nu am niciun fel de problemă acum in a lovi mingea, altfel nu m-aș mai fi apucat de fotbal". Cum l-a impresionat pe Victor Piturcă

După ce evolua titular, Gardoș il ruga pe antrenor să-l lase să se pregatească suplimentar alaturi de cei care nu jucau

ProSport vă prezintă felul in care Florin Gardoș a reusit să recupereze diferenta de nivel intre Concordia Chiajna, echipa de unde a venit, si Steaua Bucuresti.

Transferat in această vară la Steaua de la Chiajna, o echipă de Liga a II-a, Florin Gardoș e pe cale să inceapă campionatul la formatia din Ghencea din postura de titular. Internationalul de tineret i-a impresionat pe membrii din stafful roș-albastrilor prin modul in care s-a prezentat in cele două cantonamente ale Stelei din Austria. "Gardoș este un baiat cu mult bun-simt Încă de la inceput a spus că va lupta pentru postul de titular, chiar dacă la 21 de ani este foarte greu să prinzi prima echipa Piti a fost impresionat de acest fundaș datorită ambitiei pe care o arată" , si-a inceput discursul un apropiat al roș-albastrilor.

Vrea mereu să se autodepășească

În continuare, sursa res­pectivă ne-a dezvaluit de ce fostul selectioner a ramas placut surprins de jucatorul venit de la Chiajna. "În cele două cantonamente din Austria, Steaua a avut sase meciuri de verificare. După fiecare partida a doua zi de dimineață, Piturcă lucra cu jucatorii in două grupe. Titularii din jocul respectiv faceau un antrenament mai usor, iar jucatorii care nu evoluaseră deloc sau cei care jucaseră mai putin efectuau un antrenament mai dificil. Ei, bine, Gardoș a cerut de fiecare dată să fie lasat să se pregatească la intensitate maximă cu rezervele, desi el fusese titular", ne-a spus o persoană din anturajul Stelei.

sursa:prosport