Virgil

Mihai Radut

118 posts in this topic

s_30_radut_2013.jpg

Nume si prenume: Radut Mihai

Data nasterii: 18 martie 1990

Locul nasterii: Slatina

Inaltime: 178 cm

Greutate: 65 kg

Numar pe tricou:30

"Sunt fericit ca am ajuns la Steaua. Pentru mine este un vis devenit realitate. Sunt stelist de mic si acum ca sunt aici in Ghencea imi doresc sa castig titlul si sa fac fanii fericiti. Abia astept sa vin la antrenamant si sa ma apuc de treaba. Este una dintre cele mai frumoase zile din viata", a declarat Mihai Radut in exclusivitate pentru site-ul oficial al clubului.

A inceput fotbalul la LPS Slatina, după care la 12 ani a ajuns la Alprom Slatina, echipă cu care a ocupat locul secund in Campionatul Republican, in sezonul 2002-2003. A fost curtat de Steaua si Dinamo, dar la 14 ani a ales să se mute la Școala de Fotbal Ardealul, din Cluj-Napoca[1]. După ce a fost monitorizat o perioadă de Sporting Lisabona, in 2007 a fost legitimat la echipa portugheza la varsta de 17 ani[2].

Deoarece la Sporting a fost folosit pe postul de fundaș dreapta, ceea ce nu i-a convenit[3], in 2008 s-a hotarat să revină in tara si a semnat cu divizionara secundă International Curtea de Arges alaturi de care in 2009 a reusit să promoveze in Liga I.

A evoluat la toate echipele de tineret ale Romaniei, incepand cu cea sub 17 ani. A debutat la echipa mare a Romaniei la data de 29 mai 2010, intr-un meci amical impotriva Ucrainei.

Mihai Raduț este oficial jucatorul Stelei! Mijocasul a ajuns la un acord cu gruparea din Ghencea si a semnat un contract pe 4 ani!

Fotbalistul va efectua azi prima sedință de pregatire alaturi de noii coechipieri, sub comanda lui Eugen Neagoe!

Bine ai venit Mihai Radut!

Edited by Virgil

Surprinzator acest transfer. E chiar promitator pustiul.

Am ramas perplex,insa nu stiu daca sa ma bucur sau nu.Ganditi-va ca asa s-a intamplat si in cazul lui Tanase, iar marile sperante care ajung la clubul Steaua,patronat de NE-A Gigi(accentuez,NE-A),se sting brusc.Acuma,ma-ntreb si eu asa,de ce oare ?

In fine,ii urez si eu bun venit acestui tanar fotbalist .

Bine ai venit Radut,speram sa confirmi ca meriti tricoul ros-albastru.

Primul transfer bun pana acum,sper sa si confirme,talentat e...

Mie, unul, imi pare rau pentru el. Atat de multi jucatori tineri promitatori la un moment dat au ramas inca la stadiul de speranta dupa ce au venit la Steaua(Ochirosii, Onicas, Bicfalvi, Tudose, Ionescu, chiar si Tanase care nu joaca nimic), incat ar fi mare lucru sa reuseasca.

Eu ii urez bafta, deoarece o sa aiba mare nevoie

Mi-a placut ca nu are harfe de fotbalist odata ajuns la Steaua. Baiatul a zis: "poate o sa ajung si eu fotbalist mare". Deci inca nu se crede fotbalist mare cum a fost Tanase care s-a vazut supererou odata ajuns la Steaua. Succes Radut in cariera de fotbalist.

Este un jucator foarte bun. Am ramas surprins in etapa a doua din campionatul trecut cand l-am vazut in meciul Dinamo-Inter. Stateam ca prostu' si ma uitam si nu imi venea sa cred ca jucator au pitestenii.

Este un jucator foarte bun. Am ramas surprins in etapa a doua din campionatul trecut cand l-am vazut in meciul Dinamo-Inter. Stateam ca prostu' si ma uitam si nu imi venea sa cred ca jucator au pitestenii.

In meciul de acasa, de la Pitesti, am fost prezent pe stadion sa injur cainii. M-am intalnit acolo cu cativa prieteni de la Curtea de Arges. Unul dintre ei fiind la juniori si cunoaste bine lotul lui Inter. L-am intrebat cine este acel fotbalist, ca mi se pare bun. El continua: "Si de viitor, are vreo 20 de ani...cam asa.....Radut e." Nu mai auzisem de el.

Uite ca si Piti a vazut ceva calitati la el.

Da-da-da. Altul care e stelist de mic.

Cacatinploaie.

Caracterizarea gsp la meciul din deplasare, cu U. Cluj:

- extrem de tehnic, a fost singurul stelist care a driblat cu usurință

- a dat două pase de gol, dar nici una nu a fost concretizată de colegii sai

- slab la recuperare, reusind doar de 8 ori să-și stopeze adversarii

Tudorel Stoica s-ar bucura. Pentru că oamenii valorosi acceptă cind recordurile lor sunt egalate si lasate in praful de aur al amintirilor. Ei inteleg că lumea evolueaza Probabil că in urmatoarea generatie vom avea minti mai stralucite chiar decit putem concepe noi acum. Fotbalul nu face exceptie. Vor aparea jucatori cu mai mult suflet si tehnică decit azi sau decit ieri.

Asadar, Tudorel s-ar bucura. S-ar bucura ca Raduț să-l depășeasca asa cum a anuntat triumfator Gigi Becali. Asta inseamnă să te pricepi la fotbal. Vezi un fotbalist in meciul cu o nou promovată si-i intrevezi destinul. Dar, mai ales, asta inseamnă să te pricepi la oameni. Vă dati seama cum se simte Raduț la 20 de ani, propulsat din postura de transfer de la o echipă retrogradată direct in galeria de glorii a celei mai iubite echipe din Romania?!

Acum, serios. Piturcă s-a pacalit! Pentru că atunci cind i-a cerut patronului să nu mai critice jucatorii nu s-a gindit că e posibil ca laudele acestuia să fie la fel de periculoase. Un pact generalizat al tacerii lui Becali sau un simț recuperat al masurii, de asta pare a avea nevoie Steaua in acest debut de campionat, cind după 3 puncte cu U Cluj se aud deja trompetele din ceruri.

Raduț e foarte aproape să-l depășească pe Tudorel Stoica. Îi mai trebuie doar 14 ani arati cu demnitate si talent sub acelasi tricou, 7 campionate si 5 Cupe ale Romaniei plus două trofee marunte: Cupa Campionilor si Supercupa Europei. Banderola de capitan s-ar bucura. Pentru că Raduț are, intr-adevar, toate promisiunile in vina sa de sportiv.

Tolontan

- Mihai, te-a luat prin surprindere transferul la Steaua la doar 20 de ani?

- Nu mă asteptam să ajung atit de repede aici. Mai ales după ce revenisem in tară de la Sporting Lisabona si multi imi ziceau că e un pas inapoi si o să fie greu. Da, interesul Stelei m-a surprins. Iar cind domnul Benone Lazar, patronul de la Curtea de Arges a venit si mi-a zis că mă vrea Steaua, am zis <da> imediat, chiar daca financiar, propunerile din alte parti erau mai bune. Am ales Steaua fiindcă e important să joci si din placere, iar eu am semnat cu Steaua si pentru culorile clubului.

- Dar de unde si pină unde ai ajuns tu să fii stelist de mic?

- Pasiunea mea pentru Steaua a inceput cind tata si mama aveau un magazin si aduceau tricouri ale echipelor de afara iar al lui Bayer Munchen era aproape identic cu cel al Stelei. De atunci am devenit un suporter infocat al Stelei, prin '96-'97. Cind am inceput să vad si meciurile echipei, il admiram pe Ritli. Îl rugam pe tatal meu să-mi tragă zilnic la poarta visam să ajung cindva portar la Steaua.

"Dacă ar fi să aleg un singur meci in care mi-aș dori cel mai mult să marchez, acela ar fi impotriva lui Dinamo. Dar aș vrea să o si batem neaparat pe Dinamo, nu numai să dau eu gol" - Mihai Raduț

- E adevarat ca in adolescență, aveai pe pereti postere cu Steaua?

- Da, mai ales cind evoluam la Ardealul Cluj. Dacă Steaua era echipa mea de suflet, traiam si sufeream pentru ea.

- Și cum ai suferit la returul cu Middlesbrough?

- Nici nu vreau să mai vorbesc despre acel moment... Eram la Ardealul Cluj si din 20 de jucatori, vreo 3 erau dinamovisti, vreo doi rapidisti si restul cu Steaua. Noi, stelistii, am vazut meciul separat, intr-o camera iar cind Maccarone a marcat golul de 4-2 am inceput să pling. Toată noaptea am plins, a fost un cosmar. Eram in stare de soc că am pierdut calificarea in finala

"Le promit suporterilor că voi da totul pentru culorile clubului si sunt convins că mă vor sustine dacă voi avea evolutii bune" - Mihai Raduț

- Te apasă tricoul de titular pe care ti l-a oferit Piturca

- E o senzatie placuta Nu mă apasă si nu am avut emotii. De-acum, trebuie să demonstrez că merit să port acest tricou roș-albastru. Pină in momentul asta n-am simtit presiune pentru că baietii m-au primit extraordinar si nici n-am venit in plin campionat să intru direct la jocuri oficiale. Am avut timp de acomodare.

- Ce ti-a spus Piti la prima discutie?

- Că am facut cea mai bună alegere pentru că am venit la cea mai mare echipă din fotbalul romanesc. Apoi mi-a zis că mă va ajuta să joc la un nivel inalt care să mă ducă la o echipă mare din Europa.

- Cum l-ai caracteriza pe Piturca

- E un tip foarte apropiat de jucatori, care stie să tină vestiarul. La meciuri si la antrenamente e foarte serios, cere disciplină maxima În rest, e foarte de treaba

- Îți place postul pe care ti l-a oferit, cel de mijlocaș ofensiv?

- Cred că mi se potriveste ca o manușă! De fapt, pe postul asta mi-am inceput cariera, dar pot să joc oriunde la mijlocul terenului. Ca mijlocaș central ofensiv mă simt in largul meu.

- E o presiune in plus pentru tine fiindcă esti cel mai tinar din primul "11"?

- Nu. Aici am vazut că sintem tratati toti la fel, indiferent de virsta de nume, de vechime. E egalitate pentru toti, parcă sintem impreună de 10 ani, nu de o luna

- Dar laudele in exces ale lui Gigi Becali te-au coplesit?

- E prematur. Pină la urma a trecut un singur meci, iar eu nu sunt foarte multumit de prestatia pe care am avut-o cu U Cluj si va trebui să-mi imbunatățesc jocul. Totusi, ca stil de joc cred că sunt mai aproape de Iniesta decit de Xavi. În schimb, il consider pe Zidane cel mai mare mijlocaș ofensiv care a existat vreodata

"E o presiune pentru echipă deoarece am fost laudati in amicale, am inceput bine sezonul, acum trebuie să o tinem tot asa si eu cred că e greu să mentii un nivel maxim in toate etapele de campionat" - Mihai Raduț

- Cum astepti meciul cu Universitatea Craiova?

- Recunosc că am ceva emotii, mai ales că stadionul va fi plin. Asteptarile suporterilor vor fi mari, dar cred că atunci cind voi păși pe teren, voi scapa de trac. Cel putin, asa sper. (Ride)

- Va fi ca in prima etapa adică victorie?

- Meciul va fi mult mai greu pentru că Știinta e o echipă tinara dar valoroasa iar noi vom fi un pic sub presiune pentru că Ghencea va fi plin cu suporteri si toti vor victoria.

- Ce te-a invățat experienta de la juniorii lui Sporting Lisabona?

- Am jucat acolo in sezonul 2007-2008. Era diferit față de Romania ca seriozitate la nivel de juniori. Anul acela m-a ajutat să inteleg un lucru: cum te antrenezi, asa joci. Nu ca la noi, in Romania, că sunt prieten cu ala si nu-l driblez la antrenamente să nu-l supar sau nu-i dau gol amicului din poarta

- Bun, si de ce nu ai continuat la Sporting?

- La un meci impotriva lui Manchester United, fundasul dreapta s-a accidentat si m-au pus pe mine pe acel post. Mi-au zis că o să fie ceva temporar, dar apoi numai acolo eram folosit si mi-au propus si pentru echipa mare să joc tot fundaș dreapta. Am refuzat fiindcă nu am nici o calitate pentru acel post si nu am vrut să mai merg acolo. Tata s-a suparat pe mine si n-am vorbit cu el o luna iar altii mi-au zis că sunt nebun că m-am intors, că voi ajunge Lutu doi, că m-am terminat la fotbalist.

"Cum mă vad peste 10 ani? Pai, dacă acum am doar 20, tot jucind fotbal mă vad. Dacă mă va ajuta Dumnezeu să ajung la echipă mare de afara va fi bine, dacă nu, imi voi incheia cariera de la Steaua" - Mihai Raduț

- Știi ce se spune despre copiii ai caror parinti sunt instariti, că nu ajung niciodată fotbalisti mari...

- Știu ce se spune, dar n-are nici o legatură cu mine, eu sunt pe cont propriu de ani buni, traiesc cu banii cîștigati de mine. Iar parintii mei au o situatie buna nu sunt bogatasi.

- Dar e adevarat că la majorat ai primit cadou din partea parintilor o limuzină Audi scumpa

- N-a fost un cadou. Eu am pus jumatate din bani, parintii au pus cealaltă jumatate.

- Pentru un pusti de 20 de ani, Bucurestiul e un oraș periculos?

- sunt tentatii mari, e adevarat, dar depinde de fiecare persoană cum stie să se tină departe de asa ceva. Și la Las Vegas dacă esti, dar stii ce vrei de la viață, stai in banca ta si nu te lasi furat de peisaj. E timp pentru orice, si pentru distractii, si pentru o iesire in club, important e ca prima dată să-ți faci treaba si apoi să te gindesti la distractii.

"Să ajung să joc la Barcelona e visul carierei mele. Nu stiu dacă se va implini vreodata dar si să mă transfer la Steaua a fost un vis care iată că mi s-a implinit" - Mihai Raduț

Ce calități crede că are

1. Tehnica

2. Viziunea jocului

Ce defecte crede că are

1. Nu prea fac faza defensivă

2. Ar trebui să mai pun vreo două kilograme ca masă musculara că am doar 68 de kilograme la 1,78 metri

Ce stie despre Romania comunistă

Raduț s-a nascut la 3 luni după Revolutia din '89, mai precis pe 18 martie 1990. Cind e intrebat despre Romania de dinainte de caderea lui Ceausescu, zimbeste:

Știu de la scoala mi-au mai povestit parintii cite ceva din ce era atunci. Din ce am inteles eu, a fost o perioadă grea pentru tara dar erau si lucruri bune. De exemplu, pentru fotbal era bine, că toti jucatorii evoluau in tară si echipele erau puternice. Apoi, toată lumea avea un serviciu, nu existau someri, dar, totusi, mincarea era rationalizată si nu prea se gasea. Cred că dacă granitele țării ar fi fost deschise si romanii puteau calatori liberi, erau alte perspective si nu se mai ajungea unde s-a ajuns.

gsp

Acum se explica de ce era ca un argint viu in meciul de la Pitesti dintre Inter si Dinamo. Si in aparare si in atac, si pe benzi, era peste tot. Unde era mingea era si el...

Sper ca venirea lui sa fie de bun augur, mai ales ca e argesean de-al meu. :) Probabil am si jucat fotbal in curtea scolii cu el, eu am 17, el 20. Tot ce e posibil :D:))

@bobbyREDblue

Pai,nu prea este argesean de-al nostru.Radut este nascut la Slatina. :)

In rest,stiam ca este stelist infocat dinainte de a semna cu Steaua.Primul care a dorit sa-l cumpere de la Inter

a fost Mititelu,oferta lui fiind declinata de catre cei de la Inter.Intr-adevar,a avut o oferta superioara din

punct de vedere financiar din partea cateilor(filiera Ioan Becali)in aceasta vara dar Mihai a ales cu sufletul.

Imi place pustiul asta.Multi veti zice ca nu e bine ca este atat de tupeist,insa am impresia ca baiatul asta are cu ce sa-si acopere tupeul.Are talent si daca e cu adevarat stelist,il vad ca unul din jucatorii care vor conta in inimile suporterilor in anii care vin.

@bobbyREDblue

Pai,nu prea este argesean de-al nostru.Radut este nascut la Slatina. :)

In rest,stiam ca este stelist infocat dinainte de a semna cu Steaua.Primul care a dorit sa-l cumpere de la Inter

a fost Mititelu,oferta lui fiind declinata de catre cei de la Inter.Intr-adevar,a avut o oferta superioara din

punct de vedere financiar din partea cateilor(filiera Ioan Becali)in aceasta vara dar Mihai a ales cu sufletul.

Cred ca ai dreptate. Eu stiam ca si-a facut junioratul la Sporting si la Aripi Pitesti(vreo 2 ani parca)

Oricum, talentat tot este :D

P.S. si asta e oltean? :)):)) :))

Dacă nu ar fi ajuns fotbalist, Mihai Raduț putea face oricind carieră in economie. Antrenorul Mihai Georgescu, cel care l-a descoperit si crescut pe Raduț la Școala de Fotbal Ardealul, il cunoaste cel mai bine pe mijlocasul Stelei. "Pentru un fotbalist, pe lingă calitățile native sunt foarte importante educatia si scoala. Raduț era cel mai bun la matematică in liceu. Are personalitate si e foarte inteligent. Îmi amintesc că la o inspectie la Logica profesoara a fost prinsă nepregatita dar Raduț a scos la capat lectia. Chiar i-au spus inspectorii profesoarei să-i dea o bere că i-a salvat ora", a povestit Georgescu.

Antrenorul care i-a format pe Gilca Rat Jean Barbu, Lucian Marinescu sau Maftei divulgă secretul care l-a determinat pe Raduț să crească fizic, capitolul unde jucatorul Stelei era deficitar acum 4 ani. "Raduț nu statea deloc bine cu pregatirea fizica Era pasionat de tenis si ii placea foarte mult de Federer. Atunci, elvetianul era cel mai bine pregatit fizic tenismen din lume. I-am dat să citească articolul in care se scria asta, să vadă ce stă la baza unui campion. Pe lingă fotbal, Mihai joacă foarte bine baschet si tenis de cimp. Toti marii sportivi sunt polivalenti", a detaliat Georgescu.

"Pe Raduț nu-l apucă anul doi la Steaua. Va face cit de curind pasul spre o echipă mare din Europa" - Mihai Georgescu

"Zicu, cind a ajuns la Inter, a preferat să se plimbe si să facă cumparaturi. Mitea, considerat noul Hagi, s-a stins din fașă. I-am zis lui Raduț să aibă grijă să nu fie a treia speranță ratată si sunt convins că nu va fi" - Mihai Georgescu

Mijlocasul adus de Steaua de la International Curtea de Argeș nu uită ce rol a avut Mihai Georgescu in cariera lui. "L-am avut profesor timp de 3 ani la Ardealul Cluj. E omul care m-a ajutat cel mai mult si caruia ii datorez multe. Nu-l voi uita si chiar am vorbit cu dinsul după meciul nostru din prima etapa de la Alba Iulia, mai ales că el s-a dus acum la Universitatea Cluj, cu care am jucat in debutul campionatului", a declarat Raduț (20 de ani).

150.000 de euro e salariul anual pe care il are Raduț la Steaua .

gsp