Sign in to follow this  
Followers 0
Adrian

Pedepse mai aspre pentru limbajul de mesager.

Vrei pedepse mai aspre pentru cei care folosesc limbajul de mesager?   71 members have voted

1. 1. Vrei pedepse mai aspre pentru cei care folosesc limbajul de mesager?

• Da
      67
    • Nu
      4

Please sign in or register to vote in this poll.

173 posts in this topic

Am votat Da. Nu ma deranjeaza greselile gramaticale involuntare (unde-i Deni?) sau prescurtarile dar limbajul de mess ma doare la ochi.

intrebare: cu ce e "limbajul de messenger" mai nociv decat "englezismele" folosite de destul de multi useri. de ce e mai deranjant un tz sau sh decat un "real life", "joke", "dude", "bro"?

in alta ordine de idei, la "limbaj de mess" intra si plm, sms sau stf?

Maye spunea triplu "da".Ei bine,la cat de scarbit sunt in ceea ce-i priveste pe toti cocalarii care posteaza numai sa denigreze limba romana,as vota,cvadruplu "da" !

Noua lozinca : Jos cu cocalarii (...si messengeristii) !

Cat despre bara aia de pe home page. Ar trebui scoasa sau macar "rugati" userii care scriu pisda, plua si mai stiu eu cate peste tot. -> vezi Maye

Daca te deranjeaza , atunci sa ma sugi.

intrebare: cu ce e "limbajul de messenger" mai nociv decat "englezismele" folosite de destul de multi useri. de ce e mai deranjant un tz sau sh decat un "real life", "joke", "dude", "bro"?

in alta ordine de idei, la "limbaj de mess" intra si plm, sms sau stf?

Legat de englezismele la care te referi,am vazut unii useri care au incercat sa adapteze unele cuvinte,sau sa le scrie asa cum se aud.Si surpriza,au sarit multi sa-i corecteze ca nu stiu provenienta cuvantului.

Insa aici se discuta despre macelarirea limbii romane,prin adaugarea de litere ce nu fac altceva decat sa ingreuneze citirea unor propozitii.

Eu nu sunt un as in gramatica limbii romane,dar nici nu sunt de acord sa ne batem joc de ea pentru simplul motiv ca asa o fi la moda printre pustani.

Acum zi si tu,cum ar suna:Vlad Tzepesh?

Daca te deranjeaza , atunci sa ma sugi.

confirmi ce spunea domnisorul din-nainte, asta ca sa nu mai spus ca e de prost gust si in plus de asta deja devii obositor cu aceleasi replici spus zilnic.

PS: parca erai om politic, asa exemplu dai? aa dar stai ca esti de la pdl te intelegem

Ai vreo problema pentru ca eu am o problema cu copilul?

Nu vad sensul interventiei tale si nu te va face aceasta interventie mai rotund.

Nu iti place ce scriu ?! Foarte bine.Nu imi pasa.

Oai ce offtopic s-a facut pe aici. Vad ca moderatorii au luat o pauza acum ca e weekend. Rog sa fie sters offtopicul si jignirile si sa se dea avertizare acolo unde e necesar.

Vad ca lumea nu a inteles de ce am cerut ce am cerut.

Nu exista respect pe site. Ma rog, in ceea ce priveste o mare parte din site. Sunt unii care nu vor. Asta este.

Joga Bonito

Atat timp cat exista respect intre oameni, nu vad ce conteaza ce avatar au. Nu cred ca e cocalarism daca pui la avatar o poza cu Messi atat timp cat te comporti civilizat pe site cu RESPECT FATA DE CEILALTI UTILIZATORI.

O sa inchid acest topic si o sa las doar sa se voteze. Ca nu are rost sa mai discutam ca vad ca s-a ajuns la jigniri.

Pacat ca lumea nu se uita peste acea sectiune cu Romanismul. Acolo se poarta multe discutii in contradictoriu. Dar injuraturi nu vezi.

Bai, ce dracu faceti; chiar si aici tre sa va certati?

Adriane, majoritatea sunt la petrecere acu, de aia n-au facut nimic.

Redeschid topicul. Care mai face off-topic, il voi sanctiona

@Ronnie, sper ca glumeai. Erai mult mai simpatic cu idolul Puya la avatar si cu niste versuri rasuflate la semnatura. Cel putin erai mai interesant daca puneai mesaje anti-Glazer sa se inspire si ai nostri stelisti...

@claus, din cate tin eu minte tu nu aveai avatare cu alte echipe straine, deci rolul remarcii tale este?

@Adrian, tu ai preluat si ai desavarsit mai departe interpretarea cel putin bizara a lui Ronnie. Unde am scris eu ca am ceva impotriva unui anume jucator? Si eu pot sa-mi trag un avatar cu Zico, Socrates, Ronaldo, etc, dar asta inseamna ca respect jucatorul, nu clubul de fotbal. In legatura cu ce ai zis tu sunt total de acord, dar respect intre oameni si discutii civilizate se poarta si in cadrul unor comunitati normale. Te astept cu mare drag sa expui regulile unei comunitati de STELISTI!

@Maye, si daca are o varsta frageda si e mai imatur ca tine iti da dreptul sa-l jignesti? (observ ca nimeni nu ti-a editat mesajul si nu s-a obosit macar sa te avertizeze in scris - facand o paranteza, prin 2004, cedasem si pentru o injuratura destul de ''normala'' adresata lui Oprita pe un articol mi s-a sters contul pe loc si ban pe IP. Mi-a luat vreo 6 luni pana am facut rost de alt provider de net sa pot posta din nou). Banuiesc ca nu asa se poarta lumea in ''capitala bunelor maniere''...

Edited by Joga Bonito

pentru o injuratura destul de ''normala'' adresata lui Oprita pe un articol mi s-a sters contul pe loc si ban pe IP. Mi-a luat vreo 6 luni pana am facut rost de alt provider de net sa pot posta din nou

Aha, ban pentru clona!

@Maye, si daca are o varsta frageda si e mai imatur ca tine iti da dreptul sa-l jignesti? (observ ca nimeni nu ti-a editat mesajul si nu s-a obosit macar sa te avertizeze in scris - facand o paranteza, prin 2004, cedasem si pentru o injuratura destul de ''normala'' adresata lui Oprita pe un articol mi s-a sters contul pe loc si ban pe IP. Mi-a luat vreo 6 luni pana am facut rost de alt provider de net sa pot posta din nou). Banuiesc ca nu asa se poarta lumea in ''capitala bunelor maniere''...

Nu imi da dreptul sa il jignesc faptul ca e mai mic decat mine , dar imi da dreptul sa il jignesc pentru atacurile la adresa mea pe forum , nu cred ca ai vrea sa vezi si mesajele private. :)

E disputa mea cu copilul si e dreptul meu sa ma apar , desi imi par puerile atacurile sale , cum de altfel e si el.

Nu comentam daca imi luam warn nu iti face griji , nu as avea de ce , pentru ca stiu ca am gresit.

Imi dadeam si singur warn , dar nu asta e sensul discutiei.

Pe viitor te rog sa te informezi din 2 surse sau cele 2 surse in cazul de fata.

Imi pare rau ca ti-ai luat ban acum 6 ani si te invit la Sibiu sa vezi cum se comporta lumea in Capitala Bunelor Maniere.

De altfel , iti fac cinste si o bere.

Da, deci inchid din nou topicul si as ruga alti moderatori sa nu il mai deschida.

Joga Bonito

Pe mine ma stiu oamenii ca nu sunt fan al altor echipe decat Steaua. Din afara imi place o singura echipa: Ajax. Dar nu pot sa spun ca sunt fanul ei. Si pe mine ma deranjeaza cand vad ca oamenii au la avatar tot felul de alte echipe si ca discuta cu atata pasiune despre Liverpool, Real, Bayern sau altele(sa nu sariti, ca am dat exemple asa, aiurea. Nu am atacat pe nimeni) dar nu ai ce sa le faci. Majoritatea celor care intra aici sunt, in primul rand, fani ai fotbalului. Unii dintre ei cred ca urmaresc meciuri de fotbal in fiecare zi, din orice campionat. (cel putin asa am inteles eu din ce am vazut ca posteaza ei)

Acum, regulamentul zice ca pe site sunt acceptati fanii oricarei echipe, atat timp cat sunt politicosi si precizeaza cu ce echipa tin. Aceasta regula ar trebui schimbata pentru a fi asa cum vrei tu. Ar trebui sa spuna regulamentul clar: Pe site sunt acceptati doar stelisti.

Daca vrei sa schimbi regula asta, trebuie sa faci si tu alt topic :P si sa le propui adminilor.

Totusi, e o regula destul de veche si, avand in vedere ca pe site au avut conturi foarte mult timp chiar si dinamovisti(unii dintre ei adunand multe postari pentru ca au respectat regulile-reddog de ex), nu cred ca se va schimba ceva.

Eu unul nu as avea nimic impotriva ca pe acest site sa se discute doar despre Steaua si sa fie doar stelisti.

De la limbaj de mess s-a ajuns la discutii despre conduita. Adevarul e ca nu ne-ar strica niste lectii de comportament (eu recunosc, sunt coleric si dilau si reactionez exagerat cand ma deranjeaza ceva). Cu iertare colegului Adrian, propun sa raman deschis acest topic si sa se vorbeasca despre comportamentul pe forum in general, nu numai despre limbajul de mess. Ma astept ca discutiile sa fie amicale, amiabile si constructive.

Succes, frati stelisti! La multi ani!!!

Succes, frati stelisti! La multi ani!!!

Succesuri si tie frate Balcescule !

@Joga Bonito

Daca tu crezi ca eu sunt fanul lui Manchester United si simpatizez cu ei mai mult decat cu Steaua, te inseli amarnic. Faptul ca eu am avatar si semnatura cu ei nu inseamna ca nu mai sunt stelist. Este doar alegerea mea ceea ce pun eu la avatar si semnatura. Avand in vedere ca nu jignesc pe nimeni cu nimic nu stiu de ar trebui sa le schimb. Sincer sa fiu nu ma intereseaza chestiile astea cu "eu sunt mai stelist decat tine" sau invers. Eu sunt stelist de mic, de la 3-4 ani pentru ca asa m-am nascut. Nimeni in familia mea nu este microbist, nu am fost influentat de nimeni, dar stiam mereu in sufletul meu ca sunt stelist. De la 12-13 ani am inceput sa mai schimb si eu programele TV si am descoperit si eu Eurosport si am mai vazut ca exista fotbal si in alte tari. De atunci am inceput sa simpatizez si cu Manchester United, dar mereu pe primul loc a fost Steaua.

Avand in vedere ca sunt inregistrat pe www.fcsteaua.ro reiese ca sunt stelist (bine, acum nu oricine isi face cont este automat stelist), poate avand acest avatar vreau sa arat ca simpatizez si cu o alta echipa din afara.

sa se vorbeasca despre comportamentul pe forum in general

Atunci profit de capul asta de pod sa-mi spun of-ul (si auto-critica) in legatura cu moderatorii. Nu stiu daca este doar nostalgia (cum multi au amintit de vechiul forum) dar am impresia ca moderatorii nu-s moderatori. In afara de sanctiuni si pus piciorul in prag uneori nu prea facem nimic. Nu moderam. Nu deschidem discutii, probleme, dezbateri, nu incurajam initiativa altora s-o faca. Pai fratele meu, pe mine daca nu ma bagau in seama Virgil, Ovidiu, George, Bogdan4Steaua (Doamne cat l-am chinuit pe omul asta cu postarile mele fara majuscule), Forever, etc., nu ramaneam pe site. Fie imi raspundeau la intrebari, fie imi aratau acolo unde nu stiam, fie pur si simplu spuneau un "sunt de acord" sau, dupa caz, "nu sunt de acord", in niciun caz "aberezi", "spui numai prostii", "esti un becalist", etc.

Asa ca militez pentru:

-o mai mare implicare a mozilor in discutii

-o bagare in seama mai mare cu noii inregistrati, si asta nu-i numai pentru mozi, e si pentru ceilalti

-o atitudine moderata in fata noilor inregistrati care nu stiu cu ce se mananca forumul si ideile de pe forumul asta

-mai multa rabdare si mai putin orgoliu in fata neutrilor, scandalizatilor si becalistilor

-renuntarea la atitudinea "ii explic becalistului de o mie de ori, tot nu intelege", poate i-ai explicat unuia si n-a inteles, nu-s toti la fel

-lapidarea lui Adrian

@axl

Daca o sa te uiti in sectiunea dedicata moderatorilor, multe din lucrurile care le propui tu aici le-am propus si eu cu Dragos acum cateva luni.

moderatorii sunt niste tristi.

in alta ordine de idei, nu mi-a raspuns nimeni la treaba cu englezismele :)

LE: intr-o alta ordine de idei, cum ar suna "ban 7 zile pentru limbaj de mess"?

Edited by Marius

@Joga

Probabil ca m-am exprimat gresit,nu era un atac la persoana ta,doar eram curios daca esti multumit de avatar,un avatar legat de subiectul discutat aici.

Nu-mi pot permite sa atac pe nimeni fara un motiv bine intemeiat.Am spus ce am avut de spus legat de limbajul de mess. si imi mentin pozitia.

Am votat da,deci.......!

Ai vreo problema pentru ca eu am o problema cu copilul?

Nu vad sensul interventiei tale si nu te va face aceasta interventie mai rotund.

Nu iti place ce scriu ?! Foarte bine.Nu imi pasa.

Capitala bunelor maniere? Probabil ca sibiul are niste locuitori minunati, cu mult bun simt, dar, stimate domn (care nu esti), tu NU faci parte din acea masa de oameni. Scursuri ale societatii, exact ca si tine, intalnesc zi de zi pe strada, pentru simplul fapt ca tu NU esti cu nimic mai presus decat un puradel care umbla in picioarele goale si injura pe strada. Faptul ca TU, stimate domn (not), recurgi la un limbaj grotesc pentru a ma ataca in mod sistematic, nu denota decat proasta crestere si cei 7 ani (pe care nu ii ai) de acasa.

Totusi, nici macar un edit la postul acela jegos cu o pagina in urma, dragi moderatori? Daca eu, sau aproape oricine de pe site-ul acesta scriam un asemenea reply , pot sa pun pariu ca luam ban direct pa partea economica. Poate ca mai am si eu momentele mele de "taranime", dar in asemenea hal ca si tine draga maie, nu cred ca se pune problema. Cat despre pm... Da, i-am trimis un pm , nu foarte corect si coerent, si probabil si cate o injuratura pe acolo, dar eu am atata bun simt sa nu il jignesc pe forum unde poate intra oricine sa vada. Cam orice om intra pe acest forum si vede tampeniile acestui maie, va refuza sa isi creeze un cont... parerea mea.

Am ales sa iti raspund tot pe forum, ca sa vada tot poporul, ca doar asa iti place tie, dar , consider eu, mult mai civilizat decat ai facut-o tu.

Edited by axl

Totusi, nici macar un edit la postul acela jegos cu o pagina in urma, dragi moderatori?

Maye a fost sanctionat pentru jignire iar eu nu consider ca "o sugi" merita efortul editarii. Daca scria "sugi p**a" da, editam cuvantul "p**a".

Si secundo, ne doare la basca de mesajele private. De-aia-s private.

Lucrurile astea trebuie sa le dezbata cei care sunt vechi aici, au trait si au vazut multe.

Pe mine nu ma luati inseama, exprim doar o opinie off-topic. Nu sunt de acord cu avatare interpretabile, cum ar fi cel cu Antonescu. Precizez ca eu nu am o opinie personala impotriva lui Antonescu. Dimpotriva! Dar altii ar putea avea!

Insa, sunt de 1000.000.000. de ori mai de acord cu avatare cu Antonescu, sau cu orice alt personaj, indiferent cat de contestat (contestabil) ar fi, decat cu avatare care sa reprezinte, pe siteul Clubului Steaua, alte echipe de fotbal. Sensul avatarului este sa te reprezinte intr-un fel, nu?

Daca te simti reprezentat mai bine de alta echipa de fotbal, sa fii sanatos! Dar sa fii moderator pentru Steaua, exprimand vocatia altei echipe de fotbal (in conditiile in care, in topicul MU, de ex., nu vad ABSOLUT NIMIC special care sa justifice vreo afinitate emotionala tradusa in niste contributii demne de remarcat), mie imi pare o confuzie de valori grava, care explica saracia care e pe aici.

A naibii mangalianul vrea sa ma omoare cu pietre pentru ca am avut curajul sa ma razvratesc.

Moarte mesagerului!

Acum, lasand gluma la o parte, Axl, ti se pare ca utilizatorii nu sunt provocati la discutii?

Ia uita-te cate articole sunt scrise si raman necomentate. Sau primesc doar comentarii de genul: "articol f bun", "ai dreptate", "forza Steaua", "VPM".

Cum sa ii provoc pe astia tineri la discutii cand ei habar nu au despre ce e vorba.

Putem cadea de acord ca majoritatea celor care intra aici intra pentru fotbal. Corect? Corect.

Ce sa provoc eu la utilizatorul Georgel93 care stie despre fotbal doar: becalii, Dragomir, pac,4,pac,4,pac,2, etc.?

Eu, chiar daca sunt tanar, am crescut cu Hagi, Popescu, Lacatus. Am prins niste fotbal!Am trait in perioada in care fotbalul era doar fotbal. Nu scandaluri.

Acum 10 ani fotbalul insemna doar meciurile jucate in etapa trecuta si meciurile care se vor juca etapa urmatoare. Iar in vacanta se vorbea despre transferuri. Acum fotbal inseamna ce a mancat Gigi azi dimineata, cum a agatat tanase blonde pe mesager, cat de tare e penisul lui mitica, etc. Asta e fotbalul de azi. Despre asta sa ii provoc sa vorbeasca?

Eu am cerut aceste masuri atat pentru a creste calitatea discutiilor de pe site(pentru ca, atunci cand oamenii sunt atenti cum scriu, sunt atenti si la ce scriu, gandesc de doua ori)dar si pentru a-i invata pe saracii astia ca cocalarismele nu fac parte din sport.

Daca invata sa le fie rusine de ce scriu, poate ca o sa le fie rusine si sa se uite la porcarii oteviste cu Gigi si mitica.

Si atunci poate ca vor fi si articolele domnului Ardeleanu mai comentate. Si atunci poate ca vor aparea in articole despre fosti mari jucatori si meciuri glorioase si comentarii de genul: "Da' chiar asa de bun era tanaru' ala, Ilie Dumitrescu? Ce stia sa faca? Pe unde a jucat? Etc."

Pe mine nu ma luati inseama, exprim doar o opinie off-topic. Nu sunt de acord cu avatare interpretabile, cum ar fi cel cu Antonescu. Precizez ca eu nu am o opinie personala impotriva lui Antonescu. Dimpotriva! Dar altii ar putea avea!

Insa, sunt de 1000.000.000. de ori mai de acord cu avatare cu Antonescu, sau cu orice alt personaj, indiferent cat de contestat (contestabil) ar fi, decat cu avatare care sa reprezinte, pe siteul Clubului Steaua, alte echipe de fotbal. Sensul avatarului este sa te reprezinte intr-un fel, nu?

Extraordinar domne de ce nu mai scrie lumea pe forum ca am eu avatar cu Antonescu si ca il roade pe stomac pe moskople, asta e fiecare isi pune ce poza vrea, ce mesaje vrea, ai buton de ignor. Aaa stai ca tu erai ala care a disperat moderatorii la inceput cu mesaje ca de ce am eu avatar cu Antonescu, am pentru ca asa vreau.

Asta cu poza de la avatar mi se pare o mare aberatie, ca si cu mesajul scris in colutul paginii, ce treaba au ascestea cu Steaua? sa inteleg ca un utilizator inregistrat de 4/5 ani cu sute de mesaje, care urmareste zilnic saitul dar care nu are avatar cu Steaua nu este stelist. De unde stiu eu ca este mai stelist unul care are avatar cu o masina etc, decat unul care are avatar cu Real Madrid? Sunt pur si simplu penibile astfel de rationamente, x e stelist ca are avatar cu Lacatus, y nu este ca are avatar cu un bmw.

Mergand pe principiul asta curvele care pozeaza pentru gsp sunt steliste ca doar au chiloti cu emblema Stelei, sau cine stie Stanici o fi vreun zoofil ceva ca are avatar cu un porc (pt ca el pune mai presus iubirea pentru porci decat pentru Steaua).

Edited by Le reseau pansant

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0