Sign in to follow this  
Followers 0
Adrian

Pedepse mai aspre pentru limbajul de mesager.

Vrei pedepse mai aspre pentru cei care folosesc limbajul de mesager?   71 members have voted

1. 1. Vrei pedepse mai aspre pentru cei care folosesc limbajul de mesager?

• Da
      67
    • Nu
      4

Please sign in or register to vote in this poll.

173 posts in this topic

de acord, cererea e pertinenta. insa ce ne facem cu multitudinea de stelisti ce o ard aiurea cu avatare a echipelor straine si stiu pe de rost istoria la aia in detrimentul trecutului glorios al Stelei?

ori redenumim site-ul in ''site-ul suporterilor stelisti si ai echipelor din strainatate'' ori va manifestati sentimentele de iubire fata de Liverpool, Lazio, Barca in particular.

ori redenumim site-ul in ''site-ul suporterilor stelisti si ai echipelor din strainatate'' ori va manifestati sentimentele de iubire fata de Liverpool, Lazio, Barca in particular.

Hai frate ca e aiurea ce spui, pe tot saitul nu sunt mai mult de 20 de insi cu avatare ale echipelor straine si in plus de asta despre echipele straine se discuta pe un forum separat unde majoritatea postarilor sunt facute tot de utilizatorii curenti ai saitului. Acum sa nu imi spui ca daca postez si in sectiunea cu Bayern/Real/Juventus nu sunt stelist.

A stai ca eu am avatar cu Antonescu, pe langa nazist rasist antisemit xenofob mai sunt si nestelist.

insa ce ne facem cu multitudinea de stelisti ce o ard aiurea cu avatare a echipelor straine

Sa vada Ronnie asta :D

de acord, cererea e pertinenta. insa ce ne facem cu multitudinea de stelisti ce o ard aiurea cu avatare a echipelor straine si stiu pe de rost istoria la aia in detrimentul trecutului glorios al Stelei?

Dar nu vrei sa avem toti acelasi avatar si aceiasi semnatura? Fiecare este liber sa isi puna ce avatar si ce semnatura doreste, atata timp cat nu deranjeaza pe nimeni si nu are mesaje rasiste sau injurii.

atata timp cat nu deranjeaza pe nimeni

uite ca eu, ca stelist, sunt deranjat de semnatura ta in care elogiezi un alt club in afara de Steaua Bucuresti. ce masuri iei? atata timp cat te-ai afiliat acestei comunitati de stelisti n-o mai arde cu alte echipe de fotbal. asa cum nimeni nu pare deranjat de avatarul tau, poate mi se pune si mie pata sa-mi trag unul cu Dinamo.

LRS - toate bune si frumoase daca nu ar fi 20 din cei 100 de membri activi pe forum (ma rog, exagerez putin, dar ai prins ideea).

M-am uitat printre reply-uri și am observat că cei care au zis "DA" sunt aceleași "fețe" cunoscute. Voturile cu nu sunt anonime. Nu e nevoie să se arate la fața cine a votat cu nu; ii putem vedea pe site cand se apucă de scris.

P.S. DA

P.P.S. Thumbs up for Stanici :))

uite ca eu, ca stelist, sunt deranjat de semnatura ta in care elogiezi un alt club in afara de Steaua Bucuresti. ce masuri iei? atata timp cat te-ai afiliat acestei comunitati de stelisti n-o mai arde cu alte echipe de fotbal. asa cum nimeni nu pare deranjat de avatarul tau, poate mi se pune si mie pata sa-mi trag unul cu Dinamo.

Pai si ce facem, schimbam toate semnaturile si avatarurile care nu iti convin tie? Daca am avatar cu o alta echipa din afara ma face mai putin stelist? Daca da, ma doare undeva...

@Joga Bonito

Si cum pe tine te deranjeaza, poate pe altii nu ii deranjeaza. Daca ei dovedesc zi de zi prin postarile lor ca sunt stelisti, de ce e musai sa aiba avatar cu Steaua?

Ma, atata timp cat nu poarta avatar cu alta echipa din Romania, nu vad unde ar fi problema :)

Mo, nu e musai sa aibe cu Steaua, dar e musai sa nu aibe cu alte echipe de fotbal. intelegeti odata si odata, eu ma refer strict la fotbal. din partea mea, unii pot sa-si puna si poze in curul gol, dar cand vine vorba de echipe de fotbal, doar una sta deasupra tuturor.

in fine, in mare parte s-a cocalarizat forumul si toti sunt liberi sa faca ce vor. nu mai e ce-a fost acum 5-6 ani.

Edited by Joga Bonito

ma bucur ca este esprimare libera cat de cat pe forum dar trebue sa gandim inainte de a publica sau a comenta ceva parerea mea :)

in fine, in mare parte s-a cocalarizat forumul si toti sunt liberi sa faca ce vor. nu mai e ce-a fost acum 5-6 ani.

De acord.

eu sunt pe forumul asta din octombrie 2005, de atunci nu stiu daca a fost o saptamana in care nu am intrat, de atunci am citit toate articolele si aproape toate comentariile, s-a schimbat mult era si de asteptat.

In 2005 nu erau asa multi useri de net, plus ca saitul practic a explodat o data cu campania europeana a Stelei din primavara lui 2006, pana in martie/aprilie 2006 erau in medie cam 20 de comentarii la un articol despre meciul Stelei din campionat si asta in decurs de cel putin o zi, incepand cu martie 2006 20 de comentarii se faceau in 10 minute. E normal ca o data cu cresterea numarului de useri sa se piarda din calitate (lume noua, off topicuri, atacuri si divergente personale, plus utilizatori fara buletin care se baga si ei in seama).

Mo, nu e musai sa aibe cu Steaua, dar e musai sa nu aibe cu alte echipe de fotbal. intelegeti odata si odata, eu ma refer strict la fotbal. din partea mea, unii pot sa-si puna si poze in curul gol, dar cand vine vorba de echipe de fotbal, doar una sta deasupra tuturor.

De ce musai cu echipe de fotbal, ca doar Steaua nu are doar echipa de fotbal?

De ce n-ar fi aceeasi situatie daca si-ar pune cu Dallas Stars sau Detroit Red Wings? Sau Chicago Bulls? Sau London Irish?

Ma, asta cu echipele straine e cam deplasata. De ex: Eu sunt stelist,iubesc Steaua,sunt pe site-ul suporterilor,dar eu tin/imi place(nu iubesc) Barcelona si-mi pun avatar,ca sa arat si asta...Nu are legatura!

Cat despre cocalari,eu sunt de acord cu Adrian. Am un nickname facut acum ceva timp,scris exact asa cum scrie si cel de la care m-am inspirat(Alexei Ignasov). Mi-as dori sa-l schimb,dar nu pot. Macar pot scrie si eu inteligibil,daca am facut gresala cu nick-ul. Cunoasterea limbii romane dovedeste nationalismul tau,parerea mea...

PS: Da,dupa urmatorul criteriu: Avertisment prin pm,warn,ban!

Daca am avatar cu alta echipa inseamna ca sunt cocalar, atunci o spun mandru: SUNT COCALAR!

Edited by Ronnie

Daca am avatar cu alta echipa inseamna ca sunt cocalar, atunci o spune mandru: SUNT COCALAR!

Cocalare !

Viteza cu care scriu unii aici se masoara in greseli pe propozitie/fraza si atunci ce interes poate sa mai prezinte un forum populat printre altele, din ce in ce mai tare, de semi-analfabeti care habar nu au de reguli de exprimare, ortografie ? Pentru ca mai departe modul asta de manifestare on-line se reflecta si in opinii si gandire si atunci vedem ca cei mai multi sunt fie free-gigisti, fie copii de 14-15 ani care habar nu au de ce se afla pe forumul asta sau ce reprezinta el.

Eu sunt prezent pe site de 6 ani si pana acum vreo 2 ani citeam fiecare articol negresit, comentam pe forum, aveam rabdare sa parcurg sute de cuvinte pentru ca era un forum de bun simt, cu opinii argumentate si de unde puteai sa inveti ceva.

Azi, din pacate lucrurile s-au schimbat. Paradoxal, desi numarul userilor a crescut considerabil, calitatea posturilor a scazut dramatic.

Personal invinovatesc globalizarea si accesul prea facil al unora la net, dar nu ma pot opune evolutiei firesti, asa ca refuz sa citesc laturile unora, pe care nu ii consider stelisti si cu care nu ma identific. Deloc.

Nu stiu cati useri sunt inregistrati, probabil undeva pe la 50-60 de mii. Eu pot sa recunosc usor vreo 70-80, dintre care cel putin jumatate apartin categoriei haifaiviste cu tz, sh sau alte combinatii in exprimari.

In legatura cu raspunsul la intrebarea threadului, cred ca masurile aspre nu ajuta prea mult. O "pedeapsa" pe fcsteaua.ro nu o sa ii determine sa ia cartea de romana in brate si sa o studieze din scoarta-n scoarta, ci o sa ii dea mai departe cu limbajul asta infect. De ce ? Pentru ca pur si simplu sunt imbecili.

Sper ca noul meu avatar sa fie pe placul lui Joga!

In alta ordine de idei,nu cred ca pustii cu limbaj de mess. se vor schimba peste noapte.Nu am inteles niciodata de unde naiba au scos limbajul asta,fara a tine cont cat de cat de faptul ca sunt romani.Ne deranjeaza faptul ca maghiarii din Romania vor scoli in limba materna,dar noi ne batem joc,cu nonsalanta,de limba romana.Fiecare mai greseste,aici intervine uneori graba,oboseala sau starea de spirit,insa de la o greseala de exprimare pana la acest limbaj intortocheat este cale lunga.

Si ii dau dreptate lui Adrian,ai mari probleme in momentul in care vrei sa descifrezi un astfel de mesaj,cel mai bun exemplu fiind postarea lui Stanici.(chiar sunt curios cat te-ai chinuit.)

Pt mine e simplu: suntem o comunitate. Cine vrea sa adere la aceasta comunitate, ii respecta regulile si se integreaza. Cine vrea sa vorbeasca ca la ma-sa in satra sau in cancan, sa o faca in alta parte.

Nu o sa-i facem sa studieze limba romana, dar daca sunt stelisti, vor face un efort sa scrie inteligibil. Daca ne pastram linia si principiile ii vom converti pe ei, nu invers.

Parerile exprimate pe acest topic sintetizeaza cel mai bine, slabiciunea morala a romanului de a crede in propriile principii: stim ca e bine ce facem, stim ca e rau ce fac ei, stim ca nu ne place, dar cu toate astea de partea noastra, nu intelegem de ce trebuie sa ne mentinem pe aceasta linie.

Pedepsele fac parte din mentinerea userilor pe linia pe care a fost inceput si a continuat acest site.

Dar sa stiti ca avem nevoie si de ajutorul vostru. Daca vedeti o postare in genul celei a lui Stanici, exista un buton numit "report" care, daca-l apasati, ne va trimite cate un mesaj privat fiecarui moderator cu un link catre postare.

Puteti sa contribuiti si voi.

LE: Si da! Esti un cocalar Ronnie!

Edited by MoWeed

Am votat Da.

Eu unul nu consider ca este atat de greu ca cineva sa scrie corect dpdv gramatical. Macar atat, sa scriem cuvintele intregi, ca de diacritice nici nu mai vorbesc.

Cat despre bara aia de pe home page. Ar trebui scoasa sau macar "rugati" userii care scriu pisda, plua si mai stiu eu cate peste tot. -> vezi Maye

Am votat Da.

Eu unul nu consider ca este atat de greu ca cineva sa scrie corect dpdv gramatical. Macar atat, sa scriem cuvintele intregi, ca de diacritice nici nu mai vorbesc.

Cat despre bara aia de pe home page. Ar trebui scoasa sau macar "rugati" userii care scriu pisda, plua si mai stiu eu cate peste tot. -> vezi Maye

dpdv......ti se pare ca ai scris cuvintele intregi?

Nu ma intelege gresit,dar te contrazici singur.Incearca sa recitesti textul inainte de postare!

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0