Guest Moskopole

Stefan Birtalan

4 posts in this topic

CV

Ștefan Birtalan

S-a nascut pe 25 septembrie 1948 la Jibou.

A jucat 14 ani in nationala de handbal a Romaniei, pentru care a inscris 993 de goluri.

A cîștigat titlul de campion mondial in 1970 si in 1974, fiind medaliat olimpic de trei ori. Argint la Montreal '76 si bronz in '72 la Munchen si in '80 la Moscova.

A fost golgeter al Mondialului din Germania 1974. Cu Steaua, unde a evoluat cea mai mare parte a carierei, a cîștigat Cupa Campionilor Europeni in 1977.

Detine un record fabulos de 34 de goluri inscrise intr-o partida atunci cind era legitimat la formatia italiană Polisportiva Folonica, echipă la care evoluase inainte si Cristian Gatu.

Ștefan "Bibi" Birtalan priveste inapoi cu mindrie. O legendă a handbalului explică de ce am fost mari, de ce am decazut si ce ar trebui facut acum, pină nu-i prea tirziu

Birtalan a fost desemnat cel mai bun jucator de handbal din lume in 1974, 1976 si 1977, ani in care a cîștigat si titlul de cel mai bun sportiv roman

"Am fost si eu un fel de Mont Blanc, ceva pe acolo. Gruia era Himalaya"

Un barbat inalt cu alură sportiva Vine spre mine zimbind, dar eu mă astept să se inalte peste zidul facut de nemti si să suteze la poarta E o imagine care mă urmareste de 36 de ani. Finala Mondială din Berlinul de Est. O hologramă din copilarie, cind tridimensională era doar geometria in spatiu de la scoala Ștefan "Bibi" Birtalan are 61 de ani pe care si-i poartă sprinten si senin. Ne asezam la taclale, el in fata unui pahar de Cola. Lumea din cafenea nu este atrasă de domnul cu accent ardelenesc caruia colega mea Gabi Arsene ii face poză după poza Da, stiu, nu mi-am ales un personaj la moda

"Am venit in Bucuresti, la Steaua, cu un geamantan. Am plecat tot cu un geamantan"

- Vă mai recunoaste lumea pe strada domnule Birtalan?

- Uneori mă opresc oamenii si mă intreabă ce mai fac. Și adauga ce frumos era pe vremea dumneavoastră! Bineinteles că sunt persoane mai in virsta tinerii nu au de unde să mă stie.

- Chiar asa, ce mai faceti?

- Ca pensionarii, incerc să fiu cit mai activ. Am pensie de la Armata Am si renta viagera Nu pot să mă pling.

- Știu că ati suportat un transplant de ficat acum cîțiva ani.

- sunt bine acum. Îmi iau medicamentele, merg la controale periodic. Virusul hepatic C a ramas insă acolo. Să nu ii credeti pe cei care spun că au reusit să scape de el.

Victimele propriei glorii

- De ce nu mai avem handbal? De ce nu mai avem handbalul de pe vremea cind cîștigam titluri mondiale?

- În Romania erau pe atunci 15-20.000 de handbalisti legitimati, iar acum au ramas maximum 5.000. În Bucuresti existau sute de cluburi, acum au ramas vreo 3 sau 4. Imediat după decembrie '89 au disparut 5-6.000 de jucatori care au plecat in strainatate.

- Altceva?

- Subfinantarea. Nu vreau să par nostalgic, dar inainte de Revolutie sportul era o activitate foarte clara Nu se punea problema banilor pentru pregatire. A conditiilor. Apoi ar mai fi diminuarea autorității antrenorului. Libertatea de exprimare e buna dar nu atunci cind pune la indoială competenta omului de pe banca

- Atit, nu ar mai fi si altceva? Nu au ramas in urmă si antrenorii cu metodele de pregatire?

- Ba da, s-a intimplat si asta. Mai mult la baieti decit la fete. Cei care pregatesc fetele au fost mai receptivi la noutăți. Mai stabili.

Ștefan Birtalan la Steaua

- Nu am fost cumva si victimele propriei adoratii?

- Nu stiu. Știu insă că am apartinut unei generatii extraordinare. Puteam să batem pe oricine, oricind. Eram cei mai buni din lume. Ca echipa ca individualității. Fiecare pe postul lui era cel mai bun sau printre cei mai buni din lume. Penu, Gruia, Gatu, Kicsid, Stockl, Voina, Licu.

- De ce la handbal?

- Fiindcă handbalul este sportul care se potriveste cel mai bine calităților si aptitudinilor noastre, ale romanilor.

- Dar dumneavoastra..

- Mama a fost unguroaică din Ungaria. Dar m-a nascut aici. Eu sunt roman.

- Cine a fost cel mai bun?

- Gruia. El a fost cel mai mare dintre toti. Cel mai mare jucator al tuturor timpurilor.

- Prin ce se deosebeste handbalul de azi de cel de ieri?

- Prin viteză si tehnică superioare. Prin cresterea calității jucatorilor.

- Cum asa, noi stiam că odinioară erau cei tehnici, iar acum e anotimpul celor puternici.

- Hai să vă spun ceva! Pe timpul nostru doar Gatu manevra mingea cu o singură mina Eu dacă nu o tineam cu două miini o scapam. La vremea aceea, existau 5-6 jucatori de clasă mondială cu totul, acum fiecare echipă importantă are macar unu sau doi jucatori de superclasa

Frigiderul si televizorul alb-negru

- Ce mai deosebeste handbalul de acum de cel de odinioara

- O regula un punct de regulament. Dacă s-ar reveni la prevederea care spunea că echipa care a marcat trebuie să treacă in intregime centrul terenului inainte ca mingea să fie repusă in joc, ei bine, atunci handbalul de azi ar semana cu handbalul de atunci. Nu ar mai fi atit de spectaculos, nu s-ar mai inscrie atitea goluri. Vă dati seama că finala mondială Germania-Romania s-a incheiat 12-14?

- Chiar asa, cit ati cîștigat pentru titlul mondial din '74?

- Cit să-mi iau un frigider si un televizor Diamant, alb negru. 10.000 de lei. 3-4 salarii la vremea aceea.

"În strainatate mi se dă loc la loja În Romania mă intreb pină in ultima clipă dacă intru sau nu la meci"

Rusii, eterna obsesie

- Cum ati pierdut finala olimpică de la Montreal in '76?

- Cum? Ca prostii. Rusii erau sub noi. Am fost prea siguri pe noi, am intirziat la incalzire, finala mică dintre Germania si Polonia s-a prelungit. Am intrat flescaiti, nu ne-am regasit. N-am dormit saptamini intregi de necaz. Și acum mă gindesc la meciul acela.

Ilie Nastase, Dan Grecu si Ștefan Birtalan in 1975

- Viata a mers inainte. ȘTiti cliseul.

- Ne-am luat revansa un an mai tirziu, cind i-am batut pe cei de la ȚSKA in finala Cupei Campionilor. Ei erau, de fapt, nationala URSSS, Steaua era, practic, nationala Romaniei.

- De ce fetele si nu baietii?

- Pentru că primul lucru care te intreabă un baiat este: "Cit imi dati?" O fată intreabă: "Aș putea să fac performanță?" Fetele sunt mai casnice, adică mai legate de casa Mai fidele. Parcă si mai serioase.

- E asa mare diferenta intre a antrena baieti sau fete?

- După parerea mea, nu. Nu sunt atit de diferiti. Și baietii sunt labili psihic, nu doar fetele. Prima grijă a noastră acum e să crestem numeric. Să avem mai multi jucatori, mai multe echipe. Din putin iese putin.

- O amintire care nu vă dă pace.

- Finala cu rusii la la Olimpiada din '76, nu v-am spus? Visez si acum meciul ala.

- De ce nu ati plecat in strainatate, aveati unde!

- Eu apartin acestui loc, acelei generatii formidabile. Toti prietenii mei sunt aici, unde să plec?

Pleacă totusi spre casa Sintem vecini, undeva prin zona Obor. Admiram Primaria cea nouă a lui Ontanu, lingă care au supravietuit toate cosmeliile de la Hale. Îmi spune că nu pierde nici o emisiune de sport, chiar dacă de multe ori nu se discută despre sport. "Știu tot, ce a mai zis Iancu, ce a mai zis Gigi. Dacă erau asa mari cum se cred, aveau bani si nu stia nimeni de ei. Asta e adevarata putere." Merge usor saltat si tot mă astept să sară peste zidul acela din nemti blonzi.

"Ce este sportul? Disciplină de fier liber consimtita asta e!"

"Pentru mine, fiecare zi e o zi splendida Pentru că traiesc, pentru că mai traiesc!"

"Cind eram sportiv, unde mă uitam in jur vedeam un campion mondial sau olimpic"

de Cristian Geambasu. http://www.gsp.ro/cautare/autor/Cristian-geambasu-64.html

Edited by Moskopole

fabulos, 34 de goluri intr-un meci... din cate citesc, un jucator urias. Inainte sa citesc materialul, Stefan Birtalan imi zicea doar "fost handbalist" si atat.

I really liked Stefan too....

he seemed really nice And if they make a movie out of that book someone very cute has to get that roll. did you like Ditto?the secret about the Parasites was really weird.