Guest

Cosmin Olaroiu

719 posts in this topic

esti un mare ... olaroiule prin ceea ce joci tu astazi cu Steaua.

Steaua ataca nu se apara de cand este ea! sa pierd atacand asta vreau!

Suntem iporcriti daca incepem iar sa-l criticam,ce ii mai putem cere?? a trecut de 3 tururi in UEFA,suntem in lupta pt titlu...

Hai scutiti-ma!

Steaua ar trebui sa joace ca o mare echipa... sa bata tot... mai ales cand e vorba de o echipa aflata intr-o forma foarte slaba cum e Dinamo.

E adevarat ca Steaua nu prea are atacanti... de fapt nu are nici unul autentic in afara de Iacob care e accidentat... dar asta nu-l scuza pe Olaroiu catusi de putin! Pe vremea lui Protasov cum reuseau sa inscrie? Si se si aparau bine.

A mutat bine cu Cristocea. Eu unul nu il critic. Pana acum s-a ridicat la asteptarile mele. S-a descurcat in meciurile cu miza. Sigur, nu mai e spectacolul din "era Protasov", insa performanta conteaza. Va veni ocazional si spectacolul.

constructia la Steaua sufera de cind a venit Olaroiu.Steaua are probleme mari de-a inscrie atunci cind este condusa sau o echipa se apara.pe de o parte e de vina psihologia fricoasa a lui Oli,si pe de alta parte e stilul lui de atac bazat 90% pe constructie laterala.oboseala echipei(probabil reala) nu este o scuza,deoarece sa nu uitam ca-n meciul cu rapid, constructia si mijlocul Stelei au suferit la fel ca-n meciul de astazi.

eu sper ca totusi Olaroiu va observa ce merge prost la Steaua si va schimba cea ce trebuie schimbat.

F

aveti putina randare baieti...sa nu il judecam inca dupa nici 10 meciuri pe banca Stelei.la sfarsitul campionatului tragem linie si atunci il laudam sau il criticam

critica nu strica nimanui.cind e ceva ce nu merge in jocul Stelei(indiferent de rezultate)trebuie criticat,si de laudat atunci cind merita laudat...cum a fost meciul de la Betis(a doua repriza in special),prima repriza din giulesti,prima repriza cu Poli...si cam atit.

Ma enerveaza faptul ca MM Stoica a afirmat la Recursul etapei ca Olaroiu este un antrenor foarte bun,talentat si devotat, ca l-a urmarit si in Italia si in Cipru...bine ar fi sa mai urmareasca si jocul Stelei care sufera din cauza tacticii falimentare a lui Oli. De cand a venit Oli rar am vazut meci in care fundasii sa nu arunce mingii inainte in dauna unui joc de pase. Parca ne intoarcem in era lu` tata Halagian - FOCU` LA EI!!!

esti un mare ... olaroiule prin ceea ce joci tu astazi cu Steaua.

Steaua ataca nu se apara de cand este ea! sa pierd atacand asta vreau!

Eu vreau sa castig aparandu-ma pentru ca in final rezultatul conteaza nu jocul. Crezi ca tine cineva minte din Europa pe cine a eliminat Rosenborg in turul 3 preliminar al U.C.L. si cum sau cum a castigat Dinamo acum 2 ani titlul, cand in returul ala cu Piturca pe banca Steaua a jucat chiar spectaculos? Nu cred. Si sa nu ne facem ca nu vedem ca in primavara asta chiar au fost meciuri in care Steaua a jucat spectaculos, nu mai dau eu exemple pentru ca se stiu. Dar in fotbalul de azi nu conteaza numai spectacolul, vezi aici meciul Milan-Lyon in care meritau francezii sa treaca mai departe dar italienii cum sunt ei au avut bafta si s-au calificat. Acum singura echipa din lume care face spectacol aproape meci de meci este Barcelona.

Ma enerveaza faptul ca MM Stoica a afirmat la Recursul etapei ca Olaroiu este un antrenor foarte bun,talentat si devotat, ca l-a urmarit si in Italia si in Cipru...bine ar fi sa mai urmareasca si jocul Stelei care sufera din cauza tacticii falimentare a lui Oli. De cand a venit Oli rar am vazut meci in care fundasii sa nu arunce mingii inainte in dauna unui joc de pase. Parca ne intoarcem in era lu` tata Halagian - FOCU` LA EI!!!

Bah nu stiam ca an de an am fost calificati in semifinalele Cupei UEFA sau Champions League si acum desi suntem calificati totusi suntem nemultumiti ca n-am batut rrapidul cu 4-0. Sunteti penibili pe bune, pur si simplu comentariile astea ma lasa fara cuvinte, nu credeam ca exista asemenea lipsa in gandire in randul unora dintre stelisti.

P.S. Sa stii ca fundasilor nu le este interzis sa paseze in fata pentru atacanti in jocul de fotbal!

Si Oli si jucatorii si MM si GG si toti ceilalti de pe langa Steaua, inclusiv frumosii suporteri ai Stelei merita felicitari!

Steaua va aduce Cupa UEFA ACASA!

La bine si la greu/Cu Steaua mereu!

Pana la moarte!

Olaroiu, observ, ca la meciurile importante joaca asa prudent incat imi vine sa ma uit la un film decat sa ma uit la meci. Ieri Steaua a avut doar o ocazie in prima repriza. De ce i-o fi asa frica nu stiu, mai ales ca juca cu o echipa care a mancat bataie acasa cu 3-0 de la Otzelul. MM a spus la Recursul Etapei ca Oli nu joaca defensiv. Atunci de ce in meciul asta cu Dinamo, in prima repriza, nu treceau mai mult de 4-5 stelisti de mijlocul terenului? De ce iar a revenit la mingile lungi aruncate la bataie catre nimeni?

Si mai e ceva. Daca nu castigam campionatul ce am facut anul acesta in UEFA o sa fie in zadar, chiar daca castigam cupa. Pentru ca la anul tot in UEFA o sa jucam si eu nu vreau asta, vreau Liga Campionilor. NU vreau sa profite Dinamo de munca Stelei.

Recunosc ca jucatorii sunt obositzi dar cand ai promisi cateva mii de euro mi se pare logic sa uitzi de oboseala. Si daca MM si Olaroiu se plang ca jucatorii sunt obositzi de ce nu au facut mai multe transferuri in iarna si se bazeaza doar pe 14-15 jucatori? Nu puteau sa se gandeasca la acest aspect, cel al oboselii, din moment ce si anul trecut jucatorii au avut probleme cu oboseala dupa ce au jucat cu Villarreal.

Olaroiu, observ, ca la meciurile importante joaca asa prudent incat imi vine sa ma uit la un film decat sa ma uit la meci. Ieri Steaua a avut doar o ocazie in prima repriza. De ce i-o fi asa frica nu stiu, mai ales ca juca cu o echipa care a mancat bataie acasa cu 3-0 de la Otzelul. MM a spus la Recursul Etapei ca Oli nu joaca defensiv. Atunci de ce in meciul asta cu Dinamo, in prima repriza, nu treceau mai mult de 4-5 stelisti de mijlocul terenului? De ce iar a revenit la mingile lungi aruncate la bataie catre nimeni?

Si mai e ceva. Daca nu castigam campionatul ce am facut anul acesta in UEFA o sa fie in zadar, chiar daca castigam cupa. Pentru ca la anul tot in UEFA o sa jucam si eu nu vreau asta, vreau Liga Campionilor. NU vreau sa profite Dinamo de munca Stelei.

Recunosc ca jucatorii sunt obositzi dar cand ai promisi cateva mii de euro mi se pare logic sa uitzi de oboseala. Si daca MM si Olaroiu se plang ca jucatorii sunt obositzi de ce nu au facut mai multe transferuri in iarna si se bazeaza doar pe 14-15 jucatori? Nu puteau sa se gandeasca la acest aspect, cel al oboselii, din moment ce si anul trecut jucatorii au avut probleme cu oboseala dupa ce au jucat cu Villarreal.

Eu din partea mea imi doresc mai mult Cupa UEFA decat campionatul pentru ca Europa aude de tine daca castigi o cupa europeana nu daca iesi campion in tara ta. Iar in detaliile tehnico-tactice pe care tu le invoci nu ma bag pentru ca nici eu si nici tu nu ne pricepem, ca vedem 3 pase si ne dam cu parerea despre joc in ansamblul lui este falsa ideea asta. Probabil ca daca Steaua ar castiga Cupa UEFA la penalty-uri, voi ati zice ca Ceausescu dupa ce a castigat Steaua Cupa Campionilor in 1986, de ce n-au castigat-o in cele 90 de minute. Sa stii si tu ca se poate ajunge in finala numai cu egaluri si chiar sa o castigi. Pana acum jocul asta hulit de tine si de altii ne-au dus in semifinalele cupei UEFA, ne mentine in lupta pentru titlu cu sanse reale, asa ca deocamdata se dovedeste ca acest joc este eficient. Si mie mi-ar placea sa batem in fiecare meci cu 3-4 la zero dar nu se poate. Si slava Domnului ca am avut si meciuri de-astea in primavara asta in ambele competitii. Si sincer vorbind nu stiu daca era Protasov la Steaua mai ajungeam unde eram, si iti spun si de ce pentru ca el juca ultraofensiv acasa, si am jucat asa cu Rosenborg si am luat gol in minutul 86. Si cu Betis fac pariu ca acasa sigur noi dadeam gol dar la fel de sigur sunt ca si luam. Tot respectul pentru Protasov, sa nu se inteleaga gresit, cu el antrenor Steaua a jucat cel mai spectaculos fotbal din 2001 incoace, dar afirm cu tarie ca jocul cu Olaroiu este cel mai eficient din punctul de vedere al rezultatelor. Si in fotbalul de azi rezultatele conteaza(vezi Chelsea in campionat sau Juventus in campionat, pentru ca in cupele europene nu poti pacali fotbalul) si Steaua in cupele europene chiar a jucat fotbal.

Si daca MM si Olaroiu se plang ca jucatorii sunt obositzi de ce nu au facut mai multe transferuri in iarna si se bazeaza doar pe 14-15 jucatori? Nu puteau sa se gandeasca la acest aspect, cel al oboselii, din moment ce si anul trecut jucatorii au avut probleme cu oboseala dupa ce au jucat cu Villarreal.

1) Eu din partea mea imi doresc mai mult Cupa UEFA decat campionatul pentru ca Europa aude de tine daca castigi o cupa europeana nu daca iesi campion in tara ta.

2) Probabil ca daca Steaua ar castiga Cupa UEFA la penalty-uri, voi ati zice ca Ceausescu dupa ce a castigat Steaua Cupa Campionilor in 1986, de ce n-au castigat-o in cele 90 de minute.

3) Sa stii si tu ca se poate ajunge in finala numai cu egaluri si chiar sa o castigi. Pana acum jocul asta hulit de tine si de altii ne-au dus in semifinalele cupei UEFA, ne mentine in lupta pentru titlu cu sanse reale, asa ca deocamdata se dovedeste ca acest joc este eficient. Si mie mi-ar placea sa batem in fiecare meci cu 3-4 la zero dar nu se poate. Si slava Domnului ca am avut si meciuri de-astea in primavara asta in ambele competitii.

4) Si sincer vorbind nu stiu daca era Protasov la Steaua mai ajungeam unde eram, si iti spun si de ce pentru ca el juca ultraofensiv acasa, si am jucat asa cu Rosenborg si am luat gol in minutul 86. Si cu Betis fac pariu ca acasa sigur noi dadeam gol dar la fel de sigur sunt ca si luam.

1) Si eu vreau, normal, sa castigam Cupa UEFA, dar daca nu castigam campionatul la anul tot in UEFA o sa jucam. Dupa ce am facut anul asta tu nu vrei mai mult? Nu vrei sa vezi pe Real, Milan la Bucuresti in loc sa vezi pe Betis sau Lens.

2) Nu exagera. Daca Steaua o sa castige Cupa UEFA, indiferent cum o castiga, in 90 minute sau la penaltyuri cred ca o sa fiu beat 3 zile.:lol:

3) Ce noutate mi-ai zis, de parca nu stiam ca putem ajunge in finala numai cu egaluri.

- In UEFA ma intereseaza ca Steaua sa se califice, indiferent cum, chiar daca are doar o ocazie pe meci, vreau doar sa se califice. Repet in cupele europene e buna prudentza atat cat trebuie.

- In schimb in campionat cu egaluri nu ai asigurat titlul. Nu suport prudentza in campionat, mai ales cand joci cu echipe care sunt vai de ele.

- In meciul de la Galatzi daca ar fi deschis scorul Otzelul la ocazia lui Stan din repriza 1 nu stiu daca am mai fi dat 3 goluri. Si la 1-0 pentru Steaua , Otzelul a ratat 2 ocazii imense in primele 25 min din repriza a 2 in care Steaua nu a atacat deloc.

- In meciul cu Timisoara in repriza a 2 n-am avut nici o ocazie, pe cand Timisoara a avut 3 ocazii mari de egalare.

- In meciul cu Dinamo in prima repriza n-am avut nici o ocazie desi Dinamo joaca foarte prost. + ca in repriza a 2 desi Dica a ratat de 2 ori incredibil in rest Steaua nu a jucat nimic. Multe mingi pierdute aiurea, iar golul a fost cu noroc in minutul 92 la eroarea fundasilor dinamovisti si a lui Munteanu.

Sunt niste constatari foarte pertinente despre meciurile de mai sus. Si daca Poli si Otzelul ar fi inscris la ocazile imense pe care le-au avut acum probabil am fi fost la 7 puncte in spatele lui Dinamo. Si repet. Poli si Otzelul au avut ocazile mari pentru ca Steaua in acele momente nu trecea mijlocul terenului cu mai mult de 3-4 oameni, jucau defensiv. Deci Olaroiu mai are si noroc nu are numai ghinion cum zicea acum 1 luna.

4) Nu fi asa sigur cu faza ca daca ramanea Protasov nu am fi ajuns pana aici. Eu zic ca am avut noroc ca nu am intrat in Liga anul asta pentru ca jucatorii nu erau pregatitzi ca sa se lupte cu echipele mari din Liga si mai mult ca sigur ca am fi terminat pe ultimul loc si adio primavara europeana. Acum au destula experientza acumulata in UEFA si de la anul pot ataca Liga. Dar intai trebuie sa castige titlul.

Un mic exemplu cu Protasov in campionat: cu Arges si Natzional am castigat in tur(1-0 si 4-0), iar acum am facut doar 0-0 cu ambele. Faza e ca Arges si Natzional au jucat la fel ca in tur, adica au bagat autobaza in poarta. Oare de ce atunci am catigat si acum nu?(intrebare retorica)

Deci ce ma enerveaza la Olaroiu e ca joaca 15 minute ofensiv iar 75 minute defensiv, ocaziile venind pe contraatacuri sau din lovituri libere. Ai zis ca-tzi place cum joaca Chelsea foarte bine, mie NU. Prefer stilul Barcelonei, adica ofensiv, la spectacol. Si Barca a batut pe Chelsea jucand ofensiv. Deci cine e mai buna?

5) Repet. Daca in UEFA n-am nimic inpotriva sa jucam precaut deoarece trebuie sa castigam Cupa UEFA, in schimb in campionat trebuie sa jucam la victorie in toate meciurile sa nu se mai multzumeasca Olaroiu doar cu egaluri. Dar o sa fie o problema de acum inainte. Noi o sa mai jucam doar cu 2 echipe care joaca deschis(Rapid, Sportul), iar restul de 7 or sa-si bage autobaza in poarta. Sper sa castige cu cele cu autobaza si sa nu mai gaseasca scuze ca cele ale lui MM: au facut antijoc, a batut vantul prea tare sau arbitrul a tzinut cu adversarii.

Din 11 meciuri oficiale cu Olaroiu 6 au fost egaluri. Ce zici sunt mai mult de jumate.

P.S.: :evil: Lotul oricum e prea subtzire si jucatorii nu rezista la meciuri din 3 in 3 zile si MM ar fi trebuit sa se gandeasca la faza asta din iarna. Steaua din pacate se bazeaza doar pe 14-15 jucatori, in loc de 25. :evil:

1) Cu Poli tim. in a doua repriza am avut doua ocazii mai mari decat a avut Poli in tot meciul, faza cu Cristea si sutul lui Nicolita din voleu scos de Popa.

2) Anul asta a trecut Barca de Chelsea(scor general 3-2), anul trecut a trecut Chelsea de Barca(scor general 5-4), deci e 1-1 la calificari. Dar aici si eu prefer jocul Barcelonei.

3) N-o sa aiba niciodata nicio echipa romaneacsa un lot de 25 de jucatori de valori apropiate, niciodata. Si sincer, nu cred ca exista o echipa in lume cu un astfel de lot. Putem usor sa avem un lot numeros dar de valoare indoielnica. pentru ca zi-mi si mie ce jucator de valoarea lui Radoi sau Nicolita de exemplu ar prefera sa stea pe banca si sa intre sa joace numai cand cei doi titulari sunt obositi? Eu cred ca niciunul. Eu sincer ce-i pot reprosa lui Olaroiu este faptul ca nu-i foloseste destul de des pe cei ce au jucat mai putin in campionat. De exemplu eu aseara nu jucam cu Radoi, Ogararu, Ghionea, Dica, ii baganm pe Lovin, Cristocea, Balan, Baciu s.a.m.d. Dar asta faceam eu, el face ce crede el ca e mai bine. Si eu ii dau credit total.

Eu sincer ce-i pot reprosa lui Olaroiu este faptul ca nu-i foloseste destul de des pe cei ce au jucat mai putin in campionat. De exemplu eu aseara nu jucam cu Radoi, Ogararu, Ghionea, Dica, ii baganm pe Lovin, Cristocea, Balan, Baciu s.a.m.d. Dar asta faceam eu, el face ce crede el ca e mai bine. Si eu ii dau credit total.

Ai dreptate ca ar fi trebuit sa-i bage pe cei care au jucat mai putzin, s-a vazut ca unii erau obositzi. Dar si tactica a fost prea defensiva in prima repriza. Aceeasi jucatori in repriza a 2 au dominat meciul, dar neavand decat 3 ocazii.

Oricum Steaua are mari probleme in atac.

- Cristea a jucat bine doar la Galatzi, in rest foarte slab cu Rapid si Dinamo.

- Oprita a jucat bine DOAR in meciul tur cu Rapid din sferturi, in rest n-a jucat nimic in celelalte meciuri.

- Dica rateaza exasperant si parca nu mai alerga deloc in ultimile meciuri. Poate ar trebuie sa-l bage titular pe Cristocea in locul lui ca sa-si dea seama ca daca rateaza din 2 metri risca sa stea pe banca meciul urmator. E un factor psihologic, daca stii ca ai concurentza pe post incerci sa joci cat mai bine ca antrenorul sa nu fie nevoit sa te schimbe. Dar Dica nu are concurentza pe post insa la cum a jucat in ultimile 4 meciuri ar trebui sa-l tzina rezerva macar 1 meci.

- La ultimile meciuri Steaua nu a avut nici un atacant pe banca de rezerve, numai mijlocasi si fundasi.

- Cel mai elocvent argument ca nu avem atacantzi este faptul ca aseara Goian in ultimile 10 minute a jucat atacant.

Si Olaroiu s-a plans dupa meciul de joi, cu Rapid, ca nu a avut pe cine sa bage in atac. Pai si atunci de ce nu-i zice lui MM sau lui Gigi sa aduca niste atacantzi si un mijlocas ofensiv?

:cry: Nu mai suport... Sa plece odata Olaroiu... imi vine sa plang cat de prost jucam... bine ca macar castigam... dar ma simt ca pe vremea lui piti... dupa 3 de 0-0 vine un penalty izbavitor si inscriem si noi un gol... si sa cumpere odata Jiji niste atacanti sau daca nu sa-l bage pe Carlos in atac ca si-asa dribleaza mai bine ca toti ceilalti!

mai lasa-l, gbucur22, mai lasa-l... judeca-l la sfarsitul sezonului :)

si eu sunt sceptic, sau ma rog, nu sceptic, dar nu sunt inca impresionat, dar nici nu-l vreau "out". Sunt neutru, sa vedem... oricum, uitandu-ne strict la rezultate, a luat echipa i saisprezecimi si a dus-o in semifinala, a luat-o de pe 2 si a dus-o pe 1. Nici un obiectiv ratat. Hai sa ne gandim doar la asta. Macar pt moment.

ce sa mai vorbim degeaba...Oli e antrenor...iar jocul mai slab se datoreaza nr mare de meciuri intr-un timp relativ scurt pt jucatorii romani...

important e ca suntem in semifinala si pe locul I...

haide Oli...forza Steaua!!!

Mah... nu stiu... nu pot sa neg ca are rezultate... nimeni nu poate nega asta... nu neaparat datorita jocului... poate si datorita faptului ca adversarii intalniti n-au avut cine stie ce valoare... pur si simplu modul in care joaca echipa nu prea imi da incredere... nu prea reusim sa marcam... in fine Haide Steaua!

:evil: >>>Oli a dovedit la unii(pana acum) ca poate fii un antrenor de locul 1,si poate lua si campionatul!!UAU pe ce loc este marea campioana a provincieie?UAU pe locul 8,UAU ce pozitie,sa o tina tot asa!!>>>> :twisted:

Terminati cu prostiile astea ca Oli ar fi un antrenor defensiv. Nu e nici ofensiv, nici defensiv, e un antrenor care organizeaza foarte bine jocul. Ce Lipi, Capelo sau Cuper sunt antrenori ofensivi. Nu, sunt realisti si aseaza echipa in functie de jucatorii pe care ii au la dispozitie. Cand era Capelo antrenor la Roma, echipa juca f avantat, iar acum la Juve, echipa are un joc de-a dreptu plictisitor.

Problema e ca Oli nu are destui atacanti la dispozitie:Iacob e accidentat, Dica e in eclipsa de forma, Cristea e oscilant iar Oprita e folosit mai mult mijlocas dreapta. Pai atunci, cu cine sa ataci?

Insa ar trebui sa schimbe al doilea 11 !

=)) io zik ca ar trebui sa il schimbe pe al 3-lea.. :)):D

juristcris Problema e ca Oli nu are destui atacanti la dispozitie:Iacob e accidentat, Dica e in eclipsa de forma, Cristea e oscilant iar Oprita e folosit mai mult mijlocas dreapta. Pai atunci, cu cine sa ataci?

Eh... asta cam asa e... De fapt, Iacob e cam singurul varf autentic pe care-l avem... Dica e mai mult mijlocas ofensiv totusi, desi inscrie destul de des (are un pic din talentul lui Inzaghi de a inscrie goluri din nimic). Cristea nu mi se pare de Steaua, in ciuda catorva meciuri bune. Cat despre Oprita, tot incearca el sa inscrie de cateva sezoane, dar cand reuseste ii anuleaza arbitrul golul pentru ca nu-i vine sa creada.

Imi pare rau ca dupa un astfel de meci chiar nimeni nu scrie nimic in topicul despre Olaroiu. Dar asa este romanul ii da in cap la necaz si la victorie nu zice nimic sau zice ca a fost noroc. Acum nu-l ridic nici in slavi pe Olaroiu dar meciul de aseara a fost gandit f. bine. Nu intru in detalii tehnice si tactice pentru ca nu ma pricep, desi as putea sa ma aberez dar nu vreau. Oricum este clar ca in repriza a doua o singura echipa a fost pe teren, normal Steaua. Pacat de ratarile lui Dica si Petre Marin, pentru ca acest joc f. bun avea corespondent si intr-un rezultat f. bun. Dar pana la urma bine ca s-a terminat cu bine. Sunt sigur ca si returul va fi pregatit la fel de bine, pentru ca acum Olaroiu trebuie sa suplineasca absentele lui Nicolita si Paraschiv, va fi infinit mai greu dar stiu ca are capacitatea sa-i motiveze pe cei 11 de pe teren incat noi sa obtinem calificarea. Felicitari Olaroiu si sa ne vedem in finala.

P.S. Daca, Doamne fereste maine cu Farul nu batem sau batem la limita o sa vad iar aici critici la adresa lui Olaroiu. Pur si simplu nu este frumos dar asta e.