Guest

Cosmin Olaroiu

719 posts in this topic

Eu cred ca Olaroiu nu a fost niciodata adeptul scandalului... asa ca orice afirmatie de genul asta ar fi nefondata.

Nu. Eu doar intreb daca sunt sau nu prieteni. Intreabarea mi se parea ciudata, nu raspunsul care e de bun simt.

Da, ai dreptate, scuze. Am inteles eu gresit sensul postului tau.

- Ciobanul si Cristi Borcea va sustin pentru echipa nationala. Cum comentati?

Olaroiu - Daca m-ati luat cu Ciobanul, lasati-ma in pace...

- Ce ziceti de treaba asta?

Olaroiu: Nu ma intereseaza...

- Nu va intereseaza nationala sau ce-au spus ei?

Olaroiu: Nu ma intereseaza ce-a spus Ciobanul

Mircea Sandu si Dumitru Dragomir i-au semnat ieri sentinta lui Razvan Lucescu (41 de ani) si pregatesc instalarea lui Cosmin Olaroiu (41 de ani).

gsp

Razvan Lucescu este un antrenor foarte, foarte bun pentru o echipa de club. Cel putin acest lucru a fost demonstrat. Din pacate pentru el echipa nationala a reprezentat o pata uriasa.

Daca Olaroiu ajunge la nationala am asa o presimtire ca Radoi va fi titular meci de meci. :)

Ronnie...Razvan a mostenit de la taica-sau un secret...si anume sa stie sa fie un bun pedagog, un bun psiholog in relatia cu jucatorii. Asta conteaza foarte mult pentru a crea o atmosfera buna la echipa de club. Radoi, un fost stelist, a avut numai cuvinte de lauda la adresa lui atata vreme cat au lucrat.

Daca vine Olaroiu va fi ca si cu Razvan pe de alta parte....vor juca titulari atat Radoi, cat si altii care n-au legatura in acest moment cu fotbalul de inalt nivel.

Edited by stockton

Bun, m-am lamurit, Ronnie. Daca tu il consider pe BUrac jr. un antrenor "foarte, foarte bun", chiar si pentru o echipa de club, pe cuvant ca nu mai intru in viata mea in discutii cu tine referitoare la fotbal.

Olaroiu e un tip prea moale, din punctul meu de vedere, pentru Nationala. Aici sunt interese uriase si nu stiu daca dispune de parghiile necesare pentru a mai reusi sa faca ceva de amploare.

@Lari

Olita nu e genul de tip care sa antreneze 5 meciuri pe an. Are nevoie de meciuri saptamanale. Rar o sa vezi in fotbalul din ziua de astazi un selectioner tanar, cu rezultate. Singurul care imi vine in minte este Bilic.

Bosnia la precedenta calificare l-a avut pe Otto Baric pe banca, care are peste 70 de ani si au avut cea mai reusita campanie din istoria lor.

Generatia tanara de antrenori are nevoie de meciuri pentru a putea sa inteleaga cu ce se mananca acest sport, nu 3-4 sezoane si apoi gata, este pregatit pentru o selectionata.

Nu mai vine la Steaua cat timp e JJ stie el ce stie.

@I.N.Money - Bilic numai are rezultate de la meciul cu Anglia:))

Din pacate, Sorin Cartu, pe care il cunosc si il consider un prieten, a plecat, el a incercat să ajute clubul cum a putut. După plecarea lui, probabil a ramas varianta Gabriel Caramarin, pe care il cunosc, l-am antrenat si despre care cred că are un viitor frumos in această meserie de antrenor. Îi voi ajuta in calitate de colaborator in perioada care a ramas pană la sfarsitul sezonului. Este un moment delicat, eu fac parte din această familie mare, si poate este cel mai greu moment de la plecarea mea. Am considerat că trebuie si e de datoria mea să-i ajut. Nu pot schimba multe lucruri, nu am o baghetă magica nu voi schimba eu lucrurile, dar voi face ceea ce depinde de mine ca pană la finalul sezonului lucrurile să ia o turnură favorabila

Gigi poate să-mi facă o ofertă mai mare decat cea pe care o am. Mi-aș dori ca jucatorii Stelei să mă convingă să fac lucrul asta, să aibă atitudinea pe care o vreau eu, să aibă determinare. Voi fi alaturi de Caramarin si Necula (n.r. - Catalin Necula), dar nu-mi doresc să stau pe banca Însă dacă va fi nevoie voi sta si pe banca voi intra si in teren, in plan moral este de datoria mea să fac asta.

"Nu vreau să raman in tara aici totul se decide azi. O să ajungem campionatul cu cei mai multi antrenori schimbati. La Steaua e foarte greu, trebuie să faci performanță, patronul tipă la televizor, pleacă de la stadion, iar presiunea publicului este mare. Sper să le-aduc jucatorilor un doping mental si cred că veti vedea o altă atitudine la jucatori. Firesc că echipa este afectată de aceste schimbari, fiecare antrenor are filozofia lui.

Aici se va limita activitatea mea in cadrul clubului, nu voi lua decizii in privinta jucatorilor care vor veni si care vor pleca. Steaua are timp să pregatească o strategie pentru sezonul viitor si cred că vor gasi solutiile necesare pentru ca echipa să straluceasca Steaua este un club mare, m-a format ca om, am cunoscut aici cele mai mari satisfactii, cand am scos oamenii pe strazi. Dacă reusesc să-i fac pe suporterii stelisti fericiti, aceasta este cea mai mare motivatie a mea. Steaua are jucatori buni si in momentul de față, insă nu stiu ce se intampla este o lipsă totală de incredere, se intamplă ceva cu ei. Nu există placere de a juca, la fotbal trebuie să te distrezi. Voi discuta cu ei si voi incerca să-i fac să inteleagă ce inseamnă să joci la clubul acesta.

Nu m-a convins Ciobanul să vin la Steaua, ci Steaua m-a convins. Gigi e prietenul meu, dar pe mine mă interesează echipa in general. Dacă era patronul echipei X nu m-aș fi dus. Însă eu nu sunt suparat pe el, dacă m-aș supara pe el la cate spune, ar trebuie să fiu suparat pe viață. Eu am vorbit putin cu Gigi in ultimul timp, nu am dialogat cu el, pentru că el spune apoi la televizor, insă tin la acest club. Nu vreau să vorbesc la toate televiziunile, să ramană Gigi campion la asta.

Sunt in tratative aproape finalizate cu o altă echipa la care voi merge din vara Am stabilit programul, strategia, staful medical, ce jucatori doresc, s-a inceput negocierile cu acestia, ramane doar să semnez. Nu e vorba de Al Jazira si nici nu va exista o ofertă de la acestia in viitorul apropiat. Nu pot să vă spun mai multe despre această echipa deoarece are un antrenor in momentul de față, care chiar este implicat si trec printr-un moment mai greu. Eu am o cotă acolo, sunt foarte bine platit pentru ceea ce fac si in viata asta nu ramai cu gloria. Eu vreau ca familia mea să traiască bine, să fie respectata am muncit ca cei apropiati mie să nu ajungă in situatia in care am fost eu, care stiu ce inseamnă saracia. Trebuie să le asigur viitorul. Nu este numai o problemă materiala ci si profesionala Qatar va gazdui in 2022 Cupa Mondială si ei stiu exact ce vor face pană atunci.

Nu astept meciul echipei nationale cu Bosnia-Hertegovina. Chiar dacă am fost nominalizat ca unul dintre posibilii selectioneri. Ce ar trebui să fac eu? Să mă rog să piarda ca eu să ajung la echipa nationala Să astept să moară si să mananc coliva? Să fim seriosi. Și dacă nu pierde Romania, ce fac, imi pierd slujba? Iar chestia asta cu Comitetul Executiv este o gogoașă, e o gogoașă cam mare. Dacă echipa natională nu se va califica, si eu cred că nu se califica este aproape imposibil, cine va fi tras la raspundere? Comitetul Executiv? Au spus să-și dea demisia Razvan Lucescu dacă nu se califică echipa. Atunci ce se intampla si Comitetul Executiv iși dă demisia? Responsabilitatea ar trebui să fie la Mircea Sandu (n.r. - presedintele FRF) sau la Ionuț Lupescu (n.r. - director general al FRF)", a spus Olaroiu intr-o conferință de presa mentIonand, totusi, că "echipa natională este o obligatie" si că nu crede că "poti să spui că nu vrei să fii reprezentantul unei țări.

Parerea mea este că echipa natională trebuie să se gandească la Euro-2016. Atunci se va mari numarul de echipe participante si ne vom putea baza si pe copii acestia care acum participă la CE under 17. Ce facem pană in 2016, cum vor fi pregatiti acesti copii? Dacă vrem să ne calificam fară să fi facut nimic pentru ei, nu o să ne calificam. Mai este si Cupa Mondiala dar nu stiu dacă ne putem califica acolo.

Știu că fotbalul romanesc nu mai traieste cele mai bune momente, va fi mult mai greu. În cele patru luni cat am stat in Romania nu am vazut nimic concret legat de viitorul fotbalului romanesc. Nu am vazut pe nimeni care să spună că vrea să facă ceva pentru a ajunge intr-un anume punct. Și problema asta cu drepturile de televizare ale meciurilor din Liga I este un semn că fotbalul romanesc se indreaptă spre prapastie, usor-usor el moare, dacă nu este sustinut si la nivel legislativ. Cred că spectacolul din teren nu mai este cel pe care il doriti, iar cel din tribune din ce in ce mai putin. Cele mai multe stadioane sunt extrem de vechi, nu ai confort, nu ai spectacol pe teren, voi de ce să vreti să cumparati drepturile de televizare? Ar trebui să luam exemplul celor din Anglia, să incercam să aducem si noi ce au ei bun, ce fac ei, pentru a ridica nivelul fotbalului.

" Ba Gigi, mi s-a sters fotbalu' din cap, nu mai inteleg nimic... "

Creditorul Stelei iar a incercat sa dea lovitura cu o fosta glorie si sa se impace cu noi ( cei care dorim sa plece din Ghencea ) . Oli o sa fie noua oaie la fel ca MM . Cei doi au facut o greseala imensa ca sau intors la Steaua:

1.Isi strica imaginea.

2.Nu o sa mai ramana niciunul in maxim 5 luni ( asta daca Oli o sa ramana la Steaua )

3.Nu au jucatori cu care sa faca echipa din 2006.

3.Creditorul spune ca baga 20 de milioane in echipa , dar daca imi aduc eu aminte bine acum un an trebuia sa bage 10 milioane in echipa , nu ? Ceea ce nu sa intamplat. A luat 10 milioane din echipa anu trecut.

patru meciuri, patru infrangeri. ar fi grozav sa vedem asta in mandatul "de weekend" al lui slugaroiu la Steaua.

acest individ este cel mai vinovat de imixtiunile maimutei de la loja in componenta echipei care intra in teren pentru Steaua. de aceea ii doresc mult succes intre camile, unde sper sa il ia si pe Banel. multi de-acolo parca ii sunt frati!

" Ba Gigi, mi s-a sters fotbalu' din cap, nu mai inteleg nimic... "

Dementiala fraza asta,nu?Arata de fapt ce 'mare' antrenor a fost si este Oli.E foarte usor sa faci performanta cu o echipa forate buna,construita de trei antrenori dinainte.Oli nu e cu nimic peste ultimii antrenori ce s-au perindat la FC Steaua.

la fel de usor e si sa castigi Liga Campionilor la FM 2011 si sa scrii apoi pe un forum oarecare ca Radut sau Gardos nu joaca la adevarata lor valoare si ca tu ai fi un antrenor mult mai bun decat Ferguson.

E imposibil ca un antrenor sa schimbe ceva la o echipa cand o preia din mers si mai ales din primul meci. Eu unul sper ca Oli sa piarda tot , inclusiv calificarea in finala Cupei , iar Ciobanul sa ramana cu buza umflata si sa nu participe in Europa.

Ar fi un esec financiar...

E imposibil ca un antrenor sa mai faca ceva la Steaua,in conditiile actuale...

E primul antrenor de valoare venit la Steaua de cand a plecat printre arabi.

Cea mai tare faza ar fi sa-l dea Gigi afara pe Oli dupa meciul de la Brasov!:D ))

cum sa-l dea afara pe Oli? ala nu are nici o functie la Steaua.

primul ministru, care e si ministru interimar la ministerul muncii, ar trebui sa verifice daca Oli lucreaza la negru. daca da, patronul trebuie sa faca inchisoare. asa scrie in noul cod al muncii!

hai baieti, sa trimitem sute de sesizari catre inspectoratul teritorial de munca Bucuresti! sa-i mai punem rozeta lui Jiji la treaba in rahova!

cum sa-l dea afara pe Oli? ala nu are nici o functie la Steaua.

primul ministru, care e si ministru interimar la ministerul muncii, ar trebui sa verifice daca Oli lucreaza la negru. daca da, patronul trebuie sa faca inchisoare. asa scrie in noul cod al muncii!

hai baieti, sa trimitem sute de sesizari catre inspectoratul teritorial de munca Bucuresti! sa-i mai punem rozeta lui Jiji la treaba in rahova!

Tu ai mare dreptate, mounty, si eu m-am gandit la asta. Daca tara nu ar fi condusa de infractori de aceeasi speta ca 2gi, am si avea sanse cu demersul; desi institutiile serioase ale unui stat de drept n-ar astepta sesizarea noastra, s-ar sesiza din oficiu!