Guest

Cosmin Olaroiu

719 posts in this topic

Sigur e Cosmin Olaroiu antrenor? Parerea mea e ca antrenorul nostru nu e Olitza, ci altul ce sta in loja si are multa branza(cascaval)! Voi ce ziceti?

P.S.: Cosmin Olaroiu - carpa de sters, pentru patron nici un stres! :wink:

Steaua nu are antrenor. Are o secretara chipurile de sex masculin a carei sarcina, conform fisei postului, e sa transmita "instructiunile venite de la Dumnezeu" echipei.

Olaroiu nu e o carpa. O carpa se mai uzeaza, se rupe. Nu poti sa o tratezi ca pe o carpa la infinit. Spre deosebire de Turcaloiu, care inghite absolut orice, in orice cantitate, numai sa ramana "in scaun".

O zdreantza Olaroiu asta! Mintea la Fanatik Show ca un porc, dar nici macar nu stie sa o faca in stil profesionist. E penibil si face Steaua de rusine. Sa se care dracului odata de aici, cu Jiji cu tot, ca ne ducem pe apa sambetei...

@strezahuzum

Dar de "performantele" reusite in anii precedenti, cand am fost eliminati de Rosenborg si Dinamo Kiew? Domnule, tu vii pe forum si zici acum ca, calificarea Stelei in UCL este o chestie simpla din cate vad. Pun pariu ca dupa meci erai la fel de fericit ca mine, ca el, ca ea, ca toti stelisti. Atunci era mare performanta. Probabil ca tu vrei sa castigam Liga Campionilor de la anul.

Vezi ca de acum incepi sa modifici intlesul cuvantului "Performanta", si nu e bine!

Fratele meu cu 2 fete, citeste frate propozitia. Si pentru cultura ta generala, te instiintez ca si daca Steaua ar invinge pe FC Campu' Lung cu 1-0 ar insemna un succes. Lasa-te de limba romana prietene, ca esti varza.

Prietene, daca toti iti spun ca esti beat, de ce nu mergi sa te culci?

Tu nu vezi ca sustii numai prostii? Sustii un om fara caracter, care nu reuseste sa se impuna nici in fata unei femei de servici.

Sincer iti spun, NU INTELEGI FOTBALUL.

Nu-i reziliaza oierul contractul... mai are inca 3 ani, nici nu s-a uscat cerneala pe hartie!

Oricum Hagi va face si mai mare dezastru decat Oli...

Hagi a fost si a ramas cel mai bun fotbalist al nostru, TE IUBIM Gica... dar ca antrenor e degeaba...

De ce Olaroiu n-ar putea fi un mare comandant

Multe din sporturile din ziua de azi au o asemanare cu arta militara. Sahul e cea mai simpla reprezentare a strategiei : 2 armate care nu cer nici bani nici paine, asezate fata in fata si care au scopul de a se anihila reciproc. Extindeti definitia si veti descoperi ca se aplica si la fotbal. Cum orice Armata are nevoie de un general, echipele de fotbal au ceva echivalent : antrenorul. Oare domnul Cosmin Olaroiu ar putea fi mare comandant ?

Generalul american George Patton, unul din cei mai buni comandanti de blindate din al doilea razboi mondial obisnuia sa spuna ca o batalie se castiga prin manevra si macel. Cu cat generalul e mai competent, cu atat mai importanta e manevra si cu atat mai mic macelul. Macelul e strategia celui limitat sau incompetent : in lipsa de alta solutie, se arunca oamenii contra adversarului, in speranta ca acesta va cadea primul. Manevra e domeniul omului cu imaginatie, flexibil si dispus sa-si asume riscuri. Manevra la cele mai inalte nivele se transforma in geniu. Napoleon stapanea arta de a manevra la perfectie.

Ce legatura are asta cu Olaroiu ?

Privind la meciurile Stelei in sezonul care s-a incheiat de curand, m-a dus gandul tocmai la spusele lui Patton. Un secret impartit intre razboi si fotbal este ofensiva.

In ambele cazuri, secretul unei ofensive de succes este sa concentrezi forta contra punctelor slabe ale adversarului, superioritatea numerica fiind factorul decisiv. La jocul acesta atat de iubit, obtinerea superioritatii numerice intr-o zona oarecare a terenului este cheia pentru a depasi defensiva adversa, presupunand ca echipele sunt de valori aproximativ egale si pentru a nu fi silit sa te bazezi mereu pe vreo "sclipire" a vedetelor. Echipele din ziua de azi alearga insa mult, tocmai pentru a preveni acest lucru. Aici intervine manevra, adica plimbarea mingii rapid, fara a sta mult pe ganduri, combinat cu miscarea inteligenta a jucatorilor in teren. Manevra trebuie sa fie a doua natura pentru jucatori, sa fie executata repede si fara gres. Condusa si conceputa de antrenor, este deci cheia victoriei. Impreuna cu riscul. Ca sa obtii superioritate numerica intr-o zona, trebuie sa retragi oameni din alta. Nu exista alternativa, nu se poate una fara alta.

Asta este lucrul pe care domnul Olaroiu nu-l intelege sau refuza sa-l inteleaga. Dansul nu risca si nu are incredere in manevra. Dansul ne-a aratat de nenumarate ori ca prefera macelul, adica presarea oarba a defensivei adverse cu mingi dupa mingi aruncate la bataie, cu pase imposibile date unor atacanti cu spatele la poarta si unu-doi adversari langa ei, cu sprinturi infinite care nu duc nicaieri pentru ca nicaieri echipa sa nu reuseste sa obtina superioritate numerica. Steaua macina in gol si odata cu trecerea timpului se arunca aproape cu disperare mingi in fata, in speranta ca undeva, cumva, adversarul va gresi. De cate ori nu am vazut acest scenariu ?

Si totusi domnul Olaroiu nu a invatat nimic. Nu schimba aproape niciodata nimic. Daca Olaroiu ar fi condus vreodata o Armata, sunt convins ca Armata in chestiune nu ar fi fost distrusa vreodata de inamic dar nici n-ar fi reusit vreo victorie spectaculoasa. Si ar fi varsat rauri de sange, incapatanandu-se sa apeleze la macel in loc de manevra.

Si asta fiindca domnul Cosmin Olaroiu nu este si nici n-ar putea sa fie un mare comandant.

@strezahuzum

Frumos articol, bravo. Meciurile lui Oli imi aduc aminte de batalia de la Trafalgar, cu Nelson comandand echipa adversa.

In anturajul Stelei, se aude ca Olaroiu are o oferta tentanta de la Fiorentina, echipa lui Adrian Mutu. Olaroiu ar urma sa se alature echipei, in cazul in care accepta in cantonamentul de la Amsterdam. Se pare ca antrenorul principal al Stelei nu mai este dorit de catre Gigi Becali din cauza insistentei sale in cazurile Elton si Thereau, Oli dorind ca cei doi jucatori sa ramana. Antrenorul care ar urma sa il inlocuiasca este Petre Grigoras.

Sursa www.gsp.ro

Si eu mi-as dori din tot sufletul, dar cred ca e o mare gogoasa, lansata probabil chiar de Becali. In acest fel, Oli pozeaza in aparatorul celor doi renegati(Elton si Thereau), desi, evident, nu este cazul. Pana la urma Oli va ramane, iar publicul ar urma sa ramana cu perceptia ca Oli, vezi doamne, s-a zbatut si si-a riscat postul pentru cei doi jucatori. Eu unul m-am saturat de astfel de penibilitati.

Becali are un discurs anti-comunisti, dar tactica adoptata in cazul de fata s-ar numi, conform vocabularului "Principelui", "masinatiune securisto-comunista". :)

In anturajul Stelei, se aude ca Olaroiu are o oferta tentanta de la Fiorentina, echipa lui Adrian Mutu. Olaroiu ar urma sa se alature echipei, in cazul in care accepta in cantonamentul de la Amsterdam. Se pare ca antrenorul principal al Stelei nu mai este dorit de catre Gigi Becali din cauza insistentei sale in cazurile Elton si Thereau, Oli dorind ca cei doi jucatori sa ramana. Antrenorul care ar urma sa il inlocuiasca este Petre Grigoras.

Sursa www.gsp.ro

Ca sa faca ce acolo?

Sa care gentile jucatorilor?

Sau DVD-urile? Cica la asta se pricepe foarte foarte bine.

Ce gluma frate!

_oli la Fiorentina.

Ha, ha, ha.

Personal il creditez pe _olaroiu cu o singura performanta:

A trecut de Standard Liege in dubla mansa din turul 3 preliminar.

Atat.

Nimic mai mult.

Performantele din returul 2005-2006 i se datoreaza in cea mai mare masura lui Oleg Protasov.

Oricare dintre noi ar putea fi un bun antrenor pentru 5 luni daca ar avea lotul lui AC Milan de exemplu:

Goalkeeper

Dida

1

Dida

Birth date: 10/7/1973

Defenders

Cafu

2

Cafu

Birth date: 6/7/1970

Maldini Paolo

3

Maldini Paolo

Birth date: 6/26/1968

Kaladze Kakha

4

Kaladze Kakha

Birth date: 2/27/1978

Costacurta Alessandro

5

Costacurta Alessandro

Birth date: 4/24/1966

Nesta Alessandro

13

Nesta Alessandro

Birth date: 3/19/1976

Simic Dario

17

Simic Dario

Birth date: 11/12/1975

Jankulovski Marek

18

Jankulovski Marek

Birth date: 5/9/1977

Favalli Giuseppe

19

Favalli Giuseppe

Birth date: 1/8/1972

Serginho

27

Serginho

Birth date: 6/27/1971

Oddo Massimo

44

Oddo Massimo

Birth date: 6/14/1976

Midfielders

Gattuso Gennaro Ivan

8

Gattuso Gennaro Ivan

Birth date: 1/9/1978

Seedorf Clarence

10

Seedorf Clarence

Birth date: 4/1/1976

Gourcuff Yoann

20

Gourcuff Yoann

Birth date: 7/11/1986

Pirlo Andrea

21

Pirlo Andrea

Birth date: 5/19/1979

Kaká

22

Kaká

Birth date: 4/22/1982

Ambrosini Massimo

23

Ambrosini Massimo

Birth date: 5/29/1977

Forwards

Ricardo Oliveira

7

Ricardo Oliveira

Birth date: 5/6/1980

Inzaghi Filippo

9

Inzaghi Filippo

Birth date: 8/9/1973

Gilardino Alberto

11

Gilardino Alberto

Birth date: 7/5/1982

Ronaldo

99

Ronaldo

Birth date: 9/22/1976

Sa ai un asemenea lot, si sa trimiti 11 dintre ei pe teren poate functiona un timp.

Asta s-a intamplat si cu _oli la Steaua in primele 4-5 luni de zile.

Hai sa analizam performantele lui DUPA terminarea sezonului 2005-2006.

Ce a urmat?

O dubla mansa cu Standard Liege terminata cu bine, desi NU fara foarte mari emotii.

OK.

Ii pot da credit lui _oli aici.

Apoi?

Participarea in CL..... lamentabila, 8 goluri (OPT GOLURI) incasate acasa, 2 (doua goluri) marcate acasa....

un egal si doua infrangeri acasa, asta in conditiile in care NU am jucat ofensiv in nici unul din meciurile jucate acasa, NE-AM APARAT cat de mult a fost posibil...

Apoi primavara europeana cu _oli... dubla infrangere cu Sevilla, meciuri deasemenea penibile, aparare continua si infrangeri fara stralucire....

In campionat... jale si mai mare... orice sansa de a castiga campionatul compromisa complet si foarte foarte clar INAINTE DE A SE TERMINA TURUL CAMPIONATULUI!

Cochetarea cu locul 4 sau locul 3 la jumatatea returului....

Locul 2 devenit UN VIS! (NU ESTE POSIBIL ASTA PENTRU Steaua!)

Meciuri in care Steaua tragea de timp acasa cu echipe retrogradate, pentru a termina meciul cu un 1-0 amarat...

In Cupa Romaniei... la fel de slaba prestatia...

Cam 2 tururi trecute cu echipe fff mici, jucand in Ghencea....

Un tur trecut la loviturile de la 11 m, pe teren neutru... dupa mari emotii (Andrey a scos cel putin 5-6 mingi de gol in acel meci..).

In fine, un sezon PENIBIL, UN ANTRENOR PENIBIL, UN PATRON DE CLUB SI MAI PENIBIL.

Cam asta ar fi de spus despre acest _oli-Poli....

Olaroiu nu mai are idei. Atunci cand a preluat echipa de la Protasov si-a impus cele cateva idei pe care le avea. Efectul de moment a fost pozitiv. Acum insa toata lumea stie cum joaca Olaroiu. Ar trebui sa schimbe ceva insa nu prea stie ce. Si decat sa improvizeze (si sa riste) prefera sa mearga pe tactica ce l-a mentinut pe linia de plutire la National si la Timisoara : defensiva stricta si mingi aruncate la bataie pe varfuri. Mai rau e ca modifica lotul (si mentalitatea jucatorilor) pe baza acestei tactici. O eventuala plecare a lui Olaroiu nu va rezolva automat problemele pentru ca doar un antrenor cu initiativa si imaginatie va reusi sa schimbe mentalitatea indusa de Olaroiu.

Va mai avea cateva jocuri bune, apoi... ori pleaca ori il da Gigi afara...

Ma tu ar trebui sa te faci vrajitoare. Cum naiba stii ce va fi peste 2,3,4 luni?!... Ghiceste-mi si mie viitoarea sotie! Macar numele. :).

Daca il ia Fiorentina, probabil o va face doar pentru faptul ca a ajuns in Champions League si pentru ca a luat campionatul anul trecut. Sper sincer ca n-au venit sa se uite la meciurile noastre pentru ca 90% din timp jocul a fost dezastru. Am mai spus-o de 'nspe mii de ori pe forum, asta este e paradoxul erei Oli, se pare ca rezultatele sunt cele mai bune de dupa revolutie si totusi este cel mai antipatizat antrenor al Stelei, l-a depasit pe Piturca cred, antipatizat pentru ca echipa a jucat ca o cizma si pentru ca este o carpa in fata lui Becali si recunoaste acest lucru. Macar de ar pastra aparentele, dar nici nu se sinchiseste... lumea stie ca Becali il domina si el insusi recunoaste acest lucru.

O sa sustin acest antrenor cand va avea curaj, isi va asuma riscuri in alcatuirea echipei si va sta macar o data drept in fata lui Becali. Chiar, cum ar fi ca Oli sa plece pentru ca ar refuza ca in cateva meciuri sa ii faca Becali echipa? Slabe sanse, nu?

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Cel mai bun antrenor este acela care are cele mai bune rezultate! De altfel in fotbal, ca antrenor, se si spune ca nu esti niciodata mai bun decat ultimul rezultat pe care l-ai obtinut!

Jocul nu conteaza: atac, aparare, spumos, chinuit...? Ai castigat, tribunele sunt in picioare si patronul te lauda! Ai pierdut, brusc devii un bou! In mod sigur Oli a obtinut pe plan international rezultate foarte bune (pentru nivelul fotbalului romanesc actual)! Cred insa ca are o problema in gestionarea meciurilor din competitiile paralele: am avut mereu dificultati dupa jocurile din Europa.

Oricum, o noua ratare in fata lui Dinamo ii va fi fatala. Un pacat/calitate a lui GG este ca nu suporta si nu uita infrangerile! Anul acesta pe Oli l-a salvat numai intrarea in Liga. A fost un eveniment prea mult asteptat ca sa nu conteze totusi in evaluarea finala. In urmatorul campionat insa, doar intrarea in Liga nu mai este de ajuns, si daca nu-i bate pe Dinamo tur-retur Oli va avea o mare problema cu Becali!

O(L)isor este bun de pastorit pe la mijlocul clasamentului, nicidecum la echipe de top si mai ales la Steaua. Nu putem jigni aceasta meserie numindu-l antrenor!

Olaroiu pentru mine este destul de slab si nu merita sa antreneze o echipa ca Steaua. Steaua are nevoie de un antrenor cu un caracter puternic, ferm in decizii si alaturi de jucatorii lui. Pai ce am vazut la Oli nu am mai vazut in viata mea, sa plece jucatori si el sa nu zica absolut nimic... zice ca vrea sa il integreze pe Elton in echipa si uite acum, nu mai stiu cum sa scape de el, pai asta ii antrenor? Vede, aude cat se discuta de Elton si Thereau, ba ca pleaca, ba ca nu mai pleaca, el ce face? Tace, nici nu are macar atata tupeu sa faca o conferinta de presa sa vorbeasca(,) cu toti sa explice clar ce se intampla. Pe Oli nu cred ca prea devreme o sa il vad plecat, numai daca nu calca gresit in CL, ca aici acasa toate sunt rezolvate de Becali, cand nu merge echipa o ajuta el, dar in CL nu poate face nimic. Nu doresc raul echipei, dar cred ca numai un esec in preliminarii poate sa ne scape de Oli.

Pai daca ne calificam in grupele C.L. inseamna ca este totusi antrenor, si atunci va trebui sa ne cerem scuze ca ne-am inselat in privinta lui! Mi-as cere scuze cu placere numai sa-mi dea ocazia.

Sper sa faca mai multi acest lucru.

Pai daca ne calificam in grupele C.L.inseamna ca este totusi antrenor si atunci va trebui sa ne cerem scuze ca ne-am inselat in privintza lui ! Mi-as cere scuze cu placere numai sa-mi dea ocazia.

Bravo mah. Schimbati-va cum bate vantul. Batem doua echipe vai de capul lor in preliminariile CL si gata, Oli e cel mai tare, GG e cel mai destept ca fara strategia lui nu mai ajungeam in CL. Exact asa gandeste si Becali : "Lasa mah da-i dracu de golani ca ma calific eu razboinicu luminii in CL si nu ne mai injura nici pe mine nici pe Oli".