Guest

Cosmin Olaroiu

719 posts in this topic

@audiopixel

Din cele 7 victorii consecutive, 2 au venit contra Ceahlaului si Nationalului, echipe retrogradate. Iar Poli Iasi sau Otelul nu sunt nici ele cine stie ce forte. Pur si simplu ne-a avantajat programul: am avut meciuri contra celor mai slabe echipe din Liga 1. Fara a incepe sa mai suspectam ce si cum, nu e cazul sa facem mare sarbatoare din asta.

@ strezahuzum

In tur, la cele patru echipe pe care le-ai amintit am pierdut vreo 7 puncte daca nu ma insel. Nici atunci nu cred ca erau cine stie ce forte. Poate ca acum n-au fost motivate, spre deosebire de Steaua. Nu vreau sa conving pe nimeni, nici sa ma cert. Evident ca nu am nici dovezi, insa eu nu sunt asa sigur ca toate lucrurile au fost la locul lor. Mai ales la tot circul iscat (si) in acest sfarsit de campionat. Om trai si om vedea in viitorul apropiat la ce a foloseste tot balamucul asta.

@ strezahuzum

Aha, si cand era Steaua la 8 puncte in spatele lui CFR Cluj, toata lumea ii cerea demisia lui Oli ca uite unde a dus Steaua, atunci Clujul nu mai era avantajat de program, Oli nu era bun. Acum cand vom realiza 8 victorii consecutive, greu imi aduc aminte de ultimul sezon cu o asa serie, iarasi nu e bine, ca ce program lejer am avut.

Am batut si CFR si Rapid in deplasare. Se numeste cumva program usor?

Haideti sa nu ne imbatam cu apa rece. Cu Rapid am avut noroc, iar pe clujeni i-am prins intr-o zi proasta. Am stralucit noi cu ceva in aceste meciuri?

Restul echipelor au fost fie prea slabe, fie au jucat fara motivatie(nu spun ca ar fi Becali cauza pentru ca este si normal ca unele echipe sa se simta deja in vacanta, daca nu mai lupta pentru un obiectiv). Nu stiu cati dintre voi ati urmarit si Poli Iasi - CFR Cluj. Am remarcat ceva: in ultimul minut al partidei de la Iasi, echipa gazda a beneficiat de un corner, faza la care a urcat si portarul in careu pentru a forta egalarea. In acel moment mi-am zis: "vorbesc banii lui Gigi".

In contrast, am vazut meciul nostru: minutul 93, ultima faza a meciului, ironie sau nu, Pandurii beneficiau de un corner. Teoretic, faza identica cu cea din meciul de la Iasi. In careul nostru se aflau 3-4 jucatori ai Pandurilor. Oaspetii ne-au demonstrat clar ca erau deja in vacanta.

Daca va laudati cu astfel de victorii... no comment!

Ne intereseaza si rezultatul, dar jocul nu ne multumeste. In cazul in care nu tragem un semnal de alarma, nu pupam anul acesta Liga Campionilor, iar la anul dinamovistii se vor indrepta agale spre Nr.19.

Mai grav este ca Oli este foarte mandru de aceste meciuri.

Aha, si cand era Steaua la 8 puncte in spatele lui CFR Cluj, toata lumea ii cerea demisia lui Oli ca uite unde a dus Steaua, atunci Clujul nu mai era avantajat de program, Oli nu era bun. Acum cand vom realiza 8 victorii consecutive, greu imi aduc aminte de ultimul sezon cu o asa serie, iarasi nu e bine, ca ce program lejer am avut.

Hopaa... ia te uita, de mult nu mai aparusera membrii fan-clubului Oli :D !

Cum mai merge treaba cu statuia? Barem soclul e gata? Ca miercuri vom sarbatori cu totii o noua si stralucita izbanda a marelui antrenor, cel care le provoaca insomnie lui Capello si Mourinho, si anume locul 2!! Sa curga sampania, se aude muzica de CL(niste rautaciosi zic ceva de behaituri, ignorati-i)!

Nu cumva sa uitati ca pe placuta de bronz sa treceti si stralucitele realizari ale magnificului, inegalabilului, neintelesului ... Cosmin TURCALOIU !!

Cu umilinta, imi permit si eu sa enumar cateva :

- infrangere in Ghencea cu Dinamo, 4-2, dupa 18 ani de invincibilitate;

- primul antrenor care pierde ambele meciuri cu patrupedele din '74 incoace!

- locul 3 in returul editiei 2005-2006, campionat castigat cu mari emotii in ultima etapa;

- locul 2 in editia 2006-2007, dupa ce echipa a fost si pe 4, la vreo 8-10 puncte de Dinamo(putin a lipsit sa nu fie vreo 20);

- eliminare fara drept de apel din Cupa UEFA, dupa 2 meciuri in care n-am contat (dar intrucat Sevilla a castigat pana la urma trofeul, aceste 2 infrangeri vor fi considerate o mare realizare!);

- calificare cu emotii in CL, contra unei echipe submediocre;

- interpretare cu mult succes a rolului de sparring-partner pentru Lyon si Real Madrid;

- o victorie cu Kievul, unicul moment in care tactica lui nea' Oli si realitatea s-au intersectat din primavara 2006 pana azi;

- 7 meciuri in deplasare in care Steaua n-a dat nici un gol;

- aducerea la echipa a doi jucatori care au confirmat din prima secunda, si au evoluat absolut superb tot sezonul : Ov. Petre (aka "Am bentita") si Gigel Coman, aka "Gigelinho din Ghencea";

- titularizarea meci de meci a unui jucator care a pierdut cam 75% din mingile primite: este vorba de spaima adversarilor si a lui Cernea, fulgerul de pe partea dreapta a Stelei si idolul Faureiului... Banel NICOLIIITAA !!

- practicarea unui joc superb, bazat pe pase din prima, devieri, calcaie, driblinguri si goluri marcate din foarfeca in fiecare meci;

- o serie incredibila de 8 victorii consecutive contra echipelor din coada si mijlocul clasamentului, performanta unica in istoria Stelei;

- o relatie excelenta cu suporterii recunoscatori pentru uriasele performante obtinute si de jocul superb, pragmatic si spectaculos in acelasi timp (spre deosebire de epoca in care echipa nu juca nimic a incompetentului de Protasov )!

Pentru toate aceste marete succese, pentru tot ce a facut domnul Olaroiu la Steaua, ma inclin cu umilinta in fata sa si intreb si eu respectuos la ce banca e deschis contul din care urmeaza sa se plateasca pretul unei statui gigantice (pe masura unui astfel de antrenor ) a lui Cosmin Olaroiu.

Am intrat pe prima pagina a site-ului nostru si am observat sondajul despre Olitza... desigur,am votat sa plece! Si vad rezultatul: un procent asemanator celui obtinut de Basescu sambata! Nu-mi vine sa cred... ce mai trebuie sa faca non-valoarea asta de antrenor pentru a ne convinge ca nu are ce cauta la Steaua? (ma rog, pe unii dintre noi).

@strezahuzum

Pana acum am vrut sa tac, dar nu prea reusesc sa ma mai abtin. Ce inseamna pentru tine "o echipa care sa merga bine"? De ce gasesti doar partile proaste pe care le-am obtiunut cu Olaroiu? Ai utat ce a facut Protasov (marele vostru antrenor)?

calificare cu emotii in CL, contra unei echipe submediocre

Da, ca Rosenborgul era tare de tot. Si pun pariu ca dupa meci te-ai dat mare stelist pe la toti prietenii, iar dupa meciul cu Dinamo vorbeai numai de Barcelona sau Liverpool ca fiind marile tale dragoste.

locul 3 in returul editiei 2005-2006, campionat castigat cu mari emotii in ultima etapa

Si locul 1 la final.

aducerea la echipa a doi jucatori care au confirmat din prima secunda, si au evoluat absolut superb tot sezonul : Ov. Petre (aka "Am bentita")

Ca Elton o fi mai breaz.

o serie incredibila de 8 victorii consecutive contra echipelor din coada si mijlocul clasamentului, performanta unica in istoria Stelei

Echipe care au batut si Dinamo si Rapid. Dar normal, tu nu vezi aceste lucruri.

Cine ne-a adus in semifinalele Cupei UEFA? Cine ne-a eliminat cu o echipa de fete(Rosenborg)?

Cine ne-a adus in Liga? Cine ne-a pus pe 2 la finalul turului?

Si intrebarile ironice pot continua. Dar stii vorba aia a lu' MM, noua ne place sa fim aroganti, ca asa ne sta bine!

@strezahuzum

Pana acum am vrut sa tac, dar nu prea reusesc sa ma mai abtin. Ce inseamna pentru tine "o echipa care sa merga bine"? De ce gasesti doar partile proaste pe care le-am obtiunut cu Olaroiu? Ai utat ce a facut Protasov (marele vostru antrenor)?

Da, ca Rosenborgul era tare de tot. Si pun pariu ca dupa meci te-ai dat mare stelist pe la toti prietenii, iar dupa meciul cu Dinamo vorbeai numai de Barcelona sau Liverpool ca fiind marile tale dragoste.

Si locul 1 la final.

Ca Elton o fi mai breaz.

Cine ne-a adus in semifinalele Cupei UEFA? Cine ne-a eliminat cu o echipa de fete(Rosenborg)?

Cine ne-a adus in Liga? Cine ne-a pus pe 2 la finalul turului?

Si intrebarile ironice pot continua. Dar stii vorba aia a lu' MM, noua ne place sa fim aroganti, ca asa ne sta bine!

Pai e! Doar nu-l compari pe Elton cu Ovidiu Petre! :lol: Primul e fotbalist, iar al doilea este fiul antrenorului principal(atat)! Nu uita ghilimelele ;-)! Mana lui Oli s-a vazut in acest sezon!

Zeci de partide sub-mediocre si un loc 2 la final... care a fost obtinut pentru ca am fost noi chiori in tara orbilor! Parerea mea este ca rezultatele de anul trecut au fost intamplatoare... nu uita meciul cu Boro', retur, unde a fost Oli atunci? Iar titlul pe care l-am obtinut, ma rog, nu stiu cat de mare e contributia lui Oli la castigarea lui... concluzionand, nu cred ca Olaroiu ar mai trebui sa ramana la Steaua! Chit ca are un stil de joc falimentar... si niste copii de suflet... penibili realmente! Piti 2!

P.S.: Imi cer scuze ca am citat din mesajul anterior... stiu ca nu e permis!

@strezahuzum

1. Pana acum am vrut sa tac, dar nu prea reusesc sa ma mai abtin. Ce inseamna pentru tine "o echipa care sa merga bine"?

2. De ce gasesti doar partile proaste pe care le-am obtiunut cu Olaroiu?

1. Mai bine taceai decat sa te ratoiesti. Dar semeni cu idolul tau la perfectie in privinta asta.

O echipa care incanta ochiul si una care sa nu-ti dea senzatia de chin si oboseala meci de meci. Una care are mai multe scheme ofensive decat "bubuiti mingea in fata" si in care jucatorii care nu stiu sa faca o preluare sunt lasati pe banca.

2. Pai exista si asa ceva ? Eu credeam ca am tinut-o numai in succese cu Oli... ca asa a zis el si la faimoasa emisiune de pe Telesport...

Zi-mi si tu partile alea bune... mie imi cam scapa... dar fara aia cu "am castigat titlul" si "semifinala UEFA" ca le-am auzit de 500.000 de ori. Vorbesc de sezonul asta.

Da, ca Rosenborgul era tare de tot.

Nu mah, erau praf. Dar i s-a facut mila de ei lui Radoi cel de 10 milioane de $ si a bagat mingea in poarta proprie de vreo 2 ori, plus ca golul 3 cam tot pe-o greseala de-a lui am luat-o. Dar sunt convins ca tot vina lui Oleg a fost si acolo.

Si pun pariu ca dupa meci te-ai dat mare stelist pe la toti prietenii, iar dupa meciul cu Dinamo vorbeai numai de Barcelona sau Liverpool ca fiind marile tale dragoste.

Baietica, aici cam sari peste cal. Nu mai paria ca ai sa pierzi. Pentru cultura ta generala si pentru ca pe viitor sa nu mai aud ca "nu esti stelist adevarat daca iti permiti sa critici" afla ca meciul care m-a facut sa ma indragostesc definitiv de echipa asta a fost un Borussia Dortmund - Steaua , 3-5, in 96. Exact, am pierdut. Probabil ca habar n-ai, dar in meciul ala, Steaua a jucat excelent. Chiar daca a pierdut. Am fost mandru de baieti atunci, pentru ca desi pierdusera, au luptat si jucat fotbal, nu turca! Suporterul autentic e mandru de echipa lui, si cand pierde. Dar cu o conditie. Sa dea tot ce pot pe teren, si sa joace fotbal.

Si locul 1 la final.

Ce zic eu si ce pricep unii. Mah, Protasov a iesit in clasamentul turului pe 2, iar Olaroiu in al returului pe 3. Daca se pleca de la zero (ca in sezonul asta), Steaua iesea pe 3! Pricepi? Asa ca Olaroiu n-a castigat nici o branza. A reusit sa profite de certurile din ograda javrelor si cam atat. Daca nu exista avansul ala mare, frumos si gras luat pe vremea lui Oleg cel ratangiu de obiective, nu castiga Steaua nimic, nu pupam nici CL, etc.

Ca Elton o fi mai breaz.

Daca tu consideri ca piticul nu e mai valoros decat panarama de Ov. Petre, inseamna ca vedem fotbalul in moduri extrem de diferite si nu mai are rost sa despicam firul in 16. Sa fie limpede, nu m-a orbit Elton-mania in asa hal incat sa cred ca e un fel de Ronaldinho sau Cristiano Ronaldo. Dar cred ca pot afirma cu destula certitudine ca e mai valoros decat alde Banel, Lovin, Coman & company.

Asa e, nu am vazut cand Nationalul, Ceahlaul sau Poli Iasi au batut pe Dinamo. Trimite-mi caseta, sunt curios sa vad ce-am ratat. A, sau poate vorbeai de Otelul? Care i-au batut pe Dinamo intr-o partida in care problema principala a javrelor era "in ce insule sa ma duc in vacanta asta" ?

Cine ne-a adus in semifinalele Cupei UEFA?

Echipa, adica Olaroiu impreuna cu 11 alti jucatori.

Cine ne-a eliminat cu o echipa de fete(Rosenborg)?

Aia care ne-au dat golurile, plus marele nostru capitan. Are si Protasov partea lui de vina? Da, are ca nu s-a uitat in globul de cristal ca sa prevada prestatia lui Mirel din meciul ala.

Cine ne-a adus in Liga?

Badea, in proportie de 70-80%.

Alt idol ? MM Stoica, un clasic in viata. Apropo de aroganti, nu stiu cine e arogant, antrenorul care pierde cu Timisoara, rateaza cam toate obiectivele (vad ca fraza asta le place mult celor care-l critica pe Oleg) si apoi declara senin ca ramane "sa suferim impreuna" sau fraierul platitor de bilete :D ?

A bon entendur salut!

@strezahuzum: subscriu mesajului tau!

Mici adaugari:

1. Cine ne-a adus in semifinalele Cupei UEFA?

Raspuns: jucatorii, Olaroiu si Oleg.

Nu uita ca am terminat pe locul 1 intr-o grupa cu Lens, Sampdoria, Hertha si Halmstadt. Hai sa facem un exercitiu de imaginatie:

a. Primul scenariu - echipa, cu Oleg la carma rata calificarea, neclasandu-se pe primele 3 locuri!

b. Al doilea scenariu - echipa termina pe 3 - jucam probabil cu Marseille(sau cu una din echipele: Monaco, Palermo, Boro, Strasbourg sau Sevilla!)

c. Al treilea scenariu - echipa termina pe 2 - jucam probabil cu Udinese(sau cu una din echipele eliminate din grupele CL: Brugges, FC Thun, Lille, Schalke, Rosenborg, Betis sau Artmedia).

In schimb noi am jucat cu Heerenveen. Daca picam cu Sevilla sau Boro probabil ca Rapid ajungea in semifinala si noi ne uitam la televizor.

2. De meciul cu Rosenborg nu mai are rost sa vorbim, situatia e clara.

3. Cand il compari pe Elton cu Petre este ca cum ai compara o masina de curse cu un camion. Analogia mi se pare perfecta din toate punctele de vedere. ;)

4. Recomand celor care il contesta pe Oleg sa faca un tratament constand in meciul de acasa cu Lens sau deplasarea de la Sampdoria. Meciul cu italienii mi-l aduc aminte mai in detaliu decat rasunatoarele victorii contra lui FC National sau FC Arges. De ce? Pentru ca desi s-a terminat 0-0, in meciul acela am simtit ca jucam fotbal, cum de altfel am simtit in aproape toate meciurile din era Protasov.

Sa intervin si eu in aceasta asa zisa dezbatere. In primul rand meciul cu Rosenborg l-am pierdut pe mana ghinionului, practic am facut ce am vrut cu o echipa care a jucat 9-10 ani consecutiv in grupele Ligii. Desi meritam sa ne calificam si ne-am enervat pe moment, am observat ulterior ca norvegienii au iesit din grupa lor cu Olympiakos, Lyon si Real ajungand in UEFA unde abia au fost invinsi de Zenit.

Dupa ce ai vazut circul de aseara de pe Telesport nu mai poti sa treci cu vederea. Olaroiu a fost sustinut, au fost multe meciuri in tur in care nu am jucat nimic si am trecut cu vederea atittudinea sa si am crezut ca li s-au urcat banii la cap fotbalistilor.

Am vazut aseara o ironie si cateva replici care te lasau pur si simplu masca. Omul asta nu are nicio conceptie despre fotbalul ofensiv, nu e posibil sa joci cu 3 la inchidere si apoi sa te plangi ca tu nu le spui niciodata sa se apare si nu intelegi uneori lipsa eficacitatii in ofensiva.

Nu e nicio Elton-manie, ci pur si simplu toata lumea este revoltata de felul in care este tratat acest jucator. Cum poti sa afirmi ca Gigel Coman(jucator dorit foarte mult de Becali, conform spuselor lui Olaroiu) sa isi faca loc in echipa Stelei, dupa evolutiile sale patetice?

Tare mi-e groaza sa nu vina Badoi, pentru ca automat Banel va urca si unul din putinii jucatori care dribleaza, Croitoru va sari din schema.

Era Protasov a fost exceptionala, un om care nu avea decat 11 oameni la dispozitie a facut instructie cu aproape fiecare adversar. Apoi o alta problema la stimabilul Olaroiu este faptul ca repeta in mod obsedant faptul ca echipa nu poate castiga dupa un meci in Europa, pana a reusit sa ii faca sa creada asta pe jucatori. De cand tin cu Steaua nu am vazut o echipa sa fie atat de demoralizata cum este Steaua lui Olaroiu dupa o infrangere importanta. Sa ne amintim sezonul trecut ca dupa infrangerea din semifinala UEFA, a trebuit sa asteptam o luna pana la meciul cu Sportul pana sa jucam ceva. La fel si in acest sezon dupa meciul cu Dinamo.

Acest antrenor a avut de toate, increderea patronului, bani cati a dorit, jucatori pe placul sau, increderea vestiarului si a lui Radoi, o relatie la inceput buna cu managerul. Rezultate? Joc mizerabil, infrangere cu Dinamo de 2 ori, locul 2 in acest sezon(cel putin dubios) si altele.

Au fost acceptate multe, dar totul are o limita.Cand esti criticat din toate partile, inclusiv de marele Jenei nu faci pe ofensatul ci iti vine mintea la cap si te gandesti ca poate nu a innebunit toata lumea si numai tu ai dreptate.

@strezahuzum

Zi-mi si tu partile alea bune... mie imi cam scapa... dar fara aia cu "am castigat titlul" si "semifinala UEFA" ca le-am auzit de 500.000 de ori. Vorbesc de sezonul asta.

Vrei sa iti spun ce performante am avut pana mai inainte cu un an, doi? Pentru marele fan din tine probabil calificarea in UCL a insemnat o performanta "mica". Stii de cand nu am mai ajuns macar intr-o semifinala de Cupa a Romaniei? Sunt succese mici, dar mari in comparatie cu ce am avut cu ceilalti antrenori.

Dar i s-a facut mila de ei lui Radoi cel de 10 milioane de $ si a bagat mingea in poarta proprie de vreo 2 ori, plus ca golul 3 cam tot pe-o greseala de-a lui am luat-o. Dar sunt convins ca tot vina lui Oleg a fost si acolo.

Cu siguranta ca Protasov nu are nici o vina. Dar ce o fi cautat Nesu mijlocas stanga si Bostina atacant pentru prima oara in carierele lor intr-un meci asa de important, nu imi dau seama.

meciul care m-a facut sa ma indragostesc definitiv de echipa asta a fost un Borussia Dortmund - Steaua , 3-5, in 96.

Daca era Dinamo atunci acum inseamna ca te auzeam in centrul capitalei tipand ca un spartan.

Daca tu consideri ca piticul nu e mai valoros decat panarama de Ov. Petre

Ce zic eu si ce intelegi tu. Pe mine nu ma intereseaza in acest final de campionat sa vad calcaie la Steaua, ma intereseaza sa se termine dracului odata si sa ramanem pe locul 2.

Ce zic eu si ce pricep unii. Mah, Protasov a iesit in clasamentul turului pe 2, iar Olaroiu in al returului pe 3. Daca se pleca de la zero (ca in sezonul asta), Steaua iesea pe 3! Pricepi? Asa ca Olaroiu n-a castigat nici o branza. A reusit sa profite de certurile din ograda javrelor si cam atat. Daca nu exista avansul ala mare, frumos si gras luat pe vremea lui Oleg cel ratangiu de obiective, nu castiga Steaua nimic, nu pupam nici CL, etc.

Vrei sa iti amintesc cat de "bine" juca Dinamo in tur? Crezi ca ei au fost mai buni ca noi?

Badea, in proportie de 70-80%.

Ma desteptule, a jucat Steaua - Standard, nu Vali Badea-Steandard.

Mai bine taceai decat sa te ratoiesti

Mai bine te axai spre Jiulesti!

@Bogdan4Steaua

In schimb noi am jucat cu Heerenveen. Daca picam cu Sevilla sau Boro probabil ca Rapid ajungea in semifinala si noi ne uitam la televizor.

E vina lui Oli ca am cazut cu heerenveen? Si in meciul asta ce nu ti-a mai placut?

Recomand celor care il contesta pe Oleg sa faca un tratament constand in meciul de acasa cu Lens sau deplasarea de la Sampdoria. Meciul cu italienii mi-l aduc aminte mai in detaliu decat rasunatoarele victorii contra lui FC National sau FC Arges. De ce? Pentru ca desi s-a terminat 0-0, in meciul acela am simtit ca jucam fotbal, cum de altfel am simtit in aproape toate meciurile din era Protasov.

Recomand celor care-l contesta pe Oli sa vada meciul Dynamo Kiew-Steaua sau Lyon-Steaua si mai apoi sa vada Steaua-FC Vaslui. Si nu o dati pe gazon ca nu tine, si noi si ei am jucat pe acelasi gazon.

@i.n.money

Era Protasov a fost exceptionala, un om care nu avea decat 11 oameni la dispozitie a facut instructie cu aproape fiecare adversar.

Iti amintesc ce se intampla cand se accidenta un om? Peste tot aparea ca Steaua nu mai are solutii. Si in mare parte asa si era. Vezi vreo echipa in lume care sa joace cu acelasi 11 in fiecare meci? Si in plus si jucatorii ar mai evita Steaua, stiind ca la echipa este un antrenor care nu foloseste decat acelasi 11 mereu.

Hai Salut, ca rezultatele vorbesc!

@c.ronaldo17

Daca tot am ajuns la recomandari (cam putine nu?!), iti recomand si eu sa revezi cateva din "marile" meciuri ale "marelui" antrenor, toate din sezonul acesta:

Craiova - Steaua

Pandurii - Steaua

Ceahlaul - Steaua

Vaslui - Steaua

Gloria - Steaua

Urziceni - Steaua

Farul - Steaua

Poli Iasi - Steaua

Poli TM - Steaua (meciul din Cupa)

Steaua - Pandurii

Explica-mi te rog tactica "marelui" antrenor din aceste meciuri...

Cu siguranta ca Protasov nu are nici o vina. Dar ce o fi cautat Nesu mijlocas stanga si Bostina atacant pentru prima oara in carierele lor intr-un meci asa de important, nu imi dau seama.

Nesu si-a inceput cariera ca mijlocas si a jucat ceva meciuri ca lateral stanga. Chestia asta cu "eroarea lui Protasov pentru folosirea lui Nesu ca mijlocas" a fost indusa de presa si de finantator. Adica oameni care ne-au lamurit de mult. Protasov probabil ca n-a stat sa explice aceste lucruri pentru s-a lamurit inaintea noastra despre ce oameni e vorba. Prea multe discutii despre inchizatori, strategii, flancuri,etc. Incerc sa vad lucrurile la rece: echipa lui Protasov avea personalitate, echipa lui Oli a ramas datoare la acest capitol. Tocmai de aceea oamenii il regreta pe Oleg. Iar in mult trambitata UCL de care facem atata caz se pare ca nu e loc pentru echipe care nu au un joc solid. Ofensiv sau defensiv, nici nu mai conteaza acest amanunt.

@C.Ronaldo: Ferguson cat mai sta la United? Desi simpatizez Manchester, cred ca un nou suflu nou ar trebui la echipa! Ce zici de Oli? :lol: Sa-l propunem lui Glazer! ?Pai rezultatele vorbeste... scuze, vorbesc... :)

Poate asa scapam de el...

@i.n.money

Iti amintesc ce se intampla cand se accidenta un om? Peste tot aparea ca Steaua nu mai are solutii. Si in mare parte asa si era. Vezi vreo echipa in lume care sa joace cu acelasi 11 in fiecare meci? Si in plus si jucatorii ar mai evita Steaua, stiind ca la echipa este un antrenor care nu foloseste decat acelasi 11 mereu.

Protasov juca cu acelasi 11, vorba lui Gradinescu : "il stiau si copiii de la gradinita " deoarece nu avea solutii. A venit la Steaua si au fost adusi Iacob si Cernea. In meciul cu norvegienii l-a folosit pe Cristea de la inceput si daca imi amintesc, in minutul 35 l-a schimbat. In schimb Olaroiu a avut pe cine a dorit. Meritul sau in sezonul trecut a fost ca a adus rezervele la nivelul titularilor si nu s-au simtit unele lipsuri in returul trecut. In acest sezon, cu o campanie destul de buna(cu unele exceptii) de transferuri a reusit sa aduca titularii la nivelul rezervelor, eliminand si ultimele "inertii " ramase din jocul impus de Protasov.

@i.n.money

Dar Protasov i-a avut si pe Dica si pe Radoi si pe Ogararu si pe Iacob toti fara nici o accidentare.

@forever_steaua

Sa stii ca nu am vazut nici un meci din cele specificate de tine.

Dar ca sa nu te plictisesti, iti recomand sa urmaresti urmatorele meciuri:

Real-Steaua

Lyon-Steaua

Kiew-Steaua

Standard-Steaua si invers

Si daca am sa zic de meciurile gen: Steaua-Vaslui, Steaua - UCV, UTA-Steaua etc. probabil am sa par penibil. Dar nu zic...!

@audiopixel

Si ce? Radoi a fost portar la inceput. Cernea atacant. Dica mijlocas stanga. Bostina fundas central. Ce cu asta?

@za_best

Vezi ca esti in OFF-Topic. Pentru discutii despre Manchester United iti recomand(!) http://www.fcsteaua.ro/forum/index.php?showtopic=4269

Pai normal ca nu a avut accidentati, Protasov nu l-a avut preparator pe "maestru" Hippoliti! :smile:

@strezahuzum

Vrei sa iti spun ce performante am avut pana mai inainte cu un an, doi? Pentru marele fan din tine probabil calificarea in UCL a insemnat o performanta "mica".

Tu ai idee ce inseamna cuvantul "performanta"? Pentru ca am impresia ca il folosesti fara sa il intelegi.

Conform DEX-ului, performanta inseamna Rezultat (deosebit de bun) ob?inut de cineva într-o întrecere sportiv? . Dumneatale vii si tipi ca o calificare in grupe (dupa 10 ani) e o mare performanta. Scuze, dar eu, cu capul meu sec, vin si ma intreb cum 2 victorii cu Gorica, echipa cam de locul 10 la noi, respectiv un egal si o victorie cu Standard, echipa mediocra, ceva gen Poli Timisoara, sunt "rezultate deosebit de bune".

Asta daca nu cumva meciurile alea cu Real si Lyon, cand n-am fost mai mult decat sparring-partner sunt considerate "rezultate deosebit de bune", ori egalul contra rezervelor Lyon-ului. O singura victorie, fie ea si cu 4-1, nu inseamna ca Steaua a facut performanta in grupele CL.

Performanta, "mon cher", a fost epoca de aur: 86-89. Membrii echipei de atunci si Ienei pot spune cu toata siguranta ca au facut performanta.

Alte momente cu adevarat bune au fost victoria cu Valencia si evolutia din sezonul trecut din gupele UEFA. Generatia actuala se poate mandri cu rezultate bune in Cupa UEFA.

Stii de cand nu am mai ajuns macar intr-o semifinala de Cupa a Romaniei? Sunt succese mici, dar mari in comparatie cu ce am avut cu ceilalti antrenori.

Ma bufneste rasul de-a binelea. Daca pentru Steaua a ajunge in semifinala Cupei Romaniei dupa ce am eliminat Apulum Alba-Iulia si Otelul, doar pentru a fi eliminati de Timisoara dupa un joc pur si simplu execrabil este un succes, inseamna ca am ajuns o echipa foarte, foarte mica.

Daca era Dinamo atunci acum inseamna ca te auzeam in centrul capitalei tipand ca un spartan.

Mai bine te axai spre Jiulesti!

Da, sigur ca da. Atat ii duce pe unii capul. Daca nu-ti convine, du-te in alta parte.

Ce zic eu si ce intelegi tu. Pe mine nu ma intereseaza in acest final de campionat sa vad calcaie la Steaua, ma intereseaza sa se termine dracului odata si sa ramanem pe locul 2.

Pai eu ce zic? Hai cu statuia pentru Oli, a reusit sa ne aduca pe locul 2. De-abia astept sa aud cum "Oli a remontat diferenta de 8 puncte si ne-a adus pe locul 2". Super-Oli !!

Ce conteaza ca ne chinuim cu alde Poli Iasi, Pandurii, etc? Astia-s super-echipe, nu se compara cu prapaditii aia de la Inter, Liverpool, Real pe care-i intalnesti in CL! Daca i-am batut pe cei de la Poli Iasi cu 1-0, stand o repriza cu fundul in poarta, de-abia astept jocurile cu Lyon, Barcelona sau Inter. Cred ca le dam de la 5 in sus, dar numai si numai daca ramane Oli la echipa !

Daca ne calificam in CL, te vei duce dupa el ciobandante in procesiune? Ca doar dupa standardele tale, e o mare performanta !

Vrei sa iti amintesc cat de "bine" juca Dinamo in tur? Crezi ca ei au fost mai buni ca noi?

Au fost mai slabi, dar au folosit "mijloacele specifice". In retur au fost asa de slabi incat nici alea nu i-au putut salva.

In sfarsit, suntem de acord intr-o privinta. Uite doua rezultate: Dinamo - Steaua, 1-0 si Steaua - Dinamo, 2-4. Rezultatele astea ce "vorbesc"?

@strezahuzum

Conform DEX-ului, performanta inseamna Rezultat (deosebit de bun) ob?inut de cineva într-o întrecere sportiv? . Mneatale vii si tipi ca o calificare in grupe (dupa 10 ani) e o mare performanta

Dar de "performantele" reusite in anii precedenti, cand am fost eliminati de Rosenborg si Dinamo Kiew? Domnule, tu vii pe forum si zici acum ca, calificarea Stelei in UCL este o chestie simpla din cate vad. Pun pariu ca dupa meci erai la fel de fericit ca mine, ca el, ca ea, ca toti stelisti. Atunci era mare performanta. Probabil ca tu vrei sa castigam Liga Campionilor de la anul.

Asta daca nu cumva meciurile alea cu Real si Lyon, cand n-am fost mai mult decat sparring-partner sunt considerate "rezultate deosebit de bune", ori egalul contra rezervelor Lyon-ului. O singura victorie, fie ea si cu 4-1, nu inseamna ca Steaua a facut performanta in grupele CL.

Vezi ca de acum incepi sa modifici intlesul cuvantului "Performanta", si nu e bine!

Ma bufneste rasul de-a binelea. Daca pentru Steaua a ajunge in semifinala cupei Romaniei dupa ce am eliminat Apulum Alba-Iulia si Otelul, doar pentru a fi eliminati de Timisoara dupa un joc pur si simplu execrabil este un succes, inseamna ca am ajuns o echipa foarte, foarte mica.

Fratele meu cu 2 fete, citeste frate propozitia. Si pentru cultura ta generala, te instiintez ca si daca Steaua ar invinge pe FC Campu' Lung cu 1-0 ar insemna un succes. Lasa-te de limba romana prietene, ca esti varza.

@strezahuzum

Dar de "performantele" reusite in anii precedenti, cand am fost eliminati de Rosenborg si Dinamo Kiew? Domnule, tu vii pe forum si zici acum ca calificarea Stelei in UCL este o chestie simpla din cate vad. Pun pariu ca dupa meci erai la fel de fericit ca mine, ca el, ca ea, ca toti stelisti.

Tot nu pricepi ? O sa mai incerc pentru ultima oara sa-ti explic, de data asta mai simplu. Daca nici de data asta ... ma las pagubas.

Dupa meci eram la fel de fericit si am tipat la fel de tare ca toata lumea. Castigase Steluta, cum sa nu fiu fericit ?

Dar asta nu transforma o victorie intr-o "mare performanta". Normal, e mult mai bine decat atunci cand am fost eliminati. Dar cine era Standard? Era asa super-echipa? Eu cred ca nu. De exemplu, daca eliminam Sevilla, asta da, ar fi fost o performanta, pentru ca ar fi insemnat o victorie asupra unei echipe care ne era superioara la toate capitolele: lot, buget, conducere tehnica. Sau o victorie contra Lyonului sau Realului, ori macar sa nu fi pierdut cu una din ele nici un meci.

Nu zic sa facem o mare tragedie din rezultate fiindca ele sunt oarecum logice - victorii ale unor echipe cu loturi mai valoroase si conduse de profesionisti autentici in fata unei echipe cu un lot mai slab si condusa dupa ureche si dupa toanele razbonicului luminii. Dar sa vii acuma si sa te "mandresti" cu asa rezultate, e penibil de-a dreptul.

Vezi ca de acum incepi sa modifici intlesul cuvantului "Performanta", si nu e bine!

Eu nu modific nimic. Numai ca nu reusesc sa vad cum 1 victorie + 3 infrangeri + 2 egaluri, unul cu rezervele Lyonului = mare performanta.

Fratele meu cu 2 fete, citeste frate propozitia. Si pentru cultura ta generala, te instiintez ca si daca Steaua ar invinge pe FC Campu' Lung cu 1-0 ar insmna un succes. Lasa-te de limba romana prietene, ca esti varza.

"Fratele meu" naiv si filolog fara diploma, te informez si eu ca daca Steaua bate pe FC Avantu Prabusirea Scornicesti e o victorie, un motiv de bucurie pentru toti suporterii, un succes, daca iti place asa de mult cuvantul... si cam atat. Daca in urmatorul meci pierde, indiferent cu cine, daca e vorba de Cupa Romaniei e un esec, indiferent de ce s-a intamplat anul trecut.

Cyril Thereau paraseste Steaua intr-un mod subit, fara prea multe explicatii.

Cand unul din cei mai buni jucatori decide sa plece peste noapte, tu ce mama dracului de antrenor esti daca nu-ti pui nici macar punctul de la semnul intrebarii?!

Il Muce Jr. a conditionat, si nu doar o data, ramanerea sa la carma echipei prin pastrarea anumitor fotbalisti in lot, iar pe marele Olaroiu il doare fix in rect ca un jucator tehnic, serios, muncitor, cu o personalitate puternica este lasat sa plece... ba mai mult... FORTAT!

Ce ***** ma-tii de OM esti tu? Cat de infect poti sa fii incat sa accepti asemenea ordine?

Olaroiule cu toata sinceritatea o spun ca esti un rahat, un nimic, un zero, un gunoi, o sluga, un sclav!

E imposibil sa nu ai un cuvant de spus in ceea ce-l priveste pe acest jucator, Cyril Thereau... nici macar un comentariu.

Tocmai de-asta trist cum sunt, ma bucur pentru cei 2 si le urez sa aiba toata bafta din lume, sa demonstreze ca intr-adevar sunt MARI !

Pentru tandemul Becali-Olaroiu : 2 lumanari, o batista si-un scuipat.

Sigur e Cosmin Olaroiu antrenor? Parerea mea e ca antrenorul nostru nu e Olitza, ci altul ce sta in loja si are multa branza(cascaval)! Voi ce ziceti?

P.S.: Cosmin Olaroiu - carpa de sters, pentru patron nici un stres! :wink:

Pai cum? Nu-l cunoasteti pe adevaratul antrenor? Pai e ala care raspunde la numele de Jiji BERBECALI, intelectualul tarii, salvatorul romanilor!

Nu Oli face echipa la Steaua, ci ciobanul!