Guest

Cosmin Olaroiu

719 posts in this topic

cine dreq l-a pus sa mearga in Italia sa se inspire de fotbalul de acolo?! Mai stiti ce frumos juca FC National in turul de acum vreo 2-3 ani inainte sa mearga el in Italia pt cateva zile? Si in retur numai 1-0 nasoale. Au si pierdut titlul... Tot ce treb sa faca e sa nu schimbe nimic tactic si sa tina jucatorii :D

ATENTIE !!! Oli spune ca primise oferta de la Omonia inainte de a fi demis Ando...dar a refuzat si a ales Steaua...fiind pentru el un lucru normal acesta...de pe gsp...

Nu fac si ei conferinta oficiala sa prezinte antrenorul,nimic.Pe Oli nu l-am vazut la TV dand vreo declaratie de vreo 2 luni.

Cu toate ca Olaroiu este probabil cel mai bine intentionat antrenor ,in ceea ce priveste Steaua, in momentul de fata din pacate sunt sigur ca va da gres,vointa are dar talent ba,sper sa ma contrazica incepand cu meciul cu Heerenveen desi nu prea cred...

nici eu nu prea cred ca o sa faca ceva important la Steaua...dar sper sa nu am dreptate...

Oli: Nu schimb nimic

Răzvan Rotaru

"- Domnule Olăroiu, cu ce gînduri vă intoarceți in Ghencea?

- Revin cu o mare responsabilitate, dar eu cred mult in muncă și in Steaua. Sper să continuăm pe același drum bun pe care l-au deschis predecesorii mei.

- Ați urmărit Steaua in ultimele meciuri. Ce impresie v-a lăsat?

- Este o echipă care s-a regăsit, care se apropie de maturitate datorită organizării impuse de Zenga și libertății date de Protasov.

- Veți schimba ceva din stilul de joc?

- Vom incerca să ne apropiem cu metodele noastre de relațiile de joc pe care s-au axat cei doi, intrucît schimbările foarte mari riscă să creeze tulburări.

- Ce credeți că-i lipsește echipei?

- Un plus de agresivitate, dar sper că pe parcurs vom rezolva și această problemă.

- Renunțați la vreun jucător?

- Nu. Steaua a avut pe bancă jucători precum Oprița, Florentin Dumitru, Lovin, Baciu, Cristea și Bălan in care eu am foarte mare incredere și am convingerea că mă vor obliga să-i iau in calcul atunci cînd voi alege titularii.

- Adversarul din Cupa UEFA cum vi se pare?

- Steaua poate bate pe oricine, dar in această competiție toate meciurile sînt grele. Heerenveen este un adversar imprevizibil și trebuie să pregătim meciul cu foarte mare atenție.

Se bat cu Real pentru Lopez

"Sîntem foarte aproape să aducem un jucător. Acesta va fi o mare surpriză pentru fotbalul românesc", a declarat acum cîteva zile managerul general al Stelei, Mihai Stoica. Surse din cadrul clubului din Ghencea spun că acesta ar fi internaționalul paraguayan Dante Lopez (foto, stînga), de 23 de ani, care evoluează la echipa Olimpia Asuncion. De Lopez s-au interesat in această toamnă și cei de la Real Madrid. Nu este exclusă nici venirea unui internațional român pe care roș-albaștrii incearcă să-l repatrieze in primul rînd pentru a da o lovitură de imagine. "

Sursa: GSP

Stai asa, ca nu l-au dat. Asa poate ca o sa apara maine in ziar ca "bomba" e aducerea lui Zidane. Asta nu inseamna ca trebuie sa-i si crezi...

on topic please

Va fi greu pentru el sa se ridice la nivelul actual al Stelei. Dupa doi antrenori asa de buni el trebuie sa fie si mai bun sau macar sa mentina echipa ca sa fie apreciat...

""ÎL VREAU PE NEAGA"

Răzvan Rotaru, Dan Udrea

Noul antrenor al Stelei dezvăluie că n-ar fi acceptat să vină in Ghencea dacă Protasov ar fi fost demis special pentru ca Gigi Becali să-i facă lui loc

Zece televiziuni și 300 de cititori pe site-ul www.gsp.ro, record absolut. Așa a fost așteptat ieri Cosmin Olăroiu in redacția Gazetei Sporturilor. "Am intrerupt o discuție cu MM pe marginea campaniei de transferuri pentru a veni", a spus Oli cînd a ajuns.

- Nu v-a fost frică să preluați Steaua?

- Frică? E mai greu la mine. N-a existat așa ceva. Am zis «da» imediat pentru că eu cunosc foarte bine echipa, jucătorii, in care am mare incredere. Să știți că după meciul de la Berlin, cu Hertha, am avut o ofertă din străinătate, dar eu am cuvînt. I-l dădusem lui Gigi Becali și l-am respectat, am acceptat Steaua.

- În 2002...

- Nu mai e ca atunci. Voi reuși sigur acum mult mai multe decît am făcut la vremea respectivă. Sînt multe lucruri schimbate față de 2002.

"În 2002, MM nu putea să mă susțină"

- E adevărat că in 2002 MM n-a făcut nimic ca să vă susțină să nu fiți dat afară?

- Nu putea să mă susțină atunci nici el și nici Gigi Becali. Și eu n-am fost dat afară, am plecat singur. Să revin la MM, mă ințeleg bine cu el, la fel a fost și in trecut.

- Care a fost cea mai mare greșeală a acelui mandat?

- E greu să vorbesc despre asta. Am avut prea multă incredere.

- În cine?

- În cine nu trebuia, in unii oameni

- Nu vă e teamă că in cazul unui nou eșec o să vă compromiteți cariera?

- Eu voi vontinua să muncesc, să fac bine. Apoi, sînt oameni care se pricep și apreciează lucrurile intr-o măsură sau alta. Eu sînt mulțumit de ce am realizat pînă acum. Și apoi, nu se poate ca rezultatele muncii mele să nu se vadă.

- Nici că veți fi demis nu vă e frică?

- Nu, un antrenor trebuie să se aștepte și la astfel de lucruri. Sînt puține exemple de tehnicieni care au stat foarte mulți ani la o singură formație.

- E devărat că l-ați imprumutat pe Gigi Becali in toamnă cu 50.000 de dolari?

- E adevărat că l-am imprumutat, dar suma nu e corectă. Sîntem prieteni și e normal să-l susțin atunci cînd ii este greu. Acum să nu creadă nimeni că Gigi nu mai avea bani, poate că nu deținea o sumă cash in momentul ăla.

"Dacă Oleg ar fi fost demis, n-aș fi venit"

- Într-un sondaj al suporterilor, 40 la sută dintre ei spun că nu au incredere in dumneavoastră și că ar fi fost mai bine cu Protasov.

- E normal ca Oleg să fie apreciat, lucrurile au mers foarte bine și nimeni nu se gîndea că se impune o schimbare. Am acceptat să vin la Steaua și pentru că totul a fost o intîmplare. Eu am plecat de la Poli, Oleg de la Steaua. Dacă Protasov era demis pentru a mi se face mie loc, cu siguranță nu aș fi fost antrenorul Stelei.

- În vara anului trecut, Gigi Becali declara că dumneavoastră nu veți veni să-i faceți probleme in ultima etapă, la meciul Steaua - Poli.

- El a urmărit să-și atingă scopul și eu știam de intenția lui, dar n-a realizat la ce s-a gîndit. "

Sursa: GSP

e normal sa il vrea dar si recunoaste ca nu poate sa vina...asa si eu mi-l doresc pe Ronaldinho la Steaua... :lol: :lol: :lol:

Oli a mai fost la Steaua si nu a facut deloc treaba buna..oricum atunci jucatorii aveau si alta mentalitate...si Steaua nu avea un lot asa de puternic cum are acum...Eu sper din tot sufletul sa faca treaba buna,cum toti speram...Succes Oli..chiar ai nevoie !

Oli a mai fost la Steaua si nu a facut deloc treaba buna..oricum atunci jucatorii aveau si alta mentalitate...si Steaua nu avea un lot asa de puternic cum are acum...Eu sper din tot sufletul sa faca treaba buna,cum toti speram...Succes Oli..chiar ai nevoie !

in afara faptului ca jucatorii aveau alta mentalitate, acei jucatori erau oamenii lui piti, acestia l-au lucrat in tacere si frumos!! Jucatorii din lotul actual au o alta mentalitate si vor fafce treaba buna impreuna cu Oli!! Cred si sper in acelasi timp ca si suporterii il vor sprijini!!

oricum atunci jucatorii aveau si alta mentalitate...si Steaua nu avea un lot asa de puternic cum are acum..

atunci se pare ca Oli tre' sa primeasc un lot gata pregatit... :lol: :lol: :lol:

in afara faptului ca jucatorii aveau alta mentalitate, acei jucatori erau oamenii lui Piti, acestia l-au lucrat in tacere si frumos!! Jucatorii din lotul actual au o alta mentalitate si vor fafce treaba buna impreuna cu Oli!! Cred si sper in acelasi timp ca si suporterii il vor sprijini!!

Nu cred ca jucatorii de atunci l-au lucrat. Sa nu uitam ca nici Piturca nu a facut mare branza cu ei. Pur si simplu selectia era prost facuta. Steaua de atunci era o echipa de ponei care nu putea prea mult. imi aduc aminte ca Mitica Dragomir spunea in acea perioada ca fara Piturca, care este un mare antrenor, Steaua ar fi la retrogradare.

Desi am ceva reticiente in ceea ce-l priveste am sa-i dau tot creditul la inceput. Am evitat sa fiu critic la adresa lui, deoarece cred ca fiecare merita a doua sansa si este timpul ca Oli sa dovedeasca ca este un antrenor foarte bun. nu-mi place insa ca a si inceput sa vorbesca de mostenirea lui Protasov. Nu-mi plac managerii care atunci cand preiau o echipa isi cauta mai intai alibiuri in trecut, vorbind de managerul anterior. Sper ca Oli sa nu fie adeptul metodei celor "trei plicuri" si acum sa-l fi deschis pe primul.

dar eu nu am inteles ceva ... : ne-am comportat asa de bine cu el acuma cand a revenit deoarece ne gandim ca are nevoie de sprijin ca sa poata face ceva sau pur si simplu pentru ca stiam ca este bun ?

Olăroiu se aşază pe un fotoliu din holul hotelului. "Lăsaţi-mă puţin, să savurez o ţigară". Trage de 4 ori din ea, apoi o stinge. Are în faţă palmierii şi Marea Mediterană, deasupra sînt camerele unde dorm jucătorii. Dar la ce se gîndeşte? "Doar la partida cu Heerenveen, pentru că e prima", zice, după care îl roagă pe Sorin Cojocaru, ofiţerul de presă al clubului, să se intereseze la recepţie cum poate accesa internetul din cameră. "Îmi trebuie neapărat pentru că trebuie să primesc nişte informaţii utile".

- Domnule Olăroiu, mulţumit pînă acum de jucători?

- Foarte mulţumit. Se pregătesc bine, sînt motivaţi, e problemă că avem destul de puţin timp la dispoziţie pînă pe 15 februarie, cînd jucăm în Cupa UEFA. Sînt echipe prin Cipru care îşi permit să se mai întoarcă acasă, să dea liber jucătorilor cîte 3 zile. Noi sîntem la foc automat, băgăm antrenamete în continuu.

- E ciudat că Steaua, Dinamo şi Poli se antrenează una lîngă alta?

- Nu, deloc. Dacă în Cipru sînt condiţii foarte bune e normal ca aici să vină toţi. Asta nu înseamnă că acum trebuie să ne omorîm, să ne înjurăm sau mai ştiu eu ce. Şi dacă s-ar întîlni pe stradă fotbaliştii între ei n-ar fi probleme, pentru că eu îi ştiu pe cei de la Steaua, au educaţie. Şi dacă nici Goian de la Dinamo cu Goian de la Steaua nu se bat, atunci chiar sînt linştit.

- Nu sînteţi tentat să spionaţi antrenamentele adversarelor?

- Absolut deloc, dovadă că nici n-am făcut aşa ceva. Ei se pot uita la noi, n-am nimic de ascuns.

- Dar de ce nu v-aţi dus deloc să vă vedeţi cu foştii elevi şi colaboratori de la Poli?

- N-am avut timp. Ce să fac, să-mi las echipa mea din antrenament şi să mă duc la ei? Îi ştiu, sînt băieţi extraordinari, am lucrat cu ei.

Îl ironizează pe Marian Iancu

- Patronul lui Poli, Marian Iancu, a spus că sînteţi un antrenor de locul 2.

- Nu mă interesează pe mine ce spune Iancu. Însă ştie el ce spune, dacă zice aşa. Va veni timpul cînd le voi spune pe toate, dar nu mă mai miră nimic, în fotbalul românesc nimic nu e anormal. Repet, mă interesează pe mine ce zice Iancu?

- În 2002 aţi luat locul 2 cu FC Naţional.

- Păi, nu, că atunci am pierdut titlul de campioană în chiar ultima etapă, dar am fost retrogradat automat pe locul 5, că eu nu sînt antrenor de primele 3-4 locuri, nu?

- E presiunea mai mare acum pe umerii dumneavoastră?

- Unde nu e presiune? Asta ne este meseria. Trebuie să acceptăm presiunea, mai mare sau mai mică, trebuie să acceptăm mizeria din fotbalul românesc, trebuie să acceptăm tot dacă vrem să facem ceva. Trebuie să lupţi pentru a obţine lucrurile pe care ţi le doreşti. Aşa am făcut şi la Timişoara. Cînd m-am dus acolo m-a întrebat cineva: Eşti nebun? Echipa asta e pe locul 14, la retrogradare. M-am pus pe treabă şi sînt mulţumit de ce am realizat acolo.

"Rădoi e indispensabil naţionalei"

- Rădoi s-a arătat dispus să facă primul pas pentru a se împăca în diferendul pe care îl are cu Piţurcă. Veţi încerca să aplanaţi acest conflict?

- Dacă mi se va cere opinia despre cum se pregăteşte, cum joacă şi cum răspunde el la solicitările noastre, atunci îmi voi spune o părere. Mai mult ce pot să fac?

- E o nedreptate ce i se întîmplă acum?

- Hai să vă spun ceva! Eu am un patron la Steaua, plus cîteva milioane de fani, care mă trag la răspundere pentru ceea ce fac. La echipa naţională există 23 de milioane de suporteri.

- Zenga a declarat că Piţurcă nu se va califica niciodată dacă nu-l va folosi pe Rădoi. Aveţi aceeaşi părere?

- Mirel este un jucător indispensabil echipei naţionale. Aţi văzut ce oferte au fost pentru el, ce sume s-au cerut în schimbul său, deci are mare valoare. Cred că se va ajunge la o înţelegere privind convocarea lui la echipa naţională.

"O eventuală calificare în dubla cu Heerenveen ne-ar putea crea probleme serioase în campionat. Am avea meciuri din 3 în 3 zile, pe cînd Dinamo joacă o dată pe săptămînă şi va avea prospeţime"

"Steaua a jucat în ultima vreme în acelaşi sistem, s-a ghidat după aceleaşi principii şi filosofie. N-are are rost să facem mari schimbări într-o echipă care are rezultate"

Cosmin Olăroiu

Propunere pentru Zenga

Întrebat cum va fi amicalul de duminică, împotriva Stelei Roşii Belgrad, Olăroiu a replicat: "Prietenia cu Walter şi valorea echipei din Serbia m-au determinat să fac acest joc. Am auzit ce a zis Zenga, că e dispus să facem echipe amestecate, cu 4 jucători de la Steaua la sîrbi şi invers. Dac ni-l dă pe atacantul Zigici şi pe portarul lor, e OK, sîntem mulţumiţi şi-l vom lua şi pe el în autocarul nostru la întoarcerea la hotel"

sursa: www.gsp.ro

se pare ca a fost vina ta Oli infrangerea de azi !

dar nu te condamn ca totusi ne-ai bagat in optimi !

sper ca doar ai incercat tactica asta de a juca i aparare...si iarasi sper sa nu o mai folosesti !

bafta ! :)

Piti, Piti, Piti lasaa-neeeeeeeeeee!

Tii minte Oli?! Asa i se striga unui antrenor care nu a avut performante la Steaua !!!

Nu vrem sa ajungi si tu in postura lui. Si nici tu nu vrei ! Deci, fa ceva! Chiar daca echipa pierde macar sa piarda jucand fotbal. Nu jucand mai fricos decat FC Arges si mai urat decat Chelsea. Asta nu e Steaua si tu stii foarte bine...

Schimba ceva. Altfel vei ajunge si tu ca Piti.Sau de fapt nu. El a ajuns selectioner, tu vei ajunge fost antrenor !

:evil: >>Sa ia lectii de la Protasov poate atunci nu o sa pierdem asa cum am facut-o in seara asta,sper sa reusim totusi sa luam campionatul ca in UEFA nu cred sa trecem de urmatorii!!>>> :twisted: