Adrian

Romania in al doilea razboi mondial

240 postări în acest topic

Nu laud nimic. Dar nu pot sa nu observ ca noi suntem cam singurii care stam sa ne plangem in timp ce altii, chiar daca au fost calcati in picioare de mai multe ori, reusesc de fiecare data sa se ridice si sa refaca totul, scopul fiind sa ajunga din nou acolo sus.

Numai noi ne plangem ca bla bla bla revolutie bla bla bla reforma bla bla bla nu mai stiu ce. Revolutia a fost acum 24 de ani. Reforma are aceeasi varsta. Si noi tot nu reusim sa facem ceva insemnat.

Asta in timp ce peste altii trec razboaie si alte nenorociri(Croatia, Japonia, etc.) si tot reusesc sa se ridice peste noi.

Rahat. Si polonezii, croatii, ungurii, slovacii, balticii etc se plang la fel ca noi. Ca ei o duc, pare-se, mai bine ca noi e chestie conjuncturala, in niciun caz una definitorie pentru natie. Poate cu exceptia Poloniei, insa nu-s sigur nici de ei.

Cert e ca sunt unele popoare care au fost puse in situatii aparent mult mai dificile ca romanii, dar nimeni nu poate spune cu siguranta ca ai nostri ar fi reactionat altfel in situatii similare. Sigur, e laudabil faptul ca polonezii au ramas uniti dupa ce n-au mai existat practic ca stat, insa cine si-ar fi dorit asta pentru Romania? Si nu ma refer la imberbii de acum, ci la romanii din '39, cati ar fi fost de acord cu ocuparea si impartirea tarii, cu uciderea si inrobirea populatiei, in ideea ca peste ani lucrul asta va intari natia?

Editat de LDS

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romanii nu au fost, nu sunt si nu vor fi niciodata o natie unita. Daca, dupa al doilea razboi mondial, tara s-ar fi impartit in 3, in momentul de fata ar fi fost tot 3 state ale romanilor in partea asta a Europei. Cel mai bun exemplu e exemplul Moldovei. Dupa 89 ar fi putut sa se uneasca cu Romania. Nu au facut-o.

Sigur, acum vor veni multi sa ne spuna despre agentii comunisti, securisti, puterile straine,etc. care au complotat impotriva noastra. De parca Romania are bombe nucleare si e in interesul tuturor celorlalti ca noi sa fim slabi si sa o ducem rau.

Toate popoarele au si parti bune si parti rele. Ale germanilor au fost mentionate deja aici: puterea de revenire si ambitia asta enervanta care a dus la razboaie.

Partea negativa a romanilor e lipsa de vointa in orice. De la unire, la o viata mai buna. Romanii nu-si doresc nimic. Partile bune va las pe voi sa le ziceti.

Partajează acest post

Link spre post

Si totusi romanii au ajuns sa formeze un stat mai mult sau mai putin unitar dupa secole intregi in care unii sau altii au incercat sa ii dezbine si sa ii separe. E cam mult sa cred ca doar un noroc chior.

Partajează acest post

Link spre post

N-a fost noroc chior. A fost vointa celor putini, a unor intelectuali, lideri ai generatiilor lor. Astia au fost oameni speciali, care au acceptat idei noi, moderne si care au vrut binele tuturor.

V-as aminti ce fel de partide politice am avut inainte de comunism. Cu PNLul interbelic ne putem mandri. Cu multi dintre politicienii din acea vreme la fel. Aia au fost oameni respectati la nivel international.

Din pacate vorbim aici despre exceptia care intareste regula.

Partajează acest post

Link spre post
In Germania poti sa ai si 2 masterate ca daca esti roman n-o sa puna nici macar semnul egal intre tine si un analfabet neamt cu 4 clase care lucreaza in aceasi firma cu tine sa zicem.

Da, dar in termeni de productivitate un neamt cu patru clase munceste si e de 100 de ori mai corect decat un "intelectual" roman. Sa fim seriosi, recunoaste ca nu te-ai adaptat competivitatii si mai ales mentalitatii de acolo fiindca imi vine greu sa cred ca ai lasat 2-3 mii de euro pe luna pe saracia de la noi doar ca ma freca "X" la melodie. Nu faci decat sa cazi in derizoriu. In Bucuresti nu faci manevre ca-n Germania. :kisstogether:

Apropo de cea mai de pret si morala natiune de pe pamant, o anumita comunitate germana cu 10000 de suflete a donat unei clinici de oncologie din Timisoara ce deserveste peste 2 milioane de asigurati aparatura ultramoderna de vreo 0,5 milioane de euro. Colac peste pupaza, Consiliul local, Politia, Justitia si nu in ultimul rand cetatenii romani au oferit pe tava rromilor Spitalul de Copii din aceeasi localitate.

Ceea ce vreau eu sa zic e ca noi, romanii, ca natie suntem pielea p.ulii, insa ne permitem sa-i criticam pe nemti, in loc sa le copiem mentalitatea si organizarea.

Partajează acest post

Link spre post
Romanii nu au fost, nu sunt si nu vor fi niciodata o natie unita. Daca, dupa al doilea razboi mondial, tara s-ar fi impartit in 3, in momentul de fata ar fi fost tot 3 state ale romanilor in partea asta a Europei. Cel mai bun exemplu e exemplul Moldovei. Dupa 89 ar fi putut sa se uneasca cu Romania. Nu au facut-o.

Sigur, acum vor veni multi sa ne spuna despre agentii comunisti, securisti, puterile straine,etc. care au complotat impotriva noastra. De parca Romania are bombe nucleare si e in interesul tuturor celorlalti ca noi sa fim slabi si sa o ducem rau.

Toate popoarele au si parti bune si parti rele. Ale germanilor au fost mentionate deja aici: puterea de revenire si ambitia asta enervanta care a dus la razboaie.

Partea negativa a romanilor e lipsa de vointa in orice. De la unire, la o viata mai buna. Romanii nu-si doresc nimic. Partile bune va las pe voi sa le ziceti.

Eu imi doresc foarte multe . Altii aleg pentru noi. Altii care sunt in numar covarsitor de mic in raport cu mine si foarte multe milioane de romani. Ce putem face? Sa ne punem cu statul??? Adica clica aia de smecheri acoperiti de legi si imunitati.

Un amic a incercat sa se lupte putin cu STATUL si intr-o saptamana de zile a primit cu paine si sare : Garda Financiara, DSV, Protectia Consumatorului, Primaria Locala.... la naiba ca multe mai sunt. A renuntat ca asa-i firea romanului, cum da putin de greu renunta. Ce avea de pierdut? Amenzi, magazin inchis, amenzi din nou, iar amenzi.....

Asa s-a ales doar cu o sperietura si cu speranta ca pe viitor mascatii din Politia Romana nu-i vor mai pune viata in pericol lui si celorlalti din jur si nu vor mai trage un glont chiar langa rezervorul masinii. Cel care a tras era o cunostiinta care a avea o vendeta cu boul asta de aimic cu sange de roman. Nu vorbim despre un infractor ci despre un roman fraier care se afla cu masina in trafic si putea fi o victima colaterala.

Cred ca m-am abaut de la titlul acestui topic. Scuze

Editat de vlad

Partajează acest post

Link spre post
N-a fost noroc chior. A fost vointa celor putini, a unor intelectuali, lideri ai generatiilor lor. Astia au fost oameni speciali, care au acceptat idei noi, moderne si care au vrut binele tuturor.

Pai elita asta nu a aparut asa, peste noapte, si nici n-a fost adusa de extraterestri. Elita asta s-a format in timp. Si as mai spune ca venirea lor la putere a survenit intr-un moment de vid al autoritatii, in timp ce azi trebuie luptat cu cei care care au preluat tara beneficiind de structura comunista.

Elita Romaniei de azi are nevoie de timp pentru a se forma si de sansa pentru a ajunge la putere.

Partajează acest post

Link spre post
Da, dar in termeni de productivitate un neamt cu patru clase munceste si e de 100 de ori mai corect decat un "intelectual" roman.

Pe dracu. Poate ca e platit mai bine ca un intelectual roman, cu sau fara ghilimelele de rigoare. Am mai dat exemplul asta, cu boschetaru' austriac, care tot ce trebuie sa faca e sa se declare ca atare autoritatilor, iar statul ii asigura o locuinta sociala si un ajutor de o mie opt sute de euro pe luna. Cam cat un parlamentar plus un doctor si un profesor de la noi...

Apropo de cea mai de pret si morala natiune de pe pamant, o anumita comunitate germana cu 10000 de suflete a donat unei clinici de oncologie din Timisoara ce deserveste peste 2 milioane de asigurati aparatura ultramoderna de vreo 0,5 milioane de euro.

Cam putin, mult prea putin, raportat la raul pe care ni l-au facut, ca natie. Sa mai faca gesturi din astea inca o mie de ani, de acum inainte, si poate mai discutam...

Colac peste pupaza, Consiliul local, Politia, Justitia si nu in ultimul rand cetatenii romani au oferit pe tava rromilor Spitalul de Copii din aceeasi localitate.

Despre cozile noastre de topor chiar n-are rost sa mai discutam. E ca si cum am spune ca cerul senin e albastru in timpul zilei, apa e uda, focul frige iar zapada e rece. Insa, din cand in cand, mai trebuiesc aduse in discutie si cauzele conexe, care provin din trecutul nu prea inderpartat.

Ceea ce vreau eu sa zic e ca noi, romanii, ca natie suntem pielea p.ulii, insa ne permitem sa-i criticam pe nemti, in loc sa le copiem mentalitatea si organizarea.

Sa zicem ca asa e, in ceea ne priveste pe noi, romanii. Insa nu trebuie uitat faptul ca nemtii, in mod normal, nu ar mai trebui sa aiba dreptul existentei pe acest Pamant, ca natie. Si sa stii ca pe lumea asta oamenii nu sunt chiar atat de diferiti, in sensul in care am putea discuta despre "lumi diferite" sau chiar "specii diferite". Esenta care a facut diferenta consta in doua tipuri de mentalitati ale popoarelor: Popoarele care au avut in vedere binele comun inaintea binelui individual, au triumfat de-a lungul istoriei si astazi conduc lumea, in vreme ce popoarele care au judecat individualist, fiecare ins pentru el si pentru familia lui, au avut numai de pierdut, iar astazi au ajuns la rang de second hand.

Partajează acest post

Link spre post

Cei putini au existat intotdeauna. Dar problema e ca ei sunt cei putini. Nu ma indoiesc ca voi vreti sa fie bine. Si eu vreau. Dar noi suntem prea putini ca sa contam. Cei mai multi nu gandesc asa. Cei mai multi isi amaneteaza casele parintilor pentru a-si lua BEAMVEuri la mana a doua.

Partajează acest post

Link spre post

Terminati cu boborul german ca habar nu aveti cine sunt carnatarii aia!

Udrea este mic copil pe langa cum cer aia de la obraz spaga sa-ti atribuie o lucrare. Doar ca ei o vor legal printr-o firma de lobby.

Si poporul carnatar care a facut o clinica la Timisoara au luat cu 1000 de maini in Bucuresti si-n toata tara.Voi chiar nu stiti balada Arenei Nationale? Au luat Max Bogl si Astaldi de le-a iesit pe nas. Bineinteles ca nu-i singura haiducie din tara noastra facuta de ei. Dar li se permite pentru ca sunt apropiatii si sponsorii cancelarului Merkel nimeni alta decat aia care a pus romanii pe labe recent. Ii inteleg pe greci cand o urasc de moarte pe bivolita aia portocalie.

Si se sterg toti nemtii la cur de la mic la mare cu toti romanii. Cu absolut toti romanii . Nu le scapa niciunul . Si cum dracu sa am un respect si admiratie pentru unii care iau de peste tot crezand ca li se cuvine totul??? Ca si americanii dealtfel.

PS Un prieten stabilit de zeci de ani in Germania cand ii intra un roman in restaurant se face ca ploua. Nu vrea sa aude de niciun roman . Daramite un neamt facut in Deutschland.

Editat de vlad

Partajează acest post

Link spre post
PS Un prieten stabilit de zeci de ani in Germania cand ii intra un roman in restaurant se face ca ploua. Nu vrea sa aude de niciun roman . Daramite un neamt facut in Deutschland.

Ai fost curios vreodata sa afli motivele prietenului?

Partajează acest post

Link spre post
Ai dreptate cand spui ca, odata intrati in hora cu ei, trebuia sa le fim alaturi pana la capat si nu sa-i tradam ca niste curve

Tradarea a fost facuta de o mana de oameni nu de neamul roamnesc. iar tradatorul principal tace malc pana in ziua de astazi.

Istoria oficiala nu vorbeste despre asta dar itile sunt foarte incurcate.

Ion Antonescu obtinuse UN ADEDARAT ARMISTITIU de la urss si venise la palat in ziua de 23 ca sa-l insiitinteze pe rege. Insa regele, ca si tacsu mai inainte, a fost inconjurat de sacalii comunisti, alti tradatori de neam care i-au factu capul mare si pe fondul tratamentului aplicat de Antonescu lui Mihai-il trata ca pe o paiata, asta s-a pus in cardasie cu sleahta tradatoare.

In a celasi timp "marii politicieni" ai Romaniei de atunci, desi stiau de eforturile lui Antonescu de a scoate Romania din razboi cu orice risc legat de reactia germana, se duceau pe la Cairo si o ardeau in tradari cusute cu ata alba pe la spate cu americanii, englezii, etc.

Maresalul obtinuse iesirea Romania din razboi cu drepturi, nu ca tara invinsa, asa.....ce sa mai vorbim ca pana in septembrie bolsevicii ne priveau ca dusmani si deabia din septembrie am devenit aliati in ochii lor, pana atunci ne-au facut Armata praf, ofiteri omorati pe capete, plus cei 160 000 de sodati romani pregatiti de lupta care au luat drumul siberiei ca prizoniri de razboi, pai cum nu era "armistiu semnat de rege", sa fie. Eu nu am inteles comprtamentul Armatei in situatia respectiva, lipsa de ractie, dar na regele daduse comunicat pe front ca de azi inainte, 23 august, noi suntem frati cu rusii. Una din sursele astea e cartea Printului Mihai Sturdza - Roamania si sfarsitul Europei.

Tot despre tradarea facuta peste capul romanilor si nu de catre romani:

http://www.agero-stuttgart.de/REVISTA-AGER...20Nistoroiu.htm

Istoria adevarata se afla nu din sursele oficiale.

Partajează acest post

Link spre post
Ai fost curios vreodata sa afli motivele prietenului?

N-am fost pentru ca stiu motivele: clientii cred ca este de origine italiana. Pentru ca si-a schimbat numele din Claudiu in Claudio. Adica stia ce gandesc nemtalaii despre rumani.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum