MoWeed

Miscarea Legionara

1,738 posts in this topic

Nu am nici timp si nici ,,energie" pentru discutiile astea interminabile care nu vor avea niciun rezultat, in sensul ca fiecare va ramane exact cu ideile si cu conceptiile pe care le are in prezent, asa ca scoateti-ma pe mine din discutia asta a voastra ( Mihai, la tine ma refer ).

Mihai, in primul rand, eu nu te-am ,,bagat in seama " pe tine in vreun fel, asa ca nu-mi mai da mie niciun sfat legat de ceva, respectiv sa cer sau nu excomunicarea din biserica sau alte idei de-ale tale la fel de ,,bizare" ( sa nu le numesc altfel), consider ca la 34 de ani stiu foarte bine ce am de facut in viata si nu trebuie sa primesc vreo sugestie de la tine, abtine-te ca nu ti-am adresat tie vreun cuvant.

Am facut o simpla gluma cu Adrian.....ca stiu ca el nu se supara, atata tot, in rest vezi-ti de treburile tale, de religia ta, de legionarii tai si de toate conspiratiile tale K.G.B -iste si vorbeste cu cine vrea sa-ti asculte ,,povestile nemuritaore".....ca oricum nu stii absolut nimic!

Am mai facut greseala absolut impardonabila odata sa intru intr-o polemica cu tine ( unde erai tot asa pe dinafara, ca si acum dealtfel) si am regretat amaric gestul meu absolut necugetat, ca nu mai scapam de tine......chiar nu ai alte treburi mai bune si mai utile de facut, decat sa faci propaganda legionara, de exemplu: o slujba, un hobby, o prietena/sotie ceva?!

Ce oameni ..........

Da Adrian, din cauza religiei nu trec pe rosu :)) Oricum, demonstratia mea e completa. Multumesc pentru contributie.

Stai putin: spui ca Biserica a sarit din barca lui Carol in barca comunistilor. La care Biserica te referi? Ca eu stiu ca regimul lui Carol a persecutat o multime de preoti care sustineau Miscarea Legionara sau erau chiar membri.

Regimul lui Carol, ca sa citez exact ce sustii tu, a persecutat o multime de preoti care sustineau Miscarea Legionara sau erau chiar membri. Deci nu au fost persecutati pentru ca erau ortodocsi ci pentru ca sustineau o miscare aflata in conflict cu regimul. Corect ?

In al doilea rand, in timpul dictaturii personale a lui Carol, patriarhul Miron Cristea a fost numit prim-ministru intre februarie 1938 si martie 1939, data la care a murit. Cat timp liderul BOR devine oficial prim-ministru, cred ca e inutil sa mai discutam daca BOR a sustinut ori ba dictatura lui Carol al II-lea.

Voi adauga niste detalii mai putin cunoscute despre sfintia-sa mai incolo, cum ar fi, de exemplu, textul unei circulare pastorale semnate in 1916, date de episcopatul ortodox din Transilvania, la Oradea, la 1 septembrie 1916, dupa intrarea Romaniei in razboi. In acea circulara credinciosii erau chemati sa lupte "impotriva noului dusman (Romania) care ravneste atat de pacatos la stirbirea si stricarea hotarelor noastre, venind sa cucereasca Ardealul". Cat patriotism ! Dupa 1918, e ales patriarh si isi foloseste pozitia conform traditiei, in slujba oricarui guvern se intampla sa fie la putere. De exemplu, in 1920 le transmite preotilor sa "incurajeze" credinciosii sa cumpere obligatiuni emise de statul roman.

Deci practic, Biserica isi persecuta proprii membri!

Exact. O circumstanta perfect posibila in organizatiile de tip piramidal, asa cum este si BOR.

E absurd. Nu Biserica Ortodoxa a sustinut regimul comunist, ci anumite persoane. E normal ca oameni care apartineau, formal de Biserica Ortodoxa( gen stix sau Adrian) sa fie folositi de regim contra celorlalte culte. Erau cei mai multi, iar greco-catolicii aveau un statut special, apartinand de Roma, deci de Occident.

Nu, nu tine. Acele "anumite persoane" include pe patriarhul Justinian Marina (autoritate suprema conform organizarii BOR), o gramada de episcopi, preoti, samd. Regula in ceea ce priveste membri BOR a fost fie supunerea pasiva fie colaborare activa cu regimul comunist ; cei care s-au opus fatis au fost exceptii, nu regula. Cand Justinian Marina il lauda pe tovarasul Stalin, nu vorbea in calitate de simplu cetatean ci de cap al bisericii. Colaborationistii au facut la fel : au folosit autoritatea conferita de BOR.

Era in interesul urss sa para ca greco-catolicii sunt suprimati pe motive religioase de catre "rivalii" ortodocsi decat pe motive de opresiune de ocupantul care colabora, formal cu vestul.

Perfect adevarat. So what ? Rivalii ortodocsi n-au miscat un deget pentru a protesta, ci din contra, s-au repezit sa participe, fie si in calitate de simple unelte sau paravan. Despre asta e vorba.

Daca spui ca Biserica Ortodoxa a colaborat cu comunismul e ca si cum ai spune ca tot neamul evreiesc e comunist. Ceea ce am convenit pe-aici ca nu-i adevarat.

Comparatia e falsa. Neamul evreiesc e o abstractie, nu exista o organizatie care sa includa in mod formal fiecare evreu de pe fata pamantului. BOR in schimb este o organizatie oficiala, cu reguli, ranguri, conducatori care exercita o autoritate conferita de BOR. Nu poti fi preot ortodox in Romania fara sa fii membru BOR.

Nu am nici timp si nici ,,energie" pentru discutiile astea interminabile care nu vor avea niciun rezultat, in sensul ca fiecare va ramane exact cu ideile si cu conceptiile pe care le are in prezent, asa ca scoateti-ma pe mine din discutia asta a voastra ( Mihai, la tine ma refer ).

Mihai, in primul rand, eu nu te-am ,,bagat in seama " pe tine in vreun fel, asa ca nu-mi mai da mie niciun sfat legat de ceva, respectiv sa cer sau nu excomunicarea din biserica sau alte idei de-ale tale la fel de ,,bizare" ( sa nu le numesc altfel), consider ca la 34 de ani stiu foarte bine ce am de facut in viata si nu trebuie sa primesc vreo sugestie de la tine, abtine-te ca nu ti-am adresat tie vreun cuvant.

Am facut o simpla gluma cu Adrian.....ca stiu ca el nu se supara, atata tot, in rest vezi-ti de treburile tale, de religia ta, de legionarii tai si de toate conspiratiile tale K.G.B -iste si vorbeste cu cine vrea sa-ti asculte ,,povestile nemuritaore".....ca oricum nu stii absolut nimic!

Am mai facut greseala absolut impardonabila odata sa intru intr-o polemica cu tine ( unde erai tot asa pe dinafara, ca si acum dealtfel) si am regretat amaric gestul meu absolut necugetat, ca nu mai scapam de tine......chiar nu ai alte treburi mai bune si mai utile de facut, decat sa faci propaganda legionara, de exemplu: o slujba, un hobby, o prietena/sotie ceva?!

Ce oameni ..........

Excomunicarea nu este o idee bizara, este o realitate. Du-te si verifica daca nu ma crezi. E un forum public, pot sa raspund cui vreau, atata vreme cat nu incalc vreo regula.

Evident, lipsa ta de argumente, informatii te face sa te iei de aspecte ale vietii mele personale, ce nu au nicio relevanta in discutia de fata.

Am pus in discutie legitimitatea unui care se declara ateu, dar n-are nici macar demnitatea sa faca gestul oficial care ar recunoaste ateismul sau....

Dar se vede treaba, ipocrizia e la ea acasa. Apropo, n-ai deloc timp sa stai pe forumuri, dar ai timp sa raspunzi la greu...

Polemica cu mine se referea la momentul evenimentelor din 1989, unde stix ma acuza ca nu stiu ce vorbesc pe criteriul ca "n-am fost acolo"... Normal ca ai regretat acea polemica, ai fost pus intr-o situatie penibila prin lipsurile informationale crase, de care ai dat/dai dovada.

@strezahuzum

Stiu ce a facut Miron Cristea, de asemenea stiu ca pe vremea cand era el prim-ministru au fost persecutati si ucisi o multime de preoti legionari. Erau ei in afara liniei Bisericii? Nu.

Normal ca justinian a sprijinit comunismul, ei l-au pus acolo..

Ai dreptate, neamul evreiesc nu e ceva palpabil. Dar hai sa schimbam comparatia: daca Biserica ortodoxa a sprijinit comunismul, inseamna ca asociatiile evreiesti din Romania au fost fost comuniste. Toate.

Ca sa continui aceeasi comparatie intreb: ce au facut evreii din Basarabia sa se opuna acelei minoritati care ataca Armata Romana?

Sau, ce a facut comunitatea evreiasca din Romania(ma refer la organizatiile care-i reprezinta) pentru a se disocia de Brucan, Pauker sau Tescovici? Nimic. Ba unii s-au grabit sa profite.

Vezi cum e? :)

Edited by Mihai

:))

Ce fain e sa vezi toate scuzele astea legionare.

"Daca au facut-o ei, noi de ce n-avem voie?" - judecata de copil mic :))

@strezahuzum

Stiu ce a facut Miron Cristea, de asemenea stiu ca pe vremea cand era el prim-ministru au fost persecutati si ucisi o multime de preoti legionari. Erau ei in afara liniei Bisericii? Nu.

Ecrane de fum, banalitati irelevante. Raman faptele : BOR s-a pus in slujba tuturor dictaturilor din Romania secolului XX, incepand cu Carol si terminand cu comunistii.

Normal ca justinian a sprijinit comunismul, ei l-au pus acolo..

Gresit. A fost ales in functie de Marele Colegiu Electoral Bisericesc, in mai 1948. Nu l-a numit nici Stalin, nici Ana Pauker, nici "comunistii" in general.

Ai dreptate, neamul evreiesc nu e ceva palpabil. Dar hai sa schimbam comparatia: daca Biserica ortodoxa a sprijinit comunismul, inseamna ca asociatiile evreiesti din Romania au fost fost comuniste. Toate.

Alta din categoria "e asa fiindca vreau eu sa fie". Ceva dovezi concrete ca organizatia evreiasca X si Y au fost comuniste primim si noi sau iarasi vom auzi scuza "le-au distrus comunistii" ?

Ca sa continui aceeasi comparatie intreb: ce au facut evreii din Basarabia sa se opuna acelei minoritati care ataca Armata Romana?

De ce trebuie sa se opuna evreii din Basarabia minoritatii respective ? Asta e hazlie de-a binelea, o Armata are nevoie de protectia civililor ...

Majoritatea evreilor probabil n-au facut nimic : au ramas pasivi si atat. Daca BOR ar fi avut decenta sa faca macar atata lucru, adica nimic, n-ar mai exista discutiile astea

Sau, ce a facut comunitatea evreiasca din Romania pentru a se disocia de Brucan, Pauker sau Tescovici? Nimic. Ba unii s-au grabit sa profite.

Idem cu raspunsul de mai sus. Cu adaugarea ca nu a existat niciodata vreun Tescovici, cum delireaza paranoicii antisemiti.

Vezi cum e? :)

Vad ca bati campii, manat de obsesia ta cu "evreii comunisti", si te chinui sa inventezi comparatii bazate pe nimic ca raspuns la date si evenimente concrete. Nice try.

Caline

Aici voiam sa ajung. Iti dau dreptate dar doar partial. Noi am avem mentalitate medievala chiar si acum. Si asta nu pentru ca au fost comunistii la putere. Ci pentru ca asa suntem noi.

Interesele vecinilor puternici au disparut la inceputl secolului 20. Totusi, mentalitatea romaneasca nu s-a schimbat deloc.

Sunt de acord ca avem si acum mentalitate medievala. Asta se datoreaza si faptului ca am fost condusi o vreme lunga de regimuri totalitare, regimuri care au intretinut aceasta atitudine de supunere oarba, de "crede, nu cerceta".

Mentalitatea asta nu e mostenita genetic, ci este intretinuta in primul rand datorita celor care ne conduc. Pai daca toti romanii ar avea mintea sau dorinta sa vada care este situatia adevarata, crezi ca le-ar mai merge lor cu galeti electorale?

Interesele straine nu au disparut. Pai in anii 30-40 s-au manifestat interesele Germaniei si URSS, dupa al doilea razboi mondial interesele URSS, dupa revolutie interesele UE.

Caline, ai dreptate cu "crede si nu cerceta". Dar asta nu a venit doar de la comunisti. Chiar si biserica a sustinut aceasta mentalitate.

Multi romani s-au descurcat, au realizat ceva, fara sa fure. Din pacate nu destui. Aici e problema. Si, cand reusesc sa ajunga sus, de multe ori sunt vazuti cu ochi rai. "Ala a ajuns sus ca a furat, sigur! Ca si eu ajungeam acolo daca furam."

Si sa stii ca mentalitatea asta nu vine de la conducatori, vine de la parinti si bunici.

Cei care nu au norocul sa creasca in familii mai deschise la creier ajung sa puna botul la faze gen "pensii nesimtite" sau "aia sunt comunisti si vin cu minerii".

Nu da vina pe conducatori. Aia doar profita. Repet, mentalitatea de loser o iei din educatia pe care o primesti acasa si un pic la scoala.

Ecrane de fum, banalitati irelevante. Raman faptele : BOR s-a pus in slujba tuturor dictaturilor din Romania secolului XX, incepand cu Carol si terminand cu comunistii.

Gresit. A fost ales in functie de Marele Colegiu Electoral Bisericesc, in mai 1948. Nu l-a numit nici Stalin, nici Ana Pauker, nici "comunistii" in general.

Alta din categoria "e asa fiindca vreau eu sa fie". Ceva dovezi concrete ca organizatia evreiasca X si Y au fost comuniste primim si noi sau iarasi vom auzi scuza "le-au distrus comunistii" ?

De ce trebuie sa se opuna evreii din Basarabia minoritatii respective ? Asta e hazlie de-a binelea, o Armata are nevoie de protectia civililor ...

Majoritatea evreilor probabil n-au facut nimic : au ramas pasivi si atat. Daca BOR ar fi avut decenta sa faca macar atata lucru, adica nimic, n-ar mai exista discutiile astea

Idem cu raspunsul de mai sus. Cu adaugarea ca nu a existat niciodata vreun Tescovici, cum delireaza paranoicii antisemiti.

Vad ca bati campii, manat de obsesia ta cu "evreii comunisti", si te chinui sa inventezi comparatii bazate pe nimic ca raspuns la date si evenimente concrete. Nice try.

Deci, desi am hotarat ca tancurile sovietice au impus comunismul in Romania, Biserica Ortodoxa Romana a ramas singura careia nu i s-a putut impune nimic :).

Mai mult, Justinian care declara ca stalin este un fel Christos este reprezentativ pentru miile de preoti care au luptat contra comunismului si s-au opus daramarii de Biserici.

E interesant cum de schimbi tu optica in functie de subiectul ei: cand e vorba de evrei, exista foarte multe nuante - perfect adevarat - in timp ce pentru BOR sunt "ecrane de fum".

Repet, cum poti spune ca Biserica Ortodoxa din care faceau parte preotii legionari ii persecuta in numele ei? :)

N-am spus ca asociatiile evreiesti din Romania erau comuniste, dar dupa logica ta, asa rezulta. Tu ai zis ca daca ortodocsii nu s-au opus persecutarii greco-catolicilor inseamna ca i-au sustinut.

Deci, de ce nu e valabil rationamentul si cand vine vorba de comunitatea evreiasca?

N-am scris ca Armata Romana avea nevoie de protectia civililor, dar e vorba de un abuz. Sunt doua exemple de abuz, pe care le tratezi cu doua masuri diferite. Asa pot sa te intreb si eu: de ce sa se opuna ortodocsii celor care abuzau de greco-catolici?

Iti mai spun una, pe care n-o stiai: patriarhul Justinian, pe cand era sef la BOR a venit cu securistii sa darame vechea cladire a manastirii Lainici. Preotii de-acolo si staretul manastrii s-au opus cu forta si pana la urma cu ajutorul enoriasilor s-a renuntat.

Cum poti spune ca Justinian e reprezentativ pentru BOR?

Cine spune ca tescovici nu exista? Tismaneanu? Puteam sa zic Nikolski sau Walter Roman.

In fine, eu am dat niste exemple de nume intamplatoare. Federatia Comunitatilor Evreiesti nu s-a dezis de niciun tortionar, dar tu ceri BOR sa se recunoasca vinovata de abuzurile unora din membrii sai.

Curat murdar!

Edited by Mihai

Deci, desi am hotarat ca tancurile sovietice au impus comunismul in Romania, Biserica Ortodoxa Romana a ramas singura careia nu i s-a putut impune nimic :).

N-a fost nevoie sa i se impuna nimic fiindca a trecut de bunavoie la servirea noului regim.

Mai mult, Justinian care declara ca stalin este un fel Christos este reprezentativ pentru miile de preoti care au luptat contra comunismului si s-au opus daramarii de Biserici.

Mestere, daca tu sustii ca Justinian a fost impus la conducerea BOR de catre sovietici, trebuie sa o si dovedesti. Adu ceva dovezi ca membrii Marelui Colegiu Electoral Bisericesc care l-a ales au fost santajati sau amenintati de catre sovietici sau de regimul comunist si situatia se schimba radical. De-abia atunci devine valabila teza ca Justinian nu e reprezentativ. A si vreau sa vad si o sursa pentru afirmatia ca "mii de preoti au luptat contra comunismului" si un numar mai concret, nu "mii".

Repet, cum poti spune ca Biserica Ortodoxa din care faceau parte preotii legionari ii persecuta in numele ei? :)

Pentru ultima oara, cat timp Miron Cristea a acceptat sa fie prim-ministrul Romaniei, numit in mod direct de Carol al II-lea, da, BOR s-a asociat cu un regim care i-a persecutat unii preoti. Nu mai invarti frazele inutil.

N-am spus ca asociatiile evreiesti din Romania erau comuniste, dar dupa logica ta, asa rezulta. Tu ai zis ca daca ortodocsii nu s-au opus persecutarii greco-catolicilor inseamna ca i-au sustinut.

Deci, de ce nu e valabil rationamentul si cand vine vorba de comunitatea evreiasca?

Bati campii in continuare. Am spus ca atitudinea membrilor BOR a variat intre 3 cazuri : supunere pasiva, colaborare activa, rezistenta fatisa. Si ca BOR, ca organizatie, a avut de profitat in mod direct de pe urma persecutiei greco-catolicilor (umflare artificiala a numarului de credinciosi prin "unire" fortata, preluare de biserici si locase de cult, unele nerestituite nici in ziua de azi, samd). Asociatiile evreiesti din Romania sunt de blamat numai si numai daca au colaborat activ cu regimul comunist sau au profitat material in mod direct de pe urma lui.

N-am scris ca Armata Romana avea nevoie de protectia civililor, dar e vorba de un abuz. Sunt doua exemple de abuz, pe care le tratezi cu doua masuri diferite. Asa pot sa te intreb si eu: de ce sa se opuna ortodocsii celor care abuzau de greco-catolici?

Pentru a treia oara, una e sa ramai pasiv, alta sa profiti sau sa participi activ la abuzurile contra greco-catolicilor. Nu e vorba de nici un fel de tratament cu masuri diferite. Evreii din Basarabia care au ramas pasivi nu pot fi condamnati ; la fel nici ierarhii BOR care au ramas pasivi ; insa BOR ca organizatie nu se incadreaza in cazurile de mai sus.

Cine spune ca tescovici nu exista? Tismaneanu? Puteam sa zic Nikolski sau Walter Roman.

Roman si Nikolski s-au numit mereu ROman si Nikolski. N-au negat niciodata asta. Prostia aia cu Tescovici e un zvon fara nici o umbra de confirmare.

In fine, eu am dat niste exemple de nume intamplatoare. Federatia Comunitatilor Evreiesti nu s-a dezis de niciun tortionar, dar tu ceri BOR sa se recunoasca vinovata de abuzurile unora din membrii sai.

Curat murdar!

Coane, BOR a profitat material si cat se poate de concret de pe urma acestor abuzuri. Ca tu te incapatanezi sa pictezi legenda oficiala despre "rezistenta" BOR, e alta poveste.

PS : Rog un moderator sa mute toate posturile legate de BOR in topicul creat special pentru asta.

Edited by strezahuzum

Mie mi se pare normal sa existe o colaborare intre BOR si stat ( indiferent de regim), doar se presupune ca ambele institutii ( una spirituala, cealalta politica), conlucreaza la bunastarea natiunii. Important pentru BOR e sa nu aiba un comportament duplicitar, asa cum s-a intamplat in perioada patriarhului Justinian, cand institutia bisericii a facut numeroase compromisuri pentru a supravietui, practicand un discurs public cuminte, iar pe de alta parte , in privat si-au intarit pozitiile reactionare (unii). Nu spun ca martirajul ar fi fost o solutie, insa nici limbajul asta dublu nu e moral.

Edited by dee

N-a fost nevoie sa i se impuna nimic fiindca a trecut de bunavoie la servirea noului regim.

Mestere, daca tu sustii ca Justinian a fost impus la conducerea BOR de catre sovietici, trebuie sa o si dovedesti. Adu ceva dovezi ca membrii Marelui Colegiu Electoral Bisericesc care l-a ales au fost santajati sau amenintati de catre sovietici sau de regimul comunist si situatia se schimba radical. De-abia atunci devine valabila teza ca Justinian nu e reprezentativ. A si vreau sa vad si o sursa pentru afirmatia ca "mii de preoti au luptat contra comunismului" si un numar mai concret, nu "mii".

Pentru ultima oara, cat timp Miron Cristea a acceptat sa fie prim-ministrul Romaniei, numit in mod direct de Carol al II-lea, da, BOR s-a asociat cu un regim care i-a persecutat unii preoti. Nu mai invarti frazele inutil.

Bati campii in continuare. Am spus ca atitudinea membrilor BOR a variat intre 3 cazuri : supunere pasiva, colaborare activa, rezistenta fatisa. Si ca BOR, ca organizatie, a avut de profitat in mod direct de pe urma persecutiei greco-catolicilor (umflare artificiala a numarului de credinciosi prin "unire" fortata, preluare de biserici si locase de cult, unele nerestituite nici in ziua de azi, samd). Asociatiile evreiesti din Romania sunt de blamat numai si numai daca au colaborat activ cu regimul comunist sau au profitat material in mod direct de pe urma lui.

Pentru a treia oara, una e sa ramai pasiv, alta sa profiti sau sa participi activ la abuzurile contra greco-catolicilor. Nu e vorba de nici un fel de tratament cu masuri diferite. Evreii din Basarabia care au ramas pasivi nu pot fi condamnati ; la fel nici ierarhii BOR care au ramas pasivi ; insa BOR ca organizatie nu se incadreaza in cazurile de mai sus.

Roman si Nikolski s-au numit mereu ROman si Nikolski. N-au negat niciodata asta. Prostia aia cu Tescovici e un zvon fara nici o umbra de confirmare.

Coane, BOR a profitat material si cat se poate de concret de pe urma acestor abuzuri. Ca tu te incapatanezi sa pictezi legenda oficiala despre "rezistenta" BOR, e alta poveste.

PS : Rog un moderator sa mute toate posturile legate de BOR in topicul creat special pentru asta.

Walter Roman s-a nascut cu numele de Erno Neulander.

@dee

Corect.

Edited by Mihai

Intamplari din Romania anului 1989 si poate dupa:

[...]

În schimb, presa a trecut neobservat numele lt.col. Dumitru Coman, fostul sef al Securității Romane din Odorheiul Secuiesc ucis bestial in sediul Militiei din oraș de catre asa-zisii revolutionari, de fapt fosti informatori si agenti ai securității maghiare AVO.

Iată marturia ofițerului de securitate Mircea Buia despre atrocitățile din Odorheiul Secuiesc: În 1989, aveam semnale clare de intensificare a contactelor revizionistilor maghiari cu anumiti oameni din zona Astfel, Sándor Csoóri “ presedintele Federatiei Mondiale a Ungurilor si, apoi, lider al Frontului Democrat Maghiar “ tinea legatura cu profesorul Katona Ádám si cu actorul Bartha Mihály Levente (ulterior, acesta a emigrat in Ungaria si s-a inscris in partidul condus de Csoóri). Rolul lor era să atragă intelectualii de varf din Odorheiu Secuiesc si Miercurea Ciuc, sub pretextul luptei impotriva asimilarii si afirmarii secuilor (ultima temă a si revenit la modă).

La o cabană din zonă aveau loc intalniri la care mai veneau scriitorul SütÅ‘ András (plecat si el in Ungaria după evenimentele de la Targu Mureș) si fratele lui László TÅ‘kés. În ce-l priveste pe SütÅ‘ András, acesta si-a indesit vizitele la Consulatul Maghiar din Cluj, iar după desfiintarea acestuia, la Ambasada Ungariei de la Bucuresti, in acelasi timp contactat si de alti diplomati straini acreditati la Budapesta. Mai ales diplomati maghiari, britanici si francezi si-au intensificat prezenta in Harghita si Covasna. Că lucrurile au fost pregatite cu atentie, o demonstrează si faptul ca in 23 decembrie, a si aparut pe piață un ziar in limba maghiara

De altfel, din primavara anului 1989, in zonă au aparut si rusii, cate 2-3 intr-un autoturism Lada. A crescut si numarul celor care fugeau in Ungaria ( evazionisti “ cum le spuneam), majoritatea mergand să se pregatească in tabara de la Bicske. Zilele de 20-21 decembrie au fost marcate de provocari: au fost incendiate depozitele de fan de la CAP-urile din Zetea si Dealu (localități de langă Odorheiu Secuiesc), precum si depozitul fabricii de mobilă de langă gara orasului (dintr-un tren s-a aruncat o sticlă incendiară pe acoperisul de plastic al depozitului). În dimineata zilei de 22 decembrie, am predat armele la fiset, conform ordinului generalului Iulian Vlad.

Comandantul Securității din Odorheiu Secuiesc, locotenent-colonelul Dumitru Coman a dat ordin ca nimeni să nu parasească sediul (aveam sediu comun cu Militia, noi la etaj, ei la parter). Eu am primit sarcina să aduc niste paturi si saltele de la internatul liceului. Cand mă intorceam cu ele, la radio s-a anuntat sinuciderea lui Milea. Pentru a intari siguranta sediului a fost adus un pluton din trupele de securitate. Cam la o oră după discursul lui Mircea Dinescu de la televiziune, in fata sediului s-au adunat protestatari. La inceput au fost pasnici, apoi au inceput să spargă geamurile si să agreseze militienii care intrau sau ieseau din sediu. În depozitul de la parter al Militiei se aflau aparate video confiscate din dispozitia fostului sef al Militiei de la cetățenii care contraveniseră dispozitiilor legale. Protestatarii au spart depozitul ca să-și recupereze aparatele.

În jurul orei 16.00, plutonul de securitate a primit ordin să se retragă in cazarma de la Gheorgheni. Am profitat de situatie pentru a salva documentele. Am deschis si golit fisetele si am pus documentele in camionul cu soldati, iar peste ele s-au asezat militarii, mascandu-le. Camionul a reusit să plece, după ce s-a negociat cu un tractorist care blocase poarta cu tractorul. Astfel, documentele au fost salvate si ulterior recuperate. În sediul de la etaj al Securității ramasesem câțiva ofiteri: eu (Mircea Buie “ n.n.), Ioan Trifu, Dan Cotofana Dan Petrariu si comandantul, locotenent-colonelul Dumitru Coman. Între timp, protestatarii au devastat parterul si l-au incendiat. Din cauza fumului, am iesit in curtea din spate, unde se aflau garajele. Dialogam cu manifestantii, indemnandu-i la calm si repetand: Nu vrem sange! Se aduna tot mai multă lume. În jurul orei 18.00 a sosit un grup de oameni bauti si violenti. Îmi reprosau că sunt ofiter de securitate. Un tanar cam la 30 de ani, imbracat in costum popular secuiesc “ liderul acelui grup “ m-a intrebat dacă-s roman sau maghiar.

Am mintit, spunand că tata e roman, iar mama unguroaica Tanarul a fost transant: Nu corespunde. Executati-l! Pe langă cei ce incitau la violență (vezi Kapdebó “ directorul Școlii de soferi amatori din Odorheiu Secuiesc), existau si indemnuri la calm si la renuntarea la acte de violență, venite chiar de la etnici maghiari (cum a fost Iosif PetÅ‘, viitor prosper om de afaceri).

După ce s-a dat sentinta executati-l, am fost luat cu forta si scos din incinta sediului, care se afla langă un complex alimentar, de care era despartit de o stradă marginită de castani. Cineva din multime a strigat: Să-l spanzuram! Imediat au adus de la alimentară o franghie si o ladă de ambalaje de la sticle. Au legat franghia de creanga unui castan, m-au urcat pe ladă si mi-au pus streangul de gat. Apoi au tras lada. Însa creanga a cedat si s-a rupt. În acel moment, s-a creat o busculada provocată de un grup de karatisti, antrenati de inginerul Mika Domokos (șeful unei prospere ferme agricole de langă oraș).

Ei m-au inconjurat, mi-au scos funia cu tot cu restul de creangă si m-au condus in interiorul depozitului Peco din apropiere. Oricat m-au protejat, tot am fost lovit in cap cu o sticlă de un litru. Dar am scapat. Cum rana la cap era destul de adanca am fost dus prin spate la spital, unde am ramas intr-un fel de arest medical, rastimp in care (in seara zilei de 22 decembrie) mi-a fost spartă si devastată locuinta.

În spital am mai gasit 3-4 militieni si un ofiter de securitate, care fuseseră grav batuti. Mai era si o persoană din Zetea, care se alesese cu o plagă impuscata după ce fusese omorat adjunctul sefului de post din localitate. Tragică a fost si moartea sefului de post din Dealu “ Liviu Cheochisan “ tatal unui baietel de doi ani. În seara zilei de 22 decembrie a fost luat din locuință, scos in fata sediului si batut pană la inconstiență. Apoi au turnat tuică pe el si i-au dat foc. La Cristuru Secuiesc, un militian a fost omorat de rromii pe care-i cercetase pentru diferite infractiuni. A avut de suferit si preotul ortodox Calugaru “ acuzat că-i protejează pe ofiterii de securitate. De aceea, l-au cautat si la biserică si la casa parohiala

Și destinul locotenet-colonelului Dumitru Coman a fost crunt. După aparitia lui Dinescu la TVR, sotia acestuia l-a rugat să vină acasa A refuzat-o, ramanand in sediu, la datorie, si linistind-o că nu are de ce să se teama (Într-adevar, era perceput ca un om de treabă si era chiar indragit in oraș). Ultima dată l-am vazut inainte ca eu să fiu dus la spanzurat, el ramanand in curtea cu garajele. Cand eram internat, Venczel, directorul spitalului, mi-a spus: Îmi pare rau, dar pentru seful dvs. n-am putut face nimic, decat să constat decesul.

Am aflat că Dumitru Coman a fost scos in strada omorat in bataie si apoi aruncat in curtea spitalului. Criminalistul militiei, Pop, mi-a spus că Dumitru Coman nu mai avea nici un os intreg. Se stie cine l-a ucis, există inregistrari video si martori. Dar toti ucigasii de etnie maghiară au fost pusi ulterior in libertate, in urma demersurilor pe la forurile europene, intreprinse de fruntasul UDMR, György Frunda. Mai mult, la mijlocul anilor 90 am vorbit cu sotia lt. col. Coman, care mi-a spus că acesta a fost decapitat pe 23 decembrie 1989 de catre protestatarii (agenti AVO) maghiari si i s-a pus un sobolan in gura iar apoi s-a jucat fotbal cu capul acestuia.

Abia in ianuarie 1997, cand a acces CDR la guvernare, lt. col. Dumitru Coman a fost dezgropat din cimitirul de la Odorheiu Secuiesc si adus de familie pentru a fi ingropat in satul natal Radaia din judetul Cluj. Spre onoarea lor conducerea si ofiterii SRI Cluj s-au ocupat de ingroparea cu onoruri militare a martirului erou de la Odorheiu Secuiesc. Mai, mult, s-a asezat si o placă de marmură si o cruce pe caminul cultural din sat, in amintirea luptatorului pentru mentinerea unității nationale in asa-zisa Secuime.

Personal, am fost invitat de catre sotia colonelului, admirabila d-na Coman si de catre fiica lor, să particip la funeralii si la dezvelirea placii comemorative de la Radaia. Au venit si au dorit să-și aducă omagiul la inmormantarea militară peste o sută de ofiteri SRI si ai fostei Securități comuniste, care au lucrat la protejarea identității romanesti din Ardeal. Țin minte că era un frig de crapau pietrele si nu mare mi-a fost mirarea, cand au dus cosciugul la groapă să vad numerosi ofiteri SRI stergandu-și lacrimile de la ochii si au aruncat un bulgare de țărană pe cosciugul de lemn. Un cunoscut colonel din SRI Cluj s-a indreptat spre mine emotionat si mi-a zis: “ Ionut oameni, ca si el (col. Coman) au tinut tara unită si Transilvania să nu se rupă de Romania!

În prezent, presedintele Traian Basescu si George Maior, seful SRI, nu au mai considerat că merită să le fie cinstită memoria ofiterilor care si-au sacrificat viata pentru Romania Unita

Articol scris de Ionut Tene, Napoca News

Dar evreii sunt aia rai, care vor sa rupa tara, sa faca ei israelul european si altele si cate si mai cate.

Aici e diferenta, oamenilor. De evrei n-am auzit niciodata sa se organizeze in grupuri paramilitare, sa faca pregatire de lupta, ca sa poata actiona oricand ca sa rupa tara asta in bucati. Ungurii in schimb...

@Mihai

Ce legatura are povestea aia cu securistii atacati in decembrie 1989 cu restul discutiei ??

@Mihai

Ce legatura are povestea aia cu securistii atacati in decembrie 1989 cu restul discutiei ??

Pai n-am zis ca are. Am zis sa mai pun in discutie si alte subiecte

@Adrian: evreii n-au de ce sa faca asta, in schimb identitatea maghiarilor transilvaneni e legata de acest teritoriu, de aici si ideile revizioniste sau propaganda iredentista.

@Mihai: Impresionant articol, probabil sunt multe cazuri similare (nemediatizate), cand oameni nevinovati au cazut victima furiei si refularii nemultumirilor acumulate. Climatul de revolta din 89 a scos la suprafata tot ce e mai rau din unii, doar revolutia dezumanizeaza.

L.E acuma am citit toata stirea de pe NapocaNews referitoare la gresala prezidentiala.

Edited by dee

Exista doua tipuri de agresiune: conventionala si neconventionala. Cei care se organizeaza in activitati de gherila, formatiuni paralimitare, violenta, etc actioneaza conventional. Agresiunea neconventionala se face prin acapararea mascata a economiei, mediilor de informare, institutiilor statului.

Spre exemplu, invazia americana in Irak este un exemplu de agresiune conventionala( invazie militara) si neconventionala: controlul mijloacelor economice, al presei, al institutiilor, asta desi exista un presedinte irakian, parlament irakian, Armata irakiana, etc.

O agresiune neconventionala a URSS a avut loc in Romania in 1989.

Exista doua tipuri de agresiune: conventionala si neconventionala. Cei care se organizeaza in activitati de gherila, formatiuni paralimitare, violenta, etc actioneaza conventional. Agresiunea neconventionala se face prin acapararea mascata a economiei, mediilor de informare, institutiilor statului.

Spre exemplu, invazia americana in Irak este un exemplu de agresiune conventionala( invazie militara) si neconventionala: controlul mijloacelor economice, al presei, al institutiilor, asta desi exista un presedinte irakian, parlament irakian, Armata irakiana, etc.

O agresiune neconventionala a URSS a avut loc in Romania in 1989.

De fapt agresiunea neconventionala include atat acapararea mediilor de informare cat si lupta de gherila cele enumerate de tine, intra toate la razboi neconventional.

Razboi conventional e ala cand vine cu divizia de tancuri si batalioanele de infanterie.

Sincer nu am vazut dovezi ale trupelor de gherila URSS, ok poate au fost agenti mi se pare si normal sa fie agenti urss in toate tarile din blocul comunist. Dar trupe, acaparare a economiei....De aia sa prabusit complet economia ? Eu credeam ca din cauza ca am privatizat totul pe 2 coceni in niste conditii in care fabricile au ajuns fier vechi.

Robert, la momentul 24 decembrie 1989, oamenii sovieticilor erau in toate functiile cheie ale noii puteri in stat. Nu era obligatoriu sa controleze economia la acel moment, dat fiind ca era total subordonata politicului...

In schimb, televiziunea, Armata si factorul politic/judiciar erau in mainile lor.

Trupele sovietice de diversiune au fost prezente atat la Iasi, cat si la Timisoara si Bucuresti. Aceste lucruri sunt certificate in documentele oficiale ale statului roman.

Offtopic.

Care ma lumineaza si pe mine intr-o problema ?

A avut parintele Arsenie Boca vreo legatura cu Legiunea ?

@Fane

Se poate spune ca parintele Arsenie Boca a avut legatura cu Legiunea prin prisma faptului ca si duhovnicul si organizatia au fost aparatoare ale ortodoxiei. Arsenie Boca a fost anchetat sub acuzatia ca ar avea legaturi cu Miscarea Legionara, 'datorita misticismului' sau exacerbat. Fiind un mare duhovnic, oamenii il cautau, era foarte popular.. iar comunistii vedeau instigari si pactizari impotriva oranduirii socialiste oriunde se strangea lume. Parintele Boca a militat pentru depolitizarea oricarei miscari care vrea sa fie o aparatoare a ortodoxiei, si nu a fost niciodata de acord cu actele vindicative 'ochi pentru ochi..', sangeroase, violente.

Hai sa mai improspatam topicul cu ML:D

Cum ar trebui sa arate o miscare legionara a anului 2011? Ce parti ar trebuie sa ramana in miscare ce ar trebui adus nou si la ce trebuie renuntat?

p.s. totul argumentat desigur:D

Edited by Robert Aeroth