MoWeed

Miscarea Legionara

1,738 posts in this topic

Cine trebuie mai exact sa-si asume, ca nu inteleg? Daca un evreu a facut rele, mi se pare normal sa raspunda el, si nu tot neamul lui, ca doar nu sunt toti fratii lui. Sunteti ipocriti pentru ca vreti ca toti evreii sa raspunda pentru porcariile unora, insa va scandalizati ca voua v-a cerut cineva socoteala pentru prostiile pe care le-au facut stramosii vostri.

Ultima propozitie imi arata lipsa de "obraz" pe care unii dintre voi o aratati interlocutorilor. In timp ce va autoamagiti ca aveti disponibilitate si capacitate de a dezbate, ajungeti imediat la jigniri atunci cand va atingeti nivelul de incompetenta. Unde am spus eu ca sunt evreu? Mai incet cu de astea...

Sa-i spui asta lui Elie Wisel care nu s-a sfiit sa tipe in gura mare ca neamul romanesc a omorat, a omroat si-a omorat durandu-l in cur ca, mai rau chiar, stiind bine, ca toti evreii din Ardeal trimisi in lagarele de conentrare naziste au fost trimisi sub administratia lui Horty.

@greenyes, iti dau dreptate. Holocaustul nu trebuie minimalizat sau distorsionat, insa profesorul Elie Wiesel traieste practic din exacerbarea sentimentului de vinovatie, din santajul moral, din afacerea reparatiilor banesti, care reduc morala martirajului victimelor. Probabil unii nu vor fi de acord, insa dupa parerea mea, s-a speculat si inca se speculeaza enorm drama traita, evreii castigandu-si un soi de imunizare fata de orice practica de-a lor post-holocaust.

p.s eu n-as fi acceptat niciodata Steaua Romaniei in grad de Mare Ofiter, daca neamul romanesc mi-ar fi facut atata rau mie si poporului meu.

@Adrian: spre deosebire de Creanga, Wiesel are un renume international, deci elucubratiile sale au o arie mare de raspandire.

Edited by dee

greenyes

Si ce te violeaza pe tine ce zice fiecare retardat?

Il consideri pe Wiesel o asa mare valoare incat sa pretuiesti vorbele lui?

Wiesel e un scriitor, un artist, si trebuie tratat ca atare. Adica tot ce iasa din gura lui trebuie vazut ca o poveste, pentru ca el la asta se pricepe.

Ce? Daca ar veni Creanga si ar spune ca Einstein a dat-o-n bara cu relativitatea, voi l-ati crede?

Asta e problema cu voi. Daca vedeti ca niste prosti fac sfara-n tara, imediat reactionati.

Daca nu i-ar fi bagat lumea-n seama pe evrei, povestea asta cu holocaustul nu ajungea asa de mare. Dar lumea(si cand zic lumea ma refer la cei ca voi, cei care vedeti doar conspiratii) a trebuit sa sara repede sa ii contreze, practic aratand ca au dreptate, ca sunt haituiti, vanati, etc.

Si treaba merge si in cazul legionarilor.

Edited by Adrian

Problema e in felul urmator:

Alex si Streza au dreptate cand spun ca nu toti evreii au comis crime si ca cei care au comis trebuie sa raspunda pentru faptele lor. Complet de acord si mi se pare si de bun simt sa fie asa, generalizarile toti evreii au facut si au dres sunt ridicole. Dar gresesc cand vor ca ML sa fie considerata ca grup vinovata pentru faptele catorva indivizi. Probabil ei vor sa vada un batranel fost legionar acum 50 de ani care a mai facut si puscarie cum plange si isi cere scuze pentru ce au facut niste colegi de-ai lui unor evrei....mi se pare de iar ceva ridicol.

Mihai,Sabin,LRP & comp. au dreptate cand spun ca doar cativa legionari au comis crime si ca nu este corect sa se generalizeze. Totusi ML nu a fost degeaba achitata la procesul care a cam spanzurat toata floarea nazista. Ei totusi gresesc cand vin cu idei de conspiratii ale evreilor, mi se par pe alocuri chiar ridicole. Ok poate ca au fost cativa evrei care se cunosteau si au pus la cale nu's ce faza. Dar de acolo sa spui toti evrei....e drum f lung. Asa ca generalizarile si afirmatiile gen marca Stanici(exemplul cel mai extremist:D) nu sunt viabile.

Adrian e cinic pentru ca vrea dreptate pentru evrei si aici de acord cu el, dar cand vine vorba de maghiari face 180 de grade.

A si sa nu uit, Geeneyes tu esti pro-legiune dar ai un citat de-al lui Antonescu ca semnatura, numai spun de "descoperiti-va istoria paulgomainventatoruldebasme.ro" Nici macar una din scrierile lui Goma nu are acoperire istorica, lucrarile lui nu au fost degeaba refuzate de academia romana.

p.s. Elie Wisel e un fel de Paul Goma...

Edited by Robert Aeroth

Dee

Asa cum am zis si mai sus, nu conteaza ca ala are o arie mai mare de raspandire daca e ignorat.

Problema e ca oamenii nu pot sa renunte la sentimente, sa nu se implice.

Iar holocaustul e, din pacate, una din discutiile cele mai iubite. Ca toti vor sa isi dea cu parerea.

Nimeni nu poate privi holocaustul doar ca o alta oroare a razboiului. Pentru ca asta a fost. Nimic mai mult. Da, au fost scosi in evidenta evreii, dar nu au fost singurii. Si homosexualii erau trimisi in lagare, tiganii la fel, tot ce nu era arian. Dar la ei nu s-a facut nici un caz, pentru ca nu s-a gasit nimeni sa scrie despre asta.

S-a scris mult, s-au facut filme, e normal. De ce? Pentru ca, daca va uitati, majoritatea scenaristilor hollywoodieni sunt evrei. Chiar daca nu sunt fanatici ai holocaustului, aia e povestea lor, ar fi fraieri sa nu o exploateze. La fel cu scriitorii.

Daca Wiesel era asa traumatizat de ce s-a intamplat acolo, scria MAXIM o carte, o carte in care spunea tot si apoi lasa in pace, trecea peste.

Dar el a scris mai mute carti, 'jdemii, ca sa zic asa. Ce spune asta?

INTERES ECONOMIC!

Asta inteleg eu.

Si cum combati atunci pe baiatul asta? Simplu: IL IGNORI.

Nu ii citesti cartile, nu te uiti la documentare, nu faci nimic.

Lasa-l sa vorbeasca doar cu cei ca el. Tu, om normal, non evreu, nu te baga. Lasa-l sa-si spuna povestile. Din 6 miliarde si ceva de oameni, doar cateva milioane sunt evrei. Si nici aia nu sunt chiar toti interesati de ce s-a intamplat acum cateva ere geologice.

p.s.

Robert

Eu nu am nici o treaba cu Romanii pe nume Silagy sau Nagy sau Kiss.

Eu am treaba cu acei maghiari care s-au nascut in Romania si care vor autonomie. Aia sunt tradatori de tara. Puteau sa fie englezi, francezi, mauri, chinezi, reptilieni - la fel as fi gandit.

Pe mine tradarea ma enerveaza cel mai mult. De aia nici nu imi plac legionarii. Consider miscarea legionara o miscare impotriva statului, chiar daca ea s-a declarat altceva.

Edited by Adrian

greenyes

Si ce te violeaza pe tine ce zice fiecare retardat?

Il consideri pe Wiesel o asa mare valoare incat sa pretuiesti vorbele lui?

Wiesel e un scriitor, un artist, si trebuie tratat ca atare. Adica tot ce iasa din gura lui trebuie vazut ca o poveste, pentru ca el la asta se pricepe.

Ce? Daca ar veni Creanga si ar spune ca Einstein a dat-o-n bara cu relativitatea, voi l-ati crede?

Asta e problema cu voi. Daca vedeti ca niste prosti fac sfara-n tara, imediat reactionati.

Daca nu i-ar fi bagat lumea-n seama pe evrei, povestea asta cu holocaustul nu ajungea asa de mare. Dar lumea(si cand zic lumea ma refer la cei ca voi, cei care vedeti doar conspiratii) a trebuit sa sara repede sa ii contreze, practic aratand ca au dreptate, ca sunt haituiti, vanati, etc.

Si treaba merge si in cazul legionarilor.

Datorita individului asta si minciunilor sale, plus spatele pe care-l are peste Ocean Romania a devenit tara acuzata de holocaust!!!!!!!!!!

@Robert

Daca ai sti cum sta treaba cu Academia aia Romania nu ai mai vorbi aiurea.

Cartile marturie ale lui Paul Goma sunt scrise din propria experienta nu din auzite, singura excpetie fiind Experimentul Pitesti.

Saptamana Rosie, are la baza ca documente provenite din Arhiva militara. Sa nu mai vorbesc de dosarele de la securitate care stau drept marturie pentru alte scrieri, cum ar fi Culoarea Curcubeului, Soldatul Cainelui, etc.

Sa mi se arate si mie, din toate postarile mele, unde am zis eu ca toti evreii merita nu stiu ce si pe dincolo???? sau daca spui ca o mare parte a evreimii de la noi s-au dat cu comunistii e de rau, nu trebuie spus???

Adriane, ai tipat ca disperatu "aratati-mi dovezi ca evreii romani au ucis alti romani". Cand s-au postat dovezile de rigoare te-ai facut ca ploua si ai continuat sa aberezi.

greenyes

Datorita individului asta si minciunilor sale, plus spatele pe care-l are peste Ocean Romania a devenit tara acuzata de holocaust!!!!!!!!!!

Nu, nu!

Tara e acuzata de holocaust datorita oamenilor ca tine, adica cei care ii baga in seama pe baietii ca wiesel, scriitori care sunt interesati doar sa isi vanda cartile.

Serios acum, in locul lui voi nu ati fi procedat la fel?

Tocmai asta nu vrei sa intelegi. Democratie inseamna ca ei sa poata sa ceara ce vor. E dreptul lor sa ceara autonomie. Asa cum e dreptul tau sa le refuzi autonomia. Intelegi? Doar pentru ca vor ceva care nu iti convine tie nu inseamna ca sunt tradatori de tara.

Asa e nu stiu cum sta treaba cu Academia Romana, am doar un unchi membru....

Cartile lui Paul Goma sunt niste mari abureli. Nu are nici o dovada de cele intamplate, nu are nici o acoperire istorica, nu intelege gresit nu l-a oprit nimeni sa publice, doar ca nu e acreditat de nimeni...e ca si cum as scrie eu o carte acum despre lupta mea cu profii din liceu....si dupa se descopera ca aveam cate 200 de absente...probabil ma certam cu ei in pauza:)))) niste chestii ridicole in carile lui Goma ( si da le-am citit, recunosc nu tot doar o mica parte)

Edited by Robert Aeroth

greenyes

Nu, nu!

Tara e acuzata de holocaust datorita oamenilor ca tine, adica cei care ii baga in seama pe baietii ca wiesel, scriitori care sunt interesati doar sa isi vanda cartile.

Serios acum, in locul lui voi nu ati fi procedat la fel?

La cate prostii si aberatii ai scris pana acum, plus cea mai de sus nu ma pot abtien sa te fac UN MARE IDIOT!

Tu chiar nu realziezi ineptiile pe care le scrii?

Daca oamenii de rand ar fi hotarat cum functioneaza tara asta, pai alde ilici, vantul si restul erau de mult la puscarie sau disparuti dintre noi???

Fara numar fara numar...mai baga ca vad ca la tine sacul nu are fund!!!!!!!!

Pai nu ii impiedica nimeni sa ceara. Doar ca nu vor primi. Problema e ca ei cred ca ei cred ca au prea multe drepturi si fac niste rahaturi care, pe timp de razboi, se pedepsesc cu spanzuratoarea.

Greenyes

Ma bucur ca ti-ai dat arama pe fata. E normal sa ajungi sa injuri atunci cand nu ai nici un argument.

Pana una alta, prietene, Ilici pe care tu il tot injuri a ajuns la putere de mai multe ori pentru ca l-a votat populatia, nu pentru ca nu s-a stiut ca el era comunist, nu pentru ca nu s-a stiut cine e, nu pentru ca au intervenit evreii.

Tot pana una alta, nu Ilici a fost marea problema a acestei tari. Ca fraierul nu a pus mana pe nimic. Nu si-a tras super vile, nu si-a tras super masini, gagici, etc. Pe alea au pus mana altii, care doar au furat.

Aia, bunul meu prieten, au ajuns la putere datorita poporului! Ca poporul i-a votat. Nu au ajuns singuri acolo. Ca, daca era asa, nu mai plecau niciodata.

"Daca oamenii de rand ar fi..." - Pai oamenii de rand chiar au...

Ei au votat, ei au hotarat cine sa vina/stea la putere, ei au facut totul.

Ei fura tot ce prind, ei defriseaza paduri, ei asculta manele, ei se poarta ca niste cocalari, ei dau primii bani castigati pe masini mult prea scumpe. A dat Ilici pentru ei? A furat Ilici pentru ei?

Tu nu stii istorie? Pune mana si citeste. Vei vedea cum in toata istoria lor romanii si-au pus singuri bete-n roate. Nu a fost nevoie de evrei, rusi, nemti. Singuri si-au tras-o romanii.

Singuri si-o trag si acum.

Da', daca te face sa te simti mai bine, tu da vina pe Ilici si pe altii care doar mint.

Daca oamenii de rand faceau cum am zis eu si ii ignorau pe dobitocii astia, niciodata nu ar fi ajuns la putere.

Dar asa...

De aia s-a ajuns la "votez cu pdl-ul ca sa nu ajunga psd-ul la putere!" - ce votul aleia a calului mai e si asta?!

Edited by Adrian

@Adrian

in unele cazuri trebuie sa ripostezi, mai ales cand e calcata in picioare deminitatea unui neam.

@all: pot exista divergente de opinii si fara jigniri.

Pai nu ii impiedica nimeni sa ceara. Doar ca nu vor primi. Problema e ca ei cred ca ei cred ca au prea multe drepturi si fac niste rahaturi care, pe timp de razboi, se pedepsesc cu spanzuratoarea.

E vina lor ca scapa nepedepsiti? :)

Dee

Te intreb, asa. Tie ti se pare ca unui Leu ii pasa de ce zice un vierme?

ce comparatie ai facut :) miscarile daunatoare ale "viermilor"din subteran pot afecta mediul suprateran. Eu mai degraba i-as spune "vierme informatic",datorita puterii de propagare a ideilor.

p.s nu mai scrie mai dee cu D mare ca mooooor!

@Robert

ma consider respectata si cu "d" :))

Edited by dee

ce comparatie ai facut :) miscarile daunatoare ale "viermilor"din subteran pot afecta mediul suprateran. Eu mai degraba i-as spune "vierme informatic",datorita puterii de propagare a ideilor.

p.s nu mai scrie mai dee cu D mare ca mooooor!

Dee vrei sa nu se jigneasca dar participi la joc...ma intelegi Dee cu D mare?:D

1. Da' ce are daca scriu dee cu D? E jignire in swahili sau ce?

2. Din moment ce statul Israel prin vocea presedintelui sau a spus ca Romania nu a participat la Holocaust, ar trebui sa fie incheiata orice discutie despre acest subiect. Problema e ca voi alegeti sa bagati in seama un baiat care incearca sa-si vanda niste carti.

Povestile alea au valoare doar pentru blogarasi, nu si pentru oamenii cu cap, care stiu ce s-a intamplat, care stiu istorie si care nu invata istorie de pe net.

@greenyes, iti dau dreptate. Holocaustul nu trebuie minimalizat sau distorsionat, insa profesorul Elie Wiesel traieste practic din exacerbarea sentimentului de vinovatie, din santajul moral, din afacerea reparatiilor banesti, care reduc morala martirajului victimelor. Probabil unii nu vor fi de acord, insa dupa parerea mea, s-a speculat si inca se speculeaza enorm drama traita, evreii castigandu-si un soi de imunizare fata de orice practica de-a lor post-holocaust.

Importanta lui Wiesel, acest isteric de profesie, este grosolan supraestimata. Ceea ce face Wiesel este, asa cum ai precizat si tu, dezgustator si in fond rusinos, cu nimic diferit fata de cei care jefuiesc morminte. N-o zicem doar noi : o zice Norman Finkelstein, autorul cartii "Industria Holocaustului", culmea, evreu si fiul unor supravietuitori. Si Hillberg, marele preot al holocaustomaniei, l-a aprobat pe Finkelstein si a zis direct ca e dezgustatoare atitudinea grupului Wiesel- Wiesenthal - Lipstadt, profitori directi ai fenomenului.

Numai ca Mihai, greeneyes si restul tot nu pot renunta la obiceiul lor de a generaliza prin absurd : nu toti evreii de pe fata Pamantului se ocupa cu promovarea holoisteriei, ci un grup relativ restrans, dar "conectat" la mass-media, cu multa experienta in promovarea complexului de vinovatie si "moralitatii". Numarul lor probabil nu trece de 10.000 de oameni, din cele vreo 12 milioane de evrei existente pe lumea asta. N-ar trebui sa-i privim cu ostilitate pe toti evreii fiindca Wiesel e un ipocrit, lup moralist si propagandist fara scrupule.

Importanta lui Wiesel, acest isteric de profesie, este grosolan supraestimata. Ceea ce face Wiesel este, asa cum ai precizat si tu, dezgustator si in fond rusinos, cu nimic diferit fata de cei care jefuiesc morminte. N-o zicem doar noi : o zice Norman Finkelstein, autorul cartii "Industria Holocaustului", culmea, evreu si fiul unor supravietuitori. Si Hillberg, marele preot al holocaustomaniei, l-a aprobat pe Finkelstein si a zis direct ca e dezgustatoare atitudinea grupului Wiesel- Wiesenthal - Lipstadt, profitori directi ai fenomenului.

Numai ca Mihai, greeneyes si restul tot nu pot renunta la obiceiul lor de a generaliza prin absurd : nu toti evreii de pe fata Pamantului se ocupa cu promovarea holoisteriei, ci un grup relativ restrans, dar "conectat" la mass-media, cu multa experienta in promovarea complexului de vinovatie si "moralitatii". Numarul lor probabil nu trece de 10.000 de oameni, din cele vreo 12 milioane de evrei existente pe lumea asta. N-ar trebui sa-i privim cu ostilitate pe toti evreii fiindca Wiesel e un ipocrit, lup moralist si propagandist fara scrupule.

Eh acum aplica aceeasi logica si ML :D

Repet a o suta oara: nu generalizez o culpa a unora asupra intregului grup. Ar fi si absurd, de vreme ce cer acelasi lucru pentru legionari!!!!

Poate voi va inchipuiti ca zic asta ca o acoperire pentru ca de fapt as crede exact pe dos. Eronat! Daca asta credeti si e premisa de la care discutati aici, atunci mai bine n-o mai facem.

@Alexandru

Intrarea unui grup legionar in PNT este certa, de altfel exista marturii in acest sens.

"In conditiile reluarii activitatii legale a P.N.T. Maniu stabileste, printr-o circulara din 28 august 1944, modul concret de refacere al organizatiilor locale si judetene. Un aspect nou l-a reprezentat decizia semnata de Horatiu Comaniciu, in numele Miscarii Legionare, de autodizolvare a acesteia. Fostii legionari au fost indemnati sa-si gaseasca loc in oricare din partidele din B.N.D. In aceasi decizie era elogiat Maniu pentru sfaturile date dupa 23 august. Maniu raspunde pozitiv la initiativa lui Comaniciu deschizand accesul fostilor legionari in P.N.T. cu conditia acceptarii de catre acestia a normelor democratice." - Iuliu Maniu: intre memorie si istorie (III), iuliumaniu.ro

De precizat e ca Horatiu Comaniciu nu reprezenta Miscarea Legionara, el asumandu-si acest rol cu de la sine putere, insa cei care l-au urmat s-au inscris in PNT.

"Horatiu Comaniciu nu s-a angajat in aceasta perioada post-Stalingrad, primavara si vara lui 1943, in aceasta directie. Orientandu-se după situatia generală a razboiului, si-a dat seama că Antonescu va pierde partida. Și atunci s-a gandit să-și caute un alt protector. Cine putea să dispună de soarta țării in faza de tranzitie de la Axa spre aliati? Un singur om era indicat de destin: Maniu. Presedintele partidului national-țăranesc era cunoscut pentru convingerile lui democratice si pentru ostilitatea ce-a aratat-o permanent intelegerii Romaniei cu Axa.

Din 1943 Comaniciu a cultivat relatiile cu Maniu, considerandu-l omul predestinat să salveze Romania. A avut numeroase intrevederi cu Maniu, in care i-a adus aminte de intelegerea cu Codreanu, oferindu-se a mobiliza intreaga suflare legionară in eventualitatea unei schimbari interne, pentru a pune la dispozitia partidului national-taranesc forta tineretului romanesc. El a mers mai departe, sustinand că atat el, cat si toti cei ce il vor urma, se vor incadra in partidul national-țăranesc, renunțand la vechile credinte si idealuri, depășite de evenimente. Maniu, fară indoiala a fost placut surprins de această adeziune si l-a consacrat pe Comaniciu ca interlocutorul lui valabil, in relatiile cu legionarii. Comaniciu fusese, asa zicand, infiat de Maniu, dandu-i misiunea de a orienta cadrele Miscarii spre partidul national-țăranesc.

Fară indoială că Horatiu Comaniciu si-a luat un angajament care-i depășea puterile. Nu detinea nici un mandat din partea mea, cum i-am transmis lui Costea, si nici nu exercitase in Muscare o functie de prim rang, ca Parintele Boldeanu.

Nu avea autoritate să se adreseze intregii Miscari din tara Și atunci a cautat relatii si prietenii intre legionarii liberi, pentru a-și intari pozitia față de Maniu, ca purtator de cuvant al intregii Miscari. Se pare că si Costea Iosif a aderat la linia lui in 1944 si l-a asigurat de tot sprijinul sau. Cu Costea, au intrat in combinatie cu Comaniciu si alti aderenti ai lui, cum au fost profesorul Vintan de la Timisoara si inginerul Veteleanu.

Comaniciu a mers prea departe in ofertele lui de colaborare cu Maniu: Miscarea Legionara să dispară si membrii ei să se inscrie in partidul national-țăranesc. Era o schimbare de identitate politica care n-a gasit ecoul cuvenit in masele legionare. Legiunea avea un ideal, o credință si acest ideal nu putea fi smuls din suflete, pentru a fi substituit cu prestigiul lui Maniu. Mai ales după martiriul Capitanului si a sutelor de victime ale terorii carliste si antonesciene, Legiunea poseda si un depozit sacru, care nu putea fi uitat sau renegat.

Comaniciu si-a pus in aplicare intelegerea cu Maniu după rasturnarea de la 23 August 1944, dar invazia sovietică a țării a pulverizat atat această initiativă cat si partidul national-țăranesc" - Horia Sima, Prizonieri ai Puterilor Axei

Apropo, nu uita nimeni de Gheorghiu Dej sau de Ceausescu. Dar sa nu uitam un aspect: INSTALAREA COMUNISMULUI IN Romania S-A FACUT PRIN ALOGENI. E adevarat ca si romanii si-au adus "contributia" la nenorocirile comuniste, dar in majoritatea covarsitoare, ei au venit DUPA si NUMAI CU ACORDUL stapanului de la Rasarit.

"Asadar, este fundamental să intelegem ca dincolo de amanuntele mai mult sau mai putin politizate ale luptei fortelor democratice din perioada 1944-1948, proiectul sovietic viza distrugerea totală a vechiului stat roman si inlocuirea lui cu un stat comunist, avind un teritoriu, un regim politic, o situatie sociala o manifestare internatională si o populatie hotarite de Uniunea Sovietică prin intermediul Conferintei de Pace de la sfirsitul razboiului.

............

Pentru a explica de ce includem in programul sovietic si notiunea de populatie" vom arata doar că Uniunea Sovietică a hotarit ruperea relatiei naturale intre romanii din Basarabia si cei din Vechiul Regat si transformarea lor intr-un nou popor ” poporul moldovean", că a hotarit deportarea masivă a populatiei germane din Romania, că a hotarit acceptarea emigrarii masive a populatiei evreiesti din Romania in Israel, că a hotarit noua organizare teritorialadministrativâ

a statului, cu Regiunea Autonoma Maghiara, de exemplu, si că a hotarit amplasarea unei

importante categorii a minorității maghiare in functiile de control si conducere ale noului stat comunist roman. Toate aceste decizii care vizau notiunea de populatie" de pe teritoriul Romaniei au fost hotarite de Uniunea Sovietica.- Alex Mihai Stoenescu, Istoria Loviturilor de Stat, volumul III.

...............

Guvernul Petru Groza, ca de altfel orice guvern controlat de Uniunea Sovietica avea rolul de a

gestiona Romania redefinitâ prin Tratatul de Pace in numele URSS, pentru momentul cind, prin

incheierea razboiului, institutiile de control Aliate iși incetau existenta, astfel că impunerea guvernului Groza prin folosirea tancurilor sovietice din Bucuresti, precum si prin conducerea treburilor statului fară sanctiunea regală ” pe timpul grevei regale -nu au fost altceva decit aspecte ale instituirii noii autorități a noului stat. Alex Mihai Stoenescu, Istoria Loviturilor de Stat, volumul III.

...............

Cum s-a vazut in 1989, prin negocierile geopolitice din Malta intre URSS si Statele Unite, proiectul sovietic a functionat perfect, Romania fiind impiedicata in primul rind de occidentali, să revendice teritoriile pierdute si a mai fost si obligată să semneze tratate cu vecinii

(cum este celebrul Tratat cu Ucraina), care să certifice frontierele statului comunist l' roman hotarit de Conferinta de Pace (URSS) in 1946. Nimeni nu a recunoscut, incepind cu 1990, vechiul stat roman Romania Mare, pe care il recunoscuserâ tot Marile Puteri in 1919, si ceea ce au recunoscut a fost si este configuratia teritorială dată Romaniei de catre URSS odată cu transformarea sa in stat comunist.- Alex Mihai Stoenescu, Istoria Loviturilor de Stat, volumul III.

Unde este nedreptatea? Nedreptatea este acolo unde Marile Puteri implicate in liberalizarea

europeană din 1989 au stabilit ca punct de reper pentru negocierea destinderii si eliberarii in Europa Centrală si de Est, configuratia statelor independente in anul 1919, in timp ce punctul de reper pentru recunoasterea configuratiei Romaniei eliberate prin revolutia din 1989 este anul 1946!- Alex Mihai Stoenescu, Istoria Loviturilor de Stat, volumul III.

.........

Oricum, efortul regelui se dovedeste laudabil, dar astfel de decrete goale de continut nu

puteau schimba realitatea juridică a Romaniei: conducerea statului fusese incredintată inaltului

Comandament Aliat (sovietic) si apoi Comisiei Aliate de Control (sovietic). Acestea exercitau toate puterile statului prin viza finală asupra oricarei decizii si impuneau prin ordine propriile hotariri. Cind au vrut, sovieticii au dat ordine, avertismente, au proferat amenințări: Comisiunea Aliată de Control CERE ca guvernul roman să curme acesta politică de taraganare a indeplinirii obligatiunilor luate asupră-și prin Conventia de armistitiu de la 12 septembrie si să se apuce, in mod serios, de asigurarea indeplinirii rapide si constiincioase a tuturor clauzelor de armistitiu." Romania avea un presedinte ” maresalul Malinovski, si un vicepresedinte, gen. It. V.P. Vinogradov. - Alex Mihai Stoenescu, Istoria Loviturilor de Stat, volumul III.

Faptul ca evreii erau asimiliati cu comunistii era un lucru "general acceptat". Ce inseamna asta? Inseamna ca la nivelul omului acelor timpuri, si ma refer la un om cu educatie, asta era perceptia. Cati oameni fac eforturi pentru a verifica daca perceptiile lor sunt reale? Foarte putini. Dar printre ei s-au aflat multi legionari, inclusiv Codreanu. De aceea, evolutia discursului sau de la momentul tineretii sale, la maturitate cand semneaza un PACT politic cu PNT sau Partidul EVREIESC.

Faptul ca dupa razboi, au fost foarte multi evrei in structurile comuniste a fost o realitate. E adevarat ca multi din ei au fost folositi de Moscova tocmai pentru ca nu aveau incredere in romani, dar nici nu s-au dat la o parte.

As compara aceasta situatie cu acelei a unei multinationale din Romania de azi: majoritatea managerilor sunt romani, mai multi ca cei straini, dar asta nu face compania romaneasca. Asa si cu evreii: nu erau ei majoritari in administratia comunista, dar ordinele tot de la Moscova veneau. Iar romanul simplu intelege asa: evreul e strain, rusii sunt straini, deci strainii ne conduc.

Adrian spune ca este patriot, dar neamul sau este unul de "naspeti", si ca "Ei au votat, ei au hotarat cine sa vina/stea la putere, ei au facut totul.

Ei fura tot ce prind, ei defriseaza paduri, ei asculta manele, ei se poarta ca niste cocalari, ei dau primii bani castigati pe masini mult prea scumpe". Concluzia e clara: "romanii si-au tras-o singuri".

Vedem ca Adrian, din dragoste de romani si de adevar, generalizeaza nepermis: "romanii sunt naspeti, manelisti, etc". Seamana leit cu "legionarii erau niste criminali"...

Dar el este patriot. Ceea ce nu intelege el si altii care dau vina pe oamenii simpli e ca au fost mintiti. Ei, poporul de tarani care nu avea decat educatia crestina in anii '50, au fost abuzati, batuti, colectivizati si in final, ALTERATI. Adrian e un exemplu perfect. Dar nu toti sunt asa, evident.

Au stiut romanii, cei care n-au avut 50 de ani acces la informatie, acei tarani in opinci, ce pregateste urss in 1989? Au stiut ei cine e Iliescu? Au taiat romanii simpli zeci de hectare de padure sau politicienii? Poporul roman a fost RUPT de istoria sa si indoctrinat de comunismul ateu atat de drag al lui Adrian. Dar tot el se plange si apoi e patriot!

Se plange ca niste oameni terorizati de 50, invatati ca trebuie sa te supui conducerii statului orbeste NU SE RAZVRATESC AZI... Uau, oare de ce?

O sa public un document in curand care va explica multe, INCLUSIV procesul de spalare a creierelor romanilor. Va explica cum s-a petrecut totul, pas cu pas.

Apropo:te consideram asemanator cu mine in gandire doar pe baza a ceea ce ai scris despre Steaua. Acolo ai aratat hotarare, darzenie si spirit. Evident, era doar o exceptie a gandirii tale.

Edited by Mihai

Repet a o suta oara: nu generalizez o culpa a unora asupra intregului grup. Ar fi si absurd, de vreme ce cer acelasi lucru pentru legionari!!!!

Atunci sa intelegem ca ai renuntat la teoria ca "majoritatea" evreilor din Basarabia au atacat Armata romana in timpul retragerii din vara lui 1940 ? Sau ca "majoritatea" erau comunisti ?

Apropo, nu uita nimeni de Gheorghiu Dej sau de Ceausescu. Dar sa nu uitam un aspect: INSTALAREA COMUNISMULUI IN Romania S-A FACUT PRIN ALOGENI. E adevarat ca si romanii si-au adus "contributia" la nenorocirile comuniste, dar in majoritatea covarsitoare, ei au venit DUPA si NUMAI CU ACORDUL stapanului de la Rasarit.

Pentru a douazecea oara, instalarea comunismului a fost posibila numai si numai dupa ocuparea tarii de Armata Rosie. Fara coloanele de T-34 ale lui Stalin, PCR ar fi ramas la stadiul de partidulet minuscul, ilegal si insignifiant. Incredibil ca dupa 80 de pagini tot mai trebuie sa repet astfel de truisme.

Da, numarul evreilor/ungurilor/alte nationalitati prezenti in cadrul PCR este disproportionat fata de procentul lor in cadrul populatiei. A fost o tactica obisnuita a sovieticilor, folosirea membrilor minoritatilor nationale in prima faza a regimurilor comuniste. Bagi minoritarii la inaintare sa faca treaba murdara (crime, deportari, colectivizare fortata si brutala), nu ca le-ar fi lipsit voluntarii. Creezi o dihotomie falsa incercand sa prezinti contributia minoritatilor drept element decisiv. Crezi cumva ca daca n-ar fi existat picior de evreu sau ungur prin Romania, tatuca Stalin n-ar fi gasit romani dispusi sa joace rolul lor ?? Romanii care au participat la represiune nu s-au dovedit cu absolut nimic mai breji decat evreii, ungurii, ucrainenii, samd ...

Faptul ca evreii erau asimiliati cu comunistii era un lucru "general acceptat". Ce inseamna asta? Inseamna ca la nivelul omului acelor timpuri, si ma refer la un om cu educatie, asta era perceptia. Cati oameni fac eforturi pentru a verifica daca perceptiile lor sunt reale? Foarte putini.

Tragic, dar adevarat. O luungaa lista de tragedii confirma spusele de mai sus.

Faptul ca dupa razboi, au fost foarte multi evrei in structurile comuniste a fost o realitate. E adevarat ca multi din ei au fost folositi de Moscova tocmai pentru ca nu aveau incredere in romani, dar nici nu s-au dat la o parte.

Au fost multi ca procent, pentru Dumnezu !! Procentual ! Nu cred ca nu faci diferenta intre valoare procentuala si valoare absoluta. Pana si in listele alea dementiale citate de greeneyes nu gasesti mai mult de 200-300 de nume concrete, la 400.000 de evrei in toata tara.

Atunci sa intelegem ca ai renuntat la teoria ca "majoritatea" evreilor din Basarabia au atacat Armata romana in timpul retragerii din vara lui 1940 ? Sau ca "majoritatea" erau comunisti ?

Pentru a douazecea oara, instalarea comunismului a fost posibila numai si numai dupa ocuparea tarii de Armata Rosie. Fara coloanele de T-34 ale lui Stalin, PCR ar fi ramas la stadiul de partidulet minuscul, ilegal si insignifiant. Incredibil ca dupa 80 de pagini tot mai trebuie sa repet astfel de truisme.

Da, numarul evreilor/ungurilor/alte nationalitati prezenti in cadrul PCR este disproportionat fata de procentul lor in cadrul populatiei. A fost o tactica obisnuita a sovieticilor, folosirea membrilor minoritatilor nationale in prima faza a regimurilor comuniste. Bagi minoritarii la inaintare sa faca treaba murdara (crime, deportari, colectivizare fortata si brutala), nu ca le-ar fi lipsit voluntarii. Creezi o dihotomie falsa incercand sa prezinti contributia minoritatilor drept element decisiv. Crezi cumva ca daca n-ar fi existat picior de evreu sau ungur prin Romania, tatuca Stalin n-ar fi gasit romani dispusi sa joace rolul lor ?? Romanii care au participat la represiune nu s-au dovedit cu absolut nimic mai breji decat evreii, ungurii, ucrainenii, samd ...

Faptul ca majoritatea populatiei evreiesti din Basarabia a atacat trupele romane e o realitate documentata de institutiile statului roman.

Normal ca instalarea comunismului in Romania a fost facuta de tancurile sovietice. Cine naiba contesta asta? Sovieticii priveau poporul roman ca unul "fascist" , "nationalist", care manifesta un sentiment de ura fata de rusi si atunci s-au orientat catre cei din interior care puteau sa le castige increderea: acestia erau alogenii.

Nuanta pe care am incercat s-o arat era urmatoarea: contributia minoritatilor a fost mai brutala, mai lipsita de omenie, mai violenta decat cea romaneasca. A fost mai cruda. Ori aici a fost propria lor constiinta la mijloc. Intr-adevar, ordinele veneau de la Moscova, dar nu putea verifica Stalin cu ce doza de cruzime le aplicau cei din ministere, sectii de politie sau puscarii.

Apropo de perceptii: azi, multi cred ca legionarii erau niste mancatori de oameni, al caror singur scop era sa ucida, sa ucida... Cati fac efortul pentru a se convinge daca e adevarat? Nu mai zic de a-si cere scuze, asa cum a facut Codreanu in fata rabinului Safran...

Edited by Mihai

Faptul ca majoritatea populatiei evreiesti din Basarabia a atacat trupele romane e o realitate documentata de institutiile statului roman.

Poate nu majoritatea (cred ca erau vreo 250.000 evrei in Basarabia), insa presa vremii consemneaza un numar de zeci de mii de evrei, deci multi. Fenomenul e oarecum similar cu ceea ce s-a intamplat in Ardealul de Nord cand printre minoritari au existat destule minti bolnave ce s-au aliat cu trupele hortyste si s-au dedat la persecutii, acte de sabotaj si teroare impotriva populatiei romanesti.

@Adrian

Coposu era cunoscut de toata tara. PLM. eu aveam in 92 6 ani si tot stiam cine e Coposu. De ce nu l-a votat pe el tara daca voia schimbare?

Stiau pe naiba. Impotriva lui Corneliu Coposu si a taranistilor in general a functionat o intreaga campanie de dezinformare si manipulare a populatiei incepand cu '90, o data cu candidature lui Ion Ratiu , privit ca agentul extern ce vroia sa vanda tara strainilor. Le-au trebuit 6 ani romanilor sa se trezeasca la realitate.

Edited by dee

Mihai

Eu imi iubesc tara si sunt oricand gata sa mor pentru ea. ORICAND. Si astea nu sunt cuvinte doar ca sa te impresionez pe tine. Dar realitatea asta e. Din pacate, a fost nevoie sa dea peste mine o nenorocire foarte mare ca sa vad adevarata fata a romanului. Si, tot din pacate, oricat mi-as iubi tara de mult, si o iubesc foarte mult, nu pot sa nu vad raul din marea majoritate a romanilor.

Nu pot sa nu vad raul din generatiile noi.

Nu pot sa nu vad raul din cei de acolo de sus.

Nu pot sa nu vad raul din cei iesiti in afara care, majoritatea, in loc sa fie uniti cu romanii aflati in aceleasi locuri ca si ei, se izoleaza, se fura, se injunghie pe la spate. Asta e adevarul.

In italia de ex, africanii, albanezii,etc., toti sunt uniti, au grija unii de altii. Numai romanii nu. Mare parte din ei, cel putin.

Cum ajung acolo, uita limba, uita de casa, uita tot. Nu vor sa mai fie romani.

Ce vrei tu sa fac? Sa zic cat de buni sunt romanii cand nu e asa?

Cu ochii tai ai vazut cum se comporta marea masa de stelisti. Crezi ca nu se comporta asa si cu tara?

Cu ochii tai ai vazut cum eroii de la revolutie sunt uitati si cum generatiile tinere sunt interesate de guta si connect-r si cine plm mai e la moda acum.

Bai, omule, mie imi place rapul, imi place rockul, nu imi place muzica populara. Dar pentru asta tot stiu cine e un Bocsa sau un Furdui Iancu, chit ca sunt de la mine din Alba Iulia, ar fi fost o rusine sa nu stiu. Dar si daca nu erau de acolo tot stiam. Sa nu crezi tu ca, daca nu sunt fanatic dupa muzica populara si daca aleg sa vad romanul asa cum e, nu imi iubesc tara.

Au stiut ei cine e Iliescu?

Da, au stiut. Nu o mai da cu asta ca nu au stiut ca iliescu era cunoscut si inainte de 89. Lumea il stia ca un rival al lui Ceausescu, ca de aia l-a trimis la Iasi. Tocmai de aia l-au votat, RIVALUL LUI CEAUSESCU, OMUL PE CARE DICTATORUL A INCERCAT SA IL INDEPARTEZE! De aia a votat lumea cu el, nu pentru ca nu il cunostea.

Coposu era cunoscut de toata tara. PLM. eu aveam in 92 6 ani si tot stiam cine e Coposu. De ce nu l-a votat pe el tara daca voia schimbare?

Poporul roman a fost RUPT de istoria sa si indoctrinat de comunismul ateu atat de drag al lui Adrian. Dar tot el se plange si apoi e patriot!

Se plange ca niste oameni terorizati de 50, invatati ca trebuie sa te supui conducerii statului orbeste NU SE RAZVRATESC AZI... Uau, oare de ce?

Prietene, exagerezi.

Nu au fost ei terorizati timp de 50 de ani. Multi, foarte multi, chiar au dus-o bine. Mult mai bine decat o duc acum. Aveau mancare, aveau casa, aveau loc de munca. Nu aveau dreptul sa plece, nu aveau televizor, nu aveau acces la informatie. Da' tu crezi ca pe Badea Ion aia il interesa/intereseaza? Informatia? Televizorul? Il interesa sa aibe ce baga la stomac si sa poata dormi linistit seara.

Multi regreta comunismul? De ce?

Numai pentru ca tu ignori lucrurile bune care s-au facut in comunism, nu inseamna ca nu au existat.

Si probabil ca acum iar o sa ma faci comunism. Toti cei care nu se pisa pe acest sistem pe care tu il urasti trebuie neaparat sa fie comunisti. La fel cum toti cei carora nu le plac legionarii sunt tradatori de tara, evrei sau comunisti.

Daca au avut timp de 50 de ani sula in coaste, de ce nu se razvratesc? Ce? Romanii sunt cumva masochisti?

Adica s-au razvratit ei in 89 dar acum nu se mai pot razvrati?

In 89, cei care au venit in strada, nu erau tot dupa 40 de ani de comunism? De ce au iesit in strada daca le era frica?

Nu ai logica aici.

Lasa. Nu iti doresc rau. Dar poate o sa ajungi si tu la greu vreodata si o sa vezi adevarata fata a romanului. Sa vedem daca o sa il mai tii atunci in palme.

Apropo:te consideram asemanator cu mine in gandire doar pe baza a ceea ce ai scris despre Steaua. Acolo ai aratat hotarare, darzenie si spirit. Evident, era doar o exceptie a gandirii tale.

Si acum nu arat tot hotarare, darzenie si spirit? Pai, ba arat, dar impotriva ta si a legionarilor. Si nu iti convine asta. Te mananca ca exista oameni pe lumea asta care au curajul sa iti arate ca nu ai dreptate.

Du-te, ridica poporul asta in brate si pupa-l in cur cat vrei tu de mult. Da' cand se va caca pe tine sa nu vii sa te plangi!

Eu unul sunt de parere ca nu poti rezolva o problema facandu-te ca nu o vezi.

Prietene, exagerezi.

Nu au fost ei terorizati timp de 50 de ani. Multi, foarte multi, chiar au dus-o bine. Mult mai bine decat o duc acum. Aveau mancare, aveau casa, aveau loc de munca. Nu aveau dreptul sa plece, nu aveau televizor, nu aveau acces la informatie. Da' tu crezi ca pe Badea Ion aia il interesa/intereseaza? Informatia? Televizorul? Il interesa sa aibe ce baga la stomac si sa poata dormi linistit seara.

A trañ ñntr-un acvariu cu mancare, odihna si distractñe la portie poti spune ca e a o duce bine?

Multi regreta comunismul? De ce?

Pentru ca sunt prea indoctrinati, maniñpulati, descurajati, ca sa mai poata realiza ca mai sñ sunt si variante decat alea care ññ sunt servite. Daca perioada comunista e sñngura cu care o poate pe compara pe asta, ce ar putea sa spuna?

A trañ ñntr-un acvariu cu mancare, odihna si distractñe la portie poti spune ca e a o duce bine?

Pentru tine, poate, nu, Sabine. Pentru altii poate ca da. De ce crezi ca toti trebuie sa gandeasca ca tine?

Pentru ca sunt prea indoctrinati, maniñpulati, descurajati, ca sa mai poata realiza ca mai sñ sunt si variante decat alea care ññ sunt servite. Daca perioada comunista e sñngura cu care o poate pe compara pe asta, ce ar putea sa spuna?

Cum e singura ba? Acum nu au acces la informatie? Acum nu vad cum e in exterior?

De ce plm romanii sunt singurii in situatia asta? De ce ungurii nu sufera ca noi? De ce polonezii nu sufera ca noi?

Ca pe aia ii iubesc evreii sau ce?

Tu nu vezi ca suntem singurii care ne plangem?

Nu vezi ca restu' toti fac in timp ce noi doar vorbim?

Ungaria e o tara de rahat, cu o populatie in scadere, o campie cu care sa te stergi la fund. Si pentru asta tot si-au facut 4 sau 6 autostrazi(nu mai tin minte). AUTOSTRAZI, ba! Nu campia turzii-gilau si alte drumuri de 20-30 de km.

Cand l-au votat pe basescu, l-au votat pentru ca nu voiau sa ajunga pesedeul la putere.

Aia care au votat pesedeul, au votat ca sa nu ajunga pedeleul la putere.

Bai, e vina mea ca in tara asta sunt cel putin 10 milioane de monumente alte prostiei?

Daca nu voiau ei sa ajunga unul sau altul la putere, de ce mortii lor nu l-au votat pe Crin?

Cu ce plm e mai bun geoana ca si crin? Sau cu ce e mai bun basescu ca Crin?