MoWeed

Miscarea Legionara

1,738 posts in this topic

Deci Adrian e huligan :))))

Stanici de ce sa inceteze? Eu daca eram cu un camarad si ma lasa la o bataie sa mi-o iau pe cocoasa il bateam dupa de ii rupeam piciorusele. Mi se pare corect sa il traga de ureche pe oricare a fugit, poate asa respectivul se va ambitiona si data viitoare va face ce zic toti mereu dar putini fac, sa nu fuga. Asta pur teoretic desigu, ca eu sunt o persoana pasnica !!

A da si ontopic ma bucur ca ai dat exemplul cu jandarmul !! Acoperi si cazul Manciu. **** jandarmeria

Edited by Robert Aeroth

Deci Adrian e huligan :))))

Stanici de ce sa inceteze? Eu daca eram cu un camarad si ma lasa la o bataie sa mi-o iau pe cocoasa il bateam dupa de ii rupeam piciorusele. Mi se pare corect sa il traga de ureche pe oricare a fugit, poate asa respectivul se va ambitiona si data viitoare va face ce zic toti mereu dar putini fac, sa nu fuga. Asta pur teoretic desigu, ca eu sunt o persoana pasnica !!

A da si ontopic ma bucur ca ai dat exemplul cu jandarmul !! Acoperi si cazul Manciu. **** jandarmeria

Roberte, las-o balta ca nu stii relatia dintre cei doi, nu stii mai nimic. Ideea e ca incercarea lui Adrian de folosire ca argument a fazei in aceasta discutie devine plictisitoare. Si reprosurile se fac in privat, nu se spala rufele in public, nu suntem ciori.

Ce se intampla intre doi prieteni ramane acolo si in niciun caz nu tine loc de argument intr-o dezbatere pe idei.

Ce tot aveti cu Adrian? :) a repetat cu obstinatie doua idei:

1. "Pericolul evreiesc"a fost unul imaginar, produs (probabil) al unor minti indoctrinate de un patriotism exacerbat.

2. Miscarea Legionara a legiferat violenta prin asasinatele politice comise. Indiferent de antecedentele asasinatelor, crima nu are scuza, nu raspunzi la un omor cu altul.

Asta nu inseamna ca n-are o traire romaneasca sau ca a fost indoctrinat de comunisti, pur si simplu priveste fenomenul legionar dintr-o alta perspectiva.

@Adrian

daca ratiunea iti dicteaza sa fugi, ai fugit. Tu teme-te de ziua in care nu-ti mai e teama de nimic :))

Edited by dee

Stanici

Ingustule. Daca ii dai un scaun in cap unui jeg jandarm ca te gazeaza si iti rupe cocoasa tie si tovarasilor tai fara motiv, esti in razboi cu statul, ma?

Da. Si daca te prinde faci puscarie. Ce altceva mai doresti sa stii?

Cat despre faza cu lazio, nu am fost eu zmeu, a fost el un cacacios care a fugit cand era nevoie de el. Mai ales ca in privat era foarte razboinic. Chiar m-a certat odata, ca noi suntem de rahat, ca nu intram pe teren la fel ca si cainii, sa oprim meciuri si din alea. Pai, cu cine sa intru in tere, frate? Cu baiatu' care in momentul in care eu intru pe teren el iasa din stadion?

De cand e atac la persoana ca arat adevarata fata a unui om? Am zis despre el lucruri neadevarate? Sa nege, daca poate. Fizic era cel mai mare dintre noi atunci. Si macar daca-ar fi stat cu noi dupa meci. Dar el s-a dus la primul bijnitar si si-a luat bilet la tribuna, intre ceferisti, ca sa poata vedea meciul. Ca il durea in penis de restu', de Steaua, de stelisti, de tot.

E frumos sa te dai mare ca esti stelist, sa mergi cu oameni mai multi pe strada si sa te porti ca un huligan, sa vandalizezi tomberoane si sa urli sau sa faci poze ca sa te vada prietenii pe facebook cat esti de ultras. Dar cand vine vorba sa arati ceva, atunci nu mai esti stelist adevarat, esti doar simpatizant.

Il rog frumos pe Lazio sa nege treburile astea si sa arate unde a fost atac la persoana. Ce neadevar am spus eu aici despre el?

Mihai

Eu eram prieten cu Lazio. Din vorbele lui, el nu era prieten cu mine. In cel mai bun caz s-a folosit de mine si de restul baietilor din Cluj pentru bilete si protectie.

p.s.

Nu am luat-o noi asa de tare atunci, stati voi linistiti. Si oricum baietii aia au fost gasiti si "rasplatiti" ulterior. Ce m-a suparat pe mine a fost faptul ca lazio e un om fals si ca, dupa ce a fugit ca un fricos, a mai avut curajul sa vina aici si sa isi dea aere de erou, sa vorbeasca despre curaj si alte treburi cand el nici nu stie cu ce se mananca aia. Mult timp baiatul m-a rugat sa nu spun pe site care e varsta lui adevarata, ca sa se poata trage de sireturi cu oamenii mai mari la varsta. E un om fals, atat!

Greenyes

Eu inca sper ca intr-o zi, daca chiar ai ceva traire romaneasca in tine, sa te trezesti din somnul in care iti duci viata pana acum.

Ziceai ca eu sunt becalist. Tocmai ai dat dovada de faptul ca tu te incadrezi, prietene, in categoria aia.

Explica-mi si mie, daca nu sunt legionar nu sunt roman, nu am traire romaneasca in mine?

De ce doar legionarii sunt romani adevarati? Pentru ca au omorat batrani prin paduri? Interesant.

Nu degeaba a ales Gigi partidul asta ca sursa de inspiratie.

Vezi ca mai exista si alta realitate nu numai cea creata de comunisti.

Din pacate pentru tine, realitatea creata de comunisti nu e sursa mea de inspiratie. Tot din pacate pentru tine, realitatea creata de legionari e la fel de falsa ca cea creata de comunisti. Si tu din ea te inspiri. Asa ca, inainte sa imi dai mie sfaturi in privinta scoaterii paiului din ochi, poate ai vrea sa vezi prajina din ochii tai.

Sa inteleg ca pentru tine basescu, patriciu, vantu, ilici, roman, brucan si toata sleahta adunata din esaloanele 2 3 4 ale comunismului, adica aia care au distrus fiinta neamului romanesc, aia care au vanat mii de romani prin munti - multi dinte ei fiind legionari, Ion Gavrila Ogaranu iti spune ceva???- si care inca sufoca neamul asta is ROMANI?????

Nu zic ca nu. Dar in afara de blogurile legionare tu ai alte dovezi cum ca aia fac ce zici tu?

Care legionari prin munti, prietene? Ca aia daca au fost o mana. Nu mai exagera tu cu din astea, ca nu suntem incompetenti sa nu stim despre ce e vorba. Si iar te intreb, esti tu vreun cavaler jedi sau vreun semizeu sa intelegi trairile oamenilor?

Iti aduc aminte ca romanii au fost si sunt un neam de naspeti(ca sa nu zic altceva), care si-au omorat conducatorii, care niciodata nu au fost uniti, care au furat si au mintit si intotdeauna au avut o mentalitate de loseri. Toti baietii pe care i-ai enumerat tu s-ar putea sa fie reprezentativi pentru poporul roman, popor despre care tu crezi ca e urmas al zeilor.

Casca ochii si vezi realitatea! Da'nu realitatea legionara.

cine e nascut in Romania e IMEDIAT ROMAN

Da, prietene, cine e nascut in Romania e imediat roman. Ca nu decizi tu cine e roman si cine nu e. Asa cum nu decid eu cine e stelist si cine nu e. De aia accept faptul ca exista printre noi si ratati care il iubesc pe Gigi si si oameni indiferenti pentru care Steaua e un mod de a se relaxa.

Inca o data demonstrezi atitudinea antidemocratica a miscarii tale preafrumoase. Nu tu decizi pentru altii. Ei decid pentu ei. Nu tu decizi ce caracteristici trebuie sa am ca sa fiu roman.

Dormi in pace, "statul" vegheaza pentru linistea ta, sa nu cumva sa iesi de pe traiectoria impusa de ei, ca doar ei vrea binele la bobor, nu este rai!!!!!

Ca sa fii ironic ar trebui intai sa ai o minte deschisa, nu sa fii indoctrinat si sa iei drept adevar suprem tot ce scrie pe niste bloguri si tot ce scriu unii in niste carti in care baga tot felul de bullshituri gen: "Antonescu a colaborat cu comunistii impotriva legionarilor " sau "traian boieru a fugit la berlin si la moscova in acelasi timp" sau "toti cei care au facut rau miscarii legionare erau agenti sovietici" - de parca URSS-ul nu avea probleme mai mari ca miscarea legionara din Romania.

Edited by Adrian

Ah trebuie sa merg odata in Cluj sa beau cafeaua aia cu Dee si sa il intalnesc pe Adrian. Stie careva cat e dus intors pana in Cluj? Hai ca vreau sa ii pun si sa imi arate orasu :D

Robert

Lazio, pustiule, mictule, infantule, degeaba imi dai 1500 de surse daca toate vin de la bloguri legionare si oameni care doar asta zic toata ziua. Poate tu nu intelegi ce inseamna surse distincte. Nu e problema. Mai ai timp sa inveti pana cresti mare.

Bine ca imi dai citate din Cristoiu, care e un mare om, mare caracter, care ieri il injura pe base si azi ii da pupe la fundulet. Tot din astia sa dai citate, ca e bine. Mai ales daca sunt si simpatizanti ai legionarilor, cum e cristoiu.

Aoleu. Sa mori tu!

Adica cea mai mare ticalosie a acelor timpuri a fost uciderea a 14 ucigasi?

Saracu' Iorga, inseamna ca el a murit de moarte naturala.

Asta arata cat de slab pregatit esti.

Stii cati s-ar fi sacrificat?

Toti aia care nu au fugit din tara imediat dupa razboi. Ei stiau ca o sa vina comunistii la putere si totusi au ramas, nu au fugit ca eroii legionari.

Vrei sa-ti dau cateva nume? L-am zis deja pe Coposu. Da' probabil tu nu stii cine e ala. Ca, desi a suferit timp de 17 ani in inchisorile comuniste, fiind supus la multe abuzuri, nu era legionar. Sigur nu ai citit despre el. ;)

Si ca el mai erau multi. Si majoritatea nu erau legionari. Da' naspa. Aia nu erau martiri ca nu vrei tu sa fie.

Martir e numa' ala care ii uraste pe evrei si care e dispus sa omoare ministrii ca sa ajunga la putere.

Daca tot ne-ai spus ca miscarea legionara a fost interzisa, de ce nu ne spui si de ce a fost interzisa?

De ce nu amintesti ciocnirile dese dintre legionari si comunisti? De ce?

Pentru ca despre astea probabil ca nu stii. Nu stii ca se intalneau si si-o dadeau.

Pai, astia trebuiau lasati sa umble liberi prin tara?

1. Nicio sursă NU era legionara ABSOLUT NICI UNA. Nici Lavric, nici Siguranta, nici A. Calinescu sau Carol nu erau, nici academicienii nu sunt. Ei au relatat Adevarul Istoric( Încă e si "mai" de necontestat, tinand cont că e vorba de dusmani feroce ai Miscarii).

TU NU ADUCI NICIUN ARGUMENT. EȘTI UN MINCINOS FĂ‚RĂ‚ EGAL!

Se turteste Pamantul cu stilul tau de A PROPAGA MINCIUNA CU ATÂTA FURIE ȘI NERUȘINARE, uită-te cat a scris Mihai, cate carti, surse, cat au scris ceilalti, iar tu doar negi. Atata stii: să minti. O SURSĂ‚ nu prezinti, doar noi aratam , demonstram. Dacă tu ai avea dreptate, ar trebui să ningă in mijlocul lui iulie!

2. Nu am spus că nu au suferit liberalii, ori țăranistii, din nou observam un tertip de fsnist pentru a distrage atentia de la chestiunile importante. FANDEZI SOFISTIC, ESCHIVEZI PANICARD.

Am spus doar că in arhivele acestei țări, pe cifre exacte, s-a observat că 2/3 din detinuti erau legionari.

Cealaltă treime, bineinteles, liberali, țăranisti. Continuă să minti.

3.Cristoiu citea rapoartele Sigurantei. Nu comentez concluziile, parerile lui, ci INFORMAȚIILE DATE PE POST, CARE ERAU SCRISE DE SIGURANȚĂ‚. Dar Siguranta era legionara, stiu.

4." De ce nu amintesti ciocnirile dese dintre legionari si comunisti? De ce?" ce comunisti in Romania, mincinosule? Fsnist manipulat ce esti

au fost 600 de comunisti cu totii in Romania, bagati la zdup prin legea Marzescu,in 23. CU CINE SĂ‚ SE BATĂ‚ LEGIONARII, DEZINFORMATORULE?

Citeste ce a pus Bellu Zilber(evreu comunist) despre comunistii din Romania, cum zbierau ei că Romania e ultimul stat imperalist( ca să trimită Basarabia in Urss, fapt implinit mai tarziu), cum erau 90% evrei si unguri revizionisti, elevi corigenti, femei bovarice, someri, betivani, etc. Repet, un om dintre ei recunoaste asta, după ce a fugit din Romania in State!

5 . "Adica cea mai mare ticalosie a acelor timpuri a fost uciderea a 14 ucigasi? " Niciunul nu a fost ucigas

Asa stiu democratii si liberalii să repsecte drepturile omului. Să ucidă cu cruzime, să omoare sute de legionari prin STRANGULARE. Să atingă DEMENȚA UCIDERII, să aibă pasiunea uciderii. Să iși "spele pacatele" ucigand legionarii, să crească-n rang după gradul de tortură mefistofelică folosită!Să toarne acid sulfuric, să-i bată in talpi, să scuipe, să injure, să le smulgă pleaopele celor care nu sunt ca ei!

si nu mai bagateliza, DEZINFORMATORULE, nu mai MINȚI! Într-o singură noapte au fost ucisi 255 legionari. ÎNTR-O SINGURĂ‚ NOAPTE democratii au facut de 7 ori mai multe crime decat legionarii in intreaga lor istorie. Și tto legionarii sunt criminali si liberalii si taranistii corecti.

255 plus aia 13, plus 20, plus multi altii(numar necunoscut după asasinarea lui Armand)

6."Robert

Ce politica visezi tu la ungurii secesionisti? Aia nu vreau politica." Agramatule!

7." Pai, cu cine sa intru in tere, frate? Cu baiatu' care in momentul in care eu intru pe teren el iasa din stadion?" Agramatule! Habar nu ai de gramatica din clasa a 6.a

8."Dar el s-a dus la primul bijnitar si si-a luat bilet la tribuna, intre ceferisti, ca sa poata vedea meciul. Ca il durea in penis de restu', de Steaua, de stelisti, de tot."

Am stat la Peluza, poate confirma un prieten , din Bucuresti. Acesta se numeste andyro, regret că trebuie să-l aduc in discutie, dar cu mincinosi ca tine nu se poate. Ei au intrat prin minutul 40 al meciului. TOTUL se poate confirma.

CUM POȚI SĂ‚ MINȚI ÎN HALUL Ă‚STA CÂND MĂ‚ VEDEAI PE STADION LÂNGĂ‚ TINE CUM CÂNT, CUM VORBESC, CÂND TE HOLBAI LA MINE? CE MAI POȚI INVENTA?

La Al doilea meci, tu ai intrat, nu ai intrat. E problema ta. Dar eu am martori ca am fost in peluza la Steaua!

Nu am fost in viata vietii mele in tribuna franarilor, doar la meciurile cu Steaua in secotrul rezervat stelistilor. Am martori, mincinosule!

MIN-CI-NO-SU-LE!

9. "E frumos sa te dai mare ca esti stelist, sa mergi cu oameni mai multi pe strada si sa te porti ca un huligan, sa vandalizezi tomberoane si sa urli sau sa faci poze ca sa te vada prietenii pe facebook cat esti de ultras."

Nu m/am purtat ca un huligan.

Nu am vandalizat niciun tomberon.

Nu mi-am facut nici macar o poza

NU am facebook, nu am avut facebook, nu am avut hi5, myspace, ori orice altceva.

E incredibil ce poti spune, am inlemnit citindu-te. E ceva in mod ineluctabil legat de tine sia sta este minciuna. Deja nu te mai invinovățesc, ci mi-e milă de tine.

la tine Minciuna e deja ceva patologic, serios, mă ingrijorez, ai nevoie urgentă de un doctor. Esti cel mai mare inventator pe care-l cunosc.

10."Eu eram prieten cu Lazio. Din vorbele lui, el nu era prieten cu mine. In cel mai bun caz s-a folosit de mine si de restul baietilor din Cluj pentru bilete si protectie."

Ce protectie, cand la primul meci am venit direct sus, in Gruia. Pe ce traseu să fi avut protectie?

La al doilea meci nu am stat, fiind, repet, cel mai mic de acolo. 20 de prieteni ti-au plecat Adriane. 20 de cavaleri. Toti erati prieteni la catarama in afară de mine. Dar eu port toată vina?

11."Nu am luat-o noi asa de tare atunci, stati voi linistiti. Si oricum baietii aia au fost gasiti si "rasplatiti" ulterior"

nu a fost rasplatit nimeni din galeria care ne-a atacat, vă pot spune 100%. E inc-o minciună clara Dacă se va merge pană intr-acolo, se poate pune in contact Adrian cu baietii care au participat acolo. Oricum, nu a fost rasplatit nimeni, zmeule.

12." ca sa se poata trage de sireturi cu oamenii mai mari la varsta"

Pur si simplu nu contează biografia, varsta cand dezbati o idee, ci ceea ce spui, logica, sursele, cartile, Adevarul. Asta este, sunt mai mic cu 6, 7 ani decat voi, n-o să mă spanzur că nu sunt nascut inainte de 89, ar fi chiar culmea. Atata stii, să ataci persoana, nu ai citit o carte de istorie de cand esti!

Concluzie: tot ce am spus noi este probat, rasprobat, de legionari, de nelegionari si de antilegionari, de academicieni, in carti, interviuri, documente.

Adrian doar coloportează cu nesaț minciuni meteorice.

Astept să vad ce mai poti inventa.

@Adrian, SS Lazio

Deveniti deja obositori cu discutiile despre incidentul acela. Aceste discutii sunt off-topic. Va rog frumos incetati.

Motto: "Care legionari prin munti, prietene? Ca aia daca au fost o mana. Nu mai exagera tu cu din astea, ca nu suntem incompetenti sa nu stim despre ce e vorba."

Timp de aproape 12 ani (1946-1958), luptatorii anticomunisti retrasi in sustinuti de populatia satelor din imprejurimi, au rezistat eroic atacurilor trupelor de Securitate.

In această luptă au fost implicati zeci de mii de oameni. Majoritatea au cazut in luptă sau au fost condamnati la moartesi executati. Locuitorii satelor de la poalele muntilor, care ii ajutausi ii aprovizionau cu alimente, cind nu au fost executati, au umplut inchisorilesi lagarele de exterminare.

Autorul, Cicerone Ionitoiu, in prezent vicepresedinte al Partidului National Țăranesc Crestin Democrat, a memorat evenimente, nume, localități si intimplari. Le-a memorat si apoi, după multi ani, le-a consemnat asa cum i-au fost povestite de cei pe care i-a intilnit in inchisorisi lagare. În ultimii ani, cu ocazia calatoriilor facute intara le-a completat cu noi date incredintate de supravietuitori.

Timpul nu i-a ingaduit o stilizare mai ingrijita nici o sistematizare mai adecvată a materialului strins.

Împrejurarile au facut posibile eventuale erori asupra denumirii unor localități, anumelor unor persoanesi chiar a modului cumsi-au pierdut viata.

Vom fi recunoscatori cititorilor care, in cunostință de cauza ne vor semnala eventualele inadvertente, pentru a fi corectate intr-o editie ulterioara

Desigur, cele relatate in această carte nu reprezintă decit o mică pane din epopeea rezistentei armate anticomuniste din muntii Romaniei.

Dar, asa cum a scris marele Alexandr Soljenițin, ca să cunosti gustul apei de mare nu e nevoie să bei toată marea, este de ajuns si o sorbitura

Citat din cartea "Rezistenta anticomunistă din muntii Romaniei,1946 - 1958"

"Toti aia care nu au fugit din tara imediat dupa razboi. Ei stiau ca o sa vina comunistii la putere si totusi au ramas, nu au fugit ca eroii legionari"

Mai mult, folosindu-se de noua institutie represivă “ Securitatea “ regimul comunist a trecut la o vanatoare fară precedent a legionarilor, majoritatea acestora fiind arestati si internati in colonii de munca lagare sau puscarii.

În acest mediu, fruntasii legionari au considerat, după modelul organizarii conspirative a PCR din inchisorile burgheze, că vor putea conserva si intari miscarea lor asigurand o mai mare coeziune intre membri pe baza unei noi motivatii ideologice comune, de esență anticomunistă si prin coordonarea unor actiuni care să submineze consolidarea regimului comunist in Romania (rezistență la colectivizare, sabotaje, ultragierea autorităților comuniste etc.).

Cu toate acestea, datorită regimului extrem de dur aplicat legionarilor in locurile de detentie (intre anii 1950-1953), nu numai că această strategie s-a soldat cu un mare esec dar o bună parte a legionarilor din inchisori au clacat fizic si psihic.

Ca urmare, intre anii 1955-1960, activitatea legionara in forme subversive, a trecut printr-o fază de restrangere si pierdere masivă a cadrelor. Ea nu a incetat totusi, fiind continuată atat in penitenciare, colonii de muncă cat si in afara lor.

Liviu Taranu, Consideratii asupra evolutiei Miscarii Legionare

Edited by Mihai

Mihai, principala acuzatie adusa de comunisti inamicilor regimului era ca acestia apartineau Miscarii Legionare. E naiv sa consideri ca 2/3 din cei incarcerati erau legionari, cand mai toti primisera aceasta titulatura, in cele mai multe dintre cazuri lipsita de sens. La fel sunt si cei care au luptat in munti: erau vanati pe motiv ca devenisera coloana a cincea a fascismului occidental, ca fusesera trimisi de CIA si de Sima in tara pentru a readuce Miscarea Legionara la putere si alte asemenea aberatii. La procesul lui Iuliu Maniu, de exemplu, acuzatiile de legionarism au fost printre cele mai importante: un istoric care nu ar fi avut acces la documente istorice din perioada interbelica ar fi putut crede ca nu Codreanu, ci Iuliu Maniu a fost adevaratul conducator al Miscarii.

Hai sa dau si un bonus, o declaratie de-a lui Maniu de la proces. "Nu am promovat nici un legionar in conducerea partidului, asemenea elemente se gasesc in Partidul Comunist"

Sa stii ca acuzatia de legionarism a lui Maniu avea ceva in spate mai mult decat aberatiile comuniste. In perioada imediat urmatoare lui 23 august, un grup de legionari sub conducerea lui Horia Comaniciu au trecut la PNT, tocmai datorita vechiului pact dintre Codreanu si Maniu.

Mai mult, Maniu s-a folosit de influenta acelui grup pentru a crea o "presiune a strazii" in acele momente, intr-o incercare disperata de a arata occidentului ca partidele democratice au sustinerea populara, nu comunistii.

De altfel, in unele cercuri legionare s-a acreditat ideea ca CZ Codreanu l-a desemnat drept liderul de urmat daca elita Miscarii este eliminata fizic. Am citit asta, dar nu am la indemana sursa, sunt la munca....

Sa nu uitam ca in Circularile lui Codreanu( o parte sunt postate mai in urma pe acest forum) sunt foarte multe referiri la Maniu, caracterizat mereu drept un patriot si un om de onoare...

In ceea ce priveste cei trimisi de Sima si americani, ei chiar au existat ( in numar de 13) si au fost parasutati. Actiunea s-a facut cu ajutorul NATO, ea avand loc simultan si-n alte tari comuniste: Albania, Grecia, Bulgaria...

Faptul ca singurii care au acceptat colaborarea cu occidentalii au fost legionarii din exil a intarit ideea comunistilor ca toti luptatorii anti-comunisti erau legionari.

E adevarat ca nu toti detinutii politici erau legionari, dar cred ca erau jumate-jumate, respectiv 50% legionari, 50 restul. Toti cei care au rezistat in acel infern, INDIFERENT DE CULOAREA POLITICA SUNT EROI!

Din pacate, ceva a rezistat din propaganda comunista: stampila de "fascist" care era pusa "dusmanilor poporului"...utilizata din plin si azi.

Mihai

Si sa inteleg ca toti acei luptatori anticomunisti erau legionari?

E super ma cum va place voua sa exagerati.

Cine nu e legionar, nu poate sa fie roman. Toti luptatorii anticomunisti sunt legionari. De unde toate absoluturile astea?

Explicati-mi si mie, sa inteleg. Sunt cumva legionarii o rasa superioara sau ce?

Eu inca astept sa imi explice greenyes ce superputeri are el de cunoaste trairile oamenilor, de poate sa stie cine e roman si cine nu e.

Lazio

Ia uitati ba, ce poate baiatul asta:

Niciunul nu a fost ucigas

Sa mori tu ca nici unul nu a fost ucigas!

Unde ai citit asta? Pe ce blog? Mai informeaza-te.

Incepand cu liderul grupului, adica cu cornelica, toti aia inchisi acolo erau ucigasi. Cauta bine si poate ca vei afla pe cine au omorat si cand.

Folosesti cuvinte mari ca sa impresionezi, cand tu esti un micut. Foarte bine. Problema e ca nu spui nimic.

1. Nicio sursă NU era legionara ABSOLUT NICI UNA. Nici Lavric, nici Siguranta, nici A. Calinescu sau Carol nu erau, nici academicienii nu sunt. Ei au relatat Adevarul Istoric( Încă e si "mai" de necontestat, tinand cont că e vorba de dusmani feroce ai Miscarii).

TU NU ADUCI NICIUN ARGUMENT. EȘTI UN MINCINOS FĂ‚RĂ‚ EGAL!

Fara egal? Cum sa fiu mincinos fara egal cand tu ma intreci? Dar nu-i asta problema. Sa discutam despre sursele voastre frumoase. Adica acele surse care se bat cap in cap.

Mai stii aia cu Traian Boieru? Inca nu m-ati lamurit. Unde a fugit ala? La moscova sau la berlin?

Sursele voastre de incredere ar trebui sa stie adevaratul raspuns.

Cauta in arhivele Sigurantei daca nu. Vei gasi acolo tot ce cauti. Dar s-ar putea sa nu-ti placa. S-ar putea sa citesti despre legionari ca erau instabili, ca erau violenti, ca era doar gura de ei.

Si inca ceva, Adevarul e copilul lui Bercea Mondialu' de tot ii pui litera mare?

Nu am spus că nu au suferit liberalii, ori țăranistii, din nou observam un tertip de fsnist pentru a distrage atentia de la chestiunile importante. FANDEZI SOFISTIC, ESCHIVEZI PANICARD.

Bai, baiatule, tu suferi de basism. Cum nu ai spus de liberali si taranisti cand ai strigat sus si tare, adica cu litera mare, ca aia nu s-ar fi sacrificat niciodata pentru o idee, pentru tara. Acum recunosti ca s-au sacrificat?

Hotaraste-te, bai, baiatule, ca sa nu mai avem iar discutii gen "traian boieru", ca ma plictisesc.

Uite, iti amintesc:

ACESTA ESTE MARTIRAJ, ADRIANE:

CÂȚI OAMENI DIN PNL S-AR FI SACRIFICAT PENTRU O IDEE, PENTRU UN CREZ, PENTRU O MIȘCARE?

CÂȚI s-ar fi luptat cu toate partidele, toti politicienii, toate fortele de represiune_

CÂȚI AR FI FOST FIDELI PROPRIILOR OAMENI IDNIFERENT DE CIRCUMSTANtE?

Daca as fi si eu un om mic, ca tine, m-as lua si eu acum de gramatica ta. Dar, avand in vedere ca nu ma intereseaza forma, ci doar ideea, am zis ca e mai bine sa pun greselile astea pe seama orei avansate. Ca, probabil, era trecut de ora ta de culcare cand ai scris alea. Tu m-ai luat imediat la 11 metri, desi cele 2 greseli facute de mine au fost facute la 1 dimineata, dupa 12 ore de munca. Da' e normal sa faci tu asta. Ca doar tu esti curajos doar din gura.

Edited by MoWeed

E adevarat ca nu toti detinutii politici erau legionari, dar cred ca erau jumate-jumate, respectiv 50% legionari, 50 restul. Toti cei care au rezistat in acel infern, INDIFERENT DE CULOAREA POLITICA SUNT EROI!

Mihai, iar va dati singuri cu firma-n cap.

Mai sus, tocmai ce a scris Lazio ca 2/3 din detinuti erau legionari. Acum tu ne spui ca doar 50%.

Daca ne punem sa cercetam poate ajungem la un numar mai mic. Nu ca ar conta.

Mie imi place ca tot mai mult se vede cum legionarii l-au influentat pe ne-a djidji.

De la 66%, la 50% e ca de la 200-300 la 400-500 sau cum mai zicea ne-a :))

Hai sa lamuresc si eu unele lucruri pentru ca din ce observ s-a ajuns prea departe, iar tonul discutiilor nu este deloc amical din contra, insultator pe alocuri.

1. faptul ca cineva a spus ca Boeru a plecat la Moscova si altul la Berlin, nu este relvant in dicuta despre ML unul din cei 2 a fost prost informat/nu a stiut despre situatia in cauza, a anatemiza pentru lucrul acesta, toti simpatizantii si toata miscarea este deplasat, faptul ca cineva nu stie unele lucruri nu are nicio relevanta fata de cum stau acestea in realitate, sau ca aceia incearca sa ascunda ceva.

2. greselile gramaticale, in principiu nu sunt importante intr-o discutie/dezbatere cand sunt facute din motive evidente (graba, neatentie etc) si chiar daca, importanta este ideea in cauza, nu un acord, o conjugare, un participiu, am inteles oricum ideea respectiva nu suntem la stilistica si morfologie.

3. sa spui ca Miscarea era pe intregul antisemita si numai stiu cum, e exagerat, in niciun document nu era specificat evreii ca tinta, ca trebuie sa se faca ceva impotriva lor, ori in Germania lucrurile stau exact invers.

4. pe de alta parte, antisemitismul romanesc exista inainte de cel din Germania lui Hitler, se inscria in linia antisemitismului european in anii 1870, era un fenomen social, inculdea toata clasa politica, iar cand "europa" ne-a impus sa dam cetatenia romana si evreilor a fost o opozitie vehementa din partea romanilor.

5. nu legiunea a adus antisemitismul in Romania, el exista si dupa cum s-a spus de atatea ori, nu insemna eliminarea lor fizica, era mai mult o opozite fata de ceea ce aduceau evreii, o incercare de limitare a prezentei lor in activitatile societatii

6. ca cineva spune ca erau 50% legionari intre luptatorii anticomunisti, iar altcineva70% iarasi este putin lipist de importanta, in primul rand ca nu exista o statistica oficiala acestor fapte, este greu de spus cati au luptat in munti si din ce partide fac parte, dar ca lucru cert, chiar daca va place sau nu majoritatea luptatorilor au fost legionari sau simpatizanti ai miscarii, inclusiv ajutoare.

7. faptul ca cineva colabora cu comunistii dupa ce era torturat si supus la tot felul de suplicii, nu cred ca mai are rost sa comentam, dar trebuie comentat pe larg atunci cand tu de buna voie alegeai sa te inrolezi in partid doar pentru avantaje si pentru ca ei erau atunci cei care decideau totul,

8. cand esti dezumanizat nu stiu cat mai conteaza ideologia, faptul ca multi nu au rezistat torturii si brutalitatilor comuniste nu este ca nu au fost 100% adepti ai ideologiei respective

LRP

1. faptul ca cineva a spus ca Boeru a plecat la Moscova si altul la Berlin, nu este relvant in dicuta despre ML unul din cei 2 a fost prost informat/nu a stiut despre situatia in cauza, a anatemiza pentru lucrul acesta, toti simpatizantii si toata miscarea este deplasat, faptul ca cineva nu stie unele lucruri nu are nicio relevanta fata de cum stau acestea in realitate, sau ca aceia incearca sa ascunda ceva.

Da, dar amandoi sustin ca au fost bine informati, aici e problema. Nu pot avea amandoi dreptate.

Iar eu cred ca e destul de important acest aspect, pentru ca arata ca foarte multe lucruri sunt exagerate pentru a spala imaginea miscarii legionare.

Exact ca exagerarea cum ca Antonescu a lucrat cu comunistii impotriva legionarilor. Asta mi se pare o aberatie incredibil de mare dar multi legionari sustin sus si tare ca e adevarat.

3. sa spui ca Miscarea era pe intregul antisemita si numai stiu cum, e exagerat, in niciun document nu era specificat evreii ca tinta, ca trebuie sa se faca ceva impotriva lor, ori in Germania lucrurile stau exact invers.

Haideti sa nu mai incercam sa ascundem adevarul. Antimsemitismul a fost o parte importanta a miscarii legionare. Sa nu uitam ca ei au cerut limitarea locurilor in facultati pentru evrei, adica pentru romanii cu religie iudaica.

4. pe de alta parte, antisemitismul romanesc exista inainte de cel din Germania lui Hitler, se inscria in linia antisemitismului european in anii 1870, era un fenomen social, inculdea toata clasa politica, iar cand "europa" ne-a impus sa dam cetatenia romana si evreilor a fost o opozitie vehementa din partea romanilor.

Europa a fost antisemita din momentul in care religia crestina a devenit religia dominanta.

5. nu legiunea a adus antisemitismul in Romania, el exista si dupa cum s-a spus de atatea ori, nu insemna eliminarea lor fizica, era mai mult o opozite fata de ceea ce aduceau evreii, o incercare de limitare a prezentei lor in activitatile societatii

Adica o incercare de limitare a activitatii unei minoritati religioase. O prostie.

6. ca cineva spune ca erau 50% legionari intre luptatorii anticomunisti, iar altcineva70% iarasi este putin lipist de importanta, in primul rand ca nu exista o statistica oficiala acestor fapte, este greu de spus cati au luptat in munti si din ce partide fac parte, dar ca lucru cert, chiar daca va place sau nu majoritatea luptatorilor au fost legionari sau simpatizanti ai miscarii, inclusiv ajutoare.

Asta iar nu inteleg. Adica nu exista o statistica oficiala dar stii tu cu siguranta ca majoritatea erau simpatizanti ai miscarii legionare. Cum vine asta?

De unde stii ca nu erau simpatizanti ai pnl-ului? Sau poate erau ai taranistilor.

Desi nu prea stiti nimic despre respectivele grupari, le-ati atribuit repede camasile verzi.

8. cand esti dezumanizat nu stiu cat mai conteaza ideologia, faptul ca multi nu au rezistat torturii si brutalitatilor comuniste nu este ca nu au fost 100% adepti ai ideologiei respective

Cum comentezi insa faptul ca multi legionari au trecut la comunisti imediat dupa razboi? Fara torturi, fara dezumanizari.

Legat de acuzele aduse Parinteleui Iustin Parvu. Sursa: http://eufrosin.wordpress.com/

Un raspuns genial la o dejectie dementă:

Posted on 25 februarie, 2011 by eufrosin

În urma acuzelor aduse recent bisericii ortodoxe de catre vrajmasii Lui Dumnezeu, cateva lamuriri se cer facute. Cum idiotenia lor congenitală nu ii lasă pe acestia să inteleagă adevarul, acest mesaj nu li se adresează lor, ci noua celor ce pricepem cine e piatra de hotar a neamului romanesc si care este motivul acestui spurcat atac la adresa noului Israel, adică a noastra a romanilor ortodocsi.

Parintele Eftimie Mitra, ripostează cu intreg geniul acestui neam de daci crestinati de catre insusi intaiul chemat, Sfantul Apostol Andrei. Iar celor Ce-l urasc pe Hsritos, doar o avertizare: sfarssitul vostru vine curand!

- Cum vedeti aparitia unei emisiuni la televiziune in care parintele Iustin Parvu este acuzat ca a fost legionar.

- Nu stiu despre ce e vorba ca nu ma uit la televizor. E normal sa il acuze de acest lucru deoarece nici comunistii si nici capitalistii nu au aprobat existenta unei miscari nationaliste in Romania. Tocmai din acest motiv in manualele scolare, atat cele din perioada comunista cat si cele de azi, din capitalism, legionarii sunt prezentati ca si niste raufacatori. Aceasta este politica. Probabil ca daca nationalistii ar fi la guvernarea Romaniei ar scrie in manualele scolare acelasi lucru despre comunisti sau capitalisti. Televiziunea sau massmedia in general se conformeaza curentelor de la putere, altfel nu ar fi capabile sa existe si sa reziste mult timp dupa infiintare.

- Cum vedeti existenta legionarilor in Romania?

- Nicicum pentru ca ei nu mai exista. Sunt doar acei batrani care mai supravietuiesc si de la care aflam o alta istorie decat ceea ce ne ofera sistemul. Marturiile supravietuitorilor se bat cap in cap cu ceea ce suntem invatati in scoli. Aceasta e un capitol de istorie pe care il gasim in literatura bisericeasca atunci cand citim despre jertfele celor inchisi atat de capitalisti inainte de 1948 cat si de comunisti dupa venirea lor la putere cum e si cazul lui Valeriu Gafencu, Ioan Ianolide si altii despre care se pot gasi in carti.

Poate ca nu ar strica sa reinvie acest spirit, dar nu-i cine. In acesti batrani vad chipul adevaratilor legionari, oameni care au suferit si s-au jertfit pentru neam si Biserica. Astia, tineri de azi, multi sunt doar niste galagiosi. Cel putin asa ii vad din punctul meu de vedere.

- Legionarii sunt prezentati niste razvratiti

- Probabil ca asa si este dar impotriva cui sunt razvratiti? Impotriva lui Hristos? Nu, in nici un caz. Mai degraba s-au razvratit impotriva unor sisteme si curente politice si ideologice care l-au eliminat pe Hristos din gandirea si simtamintele omenirii, din vata individului dar si a societatii. Se pare ca acesti razvratiti au sfinte moaste si nu cei ce ii calomniaza. Vedeti pe parintele Ilie Lacatusu, a fost legionar si are sfinte moaste, mergeti la Aiud si veti vedea moaste ale acestor razvratiti sau cum io mai fi numind ei.

- Care ei?

- Puternicii zilei. Astia care conduc lumea dupa principiile lor.Cu siguranta nu veti vedea niciodata sfinte moaste a celor din televiziune care vorbesc rau despre acesti marturisitori, si nici a politicienilor sau a celor ce slujesc acestor curente.

- Dar ati vazut ce spune patriarhia si Mitropolia Iasilor?

- Nu, n-am vazut.

- Spun ca ei nu aproba nici o vrasmasie rasiala, etnica sau religioasa. Si clericii sa se rezume strict la invatatura Evangheliei.

- Si ce legatura are asta cu cantecele maicilor, poate ca se referea la altceva. In cantecele acelea au discriminat pe cineva?

- Probabil ca se refera la doctrina legionara.

- Nu stiu prea multe despre doctrina legionara dar, din cate am vorbit cu cativa batrani ce au facut parte din aceasta miscare, stiu ca legionarii nu erau de acord ca evreii si masonii sa puna stapanire pe bunurile materiale ale Romaniei, sa conduca administrativ si financiar multe din afacerile economice interne si externe ale romanilor. Probabil ca asta sa ii fi deranjat, ca in ideile lor, legionarii, nu erau de acord cu cei ce azi detin monopolul economic si financiar al lumii. Daca e vorba de evrei atunci da, ii inteleg pe cei cu functii in administratia Bisericii. La fel si in cazul cipurilor sau a pedepsirii celor doi ierarhi de la Oradea si Timisoara, care au slujit cu catolicii, nu au luat decizii dupa invatatura Bisericii, se tem si ei. Nu prea le place sa fie criticati, se straduiesc mult sa tina imaginea nederanjata in fata opiniei publice si pe langa asta tin mult si de acele functii. Ce sa le faci? Sunt si ei oameni. Nu trebuie sa ii judecam, fiecare avem putinte si neputinte.

Problema evreilor e foarte sensibila in lume, daca zici ceva de ei esti rasist, antisemit sau cum si cum mai stiu ei sa iti zica, sa te acuze. Daca zice cineva rau de romani nu e nici o problema, nimeni nu te acuza ca esti antiroman. Azi fereasca-te Dumnezeu sa zici ceva rau de catolici, evrei, maghiari sau tigani ca iti sare in cap un sistem intreg. Acest sistem e antinationalist, bineinteles. Ca sa fi pe placul lor trebuie sa renunti la tot ce e romanesc, sa il condamni pe Stefan cel Mare, pe Mihai Viteazul sau pe Mihai Eminescu si sa fi ecumenist. Cand vi sa sustii valorile tale nationale zice ca esti fanatic. Asta e, ce sa ii faci. Datoria noastra e sa mergem inainte, cat putem, si sa nu ne lasam afectati de aceste denigrari. E si asta o metoda psihologica prin care sa te faca sa te opresti din drumul tau. Sa te retragi de dragul sa nu fi criticat si astfel sa stai cuminte in banca ta. Ei vedeti acesti razvratiti din inchisori nu aveau sfinte moaste daca stateau cuminti in banca lor dupa cum voiau conducatorii sistemului. Daca e sa ne luam dupa Evanghelie am putea spune ca si Hristos a fost antisemit ca i-a mustrat pe liderii evreilor spunandu-le ca sunt pui de vipera si morminte varuite. Ei asta e vedeti Trebuie sa ascunzi ca evreii nu prea ii iubesc pe crestini. Asta-i sistemul. Au format o comisie compusa si din catolici in care s-au decis ca, in timp, sa scoata din Biblie pasajele unde scrie ca evreii l-au rastignit pe Hristos si l-au batjocorit. Deocamdata hotararile acelei comisii nu sunt puse in practica dar arata modul de a proceda. Ei prin comisii, si simpozioane decid mersul lumii fara a tine seama de ceea ce invata Sfintii Parinti.

- Dar in Evanghelie nu spune sa fim supusi stapaniilor?

- Ba da, asa spune, dar asta pana la pacat. Gasim exemple in cartea Faptele Apostolilor cum Sfantul Apostol Pavel indemna sa se asculte de Dumnezeu mai mult decat de oameni, asta doar in cazul in care ti se interzice sa marturisesti crezul tau. Aici e vorba de crez nu de chestiuni administrative. In cele administrative trebuie sa ascultam si sa ne supunem dar cand e vorba de credinta trebuie sa urmam pe sfinti. Cititi vietile sfintilor si veti vedea ca multi ierarhi au fost exilati deoarece s-au impotrivit pacatelor savarsite de imparati si i-au mustrat. Au renuntat la functiile lor, si la avantajele lumesti de pe urma acestor ranguri, pentru a marturisi pe Hristos, nu s-au spalat pe maini cu niste comunicate date la comanda.

- Daca legionarii ar fi trait in timpurile noastre ati fi facut parte din aceasta miscare?

- Nu, pentru ca nu simt nevoia sa fac parte din vreo anume organizatie sau partid. Dar in ce priveste convingerile lor i-as fi sustinut acolo unde gandirea mea e la fel cu a lor. Daca parintele Iustin a avut aceasta simpatie e dreptul lui. Se pare ca democratia functioneaza doar pana acolo unde n-ai voie sa superi pe stapanii vremii, convingerile lor si modul lor de viata.

Andrei Man

Sunt confuz.

Cum adica Romania e noul Israel?! Adica noi suntem noii evrei? Pai aia nu erau naspa? Nu erau evreii aia care omorau crestini si sugeau sange de copil crestin ortodox la cina?

Si mai e o chestie pe care nu o inteleg. Parca crestinii ortodocsi(mai ales romanii) erau oameni buni, nedoritori de violenta, care niciodata nu au facut rau nimanui, vazandu-si doar de treaba lor, nu?

Nu vi se pare ca fragmentul de mai jos e o amenintare?

Parintele Eftimie Mitra, ripostează cu intreg geniul acestui neam de daci crestinati de catre insusi intaiul chemat, Sfantul Apostol Andrei. Iar celor Ce-l urasc pe Hsritos, doar o avertizare: sfarssitul vostru vine curand!

Slava tie Eftimie Mitra, ca ai indeplinit perfect cerinta Mantuitorului: Fericiti cei saraci cu duhul ca ei vor mosteni imparatia cerurilor. :))

Sincer, unii calugari/preoti se comporta de zici ca sunt lucratori la NKVD. Supararea lui nenea de fata e ca nu poate sa zica ceva rau de altii, ca doamne, e acuzat ca ar fi antisemit, rasist etc, desi in interviu spune suficiente lucruri, fara ca interlocutorul sa se scandalizeze (si am eu o parere ca nu va pati nimic pentru declaratii, chit ca i se pare ca democratia moderna ar fi mai rea decat o dictatura totalitara). Mai rau, pentru el nationalismul nu uneste, ci dezbina: daca nu ai etnia si religia potrivita, esti doar o buruiana neinsemnata. Ca sa-si arate pe deplin prostia (si mi-e groaza de cate creiere de oameni normali a spalat asta), il baga si pe Hristos la inaintare, Hristos evreul, nascut din parinti evrei, traitor printre evrei, inventandu-i o asa zisa personalitate "antisemita".

Asta imi aminteste de ultima oara cand am incercat sa mentin relatii normale cu reprezentanti ai bisericii ortodoxe. Il chem pe om la masa, deh sa fac pomana de 7 ani a tatalui meu conform traditiilor, si nenea incepe sa se creada un soi de inchizitor: incepe sa critice tot, imi da sfaturi pe care nici el probabil nu le respecta iar cand a ajuns sa ma afuriseasca pentru ca mi-a vazut in biblioteca exemplarul Coranului, l-am dat pe usa afara. Nu am nevoie de astfel de indivizi pentru a-mi mentine vie credinta, mai ales ca probabil am vazut Divinitatea mai des decat ei...

Te simti amenintat, Adriane? Sfarsitul vostru vine curand! Sfarsitul vietii pentru necredinciosi vine odata cu moartea, ei neprimind darul mantuirii, deci da, e in curand, daca te gandesti la dimensiunea eterna a timpului. Ce era sa spuna un cleric?

Asta iar nu inteleg. Adica nu exista o statistica oficiala dar stii tu cu siguranta ca majoritatea erau simpatizanti ai miscarii legionare. Cum vine asta?

De unde stii ca nu erau simpatizanti ai pnl-ului? Sau poate erau ai taranistilor.

dupa cum am mai spus, nu exista statistici fata de aceste evenimente, dar ne putem da seama indirect de ceea ce urmareau comunistii si de cum stateau lucrurile de pe urma dosarelor facute de politie/siguranta

multi erau incadrati ca elemente legionare, fasciste hitleriste, etc de aici si presupunerea ca erau legionari. Doi la mana, taranistii si liberalii au facut alianta cu pcr din 20 iunie 1944 nu legionarii, iar dupa 23 august rare sunt luarile lor de pozitii anti-comuniste, adica pentru a denunta comportamentul partidului.

La fel, tot pnl si pnt, au acceptat ca slugile sa fie "reprezentate" in guvernul tarii, facand astfel jocurile PCR de a demonstra aliatilor ca isi respecta obligatiile, taranistii si liberalii au avut mereu ministrii fara portofoliu in guvernul impus de Armata rosie, adica reprezentantii PNL si PNT erau prezentati ca membrii ai guvernului, se spunea de larga coalitie democrata dar in schimb respectivii ministrii nu aveau nicio putere, erau fara portofoliu, supleanti.

Haideti sa nu mai incercam sa ascundem adevarul. Antimsemitismul a fost o parte importanta a miscarii legionare. Sa nu uitam ca ei au cerut limitarea locurilor in facultati pentru evrei, adica pentru romanii cu religie iudaica.

Europa a fost antisemita din momentul in care religia crestina a devenit religia dominanta.

Adica o incercare de limitare a activitatii unei minoritati religioase. O prostie.

Desi nu prea stiti nimic despre respectivele grupari, le-ati atribuit repede camasile verzi.

Cum comentezi insa faptul ca multi legionari au trecut la comunisti imediat dupa razboi? Fara torturi, fara dezumanizari.

Da, macar ne consolam cu gandul ca stii tu foarte multe, aduci argumente si din ce se vede mai sus posezi si o logica de fier. Continua sa te umpli de penibil, nu cumva sa cedezi.

Cred ca ti-am mai spus, ti-as ura sa te bucuri de ungurii romani, sa traiesti dupa mentalitatea lor si sa dai o mana de ajutor la indeplinirea lor, ca deh, sunt si ei romani. Dar nu pot, desigur.

Pai nu Sabine. Toti cei nascuti in Romania sunt romani. Singurele exceptii sunt cei care il deranjeaza pe Adrian, ca doar deh, el este etalonul dupa care se judeca romanismul.

De ce evreii care doreau integrarea Basarabiei in URSS si care au hartuit Armata romana la retragerea din Basarabia(alaturi de comunsiti) erau romani si ungurii care vor integrarea Ardealului in Ungaria nu sunt? O sa-mi spui ca evreii respectivi erau o minoritate, pe cand ungurii sunt toti asa. Cum dracu' se face atunci ca dintre toti ungurii pe care ii cunosc, batrani sau tineri, nici macar unul nu isi doreste autonomie?

Ca tot ziceai mereu de unguri care vorbesc in ungureste pe strada(nu ca as fi de acord cu asta), te intreb: oare evreii respectivi vorbeau intre ei pe romaneste?

Bai Adriane, ori toti cei care se nasc aici sunt romani fara exceptie, ori numai romanii. Nu se poate o varianta de mijloc.

Edited by MoWeed

Sa nu fiu inteles gresit, bineinteles ca si eu stiu cativa unguri care sunt mai romani decat multi romani. Eu vorbeam despre privilegiul de a te simti minoritar in propria tara , si de dublul standard al unora, cum zicea SS Lazio.

Exact asta ziceam si eu Sabine. Vroiam sa exemplific faptul ca evreii erau romani, orice ar fi facut in timp ce ungurii nu-s, desi lucrurile care le fac ei nu sunt nici macar pe departe la fel de grave ca cele facute de evrei in Basarabia in 1940. Inca n-am auzit de unguri sa atace Armata Romana, stiind ca soldatii au ordin sa nu riposteze....

Acum, desigur, o sa apara toti "corectii" sa imi spuna ca, de data asta, documentele Armatei Romane erau false si ca respectivii nu erau evrei. Ciudat cum numai documentele care ii deranjeaza sunt false desi sunt scrise de reprezentanti ai Armatei Romane si erau secrete la vremea respectiva(deci nu ar fi fost folositoare in rolul propagandistic), in timp ce documentele scrise de un regim binecunoscut pentru manipulare sunt reale.

Edited by MoWeed

Pai MoWeed, oamenii normali nu zic ca toti evreii sunt nevinovati asa cum nu zic ca toti evreii sunt vinovati. Daca niste oameni de etnie evreiasca au incalcat legea in Basarabia in 1940, sa plateasca conform legilor in vigoare. Asa cum trebuie sa plateasca si ungurii, si tiganii, si romanii care incalca legea.

Numai ca problema voastra nu e legea. Voi va stergeti la cur cu legea. Daca o incalca legionarii, va bucurati. Daca o incalca evreii, va enervati. Singurul vostru interes e discriminarea. Daca un evreu infaptuieste o crima, putin va pasa de pedepsirea ucigasului: e doar un motiv in plus sa cereti pedepsirea neamului evreiesc printr-o inductie insuficient de bine gandita. Nu aveti de ce sa traiti intr-o societate moderna, deoarece dispretuiti libertatea celorlalti. Va repugna sa aveti dreptul de a vorbi orice atata timp cat cel de langa voi primeste aceeasi libertate.

Eu nu ii dau deloc dreptate lui Adrian si cred ca in aceasta chestiune e ipocrit: nu poti sa ceri toleranta pentru evrei, sa acuzi generalizarile fortate cand nu ai acelasi standard si pentru unguri. Si o spune unul care e inconjurat de populatie maghiara, de catolici si de judete cu majoritate de 90% ungureasca: la fiecare om ce isi doreste sa ajunga cetatean al Ungariei, gasesti si un om caruia nu-i pasa deloc de politica, ci doar de propria persoana si de propria bunastare. De ce sa-l injur si pe asta pentru visele celuilalt?

PS. Mi-e groaza sa intreb de ce scrii in ghilimele cuvantul "corectii". Daca nici corectitudinea, dreptul, justitia nu mai sunt valori de prim rang intr-o societate, v-ati ratat educational.