MoWeed

Miscarea Legionara

1,738 posts in this topic

Nu, nu. Un alt prieten de-al tau de pe site, simpatizant legionar si el, Mihai.

Arata-mi unde a zis Mihai asta si eu, personal, imi dau ban pe site-ul asta.

Hmm, cui sa-i dau credit? Lui Sorin Lavric sau lui Adrian? Voi avea o noapte framantata.

Da' de ce ma pui pe mine acolo. De ce nu pui intrebarea asa:

"Cui sa dau credit? Lui Sorin Lavric sau arhivelor Sigurantei? Arhive care spun cam tot ce trebuie despre legionari, adica ca erau instabili, ca voiau neaparat puterea, ca erau dispusi oricand sa ucida pentru a iesi invingatori.

Nu crezi arhivele sigurantei? Hai sa luam istoria, istoria care nu e scrisa de comunisti.

Asa.

Partidul National Liberal este unul dintre cele mai vechi din Romania. In toata istoria lui de aproape un secol si jumatate, nici un liberal nu a omorat in numele partidului.

Legionarii au "trait"cat? 20 de ani? Sa ma apuc sa enumar asasinatele?

Asta care istorie e, Sabine? Istoria scrisa de comunisti?

Hai sa mergem chiar mai departe, adica dupa razboi. Aflam de la toti baietii de aici ca legionarii au fost martiri. De la aceiasi baieti aflam si ca restul partidelor politice erau de rahat.

Oare Corneliu Coposu a fost timp de 17 ani in vacanta la ibiza? Hmmmm... nu m-ar mira sa apara pe vreun blog legionar ca da. Nu m-ar mira nici sa scrie vreun baiat o carte. De ce nu?

Doar s-au trezit baietii sa zica ca Antonescu a colaborat cu comunistii impotriva legionarilor. Si mai si cred cu tarie in asta.(bah Lazio, asta e minciuna sau nu?)

Hai sa va vad pe ce blog gasiti dovezi pentru a combate ce am spus eu mai sus.

Caline

Cauta si vei gasi. Mihai a zis cu tastatura lui ca legionarii nu au luptat cu Armata pentru ca nu voiau sa lupte impotriva statului roman, desi asasinarea unui ministru s-ar cam incadra in zona aia.

pentru mult prea tanarul lazio

De unde ai scos asta cu breasla antilegionarilor? Pe ce blog ai gasit-o?

Bai baiatule, ce ar fi sa-ti scoti capul din cur si sa incepi sa vezi lumea din toate punctele de vedere, nu doar din ala care iti place tie? S-ar putea sa nu-ti placa.

Am crezut ca ati invatat ceva de la povestea cu Lacatus si Steaua. Am crezut ca dupa tot ce a facut fosta fiara ati reusit si voi sa ajungeti sa vedeti ca aparentele inseala. Din pacate unii din voi inca nu au invatat lectia asta.

Nu-i problema. Lazio mai are timp sa creasca. Pana ajunge el barbat mai e multa vreme.

Si doar asa, ca sunt eu naspa, nu era vorba sa ramai sa te bati pentru mine, prietene. Daca erai barbat adevarat ramaneai acolo pentru fetele alea 2, ca sa nu si-o ia ele de la ratatii aia. Ca tot te dai cavaler. Ai fugit si nu te-ai mai oprit pana la stadionul franarilor. Ce bataie trebuia sa iti iei tu atunci, cand ne-am vazut si ai intrat la meci ca porcu', la tribuna, daca nu ma insel. Ca nici nu ai vrut sa vii cu noi la peluza. Nu ca noi am intrat. Da' asa. Un om, un barbat si un cavaler adevarat.

Edited by MoWeed
Mai usor cu atacurile la persoana

Adrian, stai in banca ta. Nu-ti mai explic de ce. Ti-am spus doar sa nu iti dai cu parerea despre oameni, fara sa aiba legatura cu ce se scrie aici, ca nu esti pe tarla. Vezi-ti lungul nasului.

Edited by axl

@Adrian

Cauta si vei gasi. Mihai a zis cu tastatura lui ca legionarii nu au luptat cu Armata pentru ca nu voiau sa lupte impotriva statului roman, desi asasinarea unui ministru s-ar cam incadra in zona aia.

Asta nu e sinonim cu asta

Si legionarii au fugit cand a venit Armata. Au stat si au luptat doar cand au avut in fata oameni fara aparare, batrani, pe care i-au ciuruit prin paduri

Daca tu nu vezi nici o diferenta intre a fugi din lasitate si a refuza lupta cu statul roman, inseamna ca esti irecuperabil

PS: Ti-am editat partea in care-l atacai pe Sabin deoarece aici discutam despre Miscarea Legionara, nu despre Sabin. De asemenea, te rog sa incetezi disputa cu SS Lazio despre incidente petrecute acum cateva luni bune.

Edited by MoWeed

Imi pare rau daca nu ai sesizat ironia.

Bineinteles ca legionarii au fugit pentru ca erau lasi, pentru ca ei deja intrasera in razboi cu statul roman de foarte mult timp, inca de la primul asasinat. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca legionarii au incercat sa il omoare si pe Cristescu, seful Sigurantei. Si asta dupa ce cazuse Carol al doilea.

Stii, cand omori un ministru, se numeste ca ai declarat razboi statului. Deci ei luptau deja cu statul. Acum explica-mi si mie. Cum poti lupta cu statul dar in acelasi timp sa nu lupti cu el?

Si nu prea am inteles cu ce l-am atacat pe sabin.

Ca nu i-am plans de mila cand mi-a zis ca eu n-as trai cu banii lui? Pai asta e atac la persoana? E atac la persoana sa ii zici cuiva sa mearga sa munceasca daca ii trebuie mai multi banie? De unde si pana unde?!

Ba, voi aveti probleme grave de intelegere!

Sabine, tu imi spui mie sa nu-mi mai dau cu parerea despre tine(desi nu mi-am dat. In cel mai rau caz ti-am dat un sfat.) cand tu iti dai cu parerea despre mine?

p.s.

Sabine, nu am auzit comentariile tale in legatura cu crizele economice provocate de evrei. Ca ai zis ca aduci niste dovezi cand ajungi acasa. Sau singura ta dovada e citatul ala dintr-o carte in care ni se spune ca evreii se adunau sa bea sange de copil crestin?

Chiar nimanui nu i s-a parut cam exagerata povestea aia?

Edited by Adrian

Imi pare rau daca nu ai sesizat ironia.

Bineinteles ca legionarii au fugit pentru ca erau lasi, pentru ca ei deja intrasera in razboi cu statul roman de foarte mult timp, inca de la primul asasinat. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca legionarii au incercat sa il omoare si pe Cristescu, seful Sigurantei. Si asta dupa ce cazuse Carol al doilea.

Stii, cand omori un ministru, se numeste ca ai declarat razboi statului. Deci ei luptau deja cu statul. Acum explica-mi si mie. Cum poti lupta cu statul dar in acelasi timp sa nu lupti cu el?

Unde ai gasit tu asta? Ministrul nu a fost omorat pentru ca era reprezentantul statului, ci pentru actiunile lui ca reprezentantul statului. Plus ca atatia inaintea mea au argumentat ca acea crima a fost facuta de niste elemente rebele, nereprezentative pentru marea masa a Legionarilor(e naivitate sa nu te astepti sa existe elemente defecte oriunde). Nu vreau sa incep iar discutia asta si nici nu o sa o mai incep.

Cat despre sabin, nu esti tu si nu sunt eu cel care are dreptul sa comenteze cu privire la situatia lui financiara necunoscandu-l. De unde stii tu ca nu munceste sau ca nu vrea sa munceasca? Mai stii cand te ironiza xray ca stai acasa pe banii parintilor. Din cate imi amintesc, nu ti-a picat prea bine atunci...

Edited by MoWeed

Nimeni din PNL nu a comis crime? :))) Duca de la ce partid era Adriane?

Nu's ce crezi tu Adriane dar eu l-as omora pe boc in clipa asta. Sunt un terorist si un inamic al statului? Parerea mea e ca nu se poate cu binisoru cu politicienii romani. Merita impuscati pentru cat si-au batut joc de noi. Ce am zis acum nu are legatura cu vreo legiune sau cu comunisti sau cu liberali sau cu cine mai vrei tu.

**** politicienilor si pampalailor. Mi-a crapat obrazul de rusine cand am vazut pe 1 mai anu trecut ca la greci era revolutie si la noi erau taranoii cu ceapa in gat la gratare. Tu Adriane zici ca au facut rau ca au omorat un politician care ordona asasinate? pfff eu regret ca se gaseste unu care sa ii puna vreo 2 gloante si lu base & compania.

Edited by Robert Aeroth

Hai ba Caline lasa-ma cu povesti din astea.

Ministrul nu a fost omorat pentru ca era reprezentantul statului, ci pentru actiunile lui ca reprezentantul statului.

Nici tu nu stii ce ai scris aici.

Pai, hai sa iti zic despre ce actiuni vorbesti tu. Duca a interzis miscarea legionara. Asa cum au fost interzisi extremistii de stanga(adica comunistii), au fost interzisi si extremistii de dreapta. O mutare corecta, normala. Nu?

Raspunsul legionarilor a fost uciderea lui Duca.

Pai, bai, statul a decis ca aia sa fie interzisi. Statul, nu doar un om. Ca nu avea Duca atat de multa putere incat sa scoata un partid in afara legii. Stii si tu cum se ia o lege in stat, nu? Se propune, se discuta, se voteaza. Daca are majoritate, atunci trece. Asa-i la democratie. Probabil prietenii legionari nu stiu ce inseamna acest cuvant. De aia l-au omorat doar pe ala. Ca, daca stiau ca au fost si altii implicati in scoaterea lor in afara legii, probabil ca si pe aia ii omorau.

Daca prim ministrul Romaniei e asasinat de un soldat bulgar la ordine venite de la conducerea bulgariei, asta se numeste declaratie de razboi. Si Romania si Bulgaria si-o dau pana nu mai pot.

Exact acelasi lucru au facut si legionarii. Au vazut ca li s-a luat jucaria, l-au omorat pe ala.

Si inca o data spun. Nu mai ziceti ca a fost doar un grup aparte, ca nu e asa.

Daca Codreanu avea atata putere de convingere asupra lor incat sa ii faca sa se predea autoritatilor dupa ce au comis crima, putea sa ii convinga sa nu o comita. Dar nu a facut-o. De ce? "ca nu stia" - bullshit!

Cat despre sabin, eu i-am dat un sfat. Un sfat foarte normal, din punctul meu de vedere. Daca vrei mai multi bani, du-te si munceste. Exact asa am scris.

Nu am zis ca nu munceste. Nu am zis ca e intretinut. Nu am zis ca nu are bani.

Unde e ironia?Unde e atacul la persoana? Unde e datul cu parerea despre situatia lui financiara?

Bai, el si-a dat cu parerea despre mine, ca s-a apucat sa zica ca eu nu as face fata daca as avea banii lui, de parca e vina mea ca el are doar banii pe care ii are.

De fapt, nici nu stiu de unde a scos toata treaba asta. Ca eu chiar nu mi-am dat cu parerea despre situatia sa financiara.

Cel mai apropiat lucru pe care l-am zis a fost "voi credeti ca daca aveti ceva bani in buzunar stiti economie". Atat. Fara nici o referire la situatia financiara.

Robert

Spune-ne crimele comise de duca, te rog.

Cat despre ucisul lui Boc, astept sa vad cand o s-o faci. Personal nu cred ca o s-o faci. Asta e diferenta intre oameni normali si dereglati. Oamenii normali, chiar daca vor sa comita crime, se abtin. Si nu trebuie sa fie buni crestini ca sa faca asta.

Edited by Adrian

Adriane ma lasi cu d'astea pacifiste ia povesteste cum e cu ungurii din Ardeal. Hai camarade lasa-ne cu lectii despre cum sa nu urasti pe altii pentru ca se nasc nu's cum ca o dai in ipocrizie maxima. Ce ungurii nu au magazine si nu ajuta tara? Hai laso balta ca macane ! Nu ne mai tine discursuri ca esti la fel ca Alex ne tine discursuri de moralitate si el "salveaza" judetu lui de psd......

Bai, frate, evreii nu erau separatisti ca ungurii. Aia nu visau zilnic la scoli in limba lor si la autonomie si la alipirea la alt stat. Voi nu pricepeti ca aia pur si simplu practicau alta religie?

Da' de ce ma pui pe mine acolo. De ce nu pui intrebarea asa:

Asa.

Partidul National Liberal este unul dintre cele mai vechi din Romania. In toata istoria lui de aproape un secol si jumatate, nici un liberal nu a omorat in numele partidului.

Legionarii au "trait"cat? 20 de ani? Sa ma apuc sa enumar asasinatele?

A

1. -MOMENTUL DUCA. Cu acest om incep uciderile ca sistem de guvernare. Duca era liberal. A fost insarcinat in toamna anului 1933 cu prepararea unor noi alegeri legislative. Miscarea Legionara partid legal, se prezintă la alegeri. Perspectivele de a obtine un numar important de deputati erau obiective, dar in acelasi timp neplacute pentru tagma politicienilor. Duca vrea să oprească roata istoriei. El declansează o cruntă teroare Politieneasca Sunt ucisi acuma primii legionari. Democratia saltă astfel Rubiconul sangelui. În decurs de două saptamani sunt ucisi trei oameni : un student, un muncitor, un țăran. Trei reprezentanti ai acelor grupari sociale romanesti care cu mai mult entuziasm se deschiseseră Miscarii Legionare. Concomitent, Duca, printr-un simplu act al Consiliului de Ministri, act neprevazut de Constitutie, dizolvă Miscarea si aruncă in lagare peste 12.000 de militanti ai acesteia. În continuare este ucis un fruntaș legionar, Sterie Ciumetti, mana dreaptă a lui Codreanu. Ulterior ucis , am reltat episodul, cu 3,4 surse(acum vei cere 8 surse, stiu, nu mai sunt suficiente 3)

In total au fost omorâți atunci 16 persoane.Ucigasii erau insăși autoritățile. De aceea, cu toate denunturile facute de familii, nici o anchetă nu a fost deschisă pentru clarificarea faptelor.

Asta e si in raportul Sigurantei.

Asta a spus cristoiu pe post!

Sau te pomeni că nu era liberal Duca?

In noaptea de 29-30 noiembrie 1938 se savarseste cea mai mare ticalosie a acelor timpuri, se consumă cea mai abjectă crimă politică : Corneliu Codreanu, seful Miscarii Legionare, impreună cu alti 13 fruntasi legionari, sunt strangulati de 14 jandarmi care-i transportau cu un furgon celular la o altă inchisoare. Betia de sange se transformase in demență. Erotica puterii se consuma in orgasme macabre.

Acesta a fost "procesul" lui Codreanu. Vorbim de un om care , după cum s-a aratat in circulare, stia ca va fi vanat de Carol, pentru că refuzase pactizarea cu CIUNTITORUL de tara dupa cum se va dovedi ulterior.(vezi intalnirea dintre CZC si Carol, prin legaturile lui Nae Ionescu, devenit un fervent legionar dupa intalnirea cu Zelea-Codreanu!)

Frustrarea lui Carol de a nu putea avea asa o miscare puternica, degeabă incercand el să copieze modelul cuiburilor prin strajă este gratiro! El nu si-a dat seama că substanta, alcatuirea si telul legionarilor erau incompatibile cu caracterul sau ordinar, interesat si politicianist.

ACESTA ESTE MARTIRAJ, ADRIANE:

CÂȚI OAMENI DIN PNL S-AR FI SACRIFICAT PENTRU O IDEE, PENTRU UN CREZ, PENTRU O MIȘCARE?

CÂȚI s-ar fi luptat cu toate partidele, toti politicienii, toate fortele de represiune_

CÂȚI AR FI FOST FIDELI PROPRIILOR OAMENI IDNIFERENT DE CIRCUMSTANtE?

Raspunsul il lasam suspendat, desi toti stim SIGUR cum ar fi.

Desigur vei spune ca e DICTATURĂ‚ CARLISTĂ‚

STIU!

Dar cine forma CAMARILA REGALĂ‚?! Legionarii te pomeni ca?

Armand Calinescu unde a fost ? Nu la PNT, celelalt partid puternic al tarii?

După ce a fost el ucis (care e raportul .... 50 al 1 pană acum... haha, si sunt multi altii ucisi), ce-au facut democratii?

255 de legionari ucisi intr-o singură seară

Ordinele emise direct de la Palatul Regal “și executate de noul guvern- erau : a se impusca cate trei legionari din fiecare județ al țării. Ridicati de la casele lor, sau intalniti intamplator pe strada acesti oameni sunt lichidati sumar; fară judecată si fară a se tine in seamă faimoasele drepturi ale omului. Tot acum sunt ucise si majoritatea capeteniilor legionare inchise incă de la inceputul anului 1938 in numeroasele lagare din tară : Vaslui, Miercurea-Ciuc, Ramnicu-Sarat, Brasov , etc.

TOȚI JANDARMII, toată Politia corupta toti cei care aveau "bube" la cazier se putea revansa ucigand legionarii.

Ă‚sta este martiraj, astea sutn crimile democratiei.

Și insemnarea cu faină a celor care votau cu PNȚ si baterea si chiar uciderea lor de jandarmi pe vremea liberilor nu se pun?

Implicarea in afaceri murdare, gen Skoda, legaturi de familie, si da, asasinate, vraja banilor... au fost altcumva vreodata politicienii? Nu, mă-ndoiesc.

Prin numar, prin caracter, prin programul odios de judecar,e prin nedreptatea si ÎNCÂLCAREA CELOR MAI ELEMENTARE DREPTURILE ALE OMULUI, PNL, PNT, INSTITUTIA REGALĂ‚ sunt mult mai criminale decat Legiunea.

Mai bine spus ei au fost criminali, chiar programatic, nu au respectat drepturile omului avand puterea, altii au mai rabufnit cand OROAREA devenise inimaginabila

Îți recomand să afli cum a fost ucis Capitanul. Nu ca să te sensibilizez, nici poveste, ci ca să vezi "democratia" romanească in splendoarea ei.

Adrian, iti reamintesc ca tu ai scapat ironia cu aia care daca au bani stiu tot. Te-am atentionat sa nu depasesti limita, dar tu ai continuat. Dupa ce se lamureste toata lumea, useri, moderatori, va rog sa stetgeti postsrea asta, ca parca suntem niste tate pe deal.

Adriane tata, esti pe pozitia becalistilor, sau mai rau. Macar aia vin isi spun pasul, mai comenteaza o data si si-au luat talpasita, dar tu........

Cu ce te deosebesti tu de un becalist????

Ce forta interioara te impinge pe tine sa lupti contra cancerului care mananca Steaua ca dupa modul de gandie afisat pe aici nu ai trebui sa fii deranjat deloc de ce face cancerul, ca doar face pe bani lui, pe "mosia lui", in ograda "familiei lui"???

Ce drept ai tu sa te bagi peste treburile cancerului = asa zisului stat roman din perioada interbelica corupt pana in maduva oaselor???

Imagineazati-l pe Duca una din bubele Romaniei interbelice = cancerul Stelei, cum pune umarul la distrugerea tarii, iar celalat personaj distruge la propriu Steaua impreuna cu un Argaseala, un mache, cu un Lacatus, cu un teia Sponte, etc, astia putand fi comparati cu tarfele politice care au ingenunchiat tara din perioada interbelica.

Duma modul tau de gandire toti becalistii au dreptate. Pai ce cauta drogatii aia de la Sud? Ce treaba au ei cu familia lui nea......????? Pe cine a omorat nea......cu maibah????

Spor la bataia cu romanii care sutin U Clujul dupa care sa te duci la o bere cu un ungur care viseaza la ungaria mare si cu alte natii care se pisa pe neamul romanesc, ca ce, si ei are drepturi, si ei vrea binele tarii!!!!

dee vad ca ii plange pe romanii care vroiau sa devina afaceristi dar nu puteau din cauza evreilor. As fi curios sa vad si eu niste statistici cu oamenii doritori sa deschida ateliere si impiedicati de evrei. Ah, ca erau impiedicati poate din cauza ca unii evrei practicau preturi mai bune, poate. E asta o crima? Desigur ca nu. Cum spune si Adrian, oamenii isi vand proprietatea in propriile conditii. Cui nu-i convine, nationalizeaza sau confisca. Legionarii au incercat ei un soi de comert legionar. A esuat, asta e, pana la urma un mic procent de afaceri reuseste.

Asta scrie Alexandru. Pai reteaua comertului legionar, a restaurantelor si a pensiunilor legionare A FOST INCHISA, FARA SOMATIE de catre autoritati, in momentul in care comerciantii evrei din Obor s-au plans ca practica preturi mai mici si ii scot din afaceri. Comertul legionar era pe PROFIT la acel moment.

E asta o crima? Da, daca esti legionar.

Iar tu stai aici si ceri statistici....

@all Procurorii il investigheaza pe Parintele Justin Parvu si pe maicutele de la Petru Voda!

ntr-un scenariu demn de Sven Hassel, procurorii romani, sesizati de un ONG Neica Nimeni, s-au conformat si au deschis dosar penal Maicutelor care au cantat venerabilului Justin Parvu, la 90 de ani, "Sfantă tinerete legionara..", pe versurile martirului Radu Gyr. Cică "Legea 107/2006 interzice raspandirea, detinerea in vederea raspandirii sau utilizarea in public a simbolurilor fasciste, rasiste sau xenofobe, fapte pentru care este prevazută o pedeapsă cuprinsă intre 3 luni si 3 ani de inchisoare si interzicerea unor drepturi.

Potrivit aceleiasi legi, prin simboluri fasciste, rasiste sau xenofobe se inteleg nu doar drapelele, emblemele, insignele, ci si "sloganurile, formulele de salut, precum si orice alte asemenea insemne, care promovează ideile, conceptiile sau doctrinele fasciste".

Asadar urmează zile de cosmar. Televiziunile vor fi pregatite să ia, alaturi de magistrati, cu asalt cuibul legionar din munti. Vor fi scoase elicopterele din dotare, tunurile de apa cavaleria de jandarmi, armele grele pentru a le duce pe maici in robia legii.

De tot rasul.

Procurorul care instrumentează dosarul Manastirea Petru Vodă trebuie să gasească argumente juridice care să probeze in fata instantei că Radu Gyr a scris sloganuri fasciste si că Miscarea lui Zelea Codreanu a fost o miscare fascista

Procesul de la Nurnberg nu a dat nicio rezolutie de condamnare a acestui partid si nici reprezentantii sai nu au fost urmariti pentru crime impotriva umanității. Atunci cine este in masură să dea verdicte? Ce instanță a stabilit criminalitatea unui partid care nici nu mai exista la inceputul celui de-al doilea razboi mondial?

Cunoscutul sionist Lowenthal a afirmat despre Garda de Fier, la procesul Eichman, in 1961 : Antisemitismul Garzii de Fier nu era de natură rasistă ca la nazisti, ci de invidie față de starea economică a populatiei evreiesti din Romania. - informatie de pe blogul lui Marius Ghilezan

Incredibil! Inca mai sper sa nu fie adevarat...

Robert

Ce politica visezi tu la ungurii secesionisti? Aia nu vreau politica. Aia vor sa rupa o parte fizica din Romania. Si asta nu din cauza ca nu sunt respectate drepturile lor, nu pentru ca sunt asupriti, nu pentru ca nu pot vorbi limba lor sau practica religia. Pur si simplu pentru ca nu le plac romanii si Romania.

Astia vor sa faca rau Romaniei. Evreii nu au facut. Cel putin baietii de mai sus nu au reusit sa aduca un argument pentru a arata ca in perioada interbelica evreii faceau rau Romaniei. Au adus doar argumentul "dadeau preturi foarte mari" si gata. Pai asta e argument?

Revin iar cu intrebarea, daca vin eu si va pun in mana cate un leu si apoi va iau casele, vi se pare corect?

Ca, poate, pentru o minte bolnava, avand in vedere ca suntem in plina criza(si imobiliara pe deasupra) ar fi foarte corect.

Sabine, ai probleme cu capul.

Nu a fost nici o ironie la adresa celor cu bani sau ce ai inteles tu. Ma refeream la faptul ca habar nu ai economie. Am spus clar "tu crezi ca daca ai cativa bani in buzunar stii economie?". Degeaba tot incerci sa cauti nod in papura. Eu nu am atacat altceva decat ceea ce ai spus tu despre crize economice, cum ca le-au facut evreii.

Eu cred ca am adus argumente pentru a arata cum se formeaza niste crize economice. Tu nu mi-ai adus nici un argument pentru a arata cum au influenat evreii crizele astea.

Lazio, pustiule, mictule, infantule, degeaba imi dai 1500 de surse daca toate vin de la bloguri legionare si oameni care doar asta zic toata ziua. Poate tu nu intelegi ce inseamna surse distincte. Nu e problema. Mai ai timp sa inveti pana cresti mare.

Bine ca imi dai citate din Cristoiu, care e un mare om, mare caracter, care ieri il injura pe base si azi ii da pupe la fundulet. Tot din astia sa dai citate, ca e bine. Mai ales daca sunt si simpatizanti ai legionarilor, cum e cristoiu.

n noaptea de 29-30 noiembrie 1938 se savarseste cea mai mare ticalosie a acelor timpuri, se consumă cea mai abjectă crimă politică : Corneliu Codreanu, seful Miscarii Legionare, impreună cu alti 13 fruntasi legionari, sunt strangulati de 14 jandarmi care-i transportau cu un furgon celular la o altă inchisoare.

Aoleu. Sa mori tu!

Adica cea mai mare ticalosie a acelor timpuri a fost uciderea a 14 ucigasi?

Saracu' Iorga, inseamna ca el a murit de moarte naturala.

ACESTA ESTE MARTIRAJ, ADRIANE:

CÂȚI OAMENI DIN PNL S-AR FI SACRIFICAT PENTRU O IDEE, PENTRU UN CREZ, PENTRU O MIȘCARE?

CÂȚI s-ar fi luptat cu toate partidele, toti politicienii, toate fortele de represiune_

CÂȚI AR FI FOST FIDELI PROPRIILOR OAMENI IDNIFERENT DE CIRCUMSTANtE?

Asta arata cat de slab pregatit esti.

Stii cati s-ar fi sacrificat?

Toti aia care nu au fugit din tara imediat dupa razboi. Ei stiau ca o sa vina comunistii la putere si totusi au ramas, nu au fugit ca eroii legionari.

Vrei sa-ti dau cateva nume? L-am zis deja pe Coposu. Da' probabil tu nu stii cine e ala. Ca, desi a suferit timp de 17 ani in inchisorile comuniste, fiind supus la multe abuzuri, nu era legionar. Sigur nu ai citit despre el. ;)

Si ca el mai erau multi. Si majoritatea nu erau legionari. Da' naspa. Aia nu erau martiri ca nu vrei tu sa fie.

Martir e numa' ala care ii uraste pe evrei si care e dispus sa omoare ministrii ca sa ajunga la putere.

Daca tot ne-ai spus ca miscarea legionara a fost interzisa, de ce nu ne spui si de ce a fost interzisa?

De ce nu amintesti ciocnirile dese dintre legionari si comunisti? De ce?

Pentru ca despre astea probabil ca nu stii. Nu stii ca se intalneau si si-o dadeau.

Pai, astia trebuiau lasati sa umble liberi prin tara?

Daca veneau la tine sa te bata? Ce faceai? Probabil ca fugeai.

greenyes

Adriane tata, esti pe pozitia becalistilor, sau mai rau. Macar aia vin isi spun pasul, mai comenteaza o data si si-au luat talpasita, dar tu........

Cu ce te deosebesti tu de un becalist????

Prietene, nu uita ca becalii da citate din legionari si e supracrestin, exact ca tine si ca cei ca tine.Cred ca ai incurcat rolurile.

Iti mai amintesc si ca becalii e un tiran si un bataus, exact ca legionarii, grupare cu caracter profund antidemocratic.

Ce forta interioara te impinge pe tine sa lupti contra cancerului care mananca Steaua ca dupa modul de gandie afisat pe aici nu ai trebui sa fii deranjat deloc de ce face cancerul, ca doar face pe bani lui, pe "mosia lui", in ograda "familiei lui"???

Am mai discutat despre asta, nu ma mai repet. Cauta si o sa vezi ce am de zis in legatura cu acest subiect. Si mai adaug, becalii a pus mana ilegal pe Steaua. Asta ar cam trebui sa spuna tot.

Ce drept ai tu sa te bagi peste treburile cancerului = asa zisului stat roman din perioada interbelica corupt pana in maduva oaselor???

2 lucruri.

1. becalii, desi detine echipa de fotbal, nu are nici un drept sa murdareasca imaginea Stelei. Mai ales avand in vedere ca Steaua, restul sectiilor, apartine CSA. becalii face rau CSA. El nu are dreptul asta. Sa isi ia echipa, sa ii schimbe numele, sa faca ce vrea cu ea si eu m-am retras. In momentul in care apare FC becalii pipera eu nu voi mai spune nimic si il voi lasa sa "haha"-ie linistit.

2. stat roman corupt pana in maduva oaselor in perioada interbelica?

niste argumente, ceva?

Nu zic ca nu a fost. Dar daca ala a fost corupt pana in maduva oaselor, asta de acum pana unde e corupt? Pana in ADN?

Imagineazati-l pe Duca una din bubele Romaniei interbelice = cancerul Stelei, cum pune umarul la distrugerea tarii, iar celalat personaj distruge la propriu Steaua impreuna cu un Argaseala, un mache, cu un Lacatus, cu un teia Sponte, etc, astia putand fi comparati cu tarfele politice care au ingenunchiat tara din perioada interbelica.

Poate din punctul tau de vedere era ala o buba. Din al meu nu era. Si chiar sunt curios sa vad ce acuze ii aduci in afara scoaterii legionarilor in afara legii.

Spor la bataia cu romanii care sutin U Clujul dupa care sa te duci la o bere cu un ungur care viseaza la ungaria mare si cu alte natii care se pisa pe neamul romanesc, ca ce, si ei are drepturi, si ei vrea binele tarii!!!!

Ti-as zice ceva da' n-are rost. Esti un simplu habarnist care pune botul la tot ce scrie pe bloguri. Asa ca...continua.

Si ca sa vedeti cat de putin va pricepeti la economie, o sa dau un citat din Mihai:

Pai reteaua comertului legionar, a restaurantelor si a pensiunilor legionare A FOST INCHISA, FARA SOMATIE de catre autoritati, in momentul in care comerciantii evrei din Obor s-au plans ca practica preturi mai mici si ii scot din afaceri. Comertul legionar era pe PROFIT la acel moment.

E asta o crima? Da, daca esti legionar.

Da, e o crima. Si nu doar daca esti legionar. E o crima si in ziua de azi.

Se numeste dumping si e o forma de concurenta neloiala. Si, ca sa stiti si voi, E ILEGAL!

Pe bloguri nu scrie treaba asta. Si stiu ca e greu sa pui mana pe o carte si sa citesti. Da' nu ar strica din cand in cand, daca tot vreti sa va dati experti.

Edited by Adrian

Am o intrebare:

Emil Boc si seful sau suprem, Traian Basescu, care au decis privatizarea Oltchim, SOCIETATE DE STAT PE PROFIT, pentru ca asa a vrut FMI, cui servesc?

Pentru cei care nu inteleg, de Constantin Noica

( text dedicat celor care nu inteleg care-i problema ca moare muzica populara si limba romana)

Nu esti legionar si spui că nu intelegi ce se intamplă in tară. Te inteleg. Dacă ai fi avut vointă, intelegi, ai fi fost legionar.

Te miri că astăzi, in plin dezastru romanesc Legiunea se bucură. Unde vezi bucuria, om nedrept? Legionarii se gandesc la mortii lor de ieri; se gandesc la propria lor dăinuire de maine; visează să invie un neam trăind in letargie “ si voi numiti asta bucurie!

Între voi si legionari este o singură deosebire: că voi trăiti drama romanească abia acum. Cand se intamplă, pe cand ei o trăiesc de ani si ani de cand se prefigurează.

Cand in 1936 Căpitanul spunea: Să nu fie dat generatiei noastre să asiste la ciopartirea tării “ voi oameni cuminti, v-ati intrebat: unde vede primejdia? Cand, mai inainte, Mota spunea: nu voi avea pace nici in mormant pană cand nu vom ridica din nou ceea ce altii au pangărit, au risipit si au pus sub blestem “ voi v-ati intrebat din nou: cum să ridici ceea ce nu s'a prabusit incă?

Voi nu vedeti lucrurile decat atunci cand se intamplă. Iar pentru că altii le-au văzut mai demult nu strigă astăzi la voi, ca Ieremia: Este ea suferintă mai mare decat a mea? si mustrati că suferă. Dar, pentru Dumnezeu, de ce oare credeti că au murit cateva mii de oameni si au stat in lant altii, dacă nu ca să nu se intample asta?

Bucurie Noi am văzut bucurie romanească. Si cel putin inconstientă romanească. Am văzut pe străzi in seara unei zile de primăvară, cand s'a votat constitutia lui Carol II, in 1938, oameni jucand hora la sunetele muzicii militare. Am văzut tara aceasta intreagă spunand da, după ce in 1937 spusese nu. Am văzut-o iesind după linia destinului ei, consimtind, abjurand, turcindu-se si toate astea in sunetul muzicii militare.

Cum, jumătatea din Ardeal abia azi o pierde? N'am pierdut-o in Februarie 1938? N'am pierdut-o la 29 Noiembrie 1938?

Oameni călduti, bombe cu efect intarziat ce sunteti! N-ati inteles nici de ce suferă Legiunea, nici de ce crede ea. Veti intelege mai tarziu. Dar voi veti fi intotdeauna prea tarziu.

Historia: Agenti ai serviciilor secrete sovietice in rebeliunea legionară

Miscarea Legionară a reprezentat pentru Partidul Comunist un concurent insemnat si incomod in lupta pentru cucerirea puterii politice si instaurarea unui stat totalitar, unde lupta pentru putere presupunea eliminarea concurentilor , Dorinta de compromitere si distrugere a adversarului. Competitia devine evidentă in conditiile in care, prin Înaltul Decret nr. 3151 din septembrie 1940, Statul Roman devine Stat national-legionar, iar Miscarea Legionară este singura miscare recunoscută in noul stat .

Odată cu proclamarea statului national-legionar, PCR transmitea noi instructiuni si directive membrilor sai, in care cerea ca acestia să speculeze asemanarea intre unele principii comuniste si legionare si să se strecoare cat mai mult in randurile camășilor verzi pentru a le compromite; să speculeze toate nemultumirile, creand cat mai multe dificultăți guvernului (1).

În acest context, si autoritățile devin din ce in ce mai preocupate de infiltrarile elementelor comuniste in Miscarea Legionara Astfel, ministrul de Interne, generalul Petrovicescu, recunostea, in sedinta Consiliului de Ministri din 29 octombrie 1940, patrunderea comunistilor in Miscarea Legionara mentIonand că: De multă vreme avem informatia că se produce o penetratie de comunisti in Miscarea Legionară (2). De asemenea, generalul Antonescu ii comunica lui Hitler, la 14 ianuarie 1941 că Miscarea Legionară s-ar fi anarhizat prin implantarea in randurile sale a comunistilor .

În memorandumul inaintat in aceeasi zi Führer-ului, seful statului roman sublinia: Elemente nepregatite sau trimise de comunisti poartă raspunderea pentru pierderea de popularitate a legiunii, pentru haosul economic care a urmat si pentru cresterea primejdiei de anarhie, in timp ce propaganda comunistă se intensifică (3).

Institutiile statului, cu ochii pe comunisti

Documente ale Inspectoratului General al Jandarmeriei, ale Directiei Generale a Politiei si ale SSI-ului contineau o serie de informatii care atestau asemenea infiltrari ale comunistilor in randurile legionarilor, speculand toate lipsurile muncitorilor.

Astfel, Inspectoratul General al Jandarmeriei informa prin Ordinul de informatiuni nr.71/1940, din 1 noiembrie 1940, in legatură cu preocuparea comunistilor in elaborarea unui plan pentru introducerea in Miscarea Legionară a unor agenti comunisti de incredere, conform instructiunilor primite de la Centru (Moscova), si care, printre altele, vor cauta să provoace sub egida legionară tulburari si manifestatiuni . ( sigur ca SSI, jandarmii si politia erau legionare nu?)

Cauzele care au dus la patrunderea elementelor comuniste in Miscarea Legionară au fost sesizate si de Directia Generală a Politiei in Darile de seamă din lunile februarie si martie , in care erau mentionate: a) usurinta cu care era primit in Miscarea Legionară orice solicitant fară vreun control serios; ( aici e vina lui Sima)b) desfiintarea breslelor, care a condus la impingerea muncitorilor spre continuarea activității in cuiburile legionare sau alte organizatii cu caracter politic.

S-a strigat Traiască Rusia sovietică in timpul rebeliunii legionare

În ceea ce priveste aspectele legate de amestecul sovieticilor prin filiera PCd.R la actiunile din timpul rebeliunii, a fost publicat un numar redus de documente. Din documentele studiate in arhive (Directia Arhivelor Istorice Centrale, Arhivele Nationale Bucuresti, Arhiva Serviciului Roman de Informatii si arhivele MApN) a reiesit insă implicarea in rebeliunea legionară atat a unor comunisti romani “ multi agenti ai serviciilor secrete sovietice, cat si a altor agenti ai serviciilor secrete sovietice. În acest sens, in unele documente sunt mentionate nume ale unor comunisti infiltrati si identificati ca participanti la rebeliune. Astfel, in unele dintre documente se mentionează urmatoarele: Cu ocazia manifestatiilor din ziua de 21 ianuarie, la care au luat parte si un grup de muncitori ceferisti, s-a auzit strigand TRĂ‚IASCĂ‚ RUSIA SOVIETICĂ‚.

Adevaratii legionari au parasit pe manifestanti, vazand singuri greseala ce au facut-o cand au primit pe acesti muncitori in sanul Miscarii Legionare. Persoanele care au strigat si manifestat pentru URSS nu s-au putut identifica, majoritatea dintre ei fiind inarmati cu revolvere 4. Privitor la participarea comunistilor la actiunile din timpul rebeliunii, in Darea de seamă pe luna martie 1941 a DGP se preciza că: În timpul rebeliunii, intre muncitorii incadrati in CML au fost identificati numerosi comunisti care au participat la demonstratii, furturi, jafuri, crime. Sentintele pronuntate de catre tribunalele militare confirmă această afirmatie .

Muncitorii comunisti, rol de agenti provocatori

Unii muncitori, identificati ca participanti la rebeliunea legionara sunt mentionati intr-o notă a DGP din aprilie 1941, si anume: Vasiliu Iulius “ strungar la Rafinaria Teleajen a Societății Romano-Americane, comunist notoriu, inscris in cadrele Miscarii Legionare in care a activat pană in ziua rebeliunii, la care a luat parte activă; Ionescu Nicolae (zis Dumitrache Nicolae), lacatuș la Rafinaria Teleajen a Societății Romano-Americane, cunoscut ca vechi comunist, se inscrisese in ultimul timp in cadrele Miscarii Legionare in care a activat pană in ziua rebeliunii, cand a fost vazut luand parte la actiunile la care se dedau rebelii; Cojan Constantin, lucrator la Rafinaria Teleajen a Societății Romano-Americane, comunist notoriu continuă a face propagandă in randul lucratorilor a facut parte in ultimul timp din Miscarea Legionară si a luat parte la rebeliune (5).

De asemenea, este mentionat si Lucretiu Valceanu, notoriu comunist si fost luptator in Brigazile Internationale Rosii din Spania, inscris ulterior in Miscarea Legionara in calitate de redactor al ziarului Biruinta a difuzat zvonul fantezist că generalul Dragalina este de partea rebelilor (6).

Demn de semnalat este si faptul ca intr-un raport al Directiei Generale a Politiei, din 28 august 1941, rezulta că după rebeliune s-a observat că un numar insemnat dintre fostii muncitori care aderaseră la Miscarea Legionară s-au retras si au inceput să activeze in miscarea comunistă din care facuseră parte anterior. La Atelierele CFR Grivita, unde majoritatea elementelor comuniste trecuseră in tabara legionarilor, astazi se incadrează din nou in randurile miscarii comuniste dand mina cu fosti tovarăși .

Documentul demonstrează rolul de agenti provocatori pe care l-au indeplinit anumite elemente comuniste infiltrate in Miscarea Legionara Activitatea agentilor provocatori comunisti este confirmată si de SSI, care, urmarind permanent atat activitatea Miscarii Legionare, cat si activitatea comunista preciza in Nota privind rolul agitatorilor comunisti introdusi in Miscarea Legionară : Cercurile legionare conducatoare cred că acesti pseudo legionari (n.n. “ comunisti) au fost introdusi in miscare numai pentru a agita si anarhiza tara, ramanand pe mai departe comunisti. Asa fiind “ sustin cercurile mentionate “ nu poate fi cazul despre o incadrare a unor legionari in Partidul Comunist, ci despre o revenire a comunistilor in cadrele partidului după ce si-au facut datoria in cuiburile legionare .

Horia Sima si militantul comunist Dumitru Groza

Amestecul unor comunisti in timpul rebeliunii din 21-23 ianuarie 1941 este reluat si analizat pe o bază informatională mai largă de catre SSI in Darea de seamă asupra rebeliunii , intocmită la sfarsitul lunii februarie din acelasi an. Dar, prin aprobarea dată de Horia Sima, reorganizarea Corpului Muncitoresc Legionar (CML) urma să fie facută sub conducerea lui Dumitru Groza, militant comunist de notorietate .

Asa după cum demonstrează documentele din Arhiva SSI, comunistii se inscriseseră masiv in CML. Comandantul Miscarii Legionare observase acest fenomen si hotarase o epurare, insă primirea de noi membri muncitori cu simpatii comuniste a continuat. Și aceasta, pentru ca intre comandantul Miscarii Legionare si conducatorii Partidului Comunist ar fi existat relatii mult mai vechi. După cum atestau date din Arhivele Sigurantei si din cele ale Ministerului Muncii, Dumitru Groza, unul dintre apropiatii lui Horia Sima, era in realitate, unul dintre cei mai incrancenati militanti ai extremismului de stanga . Prin Dumitru Groza s-ar fi mentinut suprematia CML asupra restului Legiunii, iar Horia Sima i-ar fi luat permanent apararea.

Tot in Darea de seamă asupra rebeliunii intocmită de SSI se oferă si alte cateva exemple de intruziune comunista Astfel, serviciile de Siguranță si ale SSI se implicaseră in arestarea lui Boris Niconov din Basarabia, trimis de Soviete cu misiunea de a se introduce la legionari . Un alt exemplu facea referire la cizmarul Moga, un alt comunist notoriu din Cernauti, care primise suma de 200.000 lei de la Ajutorul legionar, spre a se instala ca refugiat la Suceava. Alti comunisti legionari perchezitionaseră sediul Centrului informativ Suceava al SSI, iar executantii au fost Krevinski, Cervinski si Viskeron Alois, de asemenea identificati ca notorii comunisti infiltrati in Miscarea Legionara

Concluzia documentului SSI privind implicarea comunistilor in rebeliune, in urma directivelor si intereselor sovietice, se impunea de la sine: Sovietele “ carora orice complicatii de ordin politic intern din Romania le foloseau “ au cautat si reusit prin elementele ce se infiltraseră in randurile Miscarii legionare, pe de o parte, să fie informate asupra activității interioare a Miscarii legionare, iar pe de altă parte de a provoca tot prin aceleasi elemente miscari si actiuni anarhice conform cu interesele sovietice (7).

De altfel, si Legatia Sovietică din Bucuresti era de acord cu faptul că in Miscarea Legionară se aflau foarte multe elemente comuniste, foarte bine apreciate, iar multi dintre acestia, cu ocazia rebeliunii, au ațațat spiritele provocand dezordini si chiar participand la jafuri (8). Mai mult, Sovietele ar fi trimis in Romania mari sume de bani pentru a fi intrebuintate in propaganda legionara Cu impartirea lor s-ar fi ocupat conducatorii muncitorilor legionari (9).

Interesul sporit al Moscovei față de situatia din Romania este demonstrat si de un raport documentat transmis de PCdR la 9 februarie 1941 Internationalei a III-a, cu privire la statistica devastarilor, numarul victimelor, pagubele estimate la circa zece miliarde lei . Raportul era insotit de un reportaj filmat asupra modului in care s-a desfășurat rebeliunea in Capitală si in cele mai importante centre din tara În concluzie, PCdR raporta că actiunea de penetratie comunistă in cadrele Miscarii Legionare a dat rezultate neasteptate si că ea reprezintă cea mai eficace incercare de revolutie in Romania (10).

Concluziile autorităților statului prezentate Presedintiei Consiliului de Ministri subliniau că jafurile, asasinatele si devastarile au dat rebeliunii un caracter revolutionar comunist, explicabil, de altfel, prin primirea in Legiune a elementelor de stanga si a celor de la periferia Capitalei (11).

Tiberiu Tanase / HISTORIA

Fragmente prezentate si in lucrarea Fetele Monedei. Miscarea legionară intre 1941-1948, Editura Tritonic, 2010, pp. 208-214

NOTE

1. Maria Georgescu, Verzii si rosii, mană in mana in revista Dosarele Istoriei , nr. 9/2000, p. 44

2. Pe marginea prapastiei, vol. 2, Ed. Scripta, Bucuresti, 1992, p. 20

3. Mihai Pelin, Miza Razboiului, Bucuresti Editura Viitorul romanesc, 2000, p. 103

4. Vezi Aurică Simion, Regimul politic din Romania in perioada septembrie 1940-ianuarie 1941 si Istoria PCR, vol.V, sinteza documentar

5. Notă privind comunistii identificati ca participanti la rebeliunea legionara ANB, Raport, fond DGP, Dos.30/1941, f. 346

6. Cristian Troncota Eugen Cristescu, Asul Serviciilor Secrete Romanesti, p. 69

7. Cristian Troncota Romania si frontul secret, Bucuresti, Editura Elion, 2008, p. 286

8. Notă a DGS, din martie 1941, A.N.B, fond DGP, Dosar 1/1941, f. 2

9. Ordinul nr. 87/1941 A.N.B., fond DGP, D.2/1941, f. 11. si f. 97

10. Nota DGP din 9 februarie 1941, ANB, fond, DGP, 1941, f 1

11. Pe marginea prapastiei, vol. I, Ed. Scripta, Bucuresti, 1992, p. 34

@Mihai

daca organizatia aceea sau ce o fi a depus un denunt penal, sunt obligati sa investigheze. Cu siguranta vor da neinceperea urmaririi penale pentru parintele Justin si maicute. Va fi interesanta analiza textului, daca acel cantec se incadreaza la slogan fascist .Oricum, a fost o "ceremonie" desfasurata in cadru privat, deci tot tam-tam-ul asta e cat se poate de deplasat. Ma intreb, daca pe Ghencea s-ar intona acel cantec, ar face dosar de urmarire penala la tot publicul sau da o amenda organizatorului? :))

Edited by dee

Adrian e irecuperabil. Nici macar nu s-a deschis o ancheta pentru a se observa daca intr-adevar existau preturi neconcurentiale, el doar accepta sa creada pe cuvant plangerile unora, in timp ce despre plangerile romanilor impotriva evreilor cere dovezi peste dovezi, legi, etc.... Asta apropo de dublul standard...

Ca sa nu mai zic, ca aceasta forma de comert este practicata de marile firme, de producatori in general, nu de comercianti incipient. Si ceva imi spune ca in Romania anului 1937 NU EXISTA O LEGE A DUMPINGULUI..., mai ales ca in SUA aparuse de mai putin de 20 de ani.

Dar deh...

Edited by Mihai

@Mihai

daca organizatia aceea sau ce o fi a depus un denunt penal, sunt obligati sa investigheze. Cu siguranta vor da neinceperea urmaririi penale pentru parintele Justin si maicute. Va fi interesanta analiza textului, daca acel cantec se incadreaza la slogan fascist .Oricum, a fost o "ceremonie" desfasurata in cadru privat, deci tot tam-tam-ul asta e cat se poate de deplasat. Ma intreb, daca pe Ghencea s-ar intona acel cantec, ar face dosar de urmarire penala la tot publicul sau da o amenda organizatorului? :))

Clar. Oricum e o acuzatie aberanta, umflata cu pompa de catre unele ziare senzationaliste. Cata vreme nu e interzisa melodia, poti sa o canti si pe strada... dar se plictisesc unii concetateni ai nostri de moarte.

Si ceva imi spune ca in Romania anului 1937 NU EXISTA O LEGE A DUMPINGULUI.

Da?

Ce iti spune asta?

Si inca ceva. Cum adica nu se stia daca e adevarat ca legionarii practica preturi mai mici din moment ce tu te laudai ca ei chiar practicau preturi mai mici ca evreii si aveau profit?!

p.s.

Plangerile "romanilor" impotriva romanilor de alta religie?

Adica sa nu fie lasati in scoli daca nu sunt ortodocsi?

Asta e plangere?

Super!

Edited by Adrian

Clar. Oricum e o acuzatie aberanta, umflata cu pompa de catre unele ziare senzationaliste. Cata vreme nu e interzisa melodia, poti sa o canti si pe strada... dar se plictisesc unii concetateni ai nostri de moarte.

Dar nu ma deranjeaza faptul ca procurorii urmeaza pasii legali dupa depunerea plangerii. Ci ca e aberant sa faci atata caz dintr-un eveniment privat....

In cazul asta, ma autodenunt, si eu ascult Sfanta tinerete legionara acasa...

Adrian, n-am spus eu ca practicau preturi mai mici, ci asa sunau plangerile unor comercianti evrei. Eu am spus doar ca erau pe profit. Oricum, in cazul unei plangeri trebuia investigat dupa o lege si stabilit daca e adevarat sau nu. Ori aici a fost un abuz, au venit intr-o zi fara somatie si au inchis tot.

Edited by Mihai

Nu, frate, nu o mai da acum. Ma faci sa caut si sigur iti gasesc. Ai zis foarte clar ca aia practicau preturi mai mici. Te rog nu o intoarce acum.

Sunt si alti oameni pe forumul asta care au vazut ce ai scris. Vor confirma.

Singurul mod prin care comerciantii legionari ar fi putut mentine preturile mici ar fi fost prin reducerea profitului. Nu controlau sursele de fabricatie a materialelor necesare in afacerea lor, nu puteau cumpara en-gros la preturi mici pentru ca nu aveau magazine uriase, ci doar ateliere de cartier. Era un soi de renuntare voluntara la profit pentru a avea preturi mici, o renuntare sustinuta ideologic de Miscare.

Sigur ca se poate face asta. Insa procesul economic depinde de obligativitatea Miscarii de a controla pe posesorii de afaceri si de a-i forta sa lucreze pe nimic. Fara profit, fiinta umana economica nu exista; de ce sa tii magazinul cand pana la urma esti doar un intermediar intre cel care taie pielea de la vaca si cel care se incalta cu pantofii de piele. Deci era un fenomen economic artificial, mentinut viu nu pentru ca era valabil, ci pentru ca exista Miscarea in spatele lui. Intr-o piata libera, nu ai cum sa faci asta pentru ca esti scos de acolo prin insasi mecanismele ei...