MoWeed

Miscarea Legionara

1,738 posts in this topic

Problema natalitatii ridicate la tigani e legata de mentalitate ( e o mandrie pentru ei) si de lipsa de informatie privind contraceptia. Chiar daca avem un spor natural negativ, eu as introduce sterilizarea obligatorie a barbatilor fara venit, asistati social si care au deja patru copii. Orice copil trebuie sa aiba dreptul la o viata decenta.

Nu cred ca se pune problema disponibilitatii, majoritatea femeilor muncesc pentru ca sunt nevoite sa o faca. O reintoarcere la mitul femeia doar la cratita , deci la strarea de dependenta totala de barbat nu e posibila in conditiile socio-economice actuale.

Scuze, poate nu m-am exprimat eu prea bine. In nici un caz nu sustin intoarcerea la mitul "femeia doar la cratita. In conditiile in care putine familii medii ar putea supravietui dintr-un singur salariu, e evident ca femeile sunt nevoite sa munceasca, ceea ce face imposibil sa mai si intretina familii numeroase, cu 4,5,6 copii.

E posibil si ca mentalitatea sa influenteze in cazul tiganilor, nu zic nu. Dar aceleasi argumente se pot aplica si societatii romanesti de acum 80-100 de ani : lipsa de mijloace contraceptive, mentalitate, samd. Natalitatea la tigani o sa scada insa in mod natural, prin acelasi proces prin care a scazut la romani, la bulgari, unguri (probabil stiti ca aceeasi situatie se repeta in mai toate tarile est-europene).

Dar chestia cu sterilizarea n-are nici o sansa. Logic vorbind, rationamentul e perfect valabil. Dar un stat membru al UE n-are cum sa introduca astfel de legislatie. Iti sar imediat istericii in cap urland "genocid", chiar daca le arati suferintele copiilor ce cresc in mizerie. Genul asta de idioti insa pune dogma mai presus de realitate.

Streza realitatea este ca nu numarul de copii ii pune in situatia aia. Sunt multi alti factori mult mai importanti. Nivelul de trai nu creste prin sterilizarea barbatilor sau femeilor, terminati cu prostiile de genul asta.

Nimeni nu sustine ca prin sterilizare creste nivelul de trai Robert.

Nimeni nu sustine ca prin sterilizare creste nivelul de trai Robert.

Ba fix asta sustineti ca daca numai fac peste 5 copii aia 4 copii or sa traiasca mai bine decat ar fi trait daca erau 11. Deci susti fix ca sterilizarea este o solutie la nivelul de trai al acelor copii. Deci tu imi spui mie ca privand niste copii de niste frati mai mici le faci un bine?

De ce nu creezi niste locuri de munca pentru parinti? A da am uitat e mai lejer sa ii castrezi pe tigani...deh mai sunt si tigani....

Pai atunci unde e ok sa ne oprim cu restrictia libertatii? De ce sa nu le spunem oamenilor si ce sa gandeasca, ce sa manance, ce sa bea, cum sa se comporte, cum sa vorbeasca, cum sa se imbrace?

Da, cei care isi chinuie copii trebuie decazuti din drepturile parintesti si, eventual, incarcerati. Eu as pune pedepse de zeci de ani de inchisoare pentru cei care-si chinuie copii in mod repetat, care ii omoara sau care abuzeaza sexual de ei. Ba chiar, in cazul ultimelor doua categorii, nu m-ar deranja introducerea pedepsei cu moartea.

In alta ordine de ideei, am prieteni care au crescut in familii mult mai bogate ca a mea si n-au avut nici pe departe o copilarie asa de fericita ca a mea. Vezi tu, saracia nu inseamna neaparat o copilarie grea la fel cum nici bogatia nu inseamna o copilarie fericita

@strezahuzum

Pai tot ziceai de Mihai ca e comunist, ca vrea sa-si impuna parerea? Acum nu tu esti cel care vrea sa-si impuna parerea celorlalti?

Doamne, nu-mi vine sa cred. Taman, tu, cel care blama acum 2 pagini asa-zisele tendinte totalitariste ale unora, aprobi ideea de a ingradi drepturile unor cetateni a caror singura vina este saracia.

Sa inteleg ca tendintele totalitariste sunt bune cand vin in sustinerea ideilor tale?

Edited by MoWeed

Pai atunci unde e ok sa ne oprim cu restrictia libertatii? De ce sa nu le spunem oamenilor si ce sa gandeasca, ce sa manance, ce sa bea, cum sa se comporte, cum sa vorbeasca, cum sa se imbrace?

Da, cei care isi chinuie copii trebuie decazuti din drepturile parintesti si, eventual, incarcerati. Eu as pune pedepse de zeci de ani de inchisoare pentru cei care-si chinuie copii in mod repetat, care ii omoara sau care abuzeaza sexual de ei. Ba chiar, in cazul ultimelor doua categorii, nu m-ar deranja introducerea pedepsei cu moartea.

In alta ordine de ideei, am prieteni care au crescut in familii mult mai bogate ca a mea si n-au avut nici pe departe o copilarie asa de fericita ca a mea. Vezi tu, saracia nu inseamna neaparat o copilarie grea la fel cum nici bogatia nu inseamna o copilarie fericit

Subscriu.

Corect. Si cei inconstienti trebuie pedepsiti. Dar cum poti judeca tu ca sunt inconstienti?

Ce, daca au 4 copii, inseamna automat ca sunt inconstienti, ca nu ii cresc cum trebuie, ca ii chinuie?

Discutiile despre Eminescu au fost mutate in alt topic, dedicat. Imi cer scuze, dar nu am avut timp sa caut postarile mai vechi pe acest subiect

Edited by MoWeed

nici tu, nici Robert, n-ati inteles nimic din ce am scris :) (probabil e vina mea ca nu m-am facut inteleasa) Foamea e mai chinuitoare decat o palma.

Hai ca ca mai are sens sa divagam pe subiectul asta, doar suntem off topic.

L.E.

tu ai aduce pe lume un copil daca efectiv n-ai cu ce sa-l cresti, daca abia iti duci traiul de pe o zi pe alta? la asta m-am referit cand am spus inconstienta.

Edited by dee

Problema natalitatii ridicate la tigani e legata de mentalitate ( e o mandrie pentru ei) si de lipsa de informatie privind contraceptia. Chiar daca avem un spor natural negativ, eu as introduce sterilizarea obligatorie a barbatilor fara venit, asistati social si care au deja patru copii. Orice copil trebuie sa aiba dreptul la o viata decenta.

Ciudat, aici nu vad ca ai face vreo diferenta intre cei responsabili si cei iresponsabili. Ii judeci pur dupa venit. Eu am inteles ce ai zis aici. Poate te-ai exprimat tu gresit...

Desi subiectul Eminescu se incadreza foarte bine in topicul asta, cred ca trebuie concentrata discutia intr-un singur loc, asa cum am mai spus.

@MoWeed

Nu-i graba.

tu ai aduce pe lume un copil daca efectiv n-ai cu ce sa-l cresti, daca abia iti duci traiul de pe o zi pe alta? la asta m-am referit cand am spus inconstienta.

Eu nu as aduce un copil pe lume daca nu am cu ce sa-l cresc. Cei care i-ar aduce trebuie depistati si decazuti din drepturile parintesti. Dar asta dupa ce se dovedeste aceasta inconstienta, dupa ce se dovedeste ca nu poate sa-si creasca odraslele. Astfel, riscam sa aruncam in aceasta categorie oameni care, desi saraci, muncesc zi de zi pentru a asigura copiilor un trai decent.

Oamenii acestia trebuie pedepsiti, dar, dupa cum intrebam mai devreme, pana unde mergem?

Edited by MoWeed

Ba fix asta sustineti ca daca numai fac peste 5 copii aia 4 copii or sa traiasca mai bine decat ar fi trait daca erau 11. Deci susti fix ca sterilizarea este o solutie la nivelul de trai al acelor copii. Deci tu imi spui mie ca privand niste copii de niste frati mai mici le faci un bine?

De ce nu creezi niste locuri de munca pentru parinti? A da am uitat e mai lejer sa ii castrezi pe tigani...deh mai sunt si tigani....

In primul rand, dee vorbea de sterilizare, nu de castrare. Sunt lucruri diferite. Secundo, familiile care sunt sarace, aproape intotdeauna stau prost sau foarte prost cu educatia, ceea ce inseamna ca oricate locuri de munca s-ar creea, parintii nu pot concura decat pentru munci necalificate, de obicei platite intre putin si foarte putin. Nu mai au cum sa iasa din saracie, e prea tarziu pentru parinti. Nu te grabi asa de tare sa condamni ideea : genul asta de procedura se aplica rar, in cazuri extreme, unde saracia se impleteste cu violenta si alcoolismul. Nu inseamna ca daca printr-o minune se introduce astfel de legislatie, maine se sterilizeaza zeci de mii sau sute de mii de oameni.

@strezahuzum

Pai tot ziceai de Mihai ca e comunist, ca vrea sa-si impuna parerea? Acum nu tu esti cel care vrea sa-si impuna parerea celorlalti?

Doamne, nu-mi vine sa cred. Taman, tu, cel care blama acum 2 pagini asa-zisele tendinte totalitariste ale unora, aprobi ideea de a ingradi drepturile unor cetateni a caror singura vina este saracia.

Sa inteleg ca tendintele totalitariste sunt bune cand vin in sustinerea ideilor tale?

1. N-am zis ca e comunist. Am zis ca are reflexe totalitariste, specifice adeptilor teoriei colectivismului, in care drepturile comunitatii sunt mai importante decat drepturile individului. Fascismul si comunismul sunt doua din formele extreme ale teoriei.

2. Cetatenii in chestiune incalca dreptul copiilor la o copilarie fericita. Nu stiu, poate ai auzit notiunea ca "libertatea mea se termina acolo unde incepe libertatea ta". Sa continui sa lasi femeile insarcinate cand traiesti in mizerie, inseamna sa torturezi copii aia ce rezulta. Si repet vorbesc de saracie din aia extrema, mizera, genul de cazuri in care tatal bea alocatia copiilor si-i snopeste in bataie, ani de-a randul.

3. O solutie asemanatoare a fost propusa in cazul violatorilor ( vezi aici linkul ).

@all

Sterilizarea nu trebuie sa fie ceva permanent. Poate fi aplicata temporar, prin administrare de medicamente. Intrerupi tratamentul si dispare.

Si repet vorbesc de saracie din aia extrema, mizera, genul de cazuri in care tatal bea alocatia copiilor si-i snopeste in bataie, ani de-a randul.

Am observat ca eviti din nu stiu ce motive sa vorbesti/raspunzi, nu ma deranjeaza e optiunea ta,

reveind

ce spui tu acolo este valabil pentru cateva zeci/sute de cazuri pe judet, deci aproape irelevant la nivel national, fata de ideea enuntata de tine in primul post al paginii.

Tu consideri relevant 2000 de cazuri la o populatie de 20 de milioane de oameni?

Am observat ca eviti din nu stiu ce motive sa vorbesti/raspunzi, nu ma deranjeaza e optiunea ta,

Nu evit pe nimeni. Dar nu pot sa raspund chiar instantaneu la orice post, mai am si alte ocupatii.

ce spui tu acolo este valabil pentru cateva zeci/sute de cazuri pe judet, deci aproape irelevant la nivel national, fata de ideea enuntata de tine in primul post al paginii.

Tu consideri relevant 2000 de cazuri la o populatie de 20 de milioane de oameni?

Hm ?? M-ai pierdut. Sigur, numarul de cazuri in care chiar s-ar ajunge la sterilizare va fi probabil mic. Despre care idee si care post vorbesti ? Baga un quote, sa fie mai limpede.

Streza nu tu decizi pentru altii. Informeaza-i ! Daca dupa ce au fost informati corect despre situatie si ei tot vor sa aiba copii,este cum zic americanii God given right.

Am folosit castrare ca sa exagerez sa fie mai usor de observat punctul de vedere pe care bat moneda.

Secundo, familiile care sunt sarace, aproape intotdeauna stau prost sau foarte prost cu educatia, ceea ce inseamna ca oricate locuri de munca s-ar creea, parintii nu pot concura decat pentru munci necalificate, de obicei platite intre putin si foarte putin. Nu mai au cum sa iasa din saracie, e prea tarziu pentru parinti.

ma refeream la asta in lumina celor enuntate de tine-anume ca familiile sarace si fara educatie fac multi copii. Sa fiu mai explicit, sunt perfect adevarate/relevante cazurile spuse de tine, adica de familii destrabalate cu copii facuti pentru bautura parintilor, doar ca eu am spus ca aceste cazuri sunt nerelevante la nivel national/judetean, adica undeva la cateva zeci/sute.

nici tu, nici Robert, n-ati inteles nimic din ce am scris :) (probabil e vina mea ca nu m-am facut inteleasa) Foamea e mai chinuitoare decat o palma.

Hai ca ca mai are sens sa divagam pe subiectul asta, doar suntem off topic.

L.E.

Eh acum ai dato la intors. Initial nu ai spus nimic de genul asta.

Trimitele ajutoare sociale dar sub forma de mancare (lapte praf, biberoane) poate chiar pampersi si alte astfel de lucruri. Nu le trimite bani ( ca mai sunt unii care ii beau ei decat sa cumpere ceva copiilor , probabil la astia ai facut tu referire) dar nu veni cu idei ca domne daca ii sterilizam gata am rezolvat situatia.

asta ar fi trebuit sa intelegi inca de la inceput, am crezut ca s-a dedus.

Statul nu trebuie sa te ajute, ci sa-ti ofere alternative. Sterilizarea nu e o pedeapsa, e o alternativa in cazul familiilor cu multi copii, care traiesc sub limita subzistentei, o metoda contraceptiva sigura. Sa stii ca multe femei dupa 2 sau 3 sarcini recurg la sterilizare (nterventie chirurgicala de legare a trompelor uterine).

Ma opresc aici, doar e topicul despre legionari. App steriletul a aparut in anul in care s-a infiintat Legiunea Arhanghelului Mihail :happy:

Edited by dee

ma refeream la asta in lumina celor enuntate de tine-anume ca familiile sarace si fara educatie fac multi copii. Sa fiu mai explicit, sunt perfect adevarate/relevante cazurile spuse de tine, adica de familii destrabalate cu copii facuti pentru bautura parintilor, doar ca eu am spus ca aceste cazuri sunt nerelevante la nivel national/judetean, adica undeva la cateva zeci/sute.

Sigur ca statistic vorbind sunt irelevante. N-am zis ca sterilizarea e o solutie magica, la nivelul tarii.

@Robert

Hai sa lasam subiectul in pace, ca si asa am deviat rau de tot. Am explicat de ce as fi in favoarea unei astfel de masuri, ca nu e o solutie care sa reduca saracia ci o masura de protectie, si ca ceva similar exista sub forma "castrarii" chimice, care azi exista in tari precum Polonia sau SUA. Nu tin sa "convertesc" pe cineva la ideea asta.

@dee

Imi plac oamenii cu simtul umorului.

In rest, desi cam tarziu, trebuie sa reamintesc ca pe 13 ianuarie s-au implinit 74 de ani de moartea martirilor romani si legionari, Ion Mota si Vasile Marin.Ambii erau avocati.

Asa aratau la plecare:

MM2_759674.jpg

Acestia au cazut in luptele Razboiului Civil din Spania, dintre fortele nationaliste ale Generalului Franco si fortele unei aliante comunisto-anarhiste sprijinite de Moscova, aflate la putere. Cei doi eroi s-au inrolat ca voluntari in trupele Generalului Franco, alaturi de inca sase camarazi de seama, dintre care se disting: General Gheorghe Cantacuzino- Graniceru, Inginerul Gheorghe Clime, Alexandru Cantacuzino sau preotul Ion Dumitrescu-Borsa.

Cel mai bine pe aceasta tema s-a exprimat nimeni altul decat Nicolae Iorga:

"Luptand pentru credinta lor crestină si pentru cinstea poporului lor, pentru ce este etern, scump si curat in latinitatea nebolsevizata doi tineri Romani, doi baieti viteji, Mota si Marin, au cazut inaintea Madridului aparat de Rosii.

Cand, in zilele din urma indepartam stirile de o monotonie desavarsita in ciuda macelului zilnic, cu privire la ce se petrece, in miez de iarna acolo in nenorocita Spanie, nu ne gandeam că intre aceia care si-au dat viata luptand pentru cauza cea bună erau si acesti doi fii ai țării noastre.

Prinsi de un entuziasm care se cere condus si nu inabusit, pentru că altfel ramane celalat entuziasm, contra caruia Statul nu poate lupta indeajuns si mai ales singur, incalziti de o ideie careia i se inchinaseră intregi, ei si-au zis că e preferabil, decat să facă in Romania insăși o agitatie care nu-i aduce totdeauna bine, să meargă acolo unde nu sunt discursuri si demonstratii de strada ci omul stă in fiecare clipă in fata mortii pentru ce crede el că e sfant si mare. Și - au cazut.

Cine stie ce va iesi din cumplita furtună care s'a abatut asupra departatului pamant latin unde se varsă sange din toate ranile unui nobil neam. Dar, dacă vreodată vom vedea Spania cum a fost, cum trebuie să fie, se va putea spune la noi, cu induiosată mandrie, că pentru aceasta au curs cateva picaturi din sangele scump al tineretului nostru.

- articol publicat in revista Lumea nouă, nr. 1, 1937

La inmormantarea eroilor, cei doi au facut turul tarii, oprind in toate provinciile istorice. In fiecare gara au fost intampinati de foarte multi oameni, in Bucuresti estimandu-se ca au participat aproape 1 milion de oameni la funeralii. Pentru pomenirea lor au vorbit atat preoti catolici, uniti, cat si ortodocsi.

Cei ce-au cazut ucisi de gloantele dusmane, Pasesc in rand cu cei ce au ramas, Ion Mota si Vasile Marin, PREZENT!

O sa pun niste imagini de la acea inmormantare:

Image107.jpg

Image110.jpg

Image105.jpg

gara1.jpg

multime.jpg

Image102.jpg

Edited by Mihai

Daca si astia au murit pentru poporul Roman....e clar:)

Ma duc sa mananc ceva ca nu se mai poate in conditiile astea:)))

Edited by Robert Aeroth

Am citit acum cativa ani scrisoarea lui Ion Mota catre parintii sai. Spiritul sau de jertfa in numele unei ideologii e impresionant.

Iubiti parinti,

Suntem de patru zile pe un vapor, iar maine debarcam la Lisabona, in Portugalia, de unde apoi plecam in Spania

Desigur ati aflat ca dorim sa luam si noi parte catva timp la lupte, cam o luna de zile, caci pe atat ne-a tarmurit Corneliu termenul, fiind vorba de un semn viu de unire crestina a inimilor a doua neamuri.

Cea mai mare grija si tulburare sufleteasca a mea, in acest admirabil si maret drum, este grija de scumpa mama si iubitul tata.

Ma tem ca prea va veti lasa coplesiti de ingrijorari si, negresit, dupa o viata destul de incercata, numai asemenea poveri sufletesti nu ar trebui sa mai aveti. As fi cel mai fericit sa pot avea de la iubitii parinti o veste ca grijile mele nu sunt intemeiate si ca, razimati pe dragostea pentru Cruce si crestinatate, gasiti indestulatoare putere sufleteasca pentru a putea purta grija aceasta ce nu se poate inconjura, dar a fi chiar multumiti ca fiul vostru se afla pe un asemenea drum de onoare si de datorie

La riscul nostru, la jertfa noastra din dragoste pentru Hristos, vom fi fericiti a afla ca si ai nostri iau parte prin barbatia de a trece prin cateva zile grele si a nu se lasa coplesiti, caci ar parea ca ne-au facut sa uitam datoria noastra catre Dumnezeu, in al carui obraz se trage azi cu mitraliera si datoria fata de neamul nostru, a carui soarta atarna si ea atat de mult de lupta hotaratoare care se desfasoara azi in Spania

Nelinistea mea e mai mare pentru parinti, caci Iridenta fiind mai tanara si mai voinica fiziceste, tineretea o ajuta sa treaca mai usor zbuciumarile si greutatile pe care le sporeste adeseori inchipuirea

Sunt foarte bucuros ca ea, care la plecarea mea banuia lucrurile acestea, a fost curajoasa, vazand ca isi stie stapani simtamantul, pentru a se implini datoria

Trebuie sa mai adaug, spre a inlatura orice judecati gresite, ca au n-am fost trimis de nimenea in Spania ca sa i se faca vreo raspundere pentru asta, ci eu singur am avut, cel dintai, gandul si dorinta de a lua parte la aceste lupte, pentru care am cerut si am primit aprobarea sefului nostru, marginind el aceasta aprobare la numai o luna de zile. Niciodata n-as fi primit sa fiu inlocuit prin altcineva, caci sufletul meu imi cerea si-mi cere implinirea acestei datorii, pe care am si dus-o la implinire. Nu e adevarat, ce spuneau unii, ca ramas in tara, puteam fi mai de folos si eu si sotii cati am luat acest drum, “ luptei de acasa. Biruinta morala pe care noi o vom castiga in Spania, “ cu orice jertfe, “ va fi mai mare pentru lupta nationala, deci tot ce-am mai putea face in restul vietii noastre, ba si dincolo de ea Acesta e adevarul.

Pe la inceputul lui Februarie, cu ajutorul lui Dumnezeu, vom porni inapoi spre casa

Înca o data va rog din tot sufletul, sa nu va lasati preda ingrijorarii. Omul doar nu a fost nascut pentru a trai numai decat un numar nu stiu cat de ani, “ ci pentru a se apropia de Dumnezeu prin faptele vietii sale!

Va sarut mainile cu toata dragostea si va rog, nu-mi tagaduiti fericirea de a va sti curajosi si senini, primind barbateste si cu taria pe care ti-o da credinta in Dumnezeu, toate greutatile cu care Dumnezeu a cinstit familia noastra, cerandu-i sprijinul ei pentru implinirea dreptatii si a Dumnezeiestii Lui asezari

Va imbratisez cu mare dragoste, multumire si recunostinta, pentru toate jertfele sufletesti si materiale, pe care o viata intreaga, neintrerupt le-ati facut pentru noi si pentru sufletul nostru

Al vostru iubitor

Ionel

Scuze, poate nu m-am exprimat eu prea bine. In nici un caz nu sustin intoarcerea la mitul "femeia doar la cratita. In conditiile in care putine familii medii ar putea supravietui dintr-un singur salariu, e evident ca femeile sunt nevoite sa munceasca, ceea ce face imposibil sa mai si intretina familii numeroase, cu 4,5,6 copii.

E posibil si ca mentalitatea sa influenteze in cazul tiganilor, nu zic nu. Dar aceleasi argumente se pot aplica si societatii romanesti de acum 80-100 de ani : lipsa de mijloace contraceptive, mentalitate, samd. Natalitatea la tigani o sa scada insa in mod natural, prin acelasi proces prin care a scazut la romani, la bulgari, unguri (probabil stiti ca aceeasi situatie se repeta in mai toate tarile est-europene).

Dar chestia cu sterilizarea n-are nici o sansa. Logic vorbind, rationamentul e perfect valabil. Dar un stat membru al UE n-are cum sa introduca astfel de legislatie. Iti sar imediat istericii in cap urland "genocid", chiar daca le arati suferintele copiilor ce cresc in mizerie. Genul asta de idioti insa pune dogma mai presus de realitate.

Cu riscul de a parea "ne-european", eu unul as incuraja un program de sterilizare a tiganilor pana cand alora ramasi sa le vina mintea la cap si sa puna osul la munca. Se face o confuzie in comunitatea europeana cum ca tiganii ar fi ca oricare alta minoritate si trebuie protejati ca toate comunitatile pentru ca in esenta sunt la fel. GRESIT.

Tiganii nu sunt la fel ca orice alta comunitate, desi am vazut niste comparatii total deplasate intre ei si negrii din state, sau cu situatia evreilor/mexicanilor. Eu am rude in state si cred ca stiu destul de bine realitatea, si de azi, si cea istorica. Evreii au vrut sa munceasca si au un rol in societate(bun sau rau voi decideti). Mexicanii vin(multi ilegal) in state pentru ca vor sa munceasca. Negrii doar vroiau sa munceasca si sa fie acceptati de americanii albi, nu sa fie sclavi(desi si in ziua de azi cei mai lenesi in state chipurile sunt negrii din ce aud). Ideea este ca toate aceste minoritati AU VRUT sa faca parte din societatea in care traiau.

Tiganii vor sa PARAZITEZE societatile in care traiesc. Spuneti-mi UN lucru bun spus despre tigani in lume, in afara de cei ce le apreciaza muzica si dansul specific. Toti, de la Vest la Est, ca vorbim de Europa sau US, se plang atunci cand sunt tigani langa ei. Cum de altii de culoare inchisa sau de alta religie se pot integra in aceste societati insa tiganii, nu?

Pai e simplu, tiganii NU VOR sa se integreze, vor sa-si mentina stilul de viata nomado-parazitar. Sunt tigani cinstiti, insa aia sunt poate 5% din etnie si NIMENI nu are nimic cu ei. Tiganii sunt in general o rasa abjecta, sunt singurii pe care-i stiu ca fac copii pentru a-i trimite la cersit. De fapt tiganii care au 5-6 copii(daca nu mai multi) ii distribuie astfel: 2 la cersit, 2 la furat, unul in puscarie si poate UNUL la scoala(pe un loc special de obicei). Daca se imbolnavesc si mor sau stau prea mult in puscarie, mai fac unul si hop, o luam de la capat.

Streza are dreptate in esenta, daca aplicam modelul sau de gandire la un popor normal la cap, si nu la un popor de hoti ce paraziteaza. Intr-adevar, odata ce un popor se cizeleaza, face copii mai putini, dar aia care ies, in general sunt fiinte umane mai bune, mai educate, pentru ca au avut o copilarie decenta, nu una in care mergeau sa cerseasca sau sa fure.

Tiganii NU VOR sa evolueze si si-au gasit un popor de prosti aici. Va garantez ca in alta tara, care nu se purta cu manusi cu ei precum ospitalierii de romani, astia erau integrati si educati de demult. Insa noi le-am dat beneficii(locuri speciale in sistemul de educatie), i-am primit(se pare ca ne place "cultura" lor) intre noi dar nu i-am fortat sa intre in societate, am crezut ca o sa o faca de unii singuri. Dar ei au ramas cum sunt ei de cand se stiu, niste paraziti care pleaca dintr-un loc in altul.

Ganditi-va cum fac tiganii de rand bani. Majoritatea nu muncesc(da culmea, iau ajutor de somaj sau alocatie pentru copil care nu prea trece pe la scoala), multi sunt pusi pe ciordit iar aia de au palate fie sunt interlopi locali fie sunt manelisti care au prostiti romanii sa le asculte gunoaiele si sa-i plateasca pentru asta. Ei nu contribuie cu absolut nimic de valoare(in general) la tara noastra si o paraziteaza insa astia vor fi cei mai numerosi in viitor si o stim cu totii, chiar daca nu vrem sa o recunoastem.

Cine crede ca tiganii o sa faca mai putini copii odata ce vor fi majoritari se inseala. Vor face tot la fel de multi puradei insa vor pleca multi afara, ilegal bineinteles. E in cultura lor, asta nu inteleg unii. Cei care se casatoresc de la 11 ani si fac copii la 13-14 ani sunt oameni care vor multi copii. Problema tiganilor o sa fie disparitia romanilor. De la cine o sa mai fure?

V-as recomanda sa citit niste forumuri ale unor "civilizati" care ne dadeau noua teorii despre tigani si reactiile lor dupa invadarea tiganilor. O sa faceti pe voi de ras.

V-as recomanda sa citit niste forumuri ale unor "civilizati" care ne dadeau noua teorii despre tigani si reactiile lor dupa invadarea tiganilor. O sa faceti pe voi de ras.

Limk. Vreau sa ma pis pe mine de ras.