bogdan_p

Discutii despre galerie

3,126 posts in this topic

eu am vrut sa ma mut de anul asta,dar ca de obicei comoditatea si obisnuinta si increderea in triada, desant si cei noi cu mentalitate oarecum adevarata m-au inpins sa raman aici. Eu nu cred ca pot sa parasesc Peluza Nord ( sunt mai tanar ca tine 9 ani de peluza ) nu am puterea sa las atatea amintiri in urma, e prea greu si nu cred ca as putea tine pasu cu sudu, ei sunt in continua crestere.Sincer abia astept revederea cu sudu la meciurile de hochei poate ne strangem si in meciurile de campionat ca pana la urma cred ca sectia de hochei va fi intodeauna a noastra nu a mercenarilor si a celor cu bani care sa faca doar ce vor ei. Inchei trist si intrebator oare cum ar fi fara Becali ? cine ar da banii ? e clar ca se vor gasi doritori, dar va fi unul dintre noi ? sau tot de-al lor??? bafta si mandru ca sunt stelist .

Anul asta eu am facut pasul catre SUD ...cu durere in suflet si cu dezamagirea ca in Nord nu se mai poate face nimic...o sa ramina incet , incet doar EI si ...progeniturile acelea genetice ce-si fac viata pe acolo...PACAT:(

habarnam..ai grija cum vorbesti.nu generaliza acum.Sunt multi baieti in Peluza Nord care au facut zeci de mii de km pentru Steaua de-alungul unor ani considerabili..care au tinut steagul sus cu mandrie pentru ceea ce a fost si va ramane galeria noastra..unii dintre ei au semne vizibile pe fatza sau lipsa de dinti in gura..de la incidentele cu gunoierii sau cu cainii..pentru Steaua..se stie foarte bine care sunt aceea.Acum vii tu sa-i numesti progenituri?Daca ar veni ei dupa tine in Peluza Sud..le-ai mai spune asta fata-n fata?

am impresia ca usor usor site-ul asta devine site-ul personal al peluzei sud..dupa parerea mea puteti toti sa va mutati la sud..Peluza Nord n-o sa stea in niciunul personal dintre voi..asa cum n-a stat nici in jean nici in Marin nici in mustata..asa cum nici Steluta nu sta in Jiji..

Eu propun ca lumea sa nu-si mai dea cu parerea pe forum despre peluze si oamenii din peluze. M-am saturat sa vad discutii aberante purtate de oameni pe care nimeni nu-i cunoaste.

Nu e vb de cenzura, da' de 99 de ori din 100 va dati cu parerea fara sa cunoasteti nici jumate din problema respectiva.

Vorbe multe, de la zi la zi mai multe subiecte, mai multi cei ce le dezbat. Duminica insa, pe stadioanele tarii, vad mereu aceleasi fete.

Asa ca pana o sa ne urmati exemplul si duminica de duminica o sa va rupeti din timpul vostru ceva mai mult de 2 ore pentru Steaua, cred ca e mai bine sa va abtineti cand vine vorba despre peluzele Stelei.

Nu e un repros, trebuie sa existe si fani simpli care merita respect, da' care la randul lor trebuie sa-si cunoasca locul.

Ganditi-va cate facem noi si cate nu faceti voi.

PS: Mesajul(in caz ca nu s-a inteles) e adresat tuturor celor ce-si dau cu parerea despre noi, ultrasii Stelei, din orice colt al stadionului, fara sa aiba habar si fara sa ne cunoasca.

Off...off...off..... :dry: :sad2: . Iar ne scindam, iar ne divizam, iar iese scandal. Dupa ce ca avem tampenia numita cetateni vs suporteri vs ultrasi vs huligani vs draq mai stie ce, acuma incepe toata lumea: "OH NU SE POATE A MURIT NORDU A PUTREZIT MA DUC LA SUD FRATILOR DA MIE FRICA CA SUNT IN CRESTERE RAU SUNT PREA BUNI BAIETII". Sincer, atatea aberatii intr-un singur loc rar mi s-a dat sa vad. Ma rog, poate e doar perspectiva mea. Va spun sincer, sunt un suporter normal (prin normal se intelege ca vin la stadion doar pentru Steaua, cant cu galeria, agit steagul si ignor pe cei care imi zic sa il las jos, dar nu sunt in nici o grupare), care nu ma laud cu mai mult de 5 ani in peluza (iarasi, vad ca unii au inceput sa se umfle in pene cu anii, aparand inca niste scindari, divizari, etc....de parca vechimea conteaza mai mult decat iubirea pentru culorile ros-albastre).

Initial am stat la Peluza Sud (din pura nimereala, acolo am prins bilet) apoi m-am mutat la nord si mi-a placut foarte mult acolo. Si inca imi place. De ce? Pentru ca, uneori, chiar se ridica majoritatea peluzei in picioare si canta. Pentru ca se fac coregrafii superbe. Pentru ca atmosfera este incredibila, chiar si la meciuri de 2 lei din campionat. Totusi, este ceva special, altfel, "galeria". Este un sentiment de familie, simt ca apartin acolo pentru ca iubesc Steaua, si cand vad ca se aud cateva mii de voci impreuna cu a mea imi salta inima, si cant si mai tare.

Dar divaghez prea mult de la subiect. Repet, niciodata, dar NICIODATA nu mi-am pus atatea probleme, atatea intrebari, atatea indoieli. Oare sefii de galerie fac bisnita cu bilete? Unde se duc ele? de unde vin banii pentru coregrafii? Or fi cumparati de conducere? Domnilor, EU NU VIN PE STADION SA STRIG UE Becali! Da, este un cioban incult care ne face de rusine, dar sincer, va pasa atat de mult de ce face el incat renuntati la galerie? Tot felul de replici "cand ma uit ce e acolo", "nu se mai poate nimic". Ce e asa urat la Peluza Nord, domnilor? Poate ceva ce mie mi-a scapat in anii lipsa de peluza care ma despart de voi. Sincer, daca aveti ceva impotriva liderilor, sau a unei brigazi anume, de ce nu ii lasati un pic si stati mai spre mijlocul peluzei? Acolo sunt eu si alte cateva sute (nu zic mii, nu vreau sa exagerez) de SUPORTERI care vin sa incurajeze echipa, si care nu-si pun aceste probleme. Va afundati in noroiul amanuntelor si uitati esentialul: CU TOTII IUBIM Steaua!

Vreti sa stiti ce vad eu la Sud? Trei lucruri.

1) Din partea majoritatii baietilor care stau in fata si canta cu noi "galeria" tot meciul, ambitie. O ambitie formidabila, care nu poate fi decat un lucru bun. Pentru ei am cel mai mult respect, pentru ca ei si merg prin deplasari, si fac coregrafii.

2) Masa imensa de "cetateni". Cea care m-a facut sa plec. In atatia ani, PS a crescut fantastic, dar din pacate inca sunt sufocati de 3 sferturi de peluza care raman inerti pe toata durata meciului crantanind seminte. Cineva mai devreme spunea ca pana si "cetatenii" din PN au o "educatie ultras" elementara, care ii face sa se ridice sa incurajeze echipa macar de cateva ori, si sa participe la coregrafii. Cred ca este adevarat, martore fiind coregrafiile frumoase realizate in UCL anul trecut, si nu numai. Sincer, nu inteleg cum puteti alege un loc atat de "infestat de cetateni" in detrimentul peluzei nord. Dar, in fine, fiecare cu alegerea lui. Cum am zis, respect foarte mult pe baietii de la PS care chiar canta si incurajeaza echipa

3) E L I T I S M. Cu carul. Nu neaparat in persoana (cunosc 2-3 baieti din PS si sunt de treaba), dar pe net, majoritatea au inceput acest curent "nordul nu mai e ce a fost, moare, haideti la sud ca sunt numai baieti adevarati, baieti cu xshpe ani vechime" etc. Acelasi elitism care ne dezbina, si care ma intristeaza teribil. De ce insista unii sa se creada mai stelisti ca altii?!!

De ce nu putem fi O SINGURA GALERIE PUTERNICA?! Aceste probleme, divizari, sunt atat de puternice incat pot sa ne scindeze definitiv? Exista normal mandrii personale si de grup. Dar ele trebuie sa fie mai presus de incurajarea echipei intr-un bloc unit si puternic? In fine...puteti considera acest ultim paragraf un alt vis al unui alt naiv care-si doreste Unirea peluzelor intr-o galerie superba, unica, si puternica. Pozitia geografica (sud nord etc) conteaza mai putin, totusi consider nordul un teren mai "propice", datorita numarului mare de oameni care chiar doresc sa sustina Steaua. Totusi, lasand naivitatile deoparte, nu putem oare sa ne intrebam, macar pentru o secunda, daca are rost sa ne divizam atat pentru lucruri marunte (cum ar fi ciobanul, biletele, etc)?

urata problema! anii conteaza! multi au invatat in PN ce inseamna viata de ultras,in prezent la PN s-a uitat versul ala " nu fac banii, cat fac anii!". asa si exemplele sunt infinite: ca stiu, ca ce a facut x,y,z,etc. plus bineinteles "toata lumea stie baieti" si ca "nu se stiu sacrificiile"! ba se stiu fratilor numai ca in prezent PS este mult mai prezenta vocal si estetic, asta ca vor sa accepte unii sau altii.au fost, sunt si vor ramane baieti in PN ce vor,isi doresc, numai ca nu au cu cine pentru ca restul sunt la vandut bilete sau au alte griji.bafta!

habarnam..ai grija cum vorbesti.nu generaliza acum.Sunt multi baieti in Peluza Nord care au facut zeci de mii de km pentru Steaua de-alungul unor ani considerabili..care au tinut steagul sus cu mandrie pentru ceea ce a fost si va ramane galeria noastra..unii dintre ei au semne vizibile pe fatza sau lipsa de dinti in gura..de la incidentele cu gunoierii sau cu cainii..pentru Steaua..se stie foarte bine care sunt aceea.Acum vii tu sa-i numesti progenituri?Daca ar veni ei dupa tine in Peluza Sud..le-ai mai spune asta fata-n fata?

Prietene vezi ca ai inteles gresit...eu vorbeam de lumea care nu are treaba cu peluza , nu de acei baieti care fac parte din brigazi...Am stat 9 an in Peluza Nord si am facut parte din Titan boys asa ca nu-mi spune tu mie cu ce se maninca peluza sau care e treaba cu dintii rupti sau batai luate de la unii si altii...(ps. titanu nu prea lua bataie) intelegi....

ps. nu am chef de polemici dar ma doare in ce hal sa ajuns...!!! Nu mai raspund ...

frate....cert e ca ceva tre sa se schimbe in PN!....ar trebuie sa fim uniti PN si PS.....sa vim invincibili in fata tuturor si sa le dam clasa.......fara sa mai existe certa intre grupari....si intre cele doua galerie :steagcruce: steag3

am impresia ca usor usor site-ul asta devine site-ul personal al peluzei sud..dupa parerea mea puteti toti sa va mutati la sud..Peluza Nord n-o sa stea in niciunul personal dintre voi..asa cum n-a stat nici in jean nici in Marin nici in mustata..asa cum nici Steluta nu sta in Jiji..

cozmine la ora actuala Peluza Sud este adevarata fata de Peluza Nord si nu cred ca acest site poate sa devina personal al PS poate cu timpul va aparea un site al sudului.

tu spui ca nordu nu a stat in jean dar sa ne aducem aminte ce bn si frumos era pe timpul lui sau ai uitat asta?

parerea mea este ca, daca jean ar reveni la conducerea galeriei si se muta la sud pai Peluza Nord va fi goala la toate meciurile, nu fac parte din sud dar ii respect foarte mult.

mult succes fratilor din sud

:steag_steaua_ro:

jean n-o sa mai revina niciodata la ce a fost..este abonat la tribuna 1 sau 0..acolo ramane..cat despre "batalia" sud-nord nu stau sa intru iar in polemici..ganditi fiecare cum stiti..indiferent de care parte suntem..sud sau nord..cu totii trebuie sa incurajam echipa si sa fim mereu prezenti.bafta

..cat despre "batalia" sud-nord nu stau sa intru iar in polemici..ganditi fiecare cum stiti..indiferent de care parte suntem..sud sau nord..cu totii trebuie sa incurajam echipa si sa fim mereu prezenti.bafta

Aici ai mare dreptate ....fiecare trebuie sa-si sustina echipa din orice parte a stadionului:) ...fiecare alege unde sta ...dupa mentalitatea pe care o are ...Peluza Sud ..Peluza Nord ..tribuna 2 ...1 ...0 sau fotolii...si referitor la ...Romania-olanda...insa tot de galeria Stelei e legat ..asa ca ...nu sunt off topic:P ..am vazut intr-o declaratie a lu` lupescu ca a acordat FRF bilete galeriilor :) ...cum se face de Steaua nu a primit bilete?nu se regasea pe lista lu` lupescu ..nu au fost dorite biletele sau ne-au exclus "mai marii" fotbalului romanesc ...

biletele alea nu au ajuns la galeriile respective

Mda...traim in Romania ...si asta ne ocupa tot timpul steagro

Ce liniste p`aci.......Domnii liderii inca-si mai numara banii de la cioban? Vandutilor!!!

Ai numara pe LITERE :)).....E U R O , D O L A R , ..pfff pacat ca nu mai sunt si Marci..Zdreanta nu le-a dat si L I R E...

ce urat...chiar scarbos PN mai aveti putin si o ardeti cu Jiji in loja

chiar nu va este rusine?....chiar credeti ca mai reprezentati ceva?....chiar nu aveti jena?

schimbati ceva in al 13-lea ceas

cum face Jiji ceva cum se umple site ul de tot felul de viteji,unde erati voi cand nordul asta manjit striga impotriva lui,cand face zeci de steaguri si mesaje impotriva lui,cand mergem in deplasari si abea intram sau nu si ii ceream sa plece? va zic tot eu,aici pe site..erai revoltati de ce fac golanii din galerie,ne trimiteati la puscarie..mi e scarba de voi

Subscriu la cele spuse de Gezets. Nu fac parte din nicio brigada, nu ma consider mare ultras dar simt ca trebuie sa precizez niste lucruri, asa cum se vad din prisma unuia care merge in PN de vreo 11 ani dar nu are treaba cu grupurile ultra'.

Vremurile in care PN avea parte de beneficii materiale din partea conducerii au trecut de multisor. Cazuri izolate nu pot sa ma pun gaj ca nu ar fi. Dar de la cativa indivizi care au "greutate" si care se folosesc de acea influenta in scopuri personale pana la a arunca cu noroi in toata lumea din PN e cale lunga. Plus ca am avut ,cand am mai fost prin deplasari, ocazia sa vad si cum gandesc acesti baieti in privinta conducerii si credeti-ma, nu sunt deloc "cumparati". Asa ca, parerea mea, ar fi bine sa fim cat mai uniti in momentul asta decat sa incercam sa gasim vina acolo unde nu exista.

Parerea mea.

as vrea o intrunire cu toti haiducii astia cu pilde de eroism pe net...cu o placuta atarnata de gat...sa-i vad la parbriz cat de aprigi mai sunt la vorba...ca de zmei m-am saturat......astia care ucid cu vorbe de amatori toate sacrificiile facute de baietii din peluza......

deja daca mai citesc o sa vomit de atatea ineptii pe cm2...Sudul si Nordul isi vor pastra identitatea..nu vor mai fi scindari..si ne vom purta de grija singuri !