sabin1307

15 Martie. Discutie.

150 posts in this topic

corupti, necorupti, nu stiu, insa au o problema de moralitate. Ei nu-si permit sa fie simplii cetateni, ei reprezinta statul, deci "Unirea lor cu tara" ( cum a afirmat unul dintre ei), prin obtinerea cetateniei maghiare, pe de o parte si apararea intereselor si integritatii statului roman, pe de alta parte, ii plaseaza pe o pozitie oarecum duplicitara. Culmea ca primii care au sarit la ciolan au fost liderii politici, probabil pentru a da un exemplu. Ei erau oricum uniti spiritual cu tara, deci actul lor putea fi amanat, cel putin pe perioada mandatului de parlamentar/consilier local sau judetean.

Mi se pare foarte periculoasa ideea ca o tara sa aiba in interiorul sau un numar foarte mare de cetateni ai unui alt stat. Mai ales al unui foarte agresiv si parsiv precum Ungaria.

Slovacii au intuit pericolul si le-au retezat-o scurt. Nu uitati ce s-a intamplat in Georgia cand cineva a intervenit pentru protejarea "cetatenilor sai". Sau in fosta Iugoslavie.

Bosnia de azi este un stat in care locuiesc cetateni sarbi, croati, bosniaci, etc. Fiecare din statele din jur spune ca isi apara interesele cetatenilor.... Doamne-fereste sa ajungem la ce-i acolo!

Consider ca e dreptul fiecaruia sa ceara o alta cetatenie, daca doreste, insa as da o lege ca functiile publice sa nu poata fi ocupate de persoane cu dubla cetatenie, ca sa eliminam problema servilismului si a moralitatii, atat!

Si ca o gluma, as mai da o lege inspirata din cea maghiara. Stim ca se obtine foarte usor cetatenia maghiara, daca (printre altele) vorbesti maghiara, pai de ce nu s-ar putea pierde cetatenia romana daca ai peste 14 ani si nu vorbesti limba romana? :) poate in felul asta unii s-ar ambitiona mai mult sa invete.

Edited by dee

Consider ca e dreptul fiecaruia sa ceara o alta cetatenie, daca doreste, insa as da o lege ca functiile publice sa nu poata fi ocupate de persoane cu dubla cetatenie, ca sa eliminam problema servilismului si a moralitatii, atat!

Si ca o gluma, as mai da o lege inspirata din cea maghiara. Stim ca se obtine foarte usor cetatenia maghiara, daca (printre altele) vorbesti maghiara, pai de ce nu s-ar putea pierde cetatenia romana daca ai peste 14 ani si nu vorbesti limba romana? :) poate in felul asta unii s-ar ambitiona mai mult sa invete.

Sustin legea aia. Am scapa si de vreo 5 milioane de pretinsi romani, care din k si scri nu mai ies...

Mariuse,daca erai fimiu` te rupeam pe genunchi pana acum.

Ce nu intelegi tu este ca AICI (pe forum) se discuta niste "chestii" care se intampla in Romania ( si nu de ieri de azi ) iar in realitate cine trebuie sa ia atitudine de asemenea acte ori il doare-n p**a ori nu se baga din diferite motive.

Fanele, toti cetatenii cu drept de vot au dreptul si chiar obligatia de a lua atitudine. Oamenii aia despre care spui ca ar trebui s-o faca sunt platiti din buzunarul nostru si, daca noi constatam ca nu isi fac datoria, avem dreptul de a-i lua la rost.

Sigur, pentru asta trebuie educatie, trebuie un simt civic dezvoltat, ceea ce noua ca natie ne lipseste deocamdata. Cand vom invata ca avem voie, ba chiar suntem obligati sa luam atitudine atunci cand observam nereguli, atunci oameni ca bozgorasul ala ce se viseaza judecator vor ajunge la parnaie.

Pana atunci ne lamentam pe forumuri, din ce in ce mai putini.

Pai Marius, mergand pe principiul tau, absolut tot ce se discuta pe acest forum este inutil

Pai in mare, asa si este. In cazul asta specific, pentru mine ar fi mult mai utila o actiune comuna, concreta, a tuturor forumistilor care nu-s de acord cu ce s-a intamplat pe 15 martie.

Mariuse,asta se intampla mah baiatule si sub nasul tau chiar daca-ti place sau nu,chiar daca crezi sau nu !

bah, zici ca esti turc :D

in lumea mea ideala, daca vad ca bozgorasii isi iau cetatenie bozgoreasca si detin functii publice in Romania, ma duc la individul sau indivizii care ma reprezinta in parlament si ii zic "ce facem **** cu bozgorii, nu e cam ilegal?"

daca ala se pisa pe mine si zice ca nu-l intereseaza, vorbesc cu alti prieteni, din acelasi colegiul electoral daca se poate, sa se duca si aia sa-l ia la pulici pe reprezentantul comunitatii care inchide ochii la jocul bozgorasilor. daca nici acum nu reactioneaza, e foarte usor de facut un mic iures in presa asta avida de scandal (parlamentarul xulescu nu-si respecta alegatorii si alte labareli gen)...

asta e doar un scenariu. dar daca plecam de la premisa ca "stai ba, oricum nu ma baga ala pe mine in seama" sau "de ce sa ma duc eu, de ce nu se duce coana paraschiva" si altele de acest timp, vom ajunge la vorba lu' dorel, ca bozgorasii de tipul csibi sa ne intre in case, sa ne babardeasca nevestele iar noi sa le zicem multumesc.

P.S. daca e ceva ce ma enerveaza mai mult decat lipsa de initiativa civica este lamentarea asta caracteristica noua. observi (nu tu personal fanele, vb la modul general, ma includ si pe mine aici) o neregula si in loc sa faci tu ceva ca om direct afectat, te lamentezi si te intrebi public de ce nu SE FACE CEVA? ei bine, niciun ceva nu se face asa singur...

Marius, partidul civic Top 09 care a luat 16% la ultimele alegeri in Cehia (si care a creat o adevarata nebunie acolo), a fost infiintat cu 1000 de semnaturi. La noi e nevoie de 25.000 de semnaturi, de participanti din 17 judete, de fonduri uriase doar ca sa poti sa ai candidati la parlamentare... Mi se pare ca energia asta justitiara a unor concetateni ar fi mai bine folosita anul asta, ca tot se discuta rearanjarea constitutionala, in fortarea parlamentarilor sa pledeze pentru niste conditii mai normale de infiintare a unui partid politic.

Ca sa dau un exemplu, 5.000 de semnaturi si 5 judete ar duce la urmatoarea situatie: Mihai si-ar face partid iar nationalistii s-ar duce cu el, Csibi ala si-ar face partid si ar rupe din UDMR (care poate nu ar mai intra in parlament), eu as face partid si m-as bate cu Mihai etc... Am avea un pic mai multa fluiditate in mediul politic si mult mai multe posibilitati de a schimba niste lucruri la varf.

Dar asta e o problema. Nu ne pricepem sa ne concentram pe obiective concrete, cu efect imediat si consistent.

am fi o natie de apatrizi daca s-ar analiza greselile de sintaxa, semantica, lexic, stilistica etc. :) Eu m-am scos, daca-mi cizelez maghiara de balta, sigur primesc cetatenia :-) Ma refeream doar la nivelul de vorbire curenta, fie si unul scazut, insa sa existe, sa eliminam sindromul de "turist strain" in propria tara.

in politica trebuie sa existe un echilibru, dar mai mult decat atat, trebuie sa existe sentimentul ca absolut toate actiunile unui politician sunt analizate si, dupa caz taxate.

din pacate n-ai cum sa-i taxezi, eventual prin vot, dar asta insemna sa inghiti 3 ani ce-ti servesc pentru a regurgita in al 4-lea.

Edited by dee

Marius, partidul civic Top 09 care a luat 16% la ultimele alegeri in Cehia (si care a creat o adevarata nebunie acolo), a fost infiintat cu 1000 de semnaturi. La noi e nevoie de 25.000 de semnaturi, de participanti din 17 judete, de fonduri uriase doar ca sa poti sa ai candidati la parlamentare... Mi se pare ca energia asta justitiara a unor concetateni ar fi mai bine folosita anul asta, ca tot se discuta rearanjarea constitutionala, in fortarea parlamentarilor sa pledeze pentru niste conditii mai normale de infiintare a unui partid politic.

Ca sa dau un exemplu, 5.000 de semnaturi si 5 judete ar duce la urmatoarea situatie: Mihai si-ar face partid iar nationalistii s-ar duce cu el, Csibi ala si-ar face partid si ar rupe din UDMR (care poate nu ar mai intra in parlament), eu as face partid si m-as bate cu Mihai etc... Am avea un pic mai multa fluiditate in mediul politic si mult mai multe posibilitati de a schimba niste lucruri la varf.

Dar asta e o problema. Nu ne pricepem sa ne concentram pe obiective concrete, cu efect imediat si consistent.

pe mine ma intereseaza mai mult initiativa civica decat cea politica. ma intereseaza de dreptul mea de cetatean platitor de taxe de a lua la plua un functionar care nu-si face treaba.

in politica trebuie sa existe un echilibru, dar mai mult decat atat, trebuie sa existe sentimentul ca absolut toate actiunile unui politician sunt analizate si, dupa caz taxate.

la noi, cum societatea civila se rezuma la 5 babe grase si gretoase care si-au facut ONG-uri pentru a primi sponsorizari, politicienii se lupta doar pentru oportunitatea de a pradui.

sunt multe de spus, dar imi fac nervi degeaba :D

Cu siguranta exista si "fitzosi", insa multi nu vorbesc romana din neputinta. Am avut o colega in facultate, din Miercurea Ciuc si in primele luni, n-a putut scoate o vorbaromaneasca; intelegea ce-i spuneam, insa pur si simplu nu-si gasea cuvintele, nu putea vorbi in romana. Am intrebat-o la un moment dat cum de n-a invatat romana, (fata era scolita, desteapta), adica mie mi se parea incredibil, iar ea mi-a raspuns ca n-a avut cu cine sau cand sa vorbeasca in limba romana. In 19 ani a vorbit extrem de putin in romana, aproape delocIn familie vorbea in maghiara, pe strada, institutii etc. “ tot in maghiara, doar acolo marea majoritate sunt maghiari si era normal sa se converseze in maghiara, la scoala facea absolut toate materiile in maghiara. Culmea e ca pana si literatura romana din liceu o faceau mai mult in maghiara, pentru ca nu se puteau exprima . Am ajuns intr-un fel sa o inteleg, doar si o limba straina invatata in timpul scolii o uiti, nu o poti vorbi fluent daca nu exersezi periodic.

Din punctul meu de vedere ar trebui schimbat sistemul educational si introdusa obligativitatea folosirii limbii romane in ciclul primar, la toate materiile.

Cand am facut facultatea la Timisoara,am avut destui colegi de origine maghiara.Insa prea putini nu vorbeau romaneste pentru ca nu stiau prea bine.Pur si simplu in majoritate nu vreau asta.Ne uitam la ei si in pauze,se adunau cat mai multi in grupuri si turuiau intre ei in maghiara,iar de multe ori se uitau la noi si radeau.Presupun ca nu la glumele sau poantele ce le faceam noi ceilalti...

Am avut un coleg din Miercurea Ciuc,care era roman la origine,iar ce mi-a spus ca a avut de suferit,la cate persecutii era supus de maghiari...Inclusiv era batut prin cartier de ei sa invete maghiara,sa vorbeasca doar maghiara si nu romana...

Plus ca am prins de cateva ori pe la TV ceva reportaje,interviuri din Covasna,Harghita sau Mures.Respectivii vorbeau in maghiara,iar ceea ce spuneau era tradus in romana,ba o data am prins de traduceau cu subtitrare.Cetateni romani si sa am nevoie de traducere sa inteleg ce spun intr-un interviu...

Red&blue stai linistit ca vine acum Alex si iti explica el ca defapt tu si colegii tai erati vinovati ca nu vorbeati maghiara cu saracutii unguri si ca e normal ca un roman sa fie batut in tara lui pentru ca nu stie maghiara.

Romania the land of choice, daca esti ungur.

...in momentele astea nu ma gandesc decat la amaratii aia tineri care si-au jertfit viata pentru tarisoara noastra. Unii poate au luptat ca au fost obligati,altii au luptat pentru un ideal. Au crezut in ceva din toata fiinta lor,au iubit mai presus de viata lor fiecare petic din tara noastra.

Fiti blestemati toti cei care stergeti pe jos cu memoria bravilor nostri eroi!

Edited by vlad

...in momentele astea nu ma gandesc decat la amaratii aia tineri care si-au jertfit viata pentru tarisoara noastra. Unii poate au luptat ca au fost obligati,altii au luptat pentru un ideal. Au crezut in ceva din toata fiinta lor,au iubit mai presus de viata lor fiecare petic din tara noastra.

Fiti blestemati toti cei care stergeti pe jos cu memoria bravilor nostri eroi!

In primul romanii care fac asta! De la ceilalti n-am pretentii, dar vanzatorii, coruptii si lasii dintre romani sunt principalii vinovati.

Mai multi jucatori din lotul olimpic al Romaniei si-au supus un coleg la umilinte verbale si fizice in vestiarul patinoarului Lajos Vakar din Miercurea Ciuc, motiv pentru care o comisie, formată din reprezentanti ai Federatiei Romane de Hochei pe Gheață si Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, vor analiza acest incident.

Incidentul s-a petrecut chiar de Ziua Natională a Romaniei, intr-unul din vestiarele patinoarului Lajos Vakar din Miercurea Ciuc, in care se aflau componentii lotului FOTE.

Oficialii Federatiei Romane de Hochei pe Gheață au dispus, de urgență, o anchetă din care a reiesit că jucatorul Florin Cosmin Marinescu a fost supus unor umilinte verbale si fizice de neacceptat. Incidentul a fost provocat de jucatorul Antal Alfred si continuat de jucatorii Gereb Istvan si Molnar Akos, care au recunoscut cele intamplate.

Faptele sunt regretabile si, mai grav, că s-au petrecut in cadrul unui program multianual, iar sportivii implicati vor reprezenta Romania la o competitie organizată de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman. Avand in vedere acest aspect, in cursul zilei de 12 decembrie s-a hotarat ca incidentul să fie analizat de o comisie, formata din reprezentantii COSR si FRHG, iar decizia privind sanctionarea celor implicati să fie luată de Comisia de Etică a COSR,a declarat presedintele Federatiei Romane de Hochei pe Gheață, Tanczos Barna.

Totodata cazul a fost inaintat si comisiei de disciplină a Federatiei Romane de Hochei pe Gheață, care va dispune masurile ce se impun.

Federatia Romana de Hochei pe Gheata

Daca motivele sunt etnice(ceea ce banuiesc, tinand cont de data la care s-au petrecut), atunci respectivii trebuie suspendati pe viata de la nationalele Romaniei.

Anul viitor ca in fiecare an. De 15 Martie cu Imnul Romaniei langa statuia lui Avram Iancu, sa vad cine ma aposteaza.

In Mures n-au tupeu, desi au ei un mars al bozgorimii prin centrul orasului. Probabil o sa trec la urmatorul nivel si ma duc in Covasna, Harghita sau Miercurea Ciuc.

Edited by Kellerman

Daca motivele sunt etnice(ceea ce banuiesc, tinand cont de data la care s-au petrecut), atunci respectivii trebuie suspendati pe viata de la nationalele Romaniei.

Si sa primeasca o amenda zdravana, sa le taie cheful de asemenea acte de "vitejie". Ultimul lucru care ne mai trebuie in tara asta sunt tembeli nationalisti (culoarea steagului nu conteaza) care sa starneasca scandaluri interetnice.

Incidentul petrecut la lotul national Under 16 al Romaniei, cand singurul jucator de nationalitate romană din lot a fost batut si umilit de colegii de etnie maghiara a scos la iveală si alte situatii, cel putin bizare, tolerate chiar de forul de specialitate.

Fostul secretar al Federatiei Romane de Hochei pe Gheață, Alexandru Nistor, marturiseste că atitudinile discrimatorii ar fi incurajate chiar de presedintele forului, Barna Tanczos. "Nu este normal ca la competitiile organizate la Ciuc să se cante imnul secuiesc. L-am informat atunci despre acest lucru pe ministrul Monica Ridzi, care a avut o discutie cu primarul orasului Miercurea-Ciuc, insă nu s-a schimbat nimic. La fel cum nu e posibil ca la Mondialul de juniori din 2009, tricolorii să iasă pe gheață cu insemnul Ungariei pe crosă", spune Nistor. Doar sapte luni angajatul FRHG, intre martie 2009 si octombrie 2009, acesta marturiseste că a fost uimit de situatia intalnită chiar in interiorul institutiei sportive. "E inadmisibil ca in Biroul Federal doar doi oameni să vorbească limba romana toate discutiile purtandu-se in limba maghiara În plus, scrisorile adresate de cluburile din zonă (Covasna si Harghita) presedintelui federatiei erau in limba maghiara Cine a mai pomenit asa ceva?!".

Catrinoi: "Nu trebuie să se generalizeze"

De aproape 10 ani, poarta nationalei de seniori a Romaniei este aparată de Adrian Catrinoi. Desi este nascut la Gheorgheni, Catrinoi joacă de 12 ani la Steaua, facand permanent naveta intre Bucuresti si orasul din Harghita. "Niciodată nu au existat astfel de probleme la noi. Suntem maturi si toti avem acelasi scop cand ne adunam la echipa nationala să ne ajutam unul pe altul, să avem rezultate. Poate la juniori au mai fost sicane, dar nimic grav pentru că eram in numar egal, nu ca acum. E un caz grav si nu trebuie să se generalizeze ceea ce s-a intamplat", spune Catri.

FRHG a propus o variantă originală de tricou pentru FOTE 2013. Tricoul nu poartă niciun insemn cu "Romania", nici emblemă si este branduit cu reclame in maghiara in partea din față, in centru fiind inscris "NagySzalonta"

Nationala de seniori a Romaniei a pozat la finalul CM din Croatia, in acest an, cu steagul secuiesc, care este tinut de jucatorul Tihamer Becze. În centrul fotografiei apare chiar presedintele FRHG, Tanczos Barna

prosport

Edited by f234567k

Si principalii vinovati suntem noi, pentru ca nu ne pasa. Pentru ca au prins tupeu tocmai pentru ca li s-a permis atata timp sa se comporte asa...

Cum arata spatele lui Florin Cosmin Marinescu:

pozacosminmarinescud.jpg

FRHG a spus pe saitul oficial ca spatele din poza aia nu-i a jucatorului respectiv.

Federatia Romană de Hochei pe Gheață consideră nefondate si nemeritate atacurile mediatice la adresa jucatorilor din lotul national de seniori.

Echipa natională a jucat in perioada 14-17 decembrie trei partide in cadrul Hockey Challenge Cup, câștigand impotriva Ungariei si pierzand in fata Poloniei respectiv a Ucrainei. Clasarea pe locul trei intr-o companie atat de selectă “ Ucraina este o forță in hocheiul mondial, iar Ungaria a jucat acum 3 ani in grupa de elită mondială “ este o realizare uriașă care nu ar fi fost posibilă fară daruirea totală a jucatorilor si profesionalismul staff-ului tehnic.

Consideram că problema imnului national de la meciul cu Ungaria este una falsă si lipsită de orice legatură cu realitatea.

La meciul din data de 16 decembrie, inainte de inceperea partidei, s-au intonat imnurile Romaniei si Ungariei. Nationala noastră a cîștigat partida, cu scorul de 4-1, drept urmare in timp ce se ridica drapelul Romaniei, s-a intonat din nou Desteaptă-te romane.

Consideram că acuzele aduse jucatorilor sunt absolut nefondate si nemeritate. Cei 24 de sportivi au dat dovadă de daruire totală si voință extraordinară de a câștiga, iar publicul i-a sustinut din primul si pană in ultimul minut.

La fel ca la mondialele de U20, unde Romania a câștigat medalia de aur si a promovat, jucatorii echipei nationale au ales să reprezinte Romania, au facut-o cu cinste, au fost apreciati si respectati de echipele adverse si au demonstrat incă odată ca indiferent de etnie, formează o echipă unită pentru un singur scop “ ridicarea hocheiului romanesc la un nivel cat mai inalt.

Federatia Romana de Hochei

Liderul CNS, Izsak Balazs, afirmă că Marko Bela traieste in anul 1990, cand incă nu se vorbea despre autonomie, si ii invită pe membrii UDMR să participe la "mitingul pentru autonomie" pe care il organizează la Targu Mures afirmand că s-a depășit perioada cu "democratie deficitară" in acest oras

Presedintele Consiliului National Secuiesc (CNS), Izsak Balazs, a declarat, luni, comentand apelul facut de Marko Bela, ca membrii UDMR să nu participe la "mitingul pentru autonomie" pe care il organizează CNS in 10 martie, intr-un "oraș delicat" ca Targu Mures că fostul presedinte al Uniunii traieste in anul 1990, transmite corespondentul MEDIAFAX.

El a subliniat că nu există "niciun conflict si nicio contradictie" intre "mitingul pentru autonomie" organizat de CNS in 10 martie, cu scopul de a marca "ziua libertății secuiesti, ziua in care martirii secui au fost executati in 1854 de autoritățile habsburgice la Targu Mureș" si manifestarile traditionale legate de data de 15 Martie, Ziua Maghiarilor de Pretutindeni.

"Nu cred că s-a intamplat ceva deosebit de grav, nu trebuie dramatizat. Noi asteptam in continuare si membrii UDMR si conducatori, functionari - oricine doreste să vină va fi binevenit. Nu doresc să comentez prea mult pozitia domnului Marko Bela, incerc să-l inteleg si pe el. Noi avem altă parere, altă pozitie si asta s-a vazut deja si anii trecuti. Vedem altfel viitorul Ținutului Secuiesc, avem alte obiective. Și eu cred că domnul Marko este putin cam al trecutului, este politicianul anilor '90, cand si-a inceput cariera si cand unitatea maghiarilor era singura si suprema valoare pentru toti membrii UDMR si atunci nimeni nu s-a gandit că maghiarii din Transilvania traiesc in diverse situatii si trebuie să ne gandim in mod diferentiat la viitorul lor", a spus Izsak.

Liderul CNS a calificat drept "lucruri copilaresti" declaratiile lui Marko Bela, potrivit carora "steagul cel mai important al secuilor e rosu, alb, verde, la fel cu al maghiarilor".

El a aratat că CNS doreste autonomia Ținutului Secuiesc, in timp ce Marko Bela "traieste incă in anul 1990", cand incă nu se vorbea despre acest subiect.

"Evident că doleanta noastră este o doleanță locala specifică Ținutului Secuiesc, noi dorim autonomie printr-o lege organică - care speram că la urma urmei va fi adoptată de Parlamentul Romaniei si de fapt drapelul secuiesc este simbolul acestei doleante. Cand vorbim de libertatea secuiasca asta in secolul XXI se traduce in limbajul juridic cu termenul autonomie teritoriala care inseamnă că o unitate administrativa teritorială primeste anumite prerogative suplimentare de la puterea centrala V-am spus si repet că am epuizat acest subiect, el traieste incă in anul 1990, cred că nu s-a vorbit incă de autonomie. Chiar si in programul UDMR această doleanță a fost introdusă la congresul de la Brasov", a spus el.

Izsak s-a referit si la declaratia lui Marko Bela privind faptul că Targu Mureș este un "oraș delicat", apreciind că in oraș s-a depășit perioada cu "democratie deficitară", in care cele două etnii se temeau una de cealalta

"Aș dori să spun niste cuvinte despre subiectul sensibilității la Targu Mures Ne amintim si noi si imi amintesc si eu de anul 90, de martie 1990. Dar totusi sper că de atunci democratia s-a consolidat in Romania. Deci Targu Mureș nu mai este acel oraș care trebuie să traiască cu o democratie deficitara pentru că aici, roman sau maghiar, trebuie să ne temem unul de celalalt", a spus el.

Liderul CNS a adaugat că Dorinta de autonomie a Ținutului Secuiesc reprezintă "o doleanță legitimă", că organizatia sa se opune impartirii administrative a Romaniei pe care o propune Guvernul Ponta si că există si romani care resping acest proiect si chiar vor participa la mitingul din 10 martie.

"Sunt chiar romani care ne-au semnalat că vor să ni se alature in 10 martie - din Galati am avut spre exemplu un semnal că va veni un grup. Noi am spus că ii asteptam cu drag si intelegem doleanta lor. Deci eu cred ca atunci cand discutam de optiuni politice, de scopuri, in cadrul statului, atunci chiar o manifestatie, o manifestare in favoarea unei optiuni este ceva absolut normal. Și poate să fie chiar un semnal pentru toti că am depășit... dacă totul va decurge normal - si eu sper că va decurge normal - atunci va fi un semnal că Targu Mureș s-a indepartat deja de amintirea lui Martie 1990", a spus Izsak Balazs.

Potrivit acestuia, CNS colaborează cu autoritățile pentru a evita orice incident in timpul mitingului, la care asteaptă intre 5.000 si 10.000 de persoane.

Fostul presedinte al UDMR Marko Bela a afirmat că steagul cel mai important al secuilor este cel rosu, alb si verde si că el nu este de acord cu organizarea de catre Consiliul National Secuiesc a unui "miting pentru autonomie" in 10 martie, intr-un "oraș delicat" ca Targu Mures

Fostul presedinte al UDMR senatorul Marko Bela a declarat, sambata la Consiliul Reprezentantilor Unionali de la Palatul Culturii din Targu Mures că disputele privind steagul secuiesc sunt un rezultat al faptului că Ungaria si Romania "nu discută", iar de câțiva ani nu se mai organizează sedinte comune de Guvern.

El a facut un apel la colegii sai din UDMR să nu participe la mitingul respectiv, aratand că autonomia nu se va obtine "asa", ci "muncind pentru acest scop, zi de zi, pas cu pas", asa cum reprezentantii UDMR au muncit in ultimii 20 de ani si asa cum trebuie să muncească si de acum inainte.

Mediafax