sabin1307

15 Martie. Discutie.

150 posts in this topic

Nu postez stirea ca sa trezesc extremismul din voi, pur si simplu m-am minunat cand am citit-o. Astia il bat de departe pe Funar , chiar e o performanta! :) dezaxati sunt peste tot si pot sa faca nestingheriti show in spatiul public.

Avram Iancu a fost judecat, acuzat de crimă impotriva umanității si genocid, condamnat si spanzurat , ieri 14.03.2011 la Miercurea Ciuc. Organizatorul actiunii de "informare"privind evenimentele din 1848 a fost Csibi Barna, functionar public in cadrul Directiei Generale a Finantelor Publice Harghita si membru al Asociatiei de Cultură si Traditii Garda Secuiasca.

filmul cu EXECUTIA

L.E. faza tragico-comica e ca omul avea si autorizatie de la Primarie pentru spectacolul sau. Oare intra la categoria: teatru de papusi? ( tinand cont ca au asistat mai mult copiii) Daca tot reprezinta o organizatie cultural-artistica, o fi si asta un act artistic ce depaseste capacitatea limitata a unora de intelegere.

În solicitarea adresată primariei Miercurea Ciuc, Csibi Barna a scris: "Doresc să organizez o actiune istorica informativa in legatură cu evenimentele din timpul revolutiei ardelene din 1848-'49. (....) În cadrul actiunii se vor prezenta descrieri de evenimente, copii după desene contemporane, papusi de paie, de carnaval, etc.(...) Vă asigur că actiunea de astragerea atentiei se va desfășura in mod pasnic si civilizat"

Propun sa il spanzuram si noi pe Attila !! Care obtine o autorizatie pentru un spectacol artistic ? Confectionez eu papusa cu haine umplute cu paie:)))

Nu conteaza, Mihai. Important e ca tu esti un sovin xenofob care-i discriminezi pe bietii bozgorei. Eu, de exemplu, nu i-as discrimina. I-as macelari. Cu familii si copii, cu tot. Macar sa fie adevarata faza pentru care se miorlaie sarantocii.

Edited by Stanici

Nu conteaza, Mihai. Important e ca tu esti un sovin xenofob care-i discriminezi pe bietii bozgorei. Eu, de exemplu, nu i-as discrimina. I-as macelari. Cu familii si copii, cu tot. Macar sa fie adevarata faza pentru care se miorlaie sarantocii.

Nu te cunosc personal si nu pot sa spun ca mi-am putut forma o parere despre tine doar pe baza postarilor tale pe care le-am citit pe aici, insa da-mi voie sa am ceva rezerve in privinta ,,capacitatii" tale de ucide cu sange rece alti oameni ( indiferent ca sunt tigani, ,,bozgori", evrei etc ).

As tine un pariu cu tine, chiar daca ai avea o arma incarcata in mana si chiar daca ( prin absurd ) legea te-ar exonera in vreun fel pentru astfel de fapte, nu cred ca tu ai putea omori un singur om, nu mai vorbesc de un copil, doar pe simplu fapt ca are alta nationalitate decat cea romana......daca esti sincer cu tine insuti, cred ca esti de acord cu mine.....nu inteleg de ce postezi chestii pe care nici tu nu le crezi!

Nu inteleg ce treaba are sula cu prefectura. Uiti ca "as" e folosit in limba romana cu sensul de "imi vine".

Nu te cunosc personal si nu pot sa spun ca mi-am putut forma o parere despre tine doar pe baza postarilor tale pe care le-am citit pe aici, insa da-mi voie sa am ceva rezerve in privinta ,,capacitatii" tale de ucide cu sange rece alti oameni ( indiferent ca sunt tigani, ,,bozgori", evrei etc ).

As tine un pariu cu tine, chiar daca ai avea o arma incarcata in mana si chiar daca ( prin absurd ) legea te-ar exonera in vreun fel pentru astfel de fapte, nu cred ca tu ai putea omori un singur om, nu mai vorbesc de un copil, doar pe simplu fapt ca are alta nationalitate decat cea romana......daca esti sincer cu tine insuti, cred ca esti de acord cu mine.....nu inteleg de ce postezi chestii pe care nici tu nu le crezi!

Ar trebui sa intelegi perfect ce inseamna sa postezi chestii pe care nici tu le crezi de vreme ce la un alt topic spuneai ca n-ai timp sa stai pe forumuri, ca altii, dar ai postat la foc automat la toate articolele.

@Alexandru H

Nu e vorba de o "figura istorica", ci de unul pe care romanii( sau macar ar trebui) il simt ca unul de-al lor. Iar cand cineva face un gest abject impotriva unuia de-al tau te simti ranit. Eu nu as face ce-a facut dezaxatul ala niciunei fiinte umane...

Poate de-asta turcii sunt unde sunt... Ei isi percep "figurile istorice" ca niste oameni, plecati dintre ei, care au facut ceva pentru ei. Si in consecinta, au sentimente omenesti.

Nu trateaza fiintele umane dupa niste "stampile": figuri istorice, bugetari, particulari, lunetisti, etc...

Nu ma deranjeaza Csibi Barna. Absolut deloc.

Altceva e mai important: unde sunt liderii comunitatii maghiare care se DEZIC de un asemenea comportament.

"Astazi (ieri - n.r.) am aflat si eu, este un act regretabil. Noi, UDMR-ul, mereu am spus că respectul reciproc este un principiu de bază si am condamnat intotdeauna astfel de actiuni. Acesta este un act regretabil", a conchis Kelemen Hunor.

Deci nu vorbim de un descreierat, angajat al statului roman apropo, ci de unul din reprezentantii OFICIALI ai comunitatii maghiare, care e si demnitar de rang inalt al Statului Roman.

Se apuca cineva sa contorizeze cate incalcari ale Constitutiei s-au petrecut aici?

Zero. Unii vor avea un soc, dar a avea mai multe cetatenii nu inseamna sa incalci constitutia.

Cata cerneala s-a scris pe acest subiect cand de fapt e o frectie si solutia e foarte simpla.

Ungurii din zonele respective sa taca din gura si sa nu mai aiba pretentii exagerate. Sa zica mersi ca sunt romanii atat de prosti de ii tolereaza. Nu stiu cati din cei ce comenteaza au fost vreodata prin Harghita sau Covasna. Bai nene, pentru prima oara m-am simtit turist in propria tara. Daca dadeai de unguri, ba vorbeau intr-o romana foarte stricata(cred ca nu prea o vorbeau in mod normal), ba in ungureste. Eu aici aplic modelul american, esti in Romania, vorbesti romaneste. Americanii au zeci de nationalitati printre cetatenii lor, albii fiind majoritari(65%), restul fiind negri(12,8%), latino-americani(9,8%), asiatici(4,5%) si restul. Nu ii vezi pe americani trecand pe spaniola sau alte limbi straine si tot sistemul lor e facut astfel incat vorbesti engleza sau nu te descurci. Nu stapanesc cu totii engleza la perfectie insa imigrantii nou veniti isi invata copii engleza, unii chiar cu pericolul de a-si pierde identitatea culturala. Nimeni nu ii impiedica pe unguri sa-si manifeste identitatea culturala in zona dar trebuie sa respecte faptul ca sunt in Romania, limba oficiala este ROMANA si isi rezolva problemele cu administratia ROMANA. Ca sunt maghiari sau klingonieni nu ar trebui sa conteze, in administratie exista doar ROMANA.

Cat despre bullshit-ul cu regiunea istorica transilvania, s-o lase mai moale. Daca au vise umede, e treaba lor insa acest pamant e romanesc si punct. Da, a apartinut ungariei o buna perioada din istorie insa e timpul sa-i spuna la revedere. Zeci de natii(doar daca vorbim de europa) au castigat si pierdut teritorii dar nu stau cu regrete zeci de ani. Daca nu le convine, sa ne declare razboi si sa-l ia pe bune. Au tupeu in conditiile in care sunt minoritari in regiunea respectiva(vb de toata transilvania). As intelege daca era ceva cam cum avem noi cu basarabia, care e regiune istorica a Romaniei, si in care majoritari sunt romanii(acum moldoveni spalati pe creier de comunisti, care au inventat si "limba" moldoveneasca).

Cum foarte bine au zis unii baieti, ma indoiesc ca iredentistii astia imputiti vor sa alipeasca transilvania de ungaria, insa cred ca vor ca anumite zone din tara sa aiba un statut separat, autonomia mult visata de unii labari doar ca sa mai impinga Romania in coaste putin. Sunt romanii rai si ii persecuteaza, d-aia harghita si covasna sunt printre cele mai sarace judete din tara, desi acolo ungurii sunt majoritari.

Eu unul nu cred ca trebuie pus pumnul in gura minoritatii unguresti, ci doar acelor handicapati care nu inteleg ca se afla in Romania si trebuie sa respecte aceasta tara, vorbindu-i limba in contact cu alti romani(vb aia, nu o sa fiu absurd sa pretind ca doi unguri sa vb romaneste intre ei) si neincercand sa bage strambe cu "drepturile" pretinse cand de fapt romanii au fost foarte toleranti cu ei(ca si cu majoritatea minoritatilor etnice si culturale din tara).

Zero. Unii vor avea un soc, dar a avea mai multe cetatenii nu inseamna sa incalci constitutia.

Ca de-obicei, nu prea esti informat si vorbesti in necunostinta de cauza:

Articolul 1

(1) Romania este stat national, suveran si independent, unitar si indivizibil. - apropo de "tinutul secuiesc" si de "steagul tinutului secuiesc" arborat pe o institutie a statului roman de catre un oficial al statului roman.

Articolul 3

Teritoriul este organizat, sub aspect administrativ, in comune, orase si judete. În conditiile legii, unele orase sunt declarate municipii. - "tinutul secuiesc"...

ARTICOLUL 54

(1) Fidelitatea față de tară este sacra

(2) Cetățenii carora le sunt incredintate functii publice, precum si militarii, raspund de indeplinirea cu credință a obligatiilor ce le revin si, in acest scop, vor depune juramantul cerut de lege.

ARTICOLUL 104

(1) Primul-ministru, ministrii si ceilalti membri ai Guvernului vor depune individual, in fata Presedintelui Romaniei, juramantul de la articolul 82

ARTICOLUL 82

(2) Candidatul a carui alegere a fost validată depune in fata Camerei Deputatilor si a Senatului, in sedință comuna urmatorul juramant: "Jur să-mi daruiesc toată puterea si priceperea pentru propășirea spirituală si materială a poporului roman, să respect Constitutia si legile țării, să apar democratia, drepturile si libertățile fundamentale ale cetățenilor, suveranitatea, independenta, unitatea si integritatea teritorială a Romaniei. Asa să-mi ajute Dumnezeu!".

Deci kelemen hunor, ministru al Romaniei, care a jurat sa respecte legile tarii, integritatea si unitatea teritoriala, sustine si gireaza existenta unui "tinut secuiesc" cu "un steag al tinutului secuiesc"... Dar nu se incalca niciun articol din Constitutie.

Nu mai zic de fidelitatea fata de tara si alte asemenea, ca sunt concepte "fasciste" pentru tine, banuiesc.

Edited by Mihai

Cata cerneala s-a scris pe acest subiect cand de fapt e o frectie si solutia e foarte simpla.

Cat despre bullshit-ul cu regiunea istorica transilvania, s-o lase mai moale. Daca au vise umede, e treaba lor insa acest pamant e romanesc si punct. Da, a apartinut ungariei o buna perioada din istorie insa e timpul sa-i spuna la revedere. Zeci de natii(doar daca vorbim de europa) au castigat si pierdut teritorii dar nu stau cu regrete zeci de ani. Daca nu le convine, sa ne declare razboi si sa-l ia pe bune.

Asta e problema: nu au tupeu sa faca nimic pe fata. Ca de-obicei, poporul ungar este o curva a istoriei care a uzat de coruptie, falsuri si abuzuri pentru a "maghiariza".

L-as ruga pe domnul Alexandru H si pe strezahuzum sa ne explice cum sunt respectate drepturile europene, garantate, ale romanilor din Ungaria. Asta in comparatie cu ce "sufera" minoritatea maghiara in Romania.

Ca de-obicei, nu prea esti informat si vorbesti in necunostinta de cauza:

Ca de obicei, bati campii si faci un amestec din concepte total separate, un talmes-balmes complet fara rost si sens.

Articolul 1

(1) Romania este stat national, suveran si independent, unitar si indivizibil. - apropo de "tinutul secuiesc" si de "steagul tinutului secuiesc" arborat pe o institutie a statului roman de catre un oficial al statului roman.

Articolul 3

Teritoriul este organizat, sub aspect administrativ, in comune, orase si judete. În conditiile legii, unele orase sunt declarate municipii. - "tinutul secuiesc"...

ARTICOLUL 54

(1) Fidelitatea față de tară este sacra

(2) Cetățenii carora le sunt incredintate functii publice, precum si militarii, raspund de indeplinirea cu credință a obligatiilor ce le revin si, in acest scop, vor depune juramantul cerut de lege.

ARTICOLUL 104

(1) Primul-ministru, ministrii si ceilalti membri ai Guvernului vor depune individual, in fata Presedintelui Romaniei, juramantul de la articolul 82

ARTICOLUL 82

(2) Candidatul a carui alegere a fost validată depune in fata Camerei Deputatilor si a Senatului, in sedință comuna urmatorul juramant: "Jur să-mi daruiesc toată puterea si priceperea pentru propășirea spirituală si materială a poporului roman, să respect Constitutia si legile țării, să apar democratia, drepturile si libertățile fundamentale ale cetățenilor, suveranitatea, independenta, unitatea si integritatea teritorială a Romaniei. Asa să-mi ajute Dumnezeu!".

Deci kelemen hunor, ministru al Romaniei, care a jurat sa respecte legile tarii, integritatea si unitatea teritoriala, sustine si gireaza existenta unui "tinut secuiesc" cu "un steag al tinutului secuiesc"... Dar nu se incalca niciun articol din Constitutie.

Tinutul secuiesc nu exista. E o fantezie, un concept, o abstractie. Niste nerozi care n-au altceva mai bun de facut se joaca desenand tot soiul de harti, steaguri, samd. La fel de bine as putea eu sa distribui harti cu "tinutul galatean", si sa-i concep steme, steaguri, si sa tip ca etnicii galateni vor autonomie pe criterii etnice. E apa de ploaie, nimeni nu te baga in seama. Incearca sa-ti faci acte pe care sa scrie "cetatean al tinutului secuiesc", sa vedem cine le accepta ... Hunor poate sa salute orice carpa vrea el, e un act simbolic fara nici o relevanta in afara de cea personala, in mintea lui.

Daca Hunor s-ar apuca de capul lui sa inventeze administratie paralela, sau sa puna el bariere la intrarea in judet, da, ar fi un caz evident de incalcare a constitutiei, motiv de arestare si proces. Deocamdata insa n-a facut nimeni asa ceva. Hunor si-a luat cetatenie maghiara si atat. Nu a incalcat nici o lege.

Nu mai zic de fidelitatea fata de tara si alte asemenea, ca sunt concepte "fasciste" pentru tine, banuiesc.

Fanfaronada ieftina. Fidelitatea fata de tara e chestie privata, nu se "reglementeaza" prin articole de lege. Si nu simt nevoia sa racnesc cantece patriotice ca sa "dovedesc" ce mare patriot sunt.

Ungurii din zonele respective sa taca din gura si sa nu mai aiba pretentii exagerate. Sa zica mersi ca sunt romanii atat de prosti de ii tolereaza. Nu stiu cati din cei ce comenteaza au fost vreodata prin Harghita sau Covasna. Bai nene, pentru prima oara m-am simtit turist in propria tara. Daca dadeai de unguri, ba vorbeau intr-o romana foarte stricata(cred ca nu prea o vorbeau in mod normal), ba in ungureste. Eu aici aplic modelul american, esti in Romania, vorbesti romaneste. Americanii au zeci de nationalitati printre cetatenii lor, albii fiind majoritari(65%), restul fiind negri(12,8%), latino-americani(9,8%), asiatici(4,5%) si restul. Nu ii vezi pe americani trecand pe spaniola sau alte limbi straine si tot sistemul lor e facut astfel incat vorbesti engleza sau nu te descurci. Nu stapanesc cu totii engleza la perfectie insa imigrantii nou veniti isi invata copii engleza, unii chiar cu pericolul de a-si pierde identitatea culturala. Nimeni nu ii impiedica pe unguri sa-si manifeste identitatea culturala in zona dar trebuie sa respecte faptul ca sunt in Romania, limba oficiala este ROMANA si isi rezolva problemele cu administratia ROMANA. Ca sunt maghiari sau klingonieni nu ar trebui sa conteze, in administratie exista doar ROMANA.

Cat despre bullshit-ul cu regiunea istorica transilvania, s-o lase mai moale. Daca au vise umede, e treaba lor insa acest pamant e romanesc si punct. Da, a apartinut ungariei o buna perioada din istorie insa e timpul sa-i spuna la revedere. Zeci de natii(doar daca vorbim de europa) au castigat si pierdut teritorii dar nu stau cu regrete zeci de ani. Daca nu le convine, sa ne declare razboi si sa-l ia pe bune. Au tupeu in conditiile in care sunt minoritari in regiunea respectiva(vb de toata transilvania). As intelege daca era ceva cam cum avem noi cu basarabia, care e regiune istorica a Romaniei, si in care majoritari sunt romanii(acum moldoveni spalati pe creier de comunisti, care au inventat si "limba" moldoveneasca).

Cum foarte bine au zis unii baieti, ma indoiesc ca iredentistii astia imputiti vor sa alipeasca transilvania de ungaria, insa cred ca vor ca anumite zone din tara sa aiba un statut separat, autonomia mult visata de unii labari doar ca sa mai impinga Romania in coaste putin. Sunt romanii rai si ii persecuteaza, d-aia harghita si covasna sunt printre cele mai sarace judete din tara, desi acolo ungurii sunt majoritari.

Eu unul nu cred ca trebuie pus pumnul in gura minoritatii unguresti, ci doar acelor handicapati care nu inteleg ca se afla in Romania si trebuie sa respecte aceasta tara, vorbindu-i limba in contact cu alti romani(vb aia, nu o sa fiu absurd sa pretind ca doi unguri sa vb romaneste intre ei) si neincercand sa bage strambe cu "drepturile" pretinse cand de fapt romanii au fost foarte toleranti cu ei(ca si cu majoritatea minoritatilor etnice si culturale din tara).

Pai daca tot urmezi modelul american, ar trebui sa stii ca un american din New York ce viziteaza Texasul se simte turist in propria tara. Asta inseamna individualizarea regionala: nu centralizam totul, nu mutam oamenii de ici colo, nu fortam standarde in absolut orice domeniu pentru a crea o tara uniforma, de la mare pana la munte. Hai atunci sa-i fortam pe olteni sa nu mai vorbeasca olteneste si pe moldoveni moldoveneste, sa nu se simta bucuresteanul turist... Si daca tot urmezi modelul american, poate ar trebui sa iti doresti federalizarea sau regionalizarea statului roman. Sau doar faci apel la SUA atunci cand iti convine? Si daca tot insisti cu modelul american, hai sa vedem niste exemple:

New Mexico is commonly thought to have Spanish as an official language alongside English because of its wide usage and legal promotion of Spanish in the state; however, the state has no official language. New Mexico's laws are promulgated bilingually in Spanish and English. Although English is the state government's paper working language, much of the daily business of the government is conducted in Spanish, particularly at the local level. Spanish has been spoken in the New Mexico-Colorado border and the contemporary U.S.-Mexico border since the 16th century.

Spanish remains widely spoken throughout the state of California, and many government forms, documents, and services are bilingual, in English and Spanish. And although all official proceedings are to be conducted in English:

E o regula normala intr-o lume civilizata: daca statul sau autoritatea centrala se confrunta intr-o zona cu un numar compact de oameni de alta limba, faci efortul de a le oferi sansa unor formulare si documente oficiale in propria limba. Nu oficializezi limba, nu ii oferi un statut oficial, insa obligatia statului e de a incasa impozitele si de a inregistra populatia, nu de a o romaniza/maghiariza. Fac aici o mica observatie: e socant cat de multi nationalisti romani s-ar fi potrivit foarte bine in sistemul de maghiarizare a statului dualist din 1867-1918. La cat au suferit romanii din perioada aia din cauza tendintelor de omogenizare demografica a coroanei maghiare, m-as fi asteptat sa vad de la romani un pic mai multa circumspectie vis-a-vis de "ultraromanism".

Ma bucur totusi ca ai vizitat zona. Cei mai multi dintre nationalisti nu fac nici macar asta. Experienta mea acolo e, cu toate acestea, foarte diferita. Cand e vorba de incasat bani, orice om din lumea asta iti devine frate de cruce. Iar daca pentru asta trebuie sa vorbeasca in cea mai curata romana, o va face (vezi si cazul zonelor bulgaresti si unguresti de granita, in care cunoasterea limbii romane a devenit o necesitate comerciala).

L-as ruga pe domnul Alexandru H si pe strezahuzum sa ne explice cum sunt respectate drepturile europene, garantate, ale romanilor din Ungaria. Asta in comparatie cu ce "sufera" minoritatea maghiara in Romania.

Ce fel de drepturi nu le sunt respectate?

Ce fel de drepturi nu le sunt respectate?

QED

QED

M-ai invins, o Solomoane! :thumbsup:

Cred ca poti sa fii de acord ca 20.000 de romani intr-un stat de 10 milioane nu ar putea avea niciodata suficienta putere politica sa impuna partide sau schimbari radicale la nivelul administratiei, asa cum pot sa o faca 1 milion si ceva de unguri intr-un stat de 20 de milioane.

Ca de obicei, bati campii si faci un amestec din concepte total separate, un talmes-balmes complet fara rost si sens.

Tinutul secuiesc nu exista. E o fantezie, un concept, o abstractie. Niste nerozi care n-au altceva mai bun de facut se joaca desenand tot soiul de harti, steaguri, samd. La fel de bine as putea eu sa distribui harti cu "tinutul galatean", si sa-i concep steme, steaguri, si sa tip ca etnicii galateni vor autonomie pe criterii etnice. E apa de ploaie, nimeni nu te baga in seama. Incearca sa-ti faci acte pe care sa scrie "cetatean al tinutului secuiesc", sa vedem cine le accepta ... Hunor poate sa salute orice carpa vrea el, e un act simbolic fara nici o relevanta in afara de cea personala, in mintea lui.

Daca Hunor s-ar apuca de capul lui sa inventeze administratie paralela, sau sa puna el bariere la intrarea in judet, da, ar fi un caz evident de incalcare a constitutiei, motiv de arestare si proces. Deocamdata insa n-a facut nimeni asa ceva. Hunor si-a luat cetatenie maghiara si atat. Nu a incalcat nici o lege.

Fanfaronada ieftina. Fidelitatea fata de tara e chestie privata, nu se "reglementeaza" prin articole de lege. Si nu simt nevoia sa racnesc cantece patriotice ca sa "dovedesc" ce mare patriot sunt.

:) Ia pune tu steagul "tinutului galatean" pe prefectura judetului sa vedem ce se intampla. Iti platim noi avocatul la proces...

Tinutul secuiesc nu exista? Hmmm

panou_tinutul_secuiesc_2.jpg

Inca n-am vazut panouri cu "Bine-ati venit in Oltenia, Moldova, Banat", etc...

Proiect de hotarare a Consiliului Judetean Harghita la propunerea "Compartimentului Tinutul Secuiesc". Asta scrie in document oficial al Consiliului Judetean Harghita.

Documentul, original, il puteti consulta AICI

Rivalitate neasteptată la Targul International de Turism "Hungexpo", care iși deschide joi portile la Budapesta: pe langă cele ale zecilor de țări participante, standul Romaniei va avea de infruntat si un concurent de-acasă - standul "Szekelyfold", adică "Ținutul Secuiesc", reprezentand judetele Harghita, Covasna si Mures "Ținutul Secuiesc participă cu un stand propriu la Budapesta, dar nu stiam că va fi si un stand al Romaniei", ne-a declarat Antal Arpad, primarul din Sf. Gheorghe.

Presedintele C.J. Harghita, Borboly Csaba, aflat, miercuri după-amiaza in drum spre Budapesta, ne-a oferit mai multe detalii: standul "Szekelyfold" va fi amplasat langă cel al Romaniei, va avea circa 100 de metri patrati si va prezenta "principalele atractii turistice ale brandului Ținutul Secuiesc, care s-a bucurat de un succes deosebit si la Targul de Turism de la Bucuresti, desfășurat anul trecut la Romexpo" - http://www.gandul.info/news/tinutul-secuie...evenita-5706855

Astept ca sa ne-aduci poze de la urmatorul targ de turism unde vei fi acceptat cu "tinutul galatean" sau orice alt tinut neconstitutional.

Si imi pare rau, dar continui sa dovedesti ca esti rau intentionat: cum adica fidelitatea fata de tara e ceva privat?

Adica, poate fi reprezentant al tarii un individ care in privat O URASTE? Cum poate acesta sa fie reprezentativ pentru popor? Cum poate ADMINISTRA treburile acelui popor?

Iti reamintesc ca Ministrul Culturii din Romania a aplaudat aparitia unui steag ilegal, ilegitim si neconstitutional pe o institutie a statului roman. Deci nu la el acasa sau la ma-sa acasa.

In ceea ce priveste articolele de Constitutie: numai talmes-balmes nu sunt. Ti-am demonstrat ca s-au incalcat articole din Constitutie, ceea ce tu ai ironizat, in stilul care te-a "consacrat" pana acum.

M-ai invins, o Solomoane! :thumbsup:

Cred ca poti sa fii de acord ca 20.000 de romani intr-un stat de 10 milioane nu ar putea avea niciodata suficienta putere politica sa impuna partide sau schimbari radicale la nivelul administratiei, asa cum pot sa o faca 1 milion si ceva de unguri intr-un stat de 20 de milioane.

Nu te-am invins vajnicule aparator al drepturilor minoritatilor. Dar doar cand e vorba de anumite minoritati. Cand e vorba de minoritatea romana( apropo, unde scrie ca drepturile se acorda doar dupa numarul comunitatii respective) te doare undeva, nici macar nu stii despre ce este vorba.

Edited by Mihai

De la Mihai Eminescu pentru kelemen si restu:

"Celei mai decazute populatii din Europa, a carei vanitate si laudarosie nu e decat o lungă si scarboasă don-quixotiada Caci ce au acesti oameni ca să ne superiorize? Au ei ceva ce noi nu avem? Au ei limba Au stiinte? Au arte? Au legislatiune? Au industrie? Au comert ” Ce au?

Limba? ar trebui să li fie rusine de ea. Sunetele ingrozesc piatra; constructia, modul de a insira cugetarile, de a abstrage notiunile, tropii, cu un cuvant spiritul infiltrat acestui material grunzuros, sterp, hodorogit, e o copie a spiritului limbii germane. Ei vorbesc germaneste cu material de vorbă unguresc.

Știintele? Ce au descoperit ei nou in stiinte? Prin ce au contribuit ei la inaintarea omenirii? Istoria civilizatiei a inregistrat numai o nula

Legislatiune? Drepturi si legi sunt intr-o eternă contrazicere. E o compilatiune rautacioasă si nerumegată a principiilor celor mai contradictorii, principii care se exclud unul pe altul. Alaturi cu o constitutiune nedreaptă si partiala liberală insă pentru unguri, gasesti legi din evul mediu mai barbare decat barbaria.

Arte si literatura O traducere rea din limba germana si stie toată lumea cat de rea poate să fie o traducere. Industria? Germana Comertul? În mana evreilor.

Va să zică nu au nimica acesti oameni prin ce să ne superiorize pe noi romanii, si vom arata numaidecat cum nici nu pot avea, nici nu pot constitui o putere morală oarecare. Nu e pe lume o singură inteligență care să fie o mai rea expresie a poporului ci de cat cea maghiara Să ne silim putin a analiza spiritul, ” nu al poporului maghiar, pe care din inteligenta lui nu-l vom putea cunoaste niciodata ” ci al acestei coterii care-l guverna guvernandu-ne totodată si pe noi prin o fictiune diplomatica

Iesită din niste scoli mizerabile, a caror singură tintă e propagarea minciunei, in care n-au invățat nimic alta decat fanatismul, primind o educatie care avea de principiu de a stinge tot ce in suflet e curat, uman, nobil, pur, s-au infiltrat in capetele unei generatii june si de aceea docile niste principie sistematice, in flagrantă contradictie cu tot ce era mai nobil in spiritul secolului nostru.

Cine nu stie acuzatiunea ce ni se face nouă romanilor pentru că solicitam pentru noi ceea ce ei au solicitat pentru dansii? Ce intoarsa ce minunată trebuie să fie acea glavă care face altuia o crimă din ceea ce el pentru sinesi croieste o virtute! Tot ce constituie viata lor internă e o minciuna De ce să ne miram dacă alegerea la ei inseamnă betie, bataie si omor?

Tu-i spui că natiunea romană vrea cutare si cutare lucru, el [î]ți raspunde că natiunea romană nici nu exista Apoi intelege-te cu un astfel de om! Noi romanii nu putem inainta decat cu desconsiderarea totală a acestor oameni transcendentali, cu care ne-a lipit un ucaz al tronului si de care un decret drept ne poate tot asa de bine dezlipi. Vina in fine nu e a lor, pentru că generatia ca atare nu are vina falsei directiuni a spiritului sau. Vina acestei directiuni o au descreieratii lor de magnati, a caror vanitate ii facea să creadă cum că in această tara ce e mai mult a noastră decat a lor, ei vor putea maghiariza pană si pietrele. Magnati care si-ncepeau viata cu scrieri fanatice si exaltate, spre a o sfarsi in vreo casă de nebuni ori in drojdiile viciilor betiei si ale desfranarii; copii batrani ce patează parul lor cel alb cu tot ce e mai degradat, mai obscen, mai teluric in această natură ce-i zic omeneasca

Să ne uitam deplin sub zdreanta de purpură ce o pun ei pe profunda lor mizerie si să vedem cum faptele concrete izbesc in față acele abstractiuni statistice ce ei le prezintă lumii si cum toată viata lor publică e o parodie. ” Cele sasesprezece milioane de unguri cu care inseală Europa sunt o minciuna Și cine nu-și aduce aminte cum au schimbat numele indivizilor din districte intregi, incat bietii locuitori nemtesti nu stiau in urmă cum ii cheama Astfel, cu aparenta, cu numele maghiar, ei vor să mintă fiinta germană ori romana Din fericire incercarea, pe langă aceea că e perfida apoi e si eminamente vana Acesti oameni ei insisi, cu statul lor, cu parlamentul lor, cu ministerul lor nu sunt decat o minciuna o fictiune - Mihai Eminescu

Adevarul e ca la cate tampenii fac astia, nu incalca nimic, nu sunt de luat in seama, se prostesc si ei cad baga cate o flegma pe drapelul Romaniei, faze de-astea. Sa ii mangaiem duios si sa le explicam ca nu e bine. Sau, de preferat, sa nu ii bagam in seama in timp ce ei se desfasoara din ce in ce mai strident. Cel mai bine asa. Noi sa zambim binevoitori si ei sa se pise pe tricolorul nostru. Maine-poimaine, sa le dam si nevestele, sa-si faca de cap cu ele ca, na, trebuie sa aratam lumii ca nu suntem xenofobi. Noi sa ii toleram, ei sa ne-o traga. Cam asta vor sa bage pe teava baietii buni , Streza si Alex. Faptul ca unul e evreu iar celalalt e sas - pura coincidenta. Ca, oricum, ei stiu mai bine si oricum noi suntem fraieri ca nu mergem sa il felicitam cordial pe barna ala pentru gestul lui simbloic pentru ca, deh, are dreptul la de o suta de ori mai multe drepturi pentru ca se trage dintr-o natie de salbateci migratori nepoftiti si pusi cu japca prin zona.

Nenicule, inca nu mi-ai spus ce drepturi se incalca.

Iti las tie onoarea sa le cauti... Ca am vazut ca atunci cand e vorba de aparat un evreu/ungur/rus ca a stranutat un roman/legionar la el esti primul la gasit "dovezi".

Care astia, dee? Eu vad un singur nene inconjurat de niste copii curiosi... Funar v-a stat pe cap vreo 12 ani, a tras orasul ala in jos din toate punctele de vedere, a dus paranoia la extrem, ma indoiesc ca Csibi ala il bate pe Funar la "efecte" pe termen scurt sau lung...

Cel putin doi erau, el, marele inchizitor si cea care l-a filmat. (dupa voce parea o femeie).

Raman la parerea ca Csibi a dus aroganta la extrem, adica nici Funar nu s-a gandit vreodata sa organizeze un spectacol atat de sinistru. A facut el odata un cortegiu funerar prin Cimitirul Mare pentru a ingropa linistea romanilor' (cand s-a semnat tratatul de bunavecinatate cu Ungaria, in 1996), simbolizata printr-un cosciug, sau a jucat niste arogante consilierilor punandu-le oase si ciolane pe masa, sugerand coruptia si jocurile de culise ale acestora, insa sa fii executat public o marioneta secuiasca chiar n-a indraznit :) Din moment ce a fost ales de trei ori consecutiv, inseamna ca ceva bun a facut pentru clujeni ( cel putin in primul mandat), insa iesirile cu tenta xenofoba l-au costat, doar oamenii ajung si la saturatie.

Ridicolul a fost atins nu de Csibi ( el e are o 'problema'), ci de Politie. Aseara frunzarind ziarele mi-a sarit in ochi declaratia sefului jandarmeriei locale : nu l-au amendat pe Csibi, pentru ca n-a denigrat niciun simbol al romanismului. Domnul politist a considerat ca papusa respectiva nu-l reprezinta pe Avram Iancu pentru ca are o mustacioara cum poarta secuii :)) puteau sa-l amendeze daca ar fi dorit, chiar si pentru instigare la ura, daca papusa respectiva nu li s-a parut romaneasca.

L.E El a spanzurat acolo si o papușă, dar care nu avea niciun semn romanesc , a declarat pentru Curentul seful Inspectoratului de Jandarmi Judetean (IJJ) Harghita, Dan Iamandi. Întrebat dacă chipul lui Avram Iancu nu este un simbol suficient de romÃ¥nesc, seful IJJ Harghita ne-a raspuns că in opinia sa acel personaj nu este neaparat Avram Iancu si că ar avea mustață de secui , desi imaginile sunt destul de clare.

Edited by dee

Iti las tie onoarea sa le cauti... Ca am vazut ca atunci cand e vorba de aparat un evreu/ungur/rus ca a stranutat un roman/legionar la el esti primul la gasit "dovezi".

1. Tu le-ai adus in discutie, tu ai onoarea de a le demonstra.

2. Toti legionarii sunt romani, nu toti romanii sunt legionari. Nu exista echivalenta perfecta intre cei doi termeni. Am deci dreptul sa atac un legionar fara ca prin asta sa fiu acuzat ca i-as ataca pe "toti romanii".

PS. De ce oare nu vrei sa vorbim mai curand despre abuzurile Serbiei ortodoxe la adresa romanilor de pe teritoriul ei? Cred ca bat la orice ora pretinsele chinuri suferite de romani in Ungaria.

Edited by Alexandru H.

Pai daca tot urmezi modelul american, ar trebui sa stii ca un american din New York ce viziteaza Texasul se simte turist in propria tara. Asta inseamna individualizarea regionala: nu centralizam totul, nu mutam oamenii de ici colo, nu fortam standarde in absolut orice domeniu pentru a crea o tara uniforma, de la mare pana la munte. Hai atunci sa-i fortam pe olteni sa nu mai vorbeasca olteneste si pe moldoveni moldoveneste, sa nu se simta bucuresteanul turist... Si daca tot urmezi modelul american, poate ar trebui sa iti doresti federalizarea sau regionalizarea statului roman. Sau doar faci apel la SUA atunci cand iti convine? Si daca tot insisti cu modelul american, hai sa vedem niste exemple:

SUA e o tara formata din nspe nationalitati si in cadrul unor grupuri etnice(negri/latino/asiatici) pot exista zeci de limbi(ca sa nu mai zic de dialecte). Americanul de rand(mai ales cei care nu stiu alta limba decat engleza) se pot simti straini in propria tara in multe locuri din SUA. Insa fac pariu ca tine ca multi dintre texani STIU limba engleza si o vorbesc semi-corect.

http://en.wikipedia.org/wiki/Minority-majority_state

Plus ca USA e un exemplu prost de dat cand e vorba de limba vorbita. Sunt zeci de nationalitati in USA, motiv pentru care multe state nu au limba oficiala insa de facto engleza e recunoscuta ca atare in administratie. Uite niste state care nu au limba oficiala engleza: New York, New Jersey, Ohio, Minnesotta,Maine,Lousiana,Michigan si inca vreo 10-15 pe care nu o sa le mai numesc. In multe din aceste state albii sunt majoritari(si hai sa fim seriosi majoritatea albilor vb engleza) dar totusi engleza nu e limba oficiala. Insa ce crezi ca limba se vorbeste in administratie si chiar pe strada in majoritatea timpului? Engleza.

Apropo, oare cati texani care sunt alesi de catre americani sa-i reprezinte jura credinta mexicului?

Din nefericire, in Covasna/Harghita mult unguri fie refuza fie nu prea stiu sa vorbeasca romana, limba OFICIALA a statului roman. Poate ca am avut eu o experienta nefericita in aceste judete insa din vorbele multor cunoscuti ei au avut cam aceeasi experienta. Jur ca am vazut oameni in Bulgaria cand treci de granita care vorbeau mai bine romaneste decat acolo.

Tu compari mere cu pere. Oltenii se inteleg cu bucurestenii, cum se inteleg si cu morosenii,moldovenii,ardeleni si tot asa. E aceeasi limba cu alt accent si cu cateva regionalisme. In momentul in care merg intr-o regiune a tarii mele si nu pot comunica in limba oficiala cu cei de acolo avem o problema. Repet, buna,rea, avem o limba oficiala si ungurii nostri trebuie sa o respecte, cum trebuie sa ne respecte si simbolurile nationale. De ce? pentru ca traiesc in Romania. Hai sa vedem un texan care arde ceva cu imagine alamo-ului, cat de bine o sa fie tratat in SUA. In schimb la noi poti sa arzi papusa cu chipul unui erou al neamului si sa nu patesti nimic, ba chiar mai primesti si aprobare de la primarie pentru asa ceva.

Pentru SUA, federalizarea era SINGURA solutie. SUA este o tara imensa, cu populatii foarte diverse din pc de vedere etnic, cu background cultural foarte divers in multe cazuri, in functie de ce putere coloniala dominase zona respectiva inainte de asimilare. Deci din start ai foarte mult teritoriu de acoperit, multe populatii de condus, multe zone de oameni cu diferite influente culturale. Singurul lucru logic de facut era federalizarea pentru a putea manageria statul in mod eficient. Nu mai zic de faptul ca, fiind un stat care si-a capatat fata de Imperiul Britanic pentru ca nu mai suportau taxele enorme ale acestora(cei din colonii nici macar nu erau reprezentati in parlamentul britanic de vreo persoana), era logic sa dea o doza de independenta fiecarei stat din noua tara formata, mai ales ca multe dintre colonii doreau sa se administreze singure din start si nu puteau din cauza englezilor. D-asta s-au si unit si a iesit ce a iesit.

Romania e o tara medie ca marime, relativ omogena si din pc de vedere cultural(exista diferente intre zone insa in ce tara nu exista?) si ca populatie(aproape 90% romani,vreo aproape 7% maghiari si vreo 3% la tigani, dupa cifre oficiale) , limba, pana si la religie(marea majoritate fiind crestini ortodoxi, vreo 90%). Problema noastra nu e ca suntem condusi de la centru sau local, ci ca suntem condusi foarte, foarte prost. De foarte multe ori primarii locali ciordesc din fonduri si dau vina pe centru. Centrul conduce cu curul peste tot, nu defavorizeaza ardelul/banatul cum zic foarte multi. Chiar, cum de doar ardealul si banatul vor sa se autoguverneze? Nu auzi niciodata oltenii,dobrogenii,moldovenii tipand in gura mare ca vor se se guverneze singuri? Aia probabil sunt favorizati de centru, nu? De fapt nu, in oltenia si moldova sunt probabil cele mai sarace zone din tara. Ardelenii si banatenii mai bine ar vedea pe cine voteaza ca se duce dracu toata reputatia zonei. Maica-mea e timisoreanca si cand s-a intors in oras dupa multi ani a ramas foarte surprinsa si nu intr-un mod placut.

Daca exista vointa, se poate pe plan local. Sunt constantean si in primul mandat Mazare a refacut Mamaia care era o ghena, a refacut destule strazi in oras, s-au refacut tevile de gaz de era sapat tot orasul si alte chestii(dar mai mic). In al doilea mandat, ****. Nimic, dar absolut nimic. Falca e primar in Arad(din vestul superior,nu?) din 2004 si drumurile din zona zici ca sunt bombardate de iti blestemi zilele cand mergi p-acolo. Nu mai zic ce vajnici politicieni a produs civilizatul Ardeal, trebuie doar sa te uiti in parlament(unde sunt multi ardeleni) si la actualul premier.

As sustine impartirea asta pe regiuni(fiecare cu a lui) daca ar fi spre binele tuturor insa momentan motivele mi se par subtiri de tot. Dezvoltarea economica e in ordinea logica: capitala pe primul loc ca in majoritatea tarilor, ,zonele care au beneficiat de influenta anumitor imperii vestice pe locurile 2-3, marele port al tarii pe urmatorul loc si zonele mai rurale pe ultimele locuri.

Ca sa inchei post-ul asta: nu exista nici o problema cu ungurii atat timp cat nu jura credinta Budapestei fiind cetateni romani(si parlamentari romani in cazul asta), cat timp nu ard papusi cu eroi romani fiind cetateni romani si cat timp pot sa poate o conversatie cu un roman in Romania, ei fiind cetateni romani. Ungurii nu au probleme in tara asta, noi suntem foarte toleranti din fire, poate chiar prea toleranti in anumite cazuri.

Edited by predatorpulse7

Ungurii nu au probleme in tara asta, noi suntem foarte toleranti din fire, poate chiar prea toleranti in anumite cazuri.

Ai belit-o cu astia doi. NU INTELEGI CA ROMANII NU POT FI NICIODATA INDEAJUNS DE TOLERANTI? Ca, in cazul romanilor, "prea tolerant" e oximoron si ca ar trebui sa ajungem iobagi la unguri ca sa demonstram o oarecare doza de toleranta? Nimic nu stii. Esti sovin. Maghiarii merita ca romanii sa le indeplineasca toate dorintele.

Edited by Stanici

Pe la inceputul anilor '30, un individ cu tente asemanatoare acestui specimen de la Miercurea Ciuc a fost lasat sa ajunga la putere in Germania. S-au ignorat semnale clare, mergandu-se pe acelasi principiu pe care merg unii de pe aici(sa-l ignoram, nu are cum sa fie periculos). Rezultatul il stim cu totii.

Edited by MoWeed

predatorpulse7:

Din nefericire, in Covasna/Harghita mult unguri fie refuza fie nu prea stiu sa vorbeasca romana, limba OFICIALA a statului roman. Poate ca am avut eu o experienta nefericita in aceste judete insa din vorbele multor cunoscuti ei au avut cam aceeasi experienta. Jur ca am vazut oameni in Bulgaria cand treci de granita care vorbeau mai bine romaneste decat acolo.

Cu siguranta exista si "fitzosi", insa multi nu vorbesc romana din neputinta. Am avut o colega in facultate, din Miercurea Ciuc si in primele luni, n-a putut scoate o vorbaromaneasca; intelegea ce-i spuneam, insa pur si simplu nu-si gasea cuvintele, nu putea vorbi in romana. Am intrebat-o la un moment dat cum de n-a invatat romana, (fata era scolita, desteapta), adica mie mi se parea incredibil, iar ea mi-a raspuns ca n-a avut cu cine sau cand sa vorbeasca in limba romana. In 19 ani a vorbit extrem de putin in romana, aproape delocIn familie vorbea in maghiara, pe strada, institutii etc. “ tot in maghiara, doar acolo marea majoritate sunt maghiari si era normal sa se converseze in maghiara, la scoala facea absolut toate materiile in maghiara. Culmea e ca pana si literatura romana din liceu o faceau mai mult in maghiara, pentru ca nu se puteau exprima . Am ajuns intr-un fel sa o inteleg, doar si o limba straina invatata in timpul scolii o uiti, nu o poti vorbi fluent daca nu exersezi periodic.

Din punctul meu de vedere ar trebui schimbat sistemul educational si introdusa obligativitatea folosirii limbii romane in ciclul primar, la toate materiile.

Edited by dee

:) Ia pune tu steagul "tinutului galatean" pe prefectura judetului sa vedem ce se intampla. Iti platim noi avocatul la proces...

Pusul steagului e probabil un caz de incalcare a legii - desi nu-s chiar 100% sigur de asta. Existenta lui insa nu e. Si n-a fost dat jos pana la urma ? Nu mai stiu exact cum s-a incheiat povestea aia.

Tinutul secuiesc nu exista? Hmmm

panou_tinutul_secuiesc_2.jpg

Inca n-am vazut panouri cu "Bine-ati venit in Oltenia, Moldova, Banat", etc...

Fii serios ! E un panou pe o margine de drum, la fel cum exista panouri cu "bine ati venit in judetul Sibiu/Calarasi/Braila/etc, etc ... ". Nu inseamna nimic.

Rivalitate neasteptată la Targul International de Turism "Hungexpo", care iși deschide joi portile la Budapesta: pe langă cele ale zecilor de țări participante, standul Romaniei va avea de infruntat si un concurent de-acasă - standul "Szekelyfold", adică "Ținutul Secuiesc", reprezentand judetele Harghita, Covasna si Mures "Ținutul Secuiesc participă cu un stand propriu la Budapesta, dar nu stiam că va fi si un stand al Romaniei", ne-a declarat Antal Arpad, primarul din Sf. Gheorghe.

Presedintele C.J. Harghita, Borboly Csaba, aflat, miercuri după-amiaza in drum spre Budapesta, ne-a oferit mai multe detalii: standul "Szekelyfold" va fi amplasat langă cel al Romaniei, va avea circa 100 de metri patrati si va prezenta "principalele atractii turistice ale brandului Ținutul Secuiesc, care s-a bucurat de un succes deosebit si la Targul de Turism de la Bucuresti, desfășurat anul trecut la Romexpo" - http://www.gandul.info/news/tinutul-secuie...evenita-5706855

Astept ca sa ne-aduci poze de la urmatorul targ de turism unde vei fi acceptat cu "tinutul galatean" sau orice alt tinut neconstitutional.

Iarasi nu inseamna nimic. La un targ de turism nu se adopta legislatie, nu se emit decizii juridice, samd. Si judetele din Maramures de exemplu au campanii care vorbesc despre "Maramures", cele din nordul Moldovei invita oamenii sa viziteze Bucovina. E marketing, nimic mai mult.

Repet, tinutul secuiesc nu exista, dpdv legal. Nu exista administratie "secuiasca" si administratie "romaneasca". Nu se adopta alte reguli de circulatie ca asa vrea tembelul ala de primar din Sf Gheorghe sau mai stiu eu ce narozi care dorm cu harta ungariei sub perna. Sau se aduna in piete si se joaca de-a husarii, cu bocanci si sepci, sa se simta mai culi. Sunt doua judete si ceva in care niste habauci care n-au ceva mai bun de facut adopta o denumire formala, eventual o mai pomenesc prin documente (ala postat de Mihai vorbeste de alocare de fonduri pentru nu stiu ce proiect "la sugestia" "Compartimentului Tinutului Secuiesc", fara sa ne explice ce este acest misterios "Compartiment").

Si imi pare rau, dar continui sa dovedesti ca esti rau intentionat: cum adica fidelitatea fata de tara e ceva privat?

Fidelitatea fata de tara e ceva ce tine de eul individului, de personalitate si conceptiile lui. NU poti sa "legiferezi" asa ceva, e o absurditate. A racni "eu sunt roman/afara cu ungurii din tara/jos tiganii/a canta "Treceti batalioane romane Carpatii" nu inseamna sa fii patriot.

Adica, poate fi reprezentant al tarii un individ care in privat O URASTE? Cum poate acesta sa fie reprezentativ pentru popor? Cum poate ADMINISTRA treburile acelui popor?

Iti reamintesc ca Ministrul Culturii din Romania a aplaudat aparitia unui steag ilegal, ilegitim si neconstitutional pe o institutie a statului roman. Deci nu la el acasa sau la ma-sa acasa.

Daca ne luam dupa criteriul sentimentelor personale, atunci cred ca exista sute de mii, daca nu si mai multi etnici romani care urasc (si o declara pe fata) Romania. De unde stii tu ca Hunor "uraste" Romania ? Eventual, ar putea sa-si ceara scuze sau sa-si clarifice atitudinea, sa explice ca nu-i vorba de o provocare.

Apropo, exista vreun articol din constitutie care sa interzica arborarea altui steag decat cel roman pe institutiile publice ? Intrucat vezi peste tot steagul UE langa cel al Romaniei, banuiesc ca nu ....

PS : aplicand logica ta, autoritatile moldovene ar trebui sa amendeze/aresteze etnicii romani care au arborat steagul Romaniei pe institutiile publice din Moldova anul trecut.