sabin1307

15 Martie. Discutie.

150 posts in this topic

Suntem in Romania, si din cate stiu eu, limba oficiala este ROMANA, punct!

eu asa vad problema, dar poate e prea simplu asa.

adevarul e ca sunt multi aici care pun problema mult prea simplist. nu e deranjanta dorinta ungurilor de a-si pastra identitatea nationala, e deranjanta doar... cantitatea daca vreti de autonomie solicitata si chiar primita. si ca sa fim corecti pana la capat, e demn de mentionat ca faza cu "ne-au vandut transilvania" sau "ungurii vor transilvania" e pura demagogie, numai doua judete aflandu-se in situatia de a "gazdui" etnici maghiari in numar mai mare.

mie unul mi se pare absolut just ca un bozgor din tg. mures sa aiba optiunea, si aici trebuie atentie, optiunea de a invata si limba maghiara la scoala, de putea solicita autoritatilor locale diverse servicii si in limba maghiara, de a putea un kil de cartofi si doua paini adresandu-se vanzatorilor si in limba maghiara, in aceeasi masura in care imi doresc ca de aceste facilitati sa beneficieze si romanii din serbia, din ucraina, din bulgaria, din italia, spania sau burkina fasso, daca "indeplinesc" criteriul de proportie.

insa, de la si in limba natala pana la numai in limba natala e o cale lunga, asta fiind greseala autoritatilor: permisivitatea, pasivitatea, inchiderea ochilor in momentul in care limitele sunt depasite.

Ca sa raspund unei intrebari de mai sus, politicienii ne-au vandut. Ei si nimeni altii. E de-ajuns sa reamintesc declaratiile onorabilului prim-ministru, de dinainte de alegeri, referitoare la ceea ce propun ungurii acum. S-au schimbat cu 180 de grade, dupa! cand, surpriza, surpriza, aveau nevoie de voturile lor.

Nu cred ca politicenii ne-au vandut. Nu ne povesteste dragul nostru presedinte zilnic despre vointa poporului romana? Poporul roman care l-a votat. Cei peste 5 milioane de cetateni. E revoltata diaspora de situatia de la Targu Mures? Bine ca nu au venit comunistii la putere.

Trebuie sa aratam cu degetul si pe acei politicieni care ne-au vandut. De la ce partide provin ei? Acum nu putem spune ca de peste tot doar ca au plecat de la PSD sau PNL (vezi cazul independentilor). Ei sunt o **** independenti. Sunt portocalii fara acte in regula.

Nu putem generaliza acum. Cum isi aroga meritele conducerea tarii trebuie sa si raspunda de situatia actuala.

Ne-au vandut 5 miloane de romani (cu ponderea cea mai mare in Ardeal). Daca ardelenii nu sunt deranjati de situatia asta nu stiu de ce ne lamentam noi.

adevarul e ca sunt multi aici care pun problema mult prea simplist. nu e deranjanta dorinta ungurilor de a-si pastra identitatea nationala, e deranjanta doar... cantitatea daca vreti de autonomie solicitata si chiar primita. si ca sa fim corecti pana la capat, e demn de mentionat ca faza cu "ne-au vandut transilvania" sau "ungurii vor transilvania" e pura demagogie, numai doua judete aflandu-se in situatia de a "gazdui" etnici maghiari in numar mai mare.

mie unul mi se pare absolut just ca un bozgor din tg. mures sa aiba optiunea, si aici trebuie atentie, optiunea de a invata si limba maghiara la scoala, de putea solicita autoritatilor locale diverse servicii si in limba maghiara, de a putea un kil de cartofi si doua paini adresandu-se vanzatorilor si in limba maghiara, in aceeasi masura in care imi doresc ca de aceste facilitati sa beneficieze si romanii din serbia, din ucraina, din bulgaria, din italia, spania sau burkina fasso, daca "indeplinesc" criteriul de proportie.

insa, de la si in limba natala pana la numai in limba natala e o cale lunga, asta fiind greseala autoritatilor: permisivitatea, pasivitatea, inchiderea ochilor in momentul in care limitele sunt depasite.

Si nu doar atat. Sa te si incinga in maghiara. Vezi ce-a patit colegul nostru Ionut.

Si nu doar atat. Sa te si incinga in maghiara. Vezi ce-a patit colegul nostru Ionut.

poti s-o iei si in tiganeste si in albaneza si in rusa si in romana. dar faptul ca nu exista politie, comunitara sau ne, si jandarmerie decat cand li se scoala unora e alta discutie.

Deci pe tine nu te-ar supara ca aceasta minoritate sa aiba mai multe drepturi ca majoritatea.

Ce drepturi au mai in plus fata de mine sau tine ? Voteaza de doua ori ? Primesc permis de conducere la 10 ani ? :ce_oameni:

Ce conteaza ca timp de sute de ani noi am fost sclavii lor si nici macar nu eram recunoscuti ca natiune? Ce conteaza ca in al doilea razboi mondial au dus o campanie de epurare etnica, fortand mii de romani sa emigreze, prin batai, crime, masacre(si sunt convins ca ar actiona la fel daca ar avea ocazia)? Oare era pe vremea stapanirii maghiare obligatorie limba romana in administratie?

Si raspunsul la tampeniile si crimele maghiare sunt tampenii si crime comise de romani ? Crezi ca romanii nu au comis crime contra ungurilor ? Sigur nu esti asa de naiv incat sa crezi in tablouri din astea alb/negru.

Ce vrei mah, sa ne razbunam pe Janos azi pentru ceea ce au facut sau n-au facut stramosii lui acum 50/100/400 de ani ? Esti ca romanul din bancul ala care se supara pe vecinul maghiar fiindca "ungurii l-au omorat pe Mihai viteazul" ? S-a dus, gata, s-a terminat. Doar n-o sa ne certam cu ungurii pe tema "cine e mai vinovat" pana cand o veni sfarsitul lumii.

De ce eu, ca cetatean roman, trebuie sa sponsorizez scoli de limba maghiara? Ca apoi cand ma duc la Miercurea-Ciuc sa fiu nevoit sa ma inteleg cu vanzatorii prin semne, in tara mea? Aici vorbesc din experienta proprie, mi s-a intamplat asta de mai multe ori.

So what ? Paguba lor, ce le tot duci grija ? OK, te-ai inteles mai greu cu ei. Ce vreti, sa fie dusi cu forta la ora de limba si literatura romana ? Ei vin in contact mai rar cu romani probabil, iar la ei acasa vorbesc ungureste, cum e si normal. Asta e, atata pot sau atata vor. In ambele cazuri, ei pierd. Zau ca nu inteleg de ce te superi tu. Si sa nu-mi zici ca toti ungurii din Miercurea Ciuc nu stiu sau nu vor sa vorbeasca romaneste, pentru ca nu-i adevarat.

Ei trebuie sa invete odata limba romana, trebuie sa invete limba si literatura, istoria Romaniei.

Limba romana poate, literatura si istoria .. discutabil. Ar trebui oferite ca materii optionale, toate trei, si atat. Nu cred in varatul pe gat, cu forta, intrucat nu face decat sa enerveze lumea. Ungurii au sa invete limba romana cand vor avea interesul sa o faca - pe vremea lui Ceasca nu prea aveau motive, toata Romania fiind varata cam in acelasi rahat.

Daca ii vom ignora si ii vom lasa in pace, niciodata nu va disparea atitudinea lor separatista. Tie ti se pare normal ca "minoritatea romana" din acele judete sa fie nevoita sa invete o limba straina ca sa se descurce?

Daca-i tratam vesnic cu suspiciune, acuzatii si paranoia va disparea ? Si raspunsul e da, cat timp romanii de acolo sunt in minoritate, trebuie sa se adapteze la situatia locala. Asa cum un ungur care se muta la Bucuresti trebuie sa se adapteze la situatie, nu sa ceara ca toata lumea sa invete limba maghiara pentru doua-trei cazuri izolate.

@sabin

Pana una-alta nimeni nu stie exact despre ce e vorba, pentru ca de ambele parti nimeni nu spune exact ce inseamna autonomie. Organizarea pe criterii etnice NU mi se pare o solutie prea grozava, am mai spus-o, dar chiar si asa o prefer organizarii "de la centru" din ziua de azi. Romanii din faimosul Tinut Secuiesc vor avea si ei drepturi pe criterii etnice banuiesc, exact asa cum cer maghiarii.

Mai usurel cu reactia asta pavloviana de suspiciune si respingere la orice actiune a maghiarilor. Am mai zis-o si o repet, romanii au o majoritate covarsitoare in Transilvania, lucru pe care nici macar UDMR nu-l contesta. In aceste conditii, orice modificare de granite e de domeniul science-fiction.

Si raspunsul la tampeniile si crimele maghiare sunt tampenii si crime comise de romani ? Crezi ca romanii nu au comis crime contra ungurilor ? Sigur nu esti asa de naiv incat sa crezi in tablouri din astea alb/negru.

Ce vrei mah, sa ne razbunam pe Janos azi pentru ceea ce au facut sau n-au facut stramosii lui acum 50/100/400 de ani ? Esti ca romanul din bancul ala care se supara pe vecinul maghiar fiindca "ungurii l-au omorat pe Mihai viteazul" ? S-a dus, gata, s-a terminat. Doar n-o sa ne certam cu ungurii pe tema "cine e mai vinovat" pana cand o veni sfarsitul lumii.

De acord cu tine, dar nici sa nu-i tratam preferential. Daca iti ignori istoria, sunt toate sansele ca evenimentele trecute sa se repete. Nu zic sa scoatem ungurii in strada si sa-i impuscam, dar nici sa uitam tot ceea ce ne-au facut timp de sute de ani. Si poate unul din cei care au avut de suferit din cauza lor ti-a fost stramos direct...

So what ? Paguba lor, ce le tot duci grija ? OK, te-ai inteles mai greu cu ei. Ce vreti, sa fie dusi cu forta la ora de limba si literatura romana ? Ei vin in contact mai rar cu romani probabil, iar la ei acasa vorbesc ungureste, cum e si normal. Asta e, atata pot sau atata vor. In ambele cazuri, ei pierd. Zau ca nu inteleg de ce te superi tu. Si sa nu-mi zici ca toti ungurii din Miercurea Ciuc nu stiu sau nu vor sa vorbeasca romaneste, pentru ca nu-i adevarat.

Dar pentru romanii care traiesc in Miercurea Ciuc, ti se pare normal ca in tara lor sa nu poata sa se descurce decat stiind si limba maghiara?

De ce ei, cetateni platitori de taxe, sa fie tratati ca niste straini in propria tara?

Daca-i tratam vesnic cu suspiciune, acuzatii si paranoia va disparea ? Si raspunsul e da, cat timp romanii de acolo sunt in minoritate, trebuie sa se adapteze la situatia locala. Asa cum un ungur care se muta la Bucuresti trebuie sa se adapteze la situatie, nu sa ceara ca toata lumea sa invete limba maghiara pentru doua-trei cazuri izolate.

In cazul in care tu consideri ca este normal ca un roman sa se adapteze si sa invete o limba straina de nevoie in tara lui, inseamna ca ai mari probleme.

Edited by MoWeed

Iarasi exagerari ... Transilvania e populata in proportie de 80% romani, 20% maghiari ( ma rog, puteti spune ca intre aia 80% romani intra si tigani ). Dar chiar si fara tigani, romanii raman majoritate covarsitoare. In aceste conditii, orice alipire a Transilvaniei la Ungaria e de domeniul science-fiction. Orice ai face, realitatea asta nu poate fi schimbata. In afara de mult-trambitatul Tinut Secuiesc, romanii reprezinta majoritatea absoluta.

1.De ce ? Se va imbunatati viata locuitorilor daca se reorganizeaza judetele ?

2. Asta ar insemna bagarea pumnului in gura. Si oricum tot ar exista parlamentari maghiari, intrucat minoritatea maghiara este destul de numeroasa.

Prietene tu ai probleme grave de tot daca pui problema asta cu atat lejeritate, se vede ca nu ai nicio treaba cu aceasta parte a lucrurilor.

In primul rand tine minte de la mine ca noi ca stat nu sunt obligati sa acordam atata drepturi minoritatilor si nici sa ne preocupam prea mult de soarta lor pentru ca toti sunt cetateni romani, in al doilea rand Romania ca stat nu este obligata de niciun act legislativ comunitar sau european sa acorde atatea drepturi minoritatilor.

Despre punctul 1- nu, nu se va imbunatatii viata locuitorilor dar stiu ca cel putini romani au dreptul de a trai in propria lor tara, de a nu nu se simti marginalizati, umiliti, desconsiderati de niste insi care vor sa isi faca ei tara pe pamantul nostru. Reforma administrativa tocmai asta are ca scop, impiedicarea de coagulare/organizare a secuilor in vedere obtinerii autonomiei STRICT pe criteriul etnic.

2.Faptul ca minoritatile nu au reprezentant in parlament nu inseamna nicidecum "pumnul in gura", de unde ai scos-o pe asta doar mintea ta stie. Pentru apararea intereselor lor exista institutii si legi speciale, vezi legile contra rasismului, xenofobiei, discriminare, etc, mai mult pentru asta exista si organisme special creata cum ar fi Curtea Constitutionala, CSM, organisme care au ROLUL ca legile sa fie pentru toti cetatenii si doar pentru romani, rusi si nemti.

Iarasi te ambalezi. Cu ce se incalca drepturile romanilor daca maghiarii primesc dreptul de a-si folosi limba materna in administratie ? Sa luam un exemplu in oglinda : romanii din Serbia de exemplu. Nu ni s-ar parea normal ca ei sa foloseasca limba romana sau aromana in administratie ? Nu poti sa le negi maghiarilor din Romania acelasi drept.

Vezi ca persoana care se ambaleaza este chiar domnia ta. De ce ti se pare tie normal ca niste romani sa vorbeasca in maghiara cand ei sunt cetateni romani nascuti din parinti romani pe teritoriul Romaniei.

Am inteles faza cu drepturile minoritatilor in perioada interbelica, atunci cand era clar ca in urma revenirii Transilvaniei, multi oameni aveau maghiara ca limba materna, traisera si invatasera in ungureste pentru ca asa au fost timpurile, doar ca la ora actuala mai sunt foarte putini cetateni in Romania care sa nu fie cetateni romani din nastere, adica nascuti in fostul imperiu austro-ungar.

Incalca un drept fundamental care este suveranitatea statului, iar suveranitatea inseamna printre altele inseamna si politica lingvistica din propriile granitie. Spune-ne si noua ce alte state au ca limba a administratiei limba minoritatilor NICI UNUL, ai citit bine, indiferent ca sunt 0,01% minoritati sau 99,9% in regiune. Arata-ne si noua ce drepturi au minoritatile din Anglia, Franta, Germania, Italia, cum isi folosesc ei limba materna in relatia cu administratia nationala.

Da eu pot sa le neg maghiarilor acest drept, pentru ca ei nu sunt maghiari sunt cetateni romani ca si mine iar acest lucru este dat de legea cetateniei romane in baza caruia ei sunt romani si care constituie singurul mecanism care stabileste relatia cetateni si stat.

Isi doresc autonomie si un grad mai mare de decizie la nivel local. Personal cred ca e un model bun pentru intreaga tara. Romania a fost prea mult timp o tara condusa "de la centru", prin porunci latrate de politrucii de la guvernare. Ne plangem ca politicienii, odata alesi, manifesta o pronuntata durere in zona cotului fata de dorintele alegatorilor. Poate e timpul sa le limitam puterea, sa se ia mai multe hotarari la nivel local, nu doar prin birouri in Bucuresti.

Vezi ca esti in offside rau de tot, tu confuzi si amesteci 2 lucruri total diferite, un sistem federal cu un sistem corupt, diferentele sunt uriase, tu compari mere cu reviste prono si te intrebi de ce nu iese fum.

In primul rand vorbesti prostii cu sistemul centralizat si cu autonomia. Faptul ca politicienii odata alesi, manifesta o pronuntata durere in zona cotului fata de dorintele alegatorilorasta nu se datoreaza sistemului centralizat ci a unui stil din politica romaneasca, solutia nu este schimbarea sistemului politic si a clasei politice.

Pe de alta parte, autonomia in Romania exista si chiar la cote mari, pentru asta exista 3 organisme si anume-primaria, Consiliul local si consiliul judetean, iar peste toate aceasta exista Regiunea de dezvoltare (8 in Romania-fara personalitate juridica). Tot ce se intampla in teritoriu tine exclusiv de primarii si consiliile judetene, guvernul deci centrul, nu decide decat in probleme la nivel national-spre exemplu construirea unei autostrazi, a unui drum national, etc, deci in probleme care privesc foarte multi oameni.

Doi la mana, uite ca primarii si consiliile judetene sunt cat se poate de autonome, tu vezi vreo diferenta de atitudine, comportament si mentalitate intre ei si "oamenii de la centru?", tie iti place cum arata orasele si satele noastre? uite ca ele nu au fost conduse de la centru, ca Bucurestiul nu s-a implicat de loc in treburile lor. Pe de alta parta, tu vorbesti de o putere sporita pentru autoritatile locale, tu stii cate lucruri poate face consiliul judetean? stii cate taxe incaseaza? ce putere de decizie are?

Omule Romania arata asa nu ca a fost condusa centralizat, ci din alte motive, centralismul asta inseamna o singura autoritate legislativa care emite legi care sunt aplicate pe intreg teritoriul, ori asta inseamna ca Romania nu s-a dezvoltat pentru ca legile emise de la centru sunt proaste, ceea ce este absurd, Romania nu s-a dezvoltat pentru ca NU s-au respectat legile, institutiile nu si-au facut treaba, etc. Ai fi putut sa spui asta cand in 20 de ani Romania nu avea o lege a educatiei, a economiei, sportului, industriei, etc.

In al doilea rand, un sistem federal, adica ceea ce propui tu, vezi ca are la baza tot un centralism, iar subiectii federali au drept legislativ doar in anumite probleme/domenii iar acele legi sunt incadrate la nivel national de o lege federala care primeaza aspura subiectului federal. Cu alte cuvinte tot capitala decide si acolo.

prin porunci latrate de politrucii de la guvernare

asta e antologica, denota cat de slab esti pregatit si ce gandire inchisa ai, omule "politrucii" aia vezi ca sunt ales democratic in fiecare judet, adica de oamenii locali care au puterea maxima, in plus de asta habar nu ai de sistemul de vot romanesc care este unul uninominal, adica tu iti alegi reprezentatul, in cazul tau "politrucul", deci afirmatia ta este penibila rau de tot.

Legile din Romania nu sunt deloc proaste, din contra sunt chiar bune, evident cu unele execeptii, sau cu unele prevederi debile, numai ca neaplicarea si nerespectarea lor ne afecteaza si nicidecum faptul ca sunt "latrate" de politruci.

Vezi ca pe Gigi tot tu l-ai trimis in PE, ca el nu a fost trimis de la centru ci a fost ales intr-un colegiu, adica de niste oameni cu putere locala.

Edited by Le reseau pansant

Mai repede devine Transilvania stat decat parte a Ungariei. Hai sa nu exageram cu prostii din astea imposibile in ziua de azi.

Pe ai' mai mari nu-i intereseaza de noi. Nu le pasa daca Transilvania ajunge la unguri sau daca sta la noi. Toturi, orice divizare a Romaniei e imposibila in momentul de fata. E imposibila nu datorita constitutiei. E imposibila datorita faptului ca pe teritoriul Romaniei exista baze militare americane. Si asta inseamna ca "Romania is our friend". Cand "Romania is our enemy", asa cum era fosta Iugoslavie, atunci o sa putem discuta despre impartirea statului.

Despre ungurii secesionisti nu am decat un lucru de spus: tradatorii de tara trebuie spanzurati de stalpii de la iluminatul public.

Nu pot sa spun decat atat : Paranoia e activa !

Prietene tu ai probleme grave de tot daca pui problema asta cu atat lejeritate, se vede ca nu ai nicio treaba cu aceasta parte a lucrurilor.

Nu e nici o lejeritate, pur si simplu ajung direct la ... realitate. Cu 80% romani in Transilvania, orice dezlipire a Transilvaniei de Romania este pur si simplu imposibila. Tu ai afirmat ca Tot ce se intampla acum in judetele alea ca si cu drepturile maghiarilor este mana udmr-ului care are un singur scop, revenirea Transilvaniei la ungaria, iar eu iti atrag atentia ca e imposibil fara referendum. Iar romanii nu vor vota asa ceva niciodata. UDMR poate sa stea in cap si sa cante imnul ungariei toata ziulica, procentele demografice tot alea raman.

In primul rand tine minte de la mine ca noi ca stat nu sunt obligati sa acordam atata drepturi minoritatilor si nici sa ne preocupam prea mult de soarta lor pentru ca toti sunt cetateni romani, in al doilea rand Romania ca stat nu este obligata de niciun act legislativ comunitar sau european sa acorde atatea drepturi minoritatilor.

Ca e obligata sau nu, e alta discutie. Iar prin acordarea unor drepturi minoritatii maghiare (vezi mai jos alte exemple asemanatoare) ar reduce tensiunea si incheia odata "problema" asta falsa a ungurilor.

Despre punctul 1- nu, nu se va imbunatatii viata locuitorilor dar stiu ca cel putini romani au dreptul de a trai in propria lor tara, de a nu nu se simti marginalizati, umiliti, desconsiderati de niste insi care vor sa isi faca ei tara pe pamantul nostru. Reforma administrativa tocmai asta are ca scop, impiedicarea de coagulare/organizare a secuilor in vedere obtinerii autonomiei STRICT pe criteriul etnic.

Prietene, ai o imagine cam bizara asupra relatiei romani-maghiari. Pamantul este si al lor, nu "al nostru". Ungurii sunt pe aici de ceva vreme, au avut contributia lor la cultura si civilizatia ardeleana, asa ca nu poti sa-i privesti ca pe niste musafiri nepoftiti. Si ei sunt acasa. Si cat timp sunt acasa, pot sa se organizeze (in limite legale, desigur) asa cum doresc. Nu vad de ce romanii s-ar simti "marginalizati", ca nu-i va obliga nimeni sa invete limba maghiara.

2.Faptul ca minoritatile nu au reprezentant in parlament nu inseamna nicidecum "pumnul in gura", de unde ai scos-o pe asta doar mintea ta stie. Pentru apararea intereselor lor exista institutii si legi speciale, vezi legile contra rasismului, xenofobiei, discriminare, etc, mai mult pentru asta exista si organisme special creata cum ar fi Curtea Constitutionala, CSM, organisme care au ROLUL ca legile sa fie pentru toti cetatenii si doar pentru romani, rusi si nemti.

Pai legile chiar sunt aceleasi pentru toti cetatenii. Vezi ce-l intrebam mai sus pe MoWeed, daca voteaza ungurii de doua ori cumva.

Vezi ca persoana care se ambaleaza este chiar domnia ta. De ce ti se pare tie normal ca niste romani sa vorbeasca in maghiara cand ei sunt cetateni romani nascuti din parinti romani pe teritoriul Romaniei.

Stiu si eu, poate faptul ca traiesc printre cetateni romani de etnie maghiara. Dar repet, nimeni nu obliga pe nimeni sa invete sau sa uite ceva. Cine nu vrea sa invete limba majoritatii se poate muta, sau se descurca asa cum il taie capul.

riu austro-ungar.

Incalca un drept fundamental care este suveranitatea statului, iar suveranitatea inseamna printre altele inseamna si politica lingvistica din propriile granitie. Spune-ne si noua ce alte state au ca limba a administratiei limba minoritatilor NICI UNUL, ai citit bine, indiferent ca sunt 0,01% minoritati sau 99,9% in regiune. Arata-ne si noua ce drepturi au minoritatile din Anglia, Franta, Germania, Italia, cum isi folosesc ei limba materna in relatia cu administratia nationala.

Cu placere. Ai auzit vreodata de Tirolul de Sud ? Uite aici linkul, dar ca sa fac rapid un rezumat e o provincie a Italiei, autonoma, insa locuita de o majoritate de origine germana. Germana si italiana sunt amandoua limbi oficiale, orice cetatean o poate folosi pe care-i place in administratie, justitie, samd. Au placute bilingve, bla, bla, cam tot ce vor si ungurii. Exista pana si o adunare legislativa (un fel de parlament) desi nu au autoritate in chiar toate problemele.

Iar in Catalonia, e si mai si, dupa cum poti citi aici. Astia au 3 limbi oficiale : catalana, spaniola si inca un dialect.

Si exemple ar mai fi, dar cred ca ajunge. Oricum maghiarii nu cer ca fiecare functionar public, de la Vaslui la Timisoara sa invete limba maghiara, ci doar aia unde maghiarii depasesc un anumit procent din populatie. Si viceversa functioneaza, acolo unde exista o minoritate romaneasca, functionarii publici vor trebui sa cunoasca limba romana.

In primul rand vorbesti prostii cu sistemul centralizat si cu autonomia. Faptul ca politicienii odata alesi, manifesta o pronuntata durere in zona cotului fata de dorintele alegatorilorasta nu se datoreaza sistemului centralizat ci a unui stil din politica romaneasca, solutia nu este schimbarea sistemului politic si a clasei politice.

Nu mon cher, se datoreaza centralizarii si sistemului romanesc "asa a venit telefonul de la Bucuresti". Se trezeste ministrul ca vrea sa scoata matematicile superioare din algebra de a XII-a ? Bang-bang, telefon si gata, se rezolva. Functiile de prefect, inspectori se acorda prin targuiala intre partide, rezolvata tot "la Bucuresti".

Pe de alta parte, autonomia in Romania exista si chiar la cote mari, pentru asta exista 3 organisme si anume-primaria, Consiliul local si consiliul judetean, iar peste toate aceasta exista Regiunea de dezvoltare (8 in Romania-fara personalitate juridica). Tot ce se intampla in teritoriu tine exclusiv de primarii si consiliile judetene, guvernul deci centrul, nu decide decat in probleme la nivel national-spre exemplu construirea unei autostrazi, a unui drum national, etc, deci in probleme care privesc foarte multi oameni.

Omule Romania arata asa nu ca a fost condusa centralizat, ci din alte motive, centralismul asta inseamna o singura autoritate legislativa care emite legi care sunt aplicate pe intreg teritoriul, ori asta inseamna ca Romania nu s-a dezvoltat pentru ca legile emise de la centru sunt proaste, ceea ce este absurd, Romania nu s-a dezvoltat pentru ca NU s-au respectat legile, institutiile nu si-au facut treaba, etc. Ai fi putut sa spui asta cand in 20 de ani Romania nu avea o lege a educatiei, a economiei, sportului, industriei, etc.

Autonomia locala e o iluzie cat timp nu e sustinuta de buget si finante locale. Adica pana la urma tot la bani ajungem. Grosul veniturilor statului roman provin din taxe (gen TVA, accize, sanatate) si impozite (pe salarii). Totul se duce la Bucuresti, o imensa gaura neagra, de unde politicianul roman jmecher mai arunca "unde trebuie" cate ceva. Taxele de care vorbesti tu, cele incasate local, au fost si raman niste mizilicuri - asigurand astfel ploconeala in fata "jmecherilor", altfel nu primesti bani.

Pana cand situatia asta nu se va schimba, pana cand banii produsi la Cluj, la Iasi, la Constanta nu vor ramane acolo, in loc sa dispara in gaura neagra de la Bucuresti, vom ramane o tara condusa prin telefonul scurt, "c-asa a zis seful". De-aia sustin federalizarea Romaniei, guvernul central ramanand sa conduca afacerile externe, politica de aparare, samd.

In al doilea rand, un sistem federal, adica ceea ce propui tu, vezi ca are la baza tot un centralism, iar subiectii federali au drept legislativ doar in anumite probleme/domenii iar acele legi sunt incadrate la nivel national de o lege federala care primeaza aspura subiectului federal. Cu alte cuvinte tot capitala decide si acolo.

Dar va decide multe mai putine lucruri decat in prezent.

prin porunci latrate de politrucii de la guvernare

asta e antologica, denota cat de slab esti pregatit si ce gandire inchisa ai, omule "politrucii" aia vezi ca sunt ales democratic in fiecare judet, adica de oamenii locali care au puterea maxima, in plus de asta habar nu ai de sistemul de vot romanesc care este unul uninominal, adica tu iti alegi reprezentatul, in cazul tau "politrucul", deci afirmatia ta este penibila rau de tot.

Sistemul il inteleg bine, geaba insisti. Cine sunt insa candidatii ? Politruci, oameni care fac "cariera" in partide. De parca n-am sti ce inseamna asta : slugarnicie, turnatorie si in general asocierea jegurilor. Ca doar cine se aseamana se aduna. Partidele romanesti ar trebuie desfiintate.

Vezi ca pe Gigi tot tu l-ai trimis in PE, ca el nu a fost trimis de la centru ci a fost ales intr-un colegiu, adica de niste oameni cu putere locala.

Eu n-am votat la PE, asa ca nu se aplica. Iar Gigi, inainte de a fi trimis, si-a depus candidatura si a aparut pe lista. Tot ca urmare a unor intelegeri "la centru".

@Marius

Da, teoretic, existau mii de optiuni politice. Practic, nu existau decat trei. Degeaba votam cu Partidul Muncitorilor din Valahia, daca impreuna cu votul meu aveau fix 10. Sistemul guvernat de cele trei partide nu permite aparitia altora din afara, care sa le ai 8-9% din voturi si sa intre in Parlament. Pentru asta se duce o munca asidua prin intermediul presei, precum a altor "organe de partid si de stat". Chiar daca ar exista acum un partid exceptional, cu 100 de membrii, dar de buna credinta si fara bani( oameni ca noi), tot nu ar auzi nimeni de el. Simplu, nu se vrea. Asta e toata afacerea: sistemul creaza optiunea de a alege, cand de fapt, alegi mereu intre aceiasi.

@strezahuzum

Romania, stat federal? Pai Romania a fost un stat federal peste o mie de ani, guvernat de la Istanbul, iar dupa sute de mii de morti pentru unire, ne gandim ca vrem iar separare? Asta e tocmai ce-si doresc dusmanii nostri, Romaniei ii lipseste UNITATEA si IDENTITATEA si tu propui federalizarea?

Romanilor li s-a bagat pe gat ca cel de langa el e dusmanul, care vrea sa te fure, cu care esti in competitie. Iar acum, cei care au indus aceasta stare, fac pe "salvatorii": sa ne federalizam!

Orice mi-ati spune, a face limba limba maghiara oficiala intr-o anumita regiune, nu numai ca nu integreaza acea zona in teritoriul de influenta la culturii romane, dar o desprinde definitiv.

Rog toti democratii sa propuna ungariei ca orasul sopron sa adopte limba oficiala germana. Sa vedem atunci ce reactie vor avea vecinii nostri.

Degeaba votam cu Partidul Muncitorilor din Valahia, daca impreuna cu votul meu aveau fix 10. Sistemul guvernat de cele trei partide nu permite aparitia altora din afara, care sa le ai 8-9% din voturi si sa intre in Parlament.

acum gandeste-te cati oameni cu drept de vot care isi doreau schimbarea au gandit exact asa in momentul votului :)

binenteles ca e nevoie de multa munca, binenteles ca ar fi nevoie ca macar vremelnic sa te implici intr-un fel in politica, poate doar pe perioada unei campanii electorale, binenteles ca exista riscul ca odata intrat in parlament respectivul partid sa fuzioneze cu pedele sau pesede, insa daca vrei intr-adevar o schimbare trebuie sa-ti asumi toate astea si mult mai mult.

poporul roman este profund nemultumit de actuala clasa politica, astfel ca ai o baza de plecare solida, chiar foarte solida, totul e sa te pastrezi tu curat pana la final, sa n-ai nimic de reprosat cand privesti in urma, chiar daca aia pe care i-ai propulsat sus (ipotetic vorbind) ar uita de doctrine si toate cele in secunda 2.

dar ti-am zis, asta cere munca multa, cere sacrificii, cere principii, cere verticalitate si nu stiu cati sau daca este cineva dispus sa se expuna in felul asta.

Marius, eu n-am gandit asa in momentul votului. Asa am gandit inainte si asa gandesc si dupa. Daca studiezi "piata", ca sa zic asa ai sa vezi ca am dreptate. Ce spui tu e frumos, in teorie.

Stii prea bine cum merge treaba cu promovarea: de ce nu apar in presa comunicatele partidelor mici? Al tuturor asociatiilor civice? De multe ori au lucruri mai interesante si mai utile de spus decat au "astia". Pentru ca nu prezinta importanta la public? Dar cum sa-i cunoasca publicul? Nu vezi ca e un cerc vicios? Ca sa-l spargi, oricat ne-am implica noi, astia, oamenii simpli, nu poti trece de un anumit nivel de informare in masa. Si asta, pentru ca NU SE VREA asta. Si ca sa fiu mai bine inteles: nu se vrea de catre cei care stabilesc politicile la marile trusturi, atat in presa cat si in TV.

Stii bine ca 70% dintre romani isi ia informatia de la TV...

@Maye

Paranoia vizavi de ce anume? Dezvolta subiectul.

Pai cum vizavi de ce?

Despre ce se discuta aici?

Astea sunt niste exagerari care apar in fiecare an in perioada asta.

Nu mai dezvolt nimic pentru ca a pus Adrian punctul pe I plus anumite completari ale lui strezahuzum.

Unii de pe aici inca mai au impresia ca suntem in 1800 , Romania e o tara bananiera si mamaliga cu ceapa e mancarea traditionala.

@strezahuzum

Spui ca gaura neagra de la Bucuresti poate fi combatuta doar cu federalizare, cu o taiere serioasa a puterii de la centru. Sa inteleg ca aceasta gaura neagra este la Bucuresti de la Adam si Eva, a fost luata ca atare vreo 2000 de ani si deci asa trebuie luata si de acum inainte. Acum ca am stabilit ca gaura neagra, acest drob de sare, este coordonata fixa, federalizarea este singura care mai poate infunda gaura centrala. In cazul asta ce te face sa crezi ca aceasta gaura nu se va reorganiza la fel de monstruos de bine si la nivel de federatii si astfel vom avea mai multe gauri negre? Mi se pare mie sau ne intorcem de unde am plecat, la clasa politica actuala?

Sau sa stabilim de la inceput cum vorbim. Teoretic sau ancorati in realitatea romaneasca? Incadram totul intr-o democratie normala si o justitie ideala sau in contextul actual?

Cum se explica acele ¨coincidente¨ din primul post al meu de aici? Asta ca argument adus moralitatii si justitiei cu pricina.

Cum poti sustine cu seninatate ca ar fi normal ca fiecare functionar din acele judete sa invete limba maghiara? Deja nu mai vorbim de moralitate, pentru ca e destul de clar ca e perceputa ¨destul de diferit¨, vorbim de logica. Cetatenia unei tari presupune sa cunosti limba si cultura acelei tari. Ce se vorbeste acasa e problema fiecaruia.

Daca e normal sa se organizeze strict pe criteriul etnic inseamna ca nu mai exista nici discriminare, rasism. Orice categorisire sau justificare pe criteriul etnic devine legitima si perfect corecta si etica. De asemenea, pe acelasi rationament, daca se muta multi romani de exemplu in Valencia si devin 51% din populatie; in 10 ani obtin cu toii cetatenia spaniola si impreuna cu cei care o vor dobandi prin nastere pot cere autonomia provinciei valenciene strict pe criteriu etnic, oficializarea limbii romane si deci folosirea acesteia in institutiile publice, iar spaniolii au libertatea sa se mute de acolo daca nu reusesc sa se descurce. Pe acest algoritm Europa s-ar putea imparti in nspe federatii o data la 30 de ani sa zic.

@Maye

Daca stai sa privsti un pic in zare, la modul in care se face politica, la siguranta sistemului economic, la infrastructura, la sistemul medical si la de siguranta sociala, la modul in care este realizata reforma in invatamant, cercetare si multe alte domenii, la modul in care este inteleasa si aplicta democratia si la modul in care tot ce inseamna aceasta este aparata de sistemul legislati prin justitie, la valorile care sunt promovate si aprecite pe aceste meleaguri, parca iti vine impresia ca sutem la 1800 si Romania a devenit (nu a fst intotdeauna asa) o tara bananiera.

Edited by sabin1307

Sa fim seriosi Sabine! :)

hai bai politrucule ca imi aduc aminte de tovarasu' boc care da juma de miliard de euro pentru un amarat de sait si iar ajungem la discutii d-alea... sa fim seriosi, asta zic...

Daca devin prea serios atunci nici Freud reloaded nu-mi da de capat. :)

Te-as mai intreba unde ai incadra tu Romania zilelor noastre pe axa timpului, sau comparand niste cifre statistice daca-ti suna mai mult a Europa sau a Africa, dar nu o fac pentru ca iar am duce discutia in sensul ala potential fatal pentru discutie si topic.

N-are rost Marius , o cauza pierduta ramane una pierduta.

Sabine o putem discuta in privat, nicio problema.

@sabin

Eu n-am zis ca daca Romania devine stat federal dispare coruptia ca prin farmec. Va exista in continuare. Dar impartind ouale in mai multe cosuri se reduce ocazia de a "ciupi". Mai bine sa ai multe cosuri mici, decat un singur sac gigantic tinut ascuns de "baieti destepti". Si in plus se mareste responsabilitatea : ardelenii se pot concentra pe problemele lor (pariez pe ce vrei tu ca daca Romania devenea stat federal in 1990, aveam cel putin o autostrada complet functionala pana in 2005 cel tarziu in loc de bataia de joc actuala), moldovebnii la fel, samd. Puterea se imparte, devine mai locala, mai "a noastra", in loc sa fie ceva decis departe la Bucuresti. Mult mai usor de reformat unde e cazul, de supravegheat, samd. Doar regimurile autoritare tin cu ghearele si dintii de centralizare, ca deh, nimeni nu da drumul la putere de bunavoie si nesilit de nimeni.

Nu m-am prins despre ce coincidente vorbesti. Dar nici tu nu mi-ai raspuns la obiectia principala la eterna frica "ungurii vor sa ne ia Ardealul". Cum vor "lua Ardealul" cand romanii dispun de majoritate mai mult decat clara ? Si a doua problema : ungurii din Transilvania sunt acasa ori ba ? Daca sunt acasa, trebuie sa-i privim ca pe niste parteneri, nu niste intrusi care trebuie sa se inchine in fata noastra pentru incredibila favoare de a fi tolerati la ei acasa.

Si cu limba maghiara : ce-i asa de ingrozitor la a invata limba maghiara ? Pe cuvantul meu, sunt vreo cativa pe forumul asta cu adevarate fobii legate de tot ce-i maghiar sau rus. Mare tragedie, functionarii romani vor trebui sa invete limba majoritatii locuitorilor din zona. So what ? Si asa majoritatea functionarilor din zona sunt probabil unguri, asa cum ar fi normal. Cetatenia se dobandeste si prin nastere, mestere. Ai dat cumva examen de limba si cultura romana pentru a obtine cetatenia ? Nu, te-ai nascut cu ea. Maghiarii nascuti aici sunt deci cetateni romani. Ei doresc sa-si pastreze specificul lor etnic si isi inchipuie ca cea mai buna metoda este sa obtina autonomia (cam vag termen din pacate) unei regiuni unde au majoritate indiscutabila. E dreptul lor, cat timp Romania ramane o tara democratica sa militeze, pasnic, pentru asta. Am mai zis ca nu mi se pare o idee prea grozava, dar decat sa impui in continuare un sistem centralizat, s-ar putea discuta despre asta.

Am dat deja exemple clare (Tirolul de Sud, Catalonia) de zone din Europa ce au mai mult de o limba oficiala, si nu s-a produs acolo nici un dezastru. Comparatia cu mutatul romanilor in Spania e fortata, fiindca ungurii din secuime nu s-au mutat aici de 10-20 de ani ci locuiesc de sute de ani aici. Ce mare catastrofa ar fi daca s-ar permite folosirea limbii maghiare impreuna cu limba romana in Harghita si Covasna ? In afara de ceva orgolii ranite de "infrangerea in fata ungurilor".

PS : Hai Steaua, rupeti jigodiile :D !

Art 1 din Constitutie: Romania este stat national, suveran si independent, UNITAR si INDIVIZIBIL.

Mie mi se pare ca ideea de autonomie a unei parti a teritoriului Romaniei contrazice acest prim articol. In cazul asta cand se iau si masurile care sa vegheze la respectarea lui?!

De exemplu eu daca inr-o zi ies si urlu pe strada ca vreau autonomia si mai apoi independenta cartierului meu, daca nu-mi pun camasa de forta probabil voi fi arestat pentru ca am subminat autoritatea statului, periclitez integritatea acestuia, pentru extremism sau mai stiu eu cum ar fi incadrata fapta mea.

Cum sa fie obligat un roman din Harghita sa invete limba maghiara pentru a putea trai, pentru a avea acces la functii publice? Din n locuitori ai judetului daca n-1 ar fi unguri tot mi s-ar parea normal ca in institutiile publice sa se vorbeasca limba oficiala, adica limba romana.

Ungurii nu sunt acasa in Transilvania. Ei sunt ¨in gazda¨ pe aceste meleaguri de vreo cateva sute de ani, plus cei care s-au mutat/au fost mutati (intamplator?).

Nu spun ca trebuie impuscati, spun ca trebuie sa se supuna toti legilor acestei tari, spun ca nu e normal ca romanii, in oricare zona ar fi, sa aiba mai putin drepturi decat o minoritate nationala. Constat ca politicienii nostri de atatia ani fac bisnita inlcusiv cu drepturile acestor romani, cu simboluri nationale, cu orice. (citeste primul post al meu de la acest topic). Continui sa cred ca politicienii nostri sunt destul de abili si de diabolici (daca ne gandim ca tot ei centreaza si tot ei dau cu capu´ parca nici nu pare atat de greu) incat sa pota talhari nestingheriti de o organizare federativa. Raul trebuie taiat de la radacina.

Iar prin acordarea unor drepturi minoritatii maghiare (vezi mai jos alte exemple asemanatoare) ar reduce tensiunea si incheia odata "problema" asta falsa a ungurilor.
Bai omule tu nu intelegi ca drepturile alea sunt doar o etapa in obtinerea autonomiei/independentei? ce e atat de greu de priceput, vrei sa iti fac un desen, o histograma, etc?

Ce tensiune ar reduce? cam cine a generat aceasta tensiune? Si in al doilea rand ei isi creaza singuri probleme, nu noi pentru ca ei sunt nemultumiti de statutul pe care il au, adica acelasi statut pe care il am si eu.

Prietene, ai o imagine cam bizara asupra relatiei romani-maghiari. Pamantul este si al lor, nu "al nostru". Ungurii sunt pe aici de ceva vreme, au avut contributia lor la cultura si civilizatia ardeleana, asa ca nu poti sa-i privesti ca pe niste musafiri nepoftiti. Si ei sunt acasa. Si cat timp sunt acasa, pot sa se organizeze (in limite legale, desigur) asa cum doresc. Nu vad de ce romanii s-ar simti "marginalizati", ca nu-i va obliga nimeni sa invete limba maghiara.

Total FALS, pamantul este doar al nostru si numai al nostru, cum pamantul ungariei este doar al ei, chiar daca sunt acolo x mii de romani dupa timpul lui burebista etc. Nu ma lua cu contributia maghiarilor la cultura si civilizatia ardeleana ca habar nu ai ce vorbesti, asta ca sa nu mai spus ca tu cauti justificari de natura istorica la faptele lor, cand istoria incepe la 1918 ori de atunci vorbim doar de romani.

Stiu si eu, poate faptul ca traiesc printre cetateni romani de etnie maghiara. Dar repet, nimeni nu obliga pe nimeni sa invete sau sa uite ceva. Cine nu vrea sa invete limba majoritatii se poate muta, sau se descurca asa cum il taie capul.

Pai te contrazici cu ce spui tu, asta inseamna ca maghiari trebuie sa invete limba romana si sa plece daca nu le convine intre noi, tu te auzi ce spui, ai niste argumente de te doare mintea. Si in italia/spania romani sunt majoritari spaniolii ce trebuie sa faca sa plece in palestina? Tu stii cati algerieni sunt in Franta? cam 5 milioana, asta aproape 10% din populatie asa le spui si francezilor ca au liber sa paraseasca franta?

Nu mon cher, se datoreaza centralizarii si sistemului romanesc "asa a venit telefonul de la Bucuresti". Se trezeste ministrul ca vrea sa scoata matematicile superioare din algebra de a XII-a ? Bang-bang, telefon si gata, se rezolva. Functiile de prefect, inspectori se acorda prin targuiala intre partide, rezolvata tot "la Bucuresti".

Pe bune? Esti sigur? Si ce treaba are centralizarea cu faptul ca ministrul ala e un incapabil? cu ce e devina "centrul" ca oamenii au votat cu un partid care a pus ca ministrii/prefecti doar oameni incompetenti? uite ca Franta este la fel de centralizata si este a 4 putere economica mondiala, Suedia, Finlanda sunt la fel de centralizate si au pibul de 3 ori mai mare ca al nostru.

Autonomia locala e o iluzie cat timp nu e sustinuta de buget si finante locale. Adica pana la urma tot la bani ajungem. Grosul veniturilor statului roman provin din taxe (gen TVA, accize, sanatate) si impozite (pe salarii). Totul se duce la Bucuresti, o imensa gaura neagra, de unde politicianul roman jmecher mai arunca "unde trebuie" cate ceva. Taxele de care vorbesti tu, cele incasate local, au fost si raman niste mizilicuri - asigurand astfel ploconeala in fata "jmecherilor", altfel nu primesti bani.

Pana cand situatia asta nu se va schimba, pana cand banii produsi la Cluj, la Iasi, la Constanta nu vor ramane acolo, in loc sa dispara in gaura neagra de la Bucuresti, vom ramane o tara condusa prin telefonul scurt, "c-asa a zis seful". De-aia sustin federalizarea Romaniei, guvernul central ramanand sa conduca afacerile externe, politica de aparare, samd.

Omule de ce gaura neagra vorbesti tu? banii care se colecteaza la bugetul de stat raman doar la Bucuresti? nu tata se distribuie apoi in toata tara pana in cel mai mic catun, toti banii se distribuie in functie de o politica bugetara foarte minutios alcatuita si care cuprinde toate domeniile.

Bucurestiul era gaura neagra atunci cand veniturile tarii ramaneau doar la Bucuresti, tu ai administratie in oras? ai profesori platiti la timp? ai sistem de sanatate cu spitale care functioneaza, ai politie care iti asigura ordinea in tara, ai drumuri, autostrazi, etc care se reabiliteaza anual si pe care circului gratis? ei mon cher acolo sunt banii nu in "gaurea neagra".

Gaura neagra de care spui e doar o gargara ieftina pentru ca in realitate "centrul" dupa colectarea banilor ii distribuie innapoi in teritoriu, vad ca tu pui placa aia cu ardeleanul care munceste 12 ore pe zi ca sa tina in spate pe puturosul de bucurestean care sta toata ziua si nu face nimic. Vezi ca o sa ai niste deceptii cu federalizarea asta, adica daca se va intampla ca banii produsi de fiecare judet sa ramana acolo asta ar inseamna ca in 2-3 ani un sfert din tara sa moara de foame, bucurestiul sa aibe taxiuri mercedes si audi.

Omule bucurestiul singur produce cat primele 3 judete la un loc si cat ultimele 7, asa ca mai usurel cu aberatii din astea, din banii pe care ii produce harghita si covasna abia daca ajunge de pensii.

uite aici pibul Romaniei pe judete, explica-ne si noua cum o sa o duca 3 sferturi din judetele Romaniei daca traiesc doar din ce produc.

11_3.jpg

33.jpg

@sabin

Art 1 din Constitutie: Romania este stat national, suveran si independent, UNITAR si INDIVIZIBIL.

Mie mi se pare ca ideea de autonomie a unei parti a teritoriului Romaniei contrazice acest prim articol. In cazul asta cand se iau si masurile care sa vegheze la respectarea lui?!

De exemplu eu daca inr-o zi ies si urlu pe strada ca vreau autonomia si mai apoi independenta cartierului meu, daca nu-mi pun camasa de forta probabil voi fi arestat pentru ca am subminat autoritatea statului, periclitez integritatea acestuia, pentru extremism sau mai stiu eu cum ar fi incadrata fapta mea.

Nu poti fi arestat pentru o simpla declaratie. A, daca te apuci sa inconjori cu sarma ghimpata si bariere vreo bucata de drum public si declari ca acolo e Republica Independenta Bantustaniana, complet de capul tau, fara sa intrebi pe nimeni, e posibil sa fii arestat. Dar deocamdata nimeni nu a facut asta.

Autonomia e un cuvant cam vag. Inainte de a intra in panica, poate ar fi mai bine sa ne interesam, practic, ce ar presupune. Am vazut vreo doua bloguri ale unor membri UDMR mai liberali, explicand ca autonomie nu inseamna ca imediat ungurii au sa inconjoare tinutul secuiesc cu sarma ghimpata si controale la frontiera. De fapt unicul semn fizic al autonomiei ar fi (probabil) o simpla placuta care te anunta ca ai intrat in tinutul secuiesc, asa cum exista la intrarea intr-un judet oarecare. Cum incalca asa ceva constitutia ? Teritoriul respectiv apartine tot Romaniei. Accesul va fi tot liber, intri la fel cum ai intra in orice oras sau judet al Romaniei. Se aplica aceleasi legi, etc, etc.

Cum sa fie obligat un roman din Harghita sa invete limba maghiara pentru a putea trai, pentru a avea acces la functii publice? Din n locuitori ai judetului daca n-1 ar fi unguri tot mi s-ar parea normal ca in institutiile publice sa se vorbeasca limba oficiala, adica limba romana.

Nu ar fi obligat sa invete limba pentru a trai ci pentru a fi angajat intr-o functie publica. Daca se poate descurca fara sa invete limba maghiara, nu-l obliga nimeni. Regula se aplica si viceversa, functionarii de origine maghiara trebuie sa stie limba romana, pentru ca ambele sunt limbi oficiale.

Ungurii nu sunt acasa in Transilvania. Ei sunt ¨in gazda¨ pe aceste meleaguri de vreo cateva sute de ani, plus cei care s-au mutat/au fost mutati (intamplator?).

Oho - pai aici avem pareri fundamental diferite si nu vad sa renunte careva la ele. Eu consider ca ungurii sunt acasa pentru ca locuiesc pe aici de vreo 1000 de ani. S-au nascut pe teritoriul actualului stat roman, sunt cetateni romani, sunt la fel de "acasa" ca si romanii. Daca nu poti gandi problema altfel decat "noi contra ei", treaba ta. Transilvania a fost locuita de ambele etnii de peste 1000 de ani, si cum nimeni nu are vreo hartie de la Dumnezeu care sa "ateste" cui apartine Transilvania, ambele parti impart aceeasi casa.

Nu spun ca trebuie impuscati, spun ca trebuie sa se supuna toti legilor acestei tari, spun ca nu e normal ca romanii, in oricare zona ar fi, sa aiba mai putin drepturi decat o minoritate nationala.

Si eu te-am intrebat de vreo 3 ori, ce drepturi in plus, concret, au sau ar avea maghiarii din zona secuimii fata de romani ? Atentie, in cazul adoptarii unei a doua limbi oficiale fiecare va avea dreptul sa se adreseze administratiei in limba sa, nimeni nu e "obligat" sa invete nimic, in afara de functionarii publici.

Raul trebuie taiat de la radacina.

Care rau ? Si cum ?

@Le reseau pansant

Stau si ma uit la ce-ai scris si ma intreb daca are rost sa mai raspund. Vedem problema din unghiuri extrem de diferite. Dupa cum ziceam si mai sus, eu consider ca ungurii sunt "acasa". In privinta asta, nu cred ca are rost sa mai dezbatem.

Bai omule tu nu intelegi ca drepturile alea sunt doar o etapa in obtinerea autonomiei/independentei? ce e atat de greu de priceput, vrei sa iti fac un desen, o histograma, etc?

Si tie ce iti vine asa de greu sa intelegi ca independenta Transilvaniei e imposibil de obtinut fara referendum si ca romanii au majoritate absoluta ? Ce dracu, am zis-o de 20 de ori pana acum. Si Tinutul Secuiesc nu se poate declara independent daca de asta va e teama, pentru ca e izolat, in mijlocul Romaniei, fara absolut nici un alt vecin. Nu-s chiar sigur dar daca se declara independenti zboara in UE, ceea ce inseamna granita, vize, samd. Toate resursele (energie electrica, gaze, carbuni, samd) n-au de unde sa vina decat tot din Romania. Daca nu cumva le teleporteaza de la Budapesta :ce_oameni: . Nu pot sa se declare independenti, nici daca ar vrea, ceea ce nu a demonstrat nimeni.

Apropo, stii tu ce spune punctul III al declaratie de la Alba Iulia ?

În legatură cu aceasta, ca principii fundamentale la alcatuirea noului Stat Roman, Adunarea Natională proclamă urmatoarele:

1. Deplină libertate natională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra si judeca in limba sa proprie prin indivizi din sanul sau si fiecare popor va primi drept de reprezentare in corpurile legiuitoare si la guvernarea țării in proportie cu numarul indivizilor ce-l alcatuiesc.

Dupa cum vezi, adunarea de la Alba Iulia si-a asumat, de bunavoie, obligatia de a permite invatamant si administratie in limba proprie si reprezentare in parlament pentru minoritati. Iar cand statul roman a acceptat declaratia, si-a asumat si el obligatiile astea. Nu prea le-a respectat insa.

Pe bune? Esti sigur? Si ce treaba are centralizarea cu faptul ca ministrul ala e un incapabil? cu ce e devina "centrul" ca oamenii au votat cu un partid care a pus ca ministrii/prefecti doar oameni incompetenti? uite ca Franta este la fel de centralizata si este a 4 putere economica mondiala, Suedia, Finlanda sunt la fel de centralizate si au pibul de 3 ori mai mare ca al nostru.

Iar Germania e descentralizata, impartita in landuri cu un mare grad de autonomie si e a treia putere economica a lumii. Crezi ca nu germanii se simt mai putin germani din cauza federalizarii ?

Omule de ce gaura neagra vorbesti tu? banii care se colecteaza la bugetul de stat raman doar la Bucuresti? nu tata se distribuie apoi in toata tara pana in cel mai mic catun, toti banii se distribuie in functie de o politica bugetara foarte minutios alcatuita si care cuprinde toate domeniile.

Se distribuie pe pile, smecherii si enterese. Sa nu-mi zici ca nu stii sau ca nu-i adevarat. Tu vorbesti de guvernul mioritic real sau de vreo entitate imaginara ?

Gaura neagra de care spui e doar o gargara ieftina pentru ca in realitate "centrul" dupa colectarea banilor ii distribuie innapoi in teritoriu, vad ca tu pui placa aia cu ardeleanul care munceste 12 ore pe zi ca sa tina in spate pe puturosul de bucurestean care sta toata ziua si nu face nimic. Vezi ca o sa ai niste deceptii cu federalizarea asta, adica daca se va intampla ca banii produsi de fiecare judet sa ramana acolo asta ar inseamna ca in 2-3 ani un sfert din tara sa moara de foame, bucurestiul sa aibe taxiuri mercedes si audi.

Cat s-a intors in fiecare judet ? S-au intors toti banii produsi la Cluj tot la Cluj ? Bucurestiul a primit mai mult sau mai putin ? Si in statisticile alea e inclusa doar activitatea economica sau si incasarile din taxe si impozite ?

Si nu va muri nimeni de foame. Vor fi siliti sa-si miste draculuii fundul de la crasma (mai ales nordul Moldovei si Oltenia, zone care se poate observa din lista ca formeaza polul saraciei). Vaai, ce tragedie ! :ce_oameni: Eventual, guvernul federal, asa cum face in Germania sau SUA de exemplu, poate acorda in continuare ajutoare provinciilor sau judetelor cu probleme.

Omule bucurestiul singur produce cat primele 3 judete la un loc si cat ultimele 7, asa ca mai usurel cu aberatii din astea, din banii pe care ii produce harghita si covasna abia daca ajunge de pensii.

Simplifici lucrurile. Bucurestiul nu produce atat de mult precum arata cifrele alea - multe firme sunt inregistrate in Bucuresti dar desfasoara activitati peste tot in tara. Si apropo, daca Harghita si Covasna de-abia se descurca si au nevoie sa se pompeze bani de la Bucuresti, cum ar putea sa se declare independenti ? Se inchide robinetul, apar taxe la frontiera, samd. Cum au sa se descurce atunci ? O sa-i tina Budapesta in brate ? Inca un argument care arata ca orice idee de "independenta" a tinutului secuiesc e absurda, macar dpdv economic.

"Si cu limba maghiara : ce-i asa de ingrozitor la a invata limba maghiara ? Pe cuvantul meu, sunt vreo cativa pe forumul asta cu adevarate fobii legate de tot ce-i maghiar sau rus. Mare tragedie, functionarii romani vor trebui sa invete limba majoritatii locuitorilor din zona. So what ? Si asa majoritatea functionarilor din zona sunt probabil unguri, asa cum ar fi normal. Cetatenia se dobandeste si prin nastere, mestere. Ai dat cumva examen de limba si cultura romana pentru a obtine cetatenia ? Nu, te-ai nascut cu ea. Maghiarii nascuti aici sunt deci cetateni romani. Ei doresc sa-si pastreze specificul lor etnic si isi inchipuie ca cea mai buna metoda este sa obtina autonomia (cam vag termen din pacate) unei regiuni unde au majoritate indiscutabila. E dreptul lor, cat timp Romania ramane o tara democratica sa militeze, pasnic, pentru asta. Am mai zis ca nu mi se pare o idee prea grozava, dar decat sa impui in continuare un sistem centralizat, s-ar putea discuta despre asta"

Citind acest pasaj si coroborand cu altele de pe alte topicuri( care e plurarul corect?!) nu pot sa ma intreb daca esti doar rau intentionat... intentionat, ca sa zic asa. Vorbesti ca unul care habar nu are realitatea din zona. Ai citit comunicatele si zecile de rapoarte IGNORATE de presa centrala( cum era cu mediatizarea Marius?) ale romanilor din zona respectiva, care se plang de angajari pe criterii etnice si de eliminarea elementului romanesc din viata economica si sociala?

Cum vine asta? Ceea ce ar spune colegul nostru de forum poate ar fi in regula, daca era vorba de vreun popor oprimat de mii de ani, kurzii sau mai stiu eu cine. Nu de un popor care de-a lungul istoriei a facut "ungurizari" cu forta, epurari etnice si alte asemenea. Retine, dragule, niciodata, repet NICIODATA, in istoria milenara a zonei, ei n-au fost majoritari. Secui nu este acelasi lucru cu unguri. Dovada ca procesele de mai sus s-au intamplat si se repeta e ca secuii se considera unguri acum, dupa sute de ani de "ungurizare" cu forta.

Sunt unele popoare mai agresive si mai acaparatoare ca altii: ungurii, rusii au demonstrat asta de-a lungul istoriei. E absurd ca tocmai o natie care a avut mult de suferit din cauza agresivitatii lor sa spuna acum: "dar ce e rau in autonomia pe criterii etnice"?

Domnule coleg, crezi ca astazi teritoriile se mai cuceresc in gura mare, cu arma-n mana? Nu, o fac prin puterea economica si mediatica. Atata vreme cat face ca o rata, arata ca o rata si merge ca o rata, e o RATA! Comparatiile cu Spania nu-si au rostul, atata vreme cat nu avem taria spaniolilor, pentru a mentine aceleasi status-quo. Politicienii o sa ne vanda imediat! De-aia nu trebuie sa ajunga in situatia in care sa stam la mana lor.