Costi

Hatrii Gazonului

93 posts in this topic

A fost un meci senzational si Tudor IMPERIAL!

Prima repriza, da, a fost excelenta. Insa, in a doua, ne-au calarit aia de ne-au rupt. Noroc cu IMPERIALUL - ooooh, da!!! - Martin Tudor.

Pentru mine, statu' cu 9 jucatori in fata careului nu inseamna fotbal.

Da Tudor a fost primul si cred ca singurul portar din istoria Prosport care a primit 5 stele dupa meciul ala.Tiganii au tras timp de 30 min din toate pozitile,dar in acea zi Tudor a fost invincibil:)si am batut in tiganie cu 2-1 daca nu ma insel.Denis,din ce imi aduc aminte,nu mai era la Steaua.Jucau insa Trica,Paraschiv,Dumitru,P.Stoica,Baciu,Falemi etc.

A fost un meci senzational si Tudor IMPERIAL!

Țin minte că meciul ala s-a jucat de Pasti si nu l-am vazut. Denis Șerban era plecat de hat-hat de la Steaua si tin minte că atunci revenise in Divizia A, tocmai la Rapid, impreună cu Stelea.

Pai da, pentru ca tu in 2000, cand Steaua pierdea dupa 9 ani cu spurcatii in Groapa, nu erai probabil nascut ! Ar fi trebuit sa-l vezi pe Miu atunci, inainte de meci, dar mai ales prestatia sa, cu 2 galbene luate la foc automat, fare regrete !

Apoi, in 2003 in vara, cand nu mai era la Steaua de cateva luni, la Broscoi in emisiune si-a pus fularul javrelor, cersind practic un transfer de la ei ( erau reprezentantii lor in platou).

Asta i-a adus si un binemeritat banner din partea galeriei : "Puta Miu" desi la fel de bine se putea citi (sau intelege) " Putza Miu" !

radicalule corecteaza-ma daca gresesc

Meciul asta nu a fost 3 -2 pentru potai? a fost parca 1 -0 pentru ei, am condus cu 2 -1 dupa care s-a accidentat prin minutul 38 Martin Tudor si a fost nevoit sa fie schimbat cu Lung (cel mai slab portar de dupa 90 de la Steaua ). Si acum tin minte prima pagina din prosport, era o poza cu eric Linkar in echipamentul Stelei si o poza cu el de cand avea 5 ani iar titlul era ceva de genul, ultima victoria a lui Dinamo era de cand Linkar avea 5 ani.

Meciul asta nu a fost 3 -2 pentru potai? a fost parca 1 -0 pentru ei, am condus cu 2 -1 dupa care s-a accidentat prin minutul 38 Martin Tudor si a fost nevoit sa fie schimbat cu Lung (cel mai slab portar de dupa 90 de la Steaua ). Si acum tin minte prima pagina din prosport, era o poza cu eric Linkar in echipamentul Stelei si o poza cu el de cand avea 5 ani iar titlul era ceva de genul, ultima victoria a lui Dinamo era de cand Linkar avea 5 ani.

Martin Tudor s-a accidentat la incalzire. Se uita si faptul ca Tibi Lung a aparat un penalty in acel meci. Sau a a gresit destul de nasol si la golul de 2-1 pentru aia.

Am condus noi cu 1-0, 1-1 la pauza, 2-1 pentru aia, a fost apoi 2-2 si 3-2 pentru aia.

Martin Tudor s-a accidentat la incalzire. Se uita si faptul ca Tibi Lung a aparat un penalty in acel meci. Sau a a gresit destul de nasol si la golul de 2-1 pentru aia.

Am condus noi cu 1-0, 1-1 la pauza, 2-1 pentru aia, a fost apoi 2-2 si 3-2 pentru aia.

Nu mai Tudor a fost titular si s-a accidentat pe parcurs, asa e noi am condus primii a dat Ciocoiu primul gol, iar Tibi Ling a aparat penaltyul de la faultul din careul al lui Miu, fault in urma caruia a si fost eliminat. Oricum dupa 2 minute a primit un gol penibil cand i-a trecut mingea printre maini.

LE: am vazut videoul pus de Ion, m-am edificat, sanatate conasule pt asta.

PS: oricum la vremea aia nici buletin nu aveam, mai trebuia sa astept vreo doua sezoane, asa ca e de inteles ca mai am si eu scapari.

Edited by Le reseau pansant

Reseau are dreptate. Tudor s-a accidentat pe parcurs, la o fază in care l-a pocnit Belodedici cu genunchiul in frunte si l-au dus la spital.

Am impresia că Tudor s-a accidentat la incalzire in meciul din Supercupa cand :shit:-ul de trică a facut meciul vietii lui la Steaua.

Edited by 1on

SORRY cu Martin Tudor. Pe bune ca eram convins ca se accidentase la incalzire.

Da, 1oane. La meciul din Superupa din 2002, Martinica s-a accidentat la incalzire. Mai mult ca sigur! :D Tin minte ca fundasii nostri se aruncau ca disperatii in fata mingilor, sa nu ajunga sa pana la Tibisor sapunu'.

Ce meci a facut atunci Trica! Ce gol a putut sa dea pentru 2-1! Fabulos! Bai, si ce centrare a dat Neaga pentru 1-0, de pe dreapta; el care, pana atunci, era unul dintre cei mai penibili jucatori din echipa aia.

La meciul ala am fost foarte aproape de un atac cerebral; nu credeam ca ceafa poate pulsa in halu' asta... Un galatean de langa mine tremura mai ceva ca un bolnav de Parkinson. Din cate am vazut in jurul nostru, cre'ca 3/4 de peluza avea pulsu' 120.

radicalule corecteaza-ma daca gresesc

Da, asta a fost ! Un meci in care toate conjuncturile ne-au fost nefavorabile

- Miu- derbedeu' , jucand mai mult la adversar.

- Pulica de Lung jr a scapat sapunul ( un prim derby din deceniul asta in care portarii ne ingroapa )

- un hot de arbitru, bina ca a platit si talharul de Marcel Lica in viata asta.

- Piturca avand o inspirate de tot rahatul. Dupa eliminarea lui miu si 2-1 pentru noi, n-a conservat rezultatul introducand un fundas (jucam in 10), ci a preferat sa sa joace avantat cu 2 varfuri.

Si inca ceva legat de acel meci. Desi am fost pe stadion, am reusit sa aud apoi cam tot comentariul spurcaciunilor de comentatori protevisti, costi mocanu si mai ales felix draghici- cred ca vorbea cu fularul jegos la gat . Ce rau imi pare ca in acesti 10 ani n-am reusit sa ma intalnesc cu acesta face to face, chiar si intr-un loc public !

Si inca ceva legat de acel meci. Desi am fost pe stadion, am reusit sa aud apoi cam tot comentariul spurcaciunilor de comentatori protevisti, costi mocanu si mai ales felix draghici- cred ca vorbea cu fularul jegos la gat . Ce rau imi pare ca in acesti 10 ani n-am reusit sa ma intalnesc cu acesta face to face, chiar si intr-un loc public !

ai dreptate, cu asta am ramas si eu in minte, se si simte cum striga gol cand marheaza potaile, la primul gol al Stelei au avut o reactie de parca ar fi fost offide, a spus gol ca si cand ar fi fost ceva neinsemnat, gen un fault la mijlocul terenului.

Un playboy

Trebuia să ...

exuberantul play boy ?

Constantin Ardeleanu

Personal, asta mi se pare un articol prost. Sincer, pana acum am citit articole bune scrie de domnul Ardeleanu, dar asta nu-mi place deloc.

De ce e un articol prost? Ca zice adevarul? Miu putea sa fie unul dintre fundasii de baza ai nationalei daca era serios si putea sa faca performanta si la Steaua daca mai avea si un pic de noroc pe langa seriozitate. Ca nu a fost vina lui ca erau certati becalii si Piturca. Miu a lasat-o moale intotdeauna. A ajuns la Steaua la o varsta frageda, a putut sa creasca langa fotbalisti mari ca Belodedici(imensi, nu mari. Radoi nu a ezitat niciodata sa ii laude pe Popescu si Belodedici si sa le multumeasca ca a putut sa joace langa ei si sa invete multe), a avut toate conditiile. Dar a ales cocalarismul.

Nu a fost nici primul si nici singurul fotbalist care sa aleaga acea cale.

Mi-a placut foarte mult de el ca jucator si imi pare rau ca nu a avut destul creier.

p.s.

Ca Miu nu sunt chiar foarte multi fotbalisti. Sa fie si talentati, sa ajunga de tineri la o superechipa si sa poata juca langa jucatori de legenda. Daca era un jucator ca Baciu(ala cu degetul), nu zicea nimeni nimic. Dar el a fost un fotbalist talentat. Si a dat cu piciorul. Asta este...

A fost si plin de fite. Imi aduc aminte ca, la un meci, Piti a vrut sa il puna sa joace fundas stanga. Miu nu a vrut si a reactionat si urat. L-a pus pe Radoi si uite ce se intampla cand un fotbalist talentat mai e si serios si muncitor. De Miu a uitat lumea pe cand Radoi e superstar atat in Romania cat si la arabi. Si chiar daca credeti ca e usor sa te impui la arabi, nu uitati ca Radoi e cel mai apreciat jucator intr-o echipa care mai are si pe Wilhelmson(international suedez), Thiago Neves(international Brazilian) si pe atacantul ala al lor de toata lumea il pupa in fund inainte. I-am uitat numele. Asa trebuie sa fie un fotbalist, sa nu ii fie frica sa puna osul.

Edited by Adrian

E un articol care nu-mi place. Pe mine nu ma intereseaza ce fac jucatorii in viata lor privata, d-aia. Daca un fotbalist este bun joaca bine indiferent ca petrece nopti in cluburi sau cu femei (cu conditia sa nu fie inainte de meci). Asta imi pare un articol gen can-can.

Ce plm ma intereseaza pe mine ca Miu a schimbat 8 masini in 3 ani? Daca ai bani normali ca o schimbi, iti permiti. De ce m-ar interesa pe mine daca Miu este bun sau nu la pat sau ca ii fura hainele lui Mutu in cantonament?!

Edited by Ronnie

Si chiar daca credeti ca e usor sa te impui la arabi, nu uitati ca Radoi e cel mai apreciat jucator intr-o echipa care mai are si pe Wilhelmson(international suedez), Thiago Neves(international Brazilian) si pe atacantul ala al lor de toata lumea il pupa in fund inainte. I-am uitat numele. Asa trebuie sa fie un fotbalist, sa nu ii fie frica sa puna osul.

Yasser Al-Qahtani

Ronnie, esti mic ma... asta e genul de articol in care se incearca gasirea unor alte motive pentru care un fotbalist destul de talentat s-a ratat. Daca ti-ar fi spus doar ca viata mondena l-a "mancat" nu intelegeai nimic. Asa, ti s-a spus toata povestea pentru a intelege mai bine.

Si apropo, Miu nu e singurul care isi permite sa schimbe masina lunar, sunt si altii, insa aia au preferat sa joace fotbal, nu sa se dea cu cabriolete.

@Ronnie

Tocmai omule, articolul asta explica de ce Miu, care a avut si talentul si posibilitatea sa ajunga un fotbalist mare, si-a stricat cariera prin viata extrasportiva.

Cand va mai aud ca ii deplangeti pe saracii fotblisti. Pai, mah, fotbalistii astia castiga intr-un an cat au castigat ai mei in 10-15 ani de munca. Pentru banii aia ar putea sa se abtina si ei cateva luni pe an, cat se desfasoara sezonul competitional. Daca nu le convine asta, sa nu se faca fotbalisti si sa se duca la sapat santuri. Acolo nu te afecteaza viata de noapte...

Ronnie

Daca era serios, Miu putea sa fie usor titular pe postul de fundas central sau fundas stanga la nationala. La inceputul anilor 2000 nu prea avea concurenta. Nu stiu daca iti mai amintesti dar, cand era Puiu Iordanescu la nationala, juca cu ratatul de Iencsi fundas central. Or ala era varza in comparatie cu Miu. Era 0, era nimic, era rahat.

Odata cu retragerea lui Gica Popescu ar fi putut usor sa se impuna intr-o linie de fund cu Contra-Chivu-Felipe. Rat era doar la inceput atunci, nu era batut in cuie la nationala iar Radoi era folosit inchizator.(pe dreapta nu avea ce cauta. Acolo oricum ii folosea tata Puiu pe Contra-in mare forma atunci- si ratatul de stoican, un varzalau care nu am inteles niciodata de ce era convocat. Florentin Dumitru era folosit mijlocas, desi si el ar fi putut juca fundas dreapta.)

Miu e asemanator cu Chivu ca pozitii ocupate in teren. Juca fundas central sau fundas stanga. Seriozitatea a facut diferenta intre ei, ca ar fi putut juca fara probleme impreuna. Ca sa iti faci o idee, nu cred ca Ghionea sau Goian au mai mult talent decat avea el.

Articolul arata insa ce preocupari avea el. Pentru el fotbalul a trecut pe locul 2 foarte repede, la o varsta frageda, intr-un moment cand nu era realizat nici ca fotbalist si nici ca om.

Hagi a crezut in el si la nationala si si la Bursaspor. Dar Miu, dupa plecarea de la Steaua, nu mai putea fi salvat deloc. Lucru asta a fost destul de clar. Se vedea in jocul lui de la Bacau ca era alt fotbalist.

p.s. Greseala vietii lui a fost ca a plecat de la Steaua. S-a crezut prea tare. Nu a fost. Pacat ca nu a realizat care era realitatea.

In ultimul sezon, Miu ar fi fost usor titular incontestabil. Steaua avea atunci printre fundasi centrali sau stanga pe oameni ca Mieila sau Panc, oameni despre care lumea nu a stiut nimic nici cand au venit si nici cand au plecat(atat de mare impact au avut in lumea ros-albastra). A plecat la jumatatea sezonului si in locul lui a venit Rachita, direct pe postul de titular, post care trebuia sa fie al lui.

Edited by Adrian

Eu atat va spun: un jucator daca are talent si este bun creste foarte bine si daca petrece noaptea in club si daca sta acasa cu familia. Cum va explicati ca jucatori precum Terry, Bellamy sau chiar Mutu joaca la un nivel inalt desi fac ceea ce a facut si Miu (poate chiar mai rau: povestea cu Terry o stim cu totii, Bellamy s-a batut cu fanii lui West Ham cu crose de golf, iar Mutu... :) ) iar jucatori precum Petre Marin raman la acelasi nivel modest desi dupa 10 sunt in casa?

Poate doar pana aici a putut Iulian Miu sa creasca. Voi vreti ca jucatorii sa fie usi de biserica si nu inteleg de ce. Cel putin eu...

Edited by Ronnie

Pentru ca aia au asteptat sa ajunga cineva pana sa se lase prada vedetismelor.

Si mutulica exagera inainte sa ajunga la dinam0, dar niciodata nu a depasit limita. Pe langa asta, el a fost si mare smecher si si-a atras in jurul lui multi oameni care sa il ajute, de la Hagi la giovanni si la Prandelli sau Nicu gheara. Miu s-a crezut cel mai tare din lume si nu a fost asa. El chiar nu avea pe nimeni, ca nici nu era asa de important pentru giovanii becalii ca sa se lupte ala pentru el cum s-a luptat pentru Mutu sau altii.

Cat despre Terry si alti oameni, poti foarte linistit sa vezi ca astia nici acum nu exagereaza in modul in care a facut-o Miu. Da, merg in cluburi. Da, dau bani pe masini si alte treburi. Dar ei au asteptat sa ajunga cineva ca sa faca astea si niciodata nu au pus fotbalul pe locul 2.

Tu nu intelegi ca Miu a renuntat la Steaua pentru a-l pastra pe giovanii impresar desi ala si-a bagat picioarele in el?

Nu gandea, era foarte imatur. Asta l-a rupt pe el.

Desi avea toate conditiile sa ajunga foarte sus, nu numai ca nu a mai crescut ca fotbalist dar chiar s-a stricat.

p.s. Ca el au mai fost multi. Lutu de exemplu. Ala, cand a plecat de la Steaua, era intr-o forma incredibila. Dar, in loc sa plece dupa fotbal, s-a dus dupa bani, in Korea, la dracu-n praznic. Dupa ani, revenit in tara si fiind liber de contract, intr-un interviu din Gazeta sporturilor, Lutu a zis(era ultima zi pentru transferuri in divizia a): "Azi am fost la biserica si m-am rugat sa prind un contract la Steaua. A fost greseala carierei mele ca am plecat de acolo." Atunci a semnat cu Rapid, dar nu a mai fost la fel.

Edited by Adrian

Era dreptul lui să-și aleagă ce impresar vroia, cu atat mai mult pe cel mai bun si cu cele mai multe relatii, si doar niste imbecili de-o nesimtire rară si caracter cu totul si cu totul nul, ca Piturcă si g**i b****i, puteau da afară un jucator doar de asta. Peste ani, nea Pitzi s-a impacat cu g*****i. De ce au fost dati afară Miu si Danciulescu, atunci?

Era dreptul lui să-și aleagă ce impresar vroia, cu atat mai mult pe cel mai bun si cu cele mai multe relatii, si doar niste imbecili de-o nesimtire rară si caracter cu totul si cu totul nul, ca Piturcă si g**i b****i, puteau da afară un jucator doar de asta. Peste ani, nea Pitzi s-a impacat cu g*****i. De ce au fost dati afară Miu si Danciulescu, atunci?

Au fost dati afara pentru a reprezentau ultimul bastion al unei realitati nocive a fotbalului romanesc din anii 90:clauzele de reziliere, de fapt instrumente de santaj, proprie camatarilor, prin care, impresarul jucatorului, la incheierea acordului cu echipa X, trece o clauza de reziliere de 10 unitati, sa zicem. In momentul in care gaseste o oferta avantajoasa, il transfera pe jucatorul care valora, pe piata, 60 de unitati, cu numai 40-45. Clubul cumparator e multumit pentru ca l-a cumparat pe jucator la 70-80%din cota de piata, iar diferenta intre 45 de unitati platite si cele 10, din clauza de reziliere, intra, fatalitate, in buzunarul impresarilor. Toata lumea castiga, mai putin clubul. Asta insemna, de fapt, ca impresarul era propietarul jucatorului, nu clubul, care era doar folosit.

Piturca si Gigi Becali, nu puteau sa accepte asa ceva. Primul, pentru ca era total lipsit de etica, si, in esenta, era o tampenie: muncea cu jucatorul, il crestea, se chinuia sa-i creasca cota, pentru ce? Sa-l faca gras pe impresar, iar al doilea, din orgoliu, si din calcul financiar.

Cat timp existau clauzele, nu era stapan pe propria echipa. Cladea castele din nisip. venea o oferta, si totul se surpa.

Lupta lui Becali, dar, in principal, a lui Piturca pentru eradicarea acestor clauze, a reprezentat unul din vectorii principali de progres si modernizare ai fotbalului romanesc din anii 2000.

si totusi, jeyjey a pus mana pe club in 2003 folosindu-se de exact aceleasi clauze. ironic, nu?

@Moskopole:

Nu neg prima parte. Dar, esti sigur că de asta i-au dat afara? Că Gigi Becali si Victor Piturcă au facut un act nobil si n-au vrut să-i umple buzunarele lui Giovani Becali si-i durea pe ei asa de tare de bugetul clubului (ca persoană juridică)? Sau pentru că iși goleau lor insisi buzunarele (mai ales pe al lui g**i, la pitzi a fost mai mult de incapățanarea lui prostească si caracteristica, opinia mea)?

Io nu mai tin minte de clauze si alte dintr-ăstea, dar vectorii principali de progres si modernizare ai fotbalului romanesc la nivel de club din anii 2000 (mai precis, după 2003) cred c-au fost, mai degrabă si paradoxal, tocmai o scadere a valorii jucatorilor tineri aparuti, faptul că nu-i mai lua nimeni de la cluburile medii si mari din vest. Au vazut exemple gen Mara, care au plecat la echipe de 2 lei si au ajuns, in cele din urma in Asia. Pe langă asta, factor decisiv, au crescut salariile in Romania si au preferat să ramana. Plus contributia unor antrenori tineri (Zenga, R. Lucescu, Protasov, Olaroiu, Rednic).

Doar ca acei conducatori care atunci stateau in banca lor, si-au luat-o-n cap si-au reusit să distrugă ceea ce-au facut.

Edited by 1on

E adevarata treaba cu clauzele. Daca nu ma insel, Steaua a si luat cateva tepe din cauza acelor clauze. Rosu si Lutu mi se pare ca au plecat cu ajutorul acelor clauze.

Ca sa clarificam niste lucruri:

1. In 2000, tocmai in sensul eliberarii jucatorilor de sub posibilitatea de a pleca oricand, deturnand astfel strategia de performanta a clubului, Gigi Becali, la sfatul, sub influenta si controlul creierului Piturca impunea ca principiu de existenta la Steaua, desfiintarea clauzelor de reziliere.

Tin minte perfect si acum, ca le-a dat celor doi, Miu si Danciulescu, in contul a 65 de mii de dolari, pentru a accepta desfiintarea clauzelor, cate un teren in Pipera. Astia s-au sfatuit cu impresarul lor, Giovani, care le-a dat unda verde, spunandu-le ca, intradevar, terenurile respective valoreaza atat, si chiar mai mult . Deasemenea tin perfect minte ca, in timp ce Danciulescu si-a pastrat terenul( care azi valoreaza de cel putin 15 ori mai mult), Miu l-a vandut la cateva zile, desi fusese avertizat de Gigi ca valoarea sa va creste mult. Pierde astfel vreo jumatate de milion de euro-minim- si confirma, inca odata ca n-are prea multa minte. Danciulescu are azi un patrimoniu cu 5-600 mii de euro in plus fata de Miu, care are in plus fata de Danciulescu, amintirea unui Porsche de100 de mii, care azi face vreo 10 mii, in care ii facea muia o zdreanta de 20 de para` noaptea. Asta e diferenta dintre cei doi.

2. Ultimul fotbalist care a plecat dela Steaua ca urmare a activarii clauzei a fost Lutu, pentru 1.2 milioane.

3. Miu a plecat dela Steaua, dupa cum, cu Gurita lui marturiseste: "Eu am plecat de la Steaua nu in cele mai frumoase conditii pentru ca nu am vrut sa imi mai prelungesc contractul. Poate am gresit ca eram si tanar atunci, in acea perioada. Steaua a mers mai departe si fara mine, si o sa mearga si fara alti jucatori"- 10 sept. 2008, pentru Sport.ro.

Danciulescu a plecat din doua motive:Piturca nu mai avea incredere in el, dupa un an de rahat, si oferta financiara a fost generoasa: 350 de mii erau ceva bani. Istoria o va retine, insa, ca una din cele mai mari greseli ale lui Piturca si unul din marile esecuri ale Stelei, in ce priveste renuntarea la un asa jucator.

4. @ 1on

Ca sa aiba la ce contribui cei mentionati, a trebuit ca Piturca sa duca o lupta dura, solitara, impotriva unui sistem intreg. Cea mai mare tara a fotbalului romanesc era ca pleaca jucatorii. Numai de asta se vorbea:Domne, tineti jucatorii.

Cat il blamam azi pe cioban, trebuie sa-i recunoastem meritul de a-l fi ascultat pe Piturca( foarte probabil pentru ca intuia ca principiile lui sunt corecte, si o sa-i profite pe viitor).

Daca nu era Piturca, care sa spuna Stop! in incercarea de a construi o alta mare echipa, modernizarea fotbalului romanesca ar fi intarziat mult.

Olaroiu, Zenga, Protasov, Mucescu, au venit cand se identificase jungla, se dadusera lupte sangeroase cu salbaticii, murisera oameni din cauza bolilor si a atacurilor animalelor, se defrisase, au destelenit,a fost pusa cale ferata, s-au construit drumuri, a fost adusa canalizare, curent, au facut scoli si spitale si normal ca ei au venit si au facut zgarie-norii. Dar meritul faptului ca acolo, in conditiile alea sunt acum zgarie-nori si e civilizatie ii apartine, dupa parerea mea, lui Piturca. Ceilalti au meritele lor incontestabile, dar trebuie interpretate in alta lumina. Nu acum, ca o lungim degeaba.