Azzido

Dinamo - Steaua 2-0 (1-0)

405 posts in this topic

Baiatul asta a transpus ce simt cam 5000 de stelisti.

Da...

Imi amintesc ca alta data (desi eram mai mic), asteptam cu sufletul la gura meciurile cu dinam0 sau rapid(sau oricare alt meci)..cantam,uralm ''FORZA Steaua !'', vroiam sa batem, aveam o dorinta arzatoare sa invingem.... acum...nu m-am mai uitat la un meci al Stelei de la turu cu Fenerbahce...aa.. ba nu.. m-am uitat la finalul celei de-a doua reprize cu Otelu..

17.03.2010: Dinamo “ Steaua = 2-0 [Etapa 22]Se termina meciul cu Otelul. Am castigat!. Perfect. Dar gandul imi este la meciul cu cainii. Mai sunt 5 zile. Avem multe de facut. Trebuie sa iau materialul de la croitorie. Sa il sun pe xx sa nu uite sa ia inca 10 kg de vopsea albastra si vreo 3 de galbena. E sambata dimineata. Ne strangem destui insi si plecam spre locul unde vopsim. Nasol, inca e zapada pe jos. Ne facem curaj cu niste bere si dam zapada cu ce gasim. Mai asteptam o ora sa se usuce pamantul. Oricum nu a venit ˜pictorul'. Se face 13²00. Hai ma, intinde materialul. Materialul are 25mx10m. O sa acopere toata tentativa de peluza din Stefan cel Mare. Hai fa vopsea pentru contur. Vezi sa nu o rastorni! Dupa o ora incepe sa se vada cat de cat si ce o sa iasa. Ne apucam si noi de vopsit? Hai mai da o bere si dupa aia vopsim ca am inghetat de frig. Din cand in cand il mai aud pe unu: ˜nu mai am rosu'. Y, mai fa si tu niste negru dar mai diluat ca nu se intinde bine. Ramanem fara benzina. Si incepe sa se insereze. Ne oprim. Dupa inca 3 ore de asteptat, cat am vopsit din material e aproape uscat. Hai sa il strangem si continuam maine. Duminica ne strangem si mai multi. Terminam repede coregrafia. Hai si cu mesjele alea ca le rezolvam imediat daca nu mai facem atatea pauze. Ideile vin pe banda rulanta, nu avem material pentru toate. Daca intram cu jumatate din ele ii terminam pe fraieri.

Luni la munca miros a vopsea si benzina. Pe maini inca mai am niste pete. Nici cu diluant nu au iesit. Aia e , mai sunt 2 zile.

Marti ma suna z, ˜hai ma, suna-l si pe l si t, si sa mai facem inca 2 mesaje rapide'. Ies de la munca si ma intalnesc cu astia 3. Care de fapt sunt 5 acum iar mesajele sunt 3. Nici o problema, pana seara la 10 sunt gata.

Miercuri, ziua derby-ului. Majoritatea ne-am luat liber de la munca sau am plecat mai devreme. Important este ca suntem cu totii. Inclusiv baietii din Brasov, Sibiu, Aiud, Cluj. Sute de kilometri parcursi pentru un meci. Ne intalnim cu ceilalti din Peluza Sud. Ii asteptam si pe cei din AISS sa vina cu biletele ce ne-au revenit. Voie buna si incredere. Unii pleaca cu steagurile si coregrafia spre stadion, altii pleaca tot spre stadion dar pe alte rute, cu alte scopuri. Intr-un final, la 19²00 suntem toti adunati la Victoriei. mergem spre stadion, o masa compacta de oameni, cantand pentru Steaua. Mai conteaza ca iar a inceput sa ninga? Ca jandarmii ne lovesc discret, doar-doar ripostam? Ca iar ne chinuim sa intram intr-un stadion ce nu primeste licenta UEFA? Nu conteaza, am venit sa cantam pentru Steaua si sa facem spectacol. Asteptam sa intre toata lumea, cei ce au intrat primii au terminat deja de aranjat coregrafia, sunt scoase si tortele si fumigenele alea forta cumparate de la turci. Scumpe, dar meciul asta nu e in fiecare saptamana. Simt furnicaturi prin corp, nu mai am rabdare, vreau sa inceapa nebunia. Intra echipele. Cainii se imbraca iar in tricouri cu un mesaj general ok. Se aud destul de bine, dar na, la singurul meci in care e stadionul plin ar fi si culmea sa nu se auda. Acum e randul nostru. Panza se intinde, noi ne rupem plamanii cantand. Si o tinem, o tinem, o tinem pana ne dor mainile de la greutatea panzei. Mai sunt cetateni care tipa ca ei vor sa vada meciul, ˜frate cand o sa scapam de astia?', dar tinem panza in continuare. Baietii sunt pregatiti, se aprind tortele si fumigenele si panza se retrage. Tot sectorul nostru e invadat de fum si lumina. E ceva de nedescris. Pompierii vor sa intervina crezand ca a luat foc stadionul. Fumul ne umple plamanii dar nu ne oprim din cantat. Steagurile alea noi se vad prea bine, chiar daca sunt obosit de mor, nu il las jos si il flutur in continuu. Dintr-o data se aude un zgomot de nedescris. Puhoiul de oameni vine spre mine si imi dau seama ca am dat gol. GOOOOOOOOOOOOOL!!!!!!!!!!!!. Gardurile de abia se mai tin la verticala sub greutatea ultrasilor. Cainii nu se mai aud. De fapt nu se mai aud pana la final, pentru ca noi invingem. Si ma ustura plamanii de la atata cantat dar euforia victoriei e mult prea mare. Iesim dupa 30 min din stadion, parca si jandarmii sunt altii, mai stam la o bere la o bodega si pe la 2 noaptea ajung acasa. A doua zi, la serviciu, nu mai am voce. Seful nu e cu fotbalul dar stie ca a fost derby. Ma stie si cu ce ma ocup in timpul liber si nu imi zice decat felicitari. Cu un carait ii multumesc! Astazi sunt rege!

E miercuri. Ora 5 dimineata. Ziua derby-ului. Ma trezesc transpirat inainte sa sune alarma la ceas. Parca nu am voce Dupa cateva momente de buimaceala imi aduc aminte ca toti cei din Peluza Sud si membrii AISS sunt interzisi pe Ghencea. Si nu suntem recunoscuti de nimeni. Si nu avem bilete la Dinamo-Steaua si nici vreo sansa de a ne intelege cu cineva. Si nu vom intra la singurul meci care conteaza ..

Steaua LIBERA!

www.ultras.ro

Dupa ce citesti randurile astea, in special ultimul pasaj chiar ramai fara cuvinte..Pacat

ramai fara cuvinte...

Spiritul stelist nu a murit. Si spun asta, pentru ca mai exista un grup care vrea binele Stelei, acolo sus. Ne-au demonstrat in meciul cu Ceahlaul si ne-au demonstrat si in seara asta, cand, din senin, mingea a sarit dintr-un damb invizibil lovindu-i in plin pe cei care inca mai cred ca aceasta echipa merita sa fie incurajata si care considera ca exista un viitor cu Becali patron.

nea Ion e acolo sus, Profesorul e acolo sus, gen. Lascar e acolo sus. Steaua nu moare atata timp cat mai exista oameni care ii inteleg principiile/constitutia/menirea.

ATUNCI CAND ITI DORESTI CEVA INDEAJUNS DE MULT, TOT UNIVERSUL CONSPIRA PENTRU A-TI TRANSFORMA DORINTA IN REALITATE.

prin vointa SUDULUI, cu ajutorul istoriei ce ne e pavaza, Steaua va fi LIBERA! ANUL ASTA!

Dinamo-Steaua? Doar o gluma proasta....

Cainii s-au strans ca la urs sa vada pe Steaua cum nu se strag tot anul. Eu mi-am luat un bilet in PCH cu ajutorul unui bun prieten cu toate ca este la fel de dinamovist pe cat sunt si eu Stelist. Inca de la incalzire am simtit ca dinamovistii sunt mult mai motivati decat noi si deja aveam ganduri negre.Meciul incepe , trebuie sa suport toate injuraturile aduse Stelei si sa tac din gura in speranta ca la final ma voi bucura la o bere insa meciul nu mi-a dat ocazia asta.Aprind tigara dupa tigara in speranta ca Stoichita vrea sa scape de primele 15 minute dar golul vine si ma asez linistit pe scaun si privesc cum sar cainii de bucurie.Ce s-a intampla? Singura schema reusita din retur ne surprinde si luam gol(deja ma gandeam la ce s-a gandit Lippi in ultimile doua saptamana). Luam un gol asta este, Steaua este Steaua , are forta sa revina.Ma bucur in sufletul meu la ratatrea lui Kapetanos in finalul partidei...pentru ca atacam insa speranta imi moare subit cand il vad dupa pauza pe Baciu.Steaua joaca bambilici, uitand de magarusul jucat de Plesan in prima repriza cu jucatorii lui Dinamo, acum vad cum centrul Stelei se prabuseste prin piruetele lui Toja si lipsa de valoare a lui OV Petre. Nu trece mult timp, Golanski este eliminat si iar imi iau locul pe scaun , imi aprind o tigara si sper ca meciul sa se termine 1-0. Spre dezamagirea mea , de ce mi-a fost frica n-am scapat, Baciu trimite pasa de 0.5 m in spate(lucru interzis in toate manualele de fotbal pentru fundasi centrali) si cu putin noroc, luam si al doilea gol.Este clar, astazi plec acasa si pun doliu la usa. Beau o bere ,doua,trei si ma tot gandeam pentru ce sa fiu mai suparat...pentru Tactica"incredibila" a lui Lippi sau ca luam bataie de doua ori intr-un sezon de la rivala de moarte? Clar amandoua insa am vazut ceva in seara asta care le intrece. Unitatea. Steaua actioneaza pe fronturi diferite, suporterii se omoara cu conducerea, antrenorul spune ceva, jucatorii nu mai au nici macar un strop de demnitate. Dinamo in seara asta a fost una singura si asta s-a vazut in joc.Nu sunt o super echipa insa au jucat toti 11. Noi ce sa facem cand il avem doar pe Stancu pe teren si cate 2-3-4 min pe Szekely sau pe Kapetanos?

Este clar ca Plesan nu avea ce sa caute titular, nimeni si nimic nu-l recomanda langa Toja(doi mijlocasi centrali care nu alearga) si nici OV Petre in aparare cand te ataca doi atacanti rapizi.Baciu ne confirma ca trebuie sa fie rezerva la Steaua II , Zapata nu mai are scuze dupa parerea mea.Ma uit in drum spre casa la abonamentul de pe Ghencea si ma gandesc daca sa-i dau foc sau nu.Ma intreb daca echipa asta mai merita vazuta.Imi aduc aminte de meciul tur, cand am pierdut , insa atunci ne-am luptat cu demnitate.Chiar daca nu aveam "vedetele" de acum, Onicas a jucat mult mai decis atunci decat Plesan in seara asta. Pana la urma mi-am bagat abonamentul in portofel si astept meciul de pe teren propriu , unde daca in tur am ramas printre ultimii sa aplaud echipa cu toate ca luasem bataie, de data asta ii voi huiduii, pentru ca la pustii aia din tur am vazut o determinare ofarte mare iar acum am vazut o stea cazatoare inca de la incalzire.Este incredibil cum poti sa joci 90 de minute cu Dinamo si sa nutragi o data la poarta. Este incredibil cum de esti antrenor la Steaua si pregatesti meciul in aemenea hal.

Sper sa uit cat mai repede Steaua de astazi pentru ca este cea mai urata si mai trista fata...

kiar si cu ciobanu asta care toaca echipa care o iubesc cel mai mult pe lumea asta...si o duce din ce in ce mai mult spre dezastru...Stoichita trebuie neaparat out...Steaua nu a jucat nmk :(...intr`un meci cu spurktii sa nu ai un sut pe poarta?...asta e de toata jena...daca nu dispare ciobanu si argatii lui (Argaseala, Stoichita)...echipa se va prabusi rau de tot !!! :hai_steaua:

DE-MI-SI-A! DE-MI-SI-A! :bananadance:

Dinamo-Steaua pentru mine- frustratii au umplut tribunele,de partea cealalta,in sectorul rezervat oaspetilor,fiind cei care "au pierdut la barbut"(sau ceva gen era un mesaj al spurcatilor) si in loje toata lumea buna a fotbalului romanesc ce s-a adunat la derby.in teren clovnii celor care au senzatia ca au parte de jocuri intr-un campionat puternic si ceva jucatori,asta nu inseamna ca sunt si fotbalisti.

cauza/e- un cioban sfatuit de un var si de un barbugiu cum ca jucatorul Ovidiu Petre este excelent de bun ca si fundas central.acelasi cioban care se da mare potent financiar si pune botul la invatamintele unui comunist, care cica ar suferi de boala regelui (pai se rostogoleste regele Carol in mormant daca asa ceva ar fi adevarat) si chiar crede ca are echipa.acelasi cioban care arunca prostimii declaratii cu ciuruieli si care nu mai stie ce sa faca pentru a iesi in fata,la declaratii. acelasi cioban "care este" in concluzie de vina pentru tot!

efect/e- limbita o sa fie demis,urmatorul antrenor basarab Panduru.deocamdata ceva liniste pe la aparitiile teve si capul jos in fata finului.o "prapastie" mare intre doua peluze.plus cica zvonul cu tentativa de mituire este cat se poate de real!

concluzii- fara Peluza Sud derby-ul nu are farmec, pana pleaca tic-tac,presa in continuare cu ochii pe actiunile noastre indiferent unde se desfasoara.

bafta domnilor!

Edited by godsaveultras

spirit de lupta? sacrificiu? demnitate? STELISMUL??? au existat aseara?

Cred ca niciodata nu m-am simtit mai umilit ca stelist la un meci cu dinamu ca si aseara...Vai ce-am ajuns,sa rada toti de noi...Ca am pierdut e una,dar maniera in care am facut-o e incredibila.Barem sa fi avut atitudine,sa fi luptat,sa vedem ca atat puteti...Nu aveti pic de rusine,Becali,Argaseala,Stoichita si mercenarilor care nu sunteti demni sa purtati tricoul cu emblema Stelei?Va bateti in continuare joc de noi,de tot ceea ce a insemnat Steaua!Chiar nu vedeti asta???Noi toti ceilalti suntem niste prosti si doar voi destepti?Pana cand ne mai tot umiliti?

frati stelisti, iesiti din paradigma va rog!

nu va mai enervati si nu va mai consumati energiile suferind pentru entitatea Fc Steaua! Steaua NOASTRA nu mai are ramura de fotbal!

de cate zeci de mii de ori trebuie sa va spunem ca sa iesiti din cutie si sa aveti imaginea de ansamblu? ASTA NU E Steaua! e doar creatia bolnava a unui tigan interlop zoofil albanez, e un cancer care nu-i permite Stelei NOASTRE sa existe si sa fiinteze.

app, mizeria aia de "coregrafie" n-a costat mai mult de 500ron, asta ca sa stiti. doua suluri de captuseala alba, vreo 5 cutii de vopsea neagra, cate o cutie (hai, maxim doua) de rosu/albastru si vreo 20m de teava pentru sp2b. deci daca s-ar fi cerut 10ron/pers, din 50 de bilete ar fi fost acoperita. diferenta pana la "incasarile" zilei e in buzunarele stiti voi cui.

plus ca eu nu stiam ca acum grupurile isi fac coregrafiile cu bani de la cetateni.

consumati-va energiile in sensul debarcarii jegului si acolitilor lui.

stati la nord si nu va place? veniti la/langa sud.

stati la nord, nu va place si nici nu vreti sa va mutati? stati inspre t1/t2 sus si cantati si voi ce canta sudul.

repet, aseara n-am pierdut NOI, STELISTII! a pierdut Fc Steaua, clanul Becali, sclavii si carpele umane care au ales sa ingenuncheze in fata banilor manjiti.

Jalnic, jalnic, jalnic.

Nu fiti suparati pe nea Pippi. N-are rost. Meciul asta, ca si multe altele din deceniul asta, a fost pierdut de un singur om : Jiji. Gratie lui Jiji si slugii sale credincioase, Olita, ne-am ales cu alde Ov. Petre, Toja, Gigel Coman, Nicolita si alti impostori care se dau drept fotbalisti.

PS : As vrea sa declar in mod oficial ca ma pis cu bolta pe cele "3 participari consecutive" in Sampons Lig si le-as da in ma-sa, cu bucurie, daca in schimb castigam cu basina mi & Secu. Sa ramana fanii lui nea Jiji cu ele.

Ho, ba, ca e bun si locul doi. Poate avem noroc in preliminarii si intram iar in Liga. Vorba unui clasic in viata "sa ne bata si Dinamo, si rapid dar noi sa intram in Liga" . Atat, ma!

Va salut!

Pentru ca s-au facut unele afirmatii pe acest site, care ma deranjeaza personal, as vrea sa va explic cum a stat treaba cu coregrafia de ieri.

Ea a constat in "cateva stegulete" si vreo 5 zile de munca pentru cativa baieti:

100 de steaguri de 2 bete dintre care aproximativ 20 cu emblemele Stelei de-a lungul timpului si restul cu nord.

100 de steaguri de fluturat ros-alb-albastre, marime 150 x 120 cm

100 de torte cu lumina alba. 10 RON/Buc

2 mesaje de cate 45m cu versurile din melodia trupei Mafia.

Pentru toate astea am avut nevoie de:

5 suluri de material de cate 100 m: 1 alb la mesaj

2 albe la steagurile de 2 bete

1 rosu la steagurile de fluturat

1 albastru la steagurile de fluturat

Vopsele: Rosu, Albastru, Galben si mult negru la mesaj ( aproximativ 15 litri )

30 Pensule, 3 maturi, 5 markere, bureti, manusi, 20 litri benzina, 2 role scotch de hartie, 2 cuttere, prenadez, soricei de agatat mesajele pe gard, nailon (la un moment dat am fost nevoiti sa vopsim steaguri de 2 bete pe scara blocului si l-am pus sub panza sa nu lasam mizerie), etc.

Platit paznic de 2 ori sa putem vopsi 2 zile la rand intr-o locatie acoperita.

18 xxxx de xxxx la 20 RON/Buc pentru .

Cateva beri la fraierii care au muncit.

300 de tevi de 1,5m lungime (100 la steagule de fluturat, 200 la steagurile de 2 bete)

Croitor - 250 RON

-----------

Daca tot sunteti atat de mari cunoscatori ai pietei, va rog pe voi sa faceti un calcul aproximativ sa vedeti cam pe unde se ajunge

-----------

Banii au fost stransi in felul urmator:

Dorin (Armata47) - 82 oameni, 820 RON

Bady (Nucleo) - 60 oameni - 600 RON

Bogdan - 30 oameni - 300 RON

Roosters - 15 oameni - 150 RON

Combat (un nou grup de tineri in Peluza) - 15 oameni - 150 RON

Ex. Triada & prietenii - 22 oameni - 220 RON

TK - 20 oameni - au furnizat tevile in valoare de aproximativ 250 RON

Ex Desant - 11 oameni - 110 RON

Insurgentii mici - 110 RON (nu stiu cati oameni au fost)

Bubu (Unsurgentii batrani) - 22 oameni - 220 RON

Mustata (Skins) - 40 oameni - 400 RON (grupul Skins + cativa oameni in Peluza in timpul meciului cu Otelul)

-----------

Ne-au ramas 50 RON, bani ce sa afla la mine.

6 litri vopsea neagra, cateva pensule mici nefolosite.

Intrarea a fost 15 RON, pretul fiind trecut si pe bilet.

Exista si cativa oameni in grupurile mai sus mentionate care n-au dat bani. Nu ii putea obliga nimeni, poate chiar nu au avut.

Suma de 10 RON am cerut-o in functie de numarul de persoane si nu pe grupuri doar pentru ca nu era corect ca un grup de 15 insi sa dea lafel de mult ca un grup de 80-100 insi.

Toti oamenii care si-au procurat biletele de la alte persoane decat cele mentionate aici,

au platit degeaba cei 10 RON pentru ca la noi inca nu au ajuns.

Au intrat foarte putine torte, pana in 30 intrucat a fost unul din cele mai drastice controale vazute vreodata. Am fost descaltati, ni s-au controlat adidasii, am fost controlati in absolut toate zonele corpului. Probabil se vor face ceva dosare.

-----------

Mi-ar placea ca Sorin de la LSS sa puna si el la randul lui lista cu impartitul biletelor sa aflam si noi cum s-au dat cele 675 buc si de ce s-a ajuns ca iar sa se vanda bilete la suprapret

Stam la nord, nu ne place, dar nu vrem sa ne mutam. Protestam de acolo.

17032010_001_.jpg

Imagine0192.jpg

Imagine0222.jpg

Imagine0231.jpg

Imagine0242.jpg

Imagine0247.jpg

Imagine0249.jpg

Imagine0262.jpg

Imagine0262.jpg

Edited by Azzido

Pacat de munca baietilor si de coregrafie! Meciul a fost un fiasco total.

@Maresal

Respect pentru munca pe care o depuneti baieti !!! Pacat k jegu ala din loja isi bate joc de voi!! Isi bate joc si de mine care am fost doar de cateva ori pe Ghencea, dar de voi care va pierdeti si timpul si banii pt o echipa care a fost odata un SIMBOL. Nici nu vreau sa ma gandesc cum va simtiti voi.De aceea consider k nu ar trebui niciodata sa renuntati la protestele impotriva lui,nu conteaza k sunteti la Nord la Sud la tribuna 1 si 2.Nici un stelist adevarat nu il mai vrea pe Jiji. NIMENI!!

Mi-e dor de Steaua si sunt sigur k si voua va este.

Edited by Fane

Ho, ba, ca e bun si locul doi. Poate avem noroc in preliminarii si intram iar in Liga. Vorba unui clasic in viata "sa ne bata si Dinamo, si rapid dar noi sa intram in Liga" . Atat, ma!

Dar poate nu intram in Liga :D

Nimeni nu a condamnat adevaratele brigazi gen Nucleo, Triada.

Ci doar asociata de rahat "LSS" si pe Mustata care au vandut biletele la suprasuprapret.

my bad.

eu n-am vazut decat mesajul, 20-30 de sp2b si steguletele de fluturat pe care le stiu de 5 ani de la meciul cu fulgerul (am crezut ca tot alea sunt).

torte - hmm, daca ati cumparat 100 si au intrat 30-40, inseamna ca 60-70 de oameni au fost retinuti.....sau.....cum

totusi in ce a constat "coregrafia"? un mesaj f.mare? fluturat stegulete? ridicat sp2b?

asta a costat 3500ron? uau!

de protestat, ne-am lamurit cum se protesteaza vis-a-vis.

incet incet va disparea aceasta galerie a Stelei..la fiecare meci cate 200 300 de suporterii de la nord se alatura celor de la sud.. si sunt si eii interzisi:d

eu unu cat e mustata sef de galerie in nord numai calc...

incet incet va disparea aceasta galerie a Stelei..la fiecare meci cate 200 300 de suporterii de la nord se alatura celor de la sud.. si sunt si eii interzisi:d

eu unu cat e mustata sef de galerie in nord numai calc...

200-300 la fiecare meci??? :blink:

Maresal, toata stima pt munca depusa.

Intrebare: cum v-ati simtit cand voi erati pe stadion, iar altii stateau la TV ?

Si asta de ce? Pentru ca asa vrea un interlop...

Eu unul nu as putea sa ma mai bucur de meci cand stiu ca tovarasii mei nu au voie sa intre in stadion

:steag_cruce_invers: unde s-a ajuns .. ce oameni si ce suporteri ..numai zic ce conducatori si ce patron incult ...iar echipa .. varzet total .. sa ne fie frica si sa luam bataie la noi acasa de la ultima clasata ...rusine.. rusine .... a murit spiritul Stelei...