Lari

Gora Tall

20 posts in this topic

Gora Tall s-a nascut pe data de 20 mai 1985, la Louga (Senegal).

Are 1,90 metri si 80 de kilograme.

A fost imprumutat o jumatate de sezon de la echipa cipriota APOP Kinyras, unde nu a evoluat decat in turul sezonului 2009/2010, timp de 21 de partide, marcand 3 goluri.

Intre anii 2005-2007 a fost selectionat de 7 ori in echipa Under-21 a Senegalului, pentru care nu a marcat niciun gol. Are si o selectie la echipa nationala de seniori.

Primul meci in tricoul Stelei a avut loc pe data de 26 februarie, intr-un amical al Stelei II contra echipei AFC Clinceni.

Senegalezul in virstă de 25 de ani a fost folosit in repriza a doua si a facut cuplu in aparare cu Stegaru. Avindu-l adversar direct pe fostul stelist Marius Luca, Tall nu a facut o partidă iesită din comum, dar nici nu a impresionat intr-un joc disputat pe terenul sintetic din Ghencea.

Din gsp:

"Pe jos deficitar, pe sus imbatabil"

Adversarul sau direct, Marius Luca (32 de ani), fostul atacant al Stelei din urmă cu 10 ani, a acceptat să-l descrie pe african. "Senegalezul mi s-a parut destul de tare. Are vina am simtit-o pe pielea mea in citeva dueluri. A stat mereu aproape de mine, a reusit citeva deposedari, dar n-a impresionat. Pe jos e mai deficitar, dar in duelurile aeriene a facut față. E si mare, are 1,90! E clar că se simtea stingher la primul joc alaturi de stelisti. A pasat doar inapoi, la siguranță, nu a incercat nimic deosebit. Nu poti spune mare lucru după doar o repriza dar nu cred că este un jucator slab", a zis Luca.

"Departe de Goian sau de Ghionea"

Un alt martor la "debutul" lui Gora Tall a spus insă că "e departe de Goian sau de Ghionea. E clar că nu are tehnica acestora, nu e capabil să iasă cu mingea la picior din defensivă sau să dea o pasă lunga Pină la urma singurul lui atu il reprezintă inaltimea. Cel putin, asta a aratat in repriza impotriva Clinceniului".

1,79 metri e inaltimea lui Marius Luca, adversarul pe care Tall l-a marcat ieri. Traore, "virful" pe care Tall va trebui să-l anihileze miine seara are 1,90 metri.

3 antrenamente alaturi de Jelev si compania va fi facut Tall pină la ora meciului de miine seară cu CFR Cluj.

E in lot pentru derbyul cu CFR

Tehnicianul roș-albastrilor, Mihai Stoichiță l-a oprit pe Gora Tall in lotul pentru meciul cu CFR Cluj de miine seara Senegalezul ar putea să joace titular in centrul defensivei alaturi de bulgarul Jivko Jelev, insă "Lippi" mai are si varianta cuplului Tudose-Jelev. Stelistii au ajuns aseară la Cluj-Napoca, iar astazi au programată o sedință de pregatire.

GoraTall.jpg

Edited by Lari

LARI,te salut si vreau sa-ti spun ca te respect de 10 ori mai mult ca incerci sa faci ceva pentru acest site.Totusi,nu inteleg de ce te obosesti inutil in a prezenta astfel de jucatori veniti din Cipru (!) , senegalezi,ciprioti si mai stiu eu ce natii (uzbekii si kazakii is aproape) care abia abia daca prind nationalele tarii lor.E incredibil cum mai are tupeu ragaiala sa iasa la televizor dupa campania absoult defectuoasa si frustranta de transferuri cu care ii indoctrineaza pe becalioti.

Voiam sa precizez si faptul ca,aceste specii rare care il idolatrizeaza pe cioban,in inconstienta lor,nu realizeaza ca Steaua nu e in stare sa ia un jucator cu nume...Ma mir ca nu s-au inghesuit deja sa comenteze p-aici ca Tall e un transfer genial,avand in vedere inaltimea sa,detenta,alonja,viteza de reactie si determinarea in marele meci cu Clinceniul.

Mi-e sila de tot ce se intampla in Templu si asa cum spui si tu,trebuie deratizat,dar pentru asta,tre` sa ne unim fortele.

Cu stima : unu` tanar.

Asta e un jucator al Stelei si e normal sa facem topice pentru toti cei care se afla in lot.

Altfel, am trai din amintiri. ;)

Asta e un jucator al Stelei si e normal sa facem topice pentru toti cei care se afla in lot.

Altfel, am trai din amintiri. ;)

Apreciez,dar,raman la parerea ca nu se merita.Prefer sa ne axam mai mult pe celelalte domenii : baschet,handbal,hochei etc.

Fotbalul a devenit mult prea insignifiant si asta datorita lipsei acute de stelism din cadrul clubului.Sigur,nu sunt de parere ca ar trebui sa cedam,dar,deocamdata se pare ca nu putem face mai multe si suntem la mana "favoritilor",carora,personal,le doresc la cat mai multe infrangeri pentru ca numai asa ar putea pleca turbatu` ala din loja.

Te salut Lari si numai bine !

E forumu' suficient de mare, Tinere, pentru de toate. ;)

Creedd ca ar face o figura frumoasa Tall asta :-?? Pararea mea :steag_cruce_invers:

L-ai vazut vreodata cum joaca?

Sau mai bine spus:stii de unde a venit?

Ce fotbal sa stie asta daca nici de Hagi n-a auzit...

Edited by bogdanbog

asta cine mai e ?

Doar nu credeti că l-ar fi adus nea Mihai dacă nu era un fundaș valoros?!

Chiar dacă evoluează la echipe rivale, senegalezii de la Dinamo si de la Steaua iși petrec o mare parte din timpul liber impreuna Senegalezul Gora Tall n-a apucat să debuteze pentru Steaua, desi Gigi Becali l-a cerut cu insistență in teren, dar a punctat deja la impresia artistică in afara gazonului.

Chiar dacă a vazut doar de pe margine jocurile Stelei cu CFR Cluj si cu Unirea Urziceni, Tall pare să se fi adaptat perfect la viata din Romania si din Bucuresti. El face furori in viata de noapte impreună cu dinamovistul originar din aceeasi tară ca si el, Ousmane N'Doye.

Unul dintre favoritii paparazzilor din Romania, N'Doye este obisnuit să fie surprins noaptea iesind prin cluburile din Capitala Pentru a nu se mai simti singur, acesta l-a luat sub aripa sa si pe fundasul din Ghencea, Gora Tall, pe care l-a initiat in tainele discotecilor autohtone. Tall este ca si copilul meu, e tovarășul meu bun, cu el imi petrec o bună parte din timp", a recunoscut dinamovistul.

Stelistii, deja nemultumiti de atitudinea lui Tall

Desi se pretind musulmani, se pare că cei doi fotbalisti se mai delectează din cand in cand cu cateva pahare cu multe grade, spre nemultumirea sefilor celor două echipe.

Dacă N'Doye a fost certat si pedepsit in mai multe randuri de catre actionarii din Ștefan cel Mare", Tall a intrat si el in vizorul oficialilor din Ghencea, care sunt nemultumiti de randamentul si dispozitia aratate de stoper la antrenamente. Acesta este si motivul pentru care senegalezul n-a jucat pană acum niciun minut pentru Steaua.

Adevarul

Ajungem si noi la nivelul prapaditilor alora.Buni de nimic si mina de aur pentru Paparazzi.

Noul fundas al Stelei, Gora Tall, s-a declarat deranjat de articolul "Tall e furios pe Lippi", publicat in editia de luni, 29 martie, a cotidianului Gazeta Sporturilor.

"Eu nu am vorbit cu nimeni, de la niciun ziar! Este un subiect inventat de presa. Eu respect mereu decizia antrenorului, ma antrenez si imi astept sansa de a debuta la Steaua. Mihai Stoichita este un foarte bun tehnician, m-a invatat multe lucruri in acest timp de cand am venit in Ghencea. Imi respect colegii si stiu ca acesta este fotbalul, azi joaca unul, maine alt jucator. Eu sunt nou in tara dumneavoastra, incerc sa ma adaptez si de aceea rog presa sa nu mai speculeze in ceea ce ma priveste".

FC Steaua Bucuresti

Asa fac ei la fiecare articol :(

Agentul senegalezului Gora Tall, Alexandre Mouelhi, nu intelege de ce fundasul african nu a primit nici o sansă de a demonstra că merită să imbrace tricoul Stelei si vorbeste despre relatia clientului sau cu Mihai Stoichiță.

Nu inteleg de ce s-a insistat atat de mult pentru transferul lui Gora, din moment ce nu i-au acordat nicio sansă! Eu stiu foarte bine ce poate acest fotbalist si vă garantez că ar fi dat siguranță unei defensive care a avut destule probleme in campionat. Goluri precum cele marcate de Onofraș in meciul cu Urziceniul si Cadu in meciul cu CFR puteau fi evitate foarte usor de Gora. Acest jucator le-a pus mari probleme atacantilor de la Rapid Viena in Liga Europa! Nu stiu cat de competent este antrenorul Mihai Stoichiță, insă atitudinea sa față de Tall n-a fost una profesionista Mi s-au parut puerile si explicatiile acelea precum că Tall nu joacă pentru că e prea obosit", a spus Alexandre Mouelhi.

un fundas foarte inalt care deposedeaza foarte bine dar din nefericire nu a evoloat inca la un meci al Stelei

un fundas foarte inalt care deposedeaza foarte bine dar din nefericire nu a evoloat inca la un meci al Stelei

Sa evolueze "la un meci"? Poate vroiai sa spui "intr-un meci" .

Pacat de Tall, putea sa ajute echipa mai ales la fazele fixe.

Cu ce sa ajute petarda asta echipa?

Pai l-am urmarit la Steaua 2, si este praf pulbere fina.