Sign in to follow this  
Followers 0
f234567k

Tenis

298 posts in this topic

A inceput finala. Pentru cine vrea sa o urmareasca, sa isi faca cont pe bet365(e gratuit).

LE Horia si Robert au castigat 6-4 7-5.

Edited by f234567k

Victor Hanescu si-a luat revansa in fata neamtului Daniel Brands dupa infrangerea de la Wimbledon invingandu-l ieri in turul doi la New Haven cu 6-3, 6-4. Hanescu o sa joace astazi cu cehul Radek Stepanek(30 ATP).

Inca o demonstratie de profesionalism din partea lui Victor Hanescu :D

El si partenerul lui, Kevin Anderson au pierdut prin neprezentare meciul din turul al doilea al turneului de dublu de la U.S. Open.

Roman tiganizat?!

Frumos din partea lui Hanescu...

Tipic.

Incredibil! Ma baga in boala fata asta de fiecare data cand urmaresc un meci al ei. Are o usurinta incredibila de a prelua conducerea clar, indiferent de adversar, dar pierde seturi pe care le conduce cu un break sau doua avans. Daca rezolva problema asta poate fi oricand o jucatoare care sa bata la portile top 20.

Pacat de Dulgheru,cu mai multa concentrare ar putea fi mai sus...

Bai sa fie!Al naibii Hanescu asta! :)

Sa mai zicem ceva de el!

Chiar e misto executia!

De maine incepe a 125-a editie a turneului pe iarba de la Wimbledon. Acesta va putea fi urmarit pe DigiSport.

La baieti, Victor Hanescu se intoarce in locul unde a scuipat si il va intalni pe cehul Jaroslav Pospisil.

La fete, Irina Begu joaca cu Flavia Pennetta, Simona Halep cu sarboaica Bojana Jovanovski, Sorana Cirstea cu Pauline Parmentier, Alexandra Dulgheru cu Jill Craybas si Monica Niculescu cu Sybille Bammer.

La dublu, Robert Lindstedt / Horia Tecau sunt capi de serie numarul 8 si vor juca cu perechea britanica Chris Eaton / Joshua Goodall, iar la fete avem perechile Chang Yung-jan / Monica Niculescu (12), Dulgheru / Rybarikova, Halep / Lepchenko, Cirstea / Morita si Begu / Czink.

De mentionat ca in turul 1 se va reedita cel mai lung meci din istoria tenisului, Isner vs Mahut. Sunt curios pe ce teren vor fi programati.

Jaroslav Pospisil( Cze) “ Victor Hanescu (Rou) 46 12 (intrerupt)

Sorana Cirstea (Rou) - Pauline Parmentier (Fra) 16 36

Jill Craybas (USA) “ Alexandra Dulgheru (Rou) 26 46

Monica Niculescu (Rou) - Sybille Bammer (Aut) 61 61

S-a decis cine joaca in prima semifinala la Wimbledon.

Djokovic, care a trecut cu ceva emotii de austriacul Tomic 62 36 63 75 si Tsonga care a reusit sa revina de la 2-0 la seturi in fata lui Federer, scor 36 67(3) 64 64 64.

Astazi mai joaca Nadal cu Fish si Murray cu Lopez.

Federatia Romana de Tenis a inaugurat arena pentru turneul feminin de la Bucuresti

Presedintele Federatiei Romane de Tenis, Ruxandra Dragomir, va disputa un meci demonstrativ cu fosta jucatoare croata Iva Majoli inaintea finalei de simplu a turneului feminin Open Romania, programat in perioada 18-23 iulie la Academia de Tenis Herastrau.

"BCR Ladies Open Romania este primul turneu cu aceasta denumire si este ultimul prag al turneelor ITF. Speram ca la anul sa avem un turneu WTA pentru ca tenisul feminin romansc merita. Vom avea si un meci demonstrativ in care voi juca eu impotriva unei prietene, Iva Majoli.

"Am jucat impreuna un sfert de finala la Roland Garros, un meci senzational. Iva va veni la Bucuresti cu mare placere si vom juca inaintea finalei de simplu vom avea acest meci demonstrativ ca o reeditare a celui pe care l-am jucat", a spus oficialul FRT.

Iva Majoli a fost pe locul 4 WTA in 1996 si a castigat turneul de la Roland Garros in 1997.

Ruxandra Dragomir a inaugurat, luni, tribuna provizorie a terenului din cadrul complexului Academiei de Tenis Herastrau printr-un meci demonstrativ de aproximativ 10 minute cu ministrul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, Daniel Funeriu.

"S-a descurcat bine, cred ca a fost putin emotionat. Noi am mai jucat si in trecut de cateva ori. Chiar l-am rugat sa vina mai des la tenis pentru ca este suficient de talentat pentru a invata acest sport minunat foarte repede.

"Am avut un schimb de mingi foarte frumoase. Am inaugurat cu aceasta ocazie acest teren care este ca si nou datorita tribunelor care s-au construit intr-un timp record. Desigur, nu se prea poate spune ca am inaugurat-o pentru ca peste doua saptamani n-o vom mai vedea aici, dar este un lucru nou si eu sunt mandra ca am reusit sa facem acest lucru a doua oara, dupa ce am construit tribuna la meciul de Cupa Davis anul trecut", a explicat Dragomir.

Presedintele FRT asteapta un public numeros la meciurile din cadrul turneului BCR Ladies Open Romania. "Aici sunt 1.700 de locuri. Vor fi si cateva loje. Ne asteptam sa se umple. Iar pe terenurile 2 si 3 vom mai avea inca 600 de locuri. Deci avem ceva spatiu, asteptam publicul sa vina la BCR Ladies Open Romania. Intrarea va fi gratuita in primele zile, iar incepand cu sferturile de finala de joi vom avea pret de intrare", a mai spus Ruxandra Dragomir.

Mediafax

dsc_6940.jpg

Edited by gio_stgloria

Povestea trista a lui Hanescu: l-a invins pe Monfils la Stuttgart iar apoi a fost invins de locul 287 ATP!

Hanescu a reusit supriza turneului la Stuttgart dupa ce l-a invins in primul tur pe Monfils.

Tenismenul Victor Hanescu, locul 64 ATP, a fost invins, joi, cu scorul de 6-3, 7-6 (6), de slovacul Pavol Cervenak, locul 287 ATP, jucator venit din calificari, in turul doi al turneului de la Stuttgart, cu premii de 450.000 de euro.

Hanescu reusise, miercuri, surpriza turneului, eliminandu-l in prima runda pe principalul favorit al Mercedes Cup, francezul Gael Monfils, locul 7 ATP. Aceasta fusese a cincea victorie din cariera romanului in fata unui tenismen din Top 10 ATP.

Insa joi, romanul a cedat intr-o ora si jumatate in fata unui jucator aflat aproape de locul 300 ATP.

Pentru participarea la competitia din orasul german, Victor Hanescu va primi 20 de puncte ATP si un cec in valoare de 6.595 de euro.

TIPIC LUI HANESCU !

TIPIC LUI HANESCU !

Cred ca nu a avut chef Monfils sa joace.. :) Altfel nu imi explic esecul.

Eu cred ca Hanescu are un departament bun de blaturi , astfel incat l-a convins pe monfils sa piarda , pentru ca dupa sa se hotarasca sa piarda surprinzator cu unul venit din calificari. :))

S-au tras la sorti grupele pentru Turneul Campionilor.

SINGLES GROUPS

Group A

Novak Djokovic

Andy Murray

David Ferrer

Tomas Berdych

Group B

Rafael Nadal

Roger Federer

Jo-Wilfried Tsonga

Mardy Fish

DOUBLES GROUPS

Group A

Bob Bryan / Mike Bryan

Mahesh Bhupathi / Leander Paes

Robert Lindstedt / Horia Tecau

Jurgen Melzer / Philipp Petzschner

Group B

Michael Llodra / Nenad Zimonjic

Daniel Nestor / Max Mirnyi

Rohan Bopanna / Aisam-Ul-Haq Qureshi

Mariusz Fyrstenberg / Marcin Matkowski

Lectie de istorie: Cum a umilit Tiriac o femeie

In urma cu 36 de ani, Ion Tiriac a intrat in istoria tenisului ca fiind primul barbat care a dsputat un meci oficial impotriva unei femei. Evenimentul a avut loc in SUA, la Fairfield, iar Tiriac nu a avut deloc mila de adversara sa.

Editia din 1975 a turneului international Fairfield County a produs o premiera mondiala: o femeie a fost acceptata pe tabloul principal al unui turneu masculin.

Ideea nastrusnica i-a apartinut lui John Nogrady, directorul turneului si detinatorul complexului Sugar Hollow Racquet Club. In postura de gazda, Nogrady a beneficiat de doua wild-carduri, unul dintre ele ajungand la Abigail Maynard, o studenta in varsta de 19 ani care a devenit astfel prima femeie din lume ce a putut disputa un meci in circuitul masculin.

Studenta la biologie, Abigail Maynard era considerata cea mai buna jucatoare de tenis din zona, insa ghinionul ei a fost sa dea peste Ion Tiriac in primul tur.

Fostul jucator roman nu a avut mila de tanara americanca, pe care a invins-o cu un sec 6-0, 6-0, in doar 25 de minute. Maynard a mai comis 11 faulturi duble si a castigat doar patru puncte.

La finalul meciului, Tiriac nu s-a putut abtine si si-a ironizat adversara pentru incercarea de a se duela cu un barbat.

"Daca o femeie poate juca in circuitul masculin, atunci eu vreau sa joc in cel feminin. Imi trebuie doar un an ca sa castig suficienti bani, iar apoi ma voi retrage", a afirmat Tiriac la acea vreme.

"Din punctul meu de vedere, nici o femeie nu are ce cauta in circuitul barbatilor, in ciuda dragostei mele fata de femei", a mai spus Tiriac.

Onlinesport.ro

Edited by gio_stgloria

Sorana Cirstea a trecut in primul tur de la Australian Open cu 76 63 de reprezentanta gazdelor, Samantha Stosur, numarul 5 mondial si campioana la US Open in 2011.

Monica Niculescu s-a calificat in turul 3, unde va juca cu Wozniaki.

Acum incepe partea naspa. Sorana e favorita cu sora mai slaba(la tenis) din familia Radwanska. Sper ca nu o comite cu prima adversara mai slaba intalnita. Sa profite daca tot are un tablou mai lejer dupa eliminarea Samanthei Stosur.

Asta mi-e si mie teama, ca la noi cam tot timpul dupa o victorie mare urmeaza o relaxare ce costa de regula...