Sign in to follow this  
Followers 0
f234567k

Tenis

298 posts in this topic

Dupa multe rezultate penibile Sorana Cirstea a obtinut astazi o victorie mare inainte de Wimbledon, pe iarba de la Eastbourne, invingand-o pe numarul 6 mondial Schiavone(7-5, 6-3), nimeni alta decat castigatoare de la Roland Garros din urma cu 2 saptamani.

In turul 2, Sorana are un alt meci infernal in compania Svetlanei Kuznetsova.

Intr-adevar o victorie mare,desi Schiavone poate nu e la fel de buna pe iarba ca si pe zgura.Sper sa isi revina Sorana,mai ales ca acusi incepe Wimbledon-ul...

Era sa uit, Hanescu l-a invins astazi pe Kohlschreiber cu 7-6 6-7 10-6 intr-un tie break decisiv la turneul de 'exhibition' The Boodles Challenge.

Banuiesc ca este un turneu foarte bogat in premii incat jucatori precum Davydenko, Nalbandian, Kohlschreiber, Monfils, Djokovic, Verdasco sau Tsonga l-au preferat unor turnee cu bani mai putin dar cu puncte ATP precum Eastbourne sau H'Bosch.

Un prim tur cu rezultate notabile pentru sportivii romani la Wimbledon:

Victor Hanescu s-a chinuit ieri destul de mult cu rusul Andrei Kuznetov(locul 209, castigator in 2009 la juniori aici) 6-7, 7-6, 6-3, 1-6, 7-5 . In turul 2 Victor o sa joace cu turcul Marsel Ilhan(locul 118).

La fete, Sorana Cirstea a fost eliminata din primul tur de Petra Kvitova(62) jucand acelasi tenis penibil ca in tot restul sezonului: 6-2, 6-2

Alexandra Dulgheru a castigat cum o face mai mereu, in 3 seturi, dupa un meci mai echilibrat decat m-as fi asteptat in compania niponei Kimiko Date Krumm(40 de ani, locul 64 wta): 6-2, 6-7 , 6-1. In turul 2 joaca cu Romina Sarina Oprandi locul 139 in lume.

Monica Niculescu a furnizat surpriza zilei din partea Romaniei trecand surprinzator de Gisela Dulko(42) cu scorul 6-3, 6-2. Monica a fost nevoita sa treaca de calificari pentru a ajunge pe tabloul principal. In turul 2 da peste Flavia Penetta care este nr. 10 in lume.

Raluca Olaru s-a impus cu 5-7, 6-4, 6-4 in fata lui Alize Cornet(77) pentru a juca in turul 2 cu Maria Sharapova :punk:

Edina Gallovits a revenit spectaculos in disputa cu elvetianca Timea Bacsinszky, locul 37 WTA 4-6, 7-5, 6-3 si o va intalni in turul secund pe Kaia Kanepi(Estonia, 80 wta) care a trecut de finalista de la Roland Garros, Samantha Stosour.

PS Victoria Soranei Cirstea la Schiavone a fost o simpla intamplare, castigatoarea de la R.G. parasind Wimbledon-ul din primul tur.

Victoria Soranei Cirstea la Schiavone a fost o simpla intamplare, castigatoarea de la R.G. parasind Wimbledon-ul din primul tur.

Cam asa e.La fel cum cred ca e o intamplare si castigarea Roland Garros-ului de catre Schiavone...Oricum,nu stiu ce se intampla cu Cirstea,nu isi mai revine. :(

Ma bucur pentru victoriile obtinute de celelalte fete si Hanescu...Sper ca Dulgheru sa ajunga cat mai sus.

Nu stiu daca exista vreun topic special dedicat tenisului, dar o sa postez aici.

Iata recordurile(deocamdata) meciului pentru care nu am cuvinte dintre Mahut si Isner: http://en.wikipedia.org/wiki/2010_Wimbledo...hut-Isner_match

Si cifrele de pana acum:

cifretenis.jpg

Durata este de 9 ore si 58 de minute si se va relua maine nu inainte de ora 17:30, ora Romaniei!

Edited by *Alecs*

Eu o mizez pe Isner-uriasul-masinarie-de-asi. Maine cred ca se va termina mai repede, sigur face unul din ei break.

Hanescu il va intalni poimaine pe neamtul Daniel Brands care l-a invins astazi pe Davidenko, rusul nerevenindu-si inca dupa accidentarea care l-a tinut ceva vreme departe de terenul de tenis.

Edited by f234567k

Ar fi ceva sa treaca Hanescu si de neamt...Cred ca ar fi cea mai buna performanta a sa int-un turneu de Grand slam...Sa vedem ce fac si fetele astazi.

A ajuns la Roland Garros in 2005 pana in sferturi unde a fost eliminat de Federer.

Alexandra Dulgheru s-a calificat in turul 3 la Wimbledon dupa ce a castigat meciul cu Romina Sarina Oprandi 6-2, 6-0. Joaca in turul 3 cu Kaia Kanepi.

Raluca Olaru a pierdut cu Sharapova 6-1 6-4.

Monica Niculescu a pierdut cu Pennetta 6-1 6-1.

Edina Gallovits a pierdut la Kanepi 6-4,7-5.

Edited by f234567k

Asa auzisem,ca cea mai buna performanta a lui Hanescu la un Grand slam ar fi turul trei...Nu mai stiam sigur...

Cum ma asteptam,la feminin am ramas doar cu Alexandra Dulgheru...

Meciul dintre Isner si Mahut s-a terminat pana la urma,Isner castigand cu scorul de 70-68....

Edited by The Game

Asa auzisem,ca cea mai buna performanta a lui Hanescu la un Grand slam ar fi turul trei...Nu mai stiam sigur...

Cum ma asteptam,la feminin am ramas doar cu Alexandra Dulgheru...

Hanescu a inregistrat cea mai buna performanta la Roland Garros in 2004, unde a pierdut in fata lui Federer in sferturi.

Dulgheru va trece de Kanepi, dar cu Flavia Pennetta va avea meci greu. A maturat cu Monica Niculescu azi, 6-1 6-1.

Cu siguranta Alexandra va urca in top 20 pana la sfarsitul anului.

Astea sunt cele mai bune rezultate ale lui Hanescu la turneele de grand slam. Nu mai vine niciun baiat din urma. E grav rau.

x.jpg

Edited by f234567k

Stie cineva cand se disputa meciul dintre Hanescu si Brands?

Stie cineva cand se disputa meciul dintre Hanescu si Brands?

E acum pe prost.ro. 1-0 la seturi pentru Hanescu.

2-0 la seturi..ar fi incredibil sa se califice....bravo Victor!

Nu zic ca nu ar fi o performanta frumoasa dar sa fim seriosi, Brands este numarul 98 atp, Ilhan nr 118 si Kuznetov 250.

ar fi o performanta sa ajunga in optimi nu sa il bata pe brands

Ce taran! :))

Oricum, geniala replica: "Du-te-n pisda ma-tii" :)

S-a inecat ca tiganul la mal. Felicitari Victore! Ti-ai stricat imaginea si implicit si noua! Sper sa-i dea ATP-ul o amenda usturatoare.

Edited by f234567k

Astazi,parca la ora 18,pe sport.ro,singura noastra speranta-Alexandra Dulgheru !

Daca si Hanescu asta e jucator de tenis.. in primul rand daca un grup de spectatori te deranjeaza, vorbesti cu arbitrul, cu oficialii, ceri sa fie scosi afara, dar nu te indrepti spre ei si ii scuipi, mai ales la Wimbledon! Si in al doilea rand nu cedezi in halul asta servind toate mingile afara si facand greseli de picior pentru a termina mai repede meciul. Aseara a demonstrat cat de prost sta la capitolul mental.

In alta ordine de idei, patru fani au fost arestati aseara dupa ce Hanescu a facut o plangere. Astazi se va decide si ce sanctiune va primi Victor(ironic prenume, nu-i asa?).

Stati ma,ca nu e singurul care s-a mai enervat.Ratezi 4 mingi de meci,te injura,sicaneaza niste prosti atatea ore,rogi organizatorii sa ia masuri si acestia nu fac nimic,iti pierzi cumpatul.

Multi nu rezista sa nu dea replici pe un forum,dar pai la incarcatura aceea.Ce cauta un astfel de public,la o competitie de un asemenea nivel?!

Arbitrul a spus ''unsportsmen'' ,not fair-play,dar fair-play-ul trebuie sa fie de la jucatori pana la copiii de mingi si publicul spectator.

Hanescu e slabut ca jucator de tenis,parerea mea,dar nu cred ca merita sa fie judecat prea aspru pentru ce-a facut.