pytycrys

Peluza Sud

420 posts in this topic

@godsaveultras

Din pacate, Sudul este un trend de ceva vreme, o moda. Chiar daca are la baza anumite idealuri si idei, sunt destui care se duc acolo doar pentru ca a fi rebel este mereu la moda. Am vazut cu ochii mei destule chestii in partea superioara a peluzei, in special la meciurile din cupele europene. Te ia durerea de cap! La meciul cu Galata, de exemplu, mai bine de juma' de Sud urla "Haide Steaua, haide Steaua, haideee!".

Nu stiu daca sunt 1.000 de Sudisti veritabili, dupa aprecierea mea.

Subscriu din toata inima la acel important e sa faci ceva pentru Steaua nu pentru PN,PS,T1,T2,loja sau fotolii!

Lari suntem offtopic si desi moderatorii au transmis ca aici se va discuta strict de SUD tin sa raspund la ce spui.

PS cred ca s-a vrut un un model de normalitate nu un model de rebeliune.o peluza asa cum ar trebui sa fie,pentru o natie ca asta este o utopie insa.am fost la acel meci cu galata si tonul l-a dat o parte a euforicilor zabrauteni de la T2,nu voi cei de jos,a fost preluat si de o parte din cei prezenti la "peluza cu tabela" dar dupa un urlet al baietilor din grupuri s-a stins.eu zic ca nu sunt o mie de oameni cu valori in toate peluzele din tara! :beer2:

Nu suntem off-topic, discutam despre ce este PS in opinia noastra. ;)

Da, s-a dorit un model de normalitate, insa a devenit un model de rebeliune impotriva situatiei din Ghencea, in primul rand (am putea si extrapola, dar, momentan, hai sa ramanem in Templu). Ceea ce ii face rebeli. Eu la asta m-am referit.

Asta nu inseamna ca cei care sunt la Nord sau la T2 sunt niste oameni care sunt (neaparat) de acord cu ce se intampla la Steaua!

Insa tine de domeniul evidentei ca PS este, in opinia mea, cea mai organizata entitate din tribunele stadionului Ghencea.

Lari sa fii organizat este ceva normal,nu?sa ai anumite principii pe care sa le respecti este ceva normal,nu?atunci de ce PS sau cei care merg acolo sunt rebeli?ca isi striga pasul ceva mai tare?!!cred ca sunt oameni care au aceleasi idealuri sau notiuni si in alte parti ale stadionului.ideea in sine este sa se ridice de acolo de unde sunt si sa se exprime! p.s. nu pot sa fiu ipocrit si pot sa recunosc ca am stat in PN si dezamagit de ce era acolo se poate spune ca am "fugit" dar in nici un caz nu sunt tradator!PN are merite mai mari decat PS...asta,poate,pana sambata seara!

ce brigada era pe vremuri in berceni,multi dintre ei s au lasat ori s au dus la sud......

@godsaveultras nu m-am referit ca ar trebui sa semneze o condinca sau ceva. Dar pe forum e usor sa arunci cu acuze, ca aia fac si ailatii nu, ca ai sunt asa ailatii invers. Daca ar fii direct implicati i-as mai crede. Si da, cel mai important este sa faci ceva pentru Steaua.

Cum peluzele primesc usor felicitari si laude pe forum, atunci sa primeasca la fel de usor si acuze. Asa-i normal, nu?

Cum pot spune ¨ce coregrafie exceptionala au pregatit cei de la peluxa X!¨ la fel pot spune ¨[...]!¨. Normal ca sunt si exceptii, dar din pacate (de cele mai multe ori) minoritatea se supune majoritatii.

Edited by Bogdan

@sabin de ce nu vrei sa intelegi ca pe acest topic se disctuta strict despre Peluza Sud????

Chiar trebuie sa zic de 10.000 de ori???

E vorba de o echitate normala, care se aplica inclusiv Peluzei Sud.. ma gandesc eu.

Nu poti vorbi despre un subiect, asa, in eter, folosind ca subiect al propozitiei doar ¨Peluza Sud¨ si astfel orice alt subiect in propozitie sa fie considerat offtopic.

Nici mai sus nu vorbeam despre Xulescu sau Zulescu, vorbeam despre un grup.

Poti sterge si postul asta si pe cel de sus. Mai bine asa, decat sa le distorsinezi sensul. Sau sa fie regula: ¨primim doar aprecieri, nu si critici!¨.

Da, s-a dorit un model de normalitate, insa a devenit un model de rebeliune impotriva situatiei din Ghencea, in primul rand (am putea si extrapola, dar, momentan, hai sa ramanem in Templu).

Pai asta e problema generala, inclusiv cazul particular al Peluzei Sud. Ceea ce ar trebui sa fie considerat o normalitate de fapt este catalogat ca fiind rebeliune, extemism. E metoda veche si perversa de compromitere voita a imaginii celor care nu sunt de acord cu sefia.

sprijin decizia gruparilor din sud de a conntinua protestul. au dat dovada de verticalitate si au rezistat tentatie de a face compromisuri.

totusi as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva in privinta unui aspect si anume: la meciul din toamna cu Dinamo nu li s-a permis baietilor accesul coregrafiei pregatite; in semn de protest s-a decis parasirea peluzei (asta prin min. 20 la 0-1), implicit "evacuarea" celorlalti suporteri prezenti in peluza. mi s-a parut o masura cel putin exagerata si asta prin simplul motiv ca printre noi se aflau batrani si copii. un exemplu concret, un batranel de langa mine refuza sa plece si e imediat insultat de un baiat de vreo 20 de ani, asta pana la interventia unui coleg de-al lui. ce vina avea omul ala, care cel mai probabil se afla in peluza pt ca biletul era ieftin si care a facut un efort sa vina pe stadion, in loc sa stea in fata telivizorului? in 5 min peluza a ramas aproape goala. au fost multi care s-au conformat si au plecat alaturi de ultrasi. culmea, cei mai vehementi dintre cei care ne-au cerut sa parasim peluza nu au iesit, ci din contra s-au asezat frumos in fata mea si a prietenei mele cu o punga de seminte si au asistat la restul partidei ca la teatru. prin "actiunea" lor din seara aia au tras antipatia multora si eram curios daca chiar a meritat?

P.S.: De 6 ani de cand am venit prima oara in Bucuresti la facultate sunt prezent la meciurile echipei. Am stat in T1, am avut abonament la T2 si PN, dar de 3 ani stau numai in PS si nu pt ca e "trend" ci pt ca acolo am gasit atmosfera perfecta pt a ma exprima si incuraja echipa. Port un respect enorm baietilor din SUD, dar am fost dezamagit de ce-am vazut in acea seara de derby!

@kaycee orice padure are uscaturi. Cum tu ai prins pe cineva care a injurat asa iti garantez si eu ca s-a folosit vorba frumoasa in mare parte a "evacuarii"

sa folosit dar cate unii chiar erau badarani...un coleg de-al nostru chiar le-a atras atentia multora sa vorbeasca frumos (el fiind dintre cei care evacuau).sincer chiar i-am inteles si chiar daca veneam de la cateva sute de km nu mi sa parut absurd ci firesc.bineinteles ca se putea cu mai multa diplomatie dar dupa cum a spus Bogdan fiecare padure isi are uscaturile ei ;).

eu merg si am mers mai mereu la SUD pt ca acolo se canta mereu,eu nu bat km doar ca sa privesc un meci ci sa intru in atmosfera acelui meci( la meciul cu Fiore am avut ghinionul sa am bilete la nord si am regretat si regret ca nu am reusit sa am la SUD)

Bogdane, unii au folosit o violenta verbala iesita din comun atunci. Eu cu ochii mei am vazut un om mai batran care era la meci cu un copil mic si i se luau mortii in p**a doar pentru ca refuza sa plece.

In plus, multi din cei care au plecat, nici macar nu stiau de ce se evacueaza peluza. Si, sper ca stii ca eu niciodata nu vorbesc aiurea sau in necunostiinta de cauza.

Oricum ai dreptate, orice padure are uscaturile ei. Important este ca majoritatea s-au comportat civilizat si, chiar si "uscaturile" s-au limitat numai la injurii, nu la violenta fizica. Plus ca este de inteles faptul ca erati nervosi, era totusi munca voastra irosita...

Nu numai munca, Mo, ci si atatia bani...

@godsaveultras nu m-am referit ca ar trebui sa semneze o condinca sau ceva. Dar pe forum e usor sa arunci cu acuze, ca aia fac si ailatii nu, ca ai sunt asa ailatii invers. Daca ar fii direct implicati i-as mai crede. Si da, cel mai important este sa faci ceva pentru Steaua.

Bogdan stiu unde vrei sa bati insa de multe ori poate va si inselati.daca nu te stiu multi personal asta nu inseamna ca nu te implici.si da-mi voie sa cred ca aveti discernamantul si capacitatea de a face diferenta intre unul ce acuza aiurea si altul care mai stie ce vorbeste! ca sa nu ai dubii si daca intr-adevar vrei sa te convingi spune-mi si iti las in privat anumite "referinte".bafta!

Nu am zis ca nu ne si inselam. SI nu te-am acuzat de nimic. Eu vorbeam in general. Pe forumuri e usor sa acuzi din spatele unui nick.

Nu am zis ca nu ne si inselam. SI nu te-am acuzat de nimic. Eu vorbeam in general. Pe forumuri e usor sa acuzi din spatele unui nick.

asa este! ai dreptate!se poate sa mai gresiti,nu m-ai acuzat de nimic insa superioritatea asta pe care o afisati duce la asemenea contradictii.bafta in continuare!

p.s. daca tot generalizam hai sa recunoastem ca suntem offtopic!

asa este! ai dreptate!se poate sa mai gresiti,nu m-ai acuzat de nimic insa superioritatea asta pe care o afisati duce la asemenea contradictii.bafta in continuare!

eu zic sa recunoastem ca au fost scrise 4 pagini pentru nimic,despre nimic,cu nimic,TOTAL DEGEABA!haideti sa nu mai postam decat atunci cand intr-adevar sunt motive.

Nu vrea nimeni sa fie superior, mai ales pe forum. Eu doar am cerut putina decenta si sa nu transformam acest topic in unul de acuze si comparatii.

eu am patit-o si mai grav la meciul ala, un baiat, venit de curand in peluza, mi-a spus sa plec ca e, citez: "peluza noastra". nu stiu la cine s-a referit exact, dar depinde si de atitudine si de comportament daca vrei sa impui/sugerezi ceva.

in rest, e inca bine in Sud..

Edited by zoloz2005

Bogdane cand tu o arzi cu "jumatate din ei nu vin in peluza" sau alalalt cu "ce de ultrasi" mie imi suna a suferinte si basini inutile.mai vedeti-va si lungul nasului cateodata,in rest 100% de acord cu albanezul.