Sign in to follow this  
Followers 0
MoWeed

Relansarea Site-ului

226 posts in this topic

Pentru cei care nu stiu, astazi a fost o intalnire AISS. Din cate am inteles, principala tema de discutie a fost relansarea site-ului si forumului. Daca relansarea site-ului se poate face prin cooptarea de noi oameni in redactie, care sa scrie pentru site, cu forumul zic eu ca e mai greu.

Din cate vad eu, la momentul actual, in afara de Stirile zilei, coltul vesel si campionatele de fifa, table si pool, forumul este mort. Am creeat acest topic pentru a gasi solutii in vederea relansarii forumului.

Parerea mea e ca in primul rand trebuie ca noi, stafful site-ului sa fim mai activi si sa propunem mereu noi si noi teme de discutie. Si ca aceste teme ar trebui sa aiba reclama pe prima pagina.

De exemplu, topicele de dezbateri sau topicul despre romanism au marit pentru o vreme activitatea pe forum, dar subiectele discutate acolo au fost saturate.

Edited by MoWeed

Si topicul cu Hip-Hop e viu ma :D

Si acum serios, si eu am observat acest lucru, ca este tot mai putina activitate pe forum. Eu tot am mai incercat sa deschid topice si discutii interesante mereu cand am avut idei.

se poate relansa orice topic de pe acest forum

exemplu : stiri , noutati despre fostii jucatori de la Steaua dupa fiecare etapaja, jucata de ei, galerie foto cu ei la echipa la care evolueaza acum.

discutii si stiri despre Steaua II dupa fiecare etapa...

solutii se gasesc repede.

Stirile merg bine, zic eu

Discutiile despre Steaua 2 au mers binisor la inceput, dar apoi a murit. Poate si pentru faptul ca nu am mai insistat nici noi cu el.

Aia cu noutatile e o idee buna.

Acum serios vorbind, eu cred ca ar trebui sa facem ceva. Altfel o sa se ajunga sa se discute aici numai in Coltul Vesel

Printre altele la sedinta de ieri s-a pus si problema userilor pro Becali de pe site.

Trebuiesc lasati sa-si exprime parerile ( binenteles cu argumentele lor ) si nu mai trebuiesc indepartati.A nu se face confuzie intre userii care chiar vor sa dovedeasca ceva sau cum gandesc ei si agitatori.Cei din urma vor primi acelasi tratament ca si pana acum- ban.

Se pune problema relansarii site-ului prin diversitate de pareri si opinii iar userii nu ar mai trebui indepartati.Cei care nu mai aveti rabdarea necesara pentru a le tot explica de ce suntem noi altfel decat ei ( iar eu sunt unul ) da-ti link-uri cu trimitere directa catre articole sau topicuri pe aceasta tema.

Se vede clar ca numarul userilor activi este forte scazut si probabil de aici si calitatea site-ului este tot asa si de aici vine si ideea de resuscitare.

Chiar daca unii dintre noi o fac impotriva vointei lor printre care si eu ma numar, macar incercam.

pai atunci haideti sa venim fiecare cu ceva idei de relansare a forumului, sa vedem parerile, si apoi sa ne apucam de treaba.

@mo, si noi am gresit ca i-am lasat pe useri sa discute ce vor, trebuia NOI sa deschidem topice, si noi sa mai postam acolo unde vedem ca un topic moare..

Edited by Dragoshel

Dragoshele, TOTI avem cate o parte de vina !

Propun sa incepem prin eliminarea injuriilor si a vocabularului suburban.

Nici mie nu prea imi convine, sincer sa fiu. Pentru ca asa o sa scada clar nivelul discutiilor(care, sa fim sinceri, este destul de scazut deja), majoritatea userilor o sa-i injure si, ori se va ajunge la certuri, ori va trebui sa impartim sanctiuni in stanga si in dreapta.

Adevarul e ca si noi am fost destul de letargici. Ar trebui sa incercam sa tinem forumul in viata propunand mereu subiecte noi de discutie. De exemplu topicele despre politica, cel de dezbateri, cel despre romanism au fost destul de urmarite la inceput si, in mod clar, au mai scos forumul din letargie.

Numarul userilor este scazut pe forum si pentru ca, efectiv, nu mai au de ce intra pe forum. Nu mai exista subiecte/discutii inteligente care sa-i atraga. Si discutiile astea ar trebui sa le incepem noi

@Dragoshel

Exact! Ai mare dreptate. Noi trebuia sa mentinem discutiile de pe forum.

Edited by MoWeed

si eu propun asta. sunt satul de cine suge **** pe forum. Pe stadion ii tot dam la **** macar pe forum sa ramanem civilizati

Sunt de acord. De asemenea, ar trebui sa incurajam userii sa scrie cat de cat corect. Nu de alta, dar ma dor ochii cand il vad pe cate unu cum asasineaza limba romana.

Plus ca eu zic ca ar trebui sa impartim clar atributiile(celor care au timp, desigur).

ma nu trebuie sa dam sanctiuni, warn ban de la prima greseala. Eu pe la inceputurile mele ca moderator, vorbeam mult cu cei care greseau prin PM, le explicam greseala si le spuneam sa nu o mai repete, pe un ton civilizat. ca daca te apuci sa dai banuri nu rezolvi nimic.

Eu de mult timp spun ca banarea/eliminarea userilor pro-Becali nu va aduce nimic bun pe forum.

Sunt de acord si eu sa stopam cu injuriile pe forum si cu toate cuvintele vulgare. De asemenea cred ca si noi, moderatorii, ar trebui sa avem o activitate mai multa pe forum si ma refer pe topicele serioase, gen cel cu stirile, transferurile, lotul etc. In primul rand asta este forum al Stelei, lumea intra aici sa discute despre Steaua.

Sunt de acord si eu sa stopam cu injuriile pe forum si cu toate cuvintele vulgare. De asemenea cred ca si noi, moderatorii, ar trebui sa avem o activitate mai multa pe forum si ma refer pe topicele serioase, gen cel cu stirile, transferurile, lotul etc. In primul rand asta este forum al Stelei, lumea intra aici sa discute despre Steaua.

Asa este, noi ar trebui sa impulsionam discutiile. De altfel, asta si inseamna un moderator, nu numai unu' care vegheaza sa se respecte regulamentul.

Parerea mea e ca ar trebui ca fiecare(cel putin noi, studentii, care avem timp) sa se ocupe cu o sectiune, sa puna ultimele stiri. De exemplu, eu sa zic despre lot toate noutatile si ronnie despre fostii jucatori. Sau, ma rog ceva de genu

Va stresati degeaba.

Site-ul merge greu acum pentru ca e vacanta. Ca ne place sau nu, cacatul de fotbal e sportul numarul 1 intre stelisti(majoritatea lor). Restul sporturilor sunt pe locurile...ha ha... 1500, 1600, pe acolo, mult dupa laba si uitatul la TV.

Relansarea site-ului a fost facuta deja. Din punctul meu de vedere, www.Steaua.ro a venit perfect ca o prelungire a www.fcsteaua.ro si a facut-o si la timpul potrivit. Dupa cum vedeti, CSA a inceput o urcare in forta. Baschet, handbal, rugby,judo, acum hochei.

Chiar daca Steaua.ro nu e acum super accesat eu unul zic ca o sa ia in curand prim planul. Adica, daca celelalte sectii sportive ale CSA vor continua trendul ascendent, publicul stelist va recapata interesul pentru aceste sectii.

La baschet, de exemplu, cei care tin cu Steaua in ceea ce priveste fotbalul, prefera, ori sa fie suporteri ai echipelor locale de baschet, ori sa tina cu asesoftul sau orice alta echipa favorita la titlu. (pt cei care nu stiu, BC Steaua a batut asesoftul! ****! :)) )

Avem nevoie de rabdare. Repet, site-ul e putin populat acum pentru ca asa se intampla in fiecare perioada de vacanta. Si, nu uitati, echipa de fotbal face fix **** pe piata transferurilor. Deci oamenii chiar nu au de ce sa caute informatii despre ea.

Repopularea site-ului va veni odata cu inceperea returului.

Totusi, daca tot vorbim de o relansare, eu propun sa lasam asta la o parte si sa incercam o reorientare. Ma gandesc la cresterea numarului articolelor despre CSA si pe FCSteaua.ro

Dragoshel

Ce zici sa punem pe fcsteaua.ro si articolele de pe Steaua.ro. Daca nu ma insel, Costi si Padrese mai uploadeaza acolo, nu? Propun sa uploadeze si pe FCSteaua.ro pentru a prezenta publicului interesat de fotbal stiri mai multe despre CSA. Mai multe stiri vor atrage mai multa atentia. Pana la urma, daca oamenii vad "BC Steaua invinge campioana Asesoft", le trezeste interesul si clickaie.O stire despre Alina Dumitru, una despre echipa de Rugby(momentan caut informatii despre noul ei partener, NY Rangers, si incerc sa arat lumii ca asocierea asta nu e o umilinta. Azi sau maine sper sa termin), una la volei, la polo, pe langa articolele antibecalii si cronicile echipei de fotbal nu au cum sa faca rau. Mai mult, vor inchide gura odata si pentru totdeauna celor care spun ca acest site nu e stelist ci e antibecalii.

S-ar putea sa para extremist dar propun ca, in aceasta perioada de pauza, articolele despre CSA sa ocupe cam 80% din site. Celelalte 20% sa fie despre fotbal. Iar, la inceputul returului, sa se faca 50-50. 50% fotbal, 50% CSA. Si articolele antibecalii sa intre in acel 50% al fotbalului. Ca, oricum, stiri pozitive despre CSA(ca acest parteneriat cu Rangers) tot stiri antibecalii sunt, garantez. Vor trezi publicul si vor deschide ochii tuturor ignorantilor plus ca va creste din nou sentimentul de mandrie fata de culori, club, etc.

situl www.Steaua.ro este la curent cu stirile din toate sectiunile CSA

daca si redacatorii de aici sunt de acord sa publicam articole de acolo, le voi publica.

Edited by Dragoshel

Va stresati degeaba.

asa e. suntem niste dobitoci.

cu toate astea, dobitoci cum suntem, la sedinta AISS am decis ceva in legatura cu fcsteaua.ro, iar mo a sintetizat destul de bine. o sa mai adaug cate ceva de la sedinta pe grupul redactorilor (bine, si lari poate sa faca treaba asta, io-s mai lenes :D).

e o idee buna ca si articolele de pe Steaua.ro sa fie promovate aici, insa va trebui sa promovam si articole despre fotbal. 80% articole extra-fotbal e o prostie, cel putin din punctul meu de vedere. am avea ca parte pozitiva promovarea CSA-ului, iar ca parte negativa pierderea unui tot mai mare numar de useri si vizitatori. lucru pe care nu ni-l permitem acum.

ca atare, staff-ul fcsteaua.ro va incepe sa actioneze conform celor decise la sedinta. fara banuri de-am-pulea, fara mistouri la adresa userilor, chiar daca unii merita din plin, promovarea discutiilor serioase etc.

Edited by Marius

OK domnule Marius, spune-ne despre ce fotbal sa scriem acum?

Cam despre ce ai putea tu sa faci un articol? Despre lipsa de transferuri? S-a facut. Despre limbile date de Stoichita in urechi? Nu e fotbal. Despre ce?

Oricum, cam toate stirile despre echipa de fotbal sunt extra fotbal. Uitati-va numai la articolele date de newsbot. "Gigi face", "Gigi drege","Gigi linge","Stoichita are nas mare", etc.

http://stat.trafic.ro/stat/fcsteauaro/vizite/luna/#stat

dpdv al traficului, in momentul de fata nu e nicio diferenta intre numarul de vizitatori/vizite dintre ianuarie 2009 sau ianuarie a.c.. O sa revina totul la normal cand incepe returul.

daca vreti sa creasca numarul de vizitatori sau calitatea articolelor, ati putea sa incepeti prin a scrie articole la intervale regulate, nu o data pe luna si sa mai renuntati la articolele despre becali. in rest mai putem sa incurajam discutiile pe forum, sa dam ban de mai putine ori si sa nu mai luam userii noi sau cei care au o parere diferita la misto.

Daca vreti sa ne pastram numarul de vizitatori la acelasi nivel, trebuie sa se scrie in primul rand despre fotbal. Ar fi o greseala a scriem mai mult despre CSA decat FCS. Ne place sau nu, fotbalul o sa atraga intotdeauna mai mult trafic decat celelalte sectii.

Astept propuneri despre eventualele imbunatatiri ale forumului, gen sectiuni noi, topice sau concursuri ?!?

Adriane, nu e vorba ca acum e vacanta. E si normal sa fie un trafic mai scazut cand nu suntem in competitie.

Dar, chiar si in turul asta, traficul a fost foarte scazut comparativ cu alti ani. Nivelul discutiilor a scazut incontinuu si s-a ajuns ca pe acest site sa nu se mai poata face o dezbatere calumea fara ironii personale, injurii si alte cacaturi de genul asta.

Pai acum cativa ani, chiar inainte de a deveni user activ, iti marturisesc ca era o adevarata placere sa citesc comentariile de aici de pe site. Erau multe pareri pertinente ale unor oameni care stiau sa scrie corect in romaneste. Discutia era la un nivel mai mare de "**** Becali". Efectiv, cand intram pe site, pierdeam uneori zeci de minute sau chiar ore pentru a citi o dezbatere argumentata si nici nu imi dadeam seama cum trecea timpul.

Acum, pe forum in afara de coltul vesel, concursuri si discutii libere, nu se discuta mai nimic. Chiar si in timpul sezonului, jumatate din postarile din topicurile meciurilor sunt "**** Becali" sau utilizatori care se iau la misto unu' pe altu'.

Parerea mea e ca articolele de pe Steaua.ro ar trebui postate ca orice alt articol de pe ziarele sportive. Sa fie scris inceputul articolului si apoi sa fie dat un link catre Steaua.ro. Asa multi se vor invata sa intre direct pe Steaua.ro

A... si inca ceva. Consider ca ar fi cazul unei colaborari mai stranse intre noi si redactori. Practic singurii redactori care mai posteaza aici in subforumul asta sunt Marius, Adrian si Lari. Cred ca ar trebui ca toti sa venim impreuna cu ideei pentru revitalizarea site-ului, nu redactorii separat de moderatori.

@Azzido

O fi acelasi numar de vizitatori, insa un procent mai mic sunt cu adevarat activi pe site sau pe forum. Plus ca, eu cred, a scazut si calitatea vizitatorilor

Edited by MoWeed

Pai e cum am zis eu, oamenii nu au despre ce discuta. Intra, se uita, pleaca. Nu exista transferuri, ca in alti ani, ca sa isi poata da cu parerea. Nu exista bucurii, nu ai despre ce sa vorbesti. Daca incepi o discutie despre fotbal, ajungi sa te enervezi.

Am lansat acea idee pentru a incepe o atragere a publicului spre valorile CSA. Baschetul, hocheiul si alte sectii functioneaza in aceasta perioada, ele nu au vacanta.

sunt oameni interesati pur si simplu de fotbal si oamenii aia trebuie sa ramana fideli ai saitului. De aceea articolele gen "**** Becali ca nu facem transferuri" ar trebui completate oarecum cu articole in care sa ni se spuna ce mai face echipa in cantonament, cum se mai misca baietii, ce mai e pe la Steaua 2 etc., toate astea insa pe un ton neutru, fara limbistul de Stoichita, tiganul de Nicolita si alte expresii impamantenite pe sait.

s-a discutat despre calitatea discutiilor nu cantitatea. S-a discutat despre oamenii care pot scrie pro echipa, anti protest dar nu pro Becali.

Daca continuam ca acum.. ajungem sa fim 200 de site. Si sa ne incurajam unul pe altul.

Asta tine mai mult de redactori, dar ai dreptate Marius.

Dar ideei ceva pentru forum aveti?

Edited by MoWeed

primul lucru la care trebuie sa lucram este libertatea opiniei. fara ban celor care nu sustin protestul, nu mai trebuie tolerate injuriile aduse lor.

Primul exemplu care imi vine in minte e redondo. o fi fost el oltean, caine, plm, dar era capabil sa scrie o idee si sa si-o argumenteze, spre deosebire de 90% din fanii adevarati care-i avem acum. Ori noi de astfel de useri avem nevoie, mai ales ca un post de-al lui genera discutii, fie ele si in contradictoriu.

si ca redondo ar mai fi un shift, plm... mai sunt, iar oamenii astia trebuie incurajati sa scrie, sa fie siguri ca daca pun un post pe forum nu vin 10 analfabeti care isi baga plua-n ma-sa.

Sign in to follow this  
Followers 0