Daniel-Ionut

Box

763 posts in this topic

"Abia astept să imi vad din nou fanii. După infrangere probabil toti se gandesc că s-a incheiat cariera lui Lucian Bute. Dar veti vedea că Lucian Bute este capabil să depășească perioadele dificile si să revină unde era. Am aratat ceea ce trebuie să arat. Am facut-o. Mi-am aparat titlul de nouă ori. Am pierdut un meci, nu este sfarsitul lumii. Se intampla Asa este boxul. Dar voi face totul ca să imi demonstrez mie insumi că sunt capabil să revin unde eram si să recâștig centura de campion mondial. Mă simt bine fizic si psihic. Veti vedea un alt Lucian in ring", a spus Lucian Bute.

Lucian Bute consideră că Grachev este un adversar dificil. "Este foarte agresiv si loveste tare. Nu a pierdut deloc la profesionisti si va veni să se bata nu doar pentru a-și lua bursa", a adaugat romanul.

Antrenorul lui Bute, Stephan Larouche, a declarat că romanul trebuie neaparat să câștige meciul cu Denis Grachev. "Trebuie absolut să câștige meciul. Trebuie să se impună convingator in runde, să fie relaxat si in control, trebuie să arate Dorinta de a câștiga", a afirmat Larouche.

Pugilistul Lucian Bute va boxa la 3 noiembrie, la Centre Bell din Montreal, contra rusului Denis Grachev.

Grachev (12-0-1, 8 KO) este campion NABF la semigrea si mai practică si kickboxing, unde are un bilanț de 17 victorii si două infrangeri.

Lucian Bute (30-1, 24 KO) a suferit prima infrangere la profesionisti la 26 mai, contra britanicului Carl Froch, prin KO in repriza a cincea.

Mediafax

Eu n-am mai auzit in viata mea de Denis Grachev. E oarecum de inteles ca Bute o ia usor, vine dupa o infrangere impotriva lui Carl Froch, dar nu cred ca ii face bine. Cariera lui e pe sfarsite si ar trebui sa puna piciorul pe acceleratie.

Despre meciul Froch - Yusaf Mack de luna viitoare:

Clipboard02.jpg

Clipul de prezentare al meciului Bute - Grachev:

Presedintele FRB, Rudel Obreja, a intrat in direct la Radio GSP pentru a lamuri anumite aspecte in legatură cu disputa cu fostul campion mondial WBA la categoria semi-usoara Leonard Doroftei, dar si cu fostul antrenor al acestuia, Titi Tudor. Oficialul a declarat la Radio GSP:

"Gest absolut josnic facut de Titi Tudor de a inregistra o discutie pe care am avut-o in particular, era in familia boxului acea discutie. După ce s-a terminat sedinta biroului federal stateam de vorbă ca in familie, discutam niste chestiuni. Discutia a fost mult mai lunga Eu am auzit un minut de inregistrare, cu siguranță Titi Tudor a venit pregatit cu cine stie ce aparate sau poate discutia a fost inregistrată cu telefonul mobil. Fidelitatea discutiei este foarte buna de aceea mă gindesc că a avut ceva la el. Înainte de toate vreau să subliniez acest gest josnic. Nu eram doar eu acolo, ci vreo 14-15 persoane cind a avut loc discutia asta.

Discutia era la timpul trecut, eu vorbeam acolo despre faptul că Doroftei imi spusese public la Realitatea că eu nu aș fi avut performante in box, eu discutam cu oamenii acolo si rememoram o discutie care avusese loc cu 25 de ani in urma atunci cind Doroftei era un nimeni si cind eu eram capitanul lotului national si olimpic si cind Doroftei se uita la mine si-mi spunea "saru'mina". În lumea sportului, in momentul in care ajungi la un nivel, tinerii iți poartă un respect. Doroftei promitea mult la vremea respectivă si tinerii ca el stateau pe lingă noi, cei cu experiență. Multă vreme, el a fost ca un ucenic pentru mine, statea in Canada, imi trimitea faxuri, casete video. Viorel Sima mi-e martor. El este finul meu, ca să nu avem discutii, l-am cununat pe Viorel, dar nu mai sintem in relatii asa bune. Pe vremea aia, mi-a trimis o casetă ca să examinez modul in care boxează si să-i spun si lui la ce ar trebui să mai lucreze.

doroftei mă privea ca pe boxerul ala mai mare, cu mai multă experiență. A avut această reverență față de mine, si eu l-am respectat intotdeauna.

Termenul pe care l-am folosit eu la această sedință despre Doroftei era privat, cu siguranță in momentul in care o exprimare de genul asta devine publica ea capată altă conotatie. Și eu imi cer scuze pentru acest lucru si pentru faptul că o asemenea discutie a ajuns in public. Dar, in privat, cu totii folosim astfel de termeni. Nu există amenintare acolo, am spus doar că m-a deranjat pentru că după Beijing, Doroftei m-a sunat să mă felicite pentru ceea ce am facut eu acolo, să-mi multumească si să spună că Slavă Domnului că cineva a ridicat problema si că au fost si ei furati de atitea ori.

Eu doar povesteam niste situatii petrecute intre mine si el. Mă nemultumeste si mă dezgustă reactia lui Doroftei, el vorbeste altfel cu mine in particular. Acum, dacă tot ne-am balacarit in public, macar s-o facem pină la capat, iar publicul să tragă concluziile.

Doroftei s-a intors in Romania de 10 ani, nu mai face box, dar apare mereu la TV si ne amenință ba că-și face meci de retragere, ba că se apucă din nou de box, povesti de genul asta. E dreptul lui, treaba lui, viata lui, nu e treaba mea. N-a facut insă nimic, luati materialele din presa intrati pe google si cautati. A zis că el va face boxeri ca el, dar nu s-a implicat cu absolut nimic in boxul romanesc in ultimii 10 ani. Eu l-am pus antrenor de lot national, l-a luat Feri Vastag lingă el, venea o zi la antrenament, alte trei nu mai venea că avea treabă la televiziune.

Îi spuneam: "Mosule, eu semnez niste deconturi, dacă cineva vine acolo si nu te gaseste, e fraudă" si-mi spunea că el are treaba că nu poate să stea să spele protezele alora. După aceea, i-am propus functia de presedinte al ligii de box profesionist, care nu s-a infiintat nici pină acum, acum o tot scoate că ar fi fost doar o functie onorifica El acceptase atunci, după o discutie de o oră cu mine si cu Feri Vastag, am coborit in fata presei, am anuntat public decizia, după care a luat el cuvintul si a spus că nu-l interesează functia asta, că a vrut doar să facă dacă eu mă tin de cuvint. M-a facut si ne-a facut pe toti de ris in fata presei, reprezentantii media se uitau la noi si nu intelegeau nimic.

În 2001, cind a avut loc revansa lui cu Balbi la Bucuresti, el era să moară in vestiar, in baie. A trecut prin niste momente foarte grele, după un meci foarte greu. Eu l-am luat cu masina mea si m-am dus, cu claxoane si cu fază lungă pină la spitalul de urgență, din Floreasca, am stat acolo toată noaptea cu el, n-am vrut să plec, am stat numai lingă el. Nu am plecat nici in momentul in care a facut RMN, in momentul in care există radiatii in camera pentru că mi-a fost frică să nu moara La camera de primire acolo, oamenii nici nu intelegeau cine e, acolo e multă zapaceala Am blocat prin intermediul unor baieti de acolo usa, pentru ca presa să nu aibă acces. Era intr-o situatie neplacuta un campion mondial pe targă arata prost după meci, am incercat să-i apar imaginea. Îi scadea pulsul la 30 sau la 40, am stat toată noaptea lingă el. Martori sunt Feri Vastag, Adrian Fetecau si sotia lui Doroftei, care a stat lingă el toată noaptea.

sunt dezamagit pentru felul in care el se comportă acum, in conditiile in care eu am facut niste gesturi pentru el. Sigur, vin si spun asta acum, după 11 ani, poate oamenii nu mai cred"

Întrebat de unde a plecat acest conflict, Obreja a spus: "De la o chestiune patologică a lui si medicala care a fost diagnosticată in Canada, vă spun asta in premieră absoluta Poate vom avea vreodată posibilitatea să stam față in față si să-i spun acest lucru. Toată lumea l-a luat in brate ca pe un erou, sigur, a fost un erou in ring si asta nu contest. A fost un erou. Dar a scos o nebunie, mie mi-e jenă să spun asta si ii cer scuze sotiei lui. Dar povestea asta că Lucian Bute i-ar fi facut ochi dulci sotiei lui, e scoasă de el. El a dat primul interviu la Fanatik in 2008, dacă nu gresesc, in care a afirmat asa ceva. După care l-a sunat pe Lucian, Lucian mi-a aratat si mi-a zis: "Uite cine sună", iar eu i-am spus: "Raspunde-i" si i-a propus lui Lucian să dea dezmintire, iar Bute i-a zis: "Dă tu, eu n-am facut asemenea declaratii si nu am de ce să dau dezmintire la ceva ce nu am declarat!". Vă spun pentru că asta e o imensitate, o nebunie.

Sotia lui nu e un om de genul asta, nici vorba nici Lucian nu e omul care să facă asa ceva. Doroftei a scos chestia asta in public. Are o gelozie pe Lucian si pe faptul că Lucian a luat prim-planul in atentia publicului in privinta boxului profesionist. Uitati-vă la evolutiile si la declaratiile lui Doroftei pe toată perioada asta de 5 ani de zile, de cind Lucian e campion si veti vedea toate criticile pe care le-a avut la adresa lui Lucian. El e gelos pe faptul că Lucian i-a luat fata, el e bolnav după imagine si ii place permanent să fie in față, să apară la TV. D-asta face permanent turul televiziunilor si se maimuțăreste pe la toate emisiunile.

Cu toate riscurile spun lucrul asta, pentru că nu se mai poate, ne ajunge, imi ajunge si mie. Lucian n-o să dea declaratii in sensul asta, eu l-am sfatuit de cele mai multe ori să nu se bage in circul asta. A zis despre Lucian că n-a boxat cu nimeni, că el e cel mai mare boxer, că el a avut două cariere etc. Binenteles, lucrurile astea sunt reale, nu le-a contestat nimeni, dar de unde si pină unde toate comparatiile astea, această intrecere.

Eu i-am zis: "Mosule, stai linistit că nu-ți fură nimeni tie locul, tu esti o statuie pusă pe un piedestal si o să ramii acolo, nu o să te mute nimeni de acolo ca să-l pună pe Bute. Dacă va fi să fie si Lucian un monument, va fi si el. Și mai sunt si altii, cum a fost Vastag, cum a fost Leu, fratii Simion si alti mari boxeri ai Romaniei. A fost vremea ta, a venit vremea lui, va trece si vremea lui si vor veni altii, nu vrei să-l sprijinim?" El imi raspundea intruna că are două cariere, el e cel mai, că el s-a batut cu cine s-a batut.

Faptul că eu am fost mereu lingă Lucian Bute si că l-am sprijinit mereu, pentru că Lucian e un caracter deosebit, chestia asta nu i-a placut si m-a identificat pe mine ca fiind cel care i-a facut rau. Presa si publicul nu-l cunoaste pe Doroftei, nu stiu ce fel de tip de om, ce caracter are. Îl vedeti 30 de minute la o emisiune, e placut, spontan, stie să vorbeasca să se facă placut, se maimuțăreste, iar lumea il place pentru că asta e si nivelul majorității in tara asta, ca să spun lucrurilor pe nume pină la capat.

sunt dezamagit de asemenea pentru că am stat in vestiar după meciul cu Gatti, in 2002, de la Atlantic City, am fost acolo, stiu niste lucruri. EL stie bine ce stiu eu si nu numai eu, am fost acolo mai multi. Am fost la el in cameră după ce s-a terminat meciul si am stat in permanență cu el, asta ca să tot discutam pină la urma dacă tot sintem asa de sinceri.

Nu i-am jignit, nici nu i-am amenintat pe Doroftei si pe Feri Vastag. Ba, mai mult, Feri e cel mai indreptățit să preia sefia FRB. Vrem să-l determinam, impreună cu doamna Tocală să-l accepte.

Doroftei a fost diagnosticat in Canada ca avind o anume afectiune medicala nu că a suferit-o in Canada, doar a fost diagnosticat acolo, nu dau mai multe detalii deocamdata va veni momentul si pentru asta. E o afectiune rusinoasa care explică modul lui de a se comporta.

Povestea cu Gatti, stie foarte bine el, mă opresc deocamdată aici. Cine a vazut meciul, cine are habar de box, stie la ce mă refer. O să vedem la timpul respectiv. Meciul cu Callist, care trebuia să aibă loc la Bucuresti si n-a mai avut. Eu am fost in comentariu la televiziunea romană in timpul cintarului, eram cu căștile pe urechi atunci, nu s-a mai facut cintarul si după aceea eu m-am dus la el in cameră si stiu niste lucruri, si stiu niste lucruri pe care lumea nu le stie si legate de regulament si ce trebuia să se intimple in situatiile alea, el stie povestile astea, care nu-s povesti, sunt lucruri reale. Toate lucrurile astea mă indreptățesc să fiu dezamagit de atitudinea lui, pentru ce vine el acum să mă numească groparul boxului romanesc, că trebuie să mă dau la o parte?"

Doroftei a fost diagnosticat in Canada ca avind o anume afectiune medicala nu că a suferit-o in Canada, doar a fost diagnosticat acolo, nu dau mai multe detalii deocamdata va veni momentul si pentru asta. E o afectiune rusinoasa care explică modul lui de a se comporta.

Eram sigur ca e sifilitic, dupa cum s-a comportat :))

Boala de care sufera Doroftei se numeste cancanism. Omul trebuie sa fie in centrul antentiei neaparat. Nu poate altcumva. De aia si-a indepartat toti prietenii. Ca era prieten si cu Bute si cu Obreja si cu multi. Si acum e impotriva tuturor. Pacat de el dar asta e caracterul omului, n-ai ce sa-i faci.

Bute spune că mai are multe de aratat in box, in ciuda infringerii grele in fata lui Carl Froch, din primavara

Lucian Bute (32 de ani) stie că bataia administrată de britanicul Froch in mai, care a coincis cu pierderea centurii IBF, a facut să ii scadă considerabil numarul de adepti. Asa scrie Journal de Montreal, care adaugă că fostul campion mondial este motivat să revină din nou la virf.

"Mi-am facut temele. Am trecut prin momente grele, am fost la pamint, dar m-am ridicat", a spus Lucian la Montreal, in conferinta de presă dinaintea luptei cu Gracev. "Unii poate au crezut că sunt terminat, dar le pot garanta că Lucian Bute nu este terminat. O să dovedesc asta simbată si voi deveni mai bun decit am fost", a completat romanul.

Antrenorul Stéphan Larouche a spus că ii place ce a vazut la elevul sau in ultimele luni, in materie de pregatire. Entuziasmat, el crede, de asemenea, că romanul este capabil să redevină un pugilist de primă mină la nivel mondial.

"Am deplină incredere in omul meu, ceea ce face el este plin de curaj. Are la activ peste 80 de runde de luptă de pregatire impotriva unui sparring-partner foarte puternic din punct de vedere fizic, Andrew Gardiner. Gracev va voi să lanseze bombe si să-l trimită pe Lucian in iad. Depinde de boxerul meu dacă se va face respectat sau nu", a spus tehnicianul.

Larouche a explicat de ce Gracev, care se antrenează la San Diego, a fost ales să fie adversarul lui Bute in această confruntare. "Am vazut lupta lui pe ESPN si victoria sa l-a adus aici. Este un batauș cu miini grele si are incredere in armele sale. Are ce trebuie pentru această luptă".

"Este o confruntare nord-americană impotriva unui tip solid care loveste foarte tare. Nu va fi usor, dar vreau să controlez actiunea de la un cap la altul, in mijlocul ringului. Iar infringerea nu există pentru mine ca optiune", a mai adaugat Bute.

Fiul lui Ivan Drago

Adversarul lui Bute din meciul de simbată spre duminica Denis Gracev (30 de ani), nu mai vrea să fie supranumit "Piratul". Vrea să fie poreclit "Fiul lui Drago", referire la intimidantul boxer rus Ivan Drago din filmul Rocky 4. "Înainte de această lupta mi se spunea «Piratul». Am terminat cu asta. De astazi, dragi jurnalisti, să-mi spuneti «Fiul lui Drago»", a spus rusul, spre amuzamentul ziaristilor din sala

Spectatori mai putini

Site-ul lapresse.ca scrie că nu numai Lucian Bute ar avea de pierdut in cazul unui rezultat prost in fata lui Gracev, ci si Interbox, clubul canadian pentru care boxează romanul. Pentru prima dată in 5 ani, Interbox nu are nici un campion mondial in curtea sa. Dominatia indelungată a lui Bute garanta interesul retelelor TV americane si prezenta publicului la meciurile sale. Acum, faptul că Bute nu mai are centura IBF la supermijlocie se reflectă si in numarul biletelor vindute. Numai 8.000 de spectatori vor fi la meciul cu Gracev, față de 13.000, cîți veneau odinioară la Centre Bell.

Dependenta de Bute

Presa canadiană insistă si pe faptul că Interbox are o singură vedetă si aceea este Bute. "Sintem o companie de promovare a boxului. Dacă vom constata că Lucian nu mai are perspective, va trebui să ne refacem planurile de afaceri. Dar acest lucru il vom afla după meciul cu Gracev", a spus Jean Bedard, seful clubului Interbox.

Lucian nu se retrage dacă pierde

Tot Bedard a vorbit despre o eventuală plecare a lui Bute de la Interbox, in cazul unui esec. "Lucian iși iubeste mult sportul si nu a vorbit niciodată de retragere. Nu ne-a spus niciodată «Dacă nu cîștig simbata mă retrag». Dar nici nu cred că e genul lui să tragă de carieră de dragul carierei sau de dragul banilor. O infringere ar fi graitoare, dar nu pot să spun dacă Lucian se va retrage", a explicat Bedard.

Americanii il vad favorit pe Gracev

Rusul Denis Gracev, fost luptator MMA, e considerat favorit de presa americană de specialitate. Site-ul boxingnews24.com crede că Bute are mari sanse să piardă al doilea meci consecutiv. "Bute e foarte talentat, dar va intilni un pugilist cu o lovitură de dreapta fantastica Avind in vedere că n-a putut să se apere in fata lui Froch, se anunță o noapte de cosmar pentru roman. Singura sansă a lui Bute e să-l facă knock-out cit mai repede!".

Rusul amenință si el. "Bute a aratat că nu poate face față presiunii. Voi pune multă presiune pe roman. Vreau să-l fac KO. Îl voi distruge pe Bute".

30 victorii si o infringere e palmaresul lui Bute la profesionism. Adversarul sau, Denis Gracev, are 12 victorii si un egal

1,1 e cota la victorie a lui Lucian Bute. Succesul lui Gracev e creditat cu 6,5, iar rezultatul de egalitate cu 29

gsp

Lucian Bute este alt om după ce a fost batut mar de Carl Froch. La cantarul oficial dinaintea duelului cu Denis Grachev, pugilistul roman a aparut copleșit de emoții.

Chiar dacă a trecut fară probleme proba cantarului, la fel ca și adversarul sau, Bute a afișat o mină de om ingrijorat.

Romanul a cantarit 77 de kilograme, cu 200 de grame mai puțin decat limita maximă agreată de cele două parți.

Spre deosebire de precedentele evenimente de acest gen, Bute a vorbit foarte puțin, pe un ton ce-i trada ingrijorarea inaintea meciului care poate reprezenta, cu adevarat, sfarșitul sau.

"Vă mulțumesc pentru sprijin. Veți vedea un alt Lucian Bute" , au fost singurele cuvinte rostite de roman.

asa spune onlinesport.ro

Eu merg pe un KO dat de Bute. Plus, cred ca o sa-l vedem pe Bute din primele 3 reprize cu Froch pana in momentul cand el a decis ca trebuie sa se trasnforme in sac de box si sa nu faca nimic pentru a se apara, deplasa prin ring din fata aruncatorului cu pumni, aka Froch.

Iar daca e sa fie batut, sa fie sanatos, si-a facut-o cu mana lui.

De KO nu se poate pune problema. Bute are in fata un luptator, nu un boxeur. Grachev e obisnuit cu bataia si sunt destul de sigur ca va fi cel mai bine pregatit fizic adversar pe care l-a intalnit Bute pana acum.

Bute il poate bate la puncte. Are tehnica si experienta in box de partea lui.

Este o diferenta foarte mare intre boxul folosit in MMA si cel folosit in Box.

Sunt sigur ca Bute isi va face jocul de data asta. Va sta la distanta, se va misca, isi va alege loviturile. E mare, e tehnic, e rapid si e inteligent. Daca are norocul sa il prinda pe rus luat de val, il poate face ko.

Mi-ar placea sa castige prin KO acest meci. Insa cred ca va castiga la puncte.

Daca Bute si-a revenit psihic dupa meciul cu Froch si s-a pregatit bine pentru meciul asta, nu cred ca va avea prea mari probleme. Cel mai important este sa tina distanta de rus, altfel nu-l vad bine, caci rusul va sari sa ii ia capul de pe umeri. Apropo, o televiziune accesibila publicului larg nu se gaseste sa transmita meciurile astea? The fuq is Dolce Sport? Prinde cineva canalul asta?

Mai se transmite si pe The Money Channel, da tre' sa fie live pe undeva. Pe money channel cred ca e sigur live. In rest digi astea poate mai transmit ceva , daca nu pe la straini.

Acum am ajuns acasa si am reusit sa dau pe meci. Primul lucru pe care l-am auzit ""Bute are noroc ca nu e Froch", de la Doroftei.

Nu ma intereseaza sportivul Doroftei. Pentru mine omul Doroftei e 0, e nimic, e mizerie. Atat.

Cat despre comentatori, sunt niste dobitoci.

Bute il lasa pe adversar sa vina peste el pentru ca isi calculeaza loviturile, face ce stie el sa faca, LUPTA CA BUTE!

Comentatorilor nu le place pentru ca aia habar n-au box. Ei cred ca box inseamna doar sa te pui fata in fata cu adversarul si sa schimbi lovituri. Nu e asa. Lucian se deplaseaza mult, isi asteapta adversarul, il lasa sa faca tot ce vrea, il citeste si apoi raspunde. Asta trebuie sa si faca. In 2 runde va castiga la puncte.

Nu trebuie sa se bage la lovituri cu rusul!

Update.

A castigat Lucian.

Comentatorii sunt niste dobitoci gravi care habar nu au ce e aia box. Box nu inseamna doar sa dai pumni. Box inseamna si miscare, eschive, unghiuri. Dobitocii de comentatori au zis ca Lucian a boxat doar cand a dat pumn, in ultima repriza.

BULLSHIT!

Bute si-a epuizat adversarul, l-a facut din eschive. Daca a putut sa dea in el in ultima repriza fara probleme, e pentru ca l-a consumat in primele reprize.

Nimic nu te consuma mai mult decat un pumn DAT PE LANGA ADVERSAR!

Bute, cu eschivele, l-a epuizat pe Grachev. Asta trebuie sa faci cand ai in fata un luptator, un om obisnuit sa incaseze. Il epuizezi, il termini fizic si apoi il desfaci bucatica cu bucatica.

Ma doare-n cot ca nu a fost un meci spectaculos, asa cum cer comenatatorii dobitoci.

Boxul nu inseamna spectacol. Sigur, la toti ne place sa vedem pumni dati, KO-uri, agresivitate, determinare, inima! Dar nu asta inseamna Boxul. Fac si astea parte din box dar nu sunt nici macar jumatate din acest sport.

Daca Lucian boxa la fel si cu Froch, ar fi evitatat macar KO-ul, poate si infrangerea.

p.s. Stau si ma gandesc cat de prosti sunt comentatorii. Nimeni nu si-a dat ca Lucian a gandit totul. Ca doar nu a ajuns sa lupte fresh in ultima repriza luand anabolizante. Omul a fost bine pregatit fizic si a stiut ce face.

Comentatorii nu isi dau seama cum de a putut Grachev sa faca fata fizic la 12 reprize. CE DOBITOCI, Doamne!

Aia au impresia ca asta a stat si a mancat de la McDonalds toate lunile astea.

Edited by Adrian

Scor final 115-113, 118-110, 116-112.

In special in ultimele 3 reprize si-a aratat clasa iar in in a 12-a, a fost magistral, 99% din lovituri atingandu-si tinta cu precizie si forta, a fost sublim.

Nu-s eu un fin cunoscator de box dar in prima jumatate a meciului am cam vazut acelasi scenariu ca in meciul cu Froch, cu intratul in corzi, numai ca acum Lucian a iesit de acolo, a eschivat, a dat, nu stat doar pe post de incasator. Prin cap chiar mi-a trecut gandul: daca era iar Froch, ce facea?. S-au poate a vrut sa arate ceva boxand aproape la fel timp de 6 reprize, fara sa-l lucreze pe asta deloc? Numai Lucian stie.

Pacat ca astia ne-au omorat cu reclamele lor, pentru ca in ultimele 3, 4 reprize cand s-a termiant cu reclama, pe reluari se observa clar precizia chirurgicala a loviturilor lui Lucian. Is curios cum au fost celelalte 8 9 reprize din puntcul asta de vedere pentru ca in primele 5 6 reprize puteai spune ca Lucian a uitat boxul, sau cel putin asta a fost impresia mea.

Is curios care ar fi fost dezodamantul daca Lucian boxa in celelate 11 reprize exact ca in a 12-a? Bine, pentru asta iti trebuie si super pregatire si nu stiu daca e posibil in box. Intreb asta pentru ca atat timp cat Lucian a boxat rezervat iar de multe ori prin corzi, fara sa dea dumul la brate, fara sa dubleze, lasa impresia ca e in dificultate.

Tare as vrea sa vad care a fost rezultatul reprizei a 12-a? In dreptul rusului cam ar trebui sa fie zero sau 1, ca a fost transformat in sac de box la propriu, mai ales ca toate tentativele lui de lovituri au "atins" aerul datorita modului perfect de a eschiva a lui Lucian.

"Am obtinut unele raspunsuri si pot spune că am avut o prestatie buna in general. Pot spune că m-am reintors in varf.

Trebuie totodată să spun si că il respect mult pe Grachev, care m-a pus sub presiune.

Sunt multumit; chiar dacă am primit multe lovituri, dar a fost o luptă buna in ceea ce mă priveste.

Am ascultat sfaturile lui Stephan. Mi-a spus să las bratele să "meargă" după runda a cincea si abia atunci mi-am gasit ritmul".

Am vazut ca iar au aparut comentarii, ca Bute a castigat nemeritat, ca in SUA nu ar fi castigat niciodata, ca ala merita mai mult, ca Lucian a boxat doar o repriza, ca doar in ultima a dat drumul la maini, etc.

Prieteni, la sport ii spune BOX, nu KO. Daca conta doar KO-ul, ii zicea KO, dar nu conteza doar asta. Sportul este box si implica si eschive, miscare, rezistenta fizica, utilizarea unghiurilor, inteligenta si tactica, sa stii cand sa dai, cand sa te retrati, chiar si imbratisarile alea. Bute e om mare, a stiut ce trebuie sa faca. Nu a trebuit sa faca ce a vrut lumea, a facut ce a trebuit sa faca sportivul Bute pentru a castiga.

Grachev e un sportiv puternic. Inainte de Bute, la box avea 13 lupte, 12 castigate si 1 egal, 8 KOuri. In kickbox are 20 de meciuri, 17 castigate si 3 pierdute. In MMA are 4 meciuri, 3 castigate si 1 pierdut la decizie in fata unui adversar, Ricardo Funch, destul de bun. Grachev e un luptator, nu boxeur, am mai zis-o. E obisnuit sa incaseze la fel de mult cum stie sa si dea. V-am mai zis ca unii nu pot fi facuti KO, pentru ca asa sunt construiti ei. Nu zic ca Grachev nu poate fi facut KO. Doar ca nu a fost facut KO pana acum desi a luptat in 3 sporturi diferite: box, mma, kickbox. Din 37 de razboaie, asta a castigat 32.

Bute ar fi putut sa se planteze in centrul ringului si sa schimbe acolo pumni cu ala. Dar de ce? Care ar fi fost logica? Bute a vrut sa castige, nu sa impresioneze pe cineva. Si asta a si facut. A impresionat Grecia pe cineva cand a jucat urat si a castigat Euro-ul?

Din partea lui Grachev era de asteptat sa comenteze, pentru ca nimanui nu-i place sa piarda la puncte. Ca cica Grachev a dat mai multi pumni. Si? L-a facut KO pe Lucian?

Nu conteaza doar datul pumnului, conteaza si paguba pe care o faci. Cand Lucian termina meciul in modul in care l-a terminat, distrugandu-l pe rus(cred ca a fost repriza punctata 10-8, eu asa dadeam), e clar ca pumnii lui grachev nu au provocat nici o paguba, nu l-au consumat pe Lucian.

In schimb, Lucian l-a distrus pe rus folosindu-si inteligenta. L-a lasat sa se consume, sa se oboseasca si apoi i-a aratat ce si cum. Bute putea sa dea drumul la brate mai repede, din repriza a zecea, a saptea, a patra. Putea sa dea drumul la brate ca sa faca ce a facut in ultima repriza. Dar in cazul asta ar fi intalnit un adversar mult mai putin obosit, care ar fi reactionat total altcumva si atunci rezultatul ar fi putut fi diferit.

La asta trebuie sa va ganditi. Ce pagube au putut provoca pumnii lui Grachev daca Lucian a terminat cum a terminat?

Ia fiti atenti aici:

"Bravo, Lucian, să-ți ajute Dumnezeu să-ți revii! Dar ai avut o singură repriză de campion, cea de-a 12-a. În rest, uită! Dacă vreti, vă spun tot ce vreti să auziti, că e bun, că e frumos! Dar nu e asa. Cind am spus că are nevoie de meciuri tari, toti mi-ati sarit in cap! Asa iți vezi nivelul si progresezi", a spus Leonard Doroftei la Money.ro.

Probabil Doroftei crede ca Lucian a luat steroizi in ultima repriza, de a luptat cum a luptat. Cand 11 reprize iei bataie, asa cum sustine Doroftei, in a doispea garantez eu ca nimeni nu termina cum a terminat Lucian.

"Nu ai voie să iei atîția pumni"

Fostul pugilist a incercat să explice unde a gresit Bute, analizind victoria in 12 runde cu Grachev: "Îmi calc pe inimă si mă duc eu la Pechea, să stau de vorbă cu el. Nu ai voie să iei atîția pumni. Viitorii lui adversari nu vor fi ca rusul asta, vor fi mai experimentati. A dat numai lovituri izolate si a stat la schimb de lovituri. Nu avea nevoie de acesti pumni. Își grabeste sfirsitul, a explicat Doroftei.

Vorbeste Doroftei care a facut asta toata viata. Adica a incasat pumni.

Ca el statea sa incaseze si sa dea. Atat. De aia a avut asa de putine KO-uri in cariera, pentru ca omul doar a dat pumni, nu a si gandit cum sa dea pumnii aia, unde sa ii dea, etc.

Pentru Gatti, meciul cu Doroftei a fost unul usor.

Era de asteptat sa-l bata. Credeam ca nu trece ala de repriza a treia, nah, a trecut.

Cand e revansa cu Floci ?

Nu comentez meciul, ca acu am ajuns acasa si caut link, dar repet: Bute le-a dat tuturor apa la moara prin prostiile de la meciul cu Froch. Daca se comporta ca un campion, includ aici si alegerea locului de desfasurare si multe altele, nu mai mancau rahat toti acum